Health Benefits of Chamomile oil | কেমোমাইল তেলৰ উপকাৰিতা

অত্যাৱশ্যকীয় তেলবোৰ উদ্ভিদৰ পৰা আহৰণ কৰা ঘনীভূত নিষ্কাশন। এনে এবিধ জনপ্ৰিয় অত্যাৱশ্যকীয় তেল হৈছে কেমোমাইল তেল (Chamomile Oil)। কেমোমাইল উদ্ভিদৰ ফুলৰ পৰা কেমোমাইল তেল আহৰণ কৰা হয়, যি ফুলৰ উদ্ভিদ হিচাপে অতি জনপ্ৰিয়। সাম্ভাব্য স্বাস্থ্য লাভালাভৰ বাবে এই তেল অতি জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে। কেমোমাইল অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভবোৰ ইয়াৰ গুণাগুণবোৰ এণ্টিস্পাস্মোডিক, এণ্টিচেপ্টিক, এণ্টিডিপ্ৰেচেণ্ট, এণ্টিনিউৰালজিক, এণ্টিফ্লজিষ্টিক, কাৰ্মিনেটিভ আৰু চোলাগোজিক পদাৰ্থ হিচাপে দায়ী কৰিব পাৰি। তদুপৰি, ই এক চিকাট্ৰিজেণ্ট, এমেনাগোগ, এনালজেচিক, ফেব্ৰিফুজ, হেপেটিক, চিডেটিভ, নেৰভাইন, পাচন, টনিক, এণ্টিস্পাস্মোডিক, বেক্টেৰিচিডেল, চুডাৰিফিক, পেটৰদৰে, প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী, সংক্ৰামক-বিৰোধী, ভেৰমিফুজ, আৰু এটা ভালনাৰপদাৰ্থ হ’ব পাৰে।কেমোমাইলতেলে আঘাত নিৰাময়,আলচাৰ, উদ্বেগ উপশম, ছালৰ স্থিতি যেনে একজিমা বা চোকোৰা সহজ কৰা, পিঠিৰ বিষ, নিউৰালজিয়া, বা আৰ্থ্ৰাইটিছৰ দৰে স্থিতিৰ বাবে প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু বিষ উপশম কৰাত সহায় কৰে। উক্ত প্ৰৱন্ধটিত কেমোমাইল তেলৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা Health Benefits of Chamomile oil বিষয়ে আলোচনা আগবঢ়োৱা হৈছে।

Health Benefits of Chamomile oil | কেমোমাইল তেলৰ উপকাৰিতা
Join Telegram channel

Read also: Benefits of Amla Oil | আমলখি তেলৰ উপকাৰিতা

কেমোমাইল তেলৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা | Health Benefits of Chamomile oil

১. বিষাক্ত এজেণ্ট আঁতৰাব পাৰে (May Remove Toxic Agents)

কেমোমাইল তেলে প্ৰচুৰ ঘাম সৃষ্টি কৰিব পাৰে, যি বিষাক্ত পদাৰ্থ আৰু সংক্ৰমণ সৃষ্টি কৰা এজেণ্টবোৰ আঁতৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু একে সময়তে শৰীৰ শীতল কৰে আৰু কাৰ্যকৰীভাৱে জ্বৰৰ পৰা সকাহ দিয়ে, এনেদৰে ফেব্ৰিয়েফুজ হিচাপে কাম কৰে।

২. সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে (May Prevent Infections)

কেমোমাইল তেলত এণ্টিচেপ্টিক আৰু এণ্টিবায়টিক গুণ থাকিব পাৰে যি জৈৱিক সংক্ৰমণ বিকশিত হ’বলৈ নিদিয়ে, যি বেক্টেৰিয়া আৰু ভেঁকুৰৰ ফলত উদ্ভৱ হয়। তেওঁলোকে ইতিমধ্যে থকা সংক্ৰমণবোৰো নাইকিয়া কৰিব পাৰে। এইবোৰ ভাল ভেৰ্মিফুজ এজেণ্টো হ’ব পাৰে, যি সকলো ধৰণৰ অন্ত্ৰৰ কীট মাৰি পেলায়। যদি চুলিত প্ৰয়োগ কৰা হয়, ই উকনি আৰু ঘুণ মাৰিব পাৰে, চুলি আৰু মূৰৰ ছাল সংক্ৰমণ আৰু ক্ষতিৰ পৰা মুক্ত ৰাখিব পাৰে।

৩. হতাশাৰ পৰা সকাহ দিব পাৰে (May Relieve Depression)

কেমোমাইল তেল হতাশাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত অতি কাৰ্যকৰী বুলি গম পোৱা গৈছে। এইবোৰে এক প্ৰকাৰৰ সুখী বা আৱেগিক অনুভৱ প্ৰেৰিত কৰাৰ সময়ত দুখ, হতাশা আৰু লেহেমতাৰ অনুভূতি আঁতৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। আনকি এই তেলবোৰৰ গোন্ধ লোৱাটোৱে হতাশা দূৰ কৰাত আৰু ভাল মনোভাৱ অনাত যথেষ্ট সহায় কৰিব পাৰে।

৪. খং হ্ৰাস কৰিব পাৰে (May Reduce Anger)

ৰোমান কেমোমাইল তেলে বিৰক্তি, খং আৰু জ্বলা-পোৰা শান্ত কৰাত কাৰ্যকৰী হ’ব পাৰে, বিশেষকৈ সৰু শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, আনহাতে জাৰ্মান কেমোমাইল তেল প্ৰাপ্তবয়স্ক ব্যক্তিৰ ওপৰত প্ৰদাহ নিৰাময়ত কাৰ্যকৰী হ’ব পাৰে, বিশেষকৈ যেতিয়া ই পাচন বা প্ৰস্ৰাৱ তন্ত্ৰত অৱস্থিত হয়। দুয়োটা প্ৰকাৰে ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু ৰক্তনলীৰ ফুলা ৰোধ কৰিব পাৰে।

৫. হজম উন্নত কৰিব পাৰে (May Improve Digestion)

কেমোমাইল তেলে পাকস্থলীৰ পাচন ৰস নিঃসৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু হজম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। হেপাটিক হোৱাৰ বাবে, এই তেলে যকৃতৰ স্বাস্থ্য আৰু ইয়াৰ পৰা পিত্তৰ সঠিক প্ৰবাহ নিশ্চিত কৰিব পাৰে। অৰ্থাৎ সেইবোৰে পাকস্থলীত হাইড্ৰক্ল’ৰিক এচিড, পিত্ত আৰু এনজাইমৰ নিঃসৰণ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত হজম বৃদ্ধি হয়।

৬. ৰিউমাটিজমৰ লক্ষণবোৰৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে (May Treat Symptoms of Rheumatism)

কেমোমাইল তেলে সংবহন প্ৰণালীৰ বিকাৰৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে, সঞ্চালন উদ্দীপিত কৰিব পাৰে আৰু ইউৰিক এচিডৰ দৰে বিষাক্ত পদাৰ্থৰ পৰা তেজ বিষমুক্ত কৰিব পাৰে। এনেদৰে সেইবোৰ ৰিউমেটিজম আৰু আৰ্থ্ৰাইটিছৰ দৰে ৰোগৰ চিকিৎসা কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে, যিবোৰ অনুপযুক্ত সঞ্চালন আৰু ইউৰিক এচিড জমা হোৱাৰ ফলত হয়। এই সামৰ্থ্যবোৰে এই তেলক ভাল এণ্টিফ্লজিষ্টিক হিচাপে শ্ৰেণীবদ্ধ কৰে, যি ফুলা আৰু এডিমা হ্ৰাস কৰে।

৭. ছালৰ যত্নত সহায় কৰিব পাৰে (May Aid In Skin Care)

কেমোমাইল তেলেৰপ্ৰসাধন সামগ্ৰীবোৰে ছাল আৰু মুখমণ্ডলৰ দাগ, চিহ্ন আৰু দাগ হ্ৰাস কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত সেইবোৰ চিকাট্ৰিজেণ্ট হৈ পৰিব পাৰে। এইবোৰে আঘাত, কটা আৰু আঘাতসংক্ৰমিত হোৱাৰ পৰাসুৰক্ষিত কৰিব পাৰে।

৮. বিষ উপশম কৰিব পাৰে (May Relieve Pain)

কেমোমাইল তেলেৰ এনালজেচিক গুণাগুণ থাকিব পাৰে, যি পেশী আৰু গাঁঠিৰ বিষ কাৰ্যকৰীভাৱে হ্ৰাস কৰে। এইবোৰে মুৰৰ বিষ, চাইনাছ, দাঁতৰ বিষ, আৰু হাড়ৰ আঘাতৰ তীব্ৰতা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। 

৯. পিঠিৰ বিষ হ্ৰাস কৰে (Eases Back Pain)

পিঠিৰ বিষ, দীৰ্ঘম্যাদী বা অন্য কোনো ধৰণৰ যত্ন লোৱাৰ ক্ষেত্ৰত কেমোমাইল তেল কাৰ্যকৰী বুলিও জনা যায়। আপুনি ইয়াক অলপ গৰম কৰিব লাগিব আৰু তাৰ পিছত তাৎক্ষণিক সকাহৰ বাবে প্ৰভাৱিত এলেকাত মালিচ কৰা গতিত প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব।

১০. স্নায়ুতন্ত্ৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে (May Boost the Nervous System)

কেমোমাইল তেলে প্ৰায় সকলো স্নায়বিক বিভ্ৰান্তি বা অতি-প্ৰতিক্ৰিয়া শান্ত কৰিব পাৰে যাৰ ফলত সংকোচন, সংকোচন, উদ্বিগ্নতা, আৰু হাত-ভৰিৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ হেৰুৱাব পাৰে। সেইবোৰ নেৰভাইন হ’ব পাৰে, অৰ্থাৎ সেইবোৰে স্নায়ু আৰু স্নায়ুতন্ত্ৰক ভাল স্বাস্থ্য আৰু সঠিক কাৰ্যকৰী অৱস্থাত ৰাখিব পাৰে।

১১. শৰীৰৰ আকৃতি সুন্দৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে (May Help Tone the Body)

কেমোমাইল তেলে টনিক প্ৰকৃতিৰ হ’ব পাৰে, অৰ্থাৎ সেইবোৰে ছাল, পেশী আৰু আভ্যন্তৰীণ অঙ্গবোৰৰ আকৃতি সুন্দৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

১২.  চুলিৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে (For Hair Health)

চুলিৰ উকনি আৰু উফিৰ বাবে কেমোমাইল তেল হৈছে এক কাৰ্যকৰী প্ৰাকৃতিক সমাধান। ইয়াৰ উপৰিও, ই খজুৱতি হোৱা মূৰৰ ছালকো শান্ত কৰে। ই মূৰৰ ছালক হাইড্ৰেট কৰে, এনেদৰে সম্পৰ্কিত জ্বলা-পোৰা আৰু খজুৱতি সহজ কৰে। ইয়াৰ স্নায়ু আৰামদায়ক গুণাগুণৰ বাবে জনাজাত, কেমোমাইল তেল চুলি আৰু মূৰৰ ছালৰ পুষ্টিৰ বাবে সহজে আশ্চৰ্যকৰ তেল হিচাপে যোগ্য হয়। ই শুকান আৰু ভঙ্গুৰ চুলিৰ ওপৰত কাৰ্যকৰী। ই আৰ্দ্ৰতাৰ স্তৰ বাহাল ৰাখে আৰু ভিতৰৰ পৰা চুলি শক্তিশালী কৰে।

১৩.  শিশুক টোপনি যোৱাত সহায় কৰে (Helps Babies To Sleep well)

শিশুৱে, বিশেষকৈ কেঁচুৱাবোৰে টোপনিৰ সময়ৰ ক্ষেত্ৰত আপোনাক আমনি কৰিব পাৰে। এই তেলৰ সৈতে কৰা মালিচে কেঁচুৱাৰ টোপনি প্ৰেৰিত কৰে বুলি জনা যায়। আপুনি এই তেলৰ ৩ ৰ পৰা ৪ টোপাল কেঁচুৱাৰ তেলত যোগ দিব পাৰে আৰু আপোনাৰ কণমানিটোক এই তেলৰ সৈতে মালিচ কৰিব পাৰে, আৰু তাৰ পিছত গৰম পানীৰে গা ধুৱাব পাৰে। ই ইন্দ্ৰিয়বোৰ শান্ত কৰে আৰু এনেদৰে টোপনিৰ হৰমন প্ৰেৰিত কৰে।

১৪.  PMS-ৰ লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰে (Alleviates PMS Symptoms)

কেমোমাইল তেলে মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ ঋতুস্ৰাৱৰ আগৰ আৰু ৰজোনিবৃত্তিৰ অসুবিধাৰ মোকাবিলা কৰাত লাভান্বিত কৰে। ই স্তনৰ কোমলতাৰ ওপৰত কাম কৰে আৰু চাপ আৰু উদ্বেগ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ সামৰ্থ্যৰ বাবে মেজাজ সলনিৰ ওপৰত ভালদৰে কাম কৰে বুলি জনা যায়। আপোনাৰ গা ধোৱা গৰম পানীত কেইটোপালমান কেমোমাইল তেল যোগ দিয়ক আৰু নিজেই অনুভৱ কৰক।

কেমোমাইল তেলৰ ব্যৱহাৰ | Uses of Chamomile Oil

  • চালাড বা মাছৰ ব্যঞ্জনৰ বাবে কেমোমাইল তেল ব্যৱহাৰ কৰক, বা চেণ্ডউইচত ফ্লেভাৰ যোগ দিবলৈ ইয়াক মেয়নিজত মিহলি কৰক। 
  • ইয়াক স্প্ৰে কৰক: প্ৰতি আউন্স পানীত ১০ ৰ পৰা ১৫ টোপাল কেমোমাইল তেল থকা মিশ্ৰণ এটা সৃষ্টি কৰক, ইয়াক স্প্ৰে বটলএটাত ঢালি দিয়ক আৰু আঁতৰত স্প্ৰিটজ কৰক।
  • ইয়াক ডিফিউজ কৰক: কিছু টোপাল ডিফিউজাৰত ৰাখক আৰু মুচমুচে সুগন্ধিটো বতাহত সতেজ হ’বলৈ দিয়ক।
  • ইয়াক মালিচ কৰক: ১০ মিলি মিলা মিএৰোমা বেচ অইলৰ সৈতে ৫ টোপাল কেমোমাইল তেল পাতল কৰক আৰু ছালত লাহেকৈ মালিচ কৰক।
  • গা ধুৱা পানীত ব্যৱহাৰ কৰক: গৰম গা ধোৱা পানী আৰু ৪ ৰ পৰা ৬ টোপাল কেমোমাইল তেল যোগ দিয়ক। তাৰ পিছত গোন্ধটো কম কৰিবলৈ কমেও ১০ মিনিটৰ বাবে পানীত থওক তাৰ পিছত সেই পানীৰে স্নান কৰক।
  • ইয়াক উশাহত লওক: পোনপটীয়াকৈ বটলৰ পৰা বা ইয়াৰ কেইটোপালমান কাপোৰত ছটিয়াই দিয়ক আৰু লাহেকৈ উশাহ লওঁক।

কেমোমাইল তেলৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side Effects of Chamomile Oil

কেমোমাইলৰ কিছুমান সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আৰু ঔষধৰ আদান-প্ৰদান আছে এই সমূহ হৈছে- 

  • ছাল জ্বলা-পোৰা:  কেমোমাইল তেলৰ ফলত কিছুমান লোকৰ ছালৰ জ্বলা-পোৰা হ’ব পাৰে। যদি আপুনি তেলৰ প্ৰতি আপোনাৰ সংবেদনশীলতাৰ বিষয়ে চিন্তিত, আপোনাৰ ছালৰ আন অংশত ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে আপোনাৰ কিলাকুটিৰ ওপৰফালে অলপ পাতল কেমোমাইল তেল লগাই পৰীক্ষা কৰক।যদি আপুনি কোনো ৰঙা পৰা, খজুৱতি, জ্বলা-পোৰা বা ফুলা লক্ষ্য কৰে, ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰা বন্ধ কৰক।
  • এলাৰ্জি: কিছুমান লোকৰ কেমোমাইল তেলৰ প্ৰতি এলাৰ্জি থাকিব পাৰে। যদি আপুনি কেমোমাইল ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত উদ্ভিদ যেনে- ডেইজি, ৰেগউইড বা মেৰিগোল্ডৰ প্ৰতি এলাৰ্জিক হয় তেনেহ’লে ইয়াৰ সম্ভাৱনা অধিক হ’ব পাৰে। বিৰল ক্ষেত্ৰত এনাফিলাক্সিছ (Anaphylaxis) নামৰ এক গুৰুতৰ এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া হ’ব পাৰে, যি হৈছে এক চিকিৎসীয় জৰুৰীকালীন অৱস্থা। লক্ষণসমূহ হৈছে- 
  • শ্বাস-প্ৰশ্বাসত অসুবিধা
  • ফুলা ডিঙি
  • কাঁহ বা হুইজিং
  • বুকুত টান
  • চোকোৰ
  • বমি
  • ডায়েৰিয়া
  • ঔষধৰ আদান-প্ৰদান:   কেমোমাইলে চাইক্ল’স্পোৰিন আৰু ৱাৰফেৰিন ঔষধৰ সৈতে প্ৰতিক্ৰিয়া কৰিব পাৰে। যদি আপুনি প্ৰেছক্ৰিপশ্বন ঔষধ গ্ৰহণ কৰি আছে, কেমোমাইল তেল ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতক।
  • গৰ্ভৱতী বা স্তন্যপান কৰোৱাৰ সময়ত: যদি আপুনি গৰ্ভৱতী বা স্তন্যপান কৰাই আছে আৰু কেমোমাইল তেল ব্যৱহাৰ কৰিব বিচাৰে, আপোনাৰ বাবে তেল ব্যৱহাৰ কৰাটো সুৰক্ষিত নে নহয় সেই বিষয়ে প্ৰথমে আপোনাৰ চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পাতক

NOTE:  কেমোমাইল তেলৰ উপকাৰিতা Health Benefits of Chamomile oil আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা তথ্য। ঔষধী  ক্ষেত্ৰত কেমোমাইলতেল ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক কেমোমাইল তেলৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় উপকাৰিতা Health Benefits of Chamomile oil বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত কেমোমাইল তেলৰ উপকাৰিতা Health Benefits of Chamomile oil আৰু অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ অন্তৰ্ভূক্ত কৰা হʼল যিবোৰে আপোনাক ভিন্ন ক্ষেত্ৰত উপকৃত কৰিব পাৰে। ধন্যবাদ! 

FAQ

১. কেমোমাইল তেলে আপোনাৰ মুখত কি কৰে?

উত্তৰ: প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু শান্ত গুণাগুণৰ সৈতে, কেমোমাইল তেল হৈছে আপোনাৰ ছাল শান্ত কৰাত সহায় কৰাৰ বাবে এক আশ্চৰ্যকৰ উপাদান। ৰোজাচিয়া, জ্বলা-পোৰা, শালমইনা বা ছালৰ আন যিকোনো উদ্বেগ হওঁক, আপোনাৰ ছাল শান্ত কৰাৰ বাবে কেমোমাইল তেল হৈছে এক উৎকৃষ্ট প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ।

২. আপুনি ছালত পোনপটীয়াকৈ কেমোমাইল তেল প্ৰয়োগ কৰিব পাৰিবনে?

উত্তৰ: আপুনি বডী লোচন বা ময়েশ্চাৰাইজাৰত ১ বা ২ টোপাল কেমোমাইল তেল যোগ দিব পাৰে, আৰু আপোনাৰ ছালত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে।

৩. কেমোমাইল তেলে চুলিৰ বৃদ্ধিত সহায় কৰে নেকি?

উত্তৰ: মূৰৰ ছালক শান্ত কৰি, কেমোমাইল তেলে আপোনাৰ চুলিৰ শিপাবোৰ উদ্দীপিত কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত মূৰৰ ছাল আৰু চুলিৰ ফলিকলৰ ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি কৰি চুলিৰ দ্ৰুত বিকাশত সহায় কৰিব পাৰে।

৪. ছালৰ বাবে কেমোমাইল তেল ভাল নেকি?

উত্তৰ: কেমোমাইল তেলত পলিফেনল আৰু ফাইটোকেমিকেল সহ শক্তিশালী এণ্টি-অক্সিডেণ্ট থাকে। যেতিয়া ছালত প্ৰয়োগ কৰা হয়, ই ছালক মুক্ত ৰেডিকেল ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি বয়স বৃদ্ধিৰ লক্ষণ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

৫. কেমোমাইল তেল হতাশা হ্ৰাস কৰিবলৈ কাৰ্যকৰী হয় নাই?

উত্তৰ: কেমোমাইল তেল হতাশাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত অতি কাৰ্যকৰী বুলি ধাৰণা কৰা হয়। এইবোৰে এক প্ৰকাৰৰ সুখী বা আৱেগিক অনুভৱ প্ৰেৰিত কৰাৰ সময়ত দুখ, হতাশা, হতাশা আৰু লেহেমতাৰ অনুভূতি আঁতৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

Read also: Benefits of Aloe vera Oil | এলোভেৰা তেলৰ লাভালাভ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top