Health Benefits of Sea Salt | সাগৰীয় নিমখৰ লাভালাভ

সাগৰীয় নিমখ পানী বাষ্পীভূত কৰি তৈয়াৰ কৰা হয়। সমগ্ৰ বিশ্বৰ মানুহে ইয়াক প্ৰাগৈতিহাসিক সময়ৰ পৰা ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে।ইয়াৰ ৰন্ধন প্ৰণালীৰ ব্যৱহাৰৰ বাহিৰে, সাগৰীয় নিমখ প্ৰায়ে শৰীৰৰ স্ক্ৰাব, গা ধোৱা, পানীয় আৰু আন অগণন সামগ্ৰীত যোগ দিয়া হয়।কম সংসাধিত খাদ্য হিচাপে, সাগৰীয় নিমখ হৈছে জিংক, লো আৰু পটাছিয়ামকে ধৰি কেইবাটাও খনিজ পদাৰ্থৰ প্ৰাকৃতিক উৎস। অৱশ্যে, সাগৰীয় নিমখত পোৱা খনিজ পদাৰ্থৰ প্ৰকাৰ নিমখ ক’ৰ পৰা আহিছিল তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, নিমখত কেৱল এই খনিজ পদাৰ্থবোৰৰ পৰিমাণ থাকে আৰু ই আপোনাৰ সামগ্ৰিক পুষ্টি গ্ৰহণৰ ওপৰত বিশেষ প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে। এইটো কোৱা হৈছে যে, সাগৰীয় নিমখৰ খনিজ পদাৰ্থবোৰে সোৱাদ প্ৰভাৱিত কৰে, আৰু এক ডাঠ দানা হিচাপে, আপুনি খাদ্যৰ সোৱাদ লোৱাৰ সময়ত টেবুল নিমখতকৈ কম সাগৰীয় নিমখ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব পাৰে।কিছুমান লোকে বিশ্বাস কৰে যে ই আন প্ৰকাৰৰ নিমখতকৈ অধিক স্বাস্থ্যকৰ আৰু কেইবাটাও লাভালাভ প্ৰদান কৰে, কিন্তু এই  দাবীবোৰ সমৰ্থন কৰিবলৈ সামান্য গৱেষণা আছে।এই প্ৰবন্ধটিত সাগৰীয় নিমখৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ Health Benefits of Sea Salt বিষয়ে আলোচনা আগবঢ়োৱা হৈছে।

Health Benefits of Sea Salt | সাগৰীয় নিমখৰ লাভালাভ
Join Telegram channel

Read also: Health Benefits of Rock Sugar | মিছিৰিৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ 

সাগৰীয় নিমখৰ লাভালাভ | Health Benefits of Sea Salt

. আৰ্থ্ৰাইটিছৰ পৰা সকাহ প্ৰদান কৰে (Provides relief from Arthritis)

সাগৰীয় নিমখৰ দ্বাৰা থকা শক্তিশালী প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ হৈছে আৰ্থ্ৰাইটিছত ভুগি থকা লোকসকলৰ বাবে বিষ আৰু প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাৰ এক মুখ্য উপাদান। কেইবাটাও গৱেষণাই প্ৰমাণ কৰে যে  সাগৰীয় নিমখৰ সৈতে গা ধোৱা আৰু আপোনাৰ আহাৰ গ্ৰহণত সাগৰীয় নিমখ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ ফলত ৰিউমেটইড আৰু অষ্টিও আৰ্থ্ৰাইটিছ দুয়োটা সময়তে সন্মুখীন হোৱা বিষ আৰু প্ৰদাহ হ্ৰাস হোৱাত লক্ষণীয় ফলাফল দেখা গৈছে।

. ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰে (Boost immune system) 

সাগৰীয় নিমখৰ ক্ষাৰীয় সম্পত্তিয়ে বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰেল সংক্ৰমণক দূৰত ৰখাত সহায় কৰে। লগতে, জিংক, লো, ফছফৰাছ, মেঙ্গানিজ, মেগনেছিয়াম, পটাছিয়াম আৰু আয়ডিনৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় খনিজ পদাৰ্থৰ উপস্থিতিয়ে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। সাগৰীয় নিমখত উপযুক্ত পৰিমাণৰ পুষ্টি আৰু খনিজ জমা হোৱাৰ ফলত ই এলাৰ্জি, জ্বৰ, চৰ্দি আৰু ফ্লুৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী হয়।

. কাৰ্ডিয়াক কাৰ্যক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে(Enhances cardiac Functioning)

সাগৰীয় নিমখ হৈছে ছডিয়াম আৰু পটাছিয়ামৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস, স্বাভাৱিক হৃদস্পন্দন বজাই ৰখা আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰাৰ এক মুখ্য উপাদান। নিয়মীয়া টেবুল নিমখৰ বিপৰীতে, সাগৰীয় নিমখে ৰক্তচাপ বৃদ্ধি নকৰে, যদিও কেইবাটাও গৱেষণাই প্ৰমাণ কৰে যে নিয়মীয়া আহাৰত টেবুল নিমখৰ পৰিৱৰ্তে এক চিমুটি সাগৰীয় নিমখে উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰা আৰু ইয়াৰ ফলত হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাৰ ওপৰত এক লক্ষণীয় প্ৰভাৱ দেখুৱায়।

. ছাল পুনজ্জীৱিত কৰে (Rejuvenates skin)

সাগৰীয় নিমখ, যেতিয়া স্থানীয়ভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়, প্ৰাকৃতিক এক্সফলিয়েণ্ট হিচাপে কাম কৰে। সগৰীয় নিমখৰ উচ্চ খনিজ পৰিমাণ আৰু প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ ব্রণ, চ’ৰিয়েচিছ, একজিমা আৰু বয়স বৃদ্ধিৰ বাবে অত্যন্ত উপকাৰী। মৃত ছালৰ কোষবোৰ এক্সফলিয়েট কৰিবলৈ, ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত কৰিবলৈ, আৰ্দ্ৰতাৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰু ছালক অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ কৰিবলৈ সাগৰীয় নিমখ, মৌ আৰু বাদাম তেলৰ মিশ্ৰণেৰে আপোনাৰ শৰীৰত ঘঁহিবলৈ চেষ্টা কৰক।

. শ্বাসতন্ত্ৰৰ বিসংগতিৰ মোকাবিলা কৰে (Combats respiratory anomalies)

প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণৰ প্ৰাচুৰ্য আৰু সাগৰীয় নিমখৰ আৰামদায়ক প্ৰভাৱই শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে এক অতি মূল্যৱান প্ৰতিকাৰ প্ৰদান কৰে। এক শক্তিশালী প্ৰত্যাশিত হোৱাৰ বাবে, ই নাকৰ পথত শ্লেষ্মা আৰু কফ জমা হোৱা পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰে, ডিঙিৰ বিষ, বুকুৰ ভিৰৰ পৰা সকাহ দিয়ে আৰু লগতে শুকান, বিৰক্ত ডিঙি শান্ত কৰে। ই হাপানি, ব্ৰংকাইটিছ, চাইনাছ আৰু ফেৰিংজাইটিছৰ বাবে এক শক্তিশালী প্ৰতিকাৰ প্ৰদান কৰে।

. চাপ উপশম কৰে (Relieve stress)

এডাপ্টোজেনিক, আৰু নিৰাময়কাৰী গুণাগুণৰ উপস্থিতিৰ বাবে, সাগৰীয় নিমখে শৰীৰত দুটা হৰমন নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সক্ৰিয়ভাৱে সহায় কৰে – চেৰোটনিন আৰু মেলাটোনিন, দুয়োটাই  শিথিল হোৱাত আৰু অধিক শান্তিপূৰ্ণ টোপনি লোৱাত সহায় কৰে। ই চাপ হৰমন, অৰ্থাৎ চেৰোটনিন নিয়ন্ত্ৰণ কৰি মানসিক স্থিৰতা প্ৰদান কৰাত উচ্চ গুৰুত্ব বহন কৰে যিয়ে অস্থিৰতা, ঠাণ্ডা হাত আৰু ভৰি আদিকে ধৰি উদ্বেগৰ বিভিন্ন লক্ষণ হ্ৰাস কৰে আৰু এক সতেজ আৰু সুখী অনুভৱ প্ৰদান কৰে।

. পেশীৰ ক্ৰেম্প প্ৰতিকাৰ কৰে (Remedies Muscle cramps)

ঘামৰ জৰিয়তে ইলেক্ট্ৰলাইট হেৰুওৱাৰ বাবে অত্যাধিক ব্যায়ামৰ পিছত পেশীৰ ক্ৰেম্প সচৰাচৰ হয়। ব্যায়ামৰ বাবে ওলাই যোৱাৰ আগতে এক চামুচ সাগৰীয় নিমখৰ সৈতে পৰিপূৰ্ণ এগিলাচ পানীয়ে এক উৎকৃষ্ট পানীয় হিচাপে কাম কৰে যি আপোনাক হাইড্ৰেটেড কৰি ৰাখি ইলেক্ট্ৰলাইটৰ ঘাটি সন্তুলিত কৰে, যাৰ ফলত পেশীৰ সংকোচন আৰু ডিহাইড্ৰেচন একেলগে প্ৰতিহত হয়।

. শালমইনাৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে (May give relief from acne)

সাগৰীয় নিমখত ছালফাৰ থাকিব পাৰে, যি ছালৰ স্থিতি যেনে ডাৰ্মাটাইটিছ আৰু ব্রণৰ দাগ পৰিষ্কাৰ আৰু চিকিৎসা কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

. বিষোৱা ভৰি শিথিল কৰিব পাৰে (May relax aching feet)

আপোনাৰ ভাগৰুৱা ভৰিবোৰ গৰম সাগৰীয় নিমখ দ্ৰৱণত তিয়াই ৰাখিলে পেশীবোৰ শিথিল কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, আৰু আপোনাৰ বিষোৱা ভৰিৰ বিষ উপশম কৰিব পাৰে।

১০. আৰামদায়ক টোপনিক উৎসাহিত কৰিব পাৰে (May encourage restful sleep)

বহুতে বিবেচনা কৰে যে সাগৰীয় নিমখ স্নানৰ এক শান্ত আৰু চপোৰিফিক প্ৰভাৱ থাকিব পাৰে, যাৰ ফলত গভীৰ আৰু পুনৰুজ্জীৱিত টোপনি প্ৰেৰিত কৰাত সহায় হয়।

১১. চকুৰ যত্নত সহায় কৰিব পাৰে (May Help in eye care)

আপোনাৰ ভাগৰুৱা চকুৰ চাৰিওফালে ফুলা উপশম কৰাৰ বাবে সাগৰীয় নিমখ দ্ৰৱণ এটাক এক কাৰ্যকৰী ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ বুলি গণ্য কৰা হ’ব পাৰে। সাগৰীয় নিমখ সংকোচৰ ফলত চকুৰ তলত ডাঠ বৃত্ত হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, আনহাতে এক শান্ত, চাপ-উপশমকাৰী প্ৰভাৱ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

১২, এচিডিটি হ্ৰাস কৰিব পাৰে (May reduce acidity)

সাগৰীয় নিমখে প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে অতিৰিক্ত এচিড নিষ্কাশনৰ সুবিধা প্ৰদান কৰি শৰীৰৰ কোষবোৰ  ক্ষাৰ কৰাত সহায় কৰে বুলি ধাৰণা কৰা হয়। ক্ষাৰীয় আহাৰ অনুসৰণ কৰা বহুলোকৰ মতে, ই শৰীৰৰ অনুকূল এচিড-ক্ষাৰ অনুপাত বজাই ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে। যদিও এই বিষয়টোৰ ওপৰত অধিক গৱেষণা কৰিব লাগিব, কিছুমান গৱেষণা সমীক্ষাই পৰামৰ্শ দিয়ে যে ভৱিষ্যতে ৰোগ হ্ৰাস কৰাৰ বাবে ক্ষাৰীয় আহাৰ অনুসৰণ কৰাৰ কিছু বৈধতা থাকিব পাৰে। 

১৩. চ’ৰিয়েচিছৰ লক্ষণবোৰ ৰক্ষা কৰিব পাৰে (May relieve symptoms of psoriasis)

সাগৰীয় নিমখক চ’ৰিয়েচিছৰ চিকিৎসাৰ বাবে উপযোগী এক প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ বুলি গণ্য কৰা হ’ব পাৰে, লগতে উপযুক্ত ঔষধ। সাগৰীয় নিমখৰ ব্যৱহাৰে ছালৰ পৰিস্থিতি যেনে খজুৱতি আৰু স্কেলিংত ভুগি থকা ৰোগীসকলৰ ক্ষেত্ৰত উল্লেখনীয় উন্নতি দেখুৱাইছে। 

ব্যৱহাৰ | Uses

সাগৰীয় নিমখ ব্যৱহাৰ কৰাৰ কিছুমান জনপ্ৰিয় উপায়ৰ ভিতৰত আছে ইয়াক ভজা পাচলিৰ ওপৰত ছটিয়াই দিয়া, ইয়াক চকলেট-আধাৰিত মিঠাইত যোগ দিয়া, আৰু ইয়াক চিজন ষ্টিক, বাৰ্গাৰ আৰু মাছত ব্যৱহাৰ কৰা। ছালৰ স্বাস্থ্যৰ  বাবে  আপুনি গৰম গা ধোৱাপানীত 1 কাপ (230 গ্ৰাম) সাগৰীয় নিমখ যোগ দি নিমখ স্নান প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে। নিমখে ছিদ্ৰবোৰ গভীৰভাৱে পৰিষ্কাৰ কৰাত, তেল উৎপাদন সন্তুলিত কৰাত আৰু ব্ৰণ প্ৰৰোচিত কৰিব পৰা বেক্টেৰিয়া বিফল কৰাত সহায় কৰে। 

পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side effects

সাগৰীয় নিমখকে ধৰি যিকোনো প্ৰকাৰৰ অত্যাধিক নিমখ সেৱন কৰিলে অত্যাধিক ছডিয়াম গ্ৰহণ হ’ব পাৰে, যাক উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰা হৈছে। যদিও সাগৰীয় নিমখৰ কিছুমান স্বাস্থ্যউপকাৰিতা আছে, আপুনি ইয়াক অত্যাধিক ব্যৱহাৰ কৰিলে ক্ষতিকাৰক হ’ব। যদি আপোনাৰ আহাৰত ছডিয়াম অত্যাধিক বেছি হয়, তেনেহ’লে বৃক্কৰ দ্বাৰা অধিক পানী নিষ্কাশন হয়, যাৰ ফলত অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় ইলেক্ট্ৰলাইটৰ ভাৰসাম্য ৰখাৰ সৈতে জটিলতা হ’ব পাৰে। আপোনাৰ আহাৰত অত্যাধিক ছডিয়াম থকাৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত থাকিব পাৰে ফুলা, অলসতা, ডিহাইড্ৰেচন, দুৰ্বলতা, খজুৱতি আৰু পেশী কঁপি যোৱা। অত্যাধিক সাগৰীয় নিমখ খালে উচ্চ ৰক্তচাপত অৰিহণা যোগাব পাৰে, যি হৃদযন্ত্ৰৰ বিফলতা আৰু হৃদআক্ৰমণ, বৃক্কৰ সমস্যা, তৰল ধাৰণ, ষ্ট্ৰোক আৰু অষ্টিওপোৰোচিছৰ দৰে স্থিতিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

সেয়হে সাগৰীয় নিমখৰ লাভালাভ  Health Benefits of Sea Salt  আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা  তথ্য।ৰোগ নিৰাময় ক্ষেত্ৰত সাগৰীয় নিমখৰ ব্যৱহাৰ কৰা  আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক সাগৰীয় নিমখৰ  Health Benefits of Sea Salt  স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত সাগৰীয় নিমখৰ লাভালাভ  Health Benefits of Sea Salt  আৰু অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে। আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ।

FAQ

১. এক  চামুচ সাগৰীয় নিমখত কিমান ছডিয়াম আছে?

উত্তৰঃ এক চামুচ সাগৰীয় নিমখৰ ওজন 5 গ্ৰাম আৰু ইয়াত 1,872 মিগ্ৰা ছডিয়াম থাকে। 

. সাগৰীয় নিমখৰ সৈতে খোৱা পানী আপোনাৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰঃ সাগৰীয় নিমখৰ সৈতে খোৱা পানীয়ে  শৰীৰক অনুকূল হাইড্ৰেচনৰ বাবে পানী শোষণ কৰাত সহায় কৰে, লগতে শৰীৰক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে হাইড্ৰেটেড হৈ থকাত সহায় কৰে। তৰল ধাৰণ হ্ৰাস কৰে – সাগৰীয় নিমখত পটাছিয়াম আৰু ছডিয়ামৰ দৰে খনিজ পদাৰ্থ থাকে যি ৰখা পানী এৰি দিয়াত সহায় কৰে।

. অত্যাধিক সাগৰীয় নিমখে আপোনাৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে নেকি?

উত্তৰঃ অত্যাধিক সাগৰীয় নিমখ খালে উচ্চ ৰক্তচাপত অৰিহণা যোগাব পাৰে, যি হৃদযন্ত্ৰৰ বিফলতা আৰু হৃদআক্ৰমণ, বৃক্কৰ সমস্যা, তৰল ধাৰণ, ষ্ট্ৰোক আৰু অষ্টিওপোৰোচিছৰ দৰে স্থিতিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

. সাগৰীয় নিমখ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী নেকি?

উত্তৰঃ সাগৰীয় নিমখৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ আছে। সেয়েহে ই এক বিষ নিৰাময়ক হিচাপে কাম কৰে। বিশেষকৈ ৰিউমেটইড আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু একজিমাত ভুগি থকা সকলৰ বাবে।

. সাগৰীয় নিমখ আপোনাৰ ছালৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰঃ সাগৰীয় নিমখে ছালক প্ৰাকৃতিকভাৱে এক্সফলিয়েট কৰে, আনহাতে ইয়াৰ খনিজ পদাৰ্থবোৰে ছালক পুষ্টি প্ৰদান কৰে। সাগৰীয় নিমখে ছালখন মালিচ কৰাৰ সময়ত লেতেৰা আৰু ময়লা আঁতৰ কৰে। ই ছালৰ সতেজতা পুনৰুদ্ধাৰ কৰে, ছাল যৌৱন আৰু কোমল কৰি ৰাখে। 

Read also: Benefits of Grapes seed Oil | আঙুৰৰ বীজৰ তেলৰ লাভালাভ 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top