Jaundice: Types, Symptoms, Causes and Home remedies | জণ্ডিচ ৰোগ: প্ৰকাৰ, লক্ষণ, কাৰণ আৰু ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ

জণ্ডিচ (Jaundice) ক ৰোগ বোলাতকৈ বিভিন্ন ৰোগত হ’ব পৰা এটা লক্ষণ বুলি কʼলেহে যুক্তিপূৰ্ণ। জণ্ডিচ  কেঁচুৱা, শিশু বা প্ৰাপ্তবয়স্ক যিকোনো ক্ষেত্ৰতে হ’ব পাৰে। জণ্ডিচ হৈছে তেজ আৰু শৰীৰৰ কোষকলাত  পিত্ত ৰঞ্জক জমা হোৱাৰ ফলত ছাল আৰু শ্লেষ্মা আৱৰণৰ হালধীয়া ৰঙৰ হৈ পৰা। জণ্ডিচ আৰু কোলেষ্টেচিছ (Cholestasis) দুটা এটা আনটোৰ পৰা পৃথক। কোলেষ্টেচিছ হৈছে পিত্ত প্ৰবাহৰ হ্ৰাস হোৱা হাৰ। নিদানিক পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, জণ্ডিচ আৰু কোলেষ্টেচিছ একেলগে থাকিব পাৰে বা এটাই আনটোৰ অবিহনেও থাকিব পাৰে। যদিও বহুতো সূত্ৰই দাঠি কয় যে চিৰাম বিলিৰুবিন ২ ৰ পৰা ২.৫ মিগ্ৰা/ডি.এল.লৈ বৃদ্ধি হ’লে জণ্ডিচ চিনাক্ত কৰিব পাৰি, অভিজ্ঞ চিকিৎসকসকলে প্ৰায়ে চিৰাম বিলিৰুবিন (Serum Bilirubin) কমেও ৭ ৰ পৰা ৮ মিগ্ৰা/ডি.এল. নোহোৱালৈকে হালধীয়া ছালৰ ৰং দেখা নাপায়। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত জণ্ডিচ (Jaundice) ৰোগৰ ধৰণ, লক্ষণ, কাৰণ আৰু প্ৰাকৃতিক নিৰাময়ৰ উপায়ৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব। 

Jaundice: Types, Symptoms, Causes and Home remedies | জণ্ডিচ ৰোগ: প্ৰকাৰ, লক্ষণ, কাৰণ আৰু ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ
Join Telegram channel

জণ্ডিচ ৰোগক কেৰোটেনেমিয়া (Carotenemia) বা কুইনাক্ৰিন (Quinacrine) গ্ৰহণৰ ফলত হোৱা হালধীয়া বা সেউজীয়া ছালৰ ৰঙৰ পৰা পৃথক কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। বৃহৎ পৰিমাণৰ সেউজীয়া আৰু হালধীয়া পাচলি, বিলাহী বা হালধীয়া গোমধান খোৱাৰ ফলত শৰীৰত অতিৰিক্ত কেৰোটিনৰ প্ৰৱেশ হʼব পাৰে। ইয়াৰ ফলস্বৰূপে হোৱা ছালৰ হালধীয়া ৰং আৰু জণ্ডিচৰোগক কিছুমান লক্ষণৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি পৃথক কৰিব পাৰি, সেইবোৰ হʼল- শ্লেষ্মা আৱৰণ (Mucous membrane) আৰু স্ক্লেৰে (Sclerae) ত হালধীয়া ৰঙৰ অনুপস্থিতি, সাধাৰণতে হোৱা প্ৰস্ৰাৱৰ ৰং আৰু হাতৰ তলুৱা, ভৰিৰ তলুৱা আৰু নেচোলেবিয়েল ভাঁজত হালধীয়া-মুগা কেৰোটিনইড ৰঞ্জকৰ প্ৰসাৰৰ আদি। সাধাৰণতে জিয়াৰ্ডিয়াচিছ (Giardiasis) ৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহৃত কুইনাক্ৰিনে ছালৰ ৰং হালধীয়া কিন্তু প্ৰস্ৰাৱ ৰং স্বাভাৱিক হৈয়ে থাকে। কেৰোটেনেমিয়া বা কুইনাক্ৰিনৰ ফলত হালধীয়া ছাল থকা ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত চিৰাম বিলিৰুবিনৰ স্তৰ স্বাভাৱিক।

জণ্ডিচৰ  প্ৰকাৰ | Types of Jaundice

যকৃতৰ বিলিৰুবিন গ্ৰহণ আৰু ফিল্টাৰ কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ ভিতৰত সেইবোৰ ক’ত হয় তাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি জণ্ডিচক মূখ্যত তিনিটা শ্ৰেণীত ভাগ কৰা হয় –

১. প্ৰাক-হেপাটিক (Pre Hepatic):  তেজত হিমোলাইচিছৰ হাৰ বৃদ্ধি পালে প্ৰাক-হেপাটিক জণ্ডিচ হোৱা দেখা যায়। এই প্ৰক্ৰিয়াটোৱে লোহিত ৰক্ত কণিকাবোৰ ভাঙি পেলাই আৰু হিমোগ্লোবিন মুকলি কৰে আৰু তাক বিলিৰুবিনলৈ ৰূপান্তৰ কৰে। এনেদৰে যকৃতে একেলগে অতিৰিক্ত পৰিমাণত বিলিৰুবিন উৎপাদন কৰিলে শাৰীৰিক কোষকলাত ইয়াৰ  পৰিমাণ উপচি পৰে যাৰ ফলত জণ্ডিচ হয়।

২. হেপাটিক (Hepatic): যেতিয়া যকৃতৰ কোষকলা ক্ষতবিক্ষত হয় (চিৰোচিছ বুলি কোৱা হয়), ক্ষতিগ্ৰস্ত বা অকাৰ্যকৰী হয় তেতিয়া হেপাটিক জণ্ডিচ হয়। ইয়াৰ ফলত তেজৰ পৰা বিলিৰুবিন ফিল্টাৰ কৰা কাৰ্যত বাধা আহি পৰে। ফলস্বৰূপে, পাচন তন্ত্ৰই চাকিব নোৱাৰা বিলিৰুবিন তেজত বৃহৎ পৰিমাণে জমা হয় যিয়ে জণ্ডিচ বিকশিত কৰে।

৩. পʼষ্ট হেপাটিক (Post Hepatic)- হেপাটিকৰ পিছত বা প্ৰতিৰোধী জণ্ডিচ তেতিয়া হয় যেতিয়া বাধাৰ বাবে বিলিৰুবিন কপিনলী বা পাচন নলীত সঠিকভাৱে নিষ্কাশিত হʼব নোৱাৰে।

উক্ত সমূহৰ উপৰিও নিউনেটেল জণ্ডিচ (Neonatal Jaundice) বুলি এক প্ৰকাৰ দেখা যায়।

৪) নিউনেটেল জণ্ডিচ (Neonatal Jaundice): নিউনেটেল জণ্ডিচ হৈছে জন্মৰ সময়ত নৱজাতকৰ হোৱা ছালৰ হালধীয়া ৰং, কঞ্জাক্টিভা আৰু এলিভেটেড চিৰাম বা প্লাজমা বিলিৰুবিনৰ পৰা স্ক্লেৰা। বেছিভাগ নৱজাতকৰ এইবিধ জণ্ডিচ এটা মৃদু আৰু ক্ষণস্থায়ী ঘটনা। অৱশ্যে জণ্ডিচ থকা নৱজাতকসকলক চিনাক্ত কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয় (যি উক্ত আৰ্হি অনুসৰণ নকৰে) কিয়নো এনে কৰাত বিফল হোৱাৰ ফলত দীৰ্ঘম্যাদী চিকুৱেল (long-term sequelae) হ’ব পাৰে।

জণ্ডিচৰ লক্ষণ | Symptoms of Jaundice

১. প্ৰাক-হেপাটিক (Pre Hepatic)-  এইবিধ জণ্ডিচ ৰোগ সাধাৰণতে দেখা পোৱা লক্ষণবোৰ তলত উল্লেখ কৰা হʼল –

  • পেটৰ বিষ
  • জ্বৰ, ঠাণ্ডা ঘাম সহ
  • অস্বাভাৱিক ওজন হ্ৰাস
  • খজুৱতি অনুভৱ কৰা
  • গাঢ় প্ৰস্ৰাৱ বা শেঁতা শৌচ

২. হেপাটিক (Hepatic)-  এইবিধ জণ্ডিচৰ সাধাৰণতে দেখা পোৱা লক্ষণবোৰ তলত উল্লেখ কৰা হʼল –

  • ভোক নোহোৱা
  • ৰক্তক্ষয়ী নাক
  • ছালৰ খজুৱতি
  • দুৰ্বলতা
  • অস্বাভাৱিক ওজন হ্ৰাস
  • আপোনাৰ পেট বা ভৰি ফুলা
  • গাঢ় প্ৰস্ৰাৱ বা শেঁতা শৌচ
  • আপোনাৰ পেশী বা গাঁঠিৰ বিষ
  • ছাল কʼলা পৰা
  • জ্বৰ হোৱা বা অসুস্থ অনুভৱ কৰা
  • বমি হোৱা

৩. পʼষ্ট হেপাটিক (Post Hepatic)- এইবিধ জণ্ডিচৰ সাধাৰণতে দেখা পোৱা লক্ষণবোৰ তলত উল্লেখ কৰা হʼল –

  • অসুস্থ অনুভৱ কৰা
  • বমি হোৱা
  • গাঢ় প্ৰস্ৰাৱ বা শেঁতা শৌচ
  • পেটৰ বিষ
  • ডায়েৰিয়া
  • অস্বাভাৱিক ওজন হ্ৰাস
  • ছালৰ খজুৱতি
  • পেট ফুলা
  • জ্বৰ আদি।

৪. নিউনেটেল জণ্ডিচ (Neonatal Jaundice)-

জণ্ডিচ ৰোগ সাধাৰণতে জন্মৰ প্ৰায় 3 দিন পিছত দেখা যায় আৰু কেঁচুৱাটোৰ বয়স 2 সপ্তাহ হোৱালৈকে নাইকিয়া হয়। অকাল শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, যিবোৰৰ জণ্ডিচ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক, দেখা দিবলৈ 5ৰ পৰা 7 দিন লাগিব পাৰে আৰু সাধাৰণতে প্ৰায় 3 সপ্তাহ থাকে। স্তন্যপান কৰোৱা শিশুৰ ক্ষেত্ৰতো ই দীঘলীয়া সময় ধৰি থাকে, যাৰ ফলত কিছুমান কেঁচুৱা কেইমাহমানৰ বাবে প্ৰভাৱিত হয়। যদি আপোনাৰ কেঁচুৱাৰ জণ্ডিচ আছে, সিহঁতৰ ছাল সামান্য হালধীয়া দেখাব। ছাল হালধীয়া হোৱাসাধাৰণতে বুকু আৰু পেটলৈ বিয়পি পৰাৰ আগতে মূৰ আৰু মুখমণ্ডলত আৰম্ভ হয়। কিছুমান কেঁচুৱাৰ ক্ষেত্ৰত, হালধীয়া হোৱাটো তেওঁলোকৰ হাত আৰু ভৰিলৈ যায়। যদি আপুনি আপোনাৰ আঙুলিৰে ছালৰ এলেকা এটা তললৈ হেঁচি দিয়ে তেন্তে হালধীয়া হোৱাটো ও বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। কেঁচুৱাৰ নিম্ন উল্লেখিত অংশবোৰত হালধীয়া বৰণ হʼব পাৰে –

  • চকুৰ বগা অংশত
  • মুখৰ ভিতৰত
  • ভৰিৰ তলুৱাত
  • হাতৰ তলুৱাত

জণ্ডিচ থকা নৱজাতকৰ দেহত তলত দিয়া লক্ষণবোৰো দেখা দিব পাৰে-

  • সঘনাই টোপনি যোৱা
  • খাব নিবিচাৰে বা সচৰাচৰ দৰে খাব নিবিচাৰে
  • গাঢ়, হালধীয়া প্ৰস্ৰাৱ (ই ৰঙহীন হয়)
  • শেঁতা শৌচ (ই হালধীয়া বা কমলা হয়)

জণ্ডিচৰ কাৰণ | Causes of Jaundice

জণ্ডিচ ৰোগৰ কাৰণবোৰক মূখ্যত চাৰিটা গুৰুতৰ ভাগত ভাগ কৰিব পৰা যায় –

১. যকৃতৰ কোষবোৰ প্ৰভাৱিত কৰা অৱস্থা- 

  • হেপাটাইটিছ (যকৃতৰ প্ৰদাহ); ইয়াৰ বহুতো কাৰণ আছে, যেনে-
    • হেপাটাইটিছ ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ।
    • বীজাণুৰ সৈতে হোৱা সংক্ৰমণ 
    • এলকহলিক হেপাটাইটিছ।
    • অটোইমিউন হেপাটাইটিছ।
    • বিষ বা কিছুমান ঔষধৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ ফলত হোৱা প্ৰদাহ।
  • চিৰোচিছ; ই এক অৱস্থা য’ত যকৃতৰ সাধাৰণ কোষকলা দাগ কলা (ফাইব্ৰোচিছ)ৰ সৈতে পৰিৱৰ্তন হয়। ই লেহেম গতিত বৃদ্ধি হয় আৰু প্ৰায়ে প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত কোনো লক্ষণ চকুত নপৰে। অৱশ্যে, যকৃতৰ কাৰ্য ক্ৰমান্বয়ে বেয়া হোৱাৰ লগে লগে, গুৰুতৰ সমস্যা বিকশিত হ’ব পাৰে আৰু জণ্ডিচ বিকশিত হ’ব পাৰে।
  • বংশগত ত্ৰুটি; যকৃতৰ কোষত বিলিৰুবিন প্ৰক্ৰিয়া কৰা এনজাইমবোৰত ক্ৰুটি থাকিলে জণ্ডিচ হʼব পাৰে। এনে ক্ৰুটিৰ ভিতৰত আছে-
    • গিলবাৰ্টৰ চিণ্ড্ৰোম, 
    • ডুবিন-জনচন চিণ্ড্ৰোম, 
    • ক্ৰিগলাৰ-নাজ্জাৰ চিণ্ড্ৰোম আৰু 
    • ৰটৰ চিণ্ড্ৰোম। 

২. যকৃতৰ বাহিৰত সাধাৰণ পিত্ত নলীক প্ৰভাৱিত কৰা অৱস্থা- 

যকৃতৰ সকলো ক্ষুদ্ৰ পিত্ত নলীৰ পিত্ত সাধাৰণ পিত্ত নলীলৈ নিষ্কাশিত হয়। যদি সাধাৰণ পিত্ত নলী সংকীৰ্ণ বা অৱৰুদ্ধ হয় (বাধাপ্ৰাপ্ত) হয় তেনেহ’লে বিলিৰুবিন থকা পিত্ত তেজৰ প্ৰবাহলৈ ওলাই যাব পাৰে আৰু জণ্ডিচ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিৰ ভিতৰত আছে –

  • পিত্তৰ পাথৰ- এইবোৰ তেতিয়া হয় যেতিয়া পিত্তত শিল গঠন হয়। বেছিভাগ পিত্তৰ পাথৰ পিত্তথলীত গঠন হয় আৰু কোনো সমস্যা সৃষ্টি নকৰে। জণ্ডিচ হৈছে পিত্তৰ পাথৰৰ এক অস্বাভাৱিক জটিলতা। যদি পিত্তথলীৰ পৰা পিত্তৰ পাথৰ এটা ওলাই আহি সাধাৰণ পিত্তনলীত আৱদ্ধ হৈ পৰে তেতিয়া পিত্ত অন্ত্ৰলৈ প্ৰবাহিত হʼব নোৱাৰে আৰু তেজত জমা হয়, ফলত জণ্ডিচ হয়। 
  • অগ্ন্যাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগ- যি পিত্তৰ প্ৰবাহ অৱৰুদ্ধ কৰিব পাৰে।
  • অগ্ন্যাশয়ৰ প্ৰদাহ (পেনক্ৰিয়াটাইটিছ)- অগ্ন্যাশয় ফুলিব পাৰে, যি পিত্তৰ প্ৰবাহ অৱৰুদ্ধ কৰিব পাৰে। 
  • বিলিয়াৰী এট্ৰেচিয়া- এই অৱস্থাত, পিত্তনলীৰ অংশ বা সকলোবোৰ ফুলি উঠে। ইয়াৰ ফলত দাগ (ফাইব্ৰোচিছ) হয় আৰু পিত্ত নলীবোৰ সংকুচিত আৰু অৱৰুদ্ধ হয়। ইয়াৰ কাৰণ স্পষ্ট নহয়।
  • পিত্তথলীৰ কৰ্কট ৰোগ- সাধাৰণ পিত্ত নলী অৱৰোধ কৰিবলৈ বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।

৩. যকৃতৰ ভিতৰত থকা ক্ষুদ্ৰ পিত্ত নলীবোৰ প্ৰভাৱিত কৰা অৱস্থা- 

যদি যকৃতৰ ভিতৰত থকা ক্ষুদ্ৰ পিত্ত নলীবোৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত বা সংকুচিত হয় তেতিয়া পিত্তৰ প্ৰবাহ বাধিত হয়। পিত্তৰ এক বেকলগ (য’ত বিলিৰুবিন থাকে) তাৰ পিছত তেজৰ প্ৰবাহত বিয়পি পৰে। বিভিন্ন পৰিস্থিতিয়ে এনেদৰে পিত্তনলীবোৰ প্ৰভাৱিত বা ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে।

৪. লোহিত ৰক্ত কণিকা প্ৰভাৱিত কৰা অৱস্থা- বিভিন্ন পৰিস্থিতিৰ ফলত লোহিত ৰক্ত কণিকাবোৰ ভাঙি যোৱাৰ হাৰ বৃদ্ধি হয়। এই স্থিতিবোৰৰ ভিতৰত আছে –

  • কিছুমান আনুবংশিক ৰোগ যেনে- চিকল চেল ৰক্তহীনতা (Sickle Cell Anemia), থেলাচেমিয়া (Thalassaemia), স্ফেৰোচাইটোচিছ (Spherocytosis), আৰু গ্লুকোজ 6-ফছফেট ডিহাইড্ৰ’জেনেজৰ অভাৱ (Glucose-6 Phosphate dehydrogenase deficiency)। 
  • হিমোলাইটিক ইউৰেমিক চিণ্ড্ৰোম (Haemolytic uraemic syndrome)। 
  • মেলেৰিয়া (Malaria) ।

শৰীৰত হোৱা প্ৰভাৱ | Effects on Health

জণ্ডিচ ৰোগৰ জটিলতাবোৰ আপোনাৰ চিকিৎসীয় স্থিতি, জণ্ডিচ প্ৰকাৰ আৰু তীব্ৰতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব। কিছুমান সাধাৰণতে দেখা দিয়া জটিলতাৰ ভিতৰত আছে – 

  • ৰক্তক্ষৰণ
  • ৰক্তহীনতা
  • সংক্ৰমণ
  • পেট ফুলা
  • ভৰি ফুলা
  • যকৃত বিকল হোৱা
  • বৃক্ক বিকল হোৱা
  • কোষ্ঠকাঠিন্যতা
  • পেটৰ বিষ
  • ডায়েৰিয়া আদি।

যদি নৱজাতকৰ জণ্ডিচ হয় তেন্তে তলত দিয়া ধৰণে জটিলতাবোৰে দেখা দিব পাৰে –

  • জ্বৰ
  • বমি
  • হতভম্বতা
  • সাৰ পোৱাত বা সতৰ্ক হোৱাত অসুবিধা
  • নিৰন্তৰ উচ্চ পিচ্চত কান্দি থকা আদি।

জণ্ডিচ ৰোগৰ প্ৰাকৃতিক নিৰাময়ৰ উপায় | Natural Treatments of Jaundice

নিম্ন লিখিত উপায়বোৰ গ্ৰহন কৰি আপোনি প্ৰাকৃতিক ভাবে জণ্ডিচৰ প্ৰভাৱ ৰোধিব পাৰে –

  • দিনত কমেও আঠ গিলাচ পানী খোৱাটোৱে আপোনাৰ যকৃতক বিষাক্ত পদাৰ্থ বোৰ উলিয়াই দিয়াত সহায় কৰে। ই এক স্বাস্থ্যকৰ ওজন সমৰ্থন কৰে আৰু তেজ পাতল কৰে, যাৰ ফলত আপোনাৰ যকৃত ফিল্টাৰ কৰা সহজ হয়।
  • মজলীয়াকৈ কফী সেৱন হ্ৰাসে চিৰোচিছৰ বিপদাশংকা, ক্ষতিকাৰক যকৃতৰ এনজাইমৰ স্তৰ, প্ৰদাহ ৰোধি যকৃতৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে। 
  • প্ৰাকৃতিকভাৱে হোৱা পাচন এনজাইমে বিলিৰুবিন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। পাচন এনজাইমযুক্ত খাদ্য সমূহ যেনে– মৌ, কমলাৰ বাকলি, আনাৰস, অমিতা, আম আদি।
  • আঁহ – বিশেষকৈ দ্ৰৱণীয় আঁহে যকৃতৰ পৰা পিত্ত স্থানান্তৰ কৰাত সহায় কৰে। ই বিলিৰুবিনৰ বিষাক্ততা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।
  • কুঁহিয়াৰৰ ৰসে যকৃত শক্তিশালী কৰাত আৰু ইয়াৰ সঠিক কাৰ্যত সহায় কৰে। আপোনাৰ জণ্ডিচ ভাল নোহোৱালৈকে দৈনিক এগিলাচকৈ  কুঁহিয়াৰৰ ৰস পান কৰিব।
  • পুষ্টিসম্পৰ্কে গৰুৰ গাখীৰৰ সমান, ছাগলীৰ গাখীৰ হজম কৰিবলৈ সহজ আৰু নৱজাতক আৰু প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ বাবে একেধৰণে উপযুক্ত। ছাগলীৰ গাখীৰত উপযোগী এণ্টিবডী আছে যি জণ্ডিচ নিৰাময়ত সহায় কৰে।
  • আদাৰ উৎকৃষ্ট এণ্টিঅক্সিডেটিভ গুণাগুণ আছে। ই হাইপোলিপিডেমিক সেয়েহে ই যকৃতক ইয়াৰ স্বাভাৱিক ক্ৰিয়াকলাপত সহায় কৰে। সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ফলাফলৰ বাবে আদা চাহত যোগ দি খাব।
  • নহৰু হৈছে এক শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট। ই যকৃতৰ বিষমুক্তকৰণত সহায় কৰে আৰু এনেদৰে জণ্ডিচ নিৰাময়ত অৰিহণা যোগায়।
  • নেমুৰ ৰসে পিত্তনলীবোৰ মুকলি কৰাত সহায় কৰে কিয়নো ইয়াত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণ আছে। লগতে, ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু যকৃতৰ অধিক ক্ষতি ৰোধ কৰে।
  • সেউজীয়া আঙুৰৰ ৰসে যকৃতৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ই চিৰাম বিলিৰুবিনৰ স্তৰ সন্তুলিত কৰে আৰু জণ্ডিচ আৰোগ্য কৰে।
  • দৈত থকা প্ৰ’বায়োটিকবোৰে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ই চিৰাম বিলিৰুবিনৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে আৰু ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়াৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে। ইয়াৰ বাবে দৈনিক এবাটিকৈ দৈ খাব পাৰে।
  • লাইকোপেন, বিলাহীত পোৱা এক যৌগ, এক শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট। ই যকৃতৰ বিষমুক্তকৰণ আৰু জণ্ডিচ নিৰাময়ত সহায় কৰে। 
  • আমলখি ভিটামিন চি আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ যি জণ্ডিচৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। ই যকৃতৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰে আৰু চিৰাম বিলিৰুবিনৰ স্তৰ সন্তুলিত কৰাত সহায় কৰে। আমলা উতলাওক, পেষ্ট এটা বনাওক আৰু ইয়াক পানী আৰু মৌৰ সৈতে মিহলি কৰক আৰু দৈনিক খাওক।
  • অমিতাৰ পাতবোৰ পেঁপান এনজাইমেৰে সমৃদ্ধ যি হজমত সহায় কৰে আৰু যকৃতৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে। পাতবোৰ গুৰি কৰক আৰু ৰস পাবলৈ চাপ দিয়ক। দৈনিক এক টেবুল চামুচ খাব।
  • তুলসী যকৃতৰ বাবে উপযুক্ত কিয়নো ইয়াৰ হেপাটোপ্ৰটেক্টিভ গুণাগুণ আছে। ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰে আৰু সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে। তুলসীপাত পানীত উতলাওক আৰু এইটো দৈনিক খাওক।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত আপোনাক জণ্ডিচ Jaundice ৰোগ আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত বিভিন্ন তথ্যৰ বিষয়ে জনোৱা হʼল। আশা কৰো এই তথ্য সমূহে আপোনাক লাভান্বিত কৰিব। ধন্যবাদ!

FAQ

১. জণ্ডিচ কি? 

উঃ- জণ্ডিচ হৈছে এক শাৰীৰিক স্থিতি যʼত ছাল আৰু চকুহালৰ ৰং হালধীয়া হয়। ই বহুতো অন্তৰ্নিহিত ৰোগৰ লক্ষণ। শৰীৰত অতিৰিক্ত বিলিৰুবিনৰ দ্বাৰা হালধীয়া ৰঙৰ বিবৰণ হয়। জণ্ডিচক ইক্টেৰাছ বুলিও কোৱা হয়।

২. জণ্ডিচৰ ভাল হ’বলৈ কিমান সময় লাগে?

উঃ- জণ্ডিচ ৰোগৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে আৰোগ্য হ’বলৈ সাধাৰণতে প্ৰায় ১-২ মাহ সময় লাগে। অৱশ্যে, তৃতীয় সপ্তাহৰ শেষৰ ফালে, আপুনি আপোনাৰ স্বাভাৱিক কৰ্মজীৱনলৈ ঘূৰি আহিব পাৰে কিয়নো সম্পৰ্কিত দুৰ্বলতা, বিষ আৰু খজুৱতি তেতিয়া নোহোৱা হয়। অৱশ্যে, আপুনি ইতিমধ্যে অনুসৰণ কৰি থকা আহাৰ প্ৰণালী অব্যাহত থব কিয়নো যকৃত এতিয়াও পূৰ্ণৰূপত আৰোগ্য হোৱা নাই।

৩. জণ্ডিচৰ চিকিৎসা নকৰিলে কি হয়?

উঃ- শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, চিকিৎসা নকৰা (বা অনিয়ন্ত্ৰিত) জণ্ডিচৰ ফলত কেৰ্নিক্টেৰাছ নামৰ নিউৰোলজিক বিকাৰ হ’ব পাৰে। এই বিকাৰৰ ফলত মস্তিষ্কৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত চেৰিব্ৰেল পালচি, শ্ৰৱণ শক্তি হ্ৰাস, দাঁতৰ সমস্যা, দৃষ্টিশক্তি হ্ৰাস, আৰু কেতিয়াবা বৌদ্ধিক ঘাটি হ’ব পাৰে। এইটো হোৱাৰ সম্ভাৱনা অতি বিৰল। 

৪. জণ্ডিচ মাৰাত্মক নেকি?

উঃ- জণ্ডিচ সাধাৰণতে মাৰাত্মক নহয়। অৱশ্যে, যকৃতৰ গুৰুতৰ সমস্যাত ভুগি থকা প্ৰাপ্তবয়স্কলোকৰ দীৰ্ঘম্যাদী জণ্ডিচ হয় আৰু জীৱনৰ প্ৰতি ভাবুকি আহি পাৰে। জণ্ডিচত ভুগি থকা বৃদ্ধ লোকসকলক অতিৰিক্ত মনোযোগ দিয়াৰ প্ৰয়োজন। অত্যাধিক সুৰা পান কৰা লোকে নিজৰ যকৃতক এনে পৰিমাণে ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে য’ত ই অপৰিৱৰ্তনীয় হৈ পৰে আৰু সোনকালে বা পিছত মাৰাত্মক জণ্ডিচ বিকশিত হয়।

৫. বিলিৰুবিন কি? 

উঃ- বিলিৰুবিন হৈছে এক পদাৰ্থ যি পুৰণি লোহিত ৰক্ত কণিকা বোৰ ভাঙি গ’লে যকৃতত প্ৰাকৃতিকভাৱে সৃষ্টি হয়। এইটো এটা আৱৰ্জনা সামগ্ৰী আৰু যকৃতে শৰীৰৰ পৰা এই আৱৰ্জনা আঁতৰ কৰিবলৈ কাম কৰে। বিলিৰুবিনৰ ৰঙ হালধীয়া আৰু এইটোৱেই শৌচক ইয়াৰ সচৰাচৰ ৰং দিয়ে।

Read also: Herpes Infection and Treatment | হাৰ্পিচৰ সংক্ৰমণ আৰু প্ৰতিকাৰ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top