Nail Fungal Infection and Treatment | নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰমণ  আৰু প্ৰতিকাৰ

নখৰ ভেঁকুৰৰ  সংক্ৰমণ হৈছে নখ বা ভৰিৰ নখৰ সচৰাচৰ সংক্ৰমণ যাৰ ফলত নখৰ ৰং বিবর্ণ, ডাঠ, আৰু ফাটি যোৱা আৰু ভাঙি যোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক হয়। আঙুলিৰ নখতকৈ ভৰিৰ নখত সংক্ৰমণ অধিক সচৰাচৰ হয়। ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণৰ কাৰিকৰী নাম হৈছে “Onychomycosis”। যদি আপোনাৰ নখ ভঙ্গুৰ হয় বা ৰং সলনি হয়, ই ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণৰ ফলত হ’ব পাৰে। ডাঙৰ ভৰিৰ নখবোৰ প্ৰায়ে প্ৰভাৱিত হয়। নখৰ নখত নখৰ ভেঁকুৰ কম সচৰাচৰ হয়। ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱা কঠিন। যিহেতু আমাৰ ভৰিৰ নখবোৰ কেৱল লাহে লাহে বৃদ্ধি হয়, চিকিৎসাত সাধাৰণতে দীঘলীয়া সময় লাগে আৰু ধৈৰ্য্যৰ প্ৰয়োজন হয়। কাম কৰিবলৈ কেইবা মাহ লাগিব পাৰে। নখৰ ভেঁকুৰ অতি সচৰাচৰ হয়। আকলন কৰা হৈছে যে জনসংখ্যাৰ 3 ৰ পৰা 12% প্ৰভাৱিত হৈছে। কম বয়সীয়া লোকৰ তুলনাত বৃদ্ধ লোকসকলৰ এইটো হোৱাৰ সম্ভাৱনা বেছি। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰমণ Nail Fungal Infection আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব।

Nail Fungal Infection and Treatment | নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰমণ  আৰু প্ৰতিকাৰ
Join Telegram channel

Read also: Conjunctivitis Problem and Treatment | কঞ্জাক্টিভাইটিছৰ সমস্যা  আৰু   প্ৰতিকাৰ

নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰমণৰ লক্ষণ | Symptoms Nail Fungal Infection

নখৰ বগা-হালধীয়া বা মুগা ৰং বিবৰণ হৈছে নখৰ ভেঁকুৰৰ লক্ষণ। নখবোৰ ভঙ্গুৰ (ক্ৰম্বলি), ডাঠ আৰু আকৃতি সলনি হ’ব পাৰে। কেতিয়াবা তেওঁলোকেও আঘাত পাইছিল। নখৰ প্ৰভাৱিত অংশটো নখৰ বিচনাৰ পৰা পৃথক হ’ব পাৰে। ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণক “অনিকোমাইকোচিছ” বুলিও কোৱা হয়।

ডাঙৰ ভৰিৰ নখবোৰ প্ৰায়ে প্ৰভাৱিত হয়। বেছিভাগ লোকৰ ক্ষেত্ৰত, ভেঁকুৰটো নখৰ সন্মুখ বা কাষৰ কাষত বিকশিত হয়। নখৰ তলত সংক্ৰমণ আৰম্ভ হোৱাটো কম সচৰাচৰ হয়। গুৰুতৰভাৱে দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী থকা লোকৰ ক্ষেত্ৰত এনে সচৰাচৰ হয় – উদাহৰণ স্বৰূপে, এক গুৰুতৰ ৰোগৰ পিছত। এইটো অংগ সংৰোপণৰ পিছতো হ’ব পাৰে কিয়নো মানুহে ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দমন কৰা ঔষধ গ্ৰহণ কৰিব লাগিব।

কেতিয়াবা সংক্ৰমণৰ ফলত নখৰ পৃষ্ঠত বগা দাগ সৃষ্টি হয়। সেইবোৰ বিন্দু হিচাপে থাকিব পাৰে, কিন্তু সেইবোৰ বিয়পি পৰিব পাৰে। ইয়াক “বগা উপৰুৱা অনিকোচিছ” বুলি কোৱা হয়।

নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰমণৰ কাৰণ | Causes Nail Fungal Infection

ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণ সাধাৰণতে ভেঁকুৰৰ ফলত হয় যি ছালক সংক্ৰমিত কৰে (ডাৰ্মাটোফাইট)। কিন্তু সেইবোৰ কেতিয়াবা ইয়াৰ সলনি ইষ্ট বা ছাঁচৰ ফলত হয়। ইষ্ট সংক্ৰমণ সাধাৰণতে নখত হয়।

নখৰ ভেঁকুৰ থকা বহুতো লোকৰ খেলুৱৈৰ ভৰিও আছে। ইয়াৰ বাবে, বহুবিশেষজ্ঞই ভাবে যে নখৰ ভেঁকুৰ এথলীটৰ ভৰিৰ পৰা আহে।

বিপদাংশাৰ কাৰক- ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণৰ আশংকা কিহে বৃদ্ধি কৰিব পাৰে তাৰ ওপৰত কোনো ভাল মানদণ্ডৰ গৱেষণা নাই। নিম্নলিখিতবোৰ বিপদাশংকাৰ কাৰক বুলি ভবা হয় –

  • খেলুৱৈৰ ভৰি
  • সংক্ৰামক ভেঁকুৰৰ সৈতে সঘনাই সংস্পৰ্শ, উদাহৰণ স্বৰূপে চুইমিং পুল আৰু চাউনাত
  • ক্ষতিগ্ৰস্ত নখ
  • টান জোতা
  • ছালৰ কিছুমান স্থিতি, যেনে চ’ৰিয়েচিছ
  • ভৰিৰ সঞ্চালন সমস্যা, উদাহৰণ স্বৰূপে ডায়েবেটিচ বা প্ৰান্তীয় ধমনী ৰোগৰ ফলত
  • এক দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী, উদাহৰণ স্বৰূপে এইচ.আই.ভি.-ৰ দৰে ৰোগৰ ফলত, বা ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দমন কৰা ঔষধ গ্ৰহণ কৰি
  • এটা আনুবংশিক প্ৰৱণতা

নখৰ নখত নখৰ ভেঁকুৰ মুখ্যতঃ এনে লোকৰ ক্ষেত্ৰত হয় যাৰ হাত প্ৰায়ে সেমেকা হয়, যেনে পৰিষ্কাৰ কৰা কৰ্মচাৰী।

প্ৰতিৰোধ | Prevention

খেলুৱৈৰ ভৰিৰ ফলত নখৰ ভেঁকুৰ প্ৰায়ে বিকশিত হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়, সেয়েহে খেলুৱৈৰ ভৰি প্ৰতিৰোধ কৰিলে নখৰ ভেঁকুৰ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। যিহেতু ভেঁকুৰ বোৰ সেমেকা পৰিৱেশত বিশেষভাৱে ভালদৰে বিকশিত হয়, আপুনি আপোনাৰ ভৰি শুকান ৰখাটো নিশ্চিত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। আপুনি নিম্নলিখিতবোৰ চেষ্টা কৰিব পাৰে, উদাহৰণ স্বৰূপে –

  • গা ধোৱাৰ পিছত টাৱেল আৰু হেয়াৰ ড্ৰায়াৰ দুয়োটা ব্যৱহাৰ কৰি আপোনাৰ ভৰি শুকোৱা, গা ধোৱা বা সাঁতোৰা
  • অত্যাধিক টান নোহোৱা জোতা পিন্ধা আৰু আপোনাৰ ভৰি উশাহ ল’বলৈ দিয়া
  • একেযোৰ জোতা একেটা দুদিন একেটা পিন্ধা নাই
  • যিমান সম্ভৱ সঘনাই আপোনাৰ জোতা খুলি লোৱা
  • চুইমিং পুল, সাম্প্ৰদায়িক বৰষুণ আৰু চেঞ্জিং ৰুম ব্যৱহাৰ কৰোঁতে ফ্লিপ-ফ্লপ পিন্ধা
  • টাৱেল, জোতা বা মোজা ভাগ-বতৰা নকৰা

ক্ষতিগ্ৰস্ত নখবোৰে আপোনাক নখৰ ভেঁকুৰৰ প্ৰৱণতা অধিক কৰিব পাৰে। অত্যাধিক টান নোহোৱা ভালদৰে খাপ খোৱা জোতা আৰু মোজাই দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে খোজ কঢ়া বা জগিং কৰোঁতে আপোনাৰ ভৰিৰ নখবোৰ নিৰন্তৰ চাপৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

আন এক ভেঁকুৰৰ বীজাণুৰ সংক্ৰমণ পৰিহাৰ কৰিবলৈ মোজা, বিচনা আৰু টাৱেল 60 ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ বা অধিক হাৰত ধোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। তাত বিশেষ সামগ্ৰী যেনে লণ্ড্ৰী চেনিটাইজাৰ আছে যিয়ে কম উষ্ণতাত ভেঁকুৰৰ বীজাণু ধ্বংস কৰে।

কিন্তু এই প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থাবোৰ কিমান কাৰ্যকৰী তাৰ ওপৰত কোনো ভাল মানদণ্ডৰ অধ্যয়ন হোৱা নাই।

নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰমণ চিকিৎসা | Treatment of Nail Fungal Infection

নখৰ ভেঁকুৰক অভাৰ-দ্য-কাউণ্টাৰ ৰঙহীন নেইল পলিছৰ দ্বাৰা সাময়িকভাৱে (বাহিৰৰ পৰা) চিকিৎসা কৰিব পাৰি। এইবোৰত সাধাৰণতে এমোৰলফাইন বা চিক্লোপিৰক্স উপাদান থাকে। এই পদাৰ্থবোৰে ভেঁকুৰটো কঢ়িওৱা বা মাৰিবলৈ বাধা দিয়ে। সেইবোৰ নিয়মীয়াকৈ প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব, কেতিয়াবা এবছৰতকৈ অধিক সময়ৰ বাবে। লগতে নেইল পলিছ, এনে চিকিৎসা ছেটও আছে যি দুসপ্তাহৰ ভিতৰত নখৰ সংক্ৰমিত অংশ আঁতৰ কৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে প্ৰথমে ইয়াক কোমল কৰিবলৈ ইউৰিয়া-আধাৰিত ক্ৰীম ব্যৱহাৰ কৰা, আৰু তাৰ পিছত ইয়াক স্পাচুলাৰে স্ক্ৰেপ কৰা। তাৰ পিছত তলৰ ছালখন কেইসপ্তাহমানৰ বাবে ক্ৰীমৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰা হয় য’ত বাইফোনাজোল ঔষধ থাকে।

সাময়িক চিকিৎসাবোৰ অত্যাধিক কাৰ্যকৰী নহয়। ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ সাধাৰণতে টেবলেটৰ প্ৰয়োজন হয়। সেইবোৰত সাধাৰণতে ইট্ৰাকোনাজোল বা টাৰ্বিনাফাইন ঔষধ থাকে। ঔষধৰ বাছনি কেইবাটাও কাৰকৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব, যাৰ ভিতৰত আছে কেনে ধৰণৰ ভেঁকুৰে সংক্ৰমণ সৃষ্টি কৰিছে। ভেঁকুৰৰ ভৰিৰ নখৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাৰ বাবে টেবলেটবোৰ সাধাৰণতে কমেও তিনি মাহৰ বাবে খাব লাগিব। ভেঁকুৰৰ আঙুলিৰ নখৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা কেৱল ছয় সপ্তাহৰ বাবে হ’ব পাৰে। টেবলেটবোৰৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া থাকিব পাৰে, যেনে পাকস্থলী বা অন্ত্ৰৰ সমস্যা। যকৃতৰ ক্ষতিহোৱাৰ আশংকাও আছে, কিন্তু সেয়া অতি বিৰল।

ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ | Home remedies 

১. বেকিং চʼডা (Baking Soda) 

বেকিং চডাৰ সমৰ্থকসকলে ইয়াক প্ৰতিকাৰ হিচাপে পৰামৰ্শ দিব পাৰে কিয়নো ই আৰ্দ্ৰতা শোষণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে যাৰ ফলত ভৰিৰ নখৰ ভেঁকুৰ হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াৰ ভেঁকুৰস্থিৰ গুণাগুণ থাকিব পাৰে, অৰ্থাৎ ই ভেঁকুৰ ধ্বংস নকৰে কিন্তু সেইবোৰ বৃদ্ধি হোৱাপ্ৰতিহত কৰিব পাৰে। 

২. আপোলৰ ভিনেগাৰ (Apple cider vinegar)

আপোলৰ ভিনেগাৰত ভেঁকুৰ প্ৰতিৰোধী গুণা-গুণ থাকে। ভেঁকুৰ সংক্ৰমিত নখত ইয়াৰ প্ৰয়োগে সংক্ৰমণ ৰোধ কৰিব পাৰে।

৩. নহৰু (Garlic)

নহৰুৰ নিষ্কাশনে ভেঁকুৰৰ বিৰুদ্ধে এণ্টিফাংগাল গুণাগুণ প্ৰদৰ্শন কৰিব পাৰে যাৰ ফলত ভৰিৰ নখৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে। অৱশ্যে, অধিক গৱেষণাৰ প্ৰয়োজন, আৰু অধ্যয়নটোৱে সাধাৰণ ভেঁকুৰ-প্ৰতিৰোধী ঔষধৰ সৈতে নহৰুৰ নিষ্কাশন ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

৪. স্নেকৰুট নিষ্কাশন (Snakeroot Extract)

নহৰুৰ দৰে স্নেকৰুট নিষ্কাশনতো ভেঁকুৰৰ বিৰুদ্ধে এণ্টিফাংগাল গুণাগুণ থকা বুলি জনা যায়। 

৫. চাহ গছৰ তেল (Tea Tree Oil)-

চাহ গছৰ তেল, যাক মেলালুকা বুলিও কোৱা হয়, হৈছে এণ্টিফাংগাল আৰু এণ্টিচেপ্টিক ক্ষমতাথকা এক অত্যাৱশ্যকীয় তেল। এটুকুৰা কপাহত এইবিধ তেল লৈ ভেঁকুৰ সংক্ৰমিত স্থানত প্ৰয়োগ কৰক।

৬. অৰেগানো তেল (Oregano Oil)-

অৰেগানো তেলত থাইমল (thymol) থাকে। 2016 চনৰ এক সমীক্ষা অনুসৰি, থাইমলৰ এণ্টিফাংগাল আৰু এণ্টিবেক্টেৰিয়েল গুণাগুণ আছে।

ভৰিৰ নখৰ ভেঁকুৰৰ চিকিৎসাৰ বাবে, কপাহৰ টুকুৰাৰে দৈনিক দুবাৰকৈ প্ৰভাৱিত নখত অৰেগানো তেল প্ৰয়োগ কৰক। কিছুমান লোকে একেলগে অৰেগানো তেল আৰু চাহ গছৰ তেল ব্যৱহাৰ কৰে।

৭. জলফাই গছৰ পাতৰ নিষ্কাশন (Olive tree leaf extract)-

জলফাই পাতৰ নিষ্কাশনত এক সক্ৰিয় পদাৰ্থ, অ’লৰ’পিন, এণ্টিফাংগাল, এণ্টিমাইক্ৰোবাইল, আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ-বৃদ্ধি ক্ষমতা থকা বুলি ধাৰণা কৰা হয়।

আপুনি নখৰ ভেঁকুৰত পোনপটীয়াকৈ জলফাই পাতৰ চেলভ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে বা কেপচুল ৰূপত খাব পাৰে।

জটিলতা | Complication 

ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণৰ সাধাৰণতে স্বাস্থ্যৱান লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত কোনো গুৰুতৰ পৰিণাম নহয়, কিন্তু সেইবোৰ কেতিয়াবাহে নিজে আঁতৰি যায়। যদি চিকিৎসা কৰা নহয়, ভেঁকুৰটো নখৰ মাত্ৰ এটা অংশত থাকিব পাৰে বা ই বিয়পি পৰিব পাৰে। অৱশ্যে সেইটো কিমান সচৰাচৰ সেয়া জনা নাযায়।
নখৰ ভেঁকুৰে ডায়েবেটিচ থকা লোকবা দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীথকা লোকসকলৰ চাৰিওফালৰ ছালৰ বেক্টেৰিয়াসংক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। নখটো ডাঠ হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত খোজ কাঢ়িবলৈ অসুবিধা হ’ব পাৰে।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰমণ Nail Fungal Infection সম্বন্ধে কিছু প্ৰয়োজনীয় তথ্য যোগান ধৰা হʼল। এই তথ্যবোৰ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞানাৰ্থে আগবঢ়োৱা হৈছে। এনে ভেঁকুৰ সংক্ৰমণে কেতিয়াবা গুৰুতৰ ৰূপ ধাৰণ কৰিব পাৰে, এনে ক্ষেত্ৰত ডাক্তৰৰ কাষ চাপিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। এনে ক্ষেত্ৰত সথিক চিকিৎসা কৰোৱাটো বাঞ্ছনীয়। 

FAQ

১. কাৰোবাৰ ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণ কেনেকৈ হয়?

উঃ- পৰিৱেশত বাস কৰা বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ ভেঁকুৰৰ (ইষ্ট বা ছাঁচ) ফলত ভেঁকুৰৰ নখৰ সংক্ৰমণ হ’ব পাৰে। আপোনাৰ নখ বা চাৰিওফালৰ ছালৰ সৰু ফাটবোৰে এই বীজাণুবোৰআপোনাৰ নখত প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে আৰু সংক্ৰমণ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

২. নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰমণ ভাল হʼবলৈ কিমান সময় লাগে?

উঃ- ভেঁকুৰৰ নখৰ প্ৰায় 60-80% সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাত ভেঁকুৰ-প্ৰতিৰোধী চিকিৎসা কাৰ্যকৰী বুলি ধাৰণা কৰা হয়। প্ৰভাৱিত নখৰ উপস্থিতি স্বাভাৱিক হ’বলৈ 6 ৰ পৰা 18 মাহ সময় লাগিব পাৰে, আৰু কিছুমান ক্ষেত্ৰত নখটো সংক্ৰমণৰ আগৰ দৰে একে নহ’ব পাৰে।

৩. নখৰ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা নকৰাকৈ থলে কি হয়?

উঃ- যদি আপুনি নখৰ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ অত্যাধিক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে হ’বলৈ দিয়ে, কেইবাটাও সমস্যা উদ্ভৱ হয়। সংক্ৰমিত নখটো ভুল আকৃতিৰ হ’ব পাৰে আৰু আপোনাৰ নখৰ বিচনাৰ পৰা ক্ৰমান্বয়ে পৃথক হ’ব পাৰে। খজুৱতি আৰু বিষ হৈছে অপ্ৰিয় পাৰ্শ্বক্ৰিয়া; যদি সেইবোৰ অত্যাধিক গুৰুতৰ হয়, আপুনি জোতা পিন্ধিবলৈ বা খোজ কাঢ়িবলৈ সমস্যা হ’ব পাৰে।

৪) ভৰিৰ নখৰ ভেঁকুৰ সংক্ৰামক নেকি?

উঃ- হয়, বহু প্ৰকাৰৰ ভৰিৰ নখৰ ভেঁকুৰ যথেষ্ট সংক্ৰামক। সংক্ৰমিত ব্যক্তি এজনে পোনপটীয়া সংস্পৰ্শৰ জৰিয়তে ভেঁকুৰটো আন কাৰোবাৰ ওচৰলৈ বিয়পাই দিব পাৰে। আপুনি সংক্ৰমিত পৃষ্ঠ স্পৰ্শ কৰি ভৰিৰ আঙুলিৰ নখৰ ভেঁকুৰও পাব পাৰে।

৫. সংক্ৰমণ আৰোগ্য হোৱা পাছত নখটো আকৌ ওলাব নে?

উঃ- যদি সংক্ৰমণটো গভীৰ হয় আৰু আপুনি কিছু সময়ৰ বাবে ইয়াক খাইছে, আপোনাৰ চিকিৎসকে আপোনাৰ নখৰ সকলো বা অংশ আঁতৰাব বিচাৰিব পাৰে। নতুন নখ এটা সাধাৰণতে ঘূৰি আহে, কিন্তু ইয়াত এবছৰ বা তাতোধিক সময় লাগিব পাৰে। যেতিয়া ই ঘূৰি আহিছে, আপোনাৰ চিকিৎসকে ভেঁকুৰ আঁতৰাই ৰাখিবলৈ আপোনাৰ নখৰ বিচনাত পিন্ধিবলৈ আপোনাক ক্ৰীম বা অন্যান্য চিকিৎসা প্ৰদান কৰিব।

Read also: Cataract Problem and Treatment | ছানি পৰাৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top