Arrhythmia: Symptoms, Causes, and Treatment | এৰিথমিয়া: লক্ষণ, কাৰণ আৰু প্ৰতিকাৰ

এৰিথমিয়া হৃদযন্ত্ৰৰ এক অস্বাভাৱিক ছন্দ। হৃদযন্ত্ৰৰ একমাত্ৰ স্বাভাৱিক ছন্দ হৈছে এক স্বাভাৱিক চাইনাছ ছন্দ। এই ছন্দত, চাইনোট্ৰিয়েল (এছ.এ.) নোডত এক আৱেগ সৃষ্টি হয়, যি এট্ৰিওভেণ্ট্ৰিকুলাৰ নোড (এভি)ৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যাওঁতে পৰিচালিত হয় আৰু লেহেম হয়। তাৰ পিছত ইয়াক তেওঁৰ বাণ্ডেলৰ মাজেৰে, বাওঁ আৰু সোঁ বাণ্ডেল ডাললৈ, আৰু অৱশেষত পুৰকিঞ্জে আঁহত পৰিচালনা কৰা হয়। এই পৰিবাহী পথৰ পৰা যিকোনো বিচ্যুতিৰ ফলত এৰিথমিয়া হয়। এৰিথমিয়াক বিভিন্ন চৰ্তৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি শ্ৰেণীবদ্ধ কৰিব পাৰি। সেইবোৰ শ্ৰেণীবদ্ধ কৰাৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ উপায়হৈছে প্ৰতি মিনিটত 60 টাতকৈ কম স্পন্দন (বিপিএম) আৰু 100 বিপিএমতকৈ অধিক হৃদস্পন্দনৰ হাৰথকা টেচিয়াৰিথমিয়া হিচাপে পৰিবহনৰ হাৰৰ ওপৰত আধাৰিত। সাধাৰণ জনসংখ্যাত এৰিথমিয়াৰ প্ৰচলন 1.5% ৰ পৰা 5% হ’ব বুলি আশা কৰা হৈছে, এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেচন আটাইতকৈ সচৰাচৰ। এৰিথমিয়াবোৰে কোনো লক্ষণ সৃষ্টি কৰিব পাৰে বা নকৰিবপাৰে আৰু পেৰক্সিস্মাল হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত প্ৰকৃত প্ৰচলন অনুমান কৰাত অসুবিধা হ’ব পাৰে। এৰিথমিয়াৰ সামগ্ৰিক উপস্থিতি উচ্চ ৰোগ আৰু মৃত্যুৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত এৰিথমিয়াৰ (Arrhythmia) সমস্যা আৰু ইয়াৰ প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব। লগতে জড়িত অন্যান্য তথ্যও দাঙি ধৰা হʼব।

Arrhythmia: Symptoms, Causes, and Treatment | এৰিথমিয়া: লক্ষণ, কাৰণ আৰু প্ৰতিকাৰ
Join Telegram channel

Read also: Alzheimer’s: Overview and Treatment | আলঝেইমাৰ ৰোগ: পৰিদৰ্শন  আৰু প্ৰতিকাৰ 

এৰিথমিয়াৰ  কাৰণ  | Causes of  Arrhythmia

এৰিথমিয়াৰ কাৰণবোৰ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে-

  • হৃদৰোগ
  • আপোনাৰ তেজত ইলেক্ট্ৰলাইটৰ ভুল ভাৰসাম্য (যেনে ছডিয়াম বা পটাছিয়াম)
  • হৃদযন্ত্ৰৰ আঘাত বা পৰিৱৰ্তন যেনে তেজৰ প্ৰবাহ হ্ৰাস বা হৃদযন্ত্ৰৰ কলা কঠিন হোৱা
  • হৃদযন্ত্ৰৰ অস্ত্ৰোপচাৰৰ পিছত আৰোগ্য প্ৰক্ৰিয়া
  • সংক্ৰমণ বা জ্বৰ
  • কিছুমান ঔষধ
  • আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ বৈদ্যুতিক সংকেতৰ সমস্যা
  • শক্তিশালী আৱেগ, চাপ, বা আচৰিত
  • আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনৰ বস্তু যেনে সুৰা, ধপাত, কেফেইন, বা ব্যায়াম

এৰিথমিয়াৰ  প্ৰকাৰ | Types Of Arrhythmia

এৰিথমিয়াক সাধাৰণতে দুটা মূখ্য শ্ৰেণীত ভগোৱা হয়-

১. টাকিকাৰ্ডিয়া (Tachycardia)

২. ব্ৰেডিকাৰ্ডিয়া (Bradycardia)

এই শ্ৰেণীদুটাকো আগলৈ উপভাগত ভগোৱা হয়। 

টাকিকাৰ্ডিয়া- ই হৈছে এক দ্ৰুত হৃদযন্ত্ৰ। বিশ্ৰাম লোৱা হৃদস্পন্দনৰ হাৰ এক মিনিটত ১০০ স্পন্দনতকৈ অধিক। 

  • এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেচন (এ-ফাইব)। বিশৃংখল হৃদযন্ত্ৰৰ সংকেতৰ ফলত দ্ৰুত, সমন্বয়হীন হৃদস্পন্দনৰ হাৰ হয়। অৱস্থাটো অস্থায়ী হ’ব পাৰে, কিন্তু চিকিৎসা নকৰিলে কিছুমান এ-ফাইব খণ্ড বন্ধ নহ’ব পাৰে। এ-ফাইব ষ্ট্ৰোকৰ দৰে গুৰুতৰ জটিলতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।
  • এট্ৰিয়েল ফ্লাটাৰ। এট্ৰিয়েল ফ্লাটাৰ এ-ফাইবৰ দৰে একে, কিন্তু হৃদস্পন্দন অধিক সংগঠিত হয়। এট্ৰিয়েল ফ্লাটাৰ ষ্ট্ৰোকৰ সৈতেও সম্পৰ্কিত।
  • চুপ্ৰেভেণ্ট্ৰিকুলাৰ টেকিকাৰ্ডিয়া। চুপ্ৰেভেণ্ট্ৰিকুলাৰ টেকিকাৰ্ডিয়া হৈছে এক বহল শব্দ য’ত এৰিথমিয়া অন্তৰ্ভুক্ত থাকে যি তলৰ হৃদযন্ত্ৰৰ কোঠাৰ (ভেণ্ট্ৰিকল) ওপৰত আৰম্ভ হয়। চুপ্ৰেভেণ্ট্ৰিকুলাৰ টেকিকাৰ্ডিয়াৰ ফলত হৃদস্পন্দন (ধপধপনি) হোৱাৰ ঘটনা ঘটে যি হঠাতে আৰম্ভ আৰু সমাপ্ত হয়।
  • ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ ফাইব্ৰিলেচন। এই প্ৰকাৰৰ এৰিথমিয়া হয় যেতিয়া দ্ৰুত, বিশৃংখল বৈদ্যুতিক সংকেতৰ ফলত শৰীৰৰ বাকী অংশলৈ তেজ পাম্প কৰা এক সমন্বিত উপায়েৰে সংস্পৰ্শ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে হৃদযন্ত্ৰৰ তলৰ কোঠাবোৰ (ভেণ্ট্ৰিকল) কঁপি উঠে। যদি মিনিটৰ ভিতৰত স্বাভাৱিক হৃদযন্ত্ৰৰ ছন্দ পুনৰুদ্ধাৰ নহয় তেন্তে এই গুৰুতৰ সমস্যাৰ ফলত মৃত্যু হ’ব পাৰে। ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ ফাইব্ৰিলেচন থকা বেছিভাগ লোকৰ হৃদৰোগ অন্তৰ্নিহিত হয় বা গুৰুতৰ আঘাত অনুভৱ কৰে।
  • ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ টেকিকাৰ্ডিয়া। এই দ্ৰুত, নিয়মীয়া হৃদস্পন্দনৰ হাৰ নিম্ন হৃদযন্ত্ৰৰ কোঠাবোৰত (ভেণ্ট্ৰিকল) ত্ৰুটিপূৰ্ণ বৈদ্যুতিক সংকেতৰ সৈতে আৰম্ভ হয়। দ্ৰুত হৃদস্পন্দনৰ হাৰে ভেণ্ট্ৰিকলবোৰসঠিকভাৱে তেজৰে ভৰ্তি হ’বলৈ নিদিয়ে। ফলস্বৰূপে, হৃদযন্ত্ৰই শৰীৰলৈ পৰ্যাপ্ত তেজ পাম্প কৰিব নোৱাৰে। ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ টেকিকাৰ্ডিয়াই অন্যথা স্বাস্থ্যৱান হৃদযন্ত্ৰথকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ সমস্যা সৃষ্টি নকৰিব পাৰে। হৃদৰোগ থকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত, ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ টেকিকাৰ্ডিয়া এক চিকিৎসাজনিত জৰুৰীকালীন অৱস্থা হ’ব পাৰে যাৰ বাবে তাৎক্ষণিক চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন।

ব্ৰেডিকাৰ্ডিয়া- ই হৈছে এক লেহেম হৃদস্পন্দন। বিশ্ৰাম লোৱা হৃদস্পন্দনৰ হাৰ এক মিনিটত ৬০ টাতকৈ কম।

ৰুগীয়া চাইনাছ চিণ্ড্ৰোম। চাইনাছ নোড হৃদযন্ত্ৰৰ গতি নিৰ্ধাৰণৰ বাবে দায়বদ্ধ। যদি ই সঠিকভাৱে কাম নকৰে, হৃদস্পন্দনৰ হাৰ অত্যাধিক লেহেম (ব্ৰেডিকাৰ্ডিয়া) আৰু অত্যাধিক দ্ৰুত (টেকিকাৰ্ডিয়া)ৰ মাজত সলনি হ’ব পাৰে। চাইনাছ নোডৰ ওচৰত দাগ পৰাৰ ফলত ৰোগী চাইনাছ চিণ্ড্ৰোম হ’ব পাৰে যি আৱেগৰ ভ্ৰমণ লেহেম, ব্যাহত বা অৱৰোধ কৰে। বয়সস্থ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ মাজত ৰুগীয়া চাইনাছ চিণ্ড্ৰোম আটাইতকৈ সচৰাচৰ হয়।

পৰিবাহী খণ্ড। হৃদযন্ত্ৰৰ বৈদ্যুতিক পথৰ এটা খণ্ডৰ ফলত সংকেত হ’ব পাৰে যি হৃদস্পন্দন লেহেম বা বন্ধ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। কিছুমান খণ্ডৰ ফলত কোনো চিহ্ন বা লক্ষণ নাথাকিব পাৰে, আৰু আনকিছুমানৰ ফলত স্পন্দন বা ব্ৰেডিকাৰ্ডিয়া বাদ পৰিব পাৰে।

অকাল হৃদস্পন্দন

অকাল হৃদস্পন্দন হৈছে অতিৰিক্ত স্পন্দন যি এবাৰত এটাকৈ হয়, কেতিয়াবা সাধাৰণ হৃদস্পন্দনৰ সৈতে সলনি হোৱা আৰ্হিত। অতিৰিক্ত স্পন্দন হৃদযন্ত্ৰৰ ওপৰৰ কোঠাৰ পৰা আহিব পাৰে।

অকাল হৃদস্পন্দন অনুভৱ হ’ব পাৰে যেন আপোনাৰ হৃদস্পন্দনে স্পন্দন এৰাই গৈছে। এই অতিৰিক্ত স্পন্দনবোৰ সাধাৰণতে সম্পৰ্কিত নহয়, আৰু সেইবোৰৰ অৰ্থ কেতিয়াবাহে আপোনাৰ অধিক গুৰুতৰ স্থিতি আছে। তথাপিও, অকাল স্পন্দনে দীৰ্ঘম্যাদী এৰিথমিয়া আৰম্ভ কৰিব পাৰে, বিশেষকৈ হৃদৰোগ থকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত। মাজে মাজে, কেইবা বছৰ ধৰি চলি থকা অতি সঘনাই অকাল স্পন্দনৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰ দুৰ্বল হ’ব পাৰে।

বিশ্ৰাম লোৱাৰ সময়ত অকাল হৃদস্পন্দন হ’ব পাৰে। কেতিয়াবা চাপ, কঠোৰ ব্যায়াম বা উদ্দীপক, যেনে কেফেইন বা নিকোটিনৰ ফলত অকাল হৃদস্পন্দন হয়।

এৰিথমিয়াৰ লক্ষণ | Symptoms of Arrhythmia

এৰিথমিয়াৰ সাধাৰণতে কোনো চকুত পৰা লক্ষণ ভাহি নুঠে। ইয়াক কোনো শাৰীৰিক পৰীক্ষাৰ ফলতহে প্ৰায়েই ধৰা পেলোৱা হয়। ইয়াৰ লক্ষণবোৰ বিশেষজ্ঞয়ে এনেধৰে হʼব পাৰে বুলি কয়-

  • ধপধপনি (হৃদস্পন্দন এৰাই যোৱা, ফ্লাটাৰিং, বা “ফ্লিপ-ফ্লপ”ৰ অনুভৱ)
  • আপোনাৰ বুকুত জোৰ েৰে খাপ খুন্দা মাৰিছে
  • মূৰ ঘূৰোৱা বা মুৰ পাতল অনুভৱ কৰা
  • মূৰ্চ্ছা যোৱা
  • চুটি উশাহ
  • বুকুৰ বিষ বা টান হোৱা
  • দুৰ্বলতা বা ভাগৰ (অতি ভাগৰ অনুভৱ কৰা)
  • উদ্বেগ
  • অস্পষ্ট দৃষ্টি
  • ঘাম ওলোৱা 

এৰিথমিয়াৰ বিপদাংশা | Risk of Arrhythmia

আপোনাৰ এৰিথমিয়া হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক হ’ব পৰা বস্তুবোৰৰ ভিতৰত আছে আপোনাৰ:

  • বয়স। আপুনি ডাঙৰ হোৱাৰ লগে লগে সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয়।
  • জিন। যদি এজন নিকট আত্মীয়ৰ এৰিথমিয়া থাকে তেন্তে আপোনাৰ প্ৰতিকূলতা অধিক হ’ব পাৰে। কিছুমান প্ৰকাৰৰ হৃদৰোগ পৰিয়ালতো চলিব পাৰে।
  • জীৱনশৈলী। সুৰা, ধপাত আৰু মনোৰঞ্জনমূলক ঔষধে আপোনাৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।
  • চিকিৎসীয় স্থিতি। উচ্চ ৰক্তচাপ, ডায়েবেটিচ, নিম্ন ৰক্ত শৰ্কৰা, মেদবহুলতা, স্লিপ এপনিয়া, আৰু অটোইমিউন বিকাৰ হৈছে হৃদযন্ত্ৰৰ ছন্দৰ সমস্যা সৃষ্টি কৰিব পৰা স্থিতিবোৰৰ ভিতৰত।
  • পৰিৱেশ। আপোনাৰ চাৰিওফালৰ পৃথিৱীৰ বস্তুবোৰে, যেনে বায়ু প্ৰদূষণ, এৰিথমিয়াৰ সম্ভাৱনা অধিক কৰিব পাৰে।

এৰিথমিয়াৰ চিকিৎসা | Treatment of Arrhythmia

হৃদযন্ত্ৰৰ এৰিথমিয়াৰ চিকিৎসা আপোনাৰ দ্ৰুত হৃদস্পন্দন (টেকিকাৰ্ডিয়া) বা লেহেম হৃদস্পন্দন (ব্ৰেডিকাৰ্ডিয়া) আছে নে নাই তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। কিছুমান হৃদযন্ত্ৰৰ এৰিথমিয়াৰ চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন নাই। আপোনাৰ চিকিৎসকে আপোনাৰ অৱস্থা নিৰীক্ষণ কৰিবলৈ নিয়মীয়া পৰীক্ষাৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে।

হৃদযন্ত্ৰৰ এৰিথমিয়া চিকিৎসা সাধাৰণতে কেৱল তেতিয়াহে প্ৰয়োজন হয় যদি অনিয়মীয়া হৃদস্পন্দনে গুৰুত্বপূৰ্ণ লক্ষণ সৃষ্টি কৰে, বা যদি অৱস্থাটোৱে আপোনাক অধিক গুৰুতৰ হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ আশংকা তৈয়াৰ কৰে।

চিকিৎসাত অন্তৰ্ভূক্ত থাকে-

  • ঔষধ: হৃদযন্ত্ৰৰ এৰিথমিয়াৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহৃত ঔষধবোৰ এৰিথমিয়াৰ প্ৰকাৰ আৰু সাম্ভাব্য জটিলতাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, হৃদস্পন্দনৰ হাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ আৰু হৃদস্পন্দনৰ স্বাভাৱিক ছন্দ পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ ঔষধ প্ৰায়ে টেকিকাৰ্ডিয়া থকা বেছিভাগ লোকৰ বাবে নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়। যদি আপোনাৰ এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেচন আছে, তেজ গোট মৰা প্ৰতিহত কৰিবলৈ তেজ পাতল কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হ’ব পাৰে। জটিলতাৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাৰ বাবে আপোনাৰ চিকিৎসকে নিৰ্দেশনা অনুসৰি ঔষধ গ্ৰহণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।
  • ভাগল কৌশল: এই কৌশলবোৰে আপোনাৰ ভেগাছ স্নায়ু প্ৰভাৱিত কৰি আপোনাৰ শৰীৰক শিথিল কৰিবলৈ প্ৰেৰিত কৰে, যি আপোনাৰ হৃদস্পন্দননিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। আপোনাৰ চিকিৎসকে আপোনাক ক’ব পাৰে:
  1. কাহ বা গেগ
  2. আপোনাৰ উশাহ ধৰি ৰাখক আৰু সহ্য কৰক (ভালচালভা কৌশল)
  3. শুই থাকক
  4. আপোনাৰ মুখৰ ওপৰত ঠাণ্ডা, তিতা টাৱেল এখন ৰাখক
  • বৈদ্যুতিক কাৰ্ডিওভাৰ্চন: যদি ঔষধে এক অসম হৃদযন্ত্ৰৰ ছন্দ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব নোৱাৰে (যেনে এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেচন), আপোনাক কাৰ্ডিঅ’ভাৰ্চনৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, চিকিৎসকে আপোনাক তলত ৰাখে আৰু তাৰ পিছত আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ নিয়মীয়া ছন্দ আৰম্ভ কৰিবলৈ আপোনাৰ বুকুৰ বেৰত বৈদ্যুতিক শ্বক প্ৰেৰণ কৰে।
  • পেচমেকাৰ: এই সঁজুলিটোৱে সুৰক্ষিত হৃদস্পন্দন ৰখাৰ বাবে আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীলৈ সৰু বৈদ্যুতিক আৱেগ প্ৰেৰণ কৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে এক পালচ জেনেৰেটৰ, য’ত বেটাৰী আৰু এটা সৰু কম্পিউটাৰ থাকে, আৰু তাঁৰ থাকে যি হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীলৈ আৱেগ প্ৰেৰণ কৰে।
  • ইমপ্লাণ্টেবল কাৰ্ডিঅভাৰটাৰ ডিফিব্ৰিলেটৰ (আইচিডি):চিকিৎসকসকলে মুখ্যতঃ ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ টেকিকাৰ্ডিয়া আৰু ভেণ্ট্ৰিকুলাৰ ফাইব্ৰিলেচন, দুটা জীৱনৰ বাবে বিপদজনক হৃদযন্ত্ৰৰ ছন্দৰ চিকিৎসাৰ বাবে আইচিডি ব্যৱহাৰ কৰে। আইচিডিয়ে নিৰন্তৰ আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ ছন্দ অনুসৰণ কৰে। যেতিয়া ই অতি দ্ৰুত, অস্বাভাৱিক ছন্দ চিনাক্ত কৰে, ই হৃদযন্ত্ৰৰ পেশীলৈ বৈদ্যুতিক শ্বক প্ৰদান কৰে যাতে ইয়াক পুনৰ নিয়মীয়া ছন্দত স্পন্দন কৰে। 
  • কেথেটাৰ এব্লেচন: আপোনাৰ চিকিৎসকে আপোনাৰ ভৰিৰ মাজেৰে কেথেটাৰ এটা সুমুৱাব। ই আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ ভিতৰৰ এটা সৰু এলেকালৈ উচ্চ-কম্পনাঙ্কৰ বৈদ্যুতিক শক্তি প্ৰদান কৰে যাৰ ফলত অস্বাভাৱিক ছন্দ হয়। এই শক্তিয়ে অস্বাভাৱিক ছন্দৰ পথ “সংযোগহীন” কৰে।
  • এৰিথমিয়াৰ বাবে হৃদযন্ত্ৰৰ অস্ত্ৰোপচাৰ:মেজ প্ৰক্ৰিয়াটো হৈছে এট্ৰিয়েল ফাইব্ৰিলেচন সংশোধন কৰিবলৈ এক প্ৰকাৰৰ অস্ত্ৰোপচাৰ। আপোনাৰ শল্য চিকিৎসকে আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ ওপৰৰ কোঠাবোৰত কটা শৃংখলা বা “গোলকধাঁধা” প্ৰস্তুত কৰে। লক্ষ্য টো হ’ল আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ বৈদ্যুতিক আৱেগকে কেৱল কিছুমান পথত ৰখা। কিছুমান লোকক পিছত পেচমেকাৰৰ প্ৰয়োজন হয়।

আপোনাৰ চিকিৎসকে অন্যান্য প্ৰক্ৰিয়াৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে, যেনে কৰোনেৰী বাইপাছ, হৃদৰোগৰ আন প্ৰকাৰৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ।

জটিলতা | Complication of Arrhythmia

চিকিৎসা অবিহনে, এক অসম হৃদযন্ত্ৰৰ ছন্দে বিপদজনক সমস্যা সৃষ্টি কৰিব পাৰে যেনে-

আলঝেইমাৰ ৰোগ আৰু ডিমেনচিয়া। এই জ্ঞানগত বিকাৰবোৰ ঘটিব পাৰে কিয়নো আপোনাৰ মগজুৱে সময়ৰ সৈতে পৰ্যাপ্ত তেজ নাপায়।

হাৰ্ট ফেইলাৰ। আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰই বাৰে বাৰে এৰিথমিয়াৰ পিছত যিমান ভালদৰে পাম্প কৰিব লাগে সিমান ভালদৰে পাম্প নকৰিব পাৰে।

ষ্ট্ৰোক। আপোনাৰ এট্ৰিয়াত থকা তেজ গোট মাৰিব পাৰে। যদি গোট এটা আপোনাৰ মগজুলৈ যায়, ইয়াৰ ফলত ষ্ট্ৰোক হ’ব পাৰে।

কাৰ্ডিয়াক এৰেষ্ট। ভি-ফাইবৰ ফলত আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ বন্ধ হ’ব পাৰে।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত এৰিথমিয়াৰ Arrhythmia সমস্যা সম্বন্ধে আগবঢ়োৱা তথ্যবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰ্ভৰশীল তথ্য আধাৰিত। এই তথ্যবোৰ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞনাৰ্থেহে যোগান ধৰা হʼল, ই কোনো পেচাদাৰী চিকিৎসাৰ বিকল্প নহয় আৰু বিশেষ বা গুৰুতৰ পৰিস্থিতিত ডাক্তৰ/বিশেষজ্ঞৰ কাষ চাপিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হʼল। মনত ৰাখিব এৰিথমিয়া এক গুৰুতৰ সমস্যা সেয়ে লক্ষণবোৰ অৱহেলা নকৰিব।

FAQ

১. এৰিথমিয়া সৃষ্টি কৰিবলৈ হৃদযন্ত্ৰত কি ঘটে?

উঃ- হৃদযন্ত্ৰৰ বৈদ্যুতিক প্ৰণালীত যিকোনো বাধাৰ ফলত এৰিথমিয়া হ’ব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, সাধাৰণ পেচমেকাৰৰ (চাইনাছ নোড) বাহিৰে হৃদযন্ত্ৰৰ অংশত অস্বাভাৱিক আৱেগৰ সৈতে অনিয়মীয়া হৃদস্পন্দন আৰম্ভ হ’ব পাৰে, বা চাইনাছ নোডৰ অস্বাভাৱিক হাৰ বা ছন্দ হ’ব পাৰে।

২. এৰিথমিয়া কিহে আৰম্ভ কৰিব পাৰে?

উঃ- এৰিথমিয়াৰ সচৰাচৰ কাৰণবোৰৰ ভিতৰত থাকিব পাৰে চাপ, কেফেইন, ধপাত, সুৰা, আহাৰৰ বড়ি আৰু কাহ আৰু চৰ্দিৰ ঔষধ। যদি আহৰণ কৰা হৃদৰোগ, যেনে মায়োকাৰ্ডিয়েল ইনফাৰ্কচন (হৃদআক্ৰমণ) বা জন্মগত হৃদৰোগৰ ফলত আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ কোষকলা ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়, আপোনাৰ এৰিথমিয়া হোৱাৰ আশংকা থাকিব পাৰে। অৱশ্যে কিছুমান ৰোগীৰ বাবে চিকিৎসকে তেওঁলোকৰ এৰিথমিয়াৰ কাৰণ চিনাক্ত কৰিব নোৱাৰে।

৩. ইলেক্ট্ৰফিজিঅ’লজিষ্ট কোন/কি?

উঃ- এজন ইলেক্ট্ৰফিজিঅ’লজিষ্ট এজন হৃদৰোগ বিশেষজ্ঞ যিয়ে এৰিথমিয়া পৰিচালনাৰ বিশেষ প্ৰশিক্ষণ লৈছে।

৪. ইচিজি কি?

উঃ- ইলেক্ট্ৰকাৰ্ডিঅগ্ৰাম (ইচিজি) হৈছে বৈদ্যুতিক কাৰ্যকলাপৰ এক ট্ৰেচিং যি প্ৰতিটো হৃদস্পন্দন আৰম্ভ কৰে। ইয়াক য’ত সম্ভৱ হয় বাহু আৰু ভৰিৰ সৈতে চাৰিটা লীড সংলগ্ন কৰি ৰেকৰ্ড কৰিব লাগে, আৰু বুকুত 6 টা লীড সংলগ্ন কৰিব লাগে। ইচিজি-ত দেখা আৰ্হিবোৰে ক’ব পাৰে যে হৃদযন্ত্ৰৰ আক্ৰমণ হৈছে নে ঘটিছে আৰু লগতে প্ৰায় হৃদযন্ত্ৰত ক্ষতি হৈছে। হৃদযন্ত্ৰৰ ছন্দৰ বিকাৰ, হৃদযন্ত্ৰৰ যিকোনো অন্তৰ্নিহিত সমস্যাৰ উপস্থিতি, এৰিথমিয়া আছে নে নাই, আৰু ই এক এৰিথমিয়া যাৰ চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হয় সেইটো মূল্যাঙ্কন কৰাত ইচিজি যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ।

৫. একট’পিক বীট – তেওঁলোকৰ বাবে কোনো চিকিৎসা আছে নেকি?

উঃ- বেছিভাগ স্থানচ্যুত বীট ক্ষতিকাৰক নহয় আৰু চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন নাই। যদি ৰোগী এজন অতি লক্ষণযুক্ত হয়, বিটা ব্লকাৰৰ দৰে ঔষধে সহায় কৰিব পাৰে। কিছুমান এৰিথমিয়াৰ এক অস্থানিক মনোযোগ আছে যাক এবলেট কৰিব পাৰি।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top