Health Benefits of Oregano Oil | অৰেগানো তেলৰ লাভালাভ 

সাধাৰণ ভেষজ অৰেগানোৰ লাভালাভ আৰু ব্যৱহাৰ প্ৰাচীন ইজিপ্তীয়সকলৰ দিনৰ পৰাই অস্তিত্বত আছে। চালাড, চুপ আৰু পিজ্জাকে ধৰি ইটালিয়ান ৰন্ধন প্ৰণালীত ইয়াৰ উপস্থিতিৰ বাবে ব্যাপকভাৱে প্ৰসিদ্ধ, অৰেগানো ঔষধৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে। অৰেগানো তেল হৈছে অৰেগানো উদ্ভিদৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা অধিক ঘনত্বৰ উৎপাদন। আপুনি বেছিভাগ স্বাস্থ্য খাদ্য আৰু ভিটামিন দোকানত পিল, কেপচুল আৰু তৰল ৰূপত সহজে উপলব্ধ অৰেগানো তেল বিচাৰি পাব পাৰে। ইয়াক মৌখিকভাৱে গ্ৰহণ কৰিব পাৰি বা ছালত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি, কিন্তু ইয়াক অৰেগানো অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ সৈতে ভুল কৰিব নালাগে যি এৰোমাথেৰাপীত ব্যৱহাৰ কৰা হয় যি অধিক ঘনীভূত আৰু গ্ৰহণ কৰিব নালাগে। তেল পাত আৰু কাণ্ড শুকুৱাই তৈয়াৰ কৰা হয় আৰু ব্যৱহাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কেইবাটাও নিষ্কাশন পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। অৰেগানো তেলৰ লাভালাভ আৰু ব্যৱহাৰৰ ভিতৰত আছে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট, এণ্টিবায়টিক আৰু এণ্টিফাংগাল গুণাগুণ। উক্ত প্ৰৱন্ধটিত অৰেগানো তেলৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ  Health Benefits of Oregano Oil বিষয়ে আলোচনা আগবঢ়োৱা হৈছে।

Health Benefits of Oregano Oil | অৰেগানো তেলৰ লাভালাভ 
Join Telegram channel

Read also: Benefits of Lemon Essential Oil | নেমু তেলৰ লাভালাভ

অৰেগানো তেলৰ লাভালাভ আৰু ব্যৱহাৰ | Health Benefits of Oregano Oil

১. প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ (Anti-inflammatory properties) 

প্ৰদাহ হৈছে এটা ৰোগৰ প্ৰতি শৰীৰৰ সঁহাৰি। শৰীৰৰ ঘাঁবোৰ প্ৰায়ে প্ৰতিকূল স্বাস্থ্য প্ৰভাৱৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হৈ থাকে। অধ্যয়নবোৰে দেখুৱাইছে যে অৰেগানো তেলৰ অন্যতম মুখ্য উপাদান কাৰ্ভাক্ৰলে ফুলা হ্ৰাস কৰে। এণ্টিঅক্সিডেণ্টেৰে সমৃদ্ধ, অৰেগানোৱে শৰীৰক মুক্ত ৰেডিকেল নিষ্ক্ৰিয় কৰাত আৰু প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

২. ইষ্ট সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী (Effective in treating yeast infections)

যদিও ক্ষতিকাৰক নহয়, ইষ্টত তীব্ৰ অত্যাধিক বৃদ্ধিৰ ফলত সংক্ৰমণ আৰু অন্ত্ৰৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে মুখ আৰু যোনিকে ধৰি ইষ্ট সংক্ৰমণৰ সৈতে যুঁজ দিয়াৰ বাবে অৰেগানো অত্যাৱশ্যকীয় তেল যথেষ্ট কাৰ্যকৰী। ইষ্ট কেণ্ডিডাৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ প্ৰকাৰটো ক্ৰ’নৰ ৰোগ আৰু আলচাৰেটিভ কোলাইটিছৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

৩. শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণ (Strong antioxidant properties)

এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হৈছে এনে পদাৰ্থ যি জাৰণ প্ৰতিহত কৰে আৰু শৰীৰৰ মুক্ত ৰেডিকেলৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়ে। তদুপৰি, শৰীৰত মুক্ত ৰেডিকেলৰ প্ৰশংসা কৰ্কট ৰোগ আৰু অন্যান্য হৃদযন্ত্ৰ সম্পৰ্কীয় সমস্যাৰ দৰে দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ সৈতে সমকালীন হ’ব পাৰে। অৰেগানো হৈছে এক প্ৰাকৃতিক এণ্টিঅক্সিডেণ্ট য’ত কাৰ্ভাক্ৰল আৰু থাইমল থাকে, যি কোষবোৰৰ ক্ষতি প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

৪. বিষ উপশম প্ৰদান কৰে (Provides pain relief)

ইয়াৰ বিষ উপশমকাৰী গুণাগুণৰ বাবে, অৰেগানো তেলে মৰ্ফিনৰ দৰে একে প্ৰভাৱ প্ৰদৰ্শন কৰে। অৰেগানো নিষ্কাশন ব্যৱহাৰ কৰি নিগনিৰ ওপৰত পৰীক্ষা-নলী অধ্যয়নে ফলাফল প্ৰদান কৰে যি প্ৰদৰ্শন কৰে যে অনুকৰণটো পালি-নিৰ্ভৰশীল আছিল। অৰেগানো নিষ্কাশন অধিক খোৱাৰ সৈতে, নিগনিবোৰে বিষ হ্ৰাস অনুভৱ কৰে।

৫. কৰ্কট ৰোগৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে (Fights Cancer)

অৰেগানো তেলত কাৰ্ভাক্ৰলৰ অস্তিত্বেও কৰ্কট ৰোগৰ সৈতে যুঁজ দিয়া গুণ সূচায়। স্বাস্থ্যকৰ কোষবোৰ অক্ষত ৰাখি অৰেগানো তেলৰ ব্যক্তিগতভাৱে কৰ্কট ৰোগ সৃষ্টিকাৰী কোষবোৰ বাছনি কৰাৰ ক্ষমতা আছে।

৬. ওজন হ্ৰাসত সহায়ক (Aids in weight loss) 

কাৰ্ভাক্ৰল ওজন হ্ৰাসৰ বাবে এক সক্ৰিয় উপাদান হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে। নিগনিৰ ওপৰত কৰা এক অধ্যয়নত কাৰ্ভাক্ৰল থকা উচ্চ চৰ্বিযুক্ত আহাৰ প্ৰদান কৰিলে ওজন যথেষ্ট কম বৃদ্ধি হোৱা দেখা গৈছিল। একেটা নিগনিৰ গোট, যেতিয়া উচ্চ চৰ্বিযুক্ত আহাৰ প্ৰদান কৰা হয়, যথেষ্ট পৰিমাণৰ ওজন বৃদ্ধি কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, কাৰ্ভাক্ৰলে চৰ্বি কোষৰ গঠনৰ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। আপুনি স্বাস্থ্যকৰ জীৱনশৈলীৰ অংশ হিচাপে আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস কাৰ্যসূচীৰ বাবে অৰেগানো তেল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে।

৭. ভাইৰেল সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰে (Prevents viral infection)

কাৰ্ভাক্ৰলৰ ভালদৰে বৰ্ণনা কৰা যৌগ আৰু ইয়াৰ এনালগ থাইমল থকা অৰেগানো তেলৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ বহুতো। শেহতীয়া অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে অৰেগানো তেল ব্যৱহাৰ কৰিলে ভাইৰেল প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। অৰেগানো তেলে ভাইৰাছৰ প্ৰৱেশ অৱৰুদ্ধ কৰে, যাৰ ফলত শৰীৰৰ এণ্টিভাইৰেল সম্ভাৱনা শক্তিশালী হয়। যদিও অৰেগানোৰ প্ৰবক্তাসকলে প্ৰদৰ্শন কৰে যে চাইনাছ প্ৰতিৰোধ বা হ্ৰাস কৰাটো সঁচাকৈয়ে যুক্তিসঙ্গত, তথাপিও অধিক গৱেষণা কৰা প্ৰয়োজন। সেয়েহে, চাইনাছ চিকিৎসাৰ বাবে অৰেগানো তেলৰ পালি স্বাস্থ্যসেৱা পেছাদাৰীৰ সহায়ত নিৰ্ধাৰণ কৰিব লাগিব। তদুপৰি, যিহেতু অৰেগানো তেল প্ৰকৃতিৰ দ্বাৰা অধিক আহাৰ পৰিপূৰক, F.D.A-ৰ কোনো অনুমোদন নাই আৰু সেয়েহে, বিশুদ্ধতা আৰু পালিৰ ওপৰত কোনো নিয়ন্ত্ৰণ নাই।

৮. কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰা (Lower cholesterol levels)

অধ্যয়নবোৰে দেখুৱাইছে যে উচ্চ চৰ্বিযুক্ত আহাৰ আৰু অৰেগানো তেল গ্ৰহণ কৰিলে কেৱল উচ্চ চৰ্বিযুক্ত আহাৰ দিয়া সকলৰ তুলনাত শৰীৰত কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস হোৱা দেখা যায়। অধিক পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ পিছত, যিসকলে তেওঁলোকৰ আহাৰত অৰেগানো তেল ব্যৱহাৰ কৰিছিল তেওঁলোকৰ বেয়া কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ (LDL) আৰু উচ্চ ভাল কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ (HDL) কম আছিল।

৯. এণ্টিবায়টিক (Antibiotics)

অৰেগানো তেলত  থকা কাৰ্ভাক্ৰলটো এণ্টিবায়টিক। এই ক্ষেত্ৰত যথেষ্ট গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে অৰেগানো তেলে সংক্ৰমণ আৰু সাধাৰণ ৰোগ যেনে চৰ্দি, ফ্লু, ছালৰ সংক্ৰমণ আদি নাইকিয়া কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, অৰেগানো তেলে যথেষ্ট দক্ষতাৰে কাণৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে। এই প্ৰাকৃতিক এণ্টিবায়টিকটোৱে ফাৰ্মাচিউটিকেল এণ্টিবায়টিকৰ দৰে একে কাৰ্যকৰীতা দেখুৱাইছে।

১০. আপোনাৰ অন্ত্ৰ পৰিষ্কাৰ কৰে (Cleanses your gut)

অৰেগানো তেলে আপোনাৰ অন্ত্ৰৰ কাৰ্যক্ষমতা উন্নত কৰিব পাৰে, বিশেষকৈ অন্ত্ৰ ফুলি যোৱাৰ দৰে অত্যাধিক পৰিস্থিতিত। যেতিয়া আপোনাৰ অন্ত্ৰৰ বেৰত ত্ৰুটি থাকে তেতিয়া অন্ত্ৰ এটা ফুলি যায়, যাৰ ফলত বেক্টেৰিয়া আৰু অন্যান্য বিষাক্ত পদাৰ্থ তেজৰ প্ৰবাহত প্ৰৱেশ কৰে। অৰেগানো তেলে আপোনাৰ অন্ত্ৰৰ বেৰক আঘাত আৰু ফুটুকাৰ অন্ত্ৰৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে।

ব্যৱহাৰ | Uses

অৰেগানো তেলে  চুপ, চছ আৰু অন্যান্য খাদ্যৰ বাবে এক বিশেষ চিজনিং যোগ দিয়ে। আপোনাৰ শৰীৰত ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা আৰু আপোনাৰ ঘৰৰ বায়ুৰ মানদণ্ড উন্নত কৰাৰ বাবে অৰেগানো তেল এক মাধ্যম হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। আঘাতপ্ৰাপ্ত অংশত পোনপটীয়াকৈ ইয়াৰ পাতল ৰূপত অৰেগানো তেল প্ৰয়োগ কৰিলে বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে আৰু আঘাতটো দ্ৰুততাৰে আৰোগ্য হোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। অৰেগানো তেল ব্যৱহাৰ কৰিলে সাধাৰণ চৰ্দি আৰু কাহৰ চিকিৎসাত সহায় কৰিব পাৰে।

পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side effects

অৰেগানো তেল গ্ৰহণ অত্যাধিক গ্ৰহণ কৰিলে অসুৰক্ষিত বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। ইয়াত কেইটামান সাম্ভাব্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছে যাৰ সৈতে আপুনি নিজকে চিন্তিত কৰিব লাগিব:

  • ডায়েবেটিছ  ৰোগীসকলে তেওঁলোকে ব্যৱহাৰ কৰা অৰেগানো তেলৰ পৰিমাণৰ প্ৰতি সতৰ্ক হোৱা উচিত কিয়নো ই তেওঁলোকৰ ৰক্ত শৰ্কৰা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।
  • গৰ্ভপাতৰ বিষয়ে বৰ্ধিত উদ্বেগৰ বাবে গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত আপুনি অৰেগানো তেল পৰিহাৰ কৰিলে ই সহায় কৰিব।
  • যদি আপুনি লেমিয়াচি পৰিয়ালৰ উদ্ভিদৰ প্ৰতি এলাৰ্জিক হয় তেন্তে অৰেগানো তেল ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে।
  • যদি আপোনাৰ আগৰে পৰা ৰক্তক্ষৰণৰ বিকাৰ হয় তেনেহ’লে ই ৰক্তক্ষৰণ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।
  • অৰেগানো তেলৰ সৈতে খালে তাম, লো আৰু জিংক শোষণ হ্ৰাস হ’ব।
  •  যদি আপুনি তেল খায়, আপোনাৰ আভ্যন্তৰীণ কোষকলা ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱাৰ আশংকা অধিক।
  • অৰেগানো তেল ইমান শক্তিশালী যে ই হৃদযন্ত্ৰৰ কিছুমান স্থিতি থকা লোকসকলৰ বাবে জটিলতাও উলিয়াব পাৰে।

সেয়হে অৰেগানো তেলৰ লাভালাভ Health Benefits of Oregano Oil আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা  তথ্য। ৰোগ নিৰাময় ক্ষেত্ৰত অৰেগানো তেল ব্যৱহাৰ কৰা আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক অৰেগানো তেলৰ Health Benefits of Oregano Oil স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভৰ Health Benefits of Oregano Oil বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত অৰেগানো তেলৰ লাভালাভ, অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে।আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ।

FAQ

১. অৰেগানো তেলে শৰীৰৰ সৈতে কি কৰে?

উত্তৰঃ অৰেগানো ভিটামিন কে-ৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস। অধ্যয়নে দেখুৱাইছে যে হাড়ৰ স্বাস্থ্য আৰু ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে ভিটামিন কে গুৰুত্বপূৰ্ণ। অৰেগানো তেলত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে যি আপোনাৰ কোষবোৰৰ ক্ষতি কৰাৰ পৰা মুক্ত ৰেডিকেল বন্ধ কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত কৰ্কট ৰোগৰ দৰে গুৰুতৰ ৰোগ হ’ব পাৰে।

২. অৰেগানো তেল হাঁওফাঁওৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰঃ অৰেগানোত কাৰ্ভাক্ৰল আৰু টাৰ্পেনৰ দৰে যৌগ থাকে যি হাঁওফাঁও পৰিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰে। এই তেলেৰ হাঁওফাঁওৰ প্ৰদাহ আৰু ভিৰ হ্ৰাস কৰাত আৰু বায়ুপ্ৰবাহ উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। দৈনিক অৰেগানো চাহ খোৱাটো হাপানি বা অন্যান্য শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমস্যা থকা লোকসকলৰ বাবে সহায়ক হ’ব পাৰে।

৩. অৰেগানো তেল লোৱাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উপায় কি?

উত্তৰঃ ইয়াৰ শক্তিশালী সোৱাদৰ বাবে কেপচুলত তেল লোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে, কিন্তু আপুনি এক চামুচ কেৰিয়াৰ তেলত দুটোপাল মিহলি কৰি পোনপটীয়াকৈ তেল ল’ব পাৰে, যেনে জলফাই তেলৰ লগত মিহলি কৰি।

৪. শ্লেষ্মাৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত অৰেগানো তেলে সহায় কৰে  নেকি?

উত্তৰঃ ডিফিউজাৰত কেইটোপালমান তেল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি বা ভৰ্তি নাকৰ পৰা সকাহ দিবলৈ পোনপটীয়াকৈ উশাহত ল’ব পাৰি। বাষ্প ইনহালাটৰত এই অত্যাৱশ্যকীয় তেল ব্যৱহাৰ কৰিলে আপোনাৰ নাকৰ শ্লেষ্মা ঢিলা আৰু নিষ্কাশন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। যদি আপুনি ডিঙিৰ বিষত ভুগে, গাৰ্গলিং কৰাৰ আগতে তেলৰ টোপালবোৰ গৰম পানীৰ সৈতে মিহলি কৰিলে বিষ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

৫. শ্বাস তন্ত্ৰৰ সংক্ৰমণৰ বাবে অৰেগানো তেল ভাল নেকি?

উত্তৰঃ যেতিয়া এৰোমাথেৰাপীত ব্যৱহাৰ কৰা হয়, অৰেগানো তেলে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু শ্লেষ্মা আৰু কফ জমা হোৱা ঢিলা কৰি আৰু আঁতৰ কৰি শ্বাসনলীৰ দক্ষতা উন্নত কৰিব পাৰে। 

Read also: Health Benefits of Mustard Oil | সৰিয়হ তেলৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top