Herpes Infection and Treatment | হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণ আৰু প্ৰতিকাৰ

হাৰপিছ হৈছে এক সাধাৰণ ভাইৰাছ যাৰ ফলত আপোনাৰ যৌনাঙ্গ আৰু/বা মুখত ঘাঁ হয়। হাৰপিছ বিৰক্তিকৰ আৰু বেদনাদায়ক হ’ব পাৰে, কিন্তু ই সাধাৰণতে গুৰুতৰ স্বাস্থ্য সমস্যাৰ সৃষ্টি নকৰে।100 ৰো অধিক জ্ঞাত হাৰপিছভাইৰাছৰ ভিতৰত, 8 জনে নিয়মীয়াকৈ কেৱল মানুহক সংক্ৰমিত কৰে: হাৰপিছ চিম্পেক্স ভাইৰাছপ্ৰকাৰ 1 আৰু 2, ভেৰিচেলা-জষ্টাৰ ভাইৰাছ, চাইটোমেগালোভাইৰাছ, এপষ্টাইন-বাৰ ভাইৰাছ, হিউমেন হাৰপিছভাইৰাছ 6 (প্ৰকাৰ এ আৰু বি), মানৱ হাৰপিছভাইৰাছ 7, আৰু কাপোচিৰ চাৰ্কোমা ভাইৰাছ বা হিউমেন হাৰপিছভাইৰাছ 8। বি ভাইৰাছ নামৰ এক চিমিয়ান ভাইৰাছে মাজে মাজে মানুহক সংক্ৰমিত কৰে। সকলো হাৰপিছভাইৰাছে নিৰ্দিষ্ট কোষকলাৰ ভিতৰত সুপ্ত সংক্ৰমণ স্থাপন কৰিব পাৰে, যিপ্ৰতিটো ভাইৰাছৰ বাবে বিশেষত্ব। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণ Herpes Infection  আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব। 

Herpes Infection and Treatment | হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণ আৰু প্ৰতিকাৰ
Join Telegram channel

হাৰপিছ ভাইৰাছৰ এক অনন্য চাৰি-স্তৰৰ গাঁথনি আছে: ডাঙৰ, দ্বৈত-আৱদ্ধ ডিএনএ জিনম থকা এটা কেন্দ্ৰ এটা ইকোচাপেণ্টেহেড্ৰেল কেপচিডৰ দ্বাৰা আৱদ্ধ যি কেপোমাৰৰ দ্বাৰা গঠিত। কেপচিডটো টেগুমেণ্ট নামৰ এক অৰূপী প্ৰ’টিন কোটৰ দ্বাৰা আৱৰি আছে। ইয়াক গ্লাইকোপ্ৰ’টিন-ধাৰক লিপিড বাইলেয়াৰ খামত আৱদ্ধ কৰা হয়। হিউমেন হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ (এইচ.এছ.ভি.) হৈছে সাধাৰণ জনসংখ্যাৰ এক ডাঙৰ জলাশয়ৰ সৈতে এক সংক্ৰামক সংক্ৰমণ। ইমিউনোকম্প্ৰমিছড হোষ্টত ইয়াৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ জটিলতাৰ সম্ভাৱনা আছে। ইয়াৰ উপৰিও, জননাংগৰ হাৰপিছৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নেতিবাচক কলঙ্ক আৰু সঘনাই প্ৰাদুৰ্ভাৱ অনুভৱ কৰা লোকসকলৰ মুখমণ্ডলৰ দৃশ্যমান ঘাঁৰ ফলত হোৱা মানসিক সংকটে ইয়াক এক প্ৰত্যাহ্বানমূলক নিদানিক দ্বিধাত পৰিণত কৰে। এই প্ৰবন্ধটোৱে এইচ.এছ.ভি. সংক্ৰমণৰ এপিডেমিঅ’লজী, ৰোগসৃষ্টিকাৰীতা, আৰু ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ বিশেষত্ববোৰ সমীক্ষা কৰে, যি চিকিৎসকক শ্লেষ্মা এইচ.এছ.ভি.-প্ৰেৰিত ৰোগৰ বাবে উপলব্ধ ব্যৱস্থাপনা ৰণনীতিৰ এক আপ-টু-ডেট বুজাবুজি প্ৰদান কৰে।হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ 1 সংক্ৰমণ মুখ্যতঃ মৌখিক, আৰু হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ 2 মুখ্যতঃ জননাংগ। সংক্ৰমণৰ বাবে অন্তৰংগ সম্পৰ্কৰ প্ৰয়োজন।

হাৰ্পিচ সংক্ৰমণ কাৰণ | Causes of Herpes Infection

হাৰপিছ দুটা পৃথক কিন্তু একে ধৰণৰ ভাইৰাছৰ ফলত হয়: হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ প্ৰকাৰ 1 (এইচএছভি-1) আৰু হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ প্ৰকাৰ 2 (এইচএছভি-2)। দুয়ো প্ৰকাৰে আপোনাৰ যোনি, যোনি, গ্ৰীৱা, মলদ্বাৰ, লিঙ্গ, অণ্ডকোষ, বাট, ভিতৰৰ উৰু, ওঁঠ, মুখ, ডিঙি আৰু কেতিয়াবাহে আপোনাৰ চকুৰ ওপৰত আৰু চাৰিওফালে ঘা ঁ ওপৰলৈ ওলাই আহিব পাৰে।

হাৰ্পিচ সংক্ৰমণৰ স্থানৰ সৈতে ছালৰ পৰা ছালৰ সংস্পৰ্শলৈ বিয়পে, প্ৰায়ে যোনিৰ যৌন সম্ভোগ, মুখৰ যৌন সম্ভোগ, গুহ্যদ্বাৰৰ যৌন সম্ভোগ, আৰু চুম্বনৰ সময়ত। হাৰপিছৰ ফলত খজুৱতি, বিষোৱা ফোঁহা বা ঘা হ’ব পাৰে যি অহা যোৱা কৰে। হাৰপিছ থকা বহুলোকে ঘাবোৰ লক্ষ্য নকৰে বা আন কিবা ভুল নকৰে, সেয়েহে তেওঁলোকে হয়তো নাজানে যে তেওঁলোক সংক্ৰমিত হৈছে। আপোনাৰ কোনো ঘা বা লক্ষণ নাথাকিলেও আপুনি হাৰপিছ বিয়পাব পাৰে। 

হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণৰ প্ৰকাৰ  | Types of Herpes Infection

১. আলফা হাৰপিছভাইৰাছ (Alpha herpesvirus):

আলফা হাৰপিছভাইৰাছ উপ-পৰিয়ালৰ সদস্যসকলৰ বিশেষত্ব হৈছে এক অতি চমু প্ৰজনন চক্ৰ (ঘণ্টা), হস্ট কোষৰ তৎক্ষণাৎ ধ্বংস, আৰু বিভিন্ন ধৰণৰ হোষ্ট কলাত প্ৰতিলিপি কৰাৰ সামৰ্থ্য। এইবোৰে বিশেষভাৱে সংবেদনশীল স্নায়ু গেংলিয়াত সুপ্ত সংক্ৰমণ স্থাপন কৰে। এই উপ-পৰিয়ালটোত হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ 1 আৰু 2 আৰু ভেৰিচেলা-জষ্টাৰ ভাইৰাছ থাকে। 

২. বিটা হাৰপিছভাইৰাছ (Beta herpesvirus):

আলফা হাৰপিছভাইৰাছৰ বিপৰীতে, বিটা হাৰপিছভাইৰাছৰ হস্ট পৰিসৰ সীমিত। তেওঁলোকৰ প্ৰজনন জীৱন চক্ৰ দীঘলীয়া (দিন), কোষ সংস্কৃতি প্ৰণালীত সংক্ৰমণ লাহে লাহে আগবাঢ়ি ছে। এই ভাইৰাছবোৰৰ এক বিশেষত্ব হৈছে তেওঁলোকৰ বৰ্ধিত কোষ গঠন কৰাৰ সামৰ্থ্য, যিটো মানুহৰ চাইটোমেগালোভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ দ্বাৰা উদাহৰণ। এই ভাইৰাছবোৰে নিঃসৰণ গ্ৰন্থি, ৰেটিকুলেণ্ডোথেলিয়াল প্ৰণালীৰ কোষ আৰু বৃক্কত সুপ্ত সংক্ৰমণ স্থাপন কৰিব পাৰে।

৩. গামা হাৰপিছভাইৰাছ (Gamma herpesvirus):

অৱশেষত, গামা হাৰপিছভাইৰাছবোৰৰ আটাইতকৈ সীমিত হোষ্ট পৰিসৰ থাকে। এইবোৰে ভিট্ৰোত লিম্ফোব্লাষ্টইড কোষত প্ৰতিলিপি কৰে আৰু কিছুমান লক্ষ্যযুক্ত কোষত লাইটিক সংক্ৰমণ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। লিম্ফইড কলাত সুপ্ত ভাইৰাছ প্ৰদৰ্শন কৰা হৈছে। এপষ্টাইন-বাৰ ভাইৰাছ হৈছে এই উপ-পৰিয়ালৰ সদস্য। ইয়াৰ উপৰিও, মানৱ হাৰপিছভাইৰাছ 6 আৰু 7 সম্ভৱতঃ গামা হাৰপিছভাইৰাছ হিচাপে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠশ্ৰেণীবদ্ধ। অৱশ্যে, পিছৰটোত বিটা উপ-পৰিয়ালৰ হস্ট পৰিসৰৰ গুণাগুণ আছে। পৰৱৰ্তী অধ্যয়নবোৰে এই ভাইৰাছটোৰ আটাইতকৈ উপযুক্ত শ্ৰেণীবিভাজন স্পষ্ট কৰিব লাগিব। কাপোচিৰ চাৰ্কোমা হাৰপিছভাইৰাছ এপষ্টাইন-বাৰ ভাইৰাছৰ সৈতে আনুবংশিকভাৱে আটাইতকৈ ওতঃপ্ৰোতভাৱে সম্পৰ্কিত।

হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণৰ লক্ষণ | Symptoms of Herpes Infection

হাৰ্পিচ সংক্ৰমণৰ লক্ষণবোৰ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

  • ফোঁহা ঘা (মুখত বা যৌনাঙ্গত)
  • প্ৰস্ৰাৱৰ সময়ত বিষ (জননাংগৰ হাৰপিছত হয়)
  • খজুৱতি
  • জ্বৰ
  • ফুলা লিম্ফ নোড
  • মুৰৰ বিষ
  • ভাগৰ
  • ভোকৰ অভাৱ

এইচ.এছ.ভি. চকুলৈও বিয়পিব পাৰে, যাৰ ফলত হাৰপিছ কেৰাটাইটিছ নামৰ এক স্থিতি সৃষ্টি হয়। ইয়াৰ ফলত চকুৰ বিষ, স্ৰাৱ, আৰু চকুত এক কঠোৰ অনুভৱ আদিৰ দৰে লক্ষণ দেখা দিব পাৰে।

চিকিৎসা | Treatment

এণ্টিভাইৰেল ঔষধ, যেনে এচাইক্ল’ভিৰ, ফেমচিক্লভিৰ, আৰু ভালাচাইক্লোভিৰ, এইচ.এছ.ভি.-ৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত লোকসকলৰ বাবে উপলব্ধ আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী ঔষধ। এইবোৰে লক্ষণবোৰৰ তীব্ৰতা আৰু সঘনতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, কিন্তু সংক্ৰমণ নিৰাময় কৰিব নোৱাৰে।

প্ৰতিৰোধ | Prevention

  • লক্ষণযুক্ত মৌখিক হাৰপিছৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ সময়ত এইচ.এছ.ভি.-1 আটাইতকৈ সংক্ৰামক, কিন্তু কোনো লক্ষণ অনুভৱ বা দৃশ্যমান নহ’লেও সংক্ৰমিত হ’ব পাৰে। মুখৰ হাৰপিছৰ সক্ৰিয় লক্ষণ থকা লোকসকলে আনৰ সৈতে মৌখিক সম্পৰ্ক পৰিহাৰ কৰিব লাগে আৰু লেলাৱতিৰ সৈতে সম্পৰ্ক থকা বস্তু বোৰ ভাগ বতৰা কৰিব লাগে। তেওঁলোকে মুখৰ যৌন সম্ভোগৰ পৰাও বিৰত থাকিব লাগে, যাতে যৌন সঙ্গীৰ যৌনাঙ্গলৈ হাৰপিছ সংক্ৰমিত নহয়। যিকোনো লক্ষণ অনুভৱ কৰাৰ সময়ত জননাংগৰ হাৰপিছৰ লক্ষণ থকা ব্যক্তিসকলে যৌন কাৰ্যকলাপৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে।
  • ইতিমধ্যে এইচ.এছ.ভি.-1 সংক্ৰমণ হোৱা লোকসকলৰ পুনৰ সংক্ৰমণ হোৱাৰ আশংকা নাই, কিন্তু তেওঁলোকৰ এতিয়াও হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ প্ৰকাৰ 2 (এইচ.এছ.ভি.-2) জননাংগ সংক্ৰমণ হোৱাৰ আশংকা আছে (তলত চাওক)।
  • জননাংগৰ হাৰপিছৰ লক্ষণ থকা গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্য সেৱা প্ৰদানকাৰীসকলক অৱগত কৰিব লাগে। গৰ্ভধাৰণৰ শেষৰ ফালে মহিলাসকলৰ বাবে নতুন জননাংগহাৰপিছ সংক্ৰমণ আহৰণ প্ৰতিহত কৰাটো বিশেষভাৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ, কিয়নো এইটো তেতিয়া হয় যেতিয়া নৱজাতকৰ হাৰপিছৰ আশংকা সৰ্বাধিক হয়।

ঘৰুৱা উপায় | Home Remedies of Herpes Infection

ঘৰুৱা উপায়ে হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণ (Herpes Infection) নোহোৱা কৰিব নোৱাৰে কিন্তু ইয়াৰ বিৰক্তিকৰ লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। এনে কিছুমান ঘৰুৱা উপায় উল্লেখ কৰা হʼল –

  • আপুনি বিষোৱা অনুভৱ কৰাৰ লগে লগে তাপ প্ৰয়োগ কৰক। যদি ইতিমধ্যে বিষ হয়, তাপে বিষ আৰু ফুলা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • ফুলা হ্ৰাস কৰিবলৈ আপুনি ঠাণ্ডা কম্প্ৰেছ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। প্ৰভাৱিত স্থানত বৰফৰ পেক বা বৰফৰে ভৰ্তি পৰিষ্কাৰ, কোমল ধোৱা কাপোৰ প্ৰয়োগ কৰক। প্ৰতি 4 ঘণ্টাত প্ৰয়োজন অনুসৰি পুনৰাবৃত্তি কৰক। কেতিয়াও ছালত পোনপটীয়াকৈ বৰফ নিদিব।
  • বেকিং চডা পেষ্ট প্ৰয়োগ কৰিলে ঘাঁ শুকাবলৈ আৰু খজুৱতিৰ পৰা সকাহ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে। এনে কৰিবলৈ, তিতা কপাহৰ বল বা কিউ-টিপ এটা সামান্য পৰিমাণৰ বিশুদ্ধ বেকিং চডাত ডুবাই দিয়ক আৰু ইয়াক ঘাঁত পেলাই দিয়ক
  • কৰ্ণ ষ্টাৰ্চ পেষ্টে ঘাঁবোৰ শুকাই যাব পাৰে আৰু খজুৱতিৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে। তিতা কপাহৰ বল বা কিউ-টিপ এটা সামান্য পৰিমাণৰ কৰ্ণষ্টাৰ্চত ডুবাই প্ৰভাৱিত স্থানত প্ৰয়োগ কৰক।
  • হাৰপিছৰ দুয়োটা প্ৰকাৰৰ বিপৰীতে নহৰুৰ এণ্টিভাইৰেল গুণ থাকিব পাৰে। নহৰুৰ এটা সতেজ লং গুৰি কৰক আৰু পাতল কৰিবলৈ জলফাই তেলৰ সৈতে মিহলি কৰক। আপুনি এই মিশ্ৰণটো প্ৰতিদিনে তিনিবাৰলৈকে ঘাঁত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে।
  • আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ ইয়াৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু এণ্টিভাইৰেল গুণাগুণৰ বাবে জনাজাত। ইয়াৰে কিছুমান লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, এটা অংশ এচিভি তিনি ভাগ গৰম পানীৰ সৈতে মিহলি কৰক আৰু প্ৰভাৱিত এলেকাত প্ৰয়োগ কৰক।
  • এণ্টিঅক্সিডেণ্ট সমৃদ্ধ শাক-পাচলি সেৱন কৰক, এণ্টিঅক্সিডেণ্টসমৃদ্ধ পাচলি খালে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰিব পাৰে বিশ্বস্ত উৎস আৰু প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। 
  • অমেগা 3-চেইন ফেটি এচিড খাব, ইয়াক আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীক দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰদাহজনক স্থিতি নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
  • প্ৰ’টিন, ভিটামিন চি, জিংক বিস্তাৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু আৰোগ্য প্ৰক্ৰিয়াটো বীজ তৈয়াৰ কৰিবলৈ গ্ৰহণ কৰিব পাৰি।
  • আম্লিক খাদ্য, অত্যাধিক মিঠা আৰু সুৰাপান ত্যাগ কৰক, কিয়নো এইবোৰে পৰিস্থিতিৰ অৱনতি ঘটাব পাৰে।

জটিলতা | Complications of Herpes Infection

হাৰ্পিচ সংক্ৰমণৰ জটিলতা সমূহ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

  • গুৰুতৰ ৰোগ: ইমিউনোকম্প্ৰমিছকৰা লোকৰ ক্ষেত্ৰত, যেনে উন্নত এইচ.আই.ভি. সংক্ৰমণ থকা লোকৰ, এইচ.এছ.ভি.-1-ৰ অধিক গুৰুতৰ লক্ষণ আৰু অধিক সঘনাই পুনৰাবৃত্তি হ’ব পাৰে। কেতিয়াবাহে, এইচ.এছ.ভি.-1 সংক্ৰমণৰ ফলত এনকেফেলাইটিছ (মস্তিষ্কৰ সংক্ৰমণ) বা কেৰাটাইটিছ (চকুৰ সংক্ৰমণ)ৰ দৰে অধিক গুৰুতৰ জটিলতা হ’ব পাৰে।
  • নৱজাতকৰ হাৰপিছ: প্ৰসৱৰ সময়ত কেঁচুৱা এটা জননাংগনলীত এইচএছভি (এইচএছভি-1 বা এইচএছভি-2)ৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিলে নৱজাতকৰ হাৰপিছ হ’ব পাৰে। নৱজাতকৰ হাৰপিছ বিৰল, বিশ্বব্যাপী প্ৰতি 100,000 জন্মৰ ভিতৰত আনুমানিক 10 টাত হয়, কিন্তু এক গুৰুতৰ স্থিতি যাৰ ফলত স্থায়ী নিউৰোলজিক বিকলাঙ্গতা বা মৃত্যু হ’ব পাৰে। গৰ্ভৱতী হোৱাৰ আগতে জননাংগৰ হাৰপিছ থকা মহিলাসকলৰ তেওঁলোকৰ কেঁচুৱালৈ এইচএছভি সংক্ৰমিত হোৱাৰ আশংকা অতি কম। গৰ্ভধাৰণৰ শেষৰ ফালে এগৰাকী মাতৃয়ে প্ৰথমবাৰৰ বাবে এইচ.এছ.ভি. সংক্ৰমণ প্ৰাপ্ত কৰিলে নৱজাতকৰ হাৰপিছৰ বিপদাশংকা সৰ্বাধিক হয়। আংশিকভাৱে কিয়নো সংক্ৰমণৰ আৰম্ভণিতে জননাংগনলীত এইচ.এছ.ভি.-ৰ স্তৰ সৰ্বাধিক হয়।
  • মনোসামাজিক প্ৰভাৱ: মুখৰ হাৰপিছৰ বাৰে বাৰে হোৱা লক্ষণবোৰ অস্বস্তিকৰ হ’ব পাৰে আৰু ইয়াৰ ফলত কিছুমান সামাজিক কলঙ্ক আৰু মানসিক কষ্ট হ’ব পাৰে। জননাংগৰ হাৰপিছৰ সৈতে, এই কাৰকবোৰে জীৱনৰ মানদণ্ড আৰু যৌন সম্পৰ্কৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। অৱশ্যে, সময়ত, যিকোনো ধৰণৰ হাৰপিছ থকা বেছিভাগ লোকে সংক্ৰমণৰ সৈতে জীয়াই থকাৰ সৈতে খাপ খায়।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত আপোনাক হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণ Herpes Infection আৰু জড়িত তথ্যৰ বিষয়ে অৱগত কৰোৱা হʼল। এই তথ্যবোৰ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞানাৰ্থেহে জনোৱা হʼল। আশা কৰো এই তথ্যবোৰে আপোনাক উপকৃত কৰিব।

FAQ

১. জননাংগৰ হাৰপিছ সংক্ৰামক নেকি?  

উঃ- জননাংগৰ হাৰপিছ হৈছে এক অতি সংক্ৰামক আৰু সচৰাচৰ যৌন সংক্ৰমিত ৰোগ (এছটিডি)।  হাৰপিছ হৈছে এক সংক্ৰমিত স্থানৰ সৈতে ছালৰ পৰা ছালৰ সংস্পৰ্শৰ জৰিয়তে ব্যক্তিৰ পৰা ব্যক্তিলৈ সচৰাচৰ সংক্ৰমিত হোৱা এক ভাইৰাছ। হাৰপিছঘাতবোৰ তৰলৰে ভৰি থাকে যি ভাইৰাছটো বহন কৰে, আৰু যৌনাঙ্গৰ হাৰপিছ থকা কাৰোবাৰ সৈতে যোনি, গুহ্যদ্বাৰ বা মুখৰ যৌন সম্ভোগ কৰিলে আপোনাক ইয়াৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে। হাৰপিছ সংক্ৰমিত যৌন সঙ্গীৰ পৰাও সংক্ৰমিত হ’ব পাৰে যাৰ দৃশ্যমান ঘা নাই, কিয়নো ভাইৰাছটো ছালৰ মাজেৰে ওলাব পাৰে।

২. জননাংগৰ হাৰপিছত কোনটো ভাইৰাছে ক্ৰিয়া কৰে?

উঃ- জননাংগৰ হাৰপিছৰ মুখ্য কাৰণ হোৱা ভাইৰাছটো হৈছে হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ প্ৰকাৰ 2 (এইচ.এছ.ভি.-2), যি বেছিভাগ কেৱল যৌন ভাৱে সংক্ৰমিত হয়। হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ প্ৰকাৰ 1 (এইচ.এছ.ভি.-1) যি মুখ্যতঃ ঠাণ্ডা ঘা বা মুখৰ চাৰিওফালে বা ইয়াৰ চাৰিওফালে জ্বৰৰ ফোঁহাৰ জৰিয়তে মৌখিকভাৱে সংক্ৰমিত হয়, মুখ-জননাংগৰ সংস্পৰ্শৰ জৰিয়তে জননাংগৰ স্থানলৈ বিয়পিব পাৰে, যাৰ ফলত জননাংগৰ হাৰপিছ হ’ব পাৰে।

৩. হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণ কেনেকৈ ধৰা পৰে?

উঃ- চিকিৎসকে সাধাৰণতে ক’ব পাৰে যে আপোনাৰ লক্ষণবোৰৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি আপোনাৰ এইচ.এছ.ভি. সংক্ৰমণ হৈছে নেকি, যাৰ ভিতৰত আছে মুখৰ হাৰপিছ বা জননাংগৰ হাৰপিছ। নিশ্চিতভাৱে ক’বলৈ, তেওঁলোকে:

  • পৰীক্ষাৰ বাবে ঘাঁৰ পৰা তৰল পৰীক্ষাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা
  • তেজ পৰীক্ষা কৰা আদি।

৪. হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ (এইচ.এছ.ভি.) সংক্ৰমণ কি?

উঃ- হাৰপিছ চিম্পলেক্স হৈছে এক ভাইৰেল সংক্ৰমণ যাৰ ফলত সৰু, বেদনাদায়ক ফোঁহা হয় যি খোলা ঘাঁলৈ পৰিৱৰ্তিত হয়। ঘাঁবোৰ আঁতৰি যায়, কিন্তু ভাইৰাছটো আপোনাৰ শৰীৰত গোটেই জীৱন থাকে। ভাইৰাছটো পুনৰ সক্ৰিয় হ’ব পাৰে আৰু অধিক ঘাঁ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

৫. ভাইৰেল শ্বেডিং কি?

উঃ- জননাংগৰ হাৰপিছ থকা বহুতো লোকে ভাইৰেল কণা প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে আনকি তেওঁলোকৰ কোনো লক্ষণ নাথাকিলেও, “লক্ষণহীন ভাইৰেল শ্বেডিং” নামৰ এক প্ৰক্ৰিয়াত। এইকাৰণে হাৰপিছ ভাইৰাছ সংক্ৰামক হ’ব পাৰে আনকি যেতিয়া এজন ব্যক্তি প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ মাজত নাথাকে আৰু কোনো খোলা ঘা নাথাকে।

Read also: Hepatitis E Problem and Treatment | হেপাটাইটিছ E-ৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top