Class 10 Assamese Chapter 3 প্ৰশস্তি | অসমীয়া Class 10 প্ৰশস্তি

Class 10 Assamese Chapter 3 প্ৰশস্তি | অসমীয়া Class 10 প্ৰশস্তি, দশম শ্ৰেণীৰ অসমীয়া প্ৰশ্নৰ উত্তৰ, SEBA Class 10 Assamese Question Answer Chapter 3 Notes to each chapter is provided in the list of SEBA অসমীয়া Class 10 Question Answer so that you can easily browse through different chapters and select needs one. SEBA Class 10 Assamese Chapter Chapter 3 প্ৰশস্তি can be of great value to excel in the examination.

Join Telegram Groups

Class 10 Assamese পাঠ – 3 প্ৰশস্তি – সমাধান, Class 10 Assamese প্ৰশস্তি Question Answer, Class 10 Lesson 3 Question Answer, প্ৰশস্তি class 10 মূলভাব answer to each chapter is provided in the list so that you can easily browse throughout different chapter Class 10 Assamese Chapter 3 প্ৰশস্তি and select needs one.

Class 10 Assamese Chapter 3 প্ৰশস্তি

Also, you can read SCERT book online in these sections Solutions by Expert Teachers as per SCERT (CBSE) Book guidelines. These solutions are part of SCERT All Subject Solutions. Here we have given Class 10 Assamese Chapter 3 প্ৰশস্তি Solutions for All Subject, You can practice these here.


প্ৰশস্তি

― ৰঘুনাথ চৌধাৰী

ভাব বিষয়ক

১। অতি চমু উত্তৰ দিয়াঃ

( ক ) ৰঘুনাথ চৌধাৰীক কি কবি বুলি জনা যায় ?

উত্তৰঃ ৰঘুনাথ চৌধাৰীক বিহগী কবি’বুলি জনা যায় ।

(খ ) ৰঘুনাথ চৌধাৰীৰ কবিতা – পুথিদুখনৰ নাম লিখা ।
উত্তৰ:
ৰঘুনাথ চৌধাৰীৰ কবিতা – পুথিদুখনৰ নাম হ’ল- সাদৰী ’ ( ১৯১০ ) , আৰু কেতেকী ’ ( ১৯১৮ ) ।

( গ ) প্রকৃতিক কোনে সাদৰি আনিলে বুলি কবিয়ে কৈছে ?
উত্তৰ:
প্রকৃতিক নৱ কিশলয়দলে অর্থাৎ গছৰ কুঁহিপাত , গজালি , কোঁহে সাদৰি আনিলে বুলি কবিয়ে কৈছে ।

( ঘ ) মন্দিৰৰ উপেক্ষিত কি ফুলে প্রেম পৰিমল যচা বুলি কবিয়ে কৈছে ?
উত্তৰ:
মন্দিৰৰ উপেক্ষিত ৰবাব ফুলে প্রেম পৰিমল যচা বুলি কবিয়ে কৈছে ।

( ঙ ) জল , স্থল আৰু ক’ত দেৱতাৰ মহা অভিযান চলিছে ?
উত্তৰঃ
জল , স্থল আৰু অন্তৰীক্ষত দেৱতাৰ মহা অভিযান চলিছে ।

( চ ) মহামহিমৰ গান কিহে গায় বুলি কবিয়ে কৈছে ?
উত্তৰঃ
মুক্তি পথযাত্রীয়ে মহামহিমৰ গান গায় বুলি কবিয়ে কৈছে ।

২। কবিতাটোত কবিয়ে প্রকৃতিৰ কি কি বস্তু টানি আনিছে লিখা ।

উত্তৰ : কবিতাটোত কবিয়ে প্রকৃতিৰ অন্তৰীক্ষ নারী আকাশ ; সূৰ্য্য , জল – মাটি , গছৰ কুঁহিপাত – গজালি – কোহ – ফুল , চৰাই – চিৰিকটি আদিবস্তুৰ কথা উল্লেখ কৰিছে ।

৩। কবিতাটোত কবিয়ে কিয় আৰু কাৰ প্রশস্তি কৰিছে ?

উত্তৰঃ কবিতাটোত কবিয়ে প্রকৃতিৰ সৌন্দৰ্যৰ বৰ্ণনাৰ মাজেৰে সুন্দৰৰ প্ৰশস্তি বা আৰাধনা কৰিছে । কিয়নাে প্ৰকৃতিৰ সন্মােহিনী সুধাৰ মাজত কবিয়ে বাৰে বাৰে নেদেখা জনৰ অস্তিত্ব দেখিবলৈ পাইছে । প্রকৃতিৰ ৰূপ আৰাধনাৰ আঁৰত কবিতাটোত ঈশ্বৰ ভক্তিৰ স্বৰূপ সােমাই আছে

৪। কবিতাটোত প্ৰকৃতিৰ সুধাৰ মাজত কিদৰে সুন্দৰৰ সাধনা লুকাই আছে বিবৰি লিখা ।

উত্তৰঃ প্ৰকৃতিৰৰূপ আৰাধনাৰ আঁৰত কবিৰঘুনাথ চৌধাৰীৰ প্ৰশস্তি’কবিতাটোত ঈশ্বৰ ভক্তিৰ স্বৰূপ সােমাই আছে । প্রকৃতিৰ সন্মােহিনী সুধাৰ মাজত কবিয়ে বাৰে বাৰে নেদেখা জনৰ অস্তিত্ব দেখিবলৈ পাইছে । কালৰাত্ৰিৰ অন্তত যিদৰে পূৱাৰ সূৰুয়ে ।

পােহৰৰ সম্ভাৰ কঢ়িয়াই আনি সর্বত্রতে বিলাই দিয়ে , জল – স্থল আনকি অন্তৰীক্ষও জিলিকি উঠে । সেইদৰে গছ বন , ফুল – ফলেও যেন আনন্দত আত্মহাৰা হৈ পৰিছে , চৰাই – চিৰিকটি আদিয়েও সকলােতে দেৱতাৰ সন্ধান কৰিছে।

৫। প্রশস্তি কবিতাটোৰ মূলভাব লিখা ।

উত্তৰঃ কবিৰঘুনাথ চৌধাৰীৰ ‘প্রশস্তি’নামৰ কবিতাটোৰ জৰিয়তে প্রকৃতিৰ সৌন্দর্যৰ বর্ণনাৰ মাজেৰে সুন্দৰৰ আৰাধনা বা গুণানুকীৰ্তন কৰিছে । ঈশ্বৰ ভক্তিৰ স্বৰূপ এক আধ্যাত্মিক সুৰে কবিতাটোক গভীৰ অনুভূতিৰ বাহক কৰি তুলিছে । প্রকৃতিৰ ৰূপ আৰাধনাৰ আঁৰত কবিতাটোত ঈশ্বৰ ভক্তিৰ স্বৰূপ সােমাই আছে । সৃষ্টিকর্তাৰ সন্ধানে কবিতাটোক ৰহস্যবাদী কৰি তুলিছে ।

পুৱাৰ পূৱাকাশত ৰাঙলী সূৰুযে ভূমুকি মৰাৰ লগে লগে দশােদিশ উজ্জ্বল হৈ পৰে। আকাশে বতাহে , গছ – বনে প্রকৃতি সকলােতেন সাজেৰে সজ্জিত হৈ পৰে । প্ৰকৃতিৰ চৰাই – চিৰিকটি , গছ – লতিকা , ফুল – ফলবােৰৰ আনন্দেৰে ভৰি পৰিছে।চৰাই চিৰিকটিৰ গানে যেন সকলােতে দেৱতাৰহে সন্ধান কৰিছে ।

সদ্যস্নাতা প্ৰকৃতিৰ চৰাই চিৰিকটিয়ে সুমধুৰ সংগীতৰ মূৰ্চনাৰে যেন সকলােতে দেৱতাৰহে সন্ধান কৰিছে । সেইদৰে অমৃত সন্তান মানুহেও আন্ধাৰৰপৰা পােহৰ অভিমুখে বাট বিচাৰি ফুৰিছে । প্ৰকৃতিৰ সন্মােহিনী সুধাৰ মাজত কবিয়ে বাৰে বাৰে নেদেখা জনৰ অস্তিত্ব দেখিবলৈ পাইছে । সেয়ে কবিয়ে ভক্তসকলক তন্দ্রা ত্যাগ কৰি সুন্দৰৰ ৰূপ ধ্যান কৰিবলৈ কৈছে ।

৬। উঠা হেঋত্বিক ধ্যানী অমৃতৰ পুত্র ,
উঠাযত মুক্তি পথযাত্রী ।’

― কবিয়ে কিয় এনেদৰে আহ্বান জনাইছে বুজাই লিখা ।

উত্তৰঃ প্রশস্তি কবিতাটিত কবিয়ে ৰাতিপুৱাৰ এক মনমােহা বর্ণনা দিছে । নিশাৰ অৱসান ঘটাই পূৱ দিশত হেঙুলী আভাৰে সূৰ্য্যদেৱতাই সুকি মৰাৰ লগে লগে গােটেই প্রকৃতি জগততে এক অপৰূপৰূপ সৌন্দৰ্যৰ সৃষ্টি হৈছে ।

কবিৰ দৃষ্টিত এই জগতখনেই যেতিয়া আনন্দসন্ধানী – আলােকসন্ধানী , তেনেক্ষেত্ৰত অমৃতৰ সন্তান মানুহে জীৱশ্রেষ্ঠ হৈও কিয় পােহৰৰ সন্ধান কৰা নাই । প্ৰকৃতিৰ সন্মােহিনী সুধাৰ মাজত কবিয়ে বাৰে বাৰে নেদেখা জনৰ অস্তিত্ব দেখিবলৈ পাইছে । সেয়ে কবিয়ে । মানুহক ‘ ঋত্বিক ধ্যানী অমৃতৰ পুত্র’বুলি বিশেষণ কৰি এলাহ ত্যাগ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে ।

৭/ সুদৰৰ ৰূপ ধ্যান কৰিবলৈ কবিয়ে ভক্তকৃদক কিয় আহ্বান জনাইছে বুজাই লিখা।

উত্তৰ: কালৰাত্ৰিৰ আন্ধাৰৰ অন্তত পুৱাৰ পূৱাকাশত ৰাঙলী সূৰুযে ভূমুকি মৰাৰ লগে লগে দশােদিশ উজ্জ্বল হৈ পৰে । আকাশে – বতাহে , গছ – বনে প্রকৃতি সকলােতে ন সাজেৰে সজ্জিত হৈ উঠিল । প্ৰকৃতিৰ চৰাই – চিৰিকটি , গছ – লতিকা , ফুল – ফলবােৰৰ মন আনন্দেৰে ভৰি পৰিল ।

চৰাই – চিৰিকটিৰ গানে যেন সকলোতে দেৱতাৰহে সন্ধান কৰি মুক্তিৰ সেন্দুৰীয়া পথৰ অভিযানহে চলালে । তেনে এক পৱিত্ৰ আৰু মহান ক্ষণত ভক্তসকলক অর্থাৎ মানুহকো সুন্দৰৰ ৰূপ ধ্যান কৰিবলৈ কবিয়ে আহ্বান জনাইছে ।

Sl. No.Contents
Lesson 1বৰগীত
Lesson 2জিকিৰ
Lesson 3প্ৰশস্তি
Lesson 4মই অসমীয়া
Lesson 5দৃশ্যান্তৰ
Lesson 6ছাত্ৰ–জীৱন আৰু সমাজ সেৱা
Lesson 7ভাৰতীয় সংস্কৃতি
Lesson 8অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি
Lesson 9ইন্টাৰনেটৰ তিতা – মিঠা
Lesson 10অৰুণিমা সিনহা
Lesson 11অৰণ্য যাত্ৰা
Lesson 12পাৰস্যত এভুমুখি
Lesson 13কানাইৰ চাতুৰী
Lesson 14ধৰ ঝাড়ু ধৰ ভাই
Lesson 15 বিষাদযোগ
Lesson 16প্রাচীন ভাৰতীয় শিক্ষা
ঋজুভাৰতী
দ্রুত পাঠবৈচিত্র্যময় অসম

৮। ব্যাখ্যা কৰা :

( ক ) উঠে তৰু শিৰে শিৰে বন বিহঙ্গৰ
ছদভৰা সুমধুৰ তান ,
জল স্থল অন্তৰীক্ষ সকলােতে যেন ।
দেৱতাৰ মহা অভিযান ।

উত্তৰ: উদ্ধৃত কবিতাফাকি বিহগী কবি ৰঘুনাথ চৌধাৰীদেৱৰ ৰচিত ‘ প্রশস্তি ’ নামৰ কবিতাৰ অন্তর্গত ।

কবিতাফাকিৰ জৰিয়তে কবিয়ে পুৱাৰ ৰাঙলী সূৰুযৰ আভাই জল – থল – আকাশ তথা প্রকৃতি জগতত কিদৰে আনন্দ আৰু উৎসৱমুখৰ পৰিবেশৰ সৃষ্টি কৰিছে তাকে বুজাব বিচাৰিছে ।

পুৱাৰ পূবাকাশৰ সূৰুযে কালৰাত্ৰিৰ অন্ধকাৰ নাশ কৰি প্ৰকৃতিক উজলাই তােলে বনৰ চৰাই – চিৰিকটিৰ গানে গছ – লতিকাৰ শিৰে শিৰে সুমধুৰ গীতৰ ৰাগিনী ঢালি দিছে । মন – প্রাণ হৰি পুলকিত কৰি চৌদিশে ফুলি থকা ফুলবােৰৰ প্ৰাণ আনন্দতে টলম হৈ পৰিছে।সমগ্র পৃথিৱীৰ লগতে জল – থল – আকাশ আদিত সুন্দৰতাৰ জয়গান বাজি উঠিছে ।

কবিৰ কল্পনাত সমগ্র পৃথিৱীয়েই যেন আনন্দত মতলীয়া হৈ নতু সাজেৰে সজ্জিত হৈ এক উৎসৱমুখৰ পৰিবেশৰ সৃষ্টি কৰিছে । প্ৰকৃতিৰ এই বিনন্দীয় ৰূপে স্বর্গ মর্ত্যৰ প্রভেদ নােহােৱা কৰিলে । সকলােতে যেন দেৱতাৰ কাণে কাণে মুক্তিপথ তথা সুন্দৰতাৰ মহা অভিযানৰ বাতৰিহে যােগালে ।

(খ ) কৰি দীৰ্ণ জৰাজীর্ণ পুঞ্জীভূত ক্লেদ
শেষ হ’ল মহাকালৰাত্রি ,
উঠা হেঋত্বিক ধ্যানী অমৃতৰ পুত্র
উঠা যত মুক্তি পথযাত্রী ।

উত্তৰঃ উদ্ধৃত কাব্যাংশ কবি ৰঘুনাথ চৌধাৰীদেৱৰ ৰচিত কবিতা ‘ প্রশস্তি’ৰ পৰা তুলি দিয়া হৈছে ।

কবিয়ে উক্ত কাব্যাংশৰ জৰিয়তে কালৰাত্ৰিৰ অন্ধকাৰ নাশ কৰি পুৱাৰ সূৰুযে । কঢ়িয়াই অনা সুন্দৰতাৰ অভিযানত অমৃতৰ সন্তান মানুহক জড়িত কৰিবলৈ প্ৰচেষ্টা কৰিছে । নিশা মানেই আন্ধাৰ , এই আন্ধাৰেইহ’ল প্রতীকি অর্থত নানা দুখ – যন্ত্রণাৰে ভৰা ক্ষণ । এনে কালৰাত্ৰিৰ অন্ধকাৰক অৱসান ঘটাই পুৱা পূৱাকাশত হেঙুলী আভাবে ।

সূৰ্য্য দেৱতাই ভুমুকি মৰাৰ লগে লগে গােটেই প্রকৃতি জগততে এক অপরূপ রূপ সৌন্দৰ্যৰ সৃষ্টি হয় । কবিৰ দৃষ্টিত এই জগতখনেই যেতিয়া আনন্দ সন্ধানী আলােক সন্ধানী ; তেনেক্ষেত্ৰত অমৃতৰ সন্তান মানুহে জীৱশ্রেষ্ঠ হৈও কিয় পােহৰৰ সন্ধান কৰিব বিচৰানাই ।

প্ৰকৃতিৰ সন্মােহিনী সুধাৰ মাজত কবিয়ে বাৰে বাৰে নেদেখা জনৰ অস্তিত্ব দেখিবলৈ পাইছে । সেয়ে কবিয়ে মানুহক ‘ ঋত্বিক ধ্যানী অমৃতৰ পুত্র ’ বুলি বিশেষণ কৰি এলাহ ত্যাগ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে ।

( গ ) মােহন কীচক বেণু অনাহত ছন্দে
গায় মহামহিমৰ গান ,
মােহ তন্দ্রালস তেজি উঠা ভক্তবৃন্দ !
সুন্দৰৰকৰা ৰূপধ্যান ।

উত্তৰঃ উদ্ধৃত কবিতাফাকি বিহগী কবি ৰঘুনাথ চৌধাৰীদেৱৰ ৰচিত কবিতা ‘ প্রশস্তি’ৰ অন্তর্গত ।

উক্ত কবিতাফকিৰ জৰিয়তে কবিয়ে পুৱাৰ হেঙুলী সূৰুযৰ আভাই বিনন্দীয়া প্রকৃতিৰ অপৰূপ ৰূপ – লাৱণ্য জগাইতুলি কিদৰে সমগ্র বিশ্বকে পুলকিত কৰি তােলে তাকে বুজাবলৈ প্ৰয়াস কৰি মানুহক সুন্দৰৰ সন্ধান কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে ।

পুৱা পূৱাকাশত হেঙুলী আভাৰে সূর্যদেৱতাই ভুমুকি মৰাৰ লগে লগে গােটেই প্রকৃতি জগততে সৃষ্টি হােৱা অপরূপ সৌন্দর্যত গছ – লতা , চৰাই – চিৰিকটিৰ উপৰি জল – থল – আকাশত সুন্দৰতাৰ আলােড়ন উঠিছে ।

কীচক বেণুৱেও বতাহত আনন্দতে নিজে নিজে সুৰ তুলি মহামহিম অর্থাৎ সৃষ্টিকর্তাৰ গান গাইছে । প্রকৃতিৰ সন্মােহিনী সুধাৰ মাজত কবিয়ে বাৰে বাৰে নেদেখা জনৰ অস্তিত্ব দেখিবলৈ পাইছে । সেয়ে কবিয়ে ভক্তবৃন্দক তন্দ্রা ত্যাগ কৰি সুন্দৰৰ ৰূপ ধ্যান কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে ।

ভাষা – বিষয়ক

১। অর্থ লিখাঃ

কিশলয়, চিত্তহাৰী,অন্তৰীক্ষ , তন্দ্রালস ।

উত্তৰঃ কিশলয় ― কুঁহিপাত
চিত্তহাৰী — মন – প্রাণ হৰি নিয়া
অন্তৰীক্ষ — আকাশ ; যাক পৃথিৱী আৰু সূৰ্যৰ মাজত দেখা যায় ।
তন্দ্রালস ― শ্রান্ত ক্লান্ত , টোপনি যােৱা অৱস্থা ।

২। বাক্য ৰচনা কৰা

দশােদিশ , উপেক্ষিত , জৰাজীর্ণ , অমৃত , মােহ ।

উত্তৰ :

দশােদিশ :- কুলি – কেতেকীৰ মাতে দশােদিশে বসন্তৰ বতৰা বিলাই দিলে ।

উপেক্ষিত :- উপেক্ষিত ঊর্মিলাইলক্ষ্মণৰ সৈতে বনবাসলৈ যাবলৈ নাপালে

জৰাজীর্ণ :- একমাত্র পুত্ৰৰ অৱহেলাত বুঢ়ীগৰাকীয়ে জৰাজীর্ণ ঘৰটোতেই থাকিবলগীয়া হ’ল ।

অমৃত :- সাগৰ মন্থন কৰােতে ওলােৱা অমৃত খাই দেৱৰ্তাসকলে হেনাে অমৰত্ব পালে ।

মােহ :– সন্তানৰ মােহত আচ্ছন্ন হােৱাটোও অনুচিত ।

৩। সমার্থক শব্দ লিখা

তৰু , মুক্তি , সুমধুৰ , অভিযান , ধ্যানী ।

উত্তৰঃ তৰু ― লতা , লতিকা
মুক্তি ― মুকলি , ৰেহাই
সুমধুৰ ― সুমিষ্ট
ধ্যানী — তপস্বী

Leave a Reply

error: Content is protected !!
Scroll to Top