Asthma Problem | হাপানিৰ ৰোগৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

হাপানি (Asthma) হৈছে শ্বাসনলীৰ এক দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগ যাৰ বিশেষত্ব হৈছে বায়ুপথৰ প্ৰদাহ আৰু শ্বাসনলীডাল সংকুচিত হোৱা। হাপানীৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে উশাহ চুটি হোৱা, কাহ, আৰু হুইজিং। ই সাধাৰণতে শৈশৱতে উপস্থাপন হয় আৰু সাধাৰণতে একজিমা আৰু ঘাঁহ জ্বৰৰ দৰে স্থিতিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। হাপানিত বিভিন্ন ধৰণৰ ৰোগ সন্নিবিষ্ট হৈ থাকে আৰু ইয়াত বিভিন্ন ধৰণৰ বিষম ফেনোটাইপ থাকে। হাপানীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত স্বীকৃত কাৰকবোৰ হৈছে এক আনুবংশিক প্ৰৱণতা, বিশেষকৈ এটপিৰ ব্যক্তিগত বা পাৰিবাৰিক ইতিহাস (এলাৰ্জিৰ প্ৰৱণতা, সাধাৰণতে একজিমা, হেই জ্বৰ, আৰু হাপানি হিচাপে দেখা যায়)।

Join Telegram channel

হাপানি হৈছে এক সাধাৰণ ৰোগ, যি উন্নত দেশবোৰৰ প্ৰায় ১৫% ৰ পৰা ২০% লোকক প্ৰভাৱিত কৰে আৰু উন্নয়নশীল দেশবোৰত প্ৰায় ২% ৰ পৰা ৪% লোকক প্ৰভাৱিত কৰে। শিশুৰ ক্ষেত্ৰত ই যথেষ্ট সচৰাচৰ হয়। হাপানি ধপাতৰ ধোঁৱা আৰু উশাহৰ জৰিয়তে দেহত প্ৰৱেশ কৰা কণিকাৰ সংস্পৰ্শৰ ফলত হʼব পাৰে আৰু এনেদৰে এই পাৰিপাৰ্শ্বিক সংস্পৰ্শ থকা গোটত ই অধিক সচৰাচৰ হয়। প্ৰায় ৬৬% হাপানি ৰোগীৰ এই ৰোগৰ সমস্যা ১৮ বছৰ বয়সৰ আগতে ধৰা পৰে। হাপানি থকা প্ৰায় ৫০% শিশুৰ প্ৰাৰম্ভিক প্ৰাপ্তবয়স্ক অৱস্থাত লক্ষণবোৰৰ তীব্ৰতা হ্ৰাস পায়।আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত হাপানি ৰোগৰ সমস্যা  (Asthma Problem) ইয়াৰ প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে তথ্য দাঙি ধৰা হʼব। 

Asthma Problem | হাপানিৰ ৰোগৰ সমস্যা আৰু

Read also: Anxiety disorder | উদ্বেগ বিকাৰৰ সমস্যা

হাপানিৰ ধৰণ | Types of Asthma

হাপানি মূখ্যতঃ দুই প্ৰকাৰৰ- দীৰ্ঘ্যম্যাদী (Chronic) আৰু তীব্ৰ (Acute)। এই দুটা ভগৰো উপভাগ পোৱা যায়। তলত এইবোৰৰ বিৱৰণ দিয়া হʼল-

দীৰ্ঘ্যম্যাদী হাপানিক মূখ্যতঃ ৪টা ভাগত বিভক্ত কৰা হয় –

১. মাজে মাজে হোৱা হাপানি (Intermittent Asthma)

মাজে মাজে হোৱা হাপানীৰ লক্ষণবোৰ মৃদু হয়। এই প্ৰকাৰত ৰোগীৰ প্ৰতি সপ্তাহত দুদিন লৈকে বা প্ৰতি মাহে দুই ৰাতিলৈকে লক্ষণ থাকিব পাৰে। এই হাপানীৰ প্ৰকাৰে সাধাৰণতে ৰোগীৰ কোনো কাৰ্যকলাপত বাধা নিদিয়ে আৰু ইয়াত ব্যায়াম-প্ৰেৰিত হাপানি অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে।

২. মৃদু স্থিৰ হাপানি (Mild Persistent Asthma)

মৃদু স্থিৰ হাপানিত লক্ষণবোৰ মৃদু যদিও প্ৰতি সপ্তাহত দুবাৰতকৈ অধিক হোৱা দেখা যায়। এই প্ৰকাৰৰ ৰোগীয়ে দিনত এবাৰতকৈ বেছি লক্ষণ পৰিলক্ষিত নকৰে।

৩. মজলীয়া স্থিৰ হাপানি (Moderate Persistent Asthma)

মজলীয়া স্থিৰ হাপানীৰ ক্ষেত্ৰত দিনত এবাৰ বা তাতকৈ বেছি লক্ষণ দেখা দিব পাৰে। ৰোগীয়ে সপ্তাহত কমেও এটা ৰাতি লক্ষণ দেখিব পাৰে।

৪. গুৰুতৰ স্থিৰ হাপানি (Severe Persistent Asthma)

তীব্ৰ স্থিৰ হাপানিত দিনটোত কেইবাবাৰো লক্ষণ দেখা দিব পাৰে। এই লক্ষণবোৰ প্ৰায় প্ৰতিদিনেই ঘটে। ৰোগীৰ প্ৰতি সপ্তাহত বহুৰাতি লক্ষণো থাকিব। নিয়মীয়াকৈ গ্ৰহণ কৰিলেও গুৰুতৰ নিৰন্তৰ হাপানিয়ে ঔষধৰ প্ৰতি ভাল দৰে সঁহাৰি নিদিয়ে।

তীব্ৰ হাপানিক ৩টা ভাগত বিভক্ত কৰা হৈছে –

১.  তীব্ৰ হাপানি (Acute Severe Asthma)

তীব্ৰ হাপানি হৈছে হঠাতে তীব্ৰ হাপানিৰ আক্ৰমণ যি ইয়াৰ ঔষধ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতো ভাল নহয়। এই প্ৰকাৰৰ হাপানি জীৱনৰ বাবে বিপদজনক। ইয়াৰ মুখ্য চিকিৎসা জৰুৰীকালীন কোঠা আৰু চিকিৎসালয়ত কৰা হয়।

২. জীৱনৰ বাবে বিপদজনক হাপানি (Life-threatening Asthma)

এই বিধ হাপানি জীৱনৰ বাবে অতিকৈ বিপদজনক বুলি জনা যায়। 

৩. প্ৰায় মাৰাত্মক হাপানি (Near Fatal Asthma)

প্ৰায়-মাৰাত্মক হাপানি (NFA) ক শ্বাসতন্ত্ৰৰ গ্ৰেপ্তাৰ বা ধমনীকাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ চাপ ৫০ মি.এম.এইচ.জি. -তকৈ অধিক, পৰিৱৰ্তিত চেতনাৰ সৈতে বা অবিহনে, যান্ত্ৰিক বায়ু চলাচলৰ প্ৰয়োজন হোৱা তীব্ৰ হাপানি বুলি কোৱা হয়। প্ৰায় মাৰাত্মক হাপানিৰ বিপদাশংকাৰ কাৰকবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে স্পষ্ট হৈ থকা নায়।

হাপানিৰ কাৰণ | Causes of Asthma Problem

হাপানিৰ সঠিক কাৰণ অনিৰ্দিষ্ট আৰু ব্যক্তি ভেদে পৃথক হ’ব পাৰে। অৱশ্যে প্ৰায়েই হাঁওফাঁওৰ পদাৰ্থ এটাৰ প্ৰতি ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ শক্তিশালী সঁহাৰিৰ ফলত হাপানি হয়।

সাধাৰণতে, শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। কেতিয়াবা এজন ব্যক্তিৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে পৰিৱেশৰ এলাৰ্জেন নামৰ পদাৰ্থ এটাৰ প্ৰতি সঁহাৰি দিয়ে। যেতিয়া কোনোবাই এলাৰ্জেন, যেনে ৰেগউইডত উশাহ লয়, বায়ুপথৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে তীব্ৰ প্ৰতিক্ৰিয়া কৰিব পাৰে। একেটা পদাৰ্থৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা আন লোকসকলে একেবাৰে প্ৰতিক্ৰিয়া নকৰিব পাৰে।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে প্ৰদাহ সৃষ্টি কৰি এলাৰ্জেনৰ প্ৰতি প্ৰতিক্ৰিয়া দেখুৱাই। প্ৰদাহে ৰোগীৰ বায়ুপথ ফুলাই তুলে আৰু ঠেক কৰে আৰু সম্ভৱতঃ অধিক শ্লেষ্মা উৎপন্ন কৰে। ই উশাহ লোৱা কঠিন কৰি তুলিব পাৰে। বায়ুপথৰ চাৰিওফালৰ পেশীবোৰো টান হ’ব পাৰে, যাক ব্ৰঙ্কোস্পাজম (Bronchospasm) বুলি কোৱা হয়। এইটোৱে উশাহ লোৱাটো আৰু কঠিন কৰি তুলিব পাৰে আৰু সময়ৰ লগে লগে, বায়ুপথৰ বেৰবোৰ ডাঠ হৈ উঠিব পাৰে। 

হাপানিৰ লক্ষণ | Symptoms of Asthma Problem

হাপানিৰ লক্ষণবোৰ ব্যক্তি ভেদে ভিন্ন হোৱা দেখা যায়।  ৰোগী এজনৰ নিৰন্তৰে হাপানিৰ আক্ৰমণ হ’ব পাৰে আৰু  কেৱল নিৰ্দিষ্ট সময়তহে (যেনে ব্যায়াম কৰোতে) ইয়াৰ লক্ষণবোৰ স্পষ্ট হʼব পাৰে ।  অথবা  সকলো সময়তে লক্ষণ দেখা দিব পাৰে। সেয়া নিৰ্ভৰ কৰে ৰোগীজনৰ শাৰীৰিক ক্ষমতাৰ ওপৰত। সাধাৰণতে এজন হাপানি ৰোগীৰ তলত উল্লেখ কৰা লক্ষণবোৰ হʼব পাৰে –

  • চুটি উশাহ
  • বুকু টান হোৱা বা বিষ
  • উশাহ লোৱাৰ সময়ত হুইজিং, যি শিশুৰ হাপানিৰ এক সাধাৰণ লক্ষণ
  • উশাহ চুটি হোৱা, কাহ বা হুইজিংৰ ফলত টোপনি যোৱাত সমস্যায় দেখা দিয়া
  • শ্বাসতন্ত্ৰৰ ভাইৰাছৰ দ্বাৰা অৱনতি হোৱা কাহ বা হুইজিং আক্ৰমণ, যেনে- কাঁহ আৰু জ্বৰ আদি।

যদি ৰোগীৰ হাপানি গুৰুতৰ হয় তেন্তে লক্ষণবোৰ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

  • হাপানিৰ লক্ষণবোৰ অধিক সঘনাই আৰু বিৰক্তিকৰ ৰূপত দেখা দিয়ে
  • উশাহ লওঁতে হোৱা কষ্ট বা অসুবিধা বাঢ়ি যোৱা।
  • দ্ৰুত-সকাহ ইনহেলাৰ  অধিক সঘনাই ব্যৱহাৰ কৰিব লগা হোৱা অৱস্থা 

কিছুলোকৰ ক্ষেত্ৰত কিছুমান পৰিস্থিতিয়ে হাপানিৰ লক্ষণবোৰক স্পষ্ট ৰূপত উজলাই তুলে, সেই পৰিস্থিতিবোৰ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

  • ব্যায়াম-প্ৰেৰিত হাপানি; যি বায়ু ঠাণ্ডা আৰু শুকান হ’লে অধিক বেয়া হ’ব পাৰে
  • বৃত্তিগত হাপানি; কৰ্মস্থানৰ বিৰক্তি যেনে- ৰাসায়নিক ধোঁৱা, গেছ বা ধূলিৰ দ্বাৰা আৰম্ভ হয়
  • এলাৰ্জি-প্ৰেৰিত হাপানি; বায়ুবাহিত পদাৰ্থৰ দ্বাৰা আৰম্ভ হয়, যেনে- পৰাগ, ছালৰ বীজাণু, পোক-পতংগৰ আৱৰ্জনা, বা ছালৰ কণা আৰু পোহনীয়া জন্তুৰ দ্বাৰা শুকান লেলাৱতি আদি।

গুৰুতৰ হাপানিৰ আক্ৰমণ জীৱনৰ বাবে বিপদজনক হ’ব পাৰে। আপোনাৰ লক্ষণবোৰ অৱনতি হ’লে কি কৰিব লাগে নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে আলোচনা কৰক।  

হাপানিৰ জৰুৰীকালীন অৱস্থাৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে –

  • উশাহ চুটি হোৱা বা হুইজিং দ্ৰুতগতিত অৱনতি হোৱা
  • দ্ৰুত-ৰিলিফ ইনহেলাৰ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছতো কোনো উন্নতি নহয়
  • নিম্নতম শাৰীৰিক সক্ৰিয়তায়ো উশাহ চুটি কৰা আদি।

হাপানিৰ প্ৰতিকাৰ | Remedies for Asthma Problem

হাপানিৰ প্ৰতিকাৰৰূপী কিছুমান প্ৰাকৃতিক উপায় এনে ধৰণৰ –

১. খাদ্যাভাস সলনি কৰক (Change your diet)

হাপানিৰ ৰোগীসকলৰ বাবে কোনো নিৰ্দিষ্ট আহাৰ নাই কিন্তু আপোনাৰ আহাৰত কেইটামান উপাদান বৰ্জন আৰু অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ জৰিয়তে হাপানিৰ পৰা যথেষ্ট সকাহ পোৱা যাব। ওজন বেছি হোৱাটোৱে হাপানিৰ লক্ষণবোৰ প্ৰভাৱিত আৰু আৰম্ভ কৰে বুলি জনা গৈছে। আপোনাৰ আহাৰত যথেষ্ট পৰিমাণৰ ফল আৰু পাচলি অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। আপোনাৰ বায়ুপথৰ চাৰিওফালৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰিবলৈ, ভিটামিন চি, ভিটামিন ই, আৰু বিটা-কেৰোটিন সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহন কৰক। চালমন, মেকেৰেলত পোৱা অমেগা ৩-য়ে প্ৰদাহত সহায় কৰে বুলিও জনা যায়। ইয়াৰোপৰি মন কৰক যে কোনো নিৰ্দিষ্ট খাদ্যই আপোনাৰ অৱস্থাটোৰ অৱনতি ঘটাইছে নেকি, তেনে খাদ্য বৰ্জন কৰক।

২. যোগ কৰক (Try Yoga)

হাপানি ৰোগৰ সমস্যাত ভোগা লোকসকলে যোগাসনৰ সহায় লʼব পাৰে। শ্বাসতন্ত্ৰক প্ৰভাৱিত কৰা যোগায়ে উশাহ-নিশাহৰ প্ৰকাৰ বিকশিত কৰি হাপানিৰ ৰোগীৰ বাবে লাভকাৰী অৱস্থাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। 

ইয়াৰোপৰি, যোগত উশাহ লোৱা আৰু প্ৰসাৰিত ব্যায়াম অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। ই আপোনাৰ নমনীয়তা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব আৰু আপোনাৰ সামগ্ৰিক সুস্থতা বৃদ্ধি কৰিব। আপোনাৰ ডিঙি আৰু বুকুৰ আবদ্ধতা হ্ৰাস কৰিব। ইয়াৰ বাবে আপোনি যোগা প্ৰশিক্ষকৰ সহায় লʼব পাৰে।

৩. ধ্যান কৰক (Try Meditation)

প্ৰতিদিনে ধ্যান কৰক আৰু আপোনাৰ মন আৰু শৰীৰৰ ওপৰত মনোযোগ বৃদ্ধি কৰক। যোগ আৰু ধ্যানৰ পৰা উশাহ আৰু চাপ নিয়ন্ত্ৰণৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটোৱে আপোনাক সহজে উশাহ লোৱাত যথেষ্ট সহায় কৰিব।

৪. মধু/মৌ সেৱন কৰক (Consume Honey)

শীতকালত ঠাণ্ডাৰ প্ৰতিকাৰ হিচাপে মৌ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ইয়াক ডিঙিৰ বিষ প্ৰশমিত কৰিবলৈ আৰু কাহ প্ৰতিহত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। কাহৰ ফলত হাপানিৰ লক্ষণবোৰৰ অৱনতি ঘটিব পাৰে। শীতকালত সাৱধান হোৱা উচিত যাতে কাঁহ-জ্বৰ নহয়। গৰম চাহত ২ বা ৩ খিলা তুলসী পাতৰ সৈতে মৌ মিহলি কৰি প্ৰতি ৰাতি আৰু ৰাতিপুৱা সেৱন কৰক। ই এই ৰোগৰ সমস্যাত সহায়কৰ হʼব।

৫. খাদ্যত নহৰু আৰু আদা যোগ দিয়ক (Add Garlic and Ginger in your diet)

নহৰু আৰু আদাৰ যথেষ্ট পৰিমানে প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণ আছে। হাপানিৰ ক্ষেত্ৰত, বায়ুপথৰ চাৰিওফালৰ এলেকাবোৰ ফুলি যায়। নহৰু আৰু আদায়ে এনেদৰে হোৱা প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰ্থাৎ এই মচলাবোৰে হাপানিৰ লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰে।

৬. খাদ্যত হালধিৰ ব্যৱহাৰ কৰক (Use Turmeric in your food)

হালধিৰ শক্তিশালী এলাৰ্জি-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ আছে জ্ঞাত। হিষ্টামিনে প্ৰদাহ সৃষ্টি কৰে বুলি জনা যায়। হালধিয়ে হিষ্টামিনক প্ৰভাৱিত কৰি প্ৰদাহ বন্ধ কৰিব পাৰে। সেয়ে ই হাপানিৰ লক্ষণবোৰ উপশম কৰিব পাৰে আৰু হাপানিৰ আক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

৭. কেফেইন সমৃদ্ধ দ্ৰৱ্য সেৱন কৰক (Consume Caffeinated Products)

কেফেইনৰ থিওফিলিনৰ সৈতে বহুতো সাদৃশ্য আছে। থিওফিলিন হৈছে এক ব্ৰঙ্কোডাইলেটৰ ঔষধ যাক হাপানিৰ ৰোগীৰ হাঁওফাঁওত বায়ুপথ খুলিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ঔষধৰ সৈতে ইয়াৰ সাদৃশ্যৰ বাবে, কেফেইন এক ভাল ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ হ’ব পাৰে যিয়ে আপোনাৰ হাপানিৰ লক্ষণবোৰ সহজ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। কফি, চাহ, কোকো আৰু বিভিন্ন কোলা পানীয়ত কেফেইন পোৱা যায়। গৰম পানীয়ে জনবহুল বায়ুপথ মুকলি কৰাত সহায় কৰে। গৰম চাহ বা কফি খোৱাটোৱে হাপানি ৰোগৰ সমস্যাত লাভকাৰী হʼব।

৮. বাষ্প স্নান লওঁক (Take Steam Bath)

নাক আৰু বুকুৰ ভিৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ প্ৰায়ে বাষ্প স্নান ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বাষ্প চিকিৎসা হাপানীৰ চিকিৎসা নহয় কিন্তু নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ অৱস্থা উন্নত কৰিব পাৰে। বাষ্প স্নানে আপোনাৰ বায়ুপথত আৰ্দ্ৰতা প্ৰদান কৰিব পাৰে, আপোনাক ভিৰৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে, জমা হোৱা শ্লেষ্মাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক অধিক মুক্তভাৱে উশাহ ল’বলৈ সহায় কৰে।

৯. আকুপাংচাৰ কৰি চাব পাৰে (Can try Acupuncture)

আকুপাংচাৰ হৈছে প্ৰাচীন চীনা ঔষধৰ এক প্ৰকাৰ য’ত শৰীৰৰ নিৰ্দিষ্ট বিন্দুত সৰু বেজীৰে খোচা হয়। আকুপাংচাৰৰ দীৰ্ঘম্যাদী লাভালাভ হাপানিৰ বিৰুদ্ধে কাৰ্যকৰী বুলি প্ৰমাণিত হোৱা নাই। কিন্তু হাপানি থকা কিছুমান লোকে দেখিছে যে আকুপাংচাৰে বায়ুপ্ৰবাহ উন্নত কৰাত আৰু বুকুৰ বিষৰ দৰে লক্ষণবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত আপোনাক হাপানি ৰোগৰ সমস্যা (Asthma Problem) আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত তথ্য সমূহৰ বিষয়ে অৱগত কৰোৱা হʼল। উক্ত তথ্যসমূহ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞানাৰ্থেহে উল্লেখ কৰা হৈছে। যদি আপোনি গুৰুতৰ ভাবে এই শাৰীৰিক সমস্যাত ভোগীছে তেন্তে অনতিপলমে ডাক্তৰৰ কাষ চাপক। ই এক গুৰুতৰ বেমাৰ, অৱহেলা নকৰাটোৱে উচিত। আশা কৰো এই তথ্যসমূহে আপোনাক লাভান্বিত কৰিব। 

FAQ

১. হাপানি কিয় হয়?

উঃ- হাপানীৰ মৌলিক কাৰণ এতিয়াও জনা হোৱা নাই, কিন্তু এই অৱস্থা সম্ভৱত বায়ুপথত দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰদাহৰ ফলত হয়। বিশ্বজুৰি হাপানি থকা লোকৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে। হাপানি সংক্ৰামক নহয়। অৱশ্যে, হাপানি বংশানুক্ৰমে চলে আৰু ইয়াৰ এক আনুবংশিক কাৰণ আছে বুলি ধাৰণা কৰা হয়। বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ হাপানি আছে, মৃদুৰ পৰা মধ্যমীয়াৰ পৰা গুৰুতৰলৈকে।

২. হাপানিৰ ঔষধবোৰ নিচাযুক্ত নেকি?

উঃ- হাপানীৰ ঔষধবোৰ নিচাযুক্ত নহয়। প্ৰতিজন ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত হাপানি পৃথক, আৰু সময়ৰ সৈতে লক্ষণবোৰ সলনি হ’ব পাৰে। চিকিৎসকে নিৰ্ধাৰণ কৰিব যে কোনটো হাপানিৰ ঔষধ আপোনাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ। সকলো ঔষধৰ সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়া থাকে, আৰু ৰোগীক চিকিৎসকে নিৰীক্ষণ কৰিব লাগে। অৱশ্যে, সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিলে অনুমোদিত পালিবোৰত হাপানীৰ ঔষধবোৰ সুৰক্ষিত।

৩. হাপানি একেবাৰে ভাল হʼব পাৰে নে?

উঃ- নোৱাৰে, হাপানি এক অʼটইমিউন জনিত ৰোগ। ইয়াক একেবাৰে ভাল কৰি তুলিব নোৱাৰি। কিন্তু সঠিক ঔষধ গ্ৰহণ আৰু জীৱন প্ৰণালী সুস্থ কৰি ৰাখিলে এই সমস্যা নিয়ন্ত্ৰিত ৰূপত থʼব পাৰি।

৪. হাপানি কেনেলোকৰ হʼব পাৰে?

উঃ– পৰিয়ালত হাপানি ৰোগৰ ইতিহাস থাকিলে আপোনাৰো হাপানি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। শিশুৰ ক্ষেত্ৰত একজিমা বা খাদ্য এলাৰ্জি থকা শিশুৰ হাপানি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আন শিশুতকৈ অধিক।

৫. হাপানি এক মানসিক অৱস্থা জনিত ৰোগ নেকি?

উঃ- নহয়, হাপানি এক মানসিক স্থিতি নহয়, ই হৈছে এক দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰদাহজনিত ৰোগ যাৰ ফলত বায়ুপথ অতিৰিক্ত সংবেদনশীল আৰু সহজে বিৰক্ত হয়, বিশেষকৈ যেতিয়া ইয়াক সঠিকভাৱে চিকিৎসা কৰা নহয়।

Read also: Depression Problem | হতাশাৰ সমস্যা

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top