Health Benefits of Cow Ghee | গৰুৰ ঘিউৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ 

ৰন্ধন প্ৰণালীত অতি সচৰাচে ব্যৱহৃত এক খাদ্য উপাদান হৈছে গৰুৰ ঘিউ (Cow Ghee)। গৰুৰ ঘিউক ইয়াৰ সোৱাদ আৰু ঔষধি গুণাগুণ সম্পন্ন উপাদান হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। গৰুৰ ঘিউত বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টি থাকে যিয়ে শৰীৰক স্বাস্থ্যৱান আৰু ৰোগৰ পৰা আতৰি থকাত সহায় কৰে। ই চকুৰ পৰা পেটলৈ, শৰীৰৰ এক বৃহৎ অংশক প্ৰভাৱিত কৰে; আনকি ঘিউ খোৱাৰ বাবে হাড়বোৰো শক্তিশালী হৈ পৰে। গৰুৰ ঘিউৰ আন এটা লাভালাভ হ’ল ইয়াক আৰোগ্য ত্বৰান্বিত কৰিবলৈ ঘাঁত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই প্ৰবন্ধটিত গৰু ঘিউৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভ Health Benefits of Cow Ghee বিষয়ে আলোচনা আগবঢ়োৱা হৈছে।

Health Benefits of Cow Ghee | গৰুৰ ঘিউৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ 
Join Telegram channel

Read also: Health Benefits of Butter | মাখনৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ

গৰুৰ ঘিউৰ  লাভালাভ | Benefits of Cow Ghee

১. হজমৰ বাবে (For Digestion)

গৰুৰ ঘিউৱে এনজাইমৰ নিস্ক্ৰিয়কৰণ পুনৰুজ্জীৱিত কৰি পাচন শক্তি উন্নত কৰাত সহায় কৰে। গৰুৰ ঘিউ শোষণ আৰু বিপাক কৰিবলৈ সহজ কিয়নো ইয়াত কম  ফেটি এচিড থাকে। দুৰ্বল হজম থকা লোকসকলে গৰুৰ ঘিউ খালে তেওঁলোকৰ শৰীৰে খাদ্য ভালদৰে হজম কৰিব পাৰে।

গৰুৰ ঘিউ সেই বিৰল খাদ্য সামগ্ৰীবোৰৰ ভিতৰত আছে যিয়ে শৰীৰৰ অন্ত্ৰৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস নকৰাকৈ পিত্তৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। কোষ্ঠকাঠিন্য গৰুৰ ঘিউৰে আৰোগ্য কৰিব পাৰি। যদি এজনে কুহুমীয়া গাখীৰত মিহলি কৰা এক চামুচ গৰুৰ ঘিউ খায়, তেওঁ ৰাতিপুৱা স্বাস্থ্যকৰ অন্ত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।

২. হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে (For Bone Health)

গৰুৰ ঘিউ খোৱাটোৱে হাড়ৰ শক্তি বৃদ্ধি কৰে। দৰাচলতে, গৰুৰ ঘিউ চৰ্বি-দ্ৰৱণীয় ভিটামিনৰ আটাইতকৈ উৎকৃষ্ট উৎস। এইবোৰে হাড় আৰু মগজুৰ স্বাস্থ্যকৰ বিকাশত সহায় কৰে, লগতে এইবোৰৰ স্বাভাৱিক কাৰ্যকলাপ বজাই ৰাখে।

যদি শৰীৰে স্থিৰ স্তৰত গৰুৰ ঘিউ প্ৰাপ্ত কৰে, ই শৰীৰৰ কোষকলা বিকশিত কৰি কেইবাটাও বিকাৰৰ বিৰুদ্ধে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰে। ই সংবেদনশীল অঙ্গবোৰক সঠিকভাৱে কাম কৰাত সহায় কৰে। গৰুৰ ঘিউ খোৱাৰ ফলত জ্ঞান, স্মৃতি শক্তি আৰু বুদ্ধিৰ দৰে মগজুৰ সামৰ্থ্যও বৃদ্ধি হয়।

৩. হৃদৰোগীৰ বাবে (For Heart Patient)

গৰুৰ ঘিউত ভিটামিন K2 থাকে যিয়ে ধমনীবোৰত কেলচিয়াম জমা হোৱা হ্ৰাস কৰে, এনেদৰে ধমনীবোৰক কেলচিফিকেচনৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে। ই ক্ষতিকাৰক তেজৰ কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰি আৰু ভাল তেজৰ কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰি হৃদযন্ত্ৰক ভালদৰে কাম কৰাত সহায় কৰে।

৪. ওজন ব্যৱস্থাপনা (Weight Management)

ওজন বৃদ্ধি বা হ্ৰাস কৰাৰ বিষয়ে হওঁক, গৰুৰ ঘিউৱে দুয়োটাতে সহায় কৰিব পাৰে। ওজন হ্ৰাস কৰাৰ বাবে, ই Conjugated Linoleic Acid (CLA) প্ৰাপ্ত কৰাৰ এক ভাল উপায় যি বিপাকীয় হাৰ বৃদ্ধি কৰে; একেদৰে ওজন হ্ৰাস কৌশল আৰু পাকস্থলীৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ই ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ হ্ৰাস কৰিব পাৰে, ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব পাৰে আৰু ডায়েবেটিচ প্ৰতিৰোধত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াত কোনো হাইড্ৰজেনযুক্ত প্ৰাকৃতিক তেল নাই আৰু এনেদৰে ই অতিৰিক্ত আৰু অপ্ৰয়োজনীয় চৰ্বি জমা হ’বলৈ নিদিয়ে।

৫. হাড়ৰ ঘনত্ব বৃদ্ধি কৰে (Increase Bone Density)

ঘিউৱে শৰীৰত অপ্ৰয়োজনীয় অতিৰিক্ত চৰ্বি জমা কৰাৰ সলনি হাড়ৰ ঘনত্ব আৰু পেশীৰ ভৰ বৃদ্ধি কৰি শৰীৰৰ ওজন উন্নত কৰাত সহায় কৰে।

৬. শিশুৰ বাবে (For Children)

শিশুসকলৰ বাবে গৰুৰ ঘিউ এটা পৰম আৱশ্যকীয় উপাদান। ই তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যকৰ বিকাশ আৰু হাড়, পেশী, মগজু আৰু দাঁত আদি শক্তিশালী কৰাৰ বাবে উন্নত পুষ্টি প্ৰদান কৰে। ই শক্তিৰ অতিৰিক্ত বৃদ্ধিৰ বাবে তেওঁলোকৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ তাৎক্ষণিক শক্তি যোগান ধৰে আৰু পূৰণ কৰে।

৭. ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে (For Immune System)

গৰুৰ ঘিউৱে শিশুৰ দৃষ্টিশক্তি, স্মৃতিশক্তি, আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ স্তৰ উন্নত কৰে আৰু এনেদৰে তেওঁলোকক স্বাস্থ্যকৰ হাড় আৰু পেশী গঢ়াত সহায় কৰে। ই পুষ্টিহীনতা আৰু চৰ্বি-দ্ৰৱণীয় ভিটামিন ডেফিচিট চিণ্ড্ৰোম প্ৰতিৰোধ কৰে। গৰু ঘিউৱে মগজুৰ বিকাশত উদগনি যোগায় আৰু শিশুৰ স্মৃতি শক্তি বৃদ্ধি কৰে।

৮. স্বাস্থ্যকৰ গৰ্ভধাৰণৰ বাবে (For Healthy Pregnancy)

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত গৰুৰ ঘিউ খোৱাৰ কেইবাটাও লাভালাভ আছে। ই গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত মহিলাসকলক উন্নত পুষ্টি প্ৰদান কৰে কিয়নো তেওঁলোকক স্বাস্থ্যকৰ বিকাশৰ বাবে অধিক প্ৰাকৃতিক ভিটামিন, খনিজ, অত্যাৱশ্যকীয় ফেটি এচিডৰ প্ৰয়োজন, আৰু তেওঁলোকৰ কেঁচুৱাৰ বিকাশৰ প্ৰয়োজন। গৰুৰ ঘিউৱে নৱজাতকক জন্মৰ সমস্যা যেনে-  হাড়ৰ বিকাৰ বা পুষ্টিহীনতাৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। ই নিশ্চিত কৰে যে ভ্ৰূণটোৱে ইয়াৰ স্বাস্থ্যকৰ বিকাশৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সকলো প্ৰয়োজনীয় ভিটামিন আৰু খনিজ প্ৰাপ্ত কৰে।

৯. দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰে (Improves Eyesight)

আয়ুৰ্বেদৰ মতে, ঘিউৱে আপোনাৰ দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰিব পাৰে আৰু চকুৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বহুতো ৰোগৰ পৰা আপোনাৰ চকু সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে। সেয়েহে, যদি আপোনাৰ আহাৰত অধিক ঘিউ থাকে, আপুনি এক উন্নত দৃষ্টি লাভ কৰিব পাৰে।

১০. ভেঁকুৰ সংক্ৰমণ আৰু ঘাঁৰ বাবে (For Fungal Infection & Wounds)

গৰুৰ ঘিউৰ পৰা উৎপাদিত ভেষজ ঘিউক বাহ্যিক ঘাঁৰ চিকিৎসাৰ বাবে প্ৰয়োগ কৰা হয়। আঘাত নিৰাময় কৰিবলৈ দুই চাহ চামুচ নিম, এক চাহ চামুচ হালধি গুৰি আৰু আধা কাপ গৰু ঘিউ মিহলি কৰি ইয়াক আঘাতৰ ওপৰত প্ৰয়োগ কৰা হয়। কিছু শীতল প্ৰভাৱ পেলাবলৈ আৰু দ্ৰুত আৰোগ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ৰক্তক্ষৰণৰ আঘাতৰ ওপৰত গৰুৰ ঘিউ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

১১. অস্ত্ৰোপচাৰৰ পিছত আৰোগ্য (Post-surgery Recovery)

আগতে, অস্ত্ৰোপচাৰৰ পিছত দ্ৰুত পুনৰুদ্ধাৰৰ বাবে গৰুৰ ঘিউ অপাৰেটেড চিলাইৰ ওপৰতো প্ৰয়োগ কৰা হয়।  গৰুৰ ঘিউ হৈছে এক অসামান্য আঘাত নিৰাময়কাৰী এজেণ্ট, যদি ইয়াক স্থানীয়ভাৱে প্ৰয়োগ কৰা হয়। শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, কাণৰ বিন্ধাত, বিষ আৰু খজুৱতি হ্ৰাস কৰিবলৈ  গৰুৰ ঘিউ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

১২. মূত্ৰাশয়ৰ বিষ হ্ৰাস কৰে (Reduces Bladder Pain)

মূত্ৰাশয় বিষ হ্ৰাস কৰিবলৈ, প্ৰতি ৰাতিপুৱা এক চাহ চামুচ গৰু ঘিউ খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয় কিয়নো ই বিষ উপশম কৰাত সহায় কৰে। দীৰ্ঘম্যাদী জ্বৰত, নহৰু, লং আৰু গৰুৰ ঘিউ আহাৰত দিয়া হয়।  মুখৰ গহ্বৰশুষ্কতা উপশম কৰিবলৈ, আমলখি গুৰি আৰু কিচমিচবোৰ গৰুৰ ঘিউৰ সৈতে মিহলি কৰা হয় আৰু কেইমিনিটমানৰ বাবে মুখৰ গহ্বৰৰ ভিতৰত ৰখা হয়। জ্বলা-পোৰা ৰক্ষা কৰিবলৈ গৰুৰ ঘিউৰ সৈতে হৰিতাকী গুৰি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। নিম্ন ৰক্ত গণনাৰ চিকিৎসাত, গৰুৰ ঘিউ আৰু চেনীৰ সৈতে যোগ দিয়া ত্ৰিফলা decoction উপযোগী।

১৩. কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা সকাহ (Relieves Constipation)

যদি আপুনি কোষ্ঠকাঠিন্যত ভুগি আছে, শোৱাৰ আগতে ৰাতি মাত্ৰ এক টেবুল চামুচ ঘিউ খাব অথবা আপোনি আপোনাৰ ৰাতিৰ আহাৰত ঘিউ মিহলি কৰি খাব পাৰে। ই আপোনাৰ পাচন নলী আৰোগ্য কৰি আপোনাৰ হজমত সহায় কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য ৰক্ষা হয়।

১৪. উজ্জ্বল ছাল (For Glowing Skin)

উজ্বল ছাল পাবলৈ আপোনি গৰুৰ ঘিউ মুখত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। এটা বাটি লওঁক আৰু ২ চাহ চামুচ ঘিউ, ২ চাহ চামুচ বেচান, ১/২ চাহ চামুচ হালধি, ১ চাহ চামুচ গাখীৰ আৰু ১ চাহ চামুচ চাউলৰ গুৰি লৈ ইয়াক ভালদৰে মিহলি কৰি প্ৰয়োগ কৰক আৰু ২৫-৩০ মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়ক আৰু পৰিৱৰ্তনটো চাওক।

গৰুৰ ঘিউৰ ব্যৱহাৰ | Uses of Cow Ghee

ভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন তৈয়াৰ কৰিবলৈ গৰু ঘিউ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ভিন্ন ধৰণৰ পানীয়, চাহ, কফি আদিতো গৰু ঘিউ মিহলাই ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ৰাতিপুৱা গৰম পানীৰে এক চামুচ গৰুৰ ঘিউ খাব পাৰে। আপুনি কেঁচা হালধিৰ সৈতে এক চামুচ ঘিউ মিহলি কৰি ইয়াক উতলাই খাব পাৰে। প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা এই মিশ্ৰণটো সেৱন কৰিলে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত হয় বুলি জনা যায় আৰু শুকান কাহ নিৰাময়তো ই সহায় কৰে। 

গৰুৰ ঘিউৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side Effects of Cow Ghee

গৰু ঘিউ মেদবহুল বা হৃদৰোগ, বৃক্কৰ ৰোগ, বা পেট সম্পৰ্কীয় সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলে পৰিহাৰ কৰিব লাগে। যিকোনো লোকে ইয়াক সপ্তাহত এবাৰ বা দুবাৰ খাব পাৰে। মেদবহুল বা অধিক ওজনৰ লোকসকলে ইয়াক পৰিহাৰ কৰিব লাগে কিয়নো ই তেওঁলোকৰ ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু ইয়াৰ ফলত তেওঁলোক অস্বাস্থ্যকৰ হৈ পৰিব পাৰে।

অত্যাধিক গৰু ঘিউৰ ব্যৱহাৰে হৃদআক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে ইয়াত ফেটি এচিড থাকে যি ৰক্তচাপ বৃদ্ধি কৰে আৰু তেওঁলোকক এনে আক্ৰমণৰ সম্ভাৱনা অধিক কৰে। জণ্ডিচৰ দৰে ৰোগ থকা লোক, বা পেটৰ কিছু অসুবিধা থকা লোকসকলেও গৰুৰ ঘিউ পৰিহাৰ কৰিব লাগে কিয়নো ইয়াৰ ফলত অঙ্গবোৰৰ কিছুমান ডাঙৰ সমস্যা হ’ব পাৰে।

NOTE:  গৰুৰ ঘিউৰ লাভালাভ Health Benefits of Cow Ghee আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা  তথ্য। ৰোগ নিৰাময় ক্ষেত্ৰত গৰু ঘিউৰ ব্যৱহাৰ কৰা আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক গৰুৰ ঘিউৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভ Health Benefits of Cow Ghee বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত গৰুৰ ঘিউৰ লাভালাভ Health Benefits of Cow Ghee আৰু অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে।আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক উপকৃত কৰিব। 

FAQ

১. যদি আমি দৈনিক গৰুৰ ঘিউ খাওঁ তেন্তে কি হ’ব?

উত্তৰ: যদিও ঘিউৱে কেইবাটাও স্বাস্থ্য উপকাৰিতা প্ৰদান কৰে, অতিৰিক্ত সেৱনে অপকাৰো সাধিব পাৰে। ঘিউত সংপৃক্ত চৰ্বি থাকে, যাৰ অতিৰিক্ত পৰিমাণে বেয়া কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু হৃদৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। সেয়েহে যদি আপুনি সুৰক্ষিত ফালে থাকিব বিচাৰে তেন্তে দিনে ২-৩ চাহ চামুচতকৈ অধিক সেৱন নকৰিব।

২. কোনে ঘিউ পৰিহাৰ কৰিব লাগে?

উত্তৰ: আপুনি আপোনাৰ আহাৰত ঘিউ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ আগতে, আপুনি জানিব লাগিব যে এদিনৰ বাবে আদৰ্শ চৰ্বি গ্ৰহণ হৈছে, ১০ ৰ পৰা ১৫ গ্ৰাম। আপুনি কেতিয়াও ইয়াক অতিক্ৰম কৰিব নালাগে। যদি আপোনাৰ কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ ইতিহাস আছে, ওজন অধিক বা মেদবহুল হয় তেনেহ’লে ঘিউ পৰিহাৰ কৰিব।

৩. গৰুৰ ঘিউৰ অপকাৰিতাবোৰ কি?

উত্তৰ: গৰুৰ ঘিউৰ মুখ্য অসুবিধা হৈছে- অতিৰিক্ত পৰিমাণত ঘিউ খালে ই শৰীৰৰ ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি কৰে যিয়ে কেইবাটাও ৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। মেদবহুলতাৰ বাবে ই কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰে। ওজন বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে গৰ্ভৱতী মহিলাসকলৰ বাবেও অতিৰিক্ত ঘিউ ক্ষতিকাৰক।

৪. গৰুৰ ঘিউ স্বাস্থ্যৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰ: পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ গৰুৰ ঘিউ হৈছে ভিটামিন A, D,E আৰু K-ৰ এক সমৃদ্ধ উৎস যি মানুহৰ স্বাভাৱিক কোষীয় কাৰ্য আৰু বিকাশ নিশ্চিত কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াত বিভিন্ন ধৰণৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে যি আমাৰ শৰীৰত মুক্ত ৰেডিকেল ক্ষতি প্ৰতিহত কৰে যি হৃদৰোগ আৰু নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ কৰ্কট ৰোগৰ এক মুখ্য কাৰণ।

৫. গৰুৰ ঘিউ এণ্টি-ফাংগাল নেকি?

উত্তৰ:  গৰুৰ ঘিউৰ এণ্টিবেক্টেৰিয়েল, এণ্টিফাংগাল আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ আছে।

Read also: Health Benefits Peanut Butter | চীনাবাদামৰ মাখনৰ লাভালাভ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top