Conjunctivitis Problem and Treatment | কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ সমস্যা  আৰু   প্ৰতিকাৰ

চকু ৰঙা পৰাৰ এক সাধাৰণ কাৰণ আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত জৰুৰীকালীন বিভাগ, জৰুৰী যত্ন, আৰু প্ৰাথমিক যত্ন ক্লিনিকত এক সচৰাচৰ অভিযোগ। ই যিকোনো বয়সৰ লোক, জনগাঁথনি বা আৰ্থসামাজিক স্থিতি প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। যদিও সাধাৰণতে স্ব-সীমিত আৰু কেতিয়াবাহে দৃষ্টিশক্তি হেৰুওৱা হয়, চকুৰ বাবে মূল্যাঙ্কন কৰোঁতে, ৰঙা চকুৰ আন দৃষ্টিশক্তিৰ বাবে বিপদজনক কাৰণবোৰ অস্বীকাৰ কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়। চকুৰ বাহিৰৰ পৃষ্ঠ আৱৰি থকা স্বচ্ছ, লুব্ৰিকেটিং শ্লেষ্মা আৱৰণ হৈছে চকুৰ কঞ্জাক্টিভা। ই দুটা অংশৰে গঠিত, “বুলবাৰ কঞ্জাক্টিভা” যি পৃথিৱীখন আৱৰি ৰাখে আৰু চকুৰ পতাৰ ভিতৰৰ পৃষ্ঠত ৰেখা বদ্ধ কৰা “টাৰ্চাল কঞ্জাক্টিভা”। কঞ্জাক্টিভাইটিছ হৈছে কঞ্জাক্টিভাৰ প্ৰদাহ বা সংক্ৰমণ। ই তীব্ৰ বা দীৰ্ঘম্যাদী আৰু সংক্ৰামক বা সংক্ৰামক নহয়। তীব্ৰ কঞ্জাক্টিভাইটিছ হৈছে উপস্থাপনৰ পৰা 3 ৰ পৰা 4 সপ্তাহৰ লক্ষণৰ ম্যাদ (সাধাৰণতে কেৱল 1 ৰ পৰা 2 সপ্তাহ স্থায়ী) আনহাতে দীৰ্ঘম্যাদীক 4 সপ্তাহতকৈ অধিক স্থায়ী বুলি কোৱা হয়।আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ Conjunctivitis সমস্যা আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব। 

Conjunctivitis Problem and Treatment | কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ সমস্যা  আৰু   প্ৰতিকাৰ
Join Telegram channel

Read also: Cataract Problem and Treatment | ছানি পৰাৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ প্ৰকাৰ | Types of Conjunctivitis

  • বেক্টেৰিয়া: চকুৰ  ৰঙা পৰা লক্ষণ, চকুৰ ৰাতিপুৱা জটা হোৱা, বগা-হালধীয়া পিউৰুলেণ্ট বা মুকোপুলেণ্ট স্ৰাৱ
  • ভাইৰেল: খজুৱতি লক্ষণ, শেহতীয়াকৈ উৰ্ধ শ্বাসনলীৰ সংক্ৰমণৰ ইতিহাস, পানীৰ পৰা স্ৰাৱ, নিম্নমানৰ পালপেব্ৰেল কঞ্জাক্টিভেল ফলিকল, কোমল প্ৰিঅ’ৰিকুলাৰ লিম্ফেডেনোপেথি।
  • এলাৰ্জিক: খজুৱতি বা জ্বলাৰ লক্ষণ, এলাৰ্জি/এটপীৰ ইতিহাস, পানীৰ দৰে স্ৰাৱ, এডিমাটছ চকুৰ পতা, কঞ্জাক্টিভাল পেপিলা, কোনো প্ৰিউৰিকুলাৰ লিম্ফেডেনোপেথি নাই।

কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ কাৰণ | Causes of Conjunctivitis

  • চকুৰ ৰঙা পৰা আৰু স্ৰাৱৰ আটাইতকৈ প্ৰচলিত ব্যুৎপত্তি হৈছে কঞ্জাক্টিভাইটিছ। যদিও বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ কঞ্জাক্টিভাইটিছ থাকে, ভাইৰেল, এলাৰ্জিক আৰু বেক্টেৰিয়া হৈছে তিনিটা আটাইতকৈ সচৰাচৰ। 
  • সংক্ৰামক কঞ্জাক্টিভাইটিছ বেক্টেৰিয়া, ভাইৰাছ, ভেঁকুৰ আৰু পৰজীৱীৰ ফলত হ’ব পাৰে। অৱশ্যে, কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ 80% তীব্ৰ ৰোগ ভাইৰেল হয়, আটাইতকৈ সচৰাচৰ হোৱা বীজাণু হৈছে এডেনোভাইৰাছ। ভাইৰেল কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ 65 ৰ পৰা 90% ঘটনাৰ বাবে এডেনোভাইৰাছ দায়বদ্ধ। অন্যান্য সচৰাচৰ ভাইৰেল বীজাণুবোৰ হৈছে হাৰপিছ চিম্পলেক্স, হাৰপিছ জষ্টাৰ, আৰু এণ্টেৰোভাইৰাছ।
  • প্ৰাপ্তবয়স্কৰ তুলনাত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত বেক্টেৰিয়াৰ কঞ্জাক্টিভাইটিছ অধিক সচৰাচৰ হয়, আৰু বয়সৰ গোটৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি বেক্টেৰিয়া ৰক্ষাৰ বাবে দায়বদ্ধ বীজাণুবোৰ পৃথক হয়। ষ্টেফিলোকক্কাল প্ৰজাতি, বিশেষকৈ ষ্টেফিলোকক্কাল অৰিয়াছ, তাৰ পিছত ষ্ট্ৰেপ্টোকক্কাছ নিউমোনিয়া আৰু হিমোফিলাছ ইনফ্লুৱেঞ্জা প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ ক্ষেত্ৰত আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণ, আনহাতে শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এই ৰোগ প্ৰায়ে এইচ. ইনফ্লুৱেঞ্জা, এছ. নিউমোনিয়া আৰু মোৰাক্সেলা কেটাৰাৰালিছৰ ফলত হয়।
  • অন্যান্য বেক্টেৰিয়াৰ কাৰণবোৰৰ ভিতৰত আছে নাইচেৰিয়া গনোৰিয়া, ক্লেমাইডিয়া ট্ৰাকোমেটিছ, আৰু কোৰিনেবেক্টেৰিয়াম ডিপথেৰিয়া। এন. গনোৰিয়া হৈছে নৱজাতকৰ বেক্টেৰিয়া ৰক্তক্ষৰণৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণ। 
  • এলাৰ্জেন, বিষাক্ত পদাৰ্থ আৰু স্থানীয় বিষাক্ত পদাৰ্থ অ-সংক্ৰামক কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ বাবে দায়বদ্ধ।

কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ লক্ষণ | Symptoms of Conjunctivitis

বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ গুলপীয়া চকুৰ সৈতে অলপ বেলেগ লক্ষণ থাকিব পাৰে, কিন্তু সাধাৰণতে, যদি আপুনি অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে তেন্তে চিকিৎসকৰ সৈতে কথা পতাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ:

  • গুলপীয়া বা ৰঙা-টোনড চকু
  • আপোনাৰ চকুত এক কঠোৰ অনুভৱ
  • ৰাতি আপোনাৰ চকুত জমা হোৱা পানীযুক্ত বা ডাঠ স্ৰাৱ
  • আপোনাৰ চকুত খজুৱতি
  • অস্বাভাৱিক পৰিমাণৰ চকুপানী।

কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ চিকিৎসা | Treatment of Conjunctivitis 

  • ভাইৰেল কঞ্জাক্টিভাইটিছ : ভাইৰেল কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ বেছিভাগ ঘটনা মৃদু। সংক্ৰমণটো সাধাৰণতে চিকিৎসা অবিহনে আৰু কোনো দীৰ্ঘম্যাদী পৰিণাম অবিহনে 7 ৰ পৰা 14 দিনৰ ভিতৰত পৰিষ্কাৰ হ’ব। অৱশ্যে, কিছুমান ক্ষেত্ৰত, ভাইৰেল কঞ্জাক্টিভাইটিছ পৰিষ্কাৰ হ’বলৈ 2ৰ পৰা 3 সপ্তাহ বা অধিক সময় লাগিব পাৰে। এজন চিকিৎসকে অধিক গুৰুতৰ প্ৰকাৰৰ কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ চিকিৎসাৰ বাবে এণ্টিভাইৰেল ঔষধ দিব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, হাৰপিছ চিম্পলেক্স ভাইৰাছ বা ভেৰিচেলা-জষ্টাৰ ভাইৰাছৰ ফলত হোৱা কঞ্জাক্টিভাইটিছ। এণ্টিবায়টিকবোৰে ভাইৰেল কঞ্জাক্টিভাইটিছ উন্নত নকৰে; এই ঔষধবোৰ ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে কাৰ্যকৰী নহয়।
  • বেক্টেৰিয়াৰ কঞ্জাক্টিভাইটিছ: মৃদু বেক্টেৰিয়াৰ কঞ্জাক্টিভাইটিছ এণ্টিবায়টিক চিকিৎসা অবিহনে আৰু কোনো জটিলতা সৃষ্টি নকৰাকৈ ভাল হ’ব পাৰে। চিকিৎসা অবিহনে ই প্ৰায়ে 2ৰ পৰা 5 দিনৰ ভিতৰত উন্নত হয় কিন্তু সম্পূৰ্ণৰূপে আঁতৰি যাবলৈ 2 সপ্তাহ লাগিব পাৰে। আপোনাৰ চিকিৎসকে এণ্টিবায়টিক এটা দিব পাৰে (যদি কেছটো গুৰুতৰ হয়), সাধাৰণতে বেক্টেৰিয়াৰ কনজাংটিভাইটিছৰ বাবে চকুৰ ড্ৰপ বা মলম হিচাপে স্থানীয়ভাৱে দিয়া হয়। এণ্টিবায়টিকে সংক্ৰমণৰ দৈৰ্ঘ্য হ্ৰাস কৰাত, জটিলতা হ্ৰাস কৰাত আৰু আনলৈ বিস্তাৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।
  • এলাৰ্জিক কঞ্জাক্টিভাইটিছ: এলাৰ্জেনৰ ফলত হোৱা কঞ্জাক্টিভাইটিছ (যেনে পৰাগ বা জন্তুৰ ডেণ্ডাৰ) সাধাৰণতে ব্যক্তিজনৰ পৰিৱেশৰ পৰা এলাৰ্জেন আঁতৰাই উন্নত হয়। এলাৰ্জিৰ ঔষধ আৰু কিছুমান চকুৰ ড্ৰপ (টপিকেল এণ্টিহিষ্টামাইন আৰু ভেচোকনষ্ট্ৰিকৰ), কিছুমান প্ৰেছক্ৰিপশ্বন চকুৰ ড্ৰপ সহ, এলাৰ্জিক কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ পৰাও সকাহ দিব পাৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত, আপোনাৰ চিকিৎসকে লক্ষণবোৰ উন্নত কৰিবলৈ ঔষধৰ সংমিশ্ৰণৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। যদি আপোনাৰ এলাৰ্জিৰ ফলত আপোনাৰ কঞ্জাক্টিভাইটিছ হয় তেন্তে আপোনাৰ চিকিৎসকে সহায় কৰিব পাৰে।

কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ | Home Remedies for Conjunctivitis

  • উষ্ণ সংকোচন: যদি আপোনাৰ চকু বিষোৱা, সংক্ৰমিত বা বিৰক্ত হয়, গৰম সংকোচনে সহায় কৰিব পাৰে। এক অধ্যয়নত দেখুওৱা হৈছে, গৰম সংকোচবোৰে ব্লেফেৰাইটিছ থকা লোকসকলক সহায় কৰিব পাৰে, এক স্থিতি য’ত চকুৰ পতা ফুলা আৰু ক্ৰাষ্টেড হোৱা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। মন কৰিবলগীয়া যে, যদিও গৰম সংকোচবোৰে সকাহ প্ৰদান কৰিব পাৰে, সেইবোৰে প্ৰকৃততে অৱস্থাটো নিৰাময় কৰিব নোৱাৰে। 
  • ঠাণ্ডা সংকোচন: গৰম সংকোচনৰ দৰে, ঠাণ্ডা সংকোচবোৰে চকুৰ সংক্ৰমণ সঠিকভাৱে নিৰাময় নকৰে। অৱশ্যে, তেওঁলোকে কিছুমান চকুৰ ৰোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত অসুবিধা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। চৰ্দি সংকোচৰ ফলত চকুৰ আঘাত আৰু সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত ফুলা হ্ৰাস হ’ব পাৰে।
  • মেকআপ বৰ্জন কৰক: চকুৰ সংক্ৰমণৰ দৰে বস্তু পৰিহাৰ কৰিবলৈ আমি সকলোৱে চকুৰ মেকআপ, যেনে মাস্কাৰা, আই শ্বেডো, আৰু আই লাইনাৰ ভাগ-বতৰা নকৰিবলৈ জানো। কিন্তু আপুনি আপোনাৰ নিজৰ চকু আৰু মুখৰ মেকআপ, আৰু মেকআপ ব্ৰাছবোৰো পেলাই দিব লাগে, যদি আপুনি সংক্ৰমিত চকু থকা সময়ত ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰে। ই নিশ্চিত কৰে যে আপুনি নিজকে পুনৰ সংক্ৰমিত নকৰে।

কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ প্ৰতিৰোধ | Prevention of Conjunctivitis

গুলপীয়া চকুৰ বিস্তাৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ভাল পৰিচ্ছন্নতা অভ্যাস কৰক।  উদাহৰণ স্বৰূপে:

  • আপোনাৰ চকুআপোনাৰ হাতেৰে স্পৰ্শ নকৰিব।
  • আপোনাৰ হাত সঘনাই ধুব।
  • দৈনিক পৰিষ্কাৰ টাৱেল আৰু ৱাছক্লথ ব্যৱহাৰ কৰিব।
  • টাৱেল বা ৱাছক্লথ ভাগ-বতৰা নকৰিব।
  • আপোনাৰ গাৰুৰ কেচবোৰ সঘনাই সলনি কৰিব।
  • আপোনাৰ চকুৰ প্ৰসাধন সামগ্ৰী পেলাই দিয়ক, যেনে মাস্কাৰা।
  • চকুৰ প্ৰসাধন সামগ্ৰী বা ব্যক্তিগত চকুৰ যত্নৰ সামগ্ৰী ভাগ-বতৰা নকৰিব।

জটিলতাসমূহ | Complications

তীব্ৰ কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ জটিলতা বিৰল। অৱশ্যে, 5 ৰ পৰা 7 দিনৰ ভিতৰত উন্নতি প্ৰদৰ্শন কৰাত ব্যৰ্থ হোৱা ৰোগীসকলৰ পৰৱৰ্তী মূল্যাঙ্কনৰ বাবে চকু বিশেষজ্ঞৰ ওচৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা উচিত। এইচ.জে.জেড.ভি. কনজাংটিভাইটিছ থকা ৰোগীসকলৰ জটিলতাৰ আশংকা সৰ্বাধিক। এইচ.জেড.ভি. থকা প্ৰায় 38.2% ৰোগীৰ কৰ্ণিয়াৰ জটিলতা হয়, আৰু 19.1% ৰোগীৰ ইউভাইটিছ হয়; এই ৰোগীসকলে নিকট পুনৰ-মূল্যাঙ্কনৰ বাবে সদায়ে চকু বিশেষজ্ঞ এজনক দেখা কৰিব লাগে। [6] এন গনোৰিয়া থকা ৰোগীসকলৰ কৰ্ণিয়া জড়িত হোৱা আৰু গৌণ কৰ্ণিয়া ছিদ্ৰ হোৱাৰ উচ্চ বিপদাশংকা থাকে আৰু সেয়েহে সঠিকচিকিৎসা কৰা উচিত।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ সমস্যা, ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ, প্ৰতিৰোধ আদিৰ লগতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বৰ্ণনা, কৰা হৈছে। এই তথ্যবোৰৰ নিৰ্ভৰযোগ্য উৎস আধাৰিত আৰু কেৱল আপোনাৰ সজাগতাৰ বাবেহে আগবঢ়োৱা হʼল। মনত ৰাখিব যে কঞ্জাক্টিভাইটিছ এক গুৰুতৰ সমস্যা। সেয়ে বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়। 

FAQ

১. কঞ্জাক্টিভাইটিছ কি?  

উঃ- ইয়াক ‘পিংক আই’ বা ‘চ’ৰ আইজ’ বুলিও কোৱা হয়, ই হৈছে ‘কঞ্জাক্টিভা’ৰ প্ৰদাহ, এক পাতল কলা যি আপোনাৰ চকুৰ মণি আৰু চকুৰ পতাৰ ভিতৰভাগ আৱৰি ৰাখে। এলাৰ্জি, খজুৱতি বা সংক্ৰমণৰ বাবে কঞ্জাক্টিভা ফুলিব পাৰে, আৰু ইয়াৰ সৰু ৰঙা ৰক্ত নলীবোৰে ইয়াক গুলপীয়া বা ৰঙা দেখায়।

২. আপুনি কি লক্ষণৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগে? 

উঃ- ভাইৰেল চকুৰ সংকোচনে প্ৰায়ে এটা চকু প্ৰভাৱিত কৰে, পানী যুক্ত চকু আৰু পাতল স্ৰাৱৰ সৈতে। বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণত, দুয়োটা চকু প্ৰভাৱিত হয় আৰু স্ৰাৱ ডাঠ আৰু সেউজীয়া-হালধীয়া ৰঙৰ হয়। যদি এলাৰ্জিৰ ফলত ৰঙা পৰে, খজুৱতি আৰু ৰঙা পৰিব। সকলো ক্ষেত্ৰতে, আপুনি পোহৰৰ প্ৰতি সংবেদনশীল অনুভৱ কৰিব পাৰে বা অলপ অস্পষ্ট দৃষ্টি থাকিব পাৰে।

৩. কোনে কঞ্জাক্টিভাইটিছ পাব পাৰে? 

উঃ- যিকোনো ব্যক্তি, কিয়নো ই সাধাৰণ চৰ্দিৰ দৰে কিন্তু শিশুৰ ইয়াৰ প্ৰৱণতা অধিক হয় কিয়নো, বিদ্যালয়ত, তেওঁলোকে আন বহুতৰ সৈতে ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্কত আহে। 

৪. কঞ্জাক্টিভাইটিছ কিমান দিন থাকে?

উঃ- ভাইৰেল/বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ তীব্ৰতা আৰু আপুনি কিমান তৎক্ষণাৎ চিকিৎসা আৰম্ভ কৰে তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি 4 ৰ পৰা 15 দিনৰ ভিতৰত যিকোনো বস্তু।

৫. সকলো ধৰণৰ গুলপীয়া চকুৰ বাবে একক প্ৰতিকাৰ আছে নেকি? 

উঃ- নহয়, আৰু চিকিৎসকে আপোনাক তেনেকৈ ক’ব। গুলপীয়া হোৱাটো এটা লক্ষণ – যদি ই এলাৰ্জি হয়, আপোনাক এণ্টিহিষ্টামিন কৰিবলৈ কোৱা হ’ব আনহাতে যদি ই বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ হয় তেন্তে এণ্টিবায়টিকৰ প্ৰয়োজন হ’ব (মন কৰিব যে যদি আপোনাৰ ভাইৰেল সংক্ৰমণ হয় তেন্তে এই ঔষধবোৰৰ কোনো লাভ নহ’ব)। হাৰপিছৰ দৰে এছ.টি.ডি.-ৰ বাবে চিকিৎসাৰ এক সম্পূৰ্ণ বেলেগ পাঠ্যক্ৰমৰ প্ৰয়োজন হ’ব।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top