Health Benefits of Coconut oil | নাৰিকল তেলৰ উপকাৰিতা

নাৰিকল তেল হৈছে এবিধ অত্যন্ত জনপ্ৰিয় তেল যিয়ে চুলি আৰু ছালৰ উপৰিও সম্পূৰ্ণ শৰীৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত উপকাৰী। নাৰিকল তেল নাৰিকলৰ ফলৰ  পৰা তৈয়াৰ কৰা হয়। ইয়াত মজলীয়া শৃংখলাৰ ফেটি এচিড (Fatty acids) থাকে, যাৰ ভিতৰত আছে capric acid, caprylic acid, and lauric acid আদি।  বৰ্তমান সময়ত নাৰিকল আৰু বিশেষকৈ নাৰিকল তেলৰ জনপ্ৰিয়তা বৃদ্ধি পাইছে কিয়নো ই বহুতো  স্বাস্থ্য লাভকাৰী উপাদানেৰে সমৃদ্ধ। নাৰিকল তেলে  ওজন হ্ৰাস কৰা, ছালৰ যত্ন, চুলিৰ যত্ন, ভোক নিয়ন্ত্ৰণ কৰা, ইষ্ট সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা, ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰা, হৃদৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰা, হজম উন্নত কৰা, ডিমেনচিয়া আৰু আলঝেইমাৰৰোগ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে। নাৰিকল তেলে শুকান মুখ আৰু খজুৱতি যুক্ত ডিঙিৰ পৰা সকাহ দিয়াত আৰু মুখৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ই নিউৰোডিজেনাৰেটিভ বিকাৰ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে আৰু স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰে। বহুতো নিৰ্মাতাই পেকেট যুক্ত সামগ্ৰীত নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভ কৰিছে, আৰু বহুলোকে ইয়াক ৰন্ধাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰে। বহুতো সামগ্ৰী, যেনে ভজা খাদ্য, মিঠাই, চেম্পু, কফি, স্মুদি, নাৰিকল তেল থাকে। উক্ত প্ৰৱন্ধটিত নাৰিকল তেলৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় উপকাৰিতা Health Benefits of Coconut oil বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে।

Health Benefits of Coconut oil | নাৰিকল তেলৰ উপকাৰিতা
Join Telegram channel

Read also: Health Benefits of Chamomile oil | কেমোমাইল তেলৰ উপকাৰিতা

নাৰিকল তেলৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা | Health Benefits of Coconut oil

. আলঝেইমাৰ ৰোগৰ বাবে ভাল (Good for Alzheimer’s disease)

Ketones-য়ে মগজুক শক্তি যোগান ধৰে আৰু আলঝেইমাৰৰ ৰোগ নিৰাময়ত সহায় কৰে। নাৰিকল তেলত থকা Ketones- বোৰ এনেদৰে মানসিক ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে উপযোগী।

২. ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে (Aids in Weight Loss)

নাৰিকল তেল ওজন হ্ৰাসৰ বাবেও উপকাৰী। ইয়াত চুটি আৰু মজলীয়া শৃংখলাৰ ফেটি এচিড থাকে যি অত্যাধিক ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। নাৰিকল তেলে মহিলাৰ পেটৰ মেদবহুলতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। ই থাইৰইড আৰু অন্তঃস্ৰাৱী প্ৰণালীৰ স্বাস্থ্যকৰ কাৰ্যকলাপত সহায় কৰে আৰু অগ্ন্যাশয়ৰ ওপৰত চাপ আঁতৰাই শৰীৰৰ বিপাকীয় হাৰ বৃদ্ধি কৰে। ই অধিক শক্তি দহন কৰে আৰু মেদবহুল আৰু অধিক ওজনৰ লোকসকলক ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

. হৃদৰোগ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপ প্ৰতিৰোধ কৰে (Prevents Heart Disease and High Blood Pressure)

নাৰিকল তেলত থকা lauric acid য়ে উচ্চ কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ দৰে হৃদযন্ত্ৰৰ বিভিন্ন সমস্যা কাৰ্যকৰীভাৱে প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে। নাৰিকল তেলত প্ৰাকৃতিক সংপৃক্ত চৰ্বি থাকে যি কেৱল আমাৰ শৰীৰত স্বাস্থ্যকৰ কলেষ্টেৰল (HDL) বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে (LDL) “বেয়া” কলেষ্টেৰলক ভাল কলেষ্টেৰললৈ ৰূপান্তৰ কৰাত সহায় কৰে।

শৰীৰত H.D.L -ৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰি, নাৰিকল তেলে হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰাত আৰু সম্পৰ্কিত হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। নাৰিকল তেলেও উচ্চ ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড হ্ৰাস কৰি হৃদযন্ত্ৰক লাভান্বিত কৰে।

. মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা কৰে (Treats Urinary Tract Infections)

নাৰিকল তেল হৈছে এক কাৰ্যকৰী প্ৰাকৃতিক এণ্টিবায়টিক যি মূত্ৰনলীৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা আৰু নিৰাময়ত সহায় কৰে। নাৰিকল তেলৰ MCFAs বোৰে ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়াৰ কোষীয় বেৰত লিপিড আৱৰণ প্ৰৱেশ, দ্ৰৱীভূতকৰণ ব্যাহত কৰি আৰু সেইবোৰক ধ্বংস কৰি প্ৰাকৃতিক এণ্টিবায়টিক হিচাপে কাম কৰে।

. ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে (for Immune System)

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰাৰ বাবে নাৰিকল তেল অতি উপকাৰী। ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে কিয়নো ইয়াত এণ্টিমাইক্ৰোবাইল লিপিড, lauric acid, Capric acid,  caprylic acid-ৰ উচ্চ অনুপাত থাকে, যাৰ এণ্টিফাংগাল, এণ্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এণ্টিভাইৰেল গুণ থাকে।

নাৰিকল তেলত থকা lauric acid-য়ে কেণ্ডিডা হ্ৰাস কৰে বুলি জনা যায়, বেক্টেৰিয়াৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে আৰু ভাইৰাছৰ বাবে এক প্ৰতিকূল পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰে।

.  স্মৃতি শক্তি আৰু মগজুৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰে (Improves Memory and Brain Function)

নাৰিকল তেল হজমৰ সমস্যাৰ বাবে ভাল। আমাৰ আহাৰত নাৰিকল তেলৰ নিয়মীয়া ব্যৱহাৰে আমাৰ স্মৃতিশক্তি দক্ষতাৰে উন্নত কৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে মজলীয়া শৃংখলাৰ ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড (MCTs) যি নাৰিকল তেলৰ অত্যাৱশ্যকীয় ফেটি এচিডৰ আধাতকৈও অধিক পৰিমাণ গঠন কৰে। MCTS-য়ে মগজুক সহজে উপলব্ধ শক্তি প্ৰদান কৰে আৰু মস্তিষ্কৰ কোষবোৰক অধিক কাৰ্যকৰীভাৱে ইন্ধন যোগান ধৰে।

.  হজম বৃদ্ধি কৰে (Boost Digestion)

নাৰিকল তেলৰ ব্যৱহাৰ উপকাৰী কিয়নো ই হজম উন্নত কৰে। ই শৰীৰক চৰ্বি-দ্ৰৱণীয় ভিটামিন, কেলচিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম শোষণ কৰাত সহায় কৰে আৰু ইৰিটেবল বাৱেল চিণ্ড্ৰোম (IBS) সহ বিভিন্ন পাকস্থলী আৰু হজম সম্পৰ্কীয় সমস্যা প্ৰতিহত কৰে। নাৰিকল তেল ৰক্তক্ষয়ী গুণাগুণত থকা এণ্টিমাইক্ৰোবাইল গুণাগুণ।

.  পিত্তথলীৰ পাথৰ আৰু পেনক্ৰিয়াটাইটিছ (Gallbladder Stones and Pancreatitis)

নাৰিকল তেলে পিত্তথলী আৰু অন্যান্য সম্পৰ্কিত সমস্যা প্ৰতিহত কৰে। ই অগ্ন্যাশয়ৰ ওপৰত চাপ সৃষ্টি নকৰে আৰু এনেদৰে শৰীৰক ইয়াৰ প্ৰতিকূল প্ৰভাৱৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।

.  কেণ্ডিডা বৃদ্ধি আৰু ইষ্ট সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰে (Prevents Candida Growth & Yeast Infection)

Candida- যাক ‘Systemic Candidiasis’  বুলিও জনা যায়, পাকস্থলীত ‘Candida albicans’ নামৰ ইষ্টৰ প্ৰচুৰ আৰু অনিয়ন্ত্ৰিত বিকাশৰ ফলত হয়। নাৰিকল তেলত পোৱা capric acid, কেপ্ৰিলিক এচিড, caprylic acid, myristic acid আৰু lauric acid-য়ে ‘Candida albicans’ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে।

১০. ছাল স্বাস্থ্যৰ বাবে (For Skin health)

অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে নাৰিকল তেলে শুকান ছালৰ আৰ্দ্ৰতাৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে, আৰু আনকি পানীৰ ক্ষয় প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰি আৰু বাহিৰৰ ৰাসায়নিক পদাৰ্থ আৰু এলাৰ্জেনৰ পৰা ছাল সুৰক্ষিত কৰি ছালৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰিব পাৰে। ই এট’পিক ডাৰ্মাটাইটিছৰ লক্ষণবোৰো হ্ৰাস কৰিব পাৰে – এক দীৰ্ঘম্যাদী ছালৰ ৰোগ য’ত ছালৰ প্ৰতিবন্ধক কাৰ্যত ত্ৰুটিৰ বাবে ছাল ফুলি যায়। নাৰিকল তেলে সকলো ধৰণৰ ছালৰ বাবে আশ্চৰ্যজনকভাৱে কাম কৰে। ই বহুমুখী য’ত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, এণ্টিমাইক্ৰোবাইল আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণ থাকে। নাৰিকল তেল হৈছে এক পুষ্টিকৰ তেল কিয়নো ই পুষ্টিসমৃদ্ধ আৰু ছালক সঠিক আৰ্দ্ৰতা প্ৰদান কৰে। ই আপোনাৰ ছালৰ ওপৰত এক বাধা সৃষ্টি কৰে আৰু পানী এৰিবলৈ নিদিয়ে, এনেদৰে আপোনাৰ ছালত দীঘলীয়া হাইড্ৰেচন আৰু আৰ্দ্ৰতা প্ৰদান কৰে। ইয়াত বহুতো ফেটি এচিড আছে যি আপোনাৰ ছালত প্ৰৱেশ কৰে আৰু আপোনাৰ ছাল মেৰামতি কৰে। তেলৰ স্থানীয় প্ৰয়োগে আপোনাৰ ছালৰ বাধাৰ কাৰ্য উন্নত কৰিব পাৰে আৰু ইউভি সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব পাৰে।

১১. চুলিৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে (For Hair Health)

নাৰিকল তেলে চুলি শক্তিশালী আৰু অধিক নমনীয় কৰি তুলে যিয়ে চিঙি যোৱা চুলি প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। এটা অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে তেলে প্ৰকৃততে চুলিৰ পুষ্টি কৰে। নাৰিকল তেল হৈছে সকলো ধৰণৰ চুলিৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ তেল। এই তেলে আপোনাৰ চুলি আৰু মূৰৰ ছালক শুকান আৰু ঠাণ্ডা ঋতুত প্ৰায়ে হেৰুওৱা আৰ্দ্ৰতা ঘূৰাই পোৱাত সহায় কৰে। সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ফলাফলৰ বাবে, ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে নাৰিকল তেল গৰম কৰক আৰু আপোনাৰ মূৰৰ ছাল লাহেকৈ মালিচ কৰক। নাৰিকল তেলে আপোনাৰ চুলি সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে। 

নাৰিকল তেলৰ ব্যৱহাৰ | Uses of Coconut Oil

ভিন্ন ধৰণৰ খাদ্য ব্যঞ্জন তৈয়াৰ কৰোঁতে নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ভিন্ন ধৰণৰ নাৰিকল তেলৰ প্ৰসাধন সামগ্ৰী  face cream, Face mask, face wash , shampoo, conditioner আদি ছাল আৰু চুলিৰ সমস্যা সমাধান কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

নাৰিকল তেলৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side Effects of Coconut Oil

নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰাৰ সম্ভাৱ্য নেতিবাচক পাৰ্শ্বক্ৰিয়াও আছে। বৃহৎ পৰিমাণে নাৰিকল তেল খালে- ডায়েৰিয়া, এলাৰ্জি, ক্ৰেম্প, আৰু গেষ্ট্ৰোইনটেষ্টিনেল অসুবিধা হ’ব পাৰে। নাৰিকল তেলে LDL (বেয়া) কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত আপোনাৰ কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। যদি আপোনাৰ উচ্চ কলেষ্টেৰল আছে, নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতক। 

NOTE: নাৰিকল তেলৰ উপকাৰিতা আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা তথ্য। ঔষধী  ক্ষেত্ৰত নাৰিকল  তেল ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক নাৰিকল তেলৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় উপকাৰিতা Health Benefits of Coconut oil বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত নাৰিকল তেলৰ উপকাৰিতা Health Benefits of Coconut oil আৰু অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে।আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ।

FAQ

. নাৰিকল তেল কোঁচৰ প্ৰতিহতৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰ:  নাৰিকল তেলৰ নিয়মীয়া ব্যৱহাৰে শৰীৰত কোলাজেন উৎপাদন তৈয়াৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু এনেদৰে কোঁচ হ্ৰাস কৰিব পাৰে। গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে নাৰিকল তেলত ধনাত্মক এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আছে যি কোঁচ প্ৰতিহত সহায় কৰিব পাৰে আৰু বয়স বৃদ্ধিৰ প্ৰক্ৰিয়াটো বিলম্বিত কৰিব পাৰে।

২. ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে নাৰিকল তেল ভালনে?

উত্তৰ: ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা উন্নত কৰাৰ বাবে নাৰিকল তেল অতি উপকাৰী। ই ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী শক্তিশালী কৰে কিয়নো ইয়াত এণ্টিমাইক্ৰোবাইল লিপিড, lauric acid, Capric acid,  caprylic acid-ৰ উচ্চ অনুপাত থাকে।

. নাৰিকল তেল আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে কিয় বেয়া?

উত্তৰ:  অত্যাধিক নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰৰ ফলত হৃদৰোগ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি পায়। অত্যাধিক সংপৃক্ত চৰ্বিৰ ফলত উচ্চ কলেষ্টেৰল হ’ব পাৰে, হৃদৰোগ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে।

. নাৰিকল তেল চাপৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰ: নাৰিকল চাপ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। মুৰত নাৰিকল তেল প্ৰয়োগ কৰিলে, তাৰ পিছত মৃদু মালিচ কৰিলে মানসিক ক্লান্তি দূৰ কৰাত সহায় কৰে।

. নাৰিকল তেলে কাহ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব পাৰেনে?

উত্তৰ: চাহ বা তৰকাৰীত গলি যোৱা, নাৰিকল তেলে লাহেকৈ ডিঙিৰ বিষ প্ৰশমিত কৰিব পাৰে আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰা আৰু ভাইৰাছৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ যুঁজ দিয়াৰ উপৰিও কাহ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

Read also: Benefits of Aloe vera Oil | এলোভেৰা তেলৰ লাভালাভ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top