Benefits of Night jasmine | শেৱালীৰ উপকাৰিতা

অতীজৰে পৰা বিভিন্ন ৰোগৰ নিৰাময়ৰ ক্ষেত্ৰত ভিন্ন ধৰণৰ ঔষধি উদ্ভিদ পৰম্পৰাগত ভাৱে ব্যৱহাৰ হৈ আহিছে। এই ঔষধি গুণেৰে সমৃদ্ধ উদ্ভিদ সমূহ আয়ুৰ্বেদিক চিকিৎসাতো বিশেষভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এনে এবিধ ঔষধি গুণেৰে পৰিপুষ্ট সুগন্ধি ফুলৰ উদ্ভিদ হৈছে শেৱালী ফুলৰ গছ। এই প্ৰৱন্ধটিত এই স্বাস্থ্য লাভকাৰী ভেষজ শেৱালীৰ উপকাৰিতা Benefits of Night jasmine, ব্যৱহাৰ আৰু সাম্ভাৱ্য পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব। 

Benefits of Night jasmine | শেৱালীৰ উপকাৰিতা
Join Telegram channel

Read also: Benefits of Gotu Kola | মানিমুনিৰ উপকাৰীতা

শেৱালী কি? | What is Night jasmine?

শেৱালী উদ্ভিদ হৈছে উচ্চ শোভাময় আৰু ঔষধি মূল্যৰ ফুলৰ উদ্ভিদ। শেৱালী উদ্ভিদক ইংৰাজীত ‘Night jasmine’ আৰু হিন্দীত ‘পাৰিজাত’ বুলি কোৱা হয়। শেৱালী উদ্ভিদৰ বিজ্ঞানিক নাম হৈছে- ‘Nyctanthes Abror-thistis’। 

অৱস্থিতি | Locality

এইবিধ উদ্ভিদ দক্ষিণ এছিয়া, দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ স্থানীয় আৰু ইয়াক জম্মু আৰু কাশ্মীৰ, নেপালৰ পৰা অসম, পূৱ – বংগ, ত্ৰিপুৰাৰ অঞ্চলত দক্ষিণৰ গোদাৱাৰীলৈকে কেন্দ্ৰীয় অঞ্চলত দেখা পোৱা যায়। ভাৰতৰ উপৰিও এই উদ্ভিদ থাইলেণ্ড, ইণ্ডোনেছিয়া, নেপাল আৰু পাকিস্তানত পোৱা যায়। 

ঔষধিয় গুণাগুণ | Medicinal Qualities

আয়ুৰ্বেদত শেৱালী উদ্ভিদৰ আৰোগ্যকাৰী লাভালাভৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থানত আছে। সাধাৰণতে শেৱালী গছক ভাৰতীয় পৌৰাণিক কাহিনী আৰু লোক কাহিনীত এক ৰহস্যময় স্থান দিয়া হৈছে। ভাগৱত গীতা আৰু হৰিৱমচা পুৰাণত শেৱালী উদ্ভিদ আৰু ফুলৰ উল্লেখ পোৱা যায়। ভাৰতীয় পৌৰাণিক সাহিত্য অনুসৰি শেৱালী স্বৰ্গৰ এজোপা গছ। শেৱালী গছৰ ফুল কেৱল ৰাতিহে ফুলে আৰু ৰাতিপুৱা ইয়াৰ সকলো ফুল সৰি পৰে। দৰাচলতে শেৱালী উদ্ভিদক “নিশাৰ ৰাণী” বুলি কোৱা হয়। এই উদ্ভিদৰ ফুলবোৰ বিশেষ সুগন্ধিযুক্ত। 

স্বাস্থ্য প্ৰচাৰকাৰী গুণাগুণৰ বাবে শেৱালী উদ্ভিদৰ প্ৰতিটো অংশ ঔষধিয় উদ্দেশ্যেৰে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। পাইলচৰ চিকিৎসাৰ বাবে শেৱালী উদ্ভিদৰ বীজবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। গাউটৰ চিকিৎসাত ফুল আৰু পাতৰ decoction ব্যৱহাৰ কৰা হয়। শুকান কাহৰ ক্ষেত্ৰত পাতৰ ৰস ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ছাল সম্পৰ্কীয় চিকিৎসাত শেৱালী উদ্ভিদৰ পাতৰ পেষ্ট ব্যহিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এনেদৰে বিভিন্ন শাৰীৰিক সমস্যাৰ ক্ষেত্ৰত শেৱালীৰ উপকাৰিতা থকা দেখা যায়।

অৱয়বৰ বিৱৰণ | Appearance

শেৱালী হৈছে এক স্থলজ বাৰ্ষিক জোপোহা বা সৰু গছ যি প্ৰায় ১০ মিটাৰ (৩৩ফুট) ওখ হয়। উদ্ভিদ বিধ শুকান পাহাৰৰ ছাঁ, শুকান পৰ্ণপাতী অৰণ্য বা ১৫০০ মিটাৰ উচ্চতালৈকে সাগৰ পৃষ্ঠত বতৰৰ পৰা অ- ঋতুগত লৈকে বিভিন্ন ধৰণৰ বৰষুণৰ প্ৰকাৰৰ সৈতে শিলৰ মাটিত বিকশিত হোৱা দেখা যায়। উদ্ভিদ বিধ বিভিন্ন ধৰণৰ ল’ম মাটিত আৰু গড় বাগিচাৰ পৰিস্থিতিত পোৱা মাটিত ভালদৰে বৃদ্ধি হয়। শেৱালী উদ্ভিদৰ বাকলি গাঢ় ধূসৰ বা মুগা ৰঙৰ আৰু খহটা আৰু দৃঢ়। পাতবোৰ বিপৰীত, ৫-১০ দীঘল আৰু ২.৫-৬.৩ ছেণ্টিমিটাৰ বহল, ডিম্বাশয়, তীব্ৰ বা একুমিনেট, চুটি বাল্বযুক্ত, চুলি বৃত্তাকাৰ বা সামান্য কিউনেট, মুখ্য স্নায়ু কেইটামান, তলত সুপষ্ট, পেটিঅ’ল ৬ ছেণ্টিমিটাৰ দীঘল, লোমযুক্ত, পাতবোৰ সৰল, পেটিওলেট আৰু নিৰ্ধাৰিত। লেমিনা হৈছে তীব্ৰ বা একিউমিনেট এপেক্সৰ সৈতে ডিম্বাশয় মাৰ্জিন সম্পূৰ্ণ বা চেৰেটেড। ওপৰৰ পৃষ্ঠটো ডাঠ সেউজীয়া আৰু তলৰ পৃষ্ঠ শেঁতা সেউজীয়া আৰু কোমলভাৱে পিউবেচেণ্ট। ফুলবোৰ দলৰ মূৰত বা পাতৰ অক্ষ বোৰত হয় আৰু ফুলবোৰ সৰু সৰু বগা বৰণৰ হয়। প্ৰায়ে একেলগে ২-৭টা গোটত দেখা যায়। ফুলবোৰ সাধাৰণতে আগষ্টৰ পৰা ডিচেম্বৰলৈকে ফুলে। উৰ্বৰ ফুলৰ পিছত একসমতল, মুগা আৰু হৃদ যন্ত্ৰৰ আকৃতিৰ বৃত্তাকাৰ কেপচুল থাকে। প্ৰায় ২ ছেণ্টিমিটাৰ ব্যাসৰ আৰু শীৰ্ষৰ পৰা দুটা কোষযুক্ত খোলা থাকে, প্ৰতিটোত এটা বীজ থাকে।

শেৱালী উদ্ভিদত পোৱা ৰাসায়নিক উপাদান | Chemical constituents of Night jasmine

  • Glycoside
  • Mannitol
  • Beta-amyrin
  • Beta-sitosterol
  • Hentriacontane
  • Benzoic acid
  • Astragalin
  • Nicotiflorin
  • Oleanolic acid
  • Nyctanthes acid
  • Fried Elin
  • Lupeol
  • Polysaccharide glucomannan

শেৱালী উদ্ভিদৰ ভিন্ন ভাষিক নাম 

  • ইংৰাজী ভাষাত : Night jasmine, Coral jasmine
  • হিন্দী ভাষাত : Har singar, Parijat
  • সংস্কৃত ভাষাত : Parijat,Shefali,Shefalika
  • গুজৰাটী ভাষাত : Harsh Nagar
  • কান্নাড়া ভাষাত : Parijatha
  • মাৰাঠী ভাষাত : Parijatamo
  • তামিল ভাষাত : Majipu
  • বাংলা ভাষাত : Shefalika, Shivuli

শেৱালী উদ্ভিদৰ জীৱবৈজ্ঞানিক শ্ৰেণীবিভাজন | Scientific classification of Night jasmine

  • Kingdom : Plantae
  • Clade : Tracheophytes
  • Clade : Angiosperms
  • Clade : Eudicots
  • Clade : Asterids
  • Order : Lamiales 
  • Family : Oleaceae
  • Genus : Nyctanthes
  • Species : Nyctanthes Arbor-tristis
  • Scientific name : Nyctanthes Arbor-tristis

শেৱালীৰ উপকাৰিতা আৰু ব্যৱহাৰ | Benefits and uses of Night jasmine

১. মেলেৰিয়া আৰু অনান্য বমি-জ্বৰৰ চিকিৎসা কৰে (Treats Malaria and other nauseous fever)

মেলেৰিয়া জ্বৰত চিকিৎসাৰ বাবে প্ৰায় শেৱালী উদ্ভিদৰ পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই বিধ উদ্ভিদক জ্বৰৰ প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি, যাৰ ফলত ওকালি অহা, ডায়েৰিয়া আৰু পিত্তৰোগৰ ফলত শৰীৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধি হয়। শেৱালী পাতৰ নিষ্কাশন বেছিভাগ দুই প্ৰকাৰৰ মেলেৰিয়া বিৰুদ্ধে কাৰ্যকৰী আনকি Plasmodium falciparum স্থিতিস্থাপক প্ৰকাৰৰ বিৰুদ্ধেও, যাৰ বাবে সেইবোৰ মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু গুজৰাটত মেলেৰিয়া পৰিজীৱিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। শেৱালী উদ্ভিদৰ পাতৰ ৰস তথা আৰু সোৱাদৰ লৱণীয় আৰু বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ প্ৰদাহ আৰু জ্বৰৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী সকাহ প্ৰদান কৰে।

২. পেটৰ সমস্যা (Stomach issues)

Irritable bowels syndrome (IBS) লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে পেটৰ বিষ, পেট ফুলা, ডায়েৰিয়া আৰু কোষ্ঠ-কাঠিন্য। পাকস্থলী সম্পৰ্কীয় অনান্য সমস্যাবোৰ যেনে- পাকস্থলীৰ আলচাৰ, বুকুজ্বলা আৰু Gastritis আদিতো শেৱালীৰ ঔষধিয় উপকাৰিতা পোৱা যায়। শেৱালী উদ্ভিদৰ পাতৰ ৰসৰ সৈতে অলপ চেনি মিহলাই লোৱা মিশ্ৰণ শিশুৰ পেটৰ ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে ই এক ভাল ঔষধ। শিশুৰ কোষ্ঠ-কাঠিন্য চিকিৎসাত শেৱালী উদ্ভিদ অতি উপযোগী। ই এচিডিতি আৰু ডিচপেপচিকা প্ৰতিৰোধ কৰে। শেৱালী ফুলবোৰ তিতা আৰু Ophthalmic, Stomachic, Carminative, Gastritis, Hepatitis, Diarrhea, Vertigo আৰু  Dysmenorrhoea বাবে উপযোগী।

৩. উচ্চ ৰক্তচাপৰ চিকিৎসা (Treat high blood pressure)

উচ্চ ৰক্তচাপক ধমনীবোৰত উচ্চ চাপ বুলিও কোৱা হয়, যি হৈছে হৃদযন্ত্ৰৰ পৰা শৰীৰৰ বাকী অংশলৈ তেজ কঢ়িয়াই অনা নলী। হৃদযন্ত্ৰ শিথিল হোৱাৰ লগে লগে Diastolic pressure (ধমণিবোৰৰ চাপ) দেখা দিয়ে। স্বাভাৱিক ৰক্তচাপ ১২০/৮০ ৰ তলত, ১২০/৮০ আৰু ১৩৯/৮৪ ৰ মাজত ৰক্তচাপক প্ৰাক উচ্চ ৰক্তচাপ বুলি কোৱা হয়, আৰু ১৪০/৯০ বা তাতকৈ অধিক হʼলে তাক উচ্চ ৰক্তচাপ কোৱা হয়। প্ৰয়োজন হ’লে উচ্চ ৰক্তচাপৰ চিকিৎসাৰ বাবে শেৱালী উদ্ভিদ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

৪. ছালৰ বাবে উপকাৰী (Beneficial for skin)

শেৱালী উদ্ভিদৰ ব্যৱহাৰে আপোনাক বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰাছৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে আৰু আপোনাৰ শৰীৰৰ উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। আপোনাৰ ছালৰ খজুৱতি, ফুলা পৰিস্থিতিৰ ফলত ৰঙা পৰা, ফুলা, জ্বলা পোৰা, এলাৰ্জি, বিৰক্তি, ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ সমস্যাৰ ফলত ডাৰ্মাটাইটিছ, হাইভ আৰু ছালৰ অনান্য স্থিতি হ’ব পাৰে। এনেদৰে বিভিন্ন ছাল সম্পৰ্কীয় সমস্যাত শেৱালী পাতৰ পেষ্টত তৈয়াৰ কৰি ব্যৱহাৰ কৰা হয়। শেৱালী উদ্ভিদৰ সতেজ পাতবোৰ সৰিয়হৰ তেলত উতলাই Ring worm চিকিৎসাৰ বাবে বাহ্যিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

৫. আঘাতবোৰ নিৰাময় কৰে (Heals Wounds)

আঘাত হৈছে দুখ পালে হোৱা ছালৰ এক অৱস্থা যেতিয়া ঘাঁ তুলনামুলকভাৱে দ্ৰুতগতিত বাঢ়ে আৰু য’ত ছাল ফাটি যায়, কটা হয় বা ফুটা হয় (খোলা ঘা), বন্ধ আঘাত, ৰোগ বিজ্ঞানত বিশেষভাৱে এক তীক্ষ্ণ আঘাত বুজাই যি ছালৰ ডাৰ্মিছ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে। শেৱালী উদ্ভিদৰ ব্যৱহাৰে আঘাত আৰোগ্য কৰাত সহায় কৰে। অঘাতবোৰৰ পৰা সকাহ পাবলৈ প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা আৰু সন্ধিয়া পানীৰ সৈতে শেৱালী উদ্ভিদৰ শুকান পাতৰ গুৰি ব্যৱহাৰ কৰিব।

৬.উদ্বেগ, অস্থিৰতা চিকিৎসা কৰে (Treats Anxiety and Restlessness)

উদ্বেগ, অস্থিৰতা, আৰু মূৰৰ বিষৰ আৰু মূৰ ঘূৰোৱাৰ চিকিৎসাৰ বাবেও শেৱালীৰ উপকাৰিতা দেখা যায়।

৭. চুলিৰ বাবে ভাল (Good for hair)

শেৱালীৰ উপকাৰিতা আৰু ব্যৱহাৰ চুলি ভাল কৰিবৰ বাবেও দেখা যায় আৰু ই  সহজে উপলদ্ধ। ই boldness, scurva আৰু মূৰৰ ছালৰ স্নেহৰ চিকিৎসাত উপযোগী। ই উকণি, উফি নিৰাময় কৰাত আৰু পকা চুলিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাত সহায় কৰে। শেৱালী গছৰ বীজৰ পেষ্ট এলোপেচিয়াৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত স্থানত প্ৰয়োগ কৰা হয়।

৮. পাইলচৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰে (Alleviates piles)

‘Haemorrhoids’ যাক সাধাৰণতে পাইলচ বুলি কোৱা হয়, মলদ্বাৰ আৰু মলদ্বাৰৰ ভিতৰত বা ইয়াৰ চাৰিওফালে ফুলা ৰক্তনলী। বহু ক্ষেত্ৰত অস্ত্ৰোপচাৰ কৰা লোকসকলে অস্ত্ৰোপচাৰৰ পিছতো বিষৰ অভিযোগ কৰে। শেৱালী উদ্ভিদৰ বীজ পাইলচত ভুগি থকা লোকসকলৰ বাবে অতি উপযোগী। শেৱালী গছৰ গুটিবোৰ গুৰি কৰি আৰু পেষ্ট তৈয়াৰ কৰি প্ৰভাৱিত স্থানত বাহ্যিকভাৱে প্ৰয়োগ কৰা হয় ই পাইলচ ৰোগ নিৰাময় কৰাত সহায় কৰে।

৯. কাহ আৰু চৰ্দিৰ বাবে উপকাৰী (Beneficial for cough and cold)

হাঁচি, ডিঙি বিষ, নাক ভৰ্তি হোৱা, কাহ হোৱা আদি সাধাৰণ চৰ্দিৰ লক্ষণ। এইটো সম্ভৱতঃ আটাইতকৈ সচৰাচৰ হোৱা ৰোগ। হাপানি, শুকান কাহ, ব্ৰংকাইটিছ আদিৰ ফলত হোৱা চিকিৎসাৰ বাবে শেৱালী ঔষধিৰূপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। হাপানি আৰু কাহৰ ক্ষেত্ৰত, শুকান পাতৰ গুৰি বা বাকলি ২-৩ গ্ৰাম পালিত পানৰ ৰসৰ সৈতে দিয়া হয়।

১০. অন্ত্ৰৰ কৃমি (Intestinal worm)

Gastrointestinal কৃমি হৈছে এক স্থিতি য’ত অন্ত্ৰ পৰিজীৱীৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হয়। কেইবাটাও বিভিন্ন কিটক অন্ত্ৰৰ পৰিজীৱী হিচাপে গণ্য কৰা হয়। এই সংক্ৰমণ সাধাৰণতে অন্ত্ৰৰ অসুবিধা, ডায়েৰিয়া আৰু মাজে মাজে ৰক্তহীনতাৰ দ্বাৰা চিহ্নিত কৰা হয়। চিকিৎসকে সংক্ৰমিত খাদ্য, দুৰ্বল পৰিষ্কাৰ-পৰিছন্নতা আৰু অনাময়ক এই সমস্যাবোৰৰ প্ৰাথমিক কাৰণ হিচাপে দায়ী কৰে। শেৱালী উদ্ভিদ অন্ত্ৰৰ কৃমি কাৰণে আটাইতকৈ সচৰাচৰ আয়ুৰ্বেদিক প্ৰতিকাৰ।

পৰম্পৰাগত ব্যৱহাৰ আৰু লাভালাভ | Traditional uses and benefits

  • শেৱালী উদ্ভিদৰ বীজ, ফুল আৰু পাতৰ নিষ্কাশনত immune-stimulate, Hepato- protective,Anti-leishmania, Antiviral, Anti-fungal কাৰ্যকলাপ থাকে।
  • আয়ুৰ্বেদিক ঔষধ আৰু হোমিঅপেথিত শেৱালীৰ পাতবোৰ চাইটিকা (Sciatica), Arthritis , জ্বৰ আৰু ৰেচক হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
  • বেক্টেৰিয়া ৰোধকাৰ্য আৰু ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ, কাহ আৰু সৰ্প দংশনৰ চিকিৎসাৰ বাবেও শেৱালীৰ পাতৰ উপকাৰিতা মন কৰা যায়।
  • শেৱালী পাতৰ ৰস তিতা আৰু সোৱাদত লৱণীয় আৰু মেলেৰিয়া, মাজে মাজে হোৱা জ্বৰ, সাধাৰণ কাহ আৰু চর্দিকে আদি কৰি বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ প্ৰদাহ আৰু জ্বৰৰ চিকিৎসাত কাৰ্যকৰী সকাহ প্ৰদান কৰে।
  • শেৱালী পাতৰ সৈতে অলপ চেনি মিহলি কৰিলেও মিশ্ৰণটো শিশুৰ পেটৰ ৰোগৰ চিকিৎসাৰ বাবে ভাল ঔষধ। 
  • শেৱালী পাতৰ গুৰি কৰি তৈয়াৰ কৰা পেষ্ট জ্বৰ, মধুমেহ আৰু উচ্চ ৰক্তচাপ নিৰাময়ত উপকাৰী।
  • শেৱালী ফুলে পাকস্থলীত গেছ সৃষ্টি হোৱা প্ৰতিহত কৰে।
  • শেৱালী ফুলে যকৃতৰ পৰা অত্যাধিক পিত্ত নিশ্চিহ্ন হোৱা প্ৰতিহত কৰে আৰু হজমত সহায় কৰে। 
  • শেৱালী উদ্ভিদৰ বাকলিৰ গুৰি Rheumatic বিষৰ চিকিৎসাত উপযোগী।
  • শেৱালী পাতৰ decoction Sciatica , arthritis আৰু Malaria দৰে সমস্যাবোৰ নিৰাময় কৰে।
  • এই উদ্ভিদে দাঁতৰ সমস্যা যেনে – Scurvy নিৰাময় কৰে।

শেৱালী উদ্ভিদৰ ব্যৱহাৰ | Uses of Night jasmine

শেৱালী উদ্ভিদৰ পাত, ফুল, বীজ, বাকলি আৰু অংশ ঔষধ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। শেৱালী উদ্ভিদৰ পাতৰ গুৰি, ফুলৰ গুৰি, বাকলিৰ গুৰি, পাতৰ ৰস, ফুলৰ ৰস, decoction, পেষ্ট আদিৰ লগতে বজাৰত উপলদ্ধ শেৱালী উদ্ভিদৰে তৈয়াৰ সম্পত্তি টেবলেট, কেপচুল, তেল আদি ভিন্ন ধৰণে ভিন্ন ৰোগৰ নিৰাময়ৰ বাবে ভিন্ন ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side effects

শেৱালী উদ্ভিদৰ বিশেষ কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নাই, কিন্তু অত্যাধিক পৰিমাণে খোৱা যিকোনো বস্তু স্বাস্থ্যৰ বাবে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে। শেৱালী উদ্ভিদৰ পাত আৰু ফুলৰ এক অত্যাধিক তিক্ত সোৱাদ আছে। সেয়হে সোৱাদৰ সৈতে সংবেদনশীল লোকসকলৰ বাবে, যদি তেওঁলোকে সোৱাদ সহ্য কৰিব নোৱাৰে তেন্তে সামান্য ওকালি আহিব পাৰে। কাহ আৰোগ্য কৰিবলৈ ইয়াক অত্যাধিক পৰিমাণ গ্ৰহণ কৰিব নালগে কিয়নো ই ডিঙিৰ বাবে ক্ষতিকাৰক প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে। কাহ সম্পৰ্কীয় সমস্যাৰ বাবে চিকিৎসকৰ নিৰ্দেশনাৰ পিছতহে ইয়াক গ্ৰহণ কৰিব লাগে।

সেয়হে ইয়াক সঠিক পৰিমাণত নিয়মীয়াকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে আৰু ৰোগ নিৰাময়ৰ ক্ষেত্ৰত ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত নিশ্চয় শেৱালীৰ উপকাৰিতা Benefits of Night jasmine, ব্যৱহাৰ, ৰাসায়নিক উপাদান, ভিন্ন ভাষিক নাম, অপকাৰীতা, তথা অনান্য গুণাগুণৰ বিষয়ে জানিবলৈ পালে। আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক বিভিন্ন সমস্যাত ভিন্ন ধৰণে উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ!

Read also: Benefits of False daisy | কেহৰাজৰ উপকাৰিতা

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top