Health Benefits Peanut Butter | চীনাবাদামৰ মাখনৰ লাভালাভ

চিনাবাদামৰ মাখন হৈছে ভজা চিনাবাদামৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা এবিধ পুষ্টিকৰ মাখন। চীনাবাদামৰ মাখনত পুষ্টি থাকে যি এজন ব্যক্তিৰ হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ উন্নত কৰিব পাৰে। মানুহে তেওঁলোকৰ আহাৰত কেনেদৰে চীনাবাদামৰ মাখন ব্যৱহাৰ কৰে তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, ই তেওঁলোকৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, বা ওজন প্ৰশিক্ষণ বা শৰীৰ নিৰ্মাণৰ সময়ত পাউণ্ড বঢ়াব পাৰে। অৱশ্যে, চীনাবাদামৰ মাখনত কেলৰি আৰু চৰ্বি অধিক থাকে, সেয়েহে মানুহে ইয়াক সীমিত পৰিমাণে উপভোগ কৰা উচিত। চিনাবাদামৰ মাখন হৈছে ভজা বা সাধাৰণ চীনাবাদামক পেষ্টত পিহি দিয়াৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা এক জনপ্ৰিয় বিস্তাৰ। ই সাধাৰণতে কিছু আঠাল আৰু স্থিৰতাত ডাঠ হয়। জনপ্ৰিয় মতামতে পৰামৰ্শ দিয়ে যে এই মাখন যথেষ্ট সুস্বাদু, ইয়াক চেণ্ডউইচত, ব্ৰেড আৰু ক্ৰেপত বিস্তাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। উক্ত প্ৰৱন্ধটিত চীনাবাদাম মাখনৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ Health Benefits Peanut Butter বিষয়ে আলোচনা আগবঢ়োৱা হৈছে। 

Health Benefits Peanut Butter | চীনাবাদামৰ মাখনৰ লাভালাভ

১০০ গ্ৰাম  চীনাবাদাম মাখনৰ পুষ্টিৰ মূল্য | Nutritional value of per 100 g of Peanut Butter

Join Telegram channel

Table of Contents

Energy597 kcal (2,500 kJ)
Carbohydrates22.3 g
Starch4.8 g
Sugars10.5 g
Dietary fiber4.8 g
Fat51.1 g
Saturated10.1
Monounsaturated25.4
Polyunsaturated12.3
Protein22.5 g
VitaminsQuantity
Vitamin A equiv.
0 μg
Thiamine (B1)0.138 mg
Riboflavin (B2)0.191 mg
Niacin (B3)13.3 mg
Pantothenic acid (B5)1.1 mg
Vitamin B60.44 mg
Folate (B9)86 μg
Vitamin C0 mg
Vitamin E9.1 mg
Vitamin K0.3 μg
MineralsQuantity
Calcium49 mg
Copper0.42 mg
Iron1.7 mg
Magnesium169 mg
Manganese1.5 mg
Phosphorus339 mg
Potassium564 mg
Selenium4.1 μg
Sodium429 mg
Zinc2.54 mg
Other constituentsQuantity
Water1.1 g

চীনাবাদামৰ মাখনৰ লাভালাভ আৰু ব্যৱহাৰ | Benefits and uses of Peanut Butter

১. ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে (Help in weight loss) 

চীনাবাদামৰ মাখন দৈনিক কম পৰিমাণৰ খালে  লগতে এক স্বাস্থ্যকৰ সন্তুলিত আহাৰ আৰু শাৰীৰিক ব্যায়ামত লিপ্ত হ’লে ওজন নিয়ন্ত্ৰণত সহায় কৰে আৰু আনকি ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। প্ৰ’টিন, আহাৰৰ আঁহ, স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস হোৱাৰ বাবে, চীনাবাদামৰ মাখনে আহাৰৰ পিছত পূৰ্ণতাৰ অনুভূতি বৃদ্ধি কৰে, আৰু অত্যাধিক খোৱা প্ৰতিহত হয়।

২. হৃদযন্ত্ৰৰ কাৰ্য বৃদ্ধি কৰে (Augments Heart Functions)

M.U.F.A আৰু P.U.F.A.-ৰ স্বাস্থ্যকৰ অসংপৃক্ত ফেটি এচিডৰ এক বিন্যাস প্ৰদান কৰা হয়, সেইবোৰৰ ভিতৰত আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈছে অলিক এচিড, পিনাট বাটাৰে হৃদযন্ত্ৰৰ সুস্থতাৰ বাবে অবিশ্বাস্য গুণাগুণ প্ৰদান কৰে। অলিক এচিডে অনুকূল ৰক্তচাপ সংৰক্ষণ কৰে, ৰক্ত নলীৰ কাৰ্যক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগ প্ৰাপ্ত কৰাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে। চীনাবাদাম মাখনত অমেগা-6 থাকে, যি বেয়া এলডিএল কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰে আৰু ভাল এইচডিএল কলেষ্টেৰল বৃদ্ধি কৰে, যাৰ ফলত আদৰ্শ তেজৰ কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ বজাই ৰখাত সহায় কৰে।

৩. কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে (Reduce Risk Of Cancer)

চীনাবাদাম মাখন হৈছে শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক ভঁৰাল, যেনে ভিটামিন E, কুমাৰিন, ৰেচভেৰাট্ৰল। এই উপাদানবোৰে কোষবোৰৰ ওপৰত সুৰক্ষামূলক প্ৰভাৱ যোগান ধৰে, ক্ষতিকাৰক মুক্ত ৰেডিকেলৰ দ্বাৰা অক্সিডেটিভ ক্ষতিৰ পৰা তেওঁলোকক ৰক্ষা কৰে। ইয়াৰ ফলত, পৰৱৰ্তী বছৰবোৰত হাঁওফাঁও, যকৃত, পাকস্থলী, অন্ত্ৰ, পিত্তথলী, অগ্ন্যাশয়, বৃক্কৰ আভ্যন্তৰীণ অঙ্গবোৰত অস্বাভাৱিক টিউমাৰৰ বিকাশ আৰু কৰ্কট ৰোগৰ আৰম্ভণি প্ৰতিহত হয়।

৪. শক্তিশালী পেশী পালন কৰে (Fosters Strong Muscles)

উদাৰ পৰিমাণৰ প্ৰ’টিনেৰে পৰিপূৰ্ণ, চীনাবাদাম মাখনে ব্যায়ামৰ আগৰ আৰু ব্যায়ামৰ পিছত আহাৰ দুয়োটাতে এক নিখুঁত সংযোজন হিচাপে কাম কৰে। ইয়াত কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ অত্যাৱশ্যকীয় এমিনো এচিড থাকে যি হৈছে শৰীৰৰ পেশী কোষৰ বাবে নিৰ্মাণ খণ্ড, আৰু লগতে যথেষ্ট কেলৰি, তাৎক্ষণিক শক্তিৰ বাবে অসংপৃক্ত চৰ্বি আৰু ক্লান্তি, অলসতা হ্ৰাস কৰে। তদুপৰি,চীনাবাদাম মাখনৰ পৰা প্ৰাপ্ত প্ৰ’টিনে পেশীৰ চলাচল বজাই ৰখা, নমনীয়তা আৰু পেশী পুনৰুদ্ধাৰ, কঠোৰ শাৰীৰিক ব্যায়ামৰ পিছত মেৰামতি ৰখাৰ দিশত কাম কৰে।

৫. এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণ (Antioxidants properties)

ফোলেট, নিয়াচিন, পেণ্টোথেনিক এচিড, পাইৰিডক্সিন, ৰাইবোফ্লেভিন আৰু থিয়ামিনৰ অস্তিত্বৰ বাবে চিনাবাদামৰ মাখন এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণ থাকে। চিনাবাদামৰ মাখনত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্টবোৰৰ ভিতৰত আছে ৰেচভেৰাট্ৰল। ৰেচভেৰাট্ৰল হৈছে সঁচাকৈয়ে এক পলিফেনল এণ্টিঅক্সিডেণ্ট যাক কিছুমান প্ৰকাৰৰ কৰ্কট ৰোগ, হৃদৰোগ, আলঝেইমাৰ ৰোগ, ভাইৰেল বা ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ, আৰু ক্ষয়কাৰী স্নায়ু ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত উৎকৃষ্ট বুলি আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছে।

৬. স্বাস্থ্যকৰ চুলি ৰক্ষা কৰে (Promotes Healthy Hair)

পুষ্টিৰ তথ্য অনুসৰি,চিনাবাদামৰ মাখন খাদ্য সামগ্ৰীয়ে বৃহৎ পৰিমাণত ভিটামিন বি2 প্ৰদান কৰে, ই সঠিক চুলি বৃদ্ধিৰ বাবে সঁচাকৈয়ে চিকিৎসীয়। চিনাবাদামৰ মাখন স্বাস্থ্যৱান চুলি ৰাখিবলৈ অতি প্ৰয়োজনীয় পুষ্টি প্ৰদান কৰে।

৭. হাড় শক্তিশালী কৰাত অৰিহণা যোগায় (Contributes in Strengthening Bones)

গুৰুত্বপূৰ্ণ ভিটামিনৰ পৰিমাণৰ বাহিৰেও চিনাবাদামত কেলচিয়াম আৰু মেগনেছিয়ামৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ খনিজ পদাৰ্থও অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। এই প্ৰকাৰৰ পুষ্টিবোৰ হাড়ৰ সঠিক বিকাশ আৰু বিকাশৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় ভূমিকা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সেয়েহে,চিনাবাদামৰ মাখন চেণ্ডউইচ খালে হাড়ৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰাখিবলৈ সহায় কৰে।

৮. জন্মগত বিকাৰ প্ৰতিৰোধ কৰে (Prevent Birth Defects)

চীনাবাদামৰ মাখনত থকা আন এটা অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টি হৈছে ফলিক এচিড। ফলিক এচিড, বিশেষকৈ গৰ্ভৱতী অৱস্থাত অত্যাৱশ্যকীয় যাতে স্বাস্থ্যৱান কেঁচুৱা এটা প্ৰসৱ হয়। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে গৰ্ভধাৰণৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত ফলিক এচিডৰ অভাৱৰ ফলত গৰ্ভজাত কেঁচুৱাৰ ভিতৰত জন্মগত বিকাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয়। ফলস্বৰূপে আগৰ গৰ্ভধাৰণৰ সময়ছোৱাত চীনাবাদামৰ মাখন গ্ৰহণ কৰিলে জন্মগত বিকাৰৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু লগতে স্বাস্থ্যকৰ প্ৰসৱত উদগনি দিব পাৰে।

৯. উন্নত ৰক্ত সঞ্চালন (Better Blood Circulation)

লো, তাম, মেগনেছিয়াম আৰু পটাছিয়ামৰ এক বৃহৎ উৎস হোৱাৰ বাবে, চীনাবাদামৰ মাখন শৰীৰৰ ভিতৰত উপযুক্ত তেজৰ প্ৰবাহ বজাই ৰখাত কাৰ্যকৰী।

১০. আপোনাৰ বিপাক সমৰ্থন কৰে (Supports Your Metabolism)

চীনাবাদামৰ মাখনত অত্যাধিক পৰিমাণৰ নিয়াচিন (ভিটামিন বি-3) আৰু মেঙ্গানিজ থাকে, যি শৰীৰৰ বিপাকীয় কাৰ্যকলাপত সহায় কৰে। মেঙ্গানিজে এনজাইমবোৰক উৎসাহিত কৰে যি ক্ষতিকাৰক এমোনিয়া আঁতৰ কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ। ইয়াৰ উপৰিও, ই কোষবোৰক শাৰীৰিক চাপৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। নিয়াচিনে কোষৰ বিকাশৰ লগতে বিকাশ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।

১১. পিত্তৰ পাথৰৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে (Reduces Risk of Gallstones)

উন্নত দেশবোৰত স্বাস্থ্যৰ এক মুখ্য বিপদাশংকা পিত্তৰ পাথৰ, অধিক ওজন, ক্ৰেছ ডায়েট, কিছুমান প্ৰকাৰৰ কলেষ্টেৰল ঔষধ, আৰু জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ বড়িৰ ফলত হয়। পিত্তৰ পাথৰৰ বিপদাশংকা সম্পৰ্কীয় চিনাবাদাম আৰু বাদাম সেৱনৰ ওপৰত আমেৰিকান জাৰ্নেল অফ ক্লিনিকেল নিউট্ৰিছনত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়ন কৰা হৈছিল আৰু অধ্যয়নটোৰ ফলাফলে দেখুৱাইছিল যে 2 দশকৰ ভিতৰত, নিয়মীয়াকৈ চীনাবাদাম মাখন আৰু বাদাম খোৱা মহিলাসকলে পিত্তৰ পাথৰ হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

১২. ছালৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰাখে (Maintain Skin Health)

স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস হিচাপে চীনাবাদামৰ মাখনে ছালৰ বৰণ উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। চীনাবাদামৰ মাখন ভিটামিন বি12 ৰে পৰিপূৰ্ণ, যি এক স্বাস্থ্যকৰ ছাল ৰক্ষা কৰে। চিকিৎসকসকলে কয় যে ভিটামিন বি12 ৰ অভাৱ থকা আহাৰৰ ফলত ছাল শেঁতা হয়। এই নিৰ্দিষ্ট চীনাবাদাম মাখনত ৰাইবোফ্লেভিন (ভিটামিন বি2) অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, ইয়াৰ অভাৱৰ ফলত ছাল শুকান আৰু লগতে স্কেলি হয়। ছালৰ চোকোৰা আৰু ৰোজাচিয়াৰ দৰে ছালৰ সমস্যা দূৰ কৰিবলৈ ভিটামিন বি2 পৰিপূৰক ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। যিহেতু চীনাবাদাম হৈছে ভিটামিন বি12 আৰু বি2 দুয়োটাৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস, আহাৰত ইয়াৰ সংযোজনে ছাল স্বাস্থ্যৱান আৰু উজ্জ্বল কৰি ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে।

ব্যৱহাৰ | Uses

চীনাবাদামৰ মাখন  আমি  ব্ৰেড, চেণ্ডউইচ, পিঠা, ৰুটি  আটাইতকৈ সচৰাচৰ পৰিৱেশন কৰা হয়। চীনাবাদামৰ মাখন স্মুদি, কুকিজ, ব্ৰাউনিত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। ভিন্ন ধৰণৰ খাদ্য সামগ্ৰী সৈতে চীনাবাদামৰ মাখন যোগ কৰি খাব পাৰি।

পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side effects

আপুনি সদায় নিৰ্ধাৰিত পৰিমাণত চীনাবাদামৰ মাখন খাব লাগে কাৰণ অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ ফলত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া সৃষ্টি হয়। লগতে, শৰীৰে ইয়াৰ সঘনাই খোৱাৰ প্ৰতি অসহিষ্ণুতা বিকশিত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, উচ্চ সেৱনৰ ফলত বিভিন্ন স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় ৰোগ হ’ব পাৰে– 

  • চীনাবাদামৰ এলাৰ্জি (Mineral Deficiency)

কিছুমান মানুহে চিনাবাদামৰ প্ৰতি কিছুমান এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়াৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। এই প্ৰতিক্ৰিয়াবোৰৰ ভিতৰত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে ডিঙি টান হোৱা, ডায়েৰিয়া, ওকালি অহা, পেটৰ বিষ বা বমি। ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি উশাহ চুটি হোৱা বা হুইজিং, মুখ বা ডিঙিত জিনজিননি বা খজুৱতি, নাক ওলোৱা আৰু ছালৰ প্ৰতিক্ৰিয়া অনুভৱ কৰিব পাৰে। সেয়েহে, যদি আপোনাৰ চিনাবাদামৰ প্ৰতি এলাৰ্জি আছে তেনেহ’লে চীনাবাদামৰ মাখন খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকিব।

  • খনিজ অভাৱ (Minerals defiance)

চীনাবাদামত উচ্চ পৰিমাণৰ ফছফৰাছ থাকে, যাৰ ফলত শৰীৰে জিংক আৰু লোৰ দৰে অন্যান্য খনিজ পদাৰ্থ ব্যৱহাৰ সীমিত কৰে। ফলস্বৰূপে, ইয়াৰ ফলত খনিজ পদাৰ্থৰ অভাৱ হ’ব পাৰে। সেয়েহে, আপুনি সীমিত পৰিমাণে চীনাবাদামৰ মাখন খাব লাগে।

  • ঔষধৰ আদান-প্ৰদান (Drugs  Interactions)

চীনাবাদামৰ মাখনত ৰেচভেৰাট্ৰলৰ উপস্থিতিৰ ফলত অত্যাধিক পৰিমাণে খালে তেজ গোট খায়। ই তেজ পাতল কৰাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰো বঢ়াব পাৰে। এই পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰৰ ভিতৰত আছে পেটৰ বিষ, নাকৰ ৰক্তক্ষৰণ, প্ৰস্ৰাৱত তেজ, সহজে আঘাত, আৰু প্ৰচুৰ ঋতুস্ৰাৱৰ ৰক্তক্ষৰণ। সেয়েহে, যদি আপুনি তেজ পাতল কৰাৰ ঔষধ খাই আছে তেন্তে আপুনি চীনাবাদামৰ মাখন খাব নালাগে। 

  • প্ৰদাহ (Inflammation) 

চীনাবাদামৰ মাখনত উচ্চ পৰিমাণৰ অমেগা-3 আৰু অমেগা-6 থাকে। কিন্তু, এক অধ্যয়ন অনুসৰি, অত্যাধিক সেৱনে শৰীৰৰ ভাৰসাম্য ব্যাহত কৰিব পাৰে আৰু প্ৰদাহ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

সেয়হে চীনাবাদামৰ মাখনৰ লাভালাভ  Health Benefits Peanut Butter আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা তথ্য। ৰোগ নিৰাময় ক্ষেত্ৰত চীনাবাদামৰ মাখন ব্যৱহাৰ কৰা আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক চীনাবাদামৰ মাখনৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ  Health Benefits Peanut Butter বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত চীনাবাদামৰ মাখনৰ লাভালাভ  Health Benefits Peanut Butter আৰু অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে। আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ।

FAQ

১. চীনাবাদামৰ মাখন খোৱাটো আপোনাৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰঃ হয়। ই পুষ্টি-ঘন আৰু ইয়াৰ বহুতো লাভালাভ আছে, যেনে উন্নত হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য, পেশীৰ ভৰ সংৰক্ষণ, ওজন নিয়ন্ত্ৰণ, আৰু কৰ্কট ৰোধী গুণাগুণ।

২. চীনাবাদামৰ মাখনে ওজন বৃদ্ধি কৰে নেকি?

উত্তৰঃ অত্যাধিক চীনাবাদামৰ মাখন সেৱনৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। কিন্তু যদি আপুনি পৰিমিত পৰিমাণে খায়, ই আপোনাক ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

৩. ওজন হ্ৰাসৰ বাবে চীনাবাদামৰ মাখন ভাল নেকি?

উত্তৰঃ হয়, চীনাবাদামৰ মাখনে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ই বিপাক বৃদ্ধি কৰে আৰু আহাৰৰ সন্তুষ্টি বৃদ্ধি কৰে। তদুপৰি, চীনাবাদামৰ মাখন খোৱাৰ ফলত হোৱা ভোক হ্ৰাস হোৱাৰ ফলত ওজন হ্ৰাস হ’ব পাৰে।

৪. কোনটো চিনাবাদাম মাখন সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ?

উত্তৰঃ কোনো মিশ্ৰিত চেনী, তেল বা নিমখ আৰু এডিটিভ নথকা চীনাবাদাম মাখন হৈছে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰকাৰ। 

৫. চিনাবাদাম মাখনৰ অসুবিধাবোৰ কি?

উত্তৰঃ চিনাবাদামৰ মাখনত কেলৰি-ঘন হোৱাৰ ফলত, আপুনি অত্যাধিক পৰিমাণত গ্ৰহণ কৰিলে ওজন বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ই শৰীৰত প্ৰদাহ আৰু তীব্ৰ এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়াও সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

Read also: Health Benefits of Soya Milk | চয়া গাখীৰৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top