Class 10 Assamese Chapter 8 অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি

Class 10 Assamese Chapter 8 অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি | অসমীয়া Class 10 অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি, দশম শ্ৰেণীৰ অসমীয়া প্ৰশ্নৰ উত্তৰ, SEBA Class 10 Assamese Question Answer Chapter 8 Notes to each chapter is provided in the list of SEBA অসমীয়া Class 10 Question Answer so that you can easily browse through different chapters and select needs one. SEBA Class 10 Assamese Chapter Chapter 8 অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি can be of great value to excel in the examination.

Join Telegram Groups

Class 10 Assamese পাঠ – 8 অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি – সমাধান, Class 10 Assamese অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি Question Answer, Class 10 Lesson 8 Question Answer, অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি class 10 মূলভাব answer to each chapter is provided in the list so that you can easily browse throughout different chapter Class 10 Assamese Chapter 8 অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি and select needs one.

Class 10 Assamese Chapter 8 অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি

Also, you can read SCERT book online in these sections Solutions by Expert Teachers as per SCERT (CBSE) Book guidelines. These solutions are part of SCERT All Subject Solutions. Here we have given Class 10 Assamese Chapter 8 অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি – সমাধান for All Subject, You can practice these here.

অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি


– আব্দুছ ছাত্তাৰ

ভাৰ বিষয়ক :

১। অতি চমু উত্তৰ লিখাঃ

( ক ) ত্রয়ােদশ শতিকাত অসমলৈ অহা বহিৰাগত গােষ্ঠী কোনটো ?

উত্তৰঃ ত্রয়ােদশ শতিকাত অসমলৈ অহা বহিৰাগত গােষ্ঠীটো আছিল মংগােলীয় গােষ্ঠী ।

( খ ) প্রাচীন কালৰে পৰা অসম দেশ কিহৰ বাবে প্রসিদ্ধ আছিল ?

উত্তৰঃ প্রাচীন কালৰে পৰা অসম দেশ যাদু – মন্ত্র আৰু ঐন্দ্রজালিক বিদ্যাৰ কাৰণে প্রসিদ্ধ আছিল ।

( গ ) কিহে অসমীয়া জাতিক অধিক কটকটীয়া কৰিলে ?
উত্তৰঃ
ভাষিক সংমিশ্রণে অসমীয়া জাতিক অধিক কটকটীয়া কৰিছিল ।

( ঘ ) সকলােকে বান্ধি থােৱা এনাজৰীডাল কি আছিল ?
উত্তৰ:
সকলােকে বান্ধি থােৱা এনাজৰীডাল হ’ল- অসমীয়া ভাষা ।

( ঙ ) অসমৰ মঙ্গোলীয় গােষ্ঠীৰ লােক কোনবিলাক ?
উত্তৰঃ
অসমত বাস কৰা মংগােলীয় গােষ্ঠীৰ লােকবােৰ হ’ল টাই জনগােষ্ঠীৰ লােকসকল ।

২। চমু উত্তৰ লিখা :

( ক ) অসমীয়া জনগােষ্ঠীৰ ধাৰক বুলিলে কোনসকলক বুজায় ?
উত্তৰ:
অসমীয়া জনগােষ্ঠীৰ ধাৰক বুলিলে ঘাইকৈ কছাৰী , চুতীয়া , কোচ , মেচ , ডিমাচা , দেউৰী , মিচিং , বড়াে , তিৱা আৰুকাবি জনগােষ্ঠীকে বুজায় ।

( খ ) কিমান চনৰপৰা কিমান চনলৈ অসমৰ বিদ্যালয়ত বঙালী ভাষা চলিছিল ?
উত্তৰ :
১৮৩৬ চনৰপৰা ১৮৭৩ চনলৈকে অসমৰ বিদ্যালয়ত বঙালী ভাষা চলিছিল ।

( গ ) চাহ – উদ্যোগৰকৰ্মীসকল কোন ? কৰ পৰা অসমলৈ আহিছিল ?
উত্তৰ:
চাহ – উদ্যোগৰ কৰ্মীসকল আছিল চাহ – বনুৱা । এওঁলােক বিহাৰ , উৰিষ্যা , মধ্যপ্রদেশ আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ পৰা অসমলৈ আহিছিল । চাহ – উদ্যোগৰ এইবনুৱাসকল । আছিল চাওঁতাল , কুর্মি , মােছহৰ , মুণ্ডা তেলেঙা , হাে , ভূমিজ , ও , তাঁতী ইত্যাদি ।

ঘ ) পাঠটিত থকা খাদ্যবস্তুৰ এখন তালিকা প্রস্তুত কৰা ।
উত্তৰঃ পাঠটিত থকা খাদ্যবস্তুসমূহ হ’ল পৰঠা , পােলাও , কোর্মা – কোপ্তা , কে’ক – বিস্কুট , ৰসগােল্লা , লালমােহন , চিঙ্গা , লুচি – পুৰী , ড’চা চাম্বাৰ আৰু ইড়লি ।

৩। অসমৰ পুৰণি সাহিত্যৰ সমলবােৰ কি কি ?

উত্তৰ : অসমৰ পুৰণি সাহিত্যৰ সমলবোৰ হ’ল – অলিখিত গৰখীয়া নাম , নিচুকনি গীত , নাও খেলােৱা গীত , বাৰমাহী গীত , আইনাম , বিয়ানাম , বনগীত , বিহুগীত , দেহ বিচাৰৰ গীত , মন্ত্র সাহিত্য আৰু ডাকৰ বচনৰ দৰে অসমৰ লােক সংগীত আৰু মৌখিক সাহিত্যসমূহ ।

৪। অসমৰ বৈচিত্র্যপূর্ণ জনগােষ্ঠীৰ গাঁথনিতে অসমীয়া সংস্কৃতিৰ বৈশিষ্ট্য ৰক্ষা পৰিছে — কথাষাৰৰ গুৰুত্ব ব্যাখ্যা কৰি অসমৰ জনগােষ্ঠীৰ বৈচিত্রৰ কথা বর্ণনা কৰা ।

উত্তৰ : কথাফাকিয়ে বর্তমানৰ অসমীয়া জাতিটো যে কোনাে এক বিশেষ গােষ্ঠীৰপৰা সৃষ্টি হােৱাৰ পৰিবৰ্তে বিভিন্ন ভাষা – গােষ্ঠীৰ কলা – সংস্কৃতিৰ ৰীতি নীতি বা আচাৰ – অনুষ্ঠানৰ সংমিশ্ৰণতহে বৃহৎ অসমীয়া জাতি গঢ় লৈ উঠিছে । তাকে বুজাব বিচাৰিছে । অর্থাৎ অসমীয়া জাতি বিভিন্ন জাতি – উপজাতি , জনগােষ্ঠী আদিৰ দ্বাৰা গঢ়িত নানাৰঙী ফুলেৰে গঠিত এডাল সুগন্ধি পুষ্পমালাস্বৰূপ ৷

বিভিন্ন সময়ত বিভিন্ন জনজাতীয় লােকসকলৰ অসমলৈ আগমন ঘটিছিল । ত্রয়ােদশ শতিকাত মংগােলীয় জনগােষ্ঠীৰ অসমলৈ আগমন ঘটিছিল ৷ ইয়াৰে । আগৰেপৰাই বড়ড়া , কছাৰী , কোচ – চুতীয়া , দেউৰী – ডিমাছা , মিচিং , তিৱা আৰু কাৰ্বি জনজাতিৰ লােকসকল অসমত আছিল । অতীত অসমৰ বাসিন্দা বুলিলে অকা , ডফলা , আবৰ – মিছিমি আদি জনগােষ্ঠীও অন্তর্ভুক্ত হৈছিল ।

এই জনজাতি সকলৰ সংস্কৃতিৰ ধৰ্মই বিশেষ স্থান লাভ কৰিছিল । তদুপৰি অসমীয়া সংস্কৃতিত এই জনজাতিবােৰৰ যথেষ্ট উপাদান আছে । মিচিং , কছাৰী , তিৱা , কার্বি আদি সম্প্রদায়ে নিজ নিজ উপভাষা জীয়াই ৰখাৰ উপৰি অসমীয়া ভাষাকো আয়ত্ত কৰি নিজকে অসমীয়া বুলি পৰিচয় দিছিল ।

ব্রিটিছে অসমত চাহ বাগান পতাত ইয়াত কাম কৰিবলৈ বিহাৰ , উৰিষ্যা , মধ্যপ্রদেশ আদিৰ পৰাও চাওঁতালী , মুণ্ডা , ভুমিজ , তাতী আদি জনগােষ্ঠীয়ে অসমীয়া মাত – কথা গ্রহণ কৰি অসমীয়া আচাৰ , নীতি , সাজ – পাৰ গ্ৰহণ কৰি অসমীয়া জাতিৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈ পৰে ।

চতুর্থ দশকত পূর্ববংগৰ পৰা অহা মৈমনসিংসকলেও নিজৰ মাতৃভাষা ত্যাগ কৰি অসমীয়া জনগােষ্ঠীক লৈয়েই অসমীয়া জাতি । সেয়েহে এওঁলােকৰ আচাৰ – নীতি , কলা সংস্কৃতিৰ লগতে বহুতাে জনজাতীয় শব্দসম্ভাৰো অসমীয়া ভাষাত অন্তর্ভুক্ত হৈছে । সেয়ে লেখক আব্দুছ ছাত্তাৰদেৱে কৈছে যে অসমৰ বৈচিত্র্যপূর্ণ জনগােষ্ঠীৰ গাঁথনিতে আসমীয়া সংস্কৃতিৰ বৈশিষ্ট্য ৰক্ষা হৈছে ।

৫। বিশেষ এটা ঔদ্যোগিক আবেষ্টনীৰ মাজত বসবাস কৰিবলৈ লােৱা কাৰণেও থলুৱা সংস্কৃতিৰ পৰা আঁতৰিও পৰিল ।

ইয়াত কি ঔদ্যোগিক আবেষ্টনীৰ কথা উল্লেখ কৰিছে আৰু কোনে , কিহৰ বাবে আঁতৰি পৰাৰ কথা কৈছে— পাঠৰ আলমত বিচাৰ কৰা ।

উত্তৰ : উক্ত বক্তব্যই চাহ উদ্যোগৰ কথা উল্লেখ কৰিছে । অর্থাৎ ব্রিটিছে অসমত ব্যৱসায়িক লাভালাভৰ উদ্দেশ্যে জনসমাজৰ পৰা নিলগতহে চাহ বাগানবােৰ স্থাপন কৰিছিল আৰু চাহ বাগানৰ আশে – পাশেই ইয়াত কাম কৰা বনুৱাবােৰক থাকিবলৈ আবাসৰ সুবিধা কৰি দিছিল । এই বনুৱাবােৰৰ বাগান , কলঘৰৰ মাজতে জীৱন সীমাবদ্ধ আছিল ।

এওঁলােকৰ শিক্ষা – দীক্ষাৰ প্রতি কোনাে ব্যৱস্থা নকৰাত এওঁলােক বহুক্ষেত্ৰত পিছ পৰি ৰৈছিল। যাৰ ফলত অসমৰ জনসমাজৰ লগত মিলা – মিচাৰ সুবিধা নাপাই অসমৰ থলুৱা সংস্কৃতিৰ লগত খাপ খােৱাতাে যথেষ্ট পলম হৈছিল । সেয়ে থলুৱা সংস্কৃতিৰপৰা এই বনুৱা বা চাহ – মজদুৰসকল আঁতৰি পৰিছিল ।

Sl. No.Contents
Lesson 1বৰগীত
Lesson 2জিকিৰ
Lesson 3প্ৰশস্তি
Lesson 4মই অসমীয়া
Lesson 5দৃশ্যান্তৰ
Lesson 6ছাত্ৰ–জীৱন আৰু সমাজ সেৱা
Lesson 7ভাৰতীয় সংস্কৃতি
Lesson 8অসমৰ জনগোষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি
Lesson 9ইন্টাৰনেটৰ তিতা – মিঠা
Lesson 10অৰুণিমা সিনহা
Lesson 11অৰণ্য যাত্ৰা
Lesson 12পাৰস্যত এভুমুখি
Lesson 13কানাইৰ চাতুৰী
Lesson 14ধৰ ঝাড়ু ধৰ ভাই
Lesson 15 বিষাদযোগ
Lesson 16প্রাচীন ভাৰতীয় শিক্ষা
ঋজুভাৰতী
দ্রুত পাঠবৈচিত্র্যময় অসম

৬। “ এটা সংমিশ্রিত — সংস্কৃতিসম্পন্ন জাতি , ইয়াক নুই কৰাৰ কোনাে যুক্তি তর্কৰ অবকাশ নাই ”

—ইয়াত লেখকে কাক আৰু কি সংস্কৃতি সম্পন্ন জাতি বুলি কৈছে । “ নুই কৰাৰ কোনাে যুক্তিৰ্কৰ অৱকাশ নাই । ” বােলা কথাষাৰৰ সত্যাসত্যতা বিচাৰ কৰা ।

উত্তৰ : ইয়াত লেখকে বৃহৎ অসমীয়া জাতিটোকে সংস্কৃতি সম্পন্ন জাতি বুলি কোৱা হৈছে ।
কথাফাকিয়ে বর্তমানৰ অসমীয়া জাতিটো যে কোনাে এক বিশেষ গােষ্ঠীৰপৰা সৃষ্টি হােৱাৰ পৰিবৰ্তে বিভিন্ন ভাষা – গােষ্ঠীৰ কলা – সংস্কৃতিৰ ৰীতি – নীতি বা আচাৰ অনুষ্ঠানৰ সংমিশ্ৰণতহে বৃহৎ অসমীয়া জাতি গঢ় লৈ উঠিছে তাকে বুজাব বিচাৰিছে ।

অর্থাৎ অসমীয়া জাতি বিভিন্ন জাতি – উপজাতি , জনগােষ্ঠী আদিৰ দ্বাৰা গঢ়িত নানাৰঙী ফুলেৰে গঠিত এডাল সুগন্ধি পুষ্পমালাসস্বৰূপ ।

বিভিন্ন সময়ত বিভিন্ন জনজাতীয় লােকসকলৰ অসমলৈ আগমন ঘটিছিল । এয়ােদশ শতিকাত মংগােলীয় জনগােষ্ঠীৰ অসমলৈ আগমন ঘটিছিল । ইয়াৰে আগৰেপৰাই বড়াে , কছাৰী , কোচ – চুতীয়া , দেউৰী – ডিমাছা , মিচিং , তিৱা আৰু কাবি জনজাতিৰ লােকসকল অসমত আছিল ।

অতীত অসমৰ বাসিন্দা বুলিলে । অকা , ডফলা , আবৰ – মিছিমি আদি জনগােষ্ঠীও অন্তর্ভুক্ত হৈছিল । এই জনজাতিসকলৰ সংস্কৃতিৰ ধৰ্মই বিশেষ স্থান লাভ কৰিছিল । তদুপৰি অসমীয়া সংস্কৃতিত এই জনজাতিবােৰৰ যথেষ্ট উপাদান আছে । মিচিং , কছাৰী , তিৱা , কার্বি । আদি সম্প্রদায়ে নিজ নিজ উপভাষা জীয়াই ৰখাৰ উপৰি অসমীয়া ভাষাকো আয়ত্ত কৰি নিজকে অসমীয়া বুলি পৰিচয় দিছিল ।

ব্ৰিটিছে অসমত চাহ বাগান পতাত ইয়াত কাম কৰিবলৈ বিহাৰ , উৰিষ্যা , মধ্যপ্রদেশ আদিৰ পৰাও চাওঁতালী , মুণ্ডা , ভূমিজ , তাতী আদি জনগােষ্ঠীয়ে অসমীয়া মাত – কথা গ্রহণ কৰি অসমীয়া আচাৰ , নীতি , সাজ – পাৰ গ্ৰহণ কৰি অসমীয়া জাতিৰ অবিচ্ছেদ্য অংগ হৈ পৰে ।

চতুর্থ দশকত পূর্ববংগৰ পৰা অহা মৈমনসিংসকলেও নিজৰ মাতৃভাষা ত্যাগ কৰি অসমীয়া ভাষা গ্ৰহণ কৰি অসমীয়া জাতিৰ সৌষ্ঠৱ বৃদ্ধি কৰিছিল । অর্থাৎ এই সকলােবােৰ জনগােষ্ঠীক লৈয়েই অসমীয়া জাতি । সেয়েহে এওঁলােকৰ আচাৰ – নীতি , কলা সংস্কৃতিৰ লগতে বহুতাে জনজাতীয় শব্দসম্ভাৰৰা অসমীয়া ভাষাত অন্তর্ভুক্ত হৈছে ।

৭। “ লগে লগে সংস্কৃতিৰ ৰূপান্তৰ ঘটিল ।

” — কিহৰ লগে লগে সংস্কৃতিৰ ৰূপান্তৰ ঘটিছিল ? এই ৰূপান্তৰ কিদৰে ঘটিছিল বুজাই লিখা ।

উত্তৰ : বিভিন্ন সময়ত অসমলৈ অহা বাহিৰা জনগােষ্ঠীসমূহে ৰজাঘৰীয়া পৃষ্ঠপােষকতাত বা অসমীয়া মানুহৰ উদাৰতাৰ বাবেই অসমত স্থায়ীভাৱে ৰৈ গ’ল । এই বাহিৰা মানুহবােৰ যি ঠাইৰ পৰা মূলতে আহিছিল সেই ঠাইৰ লগত সম্পর্ক ছেদ কৰি অসমীয়া ভাষা – সংস্কৃতিকে নিজৰ বুলি আঁকোৱালি ল’লে । ফলত তেওঁলােকৰ প্রভাৱত সংস্কৃতিৰ ৰূপান্তৰ ঘটিল ।

এটা সম্প্রদায়ৰ ভাল ভাল আচাৰ – ব্যৱহাৰ , ৰীতি – নীতি সহজেই আনটোৱে গ্রহণ কৰিলে । সেয়ে খাদ্য – প্রণালী , ৰন্ধন – প্রণালী , সাজ – পাৰ , দৈনন্দিন ব্যৱহাৰৰ আচবাব ।

আদিসকলােতে এক আমূল পৰিৱৰ্তন ঘটিল । এই পৰিৱৰ্তন বাধ্যতামূলকবা কোনেও কাকো জোৰ কৰি জাপি দিয়া পৰিৱৰ্তন নহয় । এয়া মানুহৰ মনৰ আৱেগৰ পৰা সৃষ্টি হােৱা।ফলত বিভিন্ন সংস্কৃতিৰ সংমিশ্ৰণত গঢ়ি উঠিল এক বলিষ্ঠ আৰু বৈচিত্র্যপূর্ণ বৃহৎ অসমীয়া সংস্কৃতি।

৮৷ তাৎপর্য ব্যাখ্যা কৰা :

( ক ) দেখা যায় সকলােকে বান্ধি থােৱা এনাজৰীডাল আছিল অসমীয়া ভাষা ।

উত্তৰঃ উদ্ধৃত কথাফাকি লেখক আব্দুছ ছাত্তাৰ ৰচিত প্ৰৱন্ধ ‘অসমৰ জনগােষ্ঠীৰ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতি ’ নামৰ প্ৰৱন্ধৰ অন্তৰ্গত ।

লেখকে উক্ত বাক্যশাৰীৰ যােগেদি বিভিন্ন জনগােষ্ঠীসমূহে কিদৰে স্বতঃস্ফূর্তভাৱে নিজৰ কলা – সংস্কৃতি এৰি অসমীয়া সংস্কৃতিক আঁকোৱালি লৈছিল , পশ্চিমীয়া সংস্কৃত্ৰি প্ৰভাৱ কিদৰে অসমীয়া সমাজত পৰিছিল তাকে বুজাব বিচাৰিছে । কিয়নাে পশ্চিমীয়া সংস্কৃতিৰ প্ৰভাৱে মানুহৰ পুৰণিকলীয়া ধ্যান – ধাৰণাৰ আমূল পৰিবর্তন সাধিলে ।

সাজ – পাৰ বা খাদ্য – সামগ্ৰীৰ পৰিৱৰ্তৰ দৰে মানুহৰ মাজত জাত কুলৰ বিচাৰ নােহােৱা হ’ল । হিন্দু – মুছলমানৰ মাজত সম্প্রীতিৰ ভাব সৃষ্টি হ’ল আৰু দুয়ােপক্ষই বিভিন্ন উৎসৱ – পার্বণত বিনাদ্বিধাই লগালগি হ’ল ।

আনকি মৰাশ সৎকাৰতত তেওঁলােকে ভাগ লৈছিল । এয়া সকলাে স্বতঃস্ফূর্তভাৱেই ঘটিল । কোনেও কাকো জোৰ কৰা নাছিল । লেখকে সেয়ে এই গােটেইবােৰ স্বতঃপ্রণােদিতভাৱে হােৱা প্রক্রিয়া বুলি মন্তব্য কৰিছে ।

গ ) এইয়া আছিল দিয়া – লােৱা আৰু এৰা ধৰাৰ ব্যৱস্থা ।

উত্তৰ : উদ্ধৃত বাক্যাংশ লেখক আব্দুছ ছাত্তাৰ ৰচিত পাঠ ‘ অসমৰ জনগােচ্ছ গাঁথনি আৰু সংস্কৃতিৰ পৰা তুলি দিয়া হৈছে ।

লেখকে উক্ত বাক্যশাৰীৰ যােগেদি বৃহৎ অসমীয়া জাতি গঠন প্রক্রিয়া কিদৰে বিভিন্ন জনগােষ্ঠীসমূহে অৰিহণা যােগাইছিল তাকে বুজাব বিচাৰিছে অর্থাৎ বিভিন্ন সময়ত অসমলৈ অহা বিভিন্ন জাতি – উপজাতিৰ মানুহবাে অসমতে স্থায়ীভাৱে থাকিবলৈ ল’লে আৰু নিজৰ ভাষা – সংস্কৃতি ত্যাগ ক অসমীয়া ভাষা – সংস্কৃতিকে নিজৰ কৰি ল’লে ।

এওঁলােক স্থায়ীভাৱে থাকিবৈ লােৱাত সংস্কৃতিৰাে ৰূপান্তৰ ঘটিল । এটা সম্প্রদায়ৰ ভাল লগা কিছুমান ৰীতি নীতি , আচাৰ – ব্যৱহাৰ আন এটাই গ্রহণ কৰিলে । খাদ্য – প্রণালী বা ৰন্ধন প্রণালী সলনি হ’ল।নতুন সাজ – পাৰ বা গহণা গাঁঠৰি অসমীয়া সমাজত প্ৰচলন ঘটিল অর্থাৎ বাহিৰৰ জনগােষ্ঠীৰ বহু সম্পদ অসমীয়াত অন্তর্ভুক্ত হ’ল ।

অসমীয়া বহু কথা তেওঁলােকে নিজৰ কৰি ললে । অৱশ্যে কোনােৱে কাকো জাপি দিয় নাছিল । লেখকে সেয়ে এই সাংস্কৃতিক আৰু ভাষিক আদান – প্রদানক দিয়া লাে আৰু এৰা – ধৰাৰ ব্যৱস্থা বুলি মন্তব্য কৰিছে ।

ভাষা বিষয়ক :

৯। সন্ধি ভাঙা :

সংস্কৃতি , জলাঞ্জলি , ভৌগােলিক

উত্তৰ : সংস্কৃতি – সম্ + কৃতি
জলাঞ্জলি – জল + অঞ্জলি
ভৌগােলিক – ভূগোল + ইক

১০। “ প্র ” উপসর্গলগ লগাই তিনিটা শব্দ গঠন কৰা ।

উত্তৰ: প্ৰব্ৰজন , প্রৱেশ , প্রচেষ্টা ।

১১। বাক্য ৰচনা কৰা :

ভাষা – সংস্কৃতি , পূজা – পার্বণ , বেপাৰ-বাণিজ্য , সহজ সৰল , দিয়া – লােৱা , এৰা ধৰা।

উত্তৰ : ভাষা – সংস্কৃতি ― অসমৰ ভাষা – সংস্কৃতি বৈচিত্র্যপূর্ণ ।
পূজা – পার্বণ ― বেপাৰ বাণিজ্যৰ উপৰি পূজা – পার্বণৰ বাবেও বহুতাে লােক অসমলৈ আহিছিল ।
বেপাৰ – বাণিজ্য ― বেপাৰ – বাণিজ্যৰ কাৰণে বহুতাে পাঞ্জাৱী , শিখ , মাৰােৱাৰী আদি অসমলৈ আহিল ।
সহজ –সৰল ― বিভিন্ন কাৰণত অসমলৈ আহি নিগাজীকৈ বহা লােকসকলক সহজ – সৰল কছাৰী , চুটিয়া , কোচ , বড়াে আদিয়ে নির্বিবাদে গ্ৰহণ কৰিলে ।
দিয়া – লােৱা — বিভিন্ন জাতি – উপজাতিৰ সংস্কৃতি দিয়া – লােৱাৰ মাজেৰে গঢ় লৈ উঠিল ।
এৰা – ৰা — বিভিন্ন জাতি – উপজাতিৰ সংস্কৃতিৰ লগতে পূজা – পার্বণ , সাজ – সজ্জাও এৰা – ধৰাৰ মাজেৰে গঢ় লৈ উঠিল ।

Leave a Reply

error: Content is protected !!
Scroll to Top