Vaginal Yeast Infection and Treatment | যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ 

যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ (থ্ৰাছ) ফলত খজুৱতি, জ্বলা-পোৰা বা যোনিৰ অস্বাভাৱিক স্ৰাৱ হ’ব পাৰে। বহুতো মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত বাহ্যিক (বাহিৰৰ) যৌন অঙ্গ যেনে লেবিয়াও ফুলি উঠে। কেতিয়াবা যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ ফলত কোনো লক্ষণ দেখা নিদিয়ে। যোনিত অত্যাধিক ইষ্ট বাঢ়ে, যাৰ ফলত প্ৰদাহ হয় তেতিয়া যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ হয়। ইষ্ট হৈছে এক প্ৰকাৰৰ ভেঁকুৰ। বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ (বেক্টেৰিয়াৰ ভেজিনোচিছ) সৈতে, যোনি আৰু মহিলাৰ যৌনাঙ্গৰ বাহিৰৰ অংশত প্ৰদাহৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণবোৰৰ ভিতৰত ইষ্ট সংক্ৰমণ অন্যতম। বিশেষকৈ মহিলাসকলৰ জীৱনৰ কিছুমান পৰ্যায়ত যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে, যেনে গৰ্ভধাৰণ। তেওঁলোকৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰা আন বস্তুবোৰৰ ভিতৰত আছে দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী আৰু কিছুমান ঔষধ গ্ৰহণ কৰা। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ Vaginal Yeast Infection আৰু জড়িত তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব।

Vaginal Yeast Infection and Treatment | যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ 
Join Telegram channel

Read also: Menstruation Hygiene – পিৰিয়ডৰ সময়ত Hygiene কেনেকৈ মেইনটেইন কৰিব

যোনিৰ চাপোজিটৰী বা ক্ৰীমৰ দ্বাৰা চিকিৎসাৰ চমু পাঠ্যক্ৰমৰ পিছত ইষ্ট সংক্ৰমণ প্ৰায়ে পৰিষ্কাৰ হয়। কেতিয়াবা টেবলেট গ্ৰহণ কৰাটো এটা ভাল ধাৰণা হ’ব পাৰে। যোনিৰ প্ৰদাহৰ দ্বিতীয় সৰ্বাধিক সচৰাচৰ কাৰণ হৈছে ইষ্ট সংক্ৰমণ (বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ হৈছে আটাইতকৈ সচৰাচৰ কাৰণ)। 100 গৰাকী মহিলাৰ ভিতৰত 75 গৰাকীলৈকে তেওঁলোকৰ জীৱনত কমেও এবাৰ যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ হয়। সন্তান ধাৰণ কৰা বয়সৰ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত এই সংক্ৰমণবোৰ আটাইতকৈ সচৰাচৰ হয়। যদি মহিলাসকলে ৰজোনিবৃত্তিৰ পিছত ইষ্ট সংক্ৰমণ হয়, ই এষ্ট্ৰোজেন হৰমনৰ দৰে ঔষধ গ্ৰহণ কৰাৰ ফলত হ’ব পাৰে।

যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ  লক্ষণ | Symptoms of Vaginal Yeast Infection

যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ সাধাৰণ লক্ষণবোৰ হৈছে খজুৱতি, এক অপ্ৰীতিকৰ জ্বলা-পোৰা অনুভৱ আৰু বিষ। যোনিৰ আৱৰণবোৰ ৰঙা হৈ পৰে আৰু বগা আৱৰণ থাকে। আপোনাৰ ঋতুস্ৰাৱ আৰম্ভ হোৱাৰ কেইদিনমান আগতে লক্ষণবোৰ অধিক বেয়া হ’ব পাৰে। যদি প্ৰদাহ বাহ্যিক যৌনাঙ্গলৈ বিয়পি পৰিছে, লেবিয়াৰ দৰে এলেকাবোৰ ৰঙা আৰু ফুলিব পাৰে।

যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ ফলত প্ৰায়ে বগা-হালধীয়া যোনিৰ স্ৰাৱ হয়। ই পানীযুক্ত বা চাংকি হ’ব পাৰে, অলপ দৈযুক্ত গাখীৰ বা কুটিৰ চীজৰ দৰে। যেতিয়া আপোনাৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ হয় তেতিয়া যৌনতা বেদনাদায়ক হ’ব পাৰে। যদি মূত্ৰনলী (আপুনি প্ৰস্ৰাৱ কৰা নলীটো) ফুলি উঠে, প্ৰস্ৰাৱ কৰিলেও বিষ হয়।

যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ কাৰণ | Causes of Vaginal Yeast infection

যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ সাধাৰণতে কেণ্ডিডা এলবিকেন নামৰ এক প্ৰকাৰৰ ইষ্টৰ ফলত হয়। এই ইষ্টৰ বাবে যৌনাঙ্গত আৱৰণ থকা শ্লেষ্মা আৱৰণত বাস কৰাটো স্বাভাৱিক। সাধাৰণতে ইয়াৰ কেৱল কম পৰিমাণথাকে, সেয়েহে ই কোনো সমস্যাৰ সৃষ্টি নকৰে।

কিন্তু আৱৰণত বাস কৰা অণুজীৱবোৰৰ (বীজাণু) স্বাস্থ্যকৰ ভাৰসাম্য কেতিয়াবা ব্যাহত হয় – উদাহৰণ স্বৰূপে, গৰ্ভধাৰণ বা ঔষধৰ জৰিয়তে।

গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ত শৰীৰত এষ্ট্ৰোজেনৰ স্তৰ বিশেষভাৱে উচ্চ হয়। ই স্বাস্থ্যকৰ ভাৰসাম্য নষ্ট কৰিব পাৰে আৰু যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। গৰ্ভনিৰোধক পিল (জন্ম নিয়ন্ত্ৰণ পিল) গ্ৰহণ কৰিলে গৰ্ভধাৰণৰ দৰে একে ধৰণে এগৰাকী মহিলাৰ হৰমনৰ স্তৰ প্ৰভাৱিত হয়। গতিকে পিল গ্ৰহণ কৰা মহিলাসকলৰও ইষ্ট সংক্ৰমণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

কিছুমান ৰোগে যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আছে ডায়েবেটিচ আৰু অন্যান্য ৰোগ যি ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীদুৰ্বল কৰে। বিভিন্ন ঔষধে বিপদাশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, যেনে এণ্টিবায়টিক, ষ্টেৰইড, হৰমন থেৰাপী, ৰেডিঅ’থেৰাপী আৰু কেমোথেৰাপী। যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰা আন কাৰকবোৰৰ ভিতৰত আছে চাপ, আপোনাৰ যৌনাঙ্গ চাবোনেৰে ধোৱা, সংশ্লেষিত আৰু টান কাপোৰ পিন্ধা, ঘাম ওলোৱা আৰু “উশাহ নোলোৱা” পেণ্টি লাইনাৰ বা চেনিটাৰী পেড ব্যৱহাৰ কৰা। এই বস্তুবোৰে ইষ্টটো বিকশিত হ’বলৈ দিয়ে, যাৰ ফলত প্ৰদাহ হয়।

কেতিয়াবা মহিলাসকলে আন কাৰোবাৰ পৰা সংক্ৰমণ ধৰে, যদি বহুতো ইষ্ট বাহিৰৰ পৰা যোনিত সোমাই যায় – উদাহৰণ স্বৰূপে, এজন পুৰুষৰ সৈতে যৌন সম্ভোগৰ জৰিয়তে যাৰ লিঙ্গৰ গ্লান্সত (মূৰত) ইষ্ট সংক্ৰমণ হয়।

প্ৰতিৰোধ | Prevention

দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী থকা লোকসকলক কেতিয়াবা ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰিবলৈ ঔষধ গ্ৰহণ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয় (যাক এণ্টিফাংগাল ঔষধ বা এণ্টিমাইকোটিক বুলি কোৱা হয়)। কিছুমান মহিলাই এণ্টিবায়টিক গ্ৰহণ কৰোঁতে এণ্টিফাংগাল ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰে, সাৱধানতা হিচাপে। কিন্তু যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে নে নাই ক’বলৈ সক্ষম হ’বলৈ পৰ্যাপ্ত ভাল গৱেষণা নাই। অন্যথা স্বাস্থ্যৱান মহিলাসকলে কোনো বিশেষ প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থা লোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। যদি আপোনাৰ সঙ্গীৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ হয়, তেওঁলোকৰ সৈতে পুনৰ যৌন সম্ভোগ কৰাৰ আগতে সংক্ৰমণ পৰিষ্কাৰ নোহোৱালৈকে অপেক্ষা কৰাভাল, অন্যথা আপুনি ইয়াক তেওঁলোকৰ পৰা ধৰিব পাৰে।

কিছুমান মহিলাই প্ৰ’বায়োটিক থকা বিশেষ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰে। সামগ্ৰীৰ প্ৰকাৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, সেইবোৰ হয় গিলি দিয়া হয় বা যোনিত সুমুৱাই দিয়া হয়। ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে বীজাণুৰ এক স্বাস্থ্যকৰ ভাৰসাম্য পুনৰুদ্ধাৰ বা প্ৰচাৰ কৰা (স্বাস্থ্যকৰ যোনিৰ উদ্ভিদ)। কিন্তু এই ক্ষেত্ৰত পৰ্যাপ্ত ভাল গৱেষণা নাই যে প্ৰ’বায়োটিকে ইষ্ট সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে নে নাই ক’ব পাৰিব।

কিছুমান বস্তুৱে ভালতকৈ বেছি ক্ষতি কৰে: উদাহৰণ স্বৰূপে, মহিলাসকলে যোনিৰ ডাউচ বা মহিলাৰ অন্তৰংগ পৰিচ্ছন্নতা সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা পৰিহাৰ কৰিব লাগে। এই সামগ্ৰীবোৰে বীজাণুৰ প্ৰাকৃতিক ভাৰসাম্য নষ্ট কৰে, সংক্ৰমণৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে।

শৰীৰত হোৱা প্ৰভাৱ | Effects on the body

  • যদি যোনিৰ আৱৰণত থকা আৱৰণবোৰ ফুলি উঠে বা যদি বাহিৰৰ জননাংগৰ এলেকাত খজুৱতি হোৱা ছাল খোলা থাকে, তেনেহ’লে আন বীজাণুবোৰতা তাত বিকশিত হোৱাটো সহজ হয়, যাৰ ফলত লক্ষণবোৰ অধিক বেয়া হয়। প্ৰদাহ সহজে ওচৰৰ কোষকলালৈও বিয়পিব পাৰে, যেনে মূত্ৰনলী খোলা।
  • গুৰুতৰ জটিলতা অতি বিৰল আৰু সাধাৰণতে দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, উদাহৰণ স্বৰূপে কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসা বা এইডছৰ বাবে। তেতিয়া প্ৰদাহ অধিক বেয়া হ’ব পাৰে আৰু আৰু বিয়পিব পাৰে।
  • গৰ্ভৱতী মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত, যোনিৰ সংক্ৰমণে গৰ্ভৱতী মহিলাৰ অকাল প্ৰসৱ, গৰ্ভপাত, বা অকাল জন্মৰ দৰে জটিলতাৰ আশংকা কিছু পৰিমাণে বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। জন্মৰ সময়ত কেঁচুৱাবোৰলৈ যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণো হ’ব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, ইয়াৰ ফলত ডায়েপাৰ চোকোৰা (নেপি চোকোৰা) হ’ব পাৰে বা নৱজাতক কেঁচুৱাটোৰ মুখত আৱৰণ থকা আৱৰণত প্ৰদাহ হ’ব পাৰে।
  • যিসকল লোকৰ যৌনাঙ্গত চিকিৎসাজনিত সমস্যা আছে তেওঁলোকে প্ৰায়ে এই বিষয়ে কথা পাতিবলৈ লাজ পায়। ফলস্বৰূপে, মহিলাসকলে ইষ্ট সংক্ৰমণৰ চিকিৎসা বন্ধ কৰিব পাৰে বা তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ সঙ্গীক ইয়াৰ বিষয়ে নক’ব পাৰে। ই সংক্ৰমণটো প্ৰয়োজনতকৈ দীঘলীয়া কৰিব পাৰে আৰু আনক সংক্ৰমিত কৰাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

চিকিৎসা | Treatment of Vaginal Yeast Infection

চিকিৎসাৰ এটা পাঠ্যক্ৰম সাধাৰণতে পৰ্যাপ্ত হয় – এপ্লিকেটৰ ব্যৱহাৰ কৰি যোনিৰ ভিতৰত ৰখা চাপোচিটৰী বা ক্ৰীমৰ ৰূপত, সেয়েহে ই যোনিৰ ফুলা কোষকলাৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে। ব্যৱহৃত সামগ্ৰীৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি চিকিৎসাৰ অনুমোদিত ম্যাদ পৃথক হয়। কিন্তু সাধাৰণতে মাত্ৰ ১ ৰ পৰা ৬ দিন লাগে। চিকিৎসাৰ ফলত জ্বলা-পোৰা বা খজুৱতি হ’ব পাৰে।

কিছুমান ঔষধ এটা টেবলেটৰ ৰূপত মৌখিকভাৱে (গিলি) গ্ৰহণ কৰিব পাৰি। কিন্তু ইয়াৰ ফলত অন্যান্য ঔষধৰ সৈতে বাৰ্তালাপ হ’ব পাৰে আৰু ইয়াৰ ফলত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া যেনে ওকালি অহা, ডায়েৰিয়া বা মুৰৰ বিষ হ’ব পাৰে। গৰ্ভৱতী মহিলাৰ বাবে মৌখিক ভেঁকুৰ প্ৰতিৰোধী ঔষধো উপযুক্ত নহয়।

যদি আপোনাৰ সঘনাই ইষ্ট সংক্ৰমণ বা জটিলতাৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি হয় – উদাহৰণ স্বৰূপে, দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে – চিকিৎসকৰ পৰা চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো এটা ভাল ধাৰণা হ’ব পাৰে। তাৰ পিছত আপোনাক অধিক তীব্ৰ চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে, যেনে কেইবামাহৰ বাবে এণ্টিফাংগাল টেবলেট। সাধাৰণতে আপোনাৰ সঙ্গীৰ চিকিৎসা কৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। এইটো কেৱল তেতিয়াহে কৰা হয় যদি তেওঁলোকৰ জননাংগৰ ইষ্ট সংক্ৰমণো হয়।

জীৱিত লেকটিক এচিড বেক্টেৰিয়া (প্ৰ’বায়োটিক) থকা চাপোজিটৰী বা কেপচুল ব্যৱহাৰ কৰাও সম্ভৱ। এই চিকিৎসাবোৰ যোনিত (যোনিৰ উদ্ভিদ) বীজাণুৰ প্ৰাকৃতিক ভাৰসাম্য সুৰক্ষিত আৰু পুনৰুদ্ধাৰ কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। তেওঁলোকে কাম কৰে নে নাই ক’বলৈ এতিয়াও পৰ্যাপ্ত প্ৰমাণ নাই।

কিছুমান মহিলাই তেওঁলোকৰ যোনিত নহৰুৰ কলি বা টেম্পন সুমুৱাই দিয়ে – উদাহৰণ স্বৰূপে, চাহ গছৰ তেলত তিয়াই থোৱা। আনকিছুমানে তেওঁলোকৰ যোনিৰ ভিতৰত পি.এইচ. উন্নত কৰিবলৈ প্ৰাকৃতিক দৈ ব্যৱহাৰ কৰে (ইয়াক অধিক এচিডিক কৰি তোলে)। কিন্তু এই ধৰণৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰ কিমান কাৰ্যকৰী বা সুৰক্ষিত তাৰ ওপৰত গৱেষণাৰ অভাৱ আছে। সাম্ভাব্য বিপদাশংকাৰ ভিতৰত আছে এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া বা বিৰক্ত শ্লেষ্মা আৱৰণ।

যোনিৰ ডুচ (Vaginal douche)-য়ে  ব্যৱহাৰ কৰাটো কেতিয়াও ভাল ধাৰণা নহয় কিয়নো ই প্ৰদাহটো বেয়া কৰিব পাৰে।

ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ | Home remedies of Vaginal Yeast infection

১. দৈ- দৈত থকা প্ৰবায়টিকে ইষ্টৰ সংক্ৰমণক ৰোধ কৰিব পাৰে। দৈত জীৱিত বেক্টেৰিয়া থাকে, যেনে লেক্টোবেচিলাছ এচিডোফিলাছ। এই বেক্টেৰিয়াবোৰ আপোনাৰ যোনিত এক স্বাস্থ্যকৰ পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰিবলৈ অত্যাৱশ্যকীয়। এইবোৰে ভাৰসাম্যহীনতাৰ ফলত হোৱা অত্যাধিক বৃদ্ধিৰ চিকিৎসাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আপোনি প্ৰবায়টিকৰ পৰিপূৰকো গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

২. নাৰিকল তেল – যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণৰ কাৰক বেক্টেৰিয়া ধ্বংস কৰিবলৈ নাৰিকল তেলৰ এন্টিফাংগাল গুণা-গুণ কাৰ্যকৰী। কিন্তু ইয়াৰ বাবে আপোনি বিশুদ্ধ নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। প্ৰভাৱিত ঠাইত পোনপটীয়াকৈ ইয়াক প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। 

৩. চাহ গছৰ তেল- ই হৈছে এক অত্যাৱশ্যকীয় তেল যাক ভেঁকুৰ, বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰাছ ধ্বংস কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ এন্টিফাংগাল গুণ আছে যাৰ বাবে ই যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ নিয়ন্ত্ৰণত আনিব পাৰে। কিন্তু মনত ৰাখিব যে ই এক অতি শক্তিশালী তেল, সেয়ে ইয়াক সদায় বাহক তেল (যেনে- নাৰিকল তেল, জজবা তেল)-ৰ লগত মিহলাইহে ব্যৱহাৰ কৰিব। যদি আপোনাৰ এই তেলৰ প্ৰয়োগৰ পৰা ছালত কোনো খজুৱতি বা অসুবিধাৰ সৃষ্টি হয় তেন্তে ইয়াক ব্যৱহাৰ নকৰিব। 

৪. আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ-  এটা জনপ্ৰিয় ইষ্ট সংক্ৰমণ প্ৰতিকাৰ হ’ল এটা আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ স্নান। ভিনেগাৰৰ এচিডিক উপাদানে ইষ্টকে ধৰি অন্যান্য ক্ষতিকাৰক অণুজীৱ আঁতৰ কৰিব পাৰে। গা ধুৱা পানীত আধা কাপ আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ মিহলি কৰি সেই পানীৰে গা ধোৱঁক। 

৫. নহৰু-  খাদ্যত নহৰু যোগ দিয়ক। এক অধ্যয়ন অনুসৰী, নহৰু কাৰ্যকৰী কেণ্ডিডা ধ্বংসকাৰী। নহৰুত থকা এন্টিফাংগাল আৰু এন্টিইনফ্লেমেটৰী গুণাগুণে আপোনাৰ যোনিৰ ইষ্টৰ সংক্ৰমণক বাধা দিয়াত সহায় কৰিব।

৬. ভিটামিন-  ভিটামিন চি আৰু ই গ্ৰহণ কৰক। ভিটামিন চি হৈছে এক ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৰ্ধক আৰু ছালৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰতো ইয়াৰ ভূমিকা আছে। এক শক্তিশালী ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে আপোনাৰ শৰীৰক নিজকে ভাৰসাম্যলৈ ঘূৰাই আনিবলৈ অনুমতি দিয়ে। ভিটামিন চি, যাক এস্কৰ্বিক এচিড বুলিও কোৱা হয়, এণ্টিমাইক্ৰোবাইল উপাদান থাকে, সেয়েহে কিছুমান লোকে কেণ্ডিডাৰ অত্যাধিক বৃদ্ধিৰ চিকিৎসাৰ বাবে ইয়াক তেওঁলোকৰ আহাৰত যোগ দিয়ে।

কিছুমান চিকিৎসকে কিছুমান প্ৰকাৰৰ ভেজিনাইটিছৰ বাবে ভিটামিন ই ৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। দৰাচলতে, অধ্যয়নবোৰে পৰীক্ষাগাৰত কেণ্ডিডা এলবিকেনৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিবলৈ ভিটামিন ই বিচাৰি পাইছে।

সামৰণি | Conclusion 

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত যোনিৰ ইষ্ট সংক্ৰমণ Vaginal Yeast infection সম্বন্ধে কিছু প্ৰয়োজনীয় তথ্য যোগান ধৰা হʼল। এই তথ্যবোৰ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞানাৰ্থে আগবঢ়োৱা হৈছে। এনে ভেঁকুৰ সংক্ৰমণে কেতিয়াবা গুৰুতৰ ৰূপ ধাৰণ কৰিব পাৰে, এনে ক্ষেত্ৰত ডাক্তৰৰ কাষ চাপিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। এনে ক্ষেত্ৰত সথিক চিকিৎসা কৰোৱাটো বাঞ্ছনীয়। 

Writer: Aparna Singha

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top