Benefits of Crown flower | আকন উদ্ভিদৰ উপকাৰিতা

পৃথিৱী ২,৫০,০০০ বিধ উচ্চ উদ্ভিদেৰে ভৰপূৰ আৰু এই উদ্ভিদ সমূহৰ ভিতৰত ৮০,০০০ বিধ উদ্ভিদ হৈছে ঔষধি গুণেৰে পৰিপুষ্ট। পৃথিৱীৰ এই ঔষধি জাতীয় উদ্ভিদবোৰৰ ব্যৱহাৰ লোকবিশ্বাসৰ ওপৰত প্ৰতিষ্ঠিত। এনে এবিধ উৎকৃষ্ট বনৌষধি গুণেৰে সমৃদ্ধ উদ্ভিদ হৈছে আকন গছ (Crown flower)। প্ৰাচীন কালৰে পৰা বৰ্তমানলৈকে বিভিন্ন ৰোগ নিৰাময়ৰ বাবে আকন উদ্ভিদ ব্যৱহাৰ কৰি অহা হৈছে। এই প্ৰবন্ধটোত আকন উদ্ভিদৰ উপকাৰিতা Benefits of Crown flower বিষয়ে প্ৰয়োজনীয় তথ্য আগবঢ়োৱা হৈছে। 

Benefits of Crown flower | আকন উদ্ভিদৰ উপকাৰিতা
Join Telegram channel

Read also: Benefits of Gotu Kola | মানিমুনিৰ উপকাৰীতা

আকন কি? | What is a Crown flower?

আকন গছ (Crown flower) হৈছে এবিধ ঔষধি উদ্ভিদ। এই উদ্ভিদক ইংৰাজীত Crown flower বুলি কোৱা হয়। আকন গছ C.gigantea প্ৰজাতিৰ আৰু Apocynaceae পৰিয়ালৰ অন্তৰ্গত। আকন উদ্ভিদ ইণ্ডোনেছিয়া (Indonesia), মালয়েছিয়া (Malaysia), ফিলিপাইনছ (Philippines), কম্বোডিয়া (Cambodia), থাইলেণ্ড (Thailand), শ্ৰীলংকা (Sri Lanka), ভাৰত (India), পাকিস্তান (Pakistan), নেপাল (Nepal), বাংলাদেশ (Bangladesh) আৰু ক্ৰান্তীয় আফ্ৰিকা (Tropical Africa) ৰ স্থানীয় প্ৰজাতি।

দেখিবলৈ কেনেকুৱা? | What Does it look like?

আকন গছএবিধ দ্ৰুত গতিত বিকশিত হোৱা সৰু জোপোহা  ছায়াময় গছ। এই উদ্ভিজোপা ৫ মিটাৰ উচ্চতালৈকে বৃদ্ধি হয়। আকন গছ শুকান উপকূলীয় এলেকা, পথৰ কাষ, পানী কাষৰীয়া, শুকান, ৰৌদ্ৰ, গৰম পৰিৱেশ, নগৰীয়া মুকলি ঠাই, পৰিতক্ত ভূমিত গজে । এই উদ্ভিদ বিভিন্ন মাটিত সফলতাৰে বৃদ্ধি হয় কিন্তু বেছিভাগ  বালিময় মাটিত বৃদ্ধি হয়। পাতবোৰ ডাঠ, উপবৃত্তাকাৰ – আয়তাকাৰ, ৭-৮ ছেণ্টিমিটাৰ দীঘল আৰু ৫-১৩ ছেণ্টিমিটাৰ বহল। কাণ্ড থিয়, শাখাযুক্ত, নলিকাৰ, গোটা আৰু গাখীৰ জাতীয়  তৰল (latex) থাকে। শিপাবোৰ এটা বৃত্তাকাৰ মূৰৰ সৈতে পোৱা যায় আৰু বাকী অংশ সৰ্পিলভাৱে বেকা হয়। ইয়াৰ কঠিন শিপা বোৰ ধূসৰ – বগা বৰণৰ। ফুলবোৰ অসংখ্য আৰু ২-৫ ছেণ্টিমিটাৰ দীঘল হয়। ফুলবোৰ বগা, শেঁতা গুলপীয়া, বেঙুনীয়া বগা বৰণৰ হয়। ফলবোৰত বহুতো বীজ থাকে আৰু লোমযুক্ত। এইবোৰৰ চেপেটা বীজ প্ৰায় ০.৬ ছেণ্টিমিটাৰ দীঘল আৰু ০.৪ ছেণ্টিমিটাৰ বহল, এটা মুৰত ২-৪ ছেণ্টিমিটাৰ দীঘল পাতল চুলি  থাকে যিবোৰ বতাহৰ দ্বাৰা বিক্ষিপ্ত হয়।

ঐতিহাসিক ব্যৱহাৰ | Historical Uses

‘Calotropis gigantea’ নাম এটা গ্ৰীক শব্দ যাৰ অৰ্থ হৈছে সুন্দৰ নাও বা কীল। আকন গছ ভাৰতৰ এক পৱিত্ৰ উদ্ভিদ। ধৰ্মীয় ৰীতি নীতিত পালন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। প্ৰাচীন আৰবীয় আৰু বিদিক সময়ত সূৰ্যৰ উপাসনা কৰিবলৈ আকন উদ্ভিদ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ৰোমান ইহুদী ইতিহাসত আকনক Apple of Sodom বুলি কোৱা হৈছিল। 

প্ৰত্নতাত্বিক সকলে উজনি ইজিপ্তৰ নিল উপত্যকাৰ পুৰাতাত্বিক স্থানত আকনৰ কাঠ কয়লাৰ অৱশেষ বিচাৰি পাইছে যি প্রাক ৰাজ – বংশীয় সময়ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ভাৰত আৰু চীনত আকণৰ পৰা আহৰণ কৰা কাঠ কয়লা বাৰুদত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

কিছুমান পুৰণি চাইগ্ৰাম সভ্যতাত বস্ত্ৰ তৈয়াৰ কৰাত আকন গছৰ আঁহ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। আকন গছৰ ভিতৰৰ বাকলিৰ আঁহবোৰ ৰাজকুমাৰ আৰু অভিজাত সকলৰ বাবে কাপোৰ নিৰ্মাণত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ভাৰতত ধনু তাঁৰ হিচাপে আৰু লগতে গলিচা, নেট আৰু চিলায় সূতা তৈয়াৰ কৰাৰ বাবেও আকন গছৰ আঁহ  ব্যৱহাৰ কৰা হয়। 

অন্যান্য বিৱৰণ | other details   

আকন গছ উদ্ভিদ দুই প্ৰকাৰৰ এবিধ য’ত বগা ফুল ফুলে আনবিধ য’ত শেঁতা গুলপীয়া বা বেঙুনীয়া বগা ফুল ফুলে। ইয়াৰ ৰস অত্যন্ত বিষাক্ত কিন্তু বিভিন্ন দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে বহু বছৰ আগৰে পৰা আয়ুৰ্বেদত ব্যৱহৃত হৈ আহিছে। ইয়াক প্ৰস্তুত কৰণৰ বাবে যথেষ্ট যত্ন আৰু অভিজ্ঞতাৰ প্ৰয়োজন। এই উদ্ভিদৰ শিপা, পাত, ফুল, দুগ্ধজাত তৰল, কাঠ  আদি ব্যৱহাৰৰ  অতি উপযোগী। ঔষধি গুণ থকা এই উদ্ভিদ বিধ ডায়েৰিয়া, কোষ্ঠকঠিন্য ,হজম, দাঁতৰ বিষ, গাঁঠিৰ বিষ আদি বিভিন্ন ৰোগৰ নিৰাময়ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

আকন উদ্ভিদৰ ঔষধি গুণাগুণ | Medicinal Qualities of Crown flower

  • এণ্টি – ফাংগাল (Anti-fungal)
  • এণ্টি – ডায়েবেটিক (Anti-diabetic)
  • এণ্টি – কাৰ্চিনোজেনিক (Anti-carcinogenic)
  • এক্সপেক্টৰেন্ট (Expectorant)
  • এফ্ৰডিয়েক (Aphrodisiac) 
  • প্ৰদাহ – প্ৰতিৰোধী (Anti-inflammatory)
  • এণ্টি – কোৱাগোলান্ট (Anti-coagulant)
  • এণ্টি – ডিচেনণ্টেৰিক (Antidysenteric)
  • এণ্টি – চিফিলিটিক (Antisyphilitica)
  • এণ্টি – ৰিউমেটিক (Anti-rheumatic)

আকন উদ্ভিদত পোৱা ৰাসায়নিক পদাৰ্থ | Chemical Compound in Crown flower

  • Amarin
  • Cyanidin-3-Rhamnogluco side
  • Procesterol
  • B-sitosterol
  • Calactin
  • Catoxin
  • Calotropagenin
  • Calotropin
  • Cardenolides
  • Flavonoids
  • Nonprotein Amino Acid
  • Proceroside
  • Procerageni
  • Pregnanes
  • Terpene

আকন গছ উদ্ভিদৰ বিভিন্ন ভাষাৰ নাম সমূহ – 

  • ইংৰাজী ভাষাত: Crown flower, Sodom apple, Apple of Sodom, kapok tree
  • হিন্দী ভাষাত: Aak, Madar, Akvana
  • সংস্কৃত ভাষাত: Akhra, Vikirana, asfota, Alarka
  • পাঞ্জাৱী ভাষাত: Ak
  • তামিল ভাষাত: vellerukku
  • তেলেগু ভাষাত: Jilledu, Mandaram
  • মালায়ালম ভাষাত: Belerica, Bukam, Eri
  • বাংলা ভাষাত : Aknad

আকন জীৱবৈজ্ঞানিক শ্ৰেণীবিভাজন | Scientific Classification of Crown flower

  • জগৎ/ৰাজ্য (Kingdom): Plantae
  • অশ্ৰেনিকৃত (Clade): Tracheophytes
  • অশ্ৰেনিকৃত (Clade): Angiosperms
  • অশ্ৰেনিকৃত (Clade): Eudicots
  • অশ্ৰেনিকৃত (Clade): Asterids
  • বৰ্গ (Order): Gentianales
  • পৰিয়াল (Family): Apocynaceae
  • গণ (Genus): Calotropis
  • প্ৰজাতি (Species): C. gigantea
  • বৈজ্ঞানিক নাম (Scientific name): Calotropis gigantea

আকন উদ্ভিদৰ উপকাৰিতা আৰু ব্যৱহাৰ | Benefits and uses of Crown flower

. ডায়েবেটিচ চিকিৎসা কৰে (Treats Diabetes)

আকন গছ উদ্ভিদত ডায়েবেটিচ প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ থাকে যাক ডায়েবেটিচ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ বিশিষ্ট গুণাগুণ আছে যি ইনচুলিনৰ সংবেদনশীলতা বৃদ্ধি কৰে। তাৰ একে সময়তে ইনচুলিনৰ উৎপাদন তৈয়াৰ কৰে। আকন উদ্ভিদত ডায়েবেটিচ প্ৰতিৰোধী এজেণ্ট থাকে যি ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বাবে ভাল।

. প্ৰদাহপ্ৰতিৰোধী (Anti-inflammatory)

ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী (WBC) সঁহাৰি স্বৰূপে ৰাসায়নিক পদাৰ্থ মুকলি হোৱাৰ ফলত প্ৰদাহ হয়। এই ৰাসায়নিক পদাৰ্থবোৰ আক্ৰমণকাৰী বা জীৱাণুৰ পৰা শৰীৰটোক সুৰক্ষিত কৰিবলৈ তেজ বা কলত প্ৰৱেশ কৰে। ই সংক্ৰমিত এলেকাবোৰত ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি কৰে। প্ৰদাহৰ ফলত ৰঙা পৰা, বিষ, ফুলা ৰোগ হয়। আটাইতকৈ বেয়া ক্ষেত্ৰত, ইয়াৰ ফলত কাৰ্যক্ষমতা হেৰুৱাবলগীয়া হ’ব পাৰে। আকন গছ উদ্ভিদবিধে প্ৰদাহজনিত ৰোগ যেনে Gout আৰু Rheumatism ৰ চিকিৎসাত সহায় কৰে।

. ছালৰ দাগ আঁতৰ কৰে (Helps to get rid of Skin Blemishes)

আকন গছ উদ্ভিদৰ পৰা আহৰণ কৰা গাখীৰৰ দৰে তৰল (Latex) বিধ ছাল সম্পৰ্কীয় বিকাৰত অতি উপকাৰী। এই Latex ব্যৱহাৰ কৰি বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ছালৰ ৰোগ দূৰ কৰিব পাৰে। এই Latex ছালৰ প্ৰভাৱিত স্থানত প্ৰয়োগ কৰক ই ফোঁহা, ঘাঁহ নিৰাময়ৰ বাবে উপকাৰী। আকন উদ্ভিদত থকা Anti-oxidant বোৰ ছালৰ সমস্যা নিৰাময়ত সহায়ক।

. অন্ত্ৰৰ চলাচলত সহায় কৰে আৰু ডায়েৰিয়া নিৰাময় কৰে (Helps in Bowel movement and Cures Diarrhea)

আকন গছৰ ফুল হজম প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে উৎকৃষ্ট বনৌষধি আৰু এই ভেষজ বিধে ভোক বৃদ্ধি কৰে। আকন ভেষজ বিধ অনান্য হজম সমস্যা যেনে – অত্যাধিক গেছ আৰু ফুলা আদিৰ চিকৎসাত সহায় কৰে। দীঘলীয়া ডায়েৰিয়া নিৰাময় কৰিবলৈও আকন ভেষজ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই পাকস্থলীৰ স্থিৰ কৰে আৰু পাচন প্ৰক্ৰিয়া বৃদ্ধি কৰে আৰু কোষ্ঠকঠিন্যৰ সমস্যাও নিৰাময় কৰে।

. আৰোগ্যৰ গতি উন্নত কৰে আৰু ফোঁহা নিৰাময় কৰে (Improve the speed of healing and cures boil)

আকন গছ উদ্ভিদৰ গাখীৰৰ দৰে তৰল (Latex) ত আৰোগ্যকাৰী গুণাগুণ আছে যিবোৰে আঘাত আৰু ফোঁহা চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আকন উদ্ভিদৰ Latex, হালধিৰ সৈতে মিহলাই প্ৰভাৱিত ছাল পৃষ্ঠত প্ৰয়োগ কৰিলে আঘাত, ফোঁহা সমূহ আৰোগ্য হয়।

. Vermifuge বাবে উতকৃষ্ট আৰু বমি থেৰাপীত ব্যৱহৃত (Excellent Vermifuge and uses in vomit therapy) 

পলুৰ সংক্ৰমণৰ ফলত ৰোগ হ’ব পাৰে কিয়নো পলুটোৱে হজম নোহোৱা খাদ্যৰ পৰা পুষ্টি খাব পাৰে। এই পলুৰ সংক্ৰমণৰ ফলত ওজন হ্ৰাস হয়, পটাৰ বিষ, পেটৰ জ্বলা – পোৰা, গুহ্য দ্বাৰৰ চাৰিওফালে খজুৱতি হয় আৰু শৌচত তেজ ওলাই। পলুবোৰে অন্ত্ৰক ব্যাপকভাৱে প্ৰভাৱিত কৰে আৰু কেতিয়াবাহে তেজ বা যকৃতত প্ৰৱেশ কৰে। পলুৰ সংক্ৰমণ নিৰাময়ত আকন গছৰ ফুল আৰু পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

আকন পাতৰ Latex ৰ ফলত বমি আৰু পৰিপূৰ্ণতাৰে হ’ব পাৰে। ইয়াক বমি পৰিশোধন চিকিৎসাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

. ভৰিৰ ফোঁহা নিৰাময় কৰে (Cures blister in feet

ভৰিৰ ফোঁহা নিৰাময়ৰ বাবে আকন গছ উদ্ভিদৰ Latex ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ভৰিৰ ফোঁহাটোৰ পৰা তাৎক্ষণিক সকাহ পাবলৈ কেৱল সংক্ৰমিত স্থানত Latex ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। 

. কাণ বিষ নিৰাময় কৰে (Cures Ear pain)

কাণৰ সংক্ৰমণ কাণত থকা বেক্টেৰিয়া, ভাইৰাছ বা তৰলৰ ফলত হ’ব পাৰে। চৰ্দি, এলাৰ্জি বা চাইনাছ সংক্ৰমনৰ ফলত কাণ বিষ হয়। কানৰ বিষৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ আকন গছৰ ডাঙৰ পাত লওক পাতবোৰ ভালকৈ ধুই শুকাই তাৰ পৰা ৰস উলিয়াই আকন পাতৰ ৰস  আৰু তিল তেল সমান অনুপাতত ১চামুচ কৈ মিহলি কৰক আৰু তাৰ পিছত ডালচেনি, asafoetida, calamus,  নহৰু প্ৰতিটো ১/৪ ১চামুচ যোগ দিয়ক মিশ্ৰণটো  চেঁচা ঠাইত ৰাখক আৰু ইয়াক কাণৰ টোপাল হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰক। 

. হাঁপানি ৰোগ নিৰাময় কৰে (Cures Asthma) 

আকন উদ্ভিদ হাঁপানি ৰোগৰ মহৌষধ। ১৪ পাহ মান আকন ফুলৰ মাজৰ অংশ লৈ তাৰ সৈতে ২১ টা মান জালুক দি একেলগে পিচি ২১টা বড়ি বনাই প্ৰতিদিন পুৱা পানীৰ সৈতে এটাকৈ বড়ি খালে হাঁপানি ৰোগ নিৰাময় হয়। এই ঔষধ খোৱা পিছত কেৱল গাখীৰৰ সৈতে ভাত খাব লগে তেতিয়া শ্বাসকষ্ট কমি যায়।

১০. সাপৰ বিষৰ প্ৰতিষেধক হিচাপে কাম কৰে (Acts as antidote to snake venom)

প্ৰাচীন কালত লোক সকলে সৰ্প দংশনৰ প্ৰভাৱৰ চিকিৎসাৰ বাবে আকন উদ্ভিদ ব্যৱহাৰ কৰিছিল। সাপে কামোৰা ঠাইৰ ওপৰত আকনৰ গছৰ Latex প্ৰয়োগ কৰিছিল আৰু আকন পাত চোবাইছিল। আকন উদ্ভিদত হ্রাইড্ৰ’ এলকহলিক নিষ্কাশন থাকে যি সাপৰ বিষৰ কাৰ্যকলাপ নিষ্ক্ৰিয় কৰে।

১১. দাঁতৰ বিষৰ চিকিৎসা কৰে (Treats toothache)

দাঁতৰ বিষ নিৰাময়ৰ বাবে আকন উদ্ভিদ বিশেষ উপকাৰী। দাঁতৰ বিষৰ পৰা আৰোগ্য পাবলৈ আকন উদ্ভিদৰ Latex প্ৰয়োগ কৰি দাঁতৰ বিষৰ পৰা তৎ ক্ষণাত সকাহ পাব পাৰি।

১২. ছালৰ ৰোগৰ চিকিৎসা কৰে (Treats skin disease)

আকন উদ্ভিদত Antifungal উপাদান আছে যিয়ে Candida আৰু Ringworm দৰে ৰোগ নিৰাময় কৰে।

আকন ভেষজ কিদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব? | How to use a Crown flower?

  • ডায়েবেটিছ ৰোগৰ বাবে আকন গছ পাতৰ খহটা ফালটো ভৰিৰ তলুৱাত ৰাখক আৰু তাৰ পিছত মুজা পিন্ধক। পাতবোৰ গোটেই দিন লগাই ৰাখক ৰাতি শুবলৈ যোৱা আগত আঁতৰাই ভৰি ধুই লওক। একেৰাহে কেইদিনমান এই পদ্ধতি প্ৰয়োগ কৰক ই ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিব। 
  • প্ৰদাহ জনিত ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ  আকন পাতবোৰ পিচি গৰম কৰি বেদনাদায়ক গাঁঠি বোৰত প্ৰয়োগ কৰক। 
  • পেটৰ জ্বলা – পোৰা হ’লে আকন পাতৰ পুনফালে  সৰিয়হ তেল প্ৰয়োগ কৰক আৰু পাতখিলা পেটত থৈ চেপা মাৰি ধৰি অলপ গৰম কৰি ৰাখক এনে কৰিলে পেটৰ জ্বলা – পোৰা ভাল হয়।
  • নিউমোনিয়া বিষৰ বাবে আকন পাতৰ পোন ফালে ঘিউ প্ৰয়োগ কৰা আৰু বিষৰ ঠাইত ৰাখা আৰু তাত নিমখৰ টোপোলাৰে সেক কৰাতো বিশেষ উপকাৰী।
  • হজম শক্তি বঢ়াবলৈ আকন গছৰ শিপা গুৰি কৰি খালে ভোক বৃদ্ধি হয়।
  • আকন উদ্ভিদৰ Latex ডায়েৰিয়া ৰোগ নিৰাময় কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

 যদিও এই ভেষজ বিধ ঔষধি গুণেৰে পৰিপুষ্ট বহু ৰোগৰ প্ৰতিকাৰৰ বাবে উপকাৰী তথাপিও এই   ভেষজ বিধ চিকিৎসকৰ পৰমৰ্শ অনুসৰি ব্যৱহাৰ কৰা উচিত

উদ্ভিদৰ অপকাৰীতা | Side effects of Crown flower

আকন গছ ভেষজ বিধ অসুৰক্ষিত উচ্চ পালিত। ইয়াত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে যিয়ে হৃদযন্ত্ৰৰ কাৰ্য্যত বাধা দিব পাৰে, বিশেষকৈ উচ্চ পালিত। ইয়াৰ অত্যাধিক মাত্ৰা ব্যৱহাৰৰ ফলত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ’ব পাৰে যেনে – বমি, ডায়েৰিয়া, লেহেম হৃদস্পন্দন, সংকোচন আৰু মৃত্যু। সেয়ে ইয়াক ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰিব বাবে সঠিক মাত্ৰাত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত আৰু ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত। 

  • এই উদ্ভিদৰ কোনো সামগ্ৰী শিশুক দিব নালাগে
  • এই উদ্ভিদৰ Latex সঠিক মাত্ৰাত প্ৰয়োগ কৰিব লাগে কিয়নো অত্যন্ত বিষাক্ত
  • গৰ্ভধাৰণ আৰু স্তন্যপান  কৰোৱা মহিলা সকলে এই উদ্ভিদৰ ব্যৱহাৰ নকৰা উচিত কিয়নো এই উদ্ভিদত গৰ্ভপাতৰ প্ৰভাৱ আছে 

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত দ্বাৰা আপোনালোকে নিশ্চয় আকন উদ্ভিদৰ উপকাৰিতাৰ Benefits of Crown flower সাম্যক পৰিচয় পালে। ইয়াৰ প্ৰকাৰ , ৰাসায়নিক উপাদান, উপকাৰ, অপকাৰ তথা অন্যান্য গুণাগুণৰ বিষয়ে জানিবলৈ পালে। আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক বিভিন্ন সমস্যাত ভিন্ন ধৰণে উপকৃত কৰিব।ধন্যবাদ।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top