Benefits of Gotu Kola | মানিমুনিৰ উপকাৰীতা

ভাৰতত বহু শতাব্দী ধৰি বনৌষধি ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। এই প্ৰাকৃতিক ঔষধবোৰক শৰীৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত প্ৰতিটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু সৰু-সুৰা সমস্যাৰ প্ৰভাৱ প্ৰতিৰোধ আৰু হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম বুলি গণ্য কৰা হয়। এনে এটি বনৌষধি হৈছে মানিমুনি। এই প্ৰবন্ধটোত মানিমুনিৰ উপকাৰীতা Benefits of Gotu Kola বিষয়ে প্ৰয়োজনীয় তথ্য আগবঢ়োৱা হৈছে। 

Join Telegram channel

আমি মানিমুনি(Manimuni) ৰ লাভালাভবোৰ জনাৰ আগতে, মানিমুনি  কি সেয়া জানিহ লও আঁহক…

Benefits of Gotu Kola | মানিমুনিৰ উপকাৰীতা

Read also: Benefits of Gulancha tinospora | গিলইৰ উপকাৰিতা

মানিমুনি কি | what is Gotu Kola?

মানিমুনি  প্ৰাচীন কালৰ পৰাই ঔষধ হিচাপে ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। 

পৰিয়াল (Plant Family) – Apiaceae

বৈজ্ঞানিক নাম (Scientific name) – Centella Asiatica। 

ইয়াৰ আন কিছুমান নামও আছে, যেনে ‘মাণ্ডুকপৰ্নী'(mandukaparni) ‘জল ব্ৰাহ্মী'(jal brahmi), gotukola, Brahma Manduki, Kodangal, Karivana, Saraswati Aku, Vauari, Manduki, Darduracchada, Jholkhuri, Thalkuri, Thankuni, Indian Pennywort, Khodabrahmi, Khadbhrammi, Ondelaga, Brahmi soppu, Kodangal, Karivana.

 এই উদ্ভিদৰ কাণ্ড পাতল। ইয়াৰ পাতবোৰ গোলাকাৰ য’ত শিৰাৰ এক জাল দেখা পোৱা যায়। ইয়াৰ পাতবোৰ মসৃণ আৰু চকচকীয়া৷  পাতবোৰ গাঢ় সেউজীয়া ৰঙৰ পাতল ঠাৰি আছে। এই উদ্ভিদৰ ফুলবোৰ বগা বা গুলপীয়া ৰঙৰ যিবোৰ মাটিৰ ওচৰত জাকৰ ৰূপত থাকে। প্ৰতিটো ফুলৰ সৈতে আংশিকভাৱে দুটা সেউজীয়া সহপত্ৰ (bracts) থাকে ।

ভাৰতৰ বিভিন্ন আৰ্দ্ৰ এলেকাত পোৱা এই ভেষজবিধ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি কাৰ্যকৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। মানিমুনিৰ লাভালাভ মানসিক স্বাস্থ্যৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। মানিমুনিৰ উপকাৰীতাবোৰ মগজু, পাকস্থলী, হৃদযন্ত্ৰ, হাঁওফাঁও আৰু ছালৰ সুৰক্ষাৰ বাবে জনাজাত। ই মানুহৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আৰু জীৱনীশক্তি বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। মানসিক শক্তি উন্নত কৰিবলৈ এই ভেষজবিধ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ই ছালৰ অন্যান্য সমস্যাৰ লগতে ছালৰ পাতল ৰংও আঁতৰাব পাৰে। ই পাচন তন্ত্ৰ উন্নত কৰি ভোক বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। 

মানিমুনিৰ উপকাৰীতা বোৰ কি কি সেয়া বিতংভাৱে জানো আঁহক।

মানিমুনিৰ উপকাৰীতা | Benefits of Gotu Kola

1. মগজুৰ কাৰ্যপ্ৰনালীৰ বাবে (For brain functioning)

মানিমুনিয়ে মগজু আৰু স্নায়ুতন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰাত আৰু সেইসমূহৰ কাৰ্যপ্ৰণালী উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। একে সময়তে, ই ধ্যান আৰু একাগ্ৰতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, মানিমুনিৰ লাভালাভবোৰ এক কাৰ্যকৰী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হিচাপেও দেখা যায়, যি free radicals  প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এই free radicals বোৰে চিন্তা কৰাৰ শক্তি দুৰ্বল কৰিব পাৰে (Cognitive Deficits)। এনেদৰে মগজুৰ কাৰ্যপ্ৰণালী বঢ়াবলৈ মানিমুনি  ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

2. উদ্বেগ আৰু হতাশাৰ লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে (Reduce symptoms of Anxiety and Depression)

কলিকতাৰ বিভিন্ন চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা কৰা এক গৱেষণাই প্ৰকাশ কৰিছে যে মানিমুনি(Manimuni) ই উদ্বেগ (Anxiety) আৰু ইয়াৰ লগত সম্পৰ্কিত সমস্যাৰ লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এই লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে panic attack (হঠাতে হোৱা ভয় বা আতংক), Eating Disorder (অত্যাধিক খোৱা, কম খোৱা বা একেবাৰে নোখোৱা) আৰু অস্বাভাৱিক ব্যক্তিত্বৰ পৰিৱৰ্তন। ইয়াৰ উপৰিও, মানিমুনি(Manimuni) ই শৰীৰক adaptogen (চাপ প্ৰতিৰোধী) ৰ দৰে চাপ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, ই হতাশাৰ ওপৰত কেনেদৰে ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে তাৰ ওপৰত অধিক গৱেষণা কৰা প্ৰয়োজন।

3. ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত মানিমুনিৰ লাভালাভ  (Benefits of Gotu Kola in Blood Pressure Control)

মানিমুনিৰ লাভালাভে উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে । এক বৈজ্ঞানিক গৱেষণা অনুসৰি, ইয়াত উচ্চ পৰিমাণৰ Phenolic Content (প্ৰাকৃতিক এণ্টিঅক্সিডেণ্ট) থাকে। Phenolic এই উচ্চ স্তৰটো ইয়াত থকা বিভিন্ন Flavonoid (quercetin, camphorol, catachen, rutin, apigenin and naringin) ফলত হয়। এই Flavonoid য়ে উচ্চ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে৷ গৱেষণাত বিশেষকৈ Quercetin নামৰ anti-hypertension (উচ্চ ৰক্তচাপক কম কৰা) Flavonoid কথা উল্লেখ পোৱা যায়৷

4. পাকস্থলীৰ আলচাৰৰ পৰা সকাহ (Relief from stomach ulcers)

পাকস্থলীৰ আলচাৰত ভুগি থকা লোকসকলে মানিমুনি ব্যৱহাৰ কৰি উপকৃত হ’ব পাৰে। মানিমুনি ৰ নিষ্কাশনে গেষ্ট্ৰিক শ্লেষ্মাক (gastric mucosal barrier)  শক্তিশালী ৰখাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু মুক্ত ৰেডিকেলৰ ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষা দিব পাৰে। gastric mucosal barrier হৈছে  পাকস্থলীৰ এক বিশেষত্ব যি  হজমৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় গেষ্ট্ৰিক এচিড সুৰক্ষিত কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। একে সময়তে, মানিমুনিৰো Anti Ulcers গুণাগুণ আছে, যি পাকস্থলীৰ আলচাৰৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

গৱেষণাত এইটোও উল্লেখ কৰিছে যে, ই পুনৰ restraint stress ফলত হোৱা আলচাৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। restraint stress হোৱাটো হৈছে এনে এক স্থিতি য’ত শৰীৰৰ উষ্ণতা, ৰক্তচাপ আৰু হৃদস্পন্দন বৃদ্ধি হয় আৰু ব্যক্তিজনৰ আচৰণ সলনি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

5. ষ্ট্ৰেচ মাৰ্ক হ্ৰাস কৰক  (Reduces stretch marks)

“Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” দ্বাৰা কৰা এক গৱেষণাত দেখা গৈছে যে মানিমুনিক ষ্ট্ৰেচ মাৰ্ক হ্ৰাস কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। গৱেষণাই পৰামৰ্শ দিয়ে যে ছালত মানিমুনিৰ Extract প্ৰয়োগ কৰিলে ষ্ট্ৰেচ মাৰ্ক বৃদ্ধি হোৱা প্ৰতিহত কৰিব পাৰে আৰু দাগ পাতল কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ই নতুন কোষ উৎপাদন আৰু Fibroblast (most common cell of connective tissue) বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, যি ষ্ট্ৰেচ মাৰ্ক হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে৷

6. ঘাঁ বা ক্ষত নিৰাময়ত মানিমুনিৰ উপকাৰীতা (Benefits of Gotu Kola in Wound Healing)

মানিমুনি প্ৰাচীন কালৰ পৰাই আঘাত নিৰাময়ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। Indian Journal of Pharmaceutical Sciences দ্বাৰা কৰা নিগনিৰ ওপৰত কৰা এক গৱেষণা অনুসৰি, ইয়াৰ নিষ্কাশনে আঘাত সোনকালে আৰোগ্য কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ঘাঁত মানিমুনি মলম, জেল বা ক্ৰীম প্ৰয়োগ কৰিলে প্ৰভাৱিত এলেকাত কোষ (Cell Proliferation) প্ৰস্তুত কৰাত আৰু কলাজেন (Collagen Synthesis) বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াত থকা Asiaticoside নামৰ উপাদানটোৱে কলাজেন বৃদ্ধি কৰি আৰু নতুন ৰক্তনলী (Angiogenesis) নিৰ্মাণত সহায় কৰি আঘাত নিৰাময় কৰিব পাৰে। 

7. যকৃতৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে উপকাৰী (Beneficial for liver health)

Oxidative stress ৰ ফলত যকৃতৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত, যকৃতক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখিবলৈ মানিমুনিৰ লাভালাভ গ্ৰহণ কৰিব পাৰি। দৰাচলতে, NCBI ৱেবছাইটত প্ৰকাশিত এক গৱেষণাত কোৱা হৈছে যে মানিমুনি ই Antioxidant এনজাইম বৃদ্ধি কৰি আৰু প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰি hepatoprotective (লিভাৰ বেয়া হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা) প্ৰভাৱ প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, এই গৱেষণা নিগনিৰ ওপৰত কৰা হৈছে আৰু মানুহৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ জানিবলৈ অধিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন।

8. আলঝেইমাৰ ৰোগত উপকাৰী (Beneficial in Alzheimer’s)

Alzheimer’s ৰোগ হৈছে মস্তিষ্কৰ বিকাৰ। ই এজন ব্যক্তিৰ স্মৃতি শক্তি দুৰ্বল কৰে আৰু তেওঁ বস্তুবোৰ পাহৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এই ৰোগটোৰ কোনো চিকিৎসা নাই, কিন্তু এই ক্ষেত্ৰত, মাণ্ডুকপাৰ্নিৰ লাভালাভে ইয়াৰ লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। International Journal of Cancer Research ক মতে, মানিমুনি য়ে শিকিবলৈ আৰু মনত ৰখাৰ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব পাৰে৷ গৱেষণাগাৰত নিগনিৰ ওপৰত গৱেষণা কৰা হৈছে যদিও মানুহৰ ওপৰত এতিয়াও গৱেষণা কৰা প্ৰয়োজন।

মানিমুনি(Manimuni)ৰ উপকাৰীতাসমূহ জনাৰ পিছত আঁহক জানো ইয়াত থকা পুষ্টিগত গুনাগুনবোৰৰ বিষয়ে

মানিমুনিৰ পুষ্টিগত গুনাগুন | Gotu Kola Nutritional Value

International Food Research Journal ৰ পৰ্যালোচনা অনুসৰি100 গ্ৰাম সতেজ মানিমুনিত নিম্নলিখিত পুষ্টি প্ৰদান কৰে আৰু নিম্নলিখিত অনুমোদিত আহাৰ গ্ৰহণৰ (recommended dietary intake-RDI) প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে:

  • কেলচিয়াম: 171/ milligrams (RDI ৰ 17%)
  • আয়ৰন: 5.6/ milligrams (RDI ৰ 31%)
  • পটেচিয়াম: 391/ milligrams (RDI ৰ 11%)
  • ভিটামিন A: 442/ micrograms (RDI ৰ 49%)
  • ভিটামিন C: 48.5/ milligrams (RDI ৰ 81%)
  • ভিটামিন B2: 0.19/ milligrams (RDI ৰ 9%)

মানিমুনি হৈছে আহাৰ হিচাবে ফাইবাৰৰ এক ভাল উৎস, যি মহিলাৰ বাবে RDI ৰ 8 শতাংশ আৰু পুৰুষৰ বাবে RDI ৰ  5 শতাংশ প্ৰদান কৰে।

মানিমুনিৰ ব্যৱহাৰ | How to Use Gotu Kola

মানিমুনি উপকাৰীতা  লাভ কৰিবলৈ ইয়াক Supplement or Liquid মানিমুনি ৰস হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ইয়াক খাদ্যত চালাড হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, ছালত মানিমুনি থকা ক্ৰীম ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

আমি পৰামৰ্শ দিম যে ইয়াক ঔষধ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে, পৰিমাণ আৰু মানিমুনি পৰিপূৰক কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওঁক। চিকিৎসকীয় পৰামৰ্শ অবিহনে যিকোনো ৰোগ বা সমস্যাৰ বাবে মানিমুনি ব্যৱহাৰ কৰাটো ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে।

মানিমুনিৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side Effects of Gotu Kola/Mandukaparni 

Indian Journal of Pharmaceutical Sciences ৰ মতে, মানিমুনি(Manimuni) ত কোনো বিষাক্ত পদাৰ্থ পোৱা নাযায়। অৱশ্যে, যদি অনিয়ন্ত্ৰিত পৰিমাণত বা চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ অবিহনে সেৱন কৰা হয়, ব্যৱহাৰকাৰীয়ে মানিমুনি(Manimuni)ৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে, যিটো নিম্নলিখিত ধৰণৰ হ’ব পাৰে:

  • ছালত এলাৰ্জি
  • ছালৰ জ্বলা-পোৰা
  • মুৰৰ বিষ
  • পেটৰ বিকাৰ
  • শৌচ
  • মূৰ ঘূৰোৱা (Dizziness)
  • অত্যাধিক টোপনি (Extreme Drowsiness)

টোকা: গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ইয়াক সেৱন কৰিলে গৰ্ভপাত হ’ব পাৰে। লগতে, স্তন্যপান কৰাই থকা মহিলাসকলক মানিমুনি(Manimuni) ৰ ক্ষতি পৰিহাৰ কৰিবলৈ ইয়াক ব্যৱহাৰ নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

সামৰণি | Conclusion

বন্ধুসকল, এতিয়া আপুনি নিশ্চয় এই আশ্চৰ্যকৰ ঔষধবিধৰ বিষয়ে জানিব পাৰিলে। আমি আশাঁ কৰো যে এই প্ৰবন্ধটোৰ জৰিয়তে আপুনি মানিমুনিৰ লাভালাভ Benefits of Gotu Kola, ব্যৱহাৰ আৰু পুষ্টিগত গুনাগুনৰ লগতে পাৰ্শ্বক্ৰিয়া সম্পৰ্কে বুজি পাইছে। এই সকলো বোৰ লাভালাভ আৰু অসুবিধাৰ সৈতে, ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে এবাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাৰ যত্ন লোৱাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ। 

Read also: Gut Health: Top 6 Herbs for Optimal Digestion

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top