Benefits of Basil Tea | তুলসী চাহৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা

তুলসী চাহ হৈছে এবিধ উৎকৃষ্ট ভেষজ চাহ। তুলসী পাতবোৰত বিভিন্ন এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে বুলি জনা যায় যি শৰীৰক মুক্ত-ৰেডিকেল ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে। হাজাৰ হাজাৰ বছৰ আগতে ভাৰতত উৎপন্ন হোৱা তুলসী ইয়াৰ সমৃদ্ধ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু এডাপ্টোজেনিক গুণাগুণৰ বাবে জনাজাত যি শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী গঢ়ি তুলি, চাপ হ্ৰাস কৰি আৰু মানসিক স্পষ্টতা বৃদ্ধি কৰি সুস্থতা বৃদ্ধি কৰে বুলি জনা যায়। স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ আৰু আৰোগ্যকাৰী গুণাগুণৰ বাবে তুলসীক ভাৰতৰ আটাইতকৈ পৱিত্ৰ বনৌষধি হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হয়। তুলসী চাহৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্টে কোষবোৰক মুক্ত ৰেডিকেলৰ দ্বাৰা হোৱা ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে যি বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ৰোগৰ কাৰণ আৰু প্ৰগতি প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে। এই ভেষজ চাহে শক্তিশালী চাপ-প্ৰতিৰোধী এজেণ্ট হিচাপে কাম কৰে যি আপোনাৰ শৰীৰক বিভিন্ন ধৰণৰ স্বাস্থ্যৰ উদ্বেগৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। তদুপৰি শাৰীৰিক, ৰাসায়নিক, পাৰিপাৰ্শ্বিক আৰু আৱেগিক কাৰকবোৰৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষা দিয়ে আৰু মোকাবিলা কৰে যি উচ্চ স্তৰৰ চাপ সৃষ্টি কৰে যি শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্যৰ সৈতে আপোচ কৰে। উক্ত প্ৰৱন্ধটিত তুলসী চাহৰ স্বাস্থ্যসম্পৰ্কীয় উপকাৰিতা Benefits of Basil Tea বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে।

Benefits of Basil Tea | তুলসী চাহৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা
Join Telegram channel

Read also: Benefits of Ginger Tea | আদা চাহৰ উপকাৰিতা

তুলসী চাহৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা | Health Benefits of Basil Tea

১. সংক্ৰমণৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে (Fights Infection)

তুলসী চাহত শক্তিশালী এণ্টিবেক্টেৰিয়েল, এণ্টিফাংগাল, এণ্টিমাইকোটিক, এণ্টিভাইৰেল আৰু এণ্টিমাইক্ৰোবাইল গুণ থাকে কিয়নো ইয়াত উচ্চ পৰিমাণৰ ফ্লেভোনইড, টাৰ্পেনইড আৰু ফেনোলিক এচিড থাকে। তুলসী চাহ সেৱনে বেক্টেৰিয়া, ভেঁকুৰ আৰু ভাইৰেল সংক্ৰমণ হ্ৰাস হোৱাত সহায় কৰে।  ই ক্ষতিকাৰক বীজাণুৰ ফলত হোৱা প্ৰদাহৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু শ্বাসতন্ত্ৰ, স্নায়ু, দাঁত আৰু নিষ্কাশন প্ৰণালীৰ স্বাস্থ্য উদ্দীপিত কৰিব পাৰে।

২. শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমস্যাৰ চিকিৎসা কৰে  (Treats Respiratory Problems)

হাপানি, ব্ৰংকাইটিছ, নিউমোনিয়া, সাধাৰণ চৰ্দি আৰু কাহৰ দৰে উশাহ-নিশাহৰ সমস্যাৰ চিকিৎসাৰ বাবে তুলসীৰ দ্বাৰা আয়ুৰ্বেদিক ঔষধে দৃঢ়ভাৱে প্ৰমাণ দিয়ে। তুলসী চাহত ইউজেনোল, কেম্ফেন আৰু চিনোলৰ দৰে ফাইটোকেমিকেল যৌগৰ গুণাগুণে এক প্ৰত্যাশিত হিচাপে আশ্চৰ্যকৰ কাম কৰে যি কফ আৰু শ্লেষ্মা পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰে। গৰম তুলসী চাহৰ নিয়মিয়া সেৱনে শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু চৰ্দিক গুৰুতৰ শ্বাসতন্ত্ৰৰ বিকাৰলৈ অৱনতি হোৱাত প্ৰতিহত কৰে।

৩. চাপ আৰু উদ্বেগ হ্ৰাস কৰে (Reduce Stress and Anxiety)

সাম্প্ৰতিক পৰিস্থিতিত মানুহৰ মাজত চাপ আটাইতকৈ সচৰাচৰ সমস্যা হৈ পৰিছে যিয়ে স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলায়। ই প্ৰায়ে হতাশা, উদ্বেগ আৰু অনিদ্ৰাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ফ্লেভোনইডৰে সমৃদ্ধ থকা তুলসী চাহে এণ্টিডিপ্ৰেচেণ্ট হিচাপে কাম কৰে আৰু নিউৰোট্ৰেন্সমিটাৰ উৎপাদন তৈয়াৰ কৰে যি উদ্বেগ হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক শিথিল আৰু শান্ত কৰি ৰাখিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, হৃদযন্ত্ৰৰ ছন্দ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ, টোপনিচক্ৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ, স্মৃতি শক্তি আৰু জ্ঞান শক্তিশালী কৰিবলৈ আৰু লগতে আলঝেইমাৰৰ দৰে নিউৰোডিজেনাৰেটিভ বিকাৰ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ তুলসী চাহৰ নিয়মীয়া সংযোজনে সহায় কৰে।

৪. হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰে (Improves Heart Health)

তুলসী পাতত অপৰিসীম পৰিমাণৰ উৰ্চোলিক এচিড আৰু অন্যান্য ফাইটোকেমিকেলে শক্তিশালী কাৰ্ডিঅ’প্ৰটেক্টিভ গুণাগুণ প্ৰদৰ্শন কৰে। তুলসী চাহৰ ফাইটোকেমিকেলে তেজত মুক্ত ৰেডিকেল পৰিষ্কাৰ কৰে, তেজৰ বেৰত কলেষ্টেৰল জমা হোৱা প্ৰতিহত কৰে আৰু সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ অঙ্গলৈ তেজৰ প্ৰবাহ উদ্দীপিত কৰে আৰু এনেদৰে ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। তদুপৰি, তুলসী চাহত পটাছিয়াম আৰু কেলচিয়ামৰ দৰে খনিজ পদাৰ্থই হৃদযন্ত্ৰক মায়োকাৰ্ডিয়েল ইনফাৰ্কচন, হৃদআক্ৰমণ আৰু অক্সিডেটিভ চাপৰ পৰা আৱৰণ দিয়ে।

৫. ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে (Promotes Weight Loss)

তুলসী চাহে গেষ্ট্ৰিক ৰসৰ নিঃসৰণ বৃদ্ধি কৰি পাচন সহায়ক হিচাপে কাম কৰিব পাৰে যি পাচন তন্ত্ৰৰ মসৃণ কাৰ্যত সহায় কৰে। শক্তিশালী এণ্টি-আলচাৰোজেনিক গুণাগুণে পেপচিন নিঃসৰণ আৰু লিপিড পেৰোক্সিডেচন প্ৰতিহত কৰে আৰু গেষ্ট্ৰিক শ্লেষ্মা আৰু শ্লেষ্মা কোষৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰে যি এচিড আৰু বীজাণুৰ আক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে গেষ্ট্ৰোইনটেষ্টিনেল ট্ৰেক্ট ৰক্ষা কৰে। দৈনিক আধাৰত তুলসী চাহ খোৱাটোৱে শৰ্কৰা আৰু প্ৰ’টিনৰ দ্ৰুত আত্মীকৰণ সমৰ্থন কৰে, চৰ্বি লাহে লাহে ভাঙি যায় যাৰ ফলত ভোকৰ বেদনা নিয়ন্ত্ৰণ হয় আৰু আপোনাক তৃপ্ত কৰি ৰাখে আৰু অতিৰিক্ত চৰ্বি হ্ৰাস কৰে।

৬. ডায়েবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে (Manages Diabetes)

শক্তিশালী হাইপোগ্লাইচেমিক সম্পত্তিৰে সমৃদ্ধ, তুলসী শৰীৰৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত গুৰুত্বপূৰ্ণ। β-অগ্ন্যাশয়ৰ কোষবোৰৰ পৰা ইনচুলিন উৎপাদন এই চাহ গ্ৰহণ কৰাত সক্ৰিয় হৈ পৰে। ই ষ্টাৰ্চৰ ভাঙনি গ্লুকোজলৈ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস হয়।

৭. বৃক্কৰ পাথৰৰ প্ৰতিকাৰ (Remedies of Kidney Stones)

তুলসীয়ে অতিৰিক্ত ইউৰিক এচিড নিষ্কাশনত সহায় কৰি আৰু বৃক্কত ইউৰিক এচিডৰ স্তৰ বজাই ৰাখি বৃক্কৰ স্বাস্থ্যকৰ কাৰ্যক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে এক-শ্বট প্ৰতিকাৰ আগবঢ়ায়, যাৰ ফলত গাউট প্ৰতিৰোধ বা চিকিৎসা কৰা হয়। ইয়াৰ লিথিয়াচিছ-বিৰোধী গুণাগুণৰ বাবে, তুলসী চাহে বৃক্কৰ পাথৰ সৃষ্টি হোৱা প্ৰতিহত কৰে, গঠন হোৱা পাথৰৰ আকাৰ ভাঙিবলৈ বা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু এনেদৰে বৃক্কৰ পাথৰ, পলিচিষ্টিক বৃক্কৰ ৰোগ, আৰু চিষ্টাইটিছৰ দৰে বিভিন্ন অন্তৰ্নিহিত স্বাস্থ্য অৱস্থা প্ৰতিহত কৰে।

৮. ছাল আৰু চুলি উন্নত কৰে  (Improves Skin and Hair)

তুলসী চাহে সক্ৰিয়ভাৱে কোলাজেন গঠন আৰু উৎপাদনত সহায় কৰে যি চুলি আৰু ছালৰ প্ৰচাৰত সহায় কৰে। তদুপৰি, এণ্টিমাইক্ৰোবাইল, এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণাগুণেৰে সমৃদ্ধ, ই  ক্ষতিকাৰক UVA আৰু UBV ৰশ্মিৰ ফলত ছালক অক্সিডেটিভ ৰেডিকেল ক্ষতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰাৰ, লগতে বাৰ্ধক্যৰ বিভিন্ন লক্ষণবোৰ ৰোধ কৰে আৰু ছালৰ সমস্যা যেনে- ব্রণ, পিম্পল, দাগ আদিৰ চিকিৎসা কৰে।

ইয়াৰ উপৰিও, তুলসী চাহ খোৱা বা তুলসীৰ নিষ্কাশনেৰে চুলি ধুলে উফিৰ চিকিৎসাত সহায়ক হয়, চুলিৰ ফলিকল শক্তিশালী কৰে, চুলিৰ বিভাজিত মুৰ আৰু সৰি পৰা হ্ৰাস কৰি এইবোৰক শক্তিশালী হোৱাত সহায় কৰে, লগতে উজ্বল কৰি তুলে।

৯. বিষাক্তকৰণ আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰা (Detoxification and Boosting Immune System)

অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে তুলসী চাহে পৰিৱেশ আৰু ৰাসায়নিক উৎসৰ দ্বাৰা হোৱা আনুবংশিক, ৰোগ প্ৰতিৰোধ আৰু কোষীয় ক্ষতিৰ পৰা অঙ্গবোৰ সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

১০. স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধি কৰে (Enhance Memory)

তুলসী চাহ স্মৃতিশক্তি বৃদ্ধিৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে আৰু কিছুমান জ্ঞানীয় বিকাৰৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায় বোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, যেনে আলঝেইমাৰ ৰোগ। ই স্বাস্থ্যৱান লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত হ্ৰস্বম্যাদী স্মৃতি শক্তি আৰু মনোযোগ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

১১.  দাঁত আৰু মুখৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে (Helps maintain Dental & Oral Health)

তুলসী পাতবোৰৰ এণ্টি-মাইক্ৰ’বিয়েল গুণাগুণ থাকে আৰু দৈনিক সেৱন কৰা তুলসী চাহে আপোনাক মুখৰ ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়া আৰু বীজাণুৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰিব। তুলসী চাহে মুখ সতেজক হিচাপেও কাম কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক উশাহৰ দুৰ্গন্ধ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

তুলসী চাহ কেনেদৰে বনাব আৰু ব্যৱহাৰ কৰিব? | How to make Basil Tea and uses?

এটা পাত্ৰত একাপ পানী লওঁক আৰু ৩-৪ খিলা তুলসী পাত দি আৰু উতলাওক।  পানীক তুলসী পাতৰ ৰং আৰু সোৱাদ সম্পূৰ্ণৰূপে শোষণ কৰিবলৈ দিয়ক। কেইমিনিটমানৰ পিছত চাহখিনি কাপত চাকি দিয়ক। সোৱাদ আৰু লাভালাভ বঢ়াবলৈ আপুনি এক চাহ চামুচ মৌ বা নেমুৰ ৰস যোগ দিব পাৰে।  সতেজতা আৰু শক্তি প্ৰদান কৰা তুলসী চাহ মুহূৰ্ততে বনাব পাৰি যিয়ে আপোনাক এক স্বাস্থ্যৱান শৰীৰ আৰু মনৰ নিশ্চয়তা দিয়ে।

তুলসী চাহৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side Effects of Basil Tea

যদি আপুনি অত্যাধিক তুলসীচাহ খায়, কিছুমান পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ’ব পাৰে, 

  • তুলসীৰ প্ৰতি কিছু লোকৰ এলাৰ্জি হোৱাটো সম্ভৱ, আৰু ইয়াৰ ফলত প্ৰদাহ বা পেট বিকাৰো হ’ব পাৰে।
  • গৰ্ভৱতী আৰু স্তন্যপাণ কৰোৱা মহিলাসকলে তুলসীৰ চাহ খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে, কিয়নো এই ভেষজত কিছুমান সক্ৰিয় যৌগ আছে যিয়ে হৰমনৰ স্তৰ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।
  • তদুপৰি এই চাহে তেজ পাতল কৰিব পাৰে, সেয়েহে অস্ত্ৰোপচাৰৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ আগতে এই চাহ পৰিহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়।

NOTE: তুলসী চাহৰ উপকাৰিতা Benefits of Basil Tea আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা তথ্য। ঔষধী  ক্ষেত্ৰত তুলসী চাহ ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক তুলসী চাহৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা  Benefits of Basil Tea বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত তুলসী চাহৰ উপকাৰিতা  Benefits of Basil Tea আৰু অপকাৰী, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে। এই তথ্যবোৰে আপোনাক উপকৃত কৰিব বুলি আশা কৰিলো। 

FAQ

১. তুলসী চাহ খোৱাটো ভাল নেকি?

উত্তৰ: গৰম  তুলসী চাহ খোৱাটো এটা আশ্চৰ্যজনক চাপ নিৰাময়ক। হজমৰ বাবে তুলসী প্ৰায়ে টনিকত ব্যৱহাৰ কৰা হয় যি বদহজম হ্ৰাস বা প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে। আপোনাৰ আহাৰত নিয়মীয়াকৈ এই আশ্চৰ্যকৰ ভেষজচাহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে আনকি এচিড ৰিফ্লাক্স প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। তুলসীৰ পাতবোৰক এক অসাধাৰণ ডিটক্সিফায়াৰ বুলি গণ্য কৰা হয়।

২. তুলসীৰ চাহে শৰীৰৰ বাবে কি কৰে?

উত্তৰ: তুলসীৰ পাতৰ সৈতে তৈয়াৰ কৰা চাহৰ আৰামদায়ক কাপৰ সৈতে চাপ, উদ্বেগ আৰু প্ৰদাহৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণ থকা এডাপ্টোজেন হিচাপে,  তুলসীয়ে এই সকলোবোৰ লাভালাভ প্ৰদান কৰে। ই আনকি আৰ্থ্ৰাইটিছ বা ফাইব্ৰোমায়েলজিয়া থকা লোকসকলক সহায় কৰিব পাৰে।

৩. তুলসী চাহ কিমান উতলোৱা উচিত?

উত্তৰ: প্ৰতি কাপ পানীত প্ৰায় ১/২ ৰ পৰা ১ চাহ চামুচ চাহ পাত ব্যৱহাৰ কৰিব। পানী উতলাবলৈ আনিব। পাতবোৰ কমেও ৫ মিনিটৰ বাবে উতলিবলৈ দিয়া উচিত। আপুনি সেইবোৰ যিমানে দীঘলীয়া কৈ প্ৰস্তুত কৰিব, আপুনি সিমানেই শক্তিশালী হ’ব।

৪. আপুনি প্ৰতিদিনে তুলসীৰ চাহ খাব পাৰিবনে?

উত্তৰ: প্ৰতিদিনে নিয়মিত পৰিমাণত আপুনি প্ৰতিদিনে ১ৰ পৰা ২ কাপ তুলসী চাহ খাব পাৰে কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকৰ।

৫. তুলসী চাহ ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ সহায় কৰে নাই?

উত্তৰ:  দৈনিক আধাৰত তুলসী চাহ খোৱাটোৱে শৰ্কৰা আৰু প্ৰ’টিনৰ দ্ৰুত আত্মীকৰণ সমৰ্থন কৰে, চৰ্বি লাহে লাহে ভাঙি যায় যাৰ ফলত ভোকৰ বেদনা নিয়ন্ত্ৰণ হয় আৰু আপোনাক তৃপ্ত কৰি ৰাখে আৰু অতিৰিক্ত চৰ্বি হ্ৰাস কৰে।

Read also: Health Benefits of Black Tea | কʼলা চাহৰ উপকাৰিতা

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top