Class 10 Boichitramoi Assam বৈচিত্র্যময় অসম – সমাধান

Class 10 Assamese Boichitramoi Assam বৈচিত্র্যময় অসম – সমাধান The answer to each chapter is provided in the list so that you can easily browse throughout different chapter Class 10 Assamese Boichitramoi Assam বৈচিত্র্যময় অসম – সমাধান and select needs one.

Class 10 Boichitramoi Assam বৈচিত্র্যময় অসম – সমাধান

Also, you can read SCERT book online in these sections Solutions by Expert Teachers as per SCERT (CBSE) Book guidelines. These solutions are part of SCERT All Subject Solutions. Here we have given Class 10 Boichitramoi Assam বৈচিত্র্যময় অসম – সমাধান for All Subject, You can practice these here…

দ্রুত পাঠ 

বৈচিত্র্যময় অসম

[ ( ক ) তিৱাসকল ]

পাঠভিত্তিক প্রশ্নোত্তৰ 

প্রশ্ন ১। ভাষিক দিশৰ পৰা তিৱাসকল কোনটো ঠালৰ লােক ? 

উত্তৰঃ ইন্দো – চীনৰ অন্তৰ্গত তিব্বত বর্মীয় ভাষা – গােষ্টী পৰিয়ালৰ বৃহত্তৰ ‘বড়াে’ ঠালৰ লােক । 

প্রশ্ন ২। তিৱাসকলে তেওঁলােকৰ উৎসৱ – পাৰ্বণত ব্যৱহাৰ কৰা বিভিন্ন বাদ্যযন্ত্রবােৰ কি কি ? 

উত্তৰঃ তিৱাসকলে তেওঁলােকৰ উৎসৱ – পার্বণত ব্যৱহাৰ কৰা বিভিন্ন বাদ্যযন্ত্ৰবােৰ হ’ল– খ্রাম ( ঢােল ) বাৰ , খ্রাম খুজুৰা , গ্রাম পান্থাই , দুমদিং , দগৰ , পাতিঢোল আদি চামৰাৰ বাদ্য ) ; বাঁহৰ পাৰেৰে তৈয়াৰী ৱাফাং খ্রাম , থকথৰৰক , মুখেৰে ফু দি আঙুলি ব্যৱহাৰ কৰি বজোৱা পাংশী ( বাহী ) , থােৰাং , ম’হৰ শিঙৰ পেপা , সুহুৰি আৰু খায়াং ( তাল ) ইত্যাদি । 

প্রশ্ন ৩। তিৱা সমাজত ‘ জেলা ‘ বুলি কাক কোৱা হয় ? 

উত্তৰঃ তিৱা সমাজত খেলৰ প্রশাসনিক আৰু সামাজিক মুৰব্বীজনক ভৈয়ামত ‘জেলা ‘ বুলি কোৱা হয় । আনহাতে পাহাৰ অঞ্চলৰ প্রতিটো পৰিয়ালৰ মুৰব্বীকে জেলা বুলি কোৱা হয় । 

প্রশ্ন ৪। তিৱা সকলৰ কেইটিমান উৎসৱৰ নাম লিখা ।

উত্তৰঃ জোনবিল মেলা , ৱাণছুৱা , ছগ্রা , যাংলী , মুইনাৰী , কণ্ঠী, লাংখন , মাই পথালা , মাইৰাৱা , খাপলাং ৰাৱাণে ফুজা , পান্থাইচ্যৱা , বৰত , গােসাঁই উলিওৱা মেলা , বহাগ বিহু , কাতি বিহু , মাঘ বিহু ইত্যাদি । 

প্রশ্ন ৫। ফুলগুৰিৰ ধেৱা কি ? 

উত্তৰঃ ফুলগুৰিৰ ধেৱা হ’ল ফুলগুৰিত হােৱা অসমৰ প্ৰথমটো কৃষক বিদ্রোহ । 

প্রশ্ন ৬। চমুটোকা লিখাঃ 

( ক ) ইন্দ্রচিং দেউৰী , ( খ ) বলাইৰাম সেনাপতি 

উত্তৰঃ ( ক ) ইন্দ্রচিং দেউৰী :- তিৱা জনজাতিৰ মাজত জাতীয় চেতনা জাগ্রত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আজীৱন সংগ্রাম কৰা অন্যতম ব্যক্তি হ’ল-ইন্দ্রচিং দেউৰী । তেওঁৰ জন্ম হৈছিল পশ্চিম কাৰ্বি আংলং জিলাৰ ভিতৰুৱা অঞ্চল ৰংখৈপাৰ গাঁৱত ১৯৩২ চনত । মালচিং পােমা আৰু মামা আচিৰ তেওঁ আছিল তৃতীয় পুত্র । ১৯৩৯ চনত কাৰ্বি আংলং জিলাৰ বাউলাগােগ প্রাথমিক বিদ্যালয়ত শিক্ষা জীৱন আৰম্ভ কৰি নগাঁও জিলাৰ ডিমৌ ইস্কুলত অষ্টম শ্রেণীলৈকে পঢ়িয়েই অর্থৰ অভাৱত শিক্ষা – জীৱন সামৰিব লগা হয় । ১৯৪৯ চনত ৰতীয় বিপ্লৱী কমিউনিষ্ট পার্টীৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি পাছলৈ পার্টীত যােগদান কৰি সক্রিয়ভাৱে কাম ৰছিল । পার্টীত থকা অৱস্থাত তেওঁ অনুভৱ কৰিছিল তিৱাসকলৰ সামাজিক , ৰাজনৈতিক , অর্থনৈতিক আৰু শৈক্ষিক দিশৰ দুৰৱস্থাৰ কথা । কিন্তু ঘৰৰ অর্থনৈতিক অৱস্থাৰ তাগিদাত পৰি তেওঁ ১৯৫১ চনত পশুপালন বিভাগৰ চাকৰিত যােগদান কৰে যদিও জাতিটোৰ প্ৰতি থকা দায়িত্ববােধৰ বাবে ১৯৫৩ চনত গাৰাে পাহাৰ জিলাৰ তুৰাৰ পৰা চাকৰি ইস্তফা দি পুনৰ তিৱা জাতিক জাগ্রত কৰাৰ কামত ব্ৰতী হয় ।

( খ ) বলাইৰাম সেনাপতি :- অসমৰ সাহিত্য – সংস্কৃতি জগতৰ এগৰাকী সু – প্রতিষ্ঠিত লেখক , সংস্কৃতিৰ সাধক হ’ল বলাইৰাম সেনাপতি । তেওঁৰ জন্ম ১৯৩১ চনৰ ৩ মার্চত , নগাঁও জিলাৰ বুৰঞ্জীপ্ৰসিদ্ধ বাৰপূজীয়া গাঁৱত । তেওঁৰ পিতাক আছিল বগাৰাম সেনাপতি আৰু মাক পদ্মেশ্বৰী বৰদলৈ । বাৰপূজীয়া এল . পি . আৰু এম . ভি , স্কুলত প্রাথমিক শিক্ষা গ্রহণ কৰা সেনাপতিয়ে মাধ্যমিক শিক্ষা গ্ৰহণ কৰিছিল নগাঁও গবর্ণমেন্ট হাইস্কুলত । ঘৰুৱা জঞ্জালৰ হেতু হাইস্কুলীয়া শিক্ষা সমাপ্ত নকৰাকৈয়ে ডেকা বয়সত তেওঁ ১৯৫৩ চনৰ পৰা ১৯৬৩ চনলৈ সংযুক্ত উত্তৰ কাছাৰ আৰু মিকিৰ পাহাৰ জিলাৰ বৰথল মধ্য ইংৰাজী বিদ্যালয়ত শিক্ষকতা কৰিছিল । ‘মিকিৰ পাহাৰত কি ঘটিছে ’ নামৰ ৰামধেনু’ত প্রকাশিত প্ৰৱন্ধটো লিখাৰ চৰকাৰী বিষয়াৰ ৰােষত পৰি মাথােন ১০ বছৰ কাল শিক্ষকতা কৰি বৰথল এম . ই . স্কুলৰ প্রধান শিক্ষকৰ চাকৰিটো এৰি ঘূৰি আহিবলগীয়া হৈছিল আৰু কৃষিকৰ্মত মনােনিবেশ কৰিছিল ।

Leave a Reply

error: Content is protected !!
Scroll to Top