Class 10 Assamese Chapter 12 পাৰস্যত এভুমুখি | অসমীয়া Class 10 পাৰস্যত এভুমুখি

Class 10 Assamese Chapter 12 পাৰস্যত এভুমুখি | অসমীয়া Class 10 পাৰস্যত এভুমুখি, দশম শ্ৰেণীৰ অসমীয়া প্ৰশ্নৰ উত্তৰ, SEBA Class 10 Assamese Question Answer Chapter 12 Notes to each chapter is provided in the list of SEBA অসমীয়া Class 10 Question Answer so that you can easily browse through different chapters and select needs one. SEBA Class 10 Assamese Chapter Chapter 12 পাৰস্যত এভুমুখি can be of great value to excel in the examination.

Join Telegram Groups

Class 10 Assamese Chapter 12 পাৰস্যত এভুমুখি – সমাধান, Class 10 Assamese পাৰস্যত এভুমুখি Question Answer, Class 10 Assamese Lesson 11 Solutions, পাৰস্যত এভুমুখি class 10 মূলভাব answer to each chapter is provided in the list so that you can easily browse throughout different chapter Class 10 Assamese Chapter 12 পাৰস্যত এভুমুখি and select needs one.

Class 10 Assamese Chapter 12 পাৰস্যত এভুমুখি

Also, you can read SCERT book online in these sections Solutions by Expert Teachers as per SCERT (CBSE) Book guidelines. These solutions are part of SCERT All Subject Solutions. Here we have given Class 10 Assamese পাঠ-12 পাৰস্যত এভুমুখি – সমাধান for All Subject, You can practice these here.

পাৰস্যত এভুমুখি

– ৰথীন্দ্ৰনাথ গোস্বামী

প্রশ্ন ১। চমুকৈ উত্তৰ দিয়া

 ( ক ) লেখকে উল্লেখ কৰা মতে তেওঁলােকৰ ৰিগটো ক’ত অৱস্থিত ? 

উত্তৰঃ   লেখকে উল্লেখ কৰা মতে তেওঁলােকৰ ৰিগটো পাৰস্য উপসাগৰত  অৱস্থিত । 

( খ ) বুশ্বেৰ কি ? 

উত্তৰঃ   বুশ্বেৰ হ’ল- পাৰস্য উপসাগৰত অৱস্থিত বন্দৰ নগৰী ।

 (গ ) বুশ্বেৰত হেলিকপ্টাৰৰ পৰা নমাৰ সময়ত লেখকৰ লগত কোন কোন আছিল ?

 উত্তৰঃ  লেখক গােস্বামীৰ লগত আৰু দুজন ব্যক্তি আছিল ; তেওঁলােক হ’ল মেহদি আৰু ঘাছেম । তেওঁলােক তিনিও বুশ্বেৰ বন্দৰত  অবতৰণ কৰে । 

( ঘ ) বুশ্বেৰ বিমান বন্দৰটোক কিয় গুরুত্বপূর্ণ বুলিছে ? 

উত্তৰঃ বন্দৰটো হৈছে ইৰানৰ এটা সামৰিক ঘাটি । সেয়ে ইয়াৰ বিশেষ গুরুত্ব আছে ।

 ( ঙ ) লেখকে বুশ্বেত কি আছে বুলি শুনিছে ?

 উত্তৰঃ  লেখকে বুশ্বেৰত এটা নিউক্লিয় বিয়েক্টৰ থকাৰ কথাও উল্লেখ কৰিছে । 

( চ ) মেহদি আৰু ঘাছেম কোন ?

 উত্তৰঃ লেখকৰ সহযাত্রী , দুয়ােজন ইৰানী যুৱক । তেওঁলােক তৈলনগৰী আহৱাজৰ বাসিন্দা ।

 ( ছ ) মেহদি আৰু ঘাছেমে কাম কৰা কোম্পানিটোৰ নাম কি ? 

উত্তৰঃ দুয়াে জিঅ’ লগ নামৰ ইটালিয়ান কোম্পানিটোৰ ‘মাডলগাৰ’ । তেলৰ বাবে চলােৱা খননকার্যত ‘মাডলগিং’ আহিলাসমূহৰ ভূমিকা গুরুত্বপূর্ণ । 

( জ ) ভেংকি ক’ত থাকে ? 

উত্তৰঃ ভেংকি লেখকৰ সহকর্মী আৰু তেওঁ বুশ্বেৰত থাকে । 

( ঝ ) ভেংকিয়ে কি কৰে ? 

উত্তৰঃ ভেংকিয়ে ৰিগলৈ যাবলগীয়া হেলিকপ্টাৰ আৰু সামগ্রী যােগানকাৰী জাহাজৰ তদাৰক কৰে । 

( ঞ ) অবুজাৰ কোন ?

 উত্তৰঃ অবুজাৰ হৈছে ট্রেভেল এজেণ্ট ; তেওঁ লেখকৰ টেহৰাণ যাত্ৰাৰ বাবে টিকেট কিনিবলৈ গৈছে ।

( ট ) ‘আগা ’ শব্দৰ অর্থ কি ?

 উত্তৰঃ ‘আগা ’ শব্দটো শ্ৰীযুতৰ সমার্থক সন্মানীয় শব্দ । 

( ঠ ) পােনতে ইৰাণৰ পাৰমাণৱিক কাৰ্যসূচীৰ মূল পৃষ্ঠপােষক কোন আছিল ? 

 উত্তৰঃ  ইৰাণৰ পাণৱিক কার্যসূচীৰ মূল কেন্দ্ৰ হৈছে উত্তৰ দিশত অৱস্থিত নাটাঞ্জৰ ভূগৰ্ভত থকা প্ৰকল্প ।

 ( ড ) ইৰাণে কেতিয়া ইছলামিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে ? 

 উত্তৰঃ ১৯৭৯ চনৰ বিখ্যাত ধর্মীয় বিপ্লৱৰ ফলস্বৰূপে পহিলা এপ্রিলৰ পৰা ইৰানে   ইছলামিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে ।

( ঢ ) ইৰাণৰ ইছলামিক গণতন্ত্র প্রতিষ্ঠাতা কোন ?

 উত্তৰঃ  ইৰাণৰ ইছলামিক গণতন্ত্র প্রতিষ্ঠাতা হ’ল-     ইমাম আয়াতুল্লা খােমেনি ।

(ণ ) ইৰাণৰ কোনটো বিষয়ে লেখকৰ কৌতূহল বৃদ্ধি কৰিছিল ? 

উত্তৰঃ  বুশ্বেৰ চহৰৰ পাৰমাণৱিক গৱেষণাগৃহ থকা গােলাকৃতিৰ স্থাপত্যটোৱে লেখকক কৌতুহলী কৰি তুলিছিল । 

( ত ) ইৰাণৰ ৰাজধানীৰ নাম কি ?

 উত্তৰঃ  ইৰাণৰ ৰাজধানীৰ নাম হ’ল – টেহৰাণ ।

 ( থ ) টেহৰাণত বিমান বন্দৰ কেইটা ? 

উত্তৰঃ  টেহৰাণত বিমান বন্দৰ হ’ল- দুটা মেহৰাবাদ এয়াৰপ’ৰ্ট আৰু খােমেনি ইণ্টাৰনেশ্যনেল এয়াৰপ’ৰ্ট ।

 ( দ ) লেখক থকা টেহৰাণৰ হােটেলখনৰ নাম কি ? 

উত্তৰঃ  লেখক থকা টেহৰাণৰ হােটেলখনৰ নাম হ’ল- হােমা হােটেল । 

( ধ ) ভাৰতৰ প্রায়বােৰ তৈলক্ষেত্র কেনেকুৱা শিলাস্তৰত অৱস্থিত ?

 উত্তৰঃ ভাৰতৰ প্রায়বােৰ তৈলক্ষেত্ৰ নৱজীৱি মহাকল্পৰ শিলাস্তৰত অৱস্থিত ।

 ( ন ) ‘স্লামবার্জাৰ’ কি ?

 উত্তৰঃ  এটা বহুৰাষ্ট্ৰীয় কোম্পানীৰ কার্যালয় । এই কোম্পানীৰ কার্যালয় নাজিৰাৰ পৰা নাইজেৰীয়ালৈকে , দুলীয়াজানৰ পৰা ডুবাইলৈকে , টেহৰাণৰ পৰা টেক্সাছলৈকে পৃথিৱীৰ সকলাে তৈলক্ষেত্ৰৰ আশে – পাশে আছে । 

( প ) ইৰাণীসকলে নৱবৰ্ষক কি বােলে ?

 উত্তৰঃ    ইৰাণীসকলে নৱবৰ্ষক  ন’ৰোজ ( নতুন দিন ) বোলে ।

( ফ ) বেহেষ্টই – জাহৰা কি ? 

উত্তৰঃ টেহৰাণৰ এখন জনপ্রিয় স্থান বেহেষ্ট – এই – জাহৰা ৷ টেহৰণক জানিবৰ কাৰণে এই ঠাই ভ্ৰমণ কৰা উচিত । ই এখন মুখ্য সমাধিস্থান । ইয়াত খােৱা – বােৱাৰ পৰা খেলপথাৰলৈকে সকলাে আছে ।

 ( ব ) শ্বিৰীণ ইবাড়ি কোন ?

 উত্তৰঃ  শ্বিৰীণ ইবাড়ি হ’ল ন’বেল বিজয়ী । তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সদস্য এজনকো ইয়াতে সমাধিস্থ কৰা হৈছে । মানৱ অধিকাৰ প্ৰতিষ্ঠাৰ বাবে তেওঁ কঠোৰপন্থীসকলৰ বিৰুদ্ধে সংগ্রাম কৰিছিল । মানৱ – অধিকাৰ সংগ্ৰামৰ বাবেই তেওঁ ন’বেল বঁটা পায় । 

( ভ ) চেনি কোনে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ? 

উত্তৰঃ  সম্রাট জামছেদে নৱৰােজৰ কোনাে এটা পবিত্র দিনত চেনি আৱিষ্কাৰ কৰিছিল ।

 ( ম ) লেখক ইৰাণলৈ কি দায়িত্ব লৈ গৈছিল ?

 উত্তৰঃ লেখকে তেলৰ অন্বেষণত ইৰাণৰ চৰকাৰী তেল কোম্পানীৰ এগৰাকী মুখ্য বিষয়াক লগ ধৰিবৰ কাৰণে ইৰাণলৈ গৈছিল । তেওঁৰ নাম আগা অশ্ৰুফজাদেক , কোম্পানীটোৰ এগৰাকী তেল অন্বেষক ।

য ) ইৰাণৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান বন্দৰটোৰ নাম কি ? 

উত্তৰঃ  ইৰাণৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমান বন্দৰটোৰ নাম হ’ল- খােমেনি ইণ্টাৰনেশ্যনেল বিমান বন্দৰ ।

 ( ব ) ‘কেন্দ’ৰ  অর্থ কি ? 

উত্তৰঃ ‘কেন্দ ’ পাছি শব্দ , যাৰ অৰ্থ চেনি । ইংৰাজীত ইয়াক কেন্দি বােলে । 

প্রশ্ন ২। তেলৰ বাবে চলােৱা খনন কার্যত মডলগিং’ আহিলাসমূহৰ  ভূমিকা কি ?

উত্তৰঃ তেলৰ বাবে চলােৱা খনন কার্যত মাডলগিং আহিলাসমূহৰ গুৰুত্বপূর্ণ ভূমিকা আছে । এইবােৰৰ জৰিয়তে সংগ্রহ কৰা তথ্যই এখন নতুন তৈলক্ষেত্র আবিষ্কাৰত আৰু কোনাে বিপজ্জনক পরিস্থিতি নােহােৱাকৈ খনন কৰাত সহায় কৰিব । ভূতত্ববিদৰ বাবে ই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সঁজুলি । 

প্রশ্ন ৩। বুশ্বেৰ চহৰৰ এটি বর্ণনা দিয়া । 

উত্তৰঃ  বুশ্বেৰ হৈছে এখনি বিন্দৰনগৰী । বুশ্বেৰৰ তাপমাত্রা ৪০ ডিগ্রী ছেণ্টিগ্রেড ওপৰত । বন্দৰটো অধিক ব্যস্ত নহয় যদিও ইয়াৰ এটা বিশেষ গুৰুত্ব আছে । ই ইৰাণৰ এটা  সামৰিক ঘাটি । তাতে বুশ্বেৰত এটা নিউক্লীয় ৰিয়েক্টৰাে আছে । 

       তেল অন্বেষণৰ কামত যােৱা লেখক গােস্বামীয়ে গম পাইছিল যে বুশ্বেৰৰ কোনােবা এঠাইত পাৰমাণৱিক গৱেষণা চলি আছে । তেওঁ ডাটা ইঞ্জিনিয়াৰ জাভাদৰ মুখেদি বুশ্বেৰত এটা ৰিয়েক্টৰ থকা বুলি গম পাইছিল । সেয়ে বুশ্বেৰত থকা গােলাকৃতিৰ স্থাপত্যটোৱে লেখকক আকর্ষিত কৰিছিল । বুশ্বেৰ এখন পৰিকল্পিত সৰু চহৰ । চাৰিলেন যুক্ত পৰিষ্কাৰ আৰু পৰিকল্পিত চহৰখনৰ গুৰুত্ব সৰু চহৰ হ’লেও যথেষ্ট ।

 প্রশ্ন ৪। ইৰাণৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে চমুকৈ লিখা ।

 উত্তৰঃ ইৰাণ মানৱ সভ্যতাৰ প্রাচীন ইতিহাসৰ ধ্বজাবাহক । প্রত্নতাত্ত্বিক , ঐতিহাসিক , সাংস্কৃতিক আৰু কীর্তিস্তম্ভৰ যােগেদি ইৰাণৰ প্রাচীন সভ্যতা আজিও সজীৱ হৈ আছে । 

          প্রায় চাৰি হাজাৰ বছৰ পূর্বে ইৰাণলৈ আর্য গােষ্ঠীৰ লােকসকল বসবাস কৰিবলৈ আহিছিল।খ্রীষ্টপূর্ব ছশ শতিকামান পূর্বে বিখ্যাত ৰজা ছাইৰাছে উত্তৰ ইৰাণৰ ‘মেডেছসকলক’ পৰাস্ত কৰি ইৰাণবাসীক একগােট কৰিছিল । খ্রীষ্টপূর্ব ৫২৯ ত ছাইৰাছৰ মৃত্যু হােৱাত নতুন ৰজা দাৰিয়াছে সাম্রাজ্য প্রসাৰৰ প্ৰয়াস কৰিছিল । পৰৱৰ্তী কালত ( ৪ র্থ শতিকাত ) আলেকজেণ্ডাৰৰ আগমনে ছাইৰাছৰ পাৰ্চেপলিছ সাম্রাজ্যৰ পতন ঘটাইছিল । 

           খ্রীষ্টপূর্ব দ্বিতীয় শতিকালৈকে গ্রীক শাসনৰ পাছত পার্থিয়াসকলে ইৰাণৰ শাসনভাৰ লৈছিল । তেওঁলােকৰ শাসনকালত জোৰাষ্ট্রিয়ান ধর্মই ৰাজধর্ম হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰিছিল । ৩৫০ বছৰীয়া পার্থিয়ান শাসনৰ পাছত ছাজানিকসকলে চাৰিটা শতিকা ইৰাণ শাসন কৰিছিল । আৰৱসকলে ইৰাণীলৈ ইছলামধৰ্মৰ আগমন ঘটাইছিল আৰু কিছুকাল পাছত ইছলামক ইৰাণৰ মুখ্যধৰ্মৰূপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছিল ।

কেইবা শতিকাজুৰি চলা আগৰ শাসনৰ পৰৱৰ্তী কালত বহুতাে বিদেশী শক্ৰিৰ আক্ৰমণত আৰব বিধবস্তু  হৈছিল । ছাফাভিদ বংশৰ শাসন কালত ইৰাণে পূর্বৰ খিয়াতি কিছু পৰিমাণে ঘূৰাই পাবলৈ সক্ষম হৈছিল । স্থাপত্যৰ প্রতি শ্বাহ তপধ্বজ ( প্রথম ) ৰ বিশেষ অনুৰাগ আছিল । তেওঁৰ দিনত ইছলাম ধৰ্মৰ ছিয়া সম্প্রদায়ে ৰাজধৰ্মৰ খিতাপ লাভ কৰিছিল । পৰৱৰ্তী কালত আফগানসকলৰ আক্ৰমণৰ বাবে ছাফাভিদ ৰাজত্বৰ পতন ঘটে ।

         ইৰাণৰ শাসকসকলৰ কথা আলােচনা কৰিলে মনলৈ ভাহি অহা শাসকজন হ’ল । নাদিৰশ্বাহ । তেওঁ বেছিদিন ৰাজত্ব কৰা নাছিল ( ১৭৩৭-৪৭ ) । কিন্তু তেওঁৰ ৰাজত্বই আমাৰ দেশত বিভীষিকাৰ সৃষ্টি কৰিছিল । তেওঁ আফগানিস্তানৰ পাছত ভাৰত আক্ৰমণ কৰিছিল  আৰু মােগল সম্রাট মহম্মদ শাহক পৰাস্ত কৰি ( ১৭৩৯ ) এটা বিশাল ৰাজভঁৰাল লুট কৰিছিল । তেওঁ বহুতাে নাগৰিকক হত্যা কৰিছিল আৰু কহিনুৰ , হীৰা , মুক্তা আদিৰ উপৰি হাতী , ঘোঁৰা , উট লৈ গৈছিল । 

           নাদিৰ শ্বাহৰ পিছত দুটা শাসকবংশৰ মাজত সংঘাত হয় আৰু ১৭৯০ খ্রীষ্টাব্দত কাজাৰ বংশ জয় হয় আৰু তেওঁলােকে প্রথম বিশ্বযুদ্ধলৈকে ৰাজত্ব কৰে । কেইবা শতিকাজুৰি আৰবৰ ৰাজত্বৰ অধীন হােৱাৰ বাবে ইৰাণৰ সম্পর্ক আন দেশৰ সৈতে নােহােৱাৰ দৰেই হৈছিল । প্রথম বিশ্বযুদ্ধৰ পিছত ৰেহাশ্বাহ পল্লহাভিয়ে ইৰানৰ শাসনভাৰ হাতত ল’লে আৰু তেতিয়াৰে পৰা আধুনিকীকৰণৰ প্রচেষ্টাই গতিশীলতা লাভ কৰে ।

১৯৪১ চনত ছােভিয়েট ৰাছিয়া আৰু ইংলেণ্ড ইৰাণৰ আভ্যন্তৰীণ বিষয়ৰ সৈতে জড়িত হৈ পৰিছিল । আৰাছ নদীৰ উত্তৰে থকা সকলাে অঞ্চল ছােভিয়েট ৰাছিয়াই দখল কৰিছিল । ইৰাণৰ তৈলক্ষেত্ৰৰ ব্যৱসায়িক স্বত্ব ইংলেণ্ডে লাভ কৰিছিল । প্রকৃততে ইৰাণৰ শাসনতন্ত্র শক্তিহীন হৈ পৰিছিল । 

          ১৯৭৯ চনৰ বিখ্যাত ধর্মীয় বিপ্লৱৰ ফলস্বৰূপে পহিলা এপ্রিলৰ পৰা ইৰাণে ইছলামিক গণতন্ত্র হিচাপে স্বীকৃতি লাভ কৰে । বিপ্লৱৰ নেতা ইমাম আয়াতুল্লাৰ খােমেনি এই গণতন্ত্ৰৰ প্রতিষ্ঠাপক । ধর্মীয় বিপ্লৱে দেশখনৰ আভ্যন্তৰীণ ব্যৱস্থাত আমূল পৰিৱৰ্তন আনি দিলে । শ্বাহৰ শাসন কালত যিখন দেশৰ আদৱ – কায়দা পশ্চিমীয়া দেশৰ দৰে হৈ পৰিছিল । হঠাতে সেইখন দেশৰ সম্বন্ধ বহুতৰে স’তে ছেদ হ’ল ।

আমেৰিকা তেওঁলােকৰ শত্ৰুৰ দৰে হৈ পৰিল । আৰৱৰ দেশবােৰৰ সৈতে বৈদেশিক নীতিগত পার্থক্যৰ বাবে ইৰাণৰ ব্যৱসায় বাণিজ্য হ্রাস পালে । তেনে সময়তে ইৰাকৰ সৈতে হােৱা দীঘলীয়া যুদ্ধত দুয়ােখন দেশৰে প্ৰচুৰ ক্ষতি হ’ল । এই সময়ত এবছৰ জুৰি আমেৰিকাৰ নৌসেনাৰ সৈতে যুদ্ধ হ’ল । এনেবােৰ কাৰণত দেশখন বহুত পিছুৱাই গ’ল । প্ৰচুৰ তৈলভাণ্ডাৰ থকা সত্ত্বেও দেশখনে সম্পদসমূহ সঠিকভাৱে আহৰণ কৰি নিজৰ বিকাশত ব্যৱহাৰ কৰিব নােৱাৰিলে ।

 প্রশ্ন ৫। ইৰাণৰ ভূতত্ত্ব বিষয়ে লিখা । 

উত্তৰঃ  ইৰানৰ ভূতত্ত্বৰ বিভিন্ন যুগৰ বিভিন্ন শিলাত তেল আৰু গেছ পােৱা যায় । পাৰস্য উপসাগৰ আৰু উত্তৰ -পশ্চিম আহৱাজৰ ওচৰে – পাজৰে বহুতাে তৈলক্ষেত্র আছে  আৰু আনহাতে ইৰাণত কেইবাখনাে গেছ উৎপাদনকাৰী তৈলক্ষেত্র আছে । পাৰস্য উপসাগৰীয় এলেকাত মধ্যজীৱী মহাকল্পৰ শিলাস্তৰত বৃহৎ পৰিমাণৰ তৈল সম্পদ মজুত আছে । 

প্রশ্ন ৬। জাগ্ৰছ পর্বতমালাৰ বিষয়ে তােমাৰ পাঠ্যপুথিৰ সহায়ত লিখা । 

উত্তৰঃ  ডুবাইৰ পৰা বুশ্বেৰ অভিমুখে আকাশীপথেৰে যাওঁতে যাত্রীসকলক জাগ্ৰছ পর্বতমালাই সততে আকর্ষণ কৰে । এই পাঠৰ ৰচক গােস্বামীকো বিশেষভাৱে পর্বতমালাই আকর্ষণ কৰিছিল । জাগ্ৰছ আৰু হিমালয়ৰ জন্ম কাহিনী একে । এই জাগ্ৰছৰ দক্ষিণ – পশ্চিম দিশত সঞ্চিত হৈ আছে বিৰাট তেল আৰু গেছৰ ভাণ্ডাৰ । ভূতত্ত্বৰ আশীর্বাদপুষ্ট পাৰস্য । উপসাগৰীয় অঞ্চলত ডেৰশতকৈয়াে অধিক তৈলক্ষেত্র আছে আৰু এই অঞ্চলৰ ওপৰতে বিশ্বৰ বহুতাে দেশ নির্ভৰশীল । 

প্রশ্ন ৭। ইৰাণৰ কেইখনমান ঠাইৰ নাম লিখা ।

 উত্তৰঃ তেলৰ অন্বেষণত ইৰাণলৈ অহাৰে পৰা কিছুমান শব্দ , কিছুমান ঠাইৰ নাম লেখকৰ চিনাকি হৈ পৰিছিল । কোনােবা মানুহক লগ পালেই তেওঁ জানিবলৈ বিচাৰে যে মানুহজন কোনলানি পাহাৰৰ ওচৰত থাকে জাগ্ৰাছৰ এই পাৰে নে সিপাৰে ।

আনহাতে ছিৰাজ , আহৱাজ , ইছফাহান , নাটাঞ্জ, মাছাদয়াজ , টাবৰিজ , হামাদান , কাৰমান , আৰডাবিল আদি ঠাই খনৰ নামবােৰ তেওঁৰ চিনাকি হৈ পৰিছে । তাতােকৈ আদৰৰ হৈ পৰিছে কেইটামান ফার্চী শব্দ — খেলে মামনুন , মেৰচি , ছালাম , ছাব্বাখেৰ ইত্যাদি । 

Sl. No.Contents
Lesson 1বৰগীত
Lesson 2জিকিৰ
Lesson 3প্ৰশস্তি
Lesson 4মই অসমীয়া
Lesson 5দৃশ্যান্তৰ
Lesson 6ছাত্ৰ–জীৱন আৰু সমাজ সেৱা
Lesson 7ভাৰতীয় সংস্কৃতি
Lesson 8অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি
Lesson 9ইন্টাৰনেটৰ তিতা – মিঠা
Lesson 10অৰুণিমা সিনহা
Lesson 11অৰণ্য যাত্ৰা
Lesson 12পাৰস্যত এভুমুখি
Lesson 13কানাইৰ চাতুৰী
Lesson 14ধৰ ঝাড়ু ধৰ ভাই
Lesson 15 বিষাদযোগ
Lesson 16প্রাচীন ভাৰতীয় শিক্ষা
ঋজুভাৰতী
দ্রুত পাঠবৈচিত্র্যময় অসম

প্রশ্ন ৮। টেহৰাণৰ বিমানবন্দৰ কেইটা আৰু কি কি আৰু কোন কোন স্থানত অৱস্থিত ? 

উত্তৰ : টেহৰাণৰ দুটা বিমানবন্দৰ আছে– মেহৰাবাদ এয়াৰপৰ্ট আৰু খােমেনি ইণ্টাৰনেশ্যনেল এয়াৰপৰ্ট । মেহৰাবাদ বিমানবন্দৰটো চহৰত অৱস্থিত । আনহাতে খােমেনি বিমানবন্দৰটো চহৰৰ পৰা দূৰত ।

 প্রশ্ন ৯। টেহৰাণৰ প্ৰাকৃতিক অৱস্থা কেনেকুৱা লিখা । 

উত্তৰঃ  টেহৰাণৰ মৃদু শীতল বতাহে লেখকক টেহৰাণলৈ আদৰণি জনালে । টেহৰাণ এখন পৰিকল্পিত চহৰ । লেখকে পুৱাৰ টেহৰাণৰ দৃশ্য উপভােগ কৰিলে । চহৰৰ কাষতে ওখ পাহাৰ , সুৰুযৰ চুমাত সেইবােৰ জিলিকি উঠিছে । অতদিনে ইৰান বুলিলে মৰুভূমিৰ ধাৰণাটো প্রকট হৈ উঠিছিল ৷ পাছত গম পােৱা গৈছিল যে টেহৰাণক বহুতে পেৰিছৰ লগত তুলনা কৰে ।

ওখ ওখ পর্বতেৰে পৰিবেষ্টিত হােৱা বাবে টেহৰণখন অতি সুন্দৰ । গ্রীষ্মৰ দুটা মাহৰ বাহিৰে বাকী সময়ছােৱাত ইয়াৰ জলবায়ু অতি আৰামদায়ক । শীতকালত ইয়াত বৰফ পৰে । টেহৰাণক এই সুন্দৰ জলবায়ু প্ৰদান কৰিছে এলব্রুন পর্বত ৰাশিয়ে । মহানগৰীৰ বাবে খােৱাপানী আহে পৰ্বতৰ ওপৰৰ হিমপ্রবাহৰ পৰা ।

প্রশ্ন ১০। স্লামবার্জাৰ কোম্পানিৰ কার্যালয় ক’ত ক’ত আছে ?

 উত্তৰঃ স্লমবার্জাৰ এটা বহুৰাষ্ট্রীয় কোম্পানি আৰু এই কোম্পানিৰ কার্যালয় নাজিৰাৰ পৰা নাইজেৰিয়ালৈকে , দুলিয়াজানৰ পৰা ডুবাহলৈকে , টেহৰাণৰ পৰা টেক্সাছলৈকে পৃথিবীৰ সকলাে তৈলক্ষেত্ৰৰ ওচৰে – পাজৰে আছেই।এক অর্থত তৈল উদ্যোগৰ সৈতে এই কোম্পানি অতি ঘনিষ্ঠভাৱে জড়িত । তেল উদ্যোগৰ বিকাশত এই কোম্পানিৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ বৰঙণি আছে ।

 প্রশ্ন ১১। ইৰাণীসকলৰ নৱবর্ষ উৎসৱৰ বিৱৰণ দিয়া । 

উত্তৰঃ বসন্তৰ মনােৰম দিনৰ আৰম্ভণিতে ইৰাণীসকলে তেওঁলােকৰ নৱবর্ষ ‘ন’ৰোজ ( নতুন দিন ) উদযাপন কৰে । দুসপ্তাহ জুৰি উদযাপন কৰা এই উৎসৱ আৰম্ভ হয় বসন্তৰ প্রথম দিনত । যেতিয়া সূর্যই বিযুৱ ৰেখা অতিক্রম কৰে ( মার্চ মাহৰ ২০-২২ তাৰিখৰ ভিতৰত ) । সেই সময়ত বুশ্বেৰৰ হােটেলৰ কথা বাদেই স্কুল – কলেজৰ পৰা আৰম্ভ কৰি চৰকাৰী কার্যালয়লৈকে সকলােতে শিবিৰ স্থাপন কৰা হয় , যাতে ইৰাণীসকলে নৱবর্য উদযাপন কৰিব পাৰে ।

আমাৰ বিহুৰ দৰে এওঁলােকেও নতুন কাপােৰ লয় , পিঠা – পনা  খায় । নৱবৰ্ষৰ এই আনন্দোৎসৱত বহুতাে বিষয় সামৰি লােৱা হয়— পৰিৱেশ আৰু নিজকে চাফ – চিকুণকৈ ৰখা , শত্রুভাব দূৰ কৰি বন্ধুত্ব গঢ়া , অগ্নিশিখা প্রজ্বলন কৰা , সীমান্ত , নদী বা সাগৰ অভিমুখে যাত্রা কৰা ইত্যাদি । 

       সাধাৰণতে উৎসৱৰ সময়ত যিকোনাে পাৰ্ছি গৃহত টেবুল বা কার্পেটৰ ওপৰত এখন সুন্দৰ কাপােৰ পাৰি সাতবিধ খাদ্যবস্তু সজোৱা হয় । প্রতিটো বস্তুৰে এটা প্রতীকী অর্থ আছে , বস্তুবােৰ হ’ল — ছবজে ( ঘেঁহু বা দাইল , পুনর্জন্মৰ প্রতীক ) , চামানু ( ঘেঁহুৰ কঠীয়াৰ পায়স — নতুন জীৱনৰ প্রতীক ) , ছিব ( আপেল – স্বাস্থ্য আৰু সৌন্দর্য প্রতীক ) , ছেজেভ ( বনৰীয়া শুকান জলফাই— প্রেমৰ প্রতীক ) , ছিৰ ( নহৰু – ঔষধ ) , ছমাক ( এবিধ বগৰী— সুর্যোদয়ৰ বৰণ বুজায় ) আৰু ছেৰকেহ — ভিনেগাৰ বয়স আৰু ধৈৰ্যৰ প্রতীক ) । 

         এই সাতবিধ খাদ্যৰ কাষত থাকে পবিত্র কোৰাণ আৰু হাফেজৰ কবিতাপুথি । তদুপৰি নৈবেদ্যত থােৱা আন কেইবিধমান বস্তু হ’ল মুদ্রা ( ধন – সম্পত্তি ) , খৰাহি ভর্তি ৰং কৰা কণী ( উৰ্বৰতা বা প্রজনন ক্ষমতা ) , গােলাপজল ( যাদুকৰী চাফাই শক্তি ) , গাখীৰ ( শিশু পুষ্টিৰ বাবে ) , ভেটফুল আদি । এটা পাত্ৰত পানী থৈ তাত এটা সুমথিৰা ওপঙাই থােৱা হয় ।

ইয়াৰ অৰ্থ হ’ল যে পৃথিবী মহাকাশত ওপঙি আছে । আন এটা সােণালী পাত্ৰত সােণালী মাছ এৰি দিয়া হয় , ই পানী আৰু উৰ্বৰতা সূচায় । নৈবেদ্যৰ কাষত এখন আইনা থােৱা হয় আৰু এই আইনাৰ দুয়ােকাষে মমবাতি সজোৱা হয় — পৰিয়ালৰ প্ৰতিটো শিশুৰ বাবে । 

           তিনিহাজাৰ বছৰীয়া এটা কিম্বদন্তি মতে সম্রাট জামছেদে নৱৰৰাজৰ কোনাে এটা পরিত্র দিনত চেনি আবিষ্কাৰ কৰিছিল । সেয়ে এই আৱিষ্কাৰৰ লগত সংগতি ৰাখি পাছিসকলে সাতবিধ । মিঠাইপ্রস্তুত কৰে ।

বছৰৰ শেষ বুধবাৰে ৰাজহুৱা স্থানত মেজি জ্বলাই আৰু জুইৰ ওপৰেদি পাৰ হৈ তেওঁলােকে চিঞৰি চিঞৰি গায়— মােৰ বেমাৰ লৈ যােৱা আৰু মােক তােমাৰ সুন্দৰ ৰঙা বৰণ দিয়া । জুইৰ পােহৰত তেওঁলােকে থাল – বাটি বজায় আৰু মানুহৰ ঘৰে ঘৰে গৈ আতিথ্য গ্ৰহণ কৰে । নৱবৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে সকলােৱে পৱিত্ৰ কোৰাণ আৰু হাফেজৰ কবিতা পঢ়ে । এইদৰেই যথেষ্ট ধুমধামেৰে পাৰস্যৰ তীৰৰ এই জনজীৱনে নতুন বছৰক আদৰি লয় ।

প্রশ্ন ১২। বেহেষ্ট-ই – জাহৰাৰ লগত টেহৰাণবাসীৰ সম্পৰ্কৰ বিষয়ে লিখা ।

উত্তৰঃ বেহেষ্ট-ই-জাহৰা টেহৰাণৰ এখন অতি জনপ্রিয় চহৰ । টেহণক জানিব বা অনুভৱ কৰিবৰ কাৰণে হেনাে বজাৰ বা আলিবাটত ঘূৰিব নালাগে । তাতােকৈ  বেহেষ্ট-ই-জাহৰা ভ্রমণ কৰা উচিত । টেহৰাণৰ মুখ্য সমাধিস্থল এই বেহেষ্ট-ই – জাহৰাই কেইবা কিলােমিটাব জুৰি আছে । হয়তাে ই একমাত্র সমাধিস্থল যত খােৱা – বােৱাৰ দোকানৰ পৰা খেল । পথাৰলৈকে সকলাে আছে ।

         এই জাহৰাতেই ন’বেল বিজয়ী শ্বিৰীণ ইবাডিৰ পৰিয়ালৰ এজনক সমাধিস্থ কৰা হৈছিল । 

প্রশ্ন ১৩। শ্বিৰীণবাডি কোন ? তেওঁৰ সংগ্ৰামৰ বিষয়ে পাঠ্যপুথিৰ সহয়ত লিখা ।

উত্তৰঃ  শ্বিৰীণ ইবাডি এগৰাকী মানৱ অধিকাৰ কৰ্মী আৰু এগৰাকী সংগ্রামী ব্যক্তি । কঠোৰপন্থীসকলৰ অমানৱীয় কার্যকলাপৰ বিৰুদ্ধে তেওঁ কঠোৰ সংগ্ৰাম কৰিছিল । তেওঁক বিচাৰপতি হােৱাৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হৈছিল আৰু হিজাব পৰিধান কৰিবলৈ জোৰ দিয়া হৈছিল । তেনে এটা কঠিন পৰিৱেশত তেওঁ এটা অত্যুৎসাহী পদক্ষেপ লৈছিল মানব অধিকাৰ ।

তেওঁ সেইবােৰ লােকৰ বাবে যুঁজিছিল য’ত যুৱতীক ধর্ষণ কৰা হৈছিল , শাসনবিৰােধী বুলি যুৱকক শাস্তি দিয়া হৈছিল , পতিয়ে পত্নীক বেয়া ব্যৱহাৰ কৰিছিল । যেতিয়া তেওঁ বিজয়ৰ মুখ দেখিলে তেতিয়া তেওঁ মানৱ অধিকাৰৰ অগ্রণী ৰণুৱাৰূপে সমগ্র বিশ্বতে পৰিচিত হৈ পৰিল । তেনে সময়তে তেওঁক ন’বেল বঁটাৰে সন্মানিত কৰা হয় । সকলােকে চমকিত কৰি ইৰাণবাসীয়ে তেওঁক টেহৰাণৰ বিমানবন্দৰত বিপুল আদৰণি জনালে ।

প্রশ্ন ১৪। তলত দিয়া শব্দকেইটা কি ভাষাৰ লিখা । 

কেঁচি , দোৱাত , চিয়াঁহী , চিচা , কেন্দি

 উত্তৰঃ কেঁচি― অসমীয়া ভাষাত ব্যৱহাৰ হােৱা এই শব্দবােৰ ফার্চী ভাষাৰ পৰা  অহা । এই শব্দবোৰ কেইবা শতিকা আগেয়ে আহি অসমীয়া ভাষাত প্ৰৱেশ কৰে ।

 দোৱাত,চিয়াঁহী,চিচা,কেন্দ্ৰি, এই সকলোবোৰ ভাষা হ’ল- পাৰ্চী ভাষা ।

 প্রশ্ন ১৫। তলত দিয়া শব্দকেইটাৰ অৰ্থ লিখাঃ

 খেলে মামনুন , মিৰছি ছালাম

 উত্তৰঃ খেলে মামনুন – পাৰ্চী ভাষাৰ   ধন্যবাদসূচক শব্দ ।

প্রশ্ন ১৬। তলত দিয়া শব্দকেইটাৰ প্রতীকী অর্থ কি লিখা ? 

চবজে , চামানু , ছিব , ছেজেভ , ছি , ছমাক ছেকেহ 

উত্তৰঃ     চবজে ― ঘেঁহু বা দাইল – পুনর্জন্মৰ প্রতীক । 

               চামানু ― ঘেঁহুৰ কঠীয়াৰ পায়স নতুন – জীৱনৰ প্রতীক ।

               ছিব    — আপেল স্বাস্থ্য আৰু সৌন্দর্যৰ প্রতীক । 

               ছেনভেজ   ― বনৰীয়া শুকান জলফাই— প্রেমৰ প্রতীক । 

               ছিৰ   ―  নহৰু ― ঔষধ । 

               ছমাক – এবিধ বগৰী – সূর্যোদয়ৰ বৰণ বুজায় । 

               ছেকেহ — ভিনেগাৰ বয়স আৰু ধৈৰ্যৰ প্রতীক  । 

প্রশ্ন ১৭৷ তলত দিয়া শব্দকেইটাত ‘ষ’ আৰু ‘ণ’ কিয় প্রয়ােগ হৈছে লিখা । 

সম্ভাষণ , অন্বেষণ , গৱেষণা , অৱতৰণ

 উত্তৰঃ সম্ভাষণ— ষৰ পিছত থকা দন্ত্য ন মধূণ্য  ‘ণ’ হয় । 

           অন্বেষণ

           গৱেষণা 

           অৱতৰন,  এই আটাইবোৰ শব্দত  পদৰ ভিতৰত ঋ , ৰ , ষৰ পিছত থকা দন্ত্য ন মধূণ্য ‘ ণ ’ হয় । 

প্রশ্ন ১৮৷ তলৰ শব্দকেইটাত কি প্রত্যয় যােগ হৈছে লিখা ? 

ইৰাণী , আবাসিক , বাণিজ্যিক , শেহতীয়া , সােণালী , খৰচী 

উত্তৰঃ    ইৰাণ + ঈ = ইৰাণী = ঈ প্রত্যয় 

             আবাস + ইক = আবাসিক = ইক প্রত্যয়

             ইৰাণ + ঈ = ইৰাণী = ঈ প্রত্যয় 

             বাণিজ্য + ইক = বাণিজ্যিক , ইক প্রত্যয় ।

            সােণ + আলী = সােণালী = আলী প্রত্যয়

            খৰচ + ঈ = খৰচী = ঈ প্রত্যয়

Leave a Reply

error: Content is protected !!
Scroll to Top