Alzheimer’s: Overview and Treatment | আলঝেইমাৰ ৰোগ: পৰিদৰ্শন  আৰু প্ৰতিকাৰ 

আলঝেইমাৰ (Alzheimer’s) ৰোগ হৈছে এক মস্তিষ্কৰ বিকাৰ যি লাহে লাহে স্মৃতি শক্তি আৰু চিন্তা কৰাৰ দক্ষতা ধ্বংস কৰে আৰু অৱশেষত, আটাইতকৈ সৰল কামবোৰ সম্পাদন কৰাৰ সামৰ্থ্য। আলঝেইমাৰ ৰোগ হৈছে বিশ্বব্যাপী ডিমেনচিয়াৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণ। বিশ্বৰ জনসংখ্যা বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে ইয়াৰ প্ৰচলন আংশিকভাৱে বৃদ্ধি হৈ আহিছে। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত আলঝেইমাৰ ৰোগৰ (Alzheimer’s) কাৰণ, ধৰণ, লক্ষণ, আৰু চিকিৎসাৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব।  

Alzheimer’s: Overview and Treatment | আলঝেইমাৰ ৰোগ: পৰিদৰ্শন  আৰু প্ৰতিকাৰ 
Join Telegram channel

Read also: Anxiety disorder | উদ্বেগ বিকাৰৰ সমস্যা

এই নিউৰোডিজেনাৰেটিভ (Neurodegenerative) ৰোগ প্ৰক্ৰিয়াটো প্ৰাথমিক ভাৱে দুটা হলমাৰ্ক ৰোগৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা হয়- 

১. β-এমাইলইড প্লেক জমা হোৱা (β-amyloid plaque deposition)

২. হাইপাৰফছফৰিলেটেড টাউৰ নিউৰোফিব্ৰিলাৰী টেংগেল (neurofibrillary tangles of hyperphosphorylated tau) 

ৰোগ নিৰ্ণয় কৰাটো নিৰ্ভৰ কৰে তৰল আৰু ইমেজিং বায়োমাৰ্কাৰ লগতে কেইবাটাও চৰ্ত পূৰণ কৰা নিদানিক উপস্থাপনৰ ওপৰত। 

মগজুৰ এই ফলক আৰু জটবোৰ এতিয়াও আলঝেইমাৰ ৰোগৰ কিছুমান মুখ্য বৈশিষ্ট্য বুলি গণ্য কৰা হয়। আন এটা বিশেষত্ব হ’ল মস্তিষ্কৰ স্নায়ু কোষৰ (Neuron) মাজৰ সংযোগ হেৰুওৱা। নিউৰনে মগজুৰ বিভিন্ন অংশৰ মাজত, আৰু মগজুৰ পৰা শৰীৰৰ পেশী আৰু অঙ্গলৈ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে। আন বহুতো জটিল মগজুৰ পৰিৱৰ্তনে আলঝেইমাৰৰ ক্ষেত্ৰতো এক ভূমিকা পালন কৰে বুলি ধাৰণা কৰা হয়। এই ক্ষতি আৰম্ভণিতে হিপ্পোকেম্পছ (Hippocampus) ত হোৱা দেখা যায়, যি স্মৃতি গঠনত মগজুৰ অত্যাৱশ্যকীয় অংশ। নিউৰনবোৰ মৰি যোৱাৰ লগে লগে, মগজুৰ অতিৰিক্ত অংশ প্ৰভাৱিত হয়। আলঝেইমাৰৰ অন্তিম পৰ্যায়লৈ এই ক্ষতি ব্যাপক ৰূপত বৃদ্ধি হয় আৰু মস্তিষ্কৰ কোষকলা যথেষ্ট হ্ৰাস পায়।

আলঝেইমাৰ ৰোগ কাৰণ | Causes of Alzheimer’s

বিজ্ঞানীসকলে বৰ্তমানেও আলঝেইমাৰ ৰোগৰ সঠিক কাৰণ নিৰ্ধাৰণ কৰি উলিয়াব পৰা নাই। ইয়াৰ কাৰণবোৰৰ ভিতৰত সম্ভৱতঃ মগজুৰ বয়স-সম্পৰ্কীয় পৰিৱৰ্তনৰ সংমিশ্ৰণ অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, লগতে আনুবংশিক, পাৰিপাৰ্শ্বিক আৰু জীৱনশৈলীৰ কাৰকেও ভূমিকা পালন কৰে। আলঝেইমাৰ ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি বা হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষেত্ৰত এই কাৰকবোৰৰ যিকোনো এটাৰ গুৰুত্ব ব্যক্তি ভেদে পৃথক হ’ব পাৰে।

  • বয়স সম্পৰ্কীয় কাৰণ (Risk factor relating to Age): বৰ্ধিত বয়স এই ৰোগটোৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ জ্ঞাত বিপদাশংকাৰ কাৰক। আলঝেইমাৰ ৰোগত আক্ৰান্ত লোকৰ সংখ্যা ৬৫ বছৰৰ পিছত প্ৰতি ৫ বছৰত দুগুণ হয়। ৮৫ বছৰ বা অধিক বয়সৰ লোকৰ প্ৰায় এক-তৃতীয়াংশৰ এই ৰোগবিধ হোৱাৰ আশংকা বেছি থাকে। বিজ্ঞানীসকলে অধ্যয়ন কৰি আছে যে কেনেদৰে মগজুৰ বয়স-সম্পৰ্কীয় পৰিৱৰ্তনবোৰে নিউৰনৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে আৰু আলঝেইমাৰত অৰিহণা যোগাবলৈ আন প্ৰকাৰৰ মস্তিষ্কৰ কোষবোৰ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। বয়স সম্পৰ্কীয় এই পৰিৱৰ্তনবোৰৰ ভিতৰত আছে মগজুৰ কিছুমান অংশৰ ক্ষয় (সংকুচিত), প্ৰদাহ, ভাস্কুলাৰ ক্ষতি, মুক্ত ৰেডিকেল নামৰ অস্থিৰ অণুৰ উৎপাদন, আৰু কোষৰ ভিতৰত শক্তি উৎপাদন ভাঙি যোৱা।
  • বংশানুগত কাৰণ (Genetical Factor): পিতৃ-মাতৃৰ পৰা উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে পোৱা জিনবোৰে এই কথা নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে যে তেওঁৰ আলঝেইমাৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা কিমান পৰিমাণে আছে। আনুবংশিক বিপদাশংকাৰ কাৰকবোৰ হৈছে জিনৰ পৰিৱৰ্তন বা পাৰ্থক্য যি ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। পৰিয়ালত চলি অহা কিছুমান বেমাৰো এই বিপদাশংকাৰ কাৰক হিচাপে দেখা দিব পাৰে।
  • অন্যান্য জীৱনশৈলীগত, স্বাস্থ্যসম্বন্ধীয় আৰু পৰিৱেশজনিত কাৰণ (Other factors relating to Lifestyle, Health and Environment): 
  1. জ্ঞানীয় হ্ৰাস আৰু ভাস্কুলাৰ স্থিতিৰ মাজক সম্পৰ্ক যেনে- হৃদৰোগ, ষ্ট্ৰোক, আৰু উচ্চ ৰক্তচাপৰ লগতে বিপাকীয় স্থিতি যেনে- ডায়েবেটিচ আৰু মেদবহুলতা। 
  2. পুষ্টিকৰ আহাৰ, শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা, সামাজিক ব্যস্ততা, টোপনি, আৰু মানসিকভাৱে উদ্দীপনামূলক কাম সকলোবোৰে মানুহক বয়সৰ সৈতে স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাত সহায় কৰে। এই কাৰকবোৰে জ্ঞানীয় হ্ৰাস আৰু আলঝেইমাৰ ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  3. প্ৰাৰম্ভিক জীৱনৰ কাৰকবোৰেও এই ক্ষেত্ৰত এক ভূমিকা পালন কৰিব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, অধ্যয়নবোৰে উচ্চ স্তৰৰ শিক্ষাক ডিমেনচিয়াৰ হ্ৰাস হোৱা বিপদাশংকাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰিছে। জাতিগত গোট আৰু লিংগৰ মাজত ডিমেনচিয়াৰ বিপদাশংকাৰ পাৰ্থক্যও আছে।

আলঝেইমাৰ ৰোগৰ ধৰণ | Types of Alzheimer’s

দুটা প্ৰকাৰৰ আলঝেইমাৰ ৰোগ পৰিলক্ষিত হয় –

১. আগতীয়াকৈ আৰম্ভ হোৱা আৰু 

২. পলমকৈ আৰম্ভ হোৱা। 

দুয়ো প্ৰকাৰৰ এটা আনুবংশিক উপাদান থাকে।

১. আগতীয়াকৈ আৰম্ভ হোৱা (Early-onset Alzheimer’s)

আগতীয়াকৈ আৰম্ভ হোৱা আলঝেইমাৰ ৰোগ এজন ব্যক্তিৰ ৩০ ৰ পৰা ৬০-ৰ দশকৰ মাজভাগৰ ভিতৰত হয় আৰু ই আলঝেইমাৰ থকা সকলো লোকৰ ১০ শতাংশতকৈ কম প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। কিছুমান ঘটনা তিনিটা জিনৰ এটাত উত্তৰাধিকাৰী পৰিৱৰ্তনৰ ফলত হয়। আন ক্ষেত্ৰত, গৱেষণাই দেখুৱায় যে অন্যান্য আনুবংশিক উপাদান জড়িত হৈ থাকে। গৱেষকসকলে আগতীয়াকৈ আৰম্ভ হোৱা আলঝেইমাৰ ৰোগৰ বাবে অতিৰিক্ত আনুবংশিক বিপদাশংকাৰ প্ৰকাৰ চিনাক্ত কৰিবলৈ কাম কৰি আছে।

২. পলমকৈ আৰম্ভ হোৱা (Late-onset Alzheimer’s)

আলঝেইমাৰ থকা বেছিভাগ লোকৰ পলমকৈ আৰম্ভ হোৱা আলঝেইমাৰ ৰোগ হয়, য’ত ৬০ ৰ দশকৰ মাজভাগত লক্ষণবোৰ স্পষ্ট হৈ পৰে। গৱেষকসকলে এনে এক নিৰ্দিষ্ট জিন বিচাৰি পোৱা নাই যি পোনপটীয়াকৈ ৰোগটোৰ পলমকৈ আৰম্ভ হোৱা প্ৰকাৰৰ কাৰণ হয়। অৱশ্যে, ক্ৰম’জম ১৯-ত এপলিপোপ্ৰ’টিন ই (Apolipoprotein E/APOE) জিনৰ এটা প্ৰকাৰ বা এলিল থকা এটা আনুবংশিক বিপদাশংকাৰ কাৰকে ব্যক্তি এজনৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰে। ‘APOE ɛ4’-ক বিপদাশংকা-কাৰক জিন বুলি কোৱা হয় কিয়নো ই এজন ব্যক্তিৰ এই ৰোগ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। অৱশ্যে, APOE ɛ4 এলিল ৰ উত্তৰাধিকাৰী হোৱাৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে এজন ব্যক্তিৰ নিশ্চিতভাৱে আলঝেইমাৰ হ’ব। APOE ɛ4 এলিল থকা কিছুমান লোকৰ কেতিয়াও এই ৰোগ নহয়, আৰু আলঝেইমাৰ হোৱা অন্য লোক কোনো এ.পি.ও.ই. ɛ4 এলিল জিন বহনকাৰী নহʼবও পাৰে।

আলঝেইমাৰ ৰোগৰ লক্ষণ | Symptoms of Alzheimer’s

আলঝেইমাৰ ৰোগৰ লক্ষণসমূহ এনে ধৰণৰ দেখা যায় –

১. স্মৃতি শক্তি হ্ৰাস (Memory loss)

স্মৃতি শক্তি হেৰুওৱা বা হ্ৰাস হোৱা আলঝেইমাৰৰ এটা প্ৰধান লক্ষণ। বয়সৰ লগত স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস হোৱাটো এক সাধাৰণ কথা, কিন্তু এই ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত এই সমস্যা অব্যাহত থাকে আৰু মানসিক অৱস্থাৰ অৱনতি ঘটে, যাৰ ফলত ৰোগীৰ কাম কৰাৰ সামৰ্থ্য প্ৰভাৱান্বিত হয়।

২. চিন্তা শক্তি হ্ৰাস (reduces the ability to think)

এই ৰোগত আক্ৰান্ত কিছুমান লোকে তেওঁলোকৰ পৰিকল্পনা এটা বিকশিত আৰু অনুসৰণ কৰাৰ বা সংখ্যাৰ সৈতে কাম কৰাৰ সামৰ্থ্যৰ পৰিৱৰ্তন অনুভৱ কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে দৈনন্দিন কৰি অহা সাধাৰণ কাম এটা কৰাতো অসুবিধাৰ সন্মুখিন হʼব পাৰে। তেওঁলোকৰ মনোযোগ দিয়াত অসুবিধা হ’ব পাৰে আৰু তেওঁলোকে আগৰ তুলনাত কামবোৰ কৰিবলৈ বহুত বেছি সময় ল’ব পাৰে।

৩. সময় আৰু ঠাইৰ সৈতে বিভ্ৰান্তিত পৰিব পাৰে (Can face confusion with time and place)

আলঝেইমাৰৰ সৈতে বসতি কৰা লোকসকলে তাৰিখ, ঋতু আৰু সময় অতিবাহিত হোৱাৰ পথ হেৰুৱাব পাৰে। যদি এইটো তৎক্ষণাৎ নহয় তেন্তে তেওঁলোকৰ কিবা বুজিবলৈ সমস্যা হ’ব পাৰে। কেতিয়াবা তেওঁলোকে পাহৰি যাব পাৰে যে তেওঁলোক ক’ত আছে বা কেনেকৈ তালৈ গৈছিল।

৪. দৃশ্যমান ছবি আৰু স্থানিক সম্পৰ্ক বুজিপোৱাত সমস্যা (Trouble understanding visual images and spatial relationships)

কিছুমান লোকৰ বাবে, দৃষ্টিশক্তিৰ সমস্যা থকাটো আলঝেইমাৰৰ লক্ষণ। ইয়াৰ ফলত ভাৰসাম্য বা পঢ়াত সমস্যা হ’ব পাৰে। তেওঁলোকৰ দূৰত্ব বিচাৰ কৰা আৰু ৰং বা বৈপৰীত্য নিৰ্ধাৰণ কৰাত সমস্যা হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত গাড়ী চলোৱাৰ সমস্যা হ’ব পাৰে।

৫. লিখোতে বা কওঁতে শব্দৰ সৈতে সমস্যা পাব পাৰে (May face problem with words while writing or speaking)

এনে লোকৰ বাৰ্তালাপ অনুসৰণ কৰা বা যোগদান কৰাত সমস্যা হ’ব পাৰে। তেওঁলোকে কথোপকথনৰ মাজতে ৰৈ যাব পাৰে আৰু কেনেদৰে অব্যাহত ৰাখিব লাগে তাৰ কোনো ধাৰণা নাথাকিব পাৰে বা তেওঁলোকে নিজকে পুনৰাবৃত্তি কৰিব পাৰে। তেওঁলোকে শব্দভাণ্ডাৰৰ সৈতে সংগ্ৰাম কৰিব পাৰে, চিনাকি বস্তু এটাৰ নামতো তেওঁলোকে সমস্যা পাব পাৰে বা ভুল নাম ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

৬. বস্তুবোৰৰ অৱস্থানত ভুল কৰা (Misplacing things)

আলঝেইমাৰ ৰোগত আক্ৰান্ত ব্যক্তি এজনে বস্তুবোৰ অস্বাভাৱিক স্থানত ৰাখিব পাৰে। তেওঁলোকে বস্তুবোৰ হেৰুৱাব পাৰে আৰু সেইবোৰ পুনৰ বিচাৰিবলৈ তেওঁলোকৰ পদক্ষেপৰ ওপৰেৰে ঘূৰি যাবলৈ অক্ষম হ’ব পাৰে। বিশেষকৈ ৰোগটো তীব্ৰ হোৱাৰ লগে লগে এনে লোকে আনৰ ওপৰত চুৰি কৰাৰ অভিযোগ পৰ্যন্ত আনিব পাৰে।

৭. সিদ্ধান্ত লোৱাত সমস্যা (Problem with making a decision)

এনে ব্যক্তিয়ে সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সমস্যাত ভুগীব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, তেওঁলোকে ধনৰ সৈতে লেনদেন কৰোঁতে দুৰ্বল বিচাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে বা সাজ-সজ্জা বা নিজকে পৰিষ্কাৰ ৰখাৰ প্ৰতি কম মনোযোগ দিব পাৰে।

৮. পৃথককৈ থকা (Isolate living)

এই ৰোগত আক্ৰান্ত ব্যক্তিয়ে বাৰ্তালাপ এটা ধৰি ৰখা বা অনুসৰণ কৰাৰ ক্ষমতাৰ পৰিৱৰ্তন অনুভৱ কৰিব পাৰে। ফলস্বৰূপে, তেওঁ ৰুচি, সামাজিক কাৰ্যকলাপ বা অন্যান্য ব্যস্ততাৰ পৰা আঁতৰি থাকিব পাৰে। প্ৰিয় দল বা কাৰ্যকলাপৰ সৈতে খাপ খোৱাত তেওঁলোকৰ সমস্যা হ’ব পাৰে।

৯. মেজাজ আৰু ব্যক্তিত্বৰ পৰিৱৰ্তন (Change in Mood and Personality)

এনে লোকৰ মনোভাৱ আৰু ব্যক্তিত্বৰ পৰিৱৰ্তন হʼব পাৰে। তেওঁলোক বিভ্ৰান্ত, সন্দেহজনক, হতাশাগ্ৰস্ত, ভীত বা উদ্বিগ্ন হ’ব পাৰে। তেওঁলোকে ঘৰত নিজৰ আৰামৰ ক্ষেত্ৰ বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে বা তেওঁলোকৰ বাহিৰত সহজে বিচলিত হ’ব পাৰে।

আলঝেইমাৰ ৰোগৰ প্ৰতিকাৰ | Treatment of Alzheimer’s

বৰ্তমানলৈকে আলঝেইমাৰ ৰোগৰ কোনো নিৰাময় পোৱা হোৱা নায়। এবাৰ  লক্ষণ দেখুৱাবলৈ আৰম্ভ কৰিলে  এনে কোনো চিকিৎসা নাই যিয়ে সেইবোৰ বন্ধ বা বিপৰীতমূখী কৰিব পাৰে। কিন্তু কিছুমান ঔষধ আছে যিয়ে কিছুমান লক্ষণ সহজ কৰিব পাৰে। এইবোৰে ৰোগটোৰ তীব্ৰতাক লেহেম কৰিব পাৰে, আৰু মগজুক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভালদৰে কাম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।  এনে ক্ষেত্ৰত কিছুমান প্ৰাকৃতিক উপায় লাভকাৰী হোৱা দেখা যায়। তাৰেই কিছুমান তলত উল্লেখ কৰা হʼল –

১. পৰিপূৰক গ্ৰহন কৰক (Take Supplements):

অধ্যয়নবোৰে সূচায় যে ডি.এইচ.এ. (DHA) পৰিপূৰক আলঝেইমাৰৰ লক্ষণবোৰৰ প্ৰগতি স্থগিত কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। ডি.এইচ.এ. হৈছে অমেগা-৩ ফেটি এচিডৰ এটা ধৰণ যি কণী, মাছ, মাংস আৰু শেলাইত পোৱা যায়। 

লগতে, ভিটামিন E সমৃদ্ধ খাদ্য বা পৰিপূৰকেও এই ৰোগৰ লক্ষণ লেহেম কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। 

হালধি আৰু আদা পৰিয়ালৰ আন সদস্যসকলক পশ্চিমীয়া ঔষধত বহু শতাব্দী ধৰি বয়স বৃদ্ধিৰ লক্ষণ উন্নত কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে, যাৰ ভিতৰত আছে ডিমেনচিয়াৰ লক্ষণ যেনে স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস আৰু মনোযোগ দিয়াৰ অসামৰ্থ্যতা, লগতে আৰ্থ্ৰাইটিছৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিষ আৰু ফুলা উন্নত কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি প্ৰদৰ্শন কৰিছে। কিন্তু এই উদ্ভিদটো পিত্তৰ পাথৰ থকা, জণ্ডিচ থকা আৰু তেজ পাতল থকা লোকসকলৰ বাবে ক্ষতিকাৰক বুলি কোৱা হৈছে- যিকোনো নতুন ভেষজ প্ৰণালী আৰম্ভ কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ সৈতে আলোচনা কৰাতো প্ৰয়োজনীয়।

২. খাদ্যাভাস সলনি কৰক (Change your Diet):

মধুমেহ আৰু মেদবহুলৰ সমস্যাত ভোগা লোকৰ দেহতো আলঝেইমাৰ ৰোগ বিকশিত হোৱাৰ আশংকা থাকে। সেয়ে এই মধুমেহ আৰু মেদবহুলতাৰ পক্ষে চকু ৰাখি খাদ্যাভাস সলনি আৰু নিয়মিয়াকৈ সন্তুলিত কৰি ৰাখিলে আলঝেইমাৰ হোৱাৰ আশংকা কমি থাকে।

৩. ব্যায়াম কৰক (Do Exercise):

ব্যায়াম আৰু ডিমেনচিয়াৰ মাজৰ সম্পৰ্ক অধ্যয়ন কৰাৰ পৰা জনা গৈছে যে জ্যেষ্ঠজনৰ ক্ষেত্ৰত শাৰীৰিক নিষ্ক্ৰিয়তা কমেও ২৫% লৈ হ্ৰাস কৰিব পাৰিলে বিশ্বব্যাপী ডিমেনচিয়াৰ প্ৰায় এক নিযুত আলঝেইমাৰৰ ঘটনা কমাব পৰা যায়। ব্যায়াম ভাস্কুলাৰ ডিমেনচিয়াৰ ব্যৱস্থাপনাত বিশেষভাৱে সহায়ক, য’ত প্লেক জমা হোৱা আৰু তেজৰ প্ৰবাহ সীমিত হোৱাৰ ফলত মস্তিষ্কৰ কোষৰ মৃত্যু হয়। 

ইয়াৰ বাবে কঠিন ব্যায়ামৰ সলনি আপোনি দৈনন্দিন কামবোৰো পৰিশ্ৰমেৰে কৰি শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা বজাই থব পাৰে। 

৪. সামাজিক সম্পৰ্ক বজাই ৰাখক (Keep social interaction):

আলঝেইমাৰ ৰোগ আৰু সম্পৰ্কিত ডিমেনচিয়াৰ সৈতে বাস কৰা লোকসকলৰ জ্ঞান আৰু সামগ্ৰিক সুস্থতা উন্নত কৰাৰ আন এক শ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতি হৈছে মনোসামাজিক হস্তক্ষেপৰ জৰিয়তে। গৱেষণাই দেখুৱায় যে মানুহৰ আনন্দ কঢ়িয়াই অনা কাৰ্য যেনে- প্ৰিয়জনৰ সৈতে বৃদ্ধ হোৱা বা একেলগে জীৱন নিৰ্বাহৰ কৰা, ভাল বন্ধুবৰ্গৰ মাজত সময় কটোৱা আদিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি নিৰন্তৰ সামাজিক সম্পৰ্ক নিশ্চিত কৰিলে ডিমেনচিয়া থকা লোকসকলৰ জীৱন উন্নত হোৱাৰ আশংকা থাকে।

৫. টোপনি ভাল হোৱাৰ প্ৰয়োজন (Good sleep is Important): 

গৱেষণাই সূচায় যে জ্ঞান আৰু টোপনিৰ মাজত এক শক্তিশালী সম্পৰ্ক আছে। টোপনিৰ অভাৱৰ অধ্যয়নে দেখুৱায় যে স্বাস্থ্যৱান প্ৰাপ্তবয়স্কসকলে সাধাৰণ নিশাৰ এক-তৃতীয়াংশ টোপনি হেৰুৱালে গুৰুতৰ হ্ৰস্বম্যাদী স্মৃতিশক্তি হ্ৰাস হ’ব পাৰে, যি ডিমেনচিয়াত দেখা পোৱা জ্ঞানগত বিকাৰৰ সৈতে তুলনীয়। আলঝেইমাৰ ৰোগ আৰু সম্পৰ্কিত ডিমেনচিয়া ৰোগত আক্ৰান্ত লোকসকলে টোপনি বিঘ্নিত হ’লে আৰু অধিক পৰিণাম ভুগিব পাৰে, যাৰ ফলত স্বাভাৱিক ডিমেনচিয়াৰ লক্ষণবোৰ অধিক বেয়া হ’ব পাৰে। 

ইয়াৰ উপৰি আপোনি Acupunture, reflexology আদি কৰাই চাব পাৰে। এইবোৰে আলঝেইমাৰ আৰু ইয়াৰ লক্ষণবোৰ লেহেম কৰাত সহায় কৰে। 

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত আপোনাক আলঝেইমাৰ ৰোগ Alzheimer’s আৰু ইয়াৰ ধৰণ, লক্ষণ, কাৰণ তথা প্ৰাকৃতিক চিকিৎসাজনিত উপায়ৰ বিষয়ে অৱগত কৰোৱা হʼল। আশা কৰো এই তথ্য সমূহে আপোনাক লাভান্বিত কৰিব। ধন্যবাদ!

FAQ

১. আলঝেইমাৰ (Alzheimer’s) কিমান সচৰাচে হয়?

উঃ- বিশ্বব্যাপী প্ৰায় ৫০ নিযুত লোক আলঝেইমাৰ ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ বাস কৰি আছে আৰু আনুমানিক ৫.৮ নিযুত লোক আলঝেইমাৰৰ সৈতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত আছে। বিশ্বব্যাপী আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত জনসংখ্যাৰ বয়স বৃদ্ধি হোৱাৰ সৈতে, এই সংখ্যাবোৰ পৰৱৰ্তী ৫০ বছৰত দুগুণ বা তিনিগুণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। 

২. আলঝেইমাৰ আৰু ডিমেনচিয়া একেই নেকি?

উঃ- ডিমেনচিয়া হৈছে এক লক্ষণ আৰু ইয়াৰ বহুতো কাৰণ আছে যাৰ ভিতৰত আছে ভাস্কুলাৰ ৰোগ, পাৰ্কিনছন ৰোগ, সুৰাপান, আঘাতজনিত মস্তিষ্কৰ আঘাত, ভিটামিনৰ অভাৱ আদি। আলঝেইমাৰ ৰোগ হৈছে ডিমেনচিয়াৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণ। যদিও আলঝেইমাৰ থকা সকলোৰে ডিমেনচিয়া আছে, ডিমেনচিয়া থকা সকলোৰে আলঝেইমাৰ নাথাকিবও পাৰে।

৩. আলঝেইমাৰ সাধাৰণতে পুৰুষৰ দেহত নে মহিলাৰ দেহত হয়?

উঃ- অধিক মহিলা আলঝেইমাৰ ৰোগত আক্ৰান্ত। অৱশ্যে, সাধাৰণতে মহিলাসকলে পুৰুষতকৈ দীঘলীয়া জীৱন যাপন কৰে সেয়েহে মহিলাৰ জনসংখ্যা যথেষ্ট বেছি। গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে যেতিয়া বয়সৰ প্ৰভাৱৰ অনুসৰি মহিলাসকল এতিয়াও পুৰুষতকৈ অধিক আক্ৰান্ত হোৱা দেখা যায় আৰু তাৰ কাৰণ স্পষ্ট নহয়।

৪. মগজুত আলঝেইমাৰ কʼত আৰম্ভ হয়? 

উঃ- নিয়মীয়া নিউৰোইমেজিংত দেখা পোৱা আটাইতকৈ পুৰণি গাঁথনিগত পৰিৱৰ্তনবোৰ হৈছে সংকোচন – যাক এট্ৰফী বুলিও কোৱা হয় – সাধাৰণতে হিপ্পোকেম্পছৰ টেম্পোৰেল লোবৰ মাজৰ অংশত। আলঝেইমাৰৰ এক বিৰল সংস্কৰণত, পেৰিটেল লোবসহ মগজুৰ পশ্চাৎ কৰ্টিকেল এলেকাত এট্ৰফী হ’ব পাৰে। এট্ৰফী চিনাক্ত কৰাৰ আগতেই মগজুৰ আন অংশত অস্বাভাৱিক প্ৰ’টিন জমা হয়।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top