NCERT Class 4 Environmental Studies Chapter 5 Anita and The Honey Bee Bees

NCERT Class 4 Environmental Studies Chapter 5 Anita and The Honey Bee Bees Solutions to each chapter is provided in the list so that you can easily browse through different chapters NCERT Class 4 Environmental Studies Chapter 5 Anita and The Honey Bee Bees Notes and select need one. NCERT Class 4 Environmental Studies Chapter 5 Anita and The Honey Bee Bees Question Answers Download PDF. NCERT Class 4 Environmental Studies Solutions.

NCERT Class 4 Environmental Studies Chapter 5 Anita and The Honey Bee Bees

Join Telegram channel

Also, you can read the NCERT book online in these sections Solutions by Expert Teachers as per Central Board of Secondary Education (CBSE) Book guidelines. NCERT Class 4 Environmental Studies Textual Solutions are part of All Subject Solutions. Here we have given NCERT Class 4 Environmental Studies Textbook Solutions for All Chapters, You can practice these here.

Chapter: 5

1. Find out how much money you spend in one year for various school related things.

ThingsMoney Spent
1. Travel to school and back
2. Notebooks
3. Pens-Pencils/Stationery
4. Uniforms
5. School bag
6. Lunch Box
7. Shoes
8. Other Things (i)
(ii)
Total

Ans: 

ThingsMoney Spent 
1. Travel to school and back3000
2. Notebooks1000
3. Pens-Pencils/Stationery500
4. Uniforms3000
5. School bag1000
6. Lunch Box800
7. Shoes1000
8. Other Things (i)1000
Other Things (ii)500
Total11,800

2. How much money did you spend on your books this year?

Ans: 2000.

3. What kind of a school uniform would you like to wear? Draw a picture of it in your notebook and colour it.

Ans: Students, do yourself.

WhatsApp Group Join Now
Telegram Group Join Now
Instagram Join Now

4. Make two groups in the class. Debate the topic – ‘We should have uniforms in school.’ 

Ans: Wearing the same uniform instills a feeling of togetherness. It fosters an indomitable team spirit as everyone is easily identifiable as being on the same team. Students feel they are an important part of something bigger than themselves when in uniform.

LET US TALK

1. Do you know someone who wanted to study, but could not do so? Talk about them in the class.

Ans: Yes, a maid used to clean my house; her kid wanted to go to school but couldn’t since his mother is sick, so he had to work to make ends meet.

2. Every child has a right to free education upto Class VIII. Do you think that all children are able to study up to Class VIII? Discuss.

Ans: Education is a basic human right. It helps us ensure equality and raise the level of poverty. Every child should be educated because, with education, the country develops and grows.

3. Have you seen any insects near flowers? Find out their names and write.

Ans: Bee, Butterfly, Ant, Beetle, Wasp, Dragonfly and Hoverfly.

4. Draw and colour their pictures in the notebook. 

Ans: Students, do yourself.

9. Why do you think they come to the flowers? Find out.

Ans: Insects come to flowers mainly for nectar (sweet juice) and pollen (food). 

10. When honey bees fly, there is a kind of sound. Can you try to copy this sound?

Ans: While flying, honey bees average a speed of 15 miles per hour and make a buzzing noise.

FIND OUT

1. What do people in your area put on the part of the body where the bee has stung?

Ans: Because bee stings include acid, they apply baking soda, or medicine provided by the doctor to the area where the bee has stung.

2. Draw a picture of a honey bee in your notebook. Colour it and give it a name.

Ans: Students, do yourself.

3. The litchi trees come to flower in February. I put all my four boxes near the litchi orchards. I got 12 kilograms of honey from each box. I sold this honey in the market. This was my first earning from my bees. Now I have 20 boxes.

What will be the total cost of Anita’s 20 boxes?

Ans: Given that the cost of one box is ₹2000, the total cost for 20 boxes is:

Total cost = 2000 × 20

Total cost = 2000 × 20 = 40,000

Total cost of Anita’s 20 boxes = ₹40,000

FIND OUT

1. Anita and others in her village get Rs.35 for one kilogram of honey. How much does one kilogram of honey cost in your town?

Ans: One kilogram of honey cost in my town is Rs.320.

2. What are the different colours of honey that you have seen?

Ans: Golden yellow, dark brown, light amber, reddish brown etc.

3. Is honey used in your house? What is it used for?

Ans: Yes, Honey is used as a natural sweetener in food, medicine for coughs and wounds, and skincare products. It also helps in weight management and provides quick energy.

4. Which are some other insects that live together in a group, like honeybees?

Ans: Other insects that live together, like honeybees, are ants, wasps and termites.

5. Have you seen where ants live?

Ans: Ants live in nests consisting of pebbles, soil particles, and other materials that are either underground or above ground.

6. What kind of eatables attract ants? List them.

Ans: Sugar, small tortilla pieces, dead insects etc. eatables attract ants.

7. Look at a line of ants. What is its colour?

Ans: They are of black, brown or red colour.

8. Have you been bitten by an ant? What was the ant like – black or red, big or small?

Ans: Yes, I have been bitten by an ant. The ant was red and small.

9. Do ants ever come near you? When?

Ans: Yes, they do come near me when sugar, sweets or other eatables are lying around me.

10. Look carefully at some big and small ants. How many legs does an ant have?

(a) Big ant _____________.

Ans: Big ant 6 legs.

(b) Small ant _____________.

Ans: Small ant 6 legs.

11. Draw an ant in your notebook and colour it.

Ans: Students, do yourself.

12. While eating peanuts you probably throw away the shells. Why don’t you try to make some insects by using the shells. Do not forget to colour them.

Ans: Students, do yourself.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This will close in 0 seconds

Scroll to Top