Hepatitis C Problem and Treatment | হেপাটাইটিছ চি-ৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ 

1989 চনত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ধৰা পৰা, হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছ (এইচচিভি) হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজহুৱা স্বাস্থ্য সমস্যা যি বিশ্বব্যাপী 185 নিযুত লোকক প্ৰভাৱিত কৰে। বিশ্বব্যাপী এণ্টি-এইচচিভি এণ্টিবডীৰ বাবে চেৰোপজিটিভ হোৱা লোকৰ শতাংশ 1990 চনৰ পৰা 2005 চনৰ ভিতৰত 2.3% ৰ পৰা 2.8% লৈ বৃদ্ধি হোৱাবুলি অনুমান কৰা হৈছে। তীব্ৰভাৱে সংক্ৰমিত হোৱা বেছিভাগ ৰোগীয়ে (80% ৰ পৰা 85%) ভাইৰাছটো পৰিষ্কাৰ কৰিব নোৱাৰে আৰু দীৰ্ঘম্যাদী সংক্ৰমণলৈ আগবাঢ়িব নোৱাৰে। দীৰ্ঘম্যাদী সংক্ৰমণৰ প্ৰভাৱবোৰৰ ভিতৰত আছে চিৰোচিছ, পৰ্টেল হাইপাৰটেনচন, এনচেফালোপেথিৰ সৈতে হেপাটিক ক্ষতিপূৰণ, আৰু হেপাটোচেলুলাৰ কাৰ্চিনোমা। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত হেপাটাইটিছ চি-ৰ Hepatitis C সমস্যা আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব।

Hepatitis C Problem and Treatment | হেপাটাইটিছ চি-ৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ 

Read also: Top Liver Cleansing Foods | যকৃত পৰিষ্কাৰ কৰা খাদ্য 

এইচচিভি হৈছে আটাইতকৈ সচৰাচৰ তেজ-বাহিত বীজাণু আৰু ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ এক মুখ্য কাৰণ। 2011 চনত অতি সক্ৰিয় প্ৰত্যক্ষ-কাৰ্যকৰী এণ্টিভাইৰেল (ডি.এ.এ.) প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পিছত চিকিৎসাৰ দৃশ্যপট যথেষ্ট পৰিমাণে বিকশিত হৈছে। চিকিৎসাৰ লক্ষ্যহৈছে ভাইৰেল নিৰ্মূল, ফাইব্ৰোচিছৰ প্ৰগতি বিলম্বিত কৰা, লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰা, জটিলতা প্ৰতিৰোধ কৰা, সকলো কাৰণত মৃত্যুহাৰ হ্ৰাস কৰা, আৰু শেষত জীৱনৰ মানদণ্ড সৰ্বাধিক কৰা।

হেপাটাইটিছ চি-ৰ প্ৰ কাৰ | Types of Hepatitis C

আটাইতকৈ আপডেট কৰা শ্ৰেণীবিভাজন অনুসৰি, একাধিক ভৌগোলিক অঞ্চলৰ পৰা উদ্ধাৰ হোৱা এইচচিভি ক্ৰমবোৰত তেওঁলোকৰ নিউক্লিওটাইডৰ পৰিৱৰ্তনশীলতাৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি এইচচিভিৰ সাতটা জেনোটাইপ আছে। 

  • জেনোটাইপ 1: বিশ্বব্যাপী সৰ্বাধিক বিয়পি পৰা, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পৰা 60% ৰ পৰা 70% পৃথক হৈছে উপপ্ৰকাৰ 1 এ বা 1বি
  • জেনোটাইপ 2: মধ্য আৰু পশ্চিম আফ্ৰিকাত ব্যাপকভাৱে বিক্ষিপ্ত কিন্তু আটাইতকৈ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ
  • জেনোটাইপ 3: এছিয়াত ব্যাপকভাৱে বিতৰণ কৰা কিন্তু আটাইতকৈ বৈচিত্ৰ্যপূৰ্ণ, অবৈধ ড্ৰাগব্যৱহাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত
  • জেনোটাইপ ৪: উত্তৰ আফ্ৰিকা আৰু মধ্য প্ৰাচ্য। 
  • জেনোটাইপ ৫: দক্ষিণ আফ্ৰিকা
  • জেনোটাইপ ৬: দক্ষিণ-পূব এছিয়া। 
  • জেনোটাইপ ৭: মধ্য আফ্ৰিকা (কঙ্গো)

হেপাটাইটিছ চি-ৰ কাৰণ | Causes of Hepatitis C

Join Telegram channel

এইচচিভি হৈছে এক গোলাকাৰ, আৱৰি থকা, ধনাত্মক-ষ্ট্ৰেণ্ড ৰাইবোনিউক্লিক এচিড (আৰএনএ) ভাইৰাছ যাৰ ব্যাস প্ৰায় 55 এনএম। ই ফ্লেভিভিৰিডি পৰিয়ালৰ এজন সদস্য, তথাপিও এক পৃথক গণ, হেপাচিভাইৰাছ হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰাটো পৃথক। জিনমৰ দৈৰ্ঘ্য প্ৰায় ৯.৬ কিলোমিটাৰ। ই এটা পলিপ্ৰ’টিন এনকোড কৰে যি তাৰ পিছত কমেও দহটা প্ৰ’টিনত সংসাধিত হয়। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত আছে তিনিটা “গাঁথনিমূলক” প্ৰ’টিন, নিউক্লিওকেপচিড প্ৰ’টিন, কোৰ (চি), আৰু দুটা এনভেলপ প্ৰ’টিন (ই1 আৰু ই2); দুটা প্ৰ’টিন যি বীৰ্য উৎপাদনৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় (পি7 আৰু এনএছ2); আৰু পাঁচটা অনা-গাঁথনিমূলক প্ৰ’টিন যি ভাইৰেল প্ৰতিলিপি কমপ্লেক্সৰ এক অত্যাৱশ্যকীয় অংশ (এনএছ3, এনএছ4এ, এনএছ4বি, এনএছ5এ, আৰু এনএছ5বি)। প্ৰুফৰিডিঙৰ অনুপস্থিতিৰ সৈতে এন.এছ.5বি. আৰ.এন.এ. পলিমেৰেজৰ দ্বাৰা এক অতি উচ্চ স্তৰৰ বীৰ্যৰ টাৰ্ণঅ’ভাৰ আছে, যাৰ ফলত ভাইৰেল মিউটেন্ট ৰ সৃষ্টি হয়, যাক “অৰ্ধপ্ৰজাতি” বুলিও কোৱা হয়।

হেপাটাইটিছ চি-ৰ লক্ষণ | Symptoms of Hepatitis C

  • সহজে ৰক্তক্ষৰণ
  • সহজে আঘাত প্ৰাপ্ত হোৱা
  • ভাগৰ
  • দুৰ্বল ভোক
  • ছাল আৰু চকুৰ হালধীয়া ৰং বিবৰণ (জণ্ডিচ)
  • গাঢ় ৰঙৰ প্ৰস্ৰাৱ
  • খজুৱতি হোৱা ছাল
  • আপোনাৰ পেটত তৰল জমা হোৱা (উদগনি)
  • আপোনাৰ ভৰি ফুলা
  • ওজন হ্ৰাস
  • বিভ্ৰান্তি, নিদ্ৰাহীনতা আৰু স্লাৰ্ড স্পিচ (হেপাটিক এনচেফালোপেথি)
  • আপোনাৰ ছালত মকৰাসদৃশ ৰক্তনলী (মকৰা এঞ্জিওমা)

হেপাটাইটিছ চি-ৰ চিকিৎসা |  Treatment of Hepatitis C

 

  • এণ্টিভাইৰেল ঔষধহেপাটাইটিছ চি সংক্ৰমণআপোনাৰ শৰীৰৰ পৰা ভাইৰাছ টো পৰিষ্কাৰ কৰাৰ উদ্দেশ্যে এণ্টিভাইৰেল ঔষধৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰা হয়। চিকিৎসাৰ লক্ষ্য হৈছে আপুনি চিকিৎসা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ কমেও 12 সপ্তাহ পিছত আপোনাৰ শৰীৰত কোনো হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছ চিনাক্ত নকৰা। গৱেষণাৰ গতিৰ বাবে, ঔষধ আৰু চিকিৎসা পদ্ধতিৰ বাবে পৰামৰ্শ দ্ৰুতগতিত সলনি হৈ আছে। সেয়েহে এজন বিশেষজ্ঞৰ সৈতে আপোনাৰ চিকিৎসাৰ বিকল্পবোৰ আলোচনা কৰাটো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ।
  • যকৃত সংৰোপণযদি আপুনি দীৰ্ঘম্যাদী হেপাটাইটিছ চি সংক্ৰমণৰ পৰা গুৰুতৰ জটিলতা বিকশিত কৰিছে, যকৃত সংৰোপণ এক বিকল্প হ’ব পাৰে। যকৃত সংৰোপণৰ সময়ত, শল্য চিকিৎসকে আপোনাৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত যকৃত আঁতৰ কৰে আৰু ইয়াক স্বাস্থ্যৱান যকৃতৰ সৈতে সলনি কৰে। বেছিভাগ সংৰোপিত যকৃত মৃত দাতাৰ পৰা আহে, যদিও কম সংখ্যক জীৱিত দাতাৰ পৰা আহে যিতেওঁলোকৰ যকৃতৰ এটা অংশ দান কৰে।

বেছিভাগ ক্ষেত্ৰত, কেৱল যকৃত সংৰোপণে হেপাটাইটিছ চি নিৰাময় নকৰে। সংক্ৰমণটো ঘূৰি অহাৰ সম্ভাৱনা আছে, সংৰোপিত যকৃতৰ ক্ষতি প্ৰতিহত কৰিবলৈ এণ্টিভাইৰেল ঔষধৰ দ্বাৰা চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন। কেইবাটাও অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে নতুন, পোনপটীয়াকৈ কাৰ্যকৰী এণ্টিভাইৰেল ঔষধ প্ৰণালীবোৰ সংৰোপণৰ পিছত হেপাটাইটিছ চি নিৰাময় কৰাত কাৰ্যকৰী। একে সময়তে, যকৃত সংৰোপণৰ আগতে সঠিকভাৱে বাছনি কৰা ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত পোনপটীয়া-কাৰ্যকৰী এণ্টিভাইৰেলৰ সৈতে চিকিৎসা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি।

ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ | Home Remedies 

  • জিংক (Zinc): জিংক পৰিপূৰকবোৰক কেতিয়াবা হেপাটাইটিছ চি-ৰ বাবে এক ভাল থেৰাপী হিচাপে গণ্য কৰা হয়। যকৃতৰ কাৰ্যৰ বাবে জিংক অত্যাৱশ্যকীয়। এই খনিজ পদাৰ্থৰ অভাৱৰ ফলত কোষীয় ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা ক্ষতিগ্ৰস্ত হ’ব পাৰে সেয়েহে পৰিপূৰকবোৰ হেপাটাইটিছ চি-ৰ বাবে এক পৰিপূৰক চিকিৎসা হ’ব পাৰে। কিন্তু জিঙ্কে হেপাটাইটিছ চিৰ প্ৰগতি বন্ধ কৰিব পাৰে বুলি কোনো প্ৰমাণ নাই। আপুনি ইয়াক একমাত্ৰ চিকিৎসা হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়। অত্যাধিক পৰিমাণৰ জিংক বিষাক্ত হ’ব পাৰে।
  • প্ৰ’বায়োটিক্স (Probiotics): প্ৰ’বায়োটিকহৈছে জীৱিত আণুবীক্ষণিক জীৱ (বেক্টেৰিয়া) যিবোৰ আপোনাৰ শৰীৰত ইতিমধ্যে আছে। এই ভাল বেক্টেৰিয়াই আপোনাৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকৃত হ’ব পাৰে। বেছিভাগ মানুহে ক্ষতিকাৰক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া অবিহনে প্ৰ’বায়োটিকৰ সৈতে পৰিপূৰক সহ্য কৰিব পাৰে। প্ৰ’বায়োটিকছৰ লাভালাভৰ ওপৰত গৱেষণা চলি আছে। আজিলৈকে, কোনো দৃঢ় প্ৰমাণ নাই যে প্ৰ’বায়োটিক্সে হেপাটাইটিছ চি-ৰ প্ৰগতি বন্ধ কৰিব পাৰে বা ইয়াৰ লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।
  • আকুপাংচাৰ (Acupuncture): আকুপাংচাৰ হৈছে পৰম্পৰাগত চীনা ঔষধৰ এক প্ৰকাৰ। ইয়াত আপোনাৰ আৰোগ্য আৰু সুস্থতা উদ্দীপিত কৰিবলৈ নিৰ্দিষ্ট বিন্দুত আপোনাৰ ছালৰ মাজেৰে পাতল বেজী সুমুৱাই দিয়া হয়। ইয়াক সাধাৰণতে বিষ আৰু ওকালি অহা চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। হেপাটাইটিছ চি-ৰ চিকিৎসাৰ বাবে আকুপাংচাৰৰ ব্যৱহাৰ সম্পৰ্কে কোনো প্ৰকাশিত অধ্যয়ন নাই। এইটো জনাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ যে আপুনি বেজীব্যৱহাৰৰ জৰিয়তে আন এজন ব্যক্তিলৈ হেপাটাইটিছ চি সংক্ৰমিত কৰিব পাৰে।

সতৰ্কবাণী- হেপাটাইটিছ চি-ৰ উৎকৃষ্ট চিকিৎসাৰ বাবে বিশেষজ্ঞ বা ডাক্তৰৰ কাষ চাপক। 

জটিলতা | Complication

যদি চিকিৎসা কৰা নহয়, হেপাটাইটিছ চি-ৰ ফলত কেতিয়াবা যকৃতৰ দাগ হ’ব পাৰে (চিৰোচিছ) আৰু লগতে যকৃতৰ ক্ষতি হʼব পাৰে। আপুনি প্ৰথমে সংক্ৰমিত হোৱাৰ 20 বছৰ বা অধিক সময়লৈকে এইটো বিকশিত হ’ব পাৰে।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত হেপাটাইটিছ চি-ৰ  Hepatitis C সমস্যা সম্বন্ধে কিছু প্ৰয়োজনীয় তথ্য যোগান ধৰা হʼল। এই তথ্যবোৰ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞানাৰ্থে আগবঢ়োৱা হৈছে। হেপাটাইটিছ এক গুৰুতৰ সমস্যা তথা ৰোগ। এই ৰোগত ভুগিলে ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো আৰু সথিক চিকিৎসা কৰোৱাটো বাঞ্ছনীয়। 

FAQ

১. হেপাটাইটিছ চি কি?

উঃ- হেপাটাইটিছ চি হৈছে হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছৰ ফলত হোৱা যকৃতৰ সংক্ৰমণ। হেপাটাইটিছ চি কেইসপ্তাহমান ৰৈ থকা মৃদু ৰোগৰ পৰা গুৰুতৰ, দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগলৈকে হ’ব পাৰে। হেপাটাইটিছ চি-ক প্ৰায়ে “তীব্ৰ” বুলি বৰ্ণনা কৰা হয়, যাৰ অৰ্থ হৈছে এক নতুন সংক্ৰমণ, বা “দীৰ্ঘম্যাদী”, অৰ্থাৎ দীৰ্ঘম্যাদী সংক্ৰমণ।

২. দীৰ্ঘম্যাদী হেপাটাইটিছ চি কিমান গুৰুতৰ?

উঃ- দীৰ্ঘম্যাদী হেপাটাইটিছ চি এক গুৰুতৰ ৰোগ হ’ব পাৰে যাৰ ফলত দীৰ্ঘম্যাদী স্বাস্থ্য সমস্যা হ’ব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে যকৃতৰ ক্ষতি, যকৃতৰ বিফলতা, চিৰোচিছ, যকৃতৰ কৰ্কট ৰোগ, আৰু আনকি মৃত্যু। এইটো আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত যকৃত সংৰোপণৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণ। 2018 চনত হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছৰ সৈতে সম্পৰ্কিত 15,713 টা মৃত্যু হৈছিল, কিন্তু ইয়াক এক অৱমূল্যায়ন বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

৩. আপুনি একাধিকবাৰ হেপাটাইটিছ চি প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰিবনে?

উঃ- হয়। আপুনি ভাইৰাছটো পৰিষ্কাৰ কৰিলে বা সফলতাৰে চিকিৎসা আৰু আৰোগ্য হ’লেও আপুনি পুনৰ সংক্ৰমিত হ’ব পাৰে। সেয়েহে যিসকল লোকে বৰ্তমানবেজী, চিৰিঞ্জ বা অন্যান্য ঔষধ প্ৰস্তুতকৰা সঁজুলি বেজী, চিৰিঞ্জ বা অন্যান্য ঔষধ প্ৰস্তুত কৰা সঁজুলি, লগতে ৰক্ষণাবেক্ষণ হেমোডায়েলাইচিছ প্ৰাপ্ত কৰে, তেওঁলোকৰ নিয়মীয়াকৈ হেপাটাইটিছ চি পৰীক্ষা কৰা উচিত।

৪. যৌন সংস্পৰ্শৰ জৰিয়তে হেপাটাইটিছ চি ভাইৰাছ বিয়পিব পাৰে নেকি?

উঃ- হয়, কিন্তু যৌন সম্পৰ্কৰ পৰা সংক্ৰমণহোৱাৰ আশংকা কম বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। পুৰুষৰ সৈতে যৌন সম্ভোগ কৰা পুৰুষ আৰু একাধিক যৌন সঙ্গী থকা, যৌন সংক্ৰমিত ৰোগ থকা, ৰুক্ষ যৌন সম্পৰ্কত লিপ্ত হোৱা বা এইচ.আই.ভি. সংক্ৰমিত হোৱা লোকসকলৰ বাবে বিপদাশংকা বৃদ্ধি হয়।

Read also: Hepatitis B Problem and Treatment |  হেপাটাইটিছ  বি  -ৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top