Health Benefits of Cheese | চীজৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ

চীজ হৈছে মানুহে গ্ৰহণ কৰা শীৰ্ষ দুগ্ধজাত সামগ্ৰীবোৰৰ ভিতৰত এটা। আজি, চীজ বিভিন্ন ফ্লেভাৰ, গাঁথনি, আকৃতি আৰু আকাৰত আহে। বজাৰত ভেগান চীজও উপলব্ধ, ইয়াত দুগ্ধজাত সামগ্ৰীৰ কোনো চিহ্ন নাই। চীজ হৈছে কেলচিয়াম, চৰ্বি আৰু প্ৰ’টিনৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস। ইয়াত উচ্চ পৰিমাণৰ ভিটামিন এ আৰু বি-12 থাকে, লগতে জিংক, ফছফৰাছ, আৰু ৰাইবোফ্লেভিন থাকে। 100 শতাংশ ঘাঁহ-খোৱা জন্তুৰ গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা চীজ হৈছে পুষ্টিত সৰ্বাধিক আৰু ইয়াত অমেগা-3 ফেটি এচিড আৰু ভিটামিন কে-2 থাকে। কেইবাটাও অধ্যয়ন অনুসৰি, চীজ – সাধাৰণতে দুগ্ধজাত সামগ্ৰীয়ে আপোনাৰ দাঁতক গহ্বৰৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিবলৈ কাম কৰিব পাৰে। চীজৰ লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত আছে হাড় আৰু দাঁতৰ স্বাস্থ্যবৃদ্ধি কৰা, ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰা, ওজন বৃদ্ধি কৰা, আৰু কৰ্কট ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়া। উক্ত প্ৰৱন্ধটিত চীজৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ Health Benefits of Cheese বিষয়ে আলোচনা আগবঢ়োৱা হৈছে।

Health Benefits of Cheese | চীজৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ
Join Telegram channel

Read also: Health Benefits of Buffalo Milk | ম’হৰ গাখীৰৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ

চীজৰ প্ৰকাৰ | Types of Cheese

  • Cottage Cheese
  • Mozzarella Cheese 
  • Feta Cheese
  • Cheddar Cheese
  • Parmesan Cheese

চীজৰ লাভালাভ আৰু ব্যৱহাৰ Health Benefits and uses of Cheese

১. কেলচিয়ামৰ এক ভাল উৎস (Good Source of Calcium)

আমাৰ শৰীৰক উন্নত কাৰ্যকৰীকৰাৰ বাবে বিভিন্ন খনিজ পদাৰ্থৰ প্ৰয়োজন। সেইবোৰৰ ভিতৰত, কেলচিয়াম হৈছে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। কেলচিয়ামে আমাৰ ভাস্কুলাৰ ফাংচন, স্নায়ু সংক্ৰমণত সহায় কৰে আৰু হাড়ৰ স্বাস্থ্য সমৰ্থন কৰে। আমাৰ হাড়বোৰ আমাৰ শৰীৰৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ। আমি বিকশিত হোৱাৰ লগে লগে সিহঁতৰ বিকাশ আৰু পৰিৱৰ্তন হৈ থাকে। আমাৰ শৰীৰে নতুন কেলচিয়াম গঠন কৰিবলৈ সক্ষম নহয়। আমি মৃত ছালৰ কোষৰ জৰিয়তে কেলচিয়াম হেৰুৱাই থাকোঁ। সেয়েহে, কেলচিয়ামৰ এক সন্তুলিত গ্ৰহণ গুৰুত্বপূৰ্ণ। পৰিপূৰক অবিহনে আমাৰ দৈনিক কেলচিয়াম গ্ৰহণ কৰাৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস হৈছে চীজ। এক অধ্যয়ন অনুসৰি, পাৰ্মিজিয়ানো ৰেগিয়ানো, এক প্ৰকাৰৰ চীজ, কেলচিয়ামৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উৎস।

. চীজে মেদবহুলতা আৰু হৃদৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰে (Cheese Prevents Obesity and Heart Disease)

বহুতো পুষ্টিবিদ আৰু বৈজ্ঞানিক অধ্যয়নে উচ্চ ৰক্তচাপৰ সৈতে মেদবহুলতা আৰু ওজন বৃদ্ধিৰ বিষয়ে সম্পৰ্কিত কৰে। যি হৃদযন্ত্ৰ বিকল হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। গৱেষণা অনুসৰি, চীজ ব্যৱহাৰ আৰু সম্পূৰ্ণ কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ বিপদাশংকাৰ মাজত এক অ-ক্ষতিকাৰক সম্পৰ্কৰ প্ৰমাণ আছে।

শৰীৰৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে ( Helps Lose Body Weight)

আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ শৰ্কৰা আৰু ষ্টাৰ্চ বা কাৰ্বোহাইড্ৰেট হ্ৰাস কৰে। কিন্তু এইটো কম খোৱাৰ বিষয়ে নহয় কিন্তু স্বাস্থ্যকৰ খোৱাৰ বিষয়ে। চীজত কেলচিয়াম আৰু প্ৰ’টিন থাকে। যেতিয়া আপুনি পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ কেলচিয়াম পায়, আপুনি অধিক চৰ্বি দহন কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, চীজত পোৱা প্ৰ’টিনে আপোনাৰ বিপাক ত্বৰান্বিত কৰে আৰু আপোনাৰ ভোক হ্ৰাস কৰে।

৪. দাঁতৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে (improves dental health)

যেতিয়া আমি স্বাস্থ্যৰ কথা কওঁ, আমাৰ দাঁত বেছিভাগ সময় অৱহেলিত হৈ পৰে। কিন্তু চিন্তা নকৰিব, কিয়নো চীজ হৈছে সেই খাদ্য সামগ্ৰীবোৰৰ ভিতৰত এটা যি আপোনাৰ দাঁততো কাৰ্যকৰীভাৱে কাম কৰে। এক অধ্যয়ন অনুসৰি, চীজত উচ্চ ফছফেট আৰু কেলচিয়ামৰ স্তৰ থাকে। এইবোৰে প্ৰাকৃতিকভাৱে দাঁত আৰু হাড় শক্তিশালী কৰে। ই আপোনাৰ মুখৰ পিএইচ স্তৰ সন্তুলিত কৰাত সহায় কৰে। পি.এইচ. স্তৰ সন্তুলিত কৰাৰ অৰ্থ হৈছে কম এচিড, যি আপোনাৰ মুখৰ ক্ষতি কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ই আপোনাৰ লেলাৱতি পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু গহ্বৰ প্ৰতিৰোধ কৰে।

৫. ভিটামিন বি-12 সমৃদ্ধ (Rich in Vitamin B12)

ভিটামিন বি-12 বা কোবালামিন হৈছে পানীত দ্ৰৱণীয় ভিটামিন। ই আপোনাৰ তেজ স্বাস্থ্যৱান ৰাখে। ডিএনএ গঠনৰ ক্ষেত্ৰত ভিটামিন বি-12 ও অত্যাৱশ্যকীয়। গৱেষণা অনুসৰি, কেইটামান দুগ্ধজাত সামগ্ৰী, যেনে চীজে ভিটামিন বি-12 আহৰণ কৰাত সহায় কৰে। বি১২ য়ে বিপাক উন্নত কৰাত সহায় কৰে।চীজ হৈছে প্ৰ’টিনৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস, বিশেষকৈ নিৰামিষভোজীসকলৰ বাবে। উদাহৰণ স্বৰূপে, সম্পূৰ্ণ গাখীৰ চুইছ চীজ, চেডাৰ চীজ আৰু পনীৰ বা কটেজ চীজত সৰ্বাধিক ভিটামিন বি-12 থাকে।

৬. চীজে অষ্টিওপোৰোচিছ প্ৰতিৰোধ কৰে (Cheese Prevents Osteoporosis)

অষ্টিওপোৰোচিছ হৈছে ভঙ্গুৰ আৰু ছিদ্ৰযুক্ত হাড়ৰ দ্বাৰা চিহ্নিত এক ৰোগ। ই হৈছে হাড় ভঙাৰ মুখ্য কাৰণ, প্ৰতি বছৰে 1.5 নিযুত। এইটো কম বা দুৰ্বল কেলচিয়াম সেৱনৰ ফলত হয়, যাৰ ফলত হাড় ক্ৰমান্বয়ে ভাঙি যায়। অধ্যয়ন অনুসৰি, চীজ, বিশেষকৈ পাৰমেচন চীজ, ভিটামিন ডি-ৰ দ্বাৰা সুদৃঢ়, ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ ভাৰসাম্য ৰাখিব পাৰে।

৭. চীজে অত্যাৱশ্যকীয় চৰ্বি, চিএলএ প্ৰদান কৰে (Cheese Provides the Essential Fat, CLA)

লিনোলিক এচিড, বা চিএলএ হৈছে এক অত্যাৱশ্যকীয়, “স্বাস্থ্যকৰ” চৰ্বি যি সাধাৰণতে দুগ্ধজাত আৰু মাংসত পোৱা যায়, মুখ্যতঃ ঘাঁহ খোৱা গৰু, ভেড়া আৰু ছাগলীৰ পৰা। ফলস্বৰূপে, আপুনি শৰীৰৰ চৰ্বি হ্ৰাস অনুভৱ কৰিব পাৰে আৰু ক্ষীণ পেশী গঢ়িব পাৰে। ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ আৰু প্ৰদাহ প্ৰণালী সমৰ্থন কৰে, হাড়ৰ ভৰ উন্নত কৰে, ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, আৰু হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। গৱেষণা অনুসৰি, যেতিয়া গৰুবোৰে বছৰজুৰি সতেজ ঘাঁহ প্ৰাপ্ত কৰে, আপুনি প্ৰতি আউন্স চীজত 30 মি.গ্ৰা. লৈকে চিএলএ উৎপাদিত কৰিব পাৰে।

৮. চীজে সাধাৰণ কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে (Cheese Can Help Prevent Common Cancers)

কলোৰেক্টল কৰ্কট হৈছে পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ হোৱা কৰ্কট ৰোগবোৰৰ ভিতৰত এটা। মলাশয়ৰ বাহিৰেও, ই পাচন নলীকো প্ৰভাৱিত কৰে। লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে পেটৰ বিষ, ওকালি অহা বমি, মলদ্বাৰৰ ৰক্তক্ষৰণ। দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, ই দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত মৃত্যুৰ কাৰণ হয়।

এক অধ্যয়ন অনুসৰি, গাখীৰ আৰু চীজে কিছুমান সচৰাচৰ কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে, যেনে – কলোৰেক্টল আৰু মূত্ৰাশয়ৰ কৰ্কট। ইয়াৰ উপৰিও, কেলচিয়াম, ভিটামিন ডি, আৰু লেক্টিক এচিডে আপোনাক এই কৰ্কট ৰোগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰিব পাৰে।

৯. আপোনাৰ ছাল উজ্জ্বল হোৱাত সহায় কৰে (Helps Your Skin Glow)

আপুনি গোটেই দিনটো ছালৰ কোষবোৰ কমাই আছে, সেয়েহে আপোনাৰ ছাল উজ্জ্বল আৰু ভাল অৱস্থাত ৰখাটো অত্যাৱশ্যকীয়। এক কাৰ্যকৰী ৰুটিনে ব্ৰণ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, কোঁচৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে, আৰু আপোনাৰ ছালখন সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ দেখাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, চীজত ভিটামিন বি-য়ে কোষৰ বিকাশত সহায় কৰে। এনেদৰে আপোনাৰ ছালক উজ্জ্বল আৰু দাগমুক্ত কৰিব পাৰে।

১০. মস্তিষ্কৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰিব পাৰে (Improves brain function)

চীজ, বিশেষকৈ কেমেম্বাৰ্ট প্ৰকাৰে, মস্তিষ্কৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কেমেম্বাৰ্ট চীজৰ নিষ্কাশনে প্ৰদাহজনক চাইটোকাইনৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ই আলঝেইমাৰ ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত আৰু মস্তিষ্কৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

১১. থাইৰইডৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰচাৰ কৰিব পাৰে (May promote thyroid health)

আপোনাৰ আহাৰত চীজ যোগ কৰিলে থাইৰইডৰ স্বাস্থ্যৰ প্ৰচাৰ কৰিব পাৰে আপোনাৰ আহাৰত চীজ যোগ কৰিলে থাইৰইডৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। চীজ হৈছে চেলেনিয়ামৰ এক সমৃদ্ধ উৎস যি থাইৰইড কাৰ্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। চেলেনিয়ামৰ থাইৰইড হৰমন উৎপাদনত সহায় কৰি ভাইৰাছৰ বিকাশ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ ক্ষমতা আছে। স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। চীজ হৈছে চেলেনিয়ামৰ এক সমৃদ্ধ উৎস যি থাইৰইড কাৰ্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰে। চেলেনিয়ামৰ থাইৰইড হৰমন উৎপাদনত সহায় কৰি ভাইৰাছৰ বিকাশ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে।

ব্যৱহাৰ | Uses

চীজ খাদ্য সামগ্ৰী আৰু  ভিন্ন ধৰণৰ ব্যঞ্জন তৈয়াৰ কৰিবলৈ বহুলভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।  বেক্ কৰা সামগ্ৰী সমূহতো প্ৰায়ে চীজ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।  চীজ খোৱাৰ বিভিন্ন উপায়ৰ এক টন আছে – টুকুৰা কৰি, গ্ৰেট কৰা, বেক কৰা, আনকি গ্ৰিল কৰি খাদ্য সামগ্ৰী আৰু ব্যঞ্জন সমূহৰ সৈতে খাব পাৰো।

পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side effects

  • কিছুমান লোক চীজৰ প্ৰতি সংবেদনশীল। চীজত লেক্টোজ থাকে, যাক লেক্টোজ অসহিষ্ণু লোকসকলে হজম কৰিব নোৱাৰে কিয়নো তেওঁলোকৰ শৰীৰত ইয়াক ভাঙি পেলোৱা এনজাইমৰ অভাৱ হয়। এই ক্ষেত্ৰত, অত্যাধিক লেক্টোজৰ ফলত গেছ আৰু ফুলাকে ধৰি হজমৰ সমস্যা হ’ব পাৰে।
  • কিছুমান চীজত লেক্টোজ অতি কম, যেনে পাৰমেচন। লেক্টোজ অসহিষ্ণুতা থকা লোকসকলে এইবোৰ সহ্য কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব পাৰে।
  • গাখীৰত পোৱা এক মুখ্য প্ৰ’টিন কেচিনৰ প্ৰতিও লোকৰ এলাৰ্জি হ’ব পাৰে, এনে ক্ষেত্ৰত কম লেক্টোজ চীজে সহায় নকৰে।
  • ইয়াত সাধাৰণতে ছডিয়াম ভৰোৱা হয়, যাৰ ফলত অত্যাধিক খোৱা সহজ হয় আৰু উচ্চ ৰক্তচাপ থকা লোকসকলৰ বাবে এক সমস্যা হ’ব পাৰে।
  • চীজতো চৰ্বি অধিক, আৰু কিছুমান বিশেষজ্ঞই, যদিও সকলোৱে নহয়, তথাপিও আপোনাৰ সংপৃক্ত চৰ্বি গ্ৰহণ সীমিত কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।
  • অৱশেষত, চীজত কোনো আঁহ নাথাকে, আৰু অত্যাধিক পেষ্টুৰাইজড দুগ্ধসেৱনৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য হ’ব পাৰে।

সেয়হে চীজৰ লাভালাভ আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা তথ্য। ৰোগ নিৰাময় ক্ষেত্ৰত চীজ  ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক চীজৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ Health Benefits of Cheese বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত চীজৰ লাভালাভ Health Benefits of Cheese আৰু অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে।আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ।

FAQ

. প্ৰতিদিনে চীজ খাব পাৰো নেকি?

উত্তৰঃ যেতিয়ালৈকে লেক্টোজ বা দুগ্ধজাত সামগ্ৰীৰ প্ৰতি আপোনাৰ সংবেদনশীলতা নাথাকে, প্ৰতিদিনে চীজ খোৱাটো আপোনাৰ স্বাস্থ্যকৰ খোৱাৰ পৰিকল্পনাৰ অংশ হ’ব পাৰে। প্ৰ’টিন আৰু কেলচিয়ামৰ লাভালাভৰ উপৰিও, চীজ হৈছে এক কিণ্বিত খাদ্য আৰু ই স্বাস্থ্যকৰ অন্ত্ৰৰ বাবে প্ৰ’বায়োটিকৰ এক ভাল উৎস যোগান ধৰিব পাৰে। কৌশলটো হ’ল ইয়াক সংযতভাৱে উপভোগ কৰা।

. চীজ আপোনাৰ বাবে কিয় বেয়া?

উত্তৰঃ যদি আপোনাৰ কেচিনৰ প্ৰতি এলাৰ্জি আছে তেন্তে চীজ আপোনাৰ বাবে বেয়া হ’ব পাৰে। যদি আপুনি লেক্টোজ অসহিষ্ণু হয় তেন্তে ই আপোনাক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

৩. চীজে শৰীৰক কেনেদৰে লাভান্বিত কৰে?

উত্তৰঃ চীজ হৈছে কেলচিয়াম আৰু প্ৰ’টিনৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস। ই মেদবহুলতা আৰু হৃদৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰে। সঠিক পৰিমাণে শৰীৰৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু মুখৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে।

. চীজ ছালৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰঃ চীজত ভিটামিন বি-য়ে ছালৰ কোষৰ বিকাশত সহায় কৰে, যি আপোনাক উজ্জ্বল ছাল প্ৰদান কৰে আৰু আপোনাক দাগৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰে। 

৫. চীজে আপোনাক শকত কৰিব পাৰে নেকি?

উত্তৰঃ চীজ হৈছে অসংপৃক্ত চৰ্বি। চীজৰ অপৰিমাপ নকৰা ব্যৱহাৰৰ ফলত ওজন হ্ৰাস হোৱাৰ পৰিৱৰ্তে বৃদ্ধি হ’ব।

Read also: Health Benefits of Goat Milk | ছাগলী গাখীৰৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top