Understanding India Unit 7 মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা

Understanding India Unit 7 মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা Notes, College and University Answer Bank for BA, B.com, B.sc, and Post Graduate Notes and Guide Available here, Understanding India Unit 7 মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা Solutions to each Unit are provided in the list of UG-CBCS Central University & State University Syllabus so that you can easily browse through different College and University Guide and Notes here. Understanding India Unit 7 মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা Question Answer can be of great value to excel in the examination.

Understanding India Unit 7 মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা

Join Telegram channel

Understanding India Unit 7 মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা Notes cover all the exercise questions in UGC Syllabus. Understanding India Unit 7 মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা Solutions provided here ensures a smooth and easy understanding of all the concepts. Understand the concepts behind every Unit and score well in the board exams.

মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা

UNDERSTANDING INDIA

(ভাৰতৰ বোধগম্যতা)

অতি চমু প্ৰশ্নোওৰ

১। মধ্যযুগীয় ভাৰতত চুফী পৰম্পৰা কি আছিল?

উত্তৰঃ আধ্যাত্মিক অভিজ্ঞতা আৰু ঈশ্বৰৰ ওচৰলৈ যোৱা আভ্যন্তৰীণ পথৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা এক ৰহস্যময় ইছলামিক পৰম্পৰা।

২। ভক্তি আন্দোলনৰ প্ৰধান লক্ষ্য কি আছিল?

উত্তৰঃ জাতি আৰু ধর্মীয় বাধা অতিক্ৰম কৰি ঈশ্বৰৰ প্ৰতি ভক্তি আৰু প্রেমক প্ৰসাৰিত কৰা।

৩। চুফী পৰম্পৰাৰ মূল শিক্ষা কি আছিল?

উত্তৰঃ প্রেম, ভক্তি, আৰু লৌকিক কামনা ত্যাগ কৰি ঈশ্বৰৰ সৈতে মিলন।

8। মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ কিছুমান উল্লেখযোগ্য চুফী সন্ত কোন আছিল?

উত্তৰঃ খোৱাজা মইন-উদ-দিন চিষ্ট, নিজামুদ্দিন আউলিয়া আৰু বুলেহ শ্বাহ।

৫। মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলনত ব্যৱহৃত প্রধান ভাষাসমূহ কি কি আছিল? 

উত্তৰঃ হিন্দী, তামিল, আৰু বাংলা।

৬। চুফী পৰম্পৰাই ভাৰতীয় সংস্কৃতিক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছিল?

উত্তৰঃ চুফী পৰম্পৰাহ ভাৰতীয় সমাজৰ সংহত স্বৰূপত অৰিহণা যোগাইছিল, ধর্মীয় সহনশীলতা আৰু সাংস্কৃতিক বিনিময়ক প্ৰসাৰিত কৰিছিল।

৭। চুফীবাদত “ইছক”ৰ ধাৰণা কি আছিল?

উত্তৰঃ “ইছক”ৰ ধাৰণাই তীব্র ঐশ্বৰিক প্রেম আৰু ঈশ্বৰৰ সৈতে মিলনৰ আকাংক্ষাক বুজায়।

৮। ভক্তি আন্দোলনৰ মূল কেন্দ্রবিন্দু কি আছিল?

উত্তৰঃ ব্যক্তিগত ভক্তি আৰু ঐশ্বৰিকতাৰ সৈতে প্রত্যক্ষ সংযোগ।

৯। কঠোৰ ধৰ্মীয় ৰীতি-নীতিৰ প্ৰতি ভক্তি আন্দোলনৰ সঁহাৰি কি আছিল?

উত্তৰঃ কঠোৰ ধৰ্মীয় অনুষ্ঠানৰ প্রতি ভক্তি আন্দোলনৰ সঁহাৰি আছিল বাহ্যিক অনুষ্ঠানতকৈ ব্যক্তিগত অভিজ্ঞতা আৰু ভক্তিৰ গুৰুত্বৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা।

১০। চুফী কবিতাৰ প্ৰধান কেন্দ্রবিন্দু কি আছিল?

উত্তৰঃ আধ্যাত্মিক প্ৰেম আৰু ঈশ্বৰৰ সৈতে মিলনৰ বাবে আকাংক্ষা প্রকাশ কৰা।

১১। ভাৰতৰ মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলনৰ মূল বৈশিষ্ট্য কি আছিল?

উত্তৰঃ ভক্তি আন্দোলনে ভক্তি, প্রেম, আৰু ঐশ্বৰিকতাৰ সৈতে ব্যক্তিগত সংযোগৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। ই কঠোৰ ধর্মীয় প্রথাক প্রত্যাহ্বান জনাইছিল আৰু সামাজিক সমতা আৰু সর্বাংগীণতাক প্রসাৰিত কৰিছিল।

১২। কিছুমান বিশিষ্ট ভক্তি সন্তৰ নাম লিখা।

উত্তৰঃ ভক্তি আন্দোলনত অৱদান আগবন্ধোৱা বিশিষ্ট ভক্তি সাধুসকল আছিল ৰামানন্দ, কবীৰ, গুৰু নানক, চৈতন্য, পুৰন্দৰা দাস, আৰু বল্লভাচার্য।

১৩। মধ্যযুগীয় ভাৰতত চুফী পৰম্পৰা কেনেকৈ প্ৰসাৰিত হৈছিল?

উত্তৰঃ বিভিন্ন অঞ্চলত ভ্রমণ আৰু বসতি স্থাপন কৰা চুফী সন্তসকলৰ প্ৰচেষ্টাত চুফী পৰম্পৰা বিয়পি পৰিছিল, শিষ্য আৰু অনুগামীসকলক আকৰ্ষণ কৰিছিল।

চমু প্রশ্নোত্তৰ

১। ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰাই মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ সমাজত কেনে প্রভাৰ পেলাইছিল?

উত্তৰঃ ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰাই সামাজিক স্তৰসমূহক প্রত্যাহ্বান জনাইছিল, সমতা আৰু সর্বাংগীণতাক প্ৰসাৰিত কৰিছিল। জাতি আৰু ধর্মীয় বাধা অতিক্রম কৰি ধৰ্মীয় সম্প্ৰীতিৰ পোষকতা কৰিছিল। আঞ্চলিক ভাষা, সাহিত্য, সংগীত, শিল্পৰ বিকাশতো প্রভাৱ পেলাই ভাৰতীয় সংস্কৃতিক সমৃদ্ধ কৰি তুলিছিল। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁলোকে মহিলা আৰু নিম্নবর্ণকে ধৰি সমাজৰ প্রান্তীয় শ্রেণীসমূহক নিজৰ ভক্তি প্রকাশ কৰাৰ লগতে সমাজৰ নীতি-নিয়মক প্রত্যাহ্বান জনোৱাৰ এক মঞ্চ প্রদান কৰিছিল।

২। মধ্যযুগীয় ভাৰতত ভক্তি আন্দোলনে সামাজিক আৰু ধর্মীয় নীতি-নিয়মক কেনেদৰে প্রত্যাহ্বান জনাইছিল?

উত্তৰঃ প্রায় ষষ্ঠ শতিকাৰ পৰা ১৭ শতিকালৈকে মধ্যযুগীয় ভাৰতত উদ্ভৱ হোৱা ভক্তি আন্দোলন আছিল প্রতিষ্ঠিত সামাজিক আৰু ধর্মীয় নীতি-নিয়মক প্রত্যাহ্বান জনাবলৈ বিচৰা সামাজিক-ধর্ম সংস্কাৰ আন্দোলন। ইয়াৰ বৈশিষ্ট্য আছিল ব্যক্তিগত দেৱতাৰ প্রতি তীব্র ভক্তি, প্রায়ে পৰম্পৰাগত হিন্দু আৰু ইছলামৰ কঠিন স্তৰভিত্তিক গাঁথনিৰ পৰা বিচ্ছিন্নতা।

এই সময়ছোৱাত ভক্তি আন্দোলনে সামাজিক আৰু ধর্মীয় নীতি-নিয়মক কেনেদৰে প্রত্যাহান জনাইছিল।

সেই বিষয়ে তলত উল্লেখ কৰা হৈছে-

(ক) জাতি ব্যৱস্থাৰ প্রত্যাখ্যানঃ জাতি বা সামাজিক পটভূমি নির্বিশেষে ভক্তি সন্তসকলে উল্লেখযোগ্য অনুগামী লাভ কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ শিক্ষাই সামাজিক সংহতি আৰু ঐক্যক উৎসাহিত কৰিছিল।

(খ) সমগ্রতাঃ ভক্তি আন্দোলনে মহিলা আৰু প্রান্তীয় সম্প্রদায়ৰ লোককে ধৰি সকলো শ্ৰেণীৰ লোকক আদৰণি জনাইছিল।

(গ) ঈশ্বৰৰ প্ৰত্যক্ষ প্রৱেশঃ এই আন্দোলনে পুৰোহিত বা ধর্মীয় কর্তৃপক্ষৰ দৰে মধ্যস্হতাকাৰীৰ প্ৰয়োজনীয়তাক বাইপাছ কৰি ঈশ্বৰৰ প্ৰত্যক্ষ ব্যক্তিগত অভিজ্ঞতাক উৎসাহিত কৰিছিল। ভক্তসকলে বিশ্বাস কৰিছিল যে নিজৰ নিৰ্বাচিত দেৱতাৰ প্ৰতি আন্তৰিক প্ৰেম আৰু ভক্তিয়ে আধ্যাত্মিক মুক্তিৰ সূচনা কৰিব পাৰে।

৩। মধ্যযুগীয় ভাৰতত চুফী কবিতাৰ স্বকীয় বৈশিষ্ট্য কি কি আছিল?

উত্তৰঃ চুফী কবিতাত আত্মাৰ ঈশ্বৰৰ সৈতে মিলনৰ আকাংক্ষা প্ৰকাশ কৰিবলৈ প্রতীক, উপমা আৰু ৰূপক ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ইয়াত প্ৰায়ে আধ্যাত্মিক অভিজ্ঞতা প্রকাশ কৰিবলৈ প্ৰেমৰ ভাষা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

8। মধ্যযুগীয় ভাৰতত ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰাই সাংস্কৃতিক আৰু ধর্মীয় সমন্বয়ৰ ক্ষেত্ৰত কেনেদৰে অৰিহণা যোগাইছিল?

উত্তৰঃ ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰাই ধর্মীয় সহনশীলতা, আলোচনা, আৰু বৈচিত্র্যময় বিশ্বাস আৰু আচাৰ-ব্যৱহাৰৰ আত্মসাত্ৰ প্ৰসাৰ ঘটাইছিল। আঞ্চলিক ভাষা, সাহিত্য, সংগীত, শিল্পৰ বিকাশত ইহঁতে প্রভাৱ পেলাইছিল, যাৰ ফলত এক সমৃদ্ধ সাংস্কৃতিক পর্দাৰূপী বস্ত্ৰৰ সৃষ্টি হৈছিল। ভাৰতীয় সমাজৰ সংহত স্বৰূপত তেওঁলোকে অৰিহণা যোগাইছিল, ধর্মীয় বৈচিত্ৰাৰ মাজত ঐক্যবোধ গঢ়ি তুলিছিল আৰু বিভিন্ন ধৰ্মৰ মাজত পাৰস্পৰিক সন্মানক উৎসাহিত কৰিছিল। ইয়াৰ উপৰিও ভক্তি আৰু চুফী সন্তসকলৰ শিক্ষাই ধর্মীয় সীমা অতিক্ৰম কৰি মানুহক অনুপ্রাণিত কৰি আহিছে, বোধগম্যতা আৰু সমন্বয়ৰ পথ সৃষ্টি কৰিছে।

৫। ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰাৰ মাজত কিছুমান মুখ্য সাদৃশ্য কি আছিল? 

উত্তৰঃ ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা দুয়োটাই আধ্যাত্মিক পথত প্ৰেম আৰু ভক্তিৰ শক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। তেওঁলোকে কঠোৰ ৰীতি-নীতি আৰু বাহ্যিক উপাসনাক প্রত্যাখ্যান কৰিছিল আৰু ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে ঈশ্বৰৰ সৈতে আভ্যন্তৰীণ অভিজ্ঞতা আৰু ব্যক্তিগত সম্পৰ্কৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিছিল।

৬। ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰাই মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ সাংস্কৃতিক আৰু ধর্মীয় গাঁথনিৰ ওপৰত কি প্ৰভাৱ পেলাইছিল?

উত্তৰঃ ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰাই মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ সাংস্কৃতিক আৰু ধর্মীয় তন্ত্রত গভীৰ প্রভাৱ পেলাইছিল। সেই সময়ছোৱাত ভাৰতীয় সমাজৰ বৈচিত্র্যপূর্ণ আৰু সংহত স্বৰূপ গঠনত এই দুটা সামাজিক-ধর্মীয় আন্দোলনে গুৰুত্বপূর্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

তেওঁলোকৰ কিছুমান উল্লেখযোগ্য প্রভাব ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল-

(ক) সাংস্কৃতিক সংশ্লেষণঃ ভক্তি আন্দোলন আৰু চুফী পৰম্পৰা দুয়োটাই প্রেম, ভক্তি আৰু ঐশ্বৰিকতাৰ সৈতে ব্যক্তিগত সংযোগৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। ফলত ধর্ম, জাতি আৰু ভাষাৰ সীমা অতিক্রম কৰা সাংস্কৃতিক সংশ্লেষণত তেওঁলোকে অৰিহণা যোগাইছিল।

(খ) ভাষিক বৈচিত্র্যঃ ভক্তি সাধু আৰু চুফী কবিসকলে আঞ্চলিক ভাষাত নিজৰ ভক্তিমূলক সাহিত্য আৰু ৰহস্যময় কবিতা ৰচনা কৰিছিল, যাৰ ফলত বিভিন্ন স্থানীয় ভাষাৰ বৃদ্ধি আৰু বিকাশৰ প্ৰসাৰ ঘটিছিল।

(গ) সামাজিক সংহতিঃ দুয়োটা আন্দোলনে কঠোৰ জাতি ব্যৱস্থাক প্রত্যাহ্বান জনাই সমতা আৰু সার্বজনীন ভাতৃত্ববোধৰ ধাৰণাক প্ৰসাৰিত কৰিছিল। তেওঁলোকে নিম্নবর্ণ আৰু মহিলাকে ধৰি সকলো সামাজিক স্তৰৰ অনুগামীক আকৰ্ষণ কৰি ঐক্য আৰু সামাজিক সংহতিৰ ভাৱনা গঢ়ি তুলিছিল।

ৰচনাধর্মী প্রশ্নোত্তৰ

১। মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ সমাজত ভক্তি আন্দোলনে কেনে প্রভাৱ পেলাইছিল?

উত্তৰঃ ভক্তি আন্দোলনে মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় সমাজত গভীৰ প্রভাৱ পেলাইছিল। ভক্তি আন্দোলনে সেই সময়ছোৱাত সমাজখনক প্রভাৱিত আৰু ৰূপান্তৰিত কৰা কিছুমান মূল উপায় আগবঢ়োৱা হ’ল-

(ক) সামাজিক সর্বাংগীণতাঃ ভক্তি আন্দোলনে প্রচলিত সামাজিক স্তৰ আৰু জাতি ব্যৱস্থাক প্রত্যাহ্বান জনাইছিল। ইয়াত সকলো ব্যক্তিৰ জাতি, লিংগ বা সামাজিক মর্যাদা নির্বিশেষে ঈশ্বৰৰ দৃষ্টিত সমতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল। আন্দোলনে সকলো পটভূমিৰ লোকক নিজৰ ভাঁজলৈ আদৰি লৈ অনুগামীসকলৰ মাজত সর্বাংগীণতা আৰু ঐক্যৰ ভাৱ সৃষ্টি কৰিছিল।

(খ) স্থানীয় ভাষা সাহিত্য আৰু আঞ্চলিক ভাষাঃ ভক্তি আন্দোলনৰ এটা উল্লেখযোগ্য প্রভাৱ আছিল ধর্মীয় আৰু সাহিত্যিক প্রকাশৰ বাবে আঞ্চলিক ভাষাৰ ব্যৱহাৰ। ভক্তি সন্তসকলে তেওঁলোকৰ ভক্তিমূলক কবিতা আৰু শিক্ষাসমূহ স্থানীয় ভাষা, যেনে হিন্দী, মাৰাঠী, বাংলা, তামিল, ইত্যাদি ভাষাত ৰচনা কৰিছিল। ইয়াৰ ফলত আঞ্চলিক সাহিত্যৰ বিকাশ ঘটিছিল আৰু আধ্যাত্মিক আৰু দার্শনিক বিষয়বস্তুৰে বিভিন্ন ভাষা সমৃদ্ধ হৈছিল।

(গ) ভক্তি পদ্ধতিৰ জনপ্রিয়তাঃ ভক্তি আন্দোলনে ভক্তি পদ্ধতি আৰু ৰীতি-নীতিক জনসাধাৰণৰ মাজত জনপ্রিয় কৰি তুলিছিল। ই পুৰোহিতসকলে কৰা বিশৃংখল আৰু জটিল অনুষ্ঠানৰ পৰা ব্যক্তিগত ভক্তি আৰু নিৰ্বাচিত দেৱতাৰ সৈতে প্রত্যক্ষ মিলনলৈ গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। এই আন্দোলনে ব্যক্তিসকলক ভক্তিমূলক গীত গোৱা, ঈশ্বৰৰ নাম জপ কৰা, মণ্ডলীৰ সমাৱেশত অংশগ্রহণ কৰা আদি সৰল উপাসনাৰ কামত লিপ্ত হ’বলৈ উৎসাহিত কৰিছিল।

(ঘ) ধর্মীয় সংশ্লেষণঃ ভক্তি আন্দোলনে ধর্মীয় সমন্বয় আৰু সংশ্লেষণৰ মনোভাৱক প্ৰসাৰিত কৰিছিল। আন্দোলনৰ সন্ত আৰু অনুগামীসকলে বিভিন্ন ধর্মীয় পৰম্পৰাৰ অন্তর্নিহিত ঐক্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি বিভিন্ন সম্প্রদায় আৰু সম্প্ৰদায়ৰ মাজত থকা ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। তেওঁলোকে প্রায়ে বিভিন্ন ধর্মীয় পৰম্পৰাৰ উপাদানসমূহক একত্রিত কৰিছিল, তেওঁলোকৰ ভক্তিমূলক আচাৰ-ব্যৱহাৰত হিন্দু, ইছলাম আৰু শিখ ধৰ্মৰ উপাদানসমূহ একত্রিত কৰিছিল।

(ঙ) নাৰী সবলীকৰণঃ ভক্তি আন্দোলনে নাৰী সৱলীকৰণ আৰু প্ৰকাশৰ পথ আগবঢ়াইছিল। মিৰাবাই আৰু আন্দালৰ দৰে মহিলা ভক্তসকলে সমাজৰ নীতি-নিয়ম আৰু আশাক প্রত্যাহ্বান জনাই ভক্তিৰ বিশিষ্ট কণ্ঠ হিচাপে আত্মপ্রকাশ কৰিছিল। এই আন্দোলনে মহিলাসকলক তেওঁলোকৰ আধ্যাত্মিক আকাংক্ষা প্রকাশ কৰাৰ লগতে পৰম্পৰাগত লিংগ ভূমিকাক প্রত্যাহ্বান জনোৱাৰ এক মঞ্চ প্রদান কৰিছিল।

২। মধ্যযুগীয় ভাৰতত ভক্তি আন্দোলনে সাহিত্য, সংগীত, শিল্পক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছিল?

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ সময়ত ভক্তি আন্দোলনে সৃষ্টিশীল ৰূপসমূহত আন্দোলনে প্রভাব পেলোৱা কিছুমান মূল উপায় ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’লঃ

(i) সাহিত্যঃ

(ক) আঞ্চলিক ভাষা সাহিত্যঃ ভক্তি সন্তসকলে তেওঁলোকৰ ভক্তিমূলক কবিতা আৰু শিক্ষাসমূহ হিন্দী, মাৰাঠী, তামিল, বাংলা, গুজৰাটী, ইত্যাদি স্থানীয় ভাষাত ৰচনা কৰিছিল। ইয়াৰ ফলত আঞ্চলিক সাহিত্যৰ বিকাশত অৰিহণা যোগাইছিল, এই ভাষাসমূহক আধ্যাত্মিক আৰু দার্শনিক বিষয়বস্তুৰে সমৃদ্ধ কৰিছিল।

(খ) ভক্তি কবিতাঃ প্রায়ে কবিতা বা গীতৰ ৰূপত সাধুসকলৰ ৰচনাত নিজৰ নিৰ্বাচিত দেৱতাৰ প্ৰতি থকা তীব্র প্রেম আৰু ভক্তি প্রকাশ পাইছিল। ভজন, পদ, দোহা নামেৰে জনাজাত এই ভক্তিমূলক ৰচনাসমূহে গভীৰ আধ্যাত্মিক অভিজ্ঞতা আৰু আৱেগ প্রকাশৰ মাধ্যম হিচাপে কাম কৰিছিল। সাহিত্য পৰম্পৰাত শ্রদ্ধা আৰু উদযাপন অব্যাহত আছে আৰু ভক্তিমূলক সাহিত্যৰ উৎকৃষ্ট কর্ম হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

(ii) সংগীতঃ

(ক) ভজন আৰু কীর্তনঃ ভক্তি আৰু আৱেগিক তীব্ৰতাৰে ভৰা ভক্তি সন্তসকলৰ ভক্তিমূলক ৰচনাই ভজন আৰু কীৰ্তনৰ দৰে ভক্তিমূলক সংগীত ৰূপৰ জন্ম দিছিল। ঈশ্বৰৰ প্রতি প্রেম আৰু ভক্তিৰ এই সংগীতৰ প্ৰকাশ জনসাধাৰণৰ মাজত জনপ্রিয় হৈ উঠিছিল আৰু আজিও ভাৰতীয় শাস্ত্রীয় সংগীত, লোকসংগীত, ভক্তিমূলক সমাৱেশৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংগ।

(খ) ভক্তি ৰাগঃ ভক্তি আন্দোলনেও নির্দিষ্ট দেৱতাৰ সৈতে জড়িত নতুন ৰাগ (সুৰৰ কাঠামো) প্রৱৰ্তন কৰি শাস্ত্রীয় সংগীতক প্রভাৱিত কৰিছিল। এই ৰাগবোৰ কোনো বিশেষ দেৱতাৰ প্রতি ভক্তিৰ লগত জড়িত বিশেষ আৱেগ আৰু আৱেগক উত্তেজিত কৰিবলৈ ৰচনা কৰা হৈছিল। ভক্তি ৰাগৰ প্ৰভাৱ এতিয়াও শাস্ত্রীয় সংগীতৰ সূচীত দেখা যায়।

(iii) শিল্পঃ

(ক) ভক্তি চিত্রকলাঃ ভক্তি আন্দোলনে ভাৰতীয় শিল্পক বিশেষভাৱে ক্ষুদ্র চিত্রকলাৰ ক্ষেত্ৰত প্রভাৱিত কৰিছিল। বিভিন্ন ভক্তি সন্তসকলৰ জীৱন আৰু তেওঁলোকৰ নিৰ্বাচিত দেৱতাৰ সৈতে তেওঁলোকৰ পাৰস্পৰিক ক্রিয়া-কলাপ চিত্রিত কৰা চিত্রসমূহ এই সময়ছোৱাত জনপ্রিয় হৈ উঠে। এই চিত্রসমূহে আন্দোলনৰ আৱেগিক উত্তেজনা আৰু আধ্যাত্মিক বিষয়বস্তুক ধৰি ৰাখিছিল।

(খ) মন্দিৰ স্থাপত্যঃ ভক্তি সাধুসকলে পূজনীয় দেৱতাসকলৰ বাবে উৎসর্গিত মন্দিৰ নিৰ্মাণ বা সংস্কাৰ কৰা হৈছিল, যাৰ ফলত আন্দোলনৰ ভক্তি মনোভাৱ প্রতিফলিত হৈছিল। এই মন্দিৰসমূহত প্ৰায়ে সন্তসকলৰ জীৱন আৰু তেওঁলোকৰ ভক্তি অভিজ্ঞতাৰ দৃশ্যসমূহ চিত্রিত কৰা জটিল খোদিত আৰু ভাস্কর্যসমূহ দেখা গৈছিল।

৩। মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলনৰ ভিতৰত মুখ্য আঞ্চলিক আন্দোলনবোৰ কি আছিল?

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলনই ভাৰতৰ বিভিন্ন প্রান্তত কেইবাটাও মুখ্য আঞ্চলিক আন্দোলনৰ জন্ম দিছিল।

মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলনৰ ভিতৰৰ কিছুমান প্রধান আঞ্চলিক আন্দোলন ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল-

(i) উত্তৰ ভাৰতত বৈষ্ণৱ ভক্তি আন্দোলনঃ

(ক) চৈতন্য মহাপ্রভু (১৪৮৬-১৫৩৪): বংগৰ এজন সাধু চৈতন্য মহাপ্রভুৱে গৌড়ীয় বৈষ্ণৱ ধর্ম আন্দোলন প্রতিষ্ঠা কৰিছিল। তেওঁ আধ্যাত্মিক মুক্তিৰ প্রাথমিক মাধ্যম হিচাপে হৰে কৃষ্ণ মন্ত্ৰৰ জগত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। তেওঁৰ শিক্ষা আৰু ভক্তিমূলক পদ্ধতিৰ প্রভাৱ বংগ, ওড়িশা, আৰু উত্তৰ ভাৰতৰ অন্যান্য অঞ্চলত যথেষ্ট প্রভাৱ পৰিছিল।

(ii) উত্তৰ আৰু মধ্য ভাৰতত নির্গুণ ভক্তি আন্দোলনঃ

(ক) কবীৰ (১৪৪০-১৫১৮): নির্গুণ ভক্তি আন্দোলনত কেন্দ্রীয় ভূমিকা পালন কৰিছিল বয়ন আৰু ৰহস্যবাদী কবীৰ। তেওঁ ঈশ্বৰৰ নিৰাকাৰ, বৈশিষ্ট্যহীন স্বভাৱৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল আৰু ধর্মীয় বিভাজন অতিক্ৰম কৰি ঈশ্বৰৰ সৈতে প্রত্যক্ষ, ব্যক্তিগত সম্পৰ্কৰ পোষকতা কৰিছিল।

(খ) গুৰু নানক (১৪৬৯-১৫৩৯): শিখ ধর্মৰ প্রতিষ্ঠাপক গুৰু নানকে একেশ্বৰবাদ, সমতা আৰু নিবাকাৰ ঈশ্বৰৰ প্ৰতি ভক্তিৰ বাৰ্তা প্ৰচাৰ কৰিছিল। তেওঁৰ শিক্ষাত ভক্তি, চুফী, হিন্দু ধৰ্মৰ উপাদানসমূহৰ সংমিশ্রণ ঘটি শিখ দর্শন আৰু অনুশীলনৰ বিকাশত গভীৰ প্ৰভাৱ পৰিছিল।

(iii) কর্ণাটকত বিৰাশৈৱ আৰু লিংগায়ত ভক্তি আন্দোলনঃ

(ক) বাসৱ (১১৩৪-১১৯৬): বাসৱ আছিল এজন দার্শনিক, ৰাষ্ট্রনেতা আৰু কৰ্ণাটকৰ বিবাশৈৱ আন্দোলনৰ প্রধান প্রবক্তা। এই আন্দোলনে জাতিগত পার্থক্য প্রত্যাখ্যান কৰি সামাজিক সমতাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল আৰু শিৱক নিৰাকাৰ, সৰ্বব্যাপী দেৱতা হিচাপে পূজা প্ৰচাৰ কৰিছিল। এই আন্দোলনে কর্ণাটকৰ সামাজিক-ধর্মীয় তন্ত্রত চিৰস্থায়ী প্রভাৱ পেলাইছিল।

(iv) দক্ষিণ ভাৰতৰ আলভাৰ সন্ত আৰু নয়নাৰসকলঃ

(ক) আলভাৰ সন্তঃ আলভাৰ সন্ত আছিল তামিলনাডুৰ পৰা অহা কবি-সন্তৰ এটা দল। ভগৱান বিষ্ণুৰ প্রশংসাত ভক্তিমূলক গীত ৰচনা কৰাৰ লগতে ভাৰতৰ দক্ষিণ অঞ্চলৰ ভক্তি আন্দোলনত গুৰুত্বপূর্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল। দিব্য প্রবন্ধম নামেৰে পৰিচিত তেওঁলোকৰ ভক্তিগীত শ্রীবৈষ্ণৱ পৰম্পৰাত পবিত্র শাস্ত্র বুলি গণ্য কৰা হয়।

৪। মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলনে ভাৰতৰ পৰৱৰ্তী ধৰ্মীয় আৰু সমাজ সংস্কাৰ আন্দোলনত কি প্রভাৱ পেলাইছিল?

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভক্তি আন্দোলনে ভাৰতৰ পৰৱৰ্তী ধর্মীয় আৰু সমাজ সংস্কাৰ আন্দোলনত গভীৰ আৰু স্থায়ী প্রভাৱ পেলাইছিল। 

ইয়াৰ প্ৰভাৱ বিভিন্ন ধৰণেৰে দেখা যায়ঃ

(ক) হিন্দু ধৰ্মৰ ওপৰত প্ৰভাৱঃ হিন্দু ধৰ্মৰ বিৱৰ্তন গঢ় দিয়াত ভক্তি আন্দোলনে উল্লেখযোগ্য ভূমিকা পালন কৰিছিল। ইয়াত ব্যক্তিগত ভক্তি আৰু ঈশ্বৰৰ সৈতে প্রত্যক্ষ মিলনত গুৰুত্ব দিয়া হৈছিল, যিয়ে আচাৰ-ব্যৱহাৰ আৰু পুৰোহিতৰ কর্তৃত্বৰ আধিপত্যক প্রত্যাহ্বান জনাইছিল। ব্যক্তিগত ভক্তি আৰু আধ্যাত্মিক অভিজ্ঞতাৰ ওপৰত এই মনোনিৱেশ বিভিন্ন হিন্দু সম্প্রদায়ৰ কেন্দ্রবিন্দু হৈ পৰিছিল আৰু হিন্দু ধর্মীয় চৰ্চাৰ এক সংজ্ঞায়িত বৈশিষ্ট্য হৈয়েই আছে।

(খ) সংহতিবাদ আৰু আন্তঃধর্মীয় সংলাপঃ বহুতো ভক্তি সন্তই বিভিন্ন ধর্মীয় পৰম্পৰাৰ উপাদানসমূহ একত্ৰিত কৰিছিল, তেওঁলোকৰ ভক্তিমূলক আচাৰ-ব্যৱহাৰত হিন্দু, ইছলাম, শিখ ধৰ্মৰ উপাদানসমূহ একত্ৰিত কৰিছিল। বিভিন্ন ধৰ্মৰ মাজত অন্তর্ভুক্তি আৰু আলোচনাৰ ওপৰত এই গুৰুত্বই পৰৱৰ্তী ধর্মীয় আন্দোলনসমূহক প্রভাৱিত কৰিছিল আৰু ভাৰতত এক সংহত সংস্কৃতিৰ বিকাশত অৰিহণা যোগাইছিল।

(গ) সামাজিক-ধৰ্ম সংস্কাৰঃ ভক্তি আন্দোলনে পৰৱৰ্তী আর্থ-ধর্মীয় সংস্কাৰ আন্দোলনৰ বাবে অনুপ্রাণিত আৰু পথ প্রশস্ত কৰিছিল। আন্দোলনে সামাজিক সমতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা, জাতিভিত্তিক বৈষম্যৰ বিৰোধিতা, নিপীড়নমূলক সামাজিক প্রথাৰ সমালোচনা আদিয়ে পিছৰ সংস্কাৰ আন্দোলনসমূহৰ ভিত্তি স্থাপন কৰিছিল যিয়ে সামাজিক সমস্যাসমূহৰ সমাধান আৰু সামাজিক ন্যায়ৰ প্ৰসাৰৰ বাবে চেষ্টা কৰিছিল।

(ঘ) শিখ ধৰ্মৰ ওপৰত প্ৰভাৱঃ শিখ ধৰ্মৰ প্রতিষ্ঠাপক গুৰু নানক ভক্তি সন্তসকলৰ শিক্ষা আৰু আদৰ্শৰ দ্বাৰা প্রভাৱিত হৈছিল। আন্দোলনৰ ভক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া, সামাজিক স্তৰসমূহ প্রত্যাখ্যান কৰা, সমতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়াটোৱে গুৰুনানকৰ শিক্ষাৰ সৈতে অনুৰণন ঘটায়, যিবোৰ শিখ ধৰ্মত অধিক বিকশিত আৰু প্রতিষ্ঠানিকৰণ কৰা হয়।

(ঙ) আঞ্চলিক আৰু স্থানীয় সাহিত্যঃ ভক্তি আন্দোলনে আঞ্চলিক ভাষা আৰু সাহিত্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰাটোৱে ভাৰতত স্থানীয় সাহিত্যৰ বৃদ্ধি আৰু বিকাশত অৰিহণা যোগাইছিল। ভক্তি সাধুসকলৰ ভক্তিমূলক কবিতা আৰু ৰচনাই আঞ্চলিক সাহিত্য পৰম্পৰাৰ ভেটি গঠন কৰিছিল, যিবোৰ পৰৱৰ্তী শতিকাবোৰত বিকশিত হৈ উঠা আৰু বিকশিত হৈ আছিল।

৫। মধ্যযুগীয় চুফী পৰম্পৰা কি আছিল আৰু ভাৰতত ই কেতিয়া বিকশিত হৈছিল? 

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় চুফী পৰম্পৰাই ইছলামৰ ৰহস্যময় আৰু ভক্তিমূলক দিশবোৰক বুজায় যিবোৰ মধ্যযুগত বিশিষ্ট হৈ পৰিছিল। চুফীবাদে ধ্যান, চিন্তা আৰু ভক্তিৰ দৰে আভ্যন্তৰীণ আধ্যাত্মিক অনুশীলনৰ জৰিয়তে ঈশ্বৰৰ প্ৰত্যক্ষ আৰু ব্যক্তিগত অভিজ্ঞতা বিচৰাত গুৰুত্ব দিয়ে। ই ঈশ্বৰৰ প্ৰতি থকা হৃদয়প্ৰেমৰ শুদ্ধতা আৰু ঈশ্বৰৰ সৈতে আধ্যাত্মিক মিলন প্ৰাপ্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

দিল্লী চুলতানত আৰু মোগল সাম্রাজ্যৰ সময়ত দ্বাদশ আৰু ষোল্ল শতিকাৰ মাজত ভাৰতত মধ্যযুগীয় চুফী পৰম্পৰা বিকশিত হৈছিল। এই সময়ছোৱাতে চুফী প্রভু বা চুফী সাধু হিচাপে জনাজাত চুফী সাধুসকলে চুফীবাদৰ শিক্ষা বিয়পাই দিয়ে আৰু সমগ্ৰ ভাৰতীয় উপমহাদেশত চুফী আদেশ (তাবিক)ৰ এক সংযোগ স্থাপন কৰে।

ভাৰতত এই সময়ছোৱাত বিকশিত হোৱা কিছুমান উল্লেখযোগ্য চুফী সাধু আৰু আদেশৰ ভিতৰত আছে-

(ক) চিষ্টি আদেশঃ খ’ৱাজা মুইনুদ্দিন চিষ্টিৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা চিষ্টি আদেশ ভাৰতৰ আটাইতকৈ প্রভাৱশালী চুফী আদেশসমূহৰ ভিতৰত এটা আছিল। ই প্রেম, নম্রতা আৰু আনৱজাতিৰ সেৱাক আধ্যাত্মিক উপলব্ধিৰ পথ হিচাপে গুৰুত্ব দিছিল। চিষ্টি সাধুসকলে ভাৰতত ইছলাম বিয়পাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ অন্তর্ভুক্তি আৰু সহিষ্ণুতাৰ বাবে জনাজাত আছিল।

(খ) ছুহৰাৱার্ডি আদেশঃ শেখ চাহাবুদ্দিন ছুহৰাৱৰ্দীয়ে প্ৰতিষ্ঠা কৰা ছুহৰাৱাৰ্ডি আদেশৰ অধ্যযুগীয় ভাৰততো উল্লেখযোগ্য উপস্থিতি আছিল। সুহৰাৱাৰ্ডী সন্তসকলে আধ্যাত্মিক সাধনা আৰু তপস্যাৰ জৰিয়তে আধ্যাত্মিক আলোকসজ্জা আৰু ৰহস্যময় অভিজ্ঞতাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল।

(গ) কাদিৰী আদেশঃ আব্দুল কাদিৰ গিলানীয়ে প্রতিষ্ঠা কৰা কাদিৰী আদেশ ভাৰতৰ বিভিন্ন প্রান্তত অনুগামী আছিল। কাদিৰী সন্তসকলে ভক্তি, আত্ম-অনুশাসন আৰু ইছলামিক আইনৰ কঠোৰ আনুগত্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল।

(ঘ) নকশবন্দী আদেশঃ বাহা-উদ-দিন নকশবন্দৰ দ্বাৰা প্ৰতিষ্ঠা কৰা নকশবন্দী আদেশে মোগল যুগত ভাৰতত জনপ্রিয়তা লাভ কৰিছিল। নকশবন্দী চুফীসকলে আধ্যাত্মিক জ্ঞান লাভৰ মাধ্যম হিচাপে মৌন ধ্যান (জিকিৰ) আৰু কঠোৰ আত্ম-অনুশাসনৰ ওপৰত গুৰুত্ব মাৰোপ কৰিছিল।

৬। চুফীবাদত “তাওহিদ”ৰ ধাৰণাটো ব্যাখ্যা কৰা।

উত্তৰঃ চুফীবাদত “তাওহিদ” হৈছে এক কেন্দ্রীয় ধাৰণা যিয়ে ঈশ্বৰৰ একতা বা ঐক্যৰ মৌলিক নীতিক বুজায়। ইয়াৰ উৎপত্তি আৰবী শব্দ “বাহিদ”ৰ পৰা হৈছে, যাৰ অৰ্থ হৈছে “এক।” তাওহিদে ঈশ্বৰৰ নিৰপেক্ষ ঐক্য আৰু অবিভাজ্যতাৰ মূল বিশ্বাসক প্রতিনিধিত্ব কৰে, এই কথাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে যে এক ঈশ্বৰৰ বাহিৰে আন কোনো দেৱতা বা পূজাৰ যোগ্য সত্তা নাই।

চুফীবাদত তাওহিদ একশ্বৰবাদৰ বৌদ্ধিক বোধগম্যতাৰ বাহিৰলৈ গৈ আধ্যাত্মিক উপলব্ধি আৰু অভিজ্ঞতাভিত্তিক জ্ঞানত পৰিণত হয়। ইয়াৰ লগত সকলো অস্তিত্বৰ অন্তর্নিহিত ঐক্যক চিনাক্ত আৰু বাস্তৱায়িত কৰা আৰু সকলো বস্তুতে ঐশ্বৰিক উপস্থিতি অনুভৱ কৰাটো জড়িত হৈ থাকে। চুফীয়ে দ্বৈততা আৰু বিচ্ছেদৰ ভ্ৰমক বিলুপ্ত কৰিব বিচাৰে, এই কথা উপলব্ধি কৰি যে শেষত সকলো এক ঐশ্বৰিক বাস্তৱতাৰ পৰাই উদ্ভব হয় আৰু ঘূৰি আহে।

তাওহিদে চুফীবাদৰ কেইবাটাও মূল দিশ সামৰি লৈছেঃ

(ক) সত্তাৰ ঐক্যঃ তাওহিদে ঈশ্বৰক সত্তাত এক আৰু তেওঁৰ কোনো অংশীদাৰ বা সহযোগী নাই বুলি দৃঢ়তাৰে কয়। ই শ্বৰিক বা কোনো অংশীদাৰক ঈশ্বৰৰ সৈতে সংযুক্ত কৰাৰ ধাৰণাক নাকচ কৰে। ঈশ্বৰক অতিক্ৰমণীয়, মানুহৰ বুজাৰ বাহিৰত আৰু সিদ্ধতাৰ সকলো বৈশিষ্ট্যকে সামৰি লোৱা বুলি গণ্য কৰা হয়।

(খ) অস্তিত্বৰ ঐক্যঃ তাওহিদে সকলো অস্তিত্বৰ ঐক্য আৰু সৃষ্টিৰ প্রতিটো দিশত বিয়পি পৰা ঐশ্বৰিক উপস্থিতিক স্বীকৃতি দিয়ে। চুফীসকলে বিশ্বাস কৰে যে সমগ্র বিশ্বব্রহ্মাণ্ড ঈশ্বৰৰ বৈশিষ্ট্যৰ প্ৰকাশ আৰু সকলো বস্তুৱেই নিজৰ অস্তিত্ব ঐশ্বৰিক উৎসৰ পৰাই আহৰণ কৰে।

(গ) জ্ঞানৰ ঐক্যঃ তাওহিদে মত প্রকাশ কৰিছে যে প্রকৃত জ্ঞান হৈছে ঈশ্বৰত সকলো বস্তুৰ ঐক্যৰ উপলব্ধি। চুফীসকলে তলৰ জ্ঞানক অতিক্ৰম কৰি ঈশ্বৰৰ উপস্থিতিৰ প্ৰত্যক্ষ অভিজ্ঞতাভিত্তিক জ্ঞান লাভ কৰে। তেওঁলোকে নিজৰ হৃদয় আৰু মনক ঐশ্বৰিক চেতনাত একত্ৰিত কৰাৰ লক্ষ্য ৰাখে।

(ঘ) প্ৰেমৰ ঐক্যঃ তাওহিদে এই কথাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে যে ঈশ্বৰৰ প্ৰতি প্রেম হৈছে ভক্তিৰ সৰ্বোচ্চ ৰূপ আৰু আধ্যাত্মিক মিলনৰ মাধ্যম। চুফীসকলে ঈশ্বৰৰ প্ৰতি তীব্র প্ৰেম আৰু আকাংক্ষাৰ খেতি কৰিব বিচাৰে, এই কথা স্বীকাৰ কৰে যে সকলো প্রেম শেষত ঈশ্বৰৰ পৰাই উদ্ভৱ হয় আৰু ঈশ্বৰৰ ওচৰলৈ ঘূৰি যায়।

৭। চুফী পৰম্পৰাই মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ সামাজিক-সাংস্কৃতিক তন্ত্রত কেনে প্রভাৱ পেলাইছিল?

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ সামাজিক-সাংস্কৃতিক তন্ত্রত চুফী পৰম্পৰাৰ যথেষ্ট প্ৰভাৱ পৰিছিল। চুফীবাদে সেই সময়ৰ সমাজ আৰু সংস্কৃতিক প্রভাৱিত কৰা কিছুমান উপায় ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’লঃ 

(ক) আন্তঃধর্মীয় আলোচনা আৰু সমন্বয়ৰ প্ৰসাৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ চুফী সন্তসকলে আন্তঃধর্মীয় আলোচনাত সক্রিয়ভাবে জড়িত হৈ ধর্মীয় সহনশীলতা আৰু সমন্বয়ক প্রসাবিত কৰিছিল। তেওঁলোকে বিভিন্ন ধর্মীয় সম্প্ৰদায়ৰ মাজৰ ব্যৱধান দূৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল আৰু সকলো ধৰ্মৰ অন্তর্নিহিত ঐক্যৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল। চুফী প্রথা আৰু শিক্ষাত প্রায়ে হিন্দু ধর্ম, শিখ ধর্ম আৰু অন্যান্য থলুৱা পৰম্পৰাৰ উপাদানসমূহ অন্তর্ভুক্ত কৰা হৈছিল, যিয়ে এক সংহত সংস্কৃতিৰ পোষকতা কৰিছিল আৰু অন্তর্ভুক্তিৰ ভাৱনাক প্ৰসাৰিত কৰিছিল।

(খ) স্থানীয় ভাষাৰ জনপ্ৰিয়কৰণঃ তেওঁলোকে আঞ্চলিক ভাষাত কবিতা, গীত, ভক্তিমূলক গীত ৰচনা কৰি ধৰ্মীয় আৰু আধ্যাত্মিক শিক্ষা সাধাৰণ মানুহৰ বাবে সুলভ কৰি তুলিছিল। ইয়াৰ ফলত আঞ্চলিক সাহিত্যৰ বৃদ্ধি আৰু স্থানীয় সাংস্কৃতিক পৰম্পৰা ৰক্ষা কৰাত অৰিহণা যোগাইছিল।

(গ) সংগীত আৰু কবিতাৰ ব্যৱহাৰঃ চুফী সন্ত আৰু তেওঁলোকৰ অনুগামীসকলে কাৱৱালী, চুফী কালাম, সামা আদি চহকী সংগীত পৰম্পৰা গঢ়ি তুলিছিল, য’ত আনন্দময় গায়ন আৰু ছন্দময় সংগীত জড়িত আছিল। এই প্রকাশৰ ৰূপসমূহে কেৱল ভক্তিৰ মাধ্যম হিচাপে কাম কৰাই নহয়, আধ্যাত্মিক বার্তা প্ৰেৰণ আৰু ঐশ্বৰিকতাৰ সৈতে গভীৰ আৱেগিক সংযোগ গঢ়ি তোলাতো সহায় কৰিছিল।

(ঘ) সমাজ কল্যাণ আৰু সেৱাঃ চুফী সন্তসকলে আৰ্তজনৰ কল্যাণৰ বাবে হস্পিচে, আশ্রয় শিবিৰ আৰু অন্যান্য প্রতিষ্ঠান স্থাপন কৰিছিল। চুফীয়ে প্রেম, মমতা আৰু মানৱতাৰ প্রতি সেৱাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰাটোৱে প্রান্তীয় লোকসকলৰ দুখ-কষ্ট দূৰ কৰাত আৰু সম্প্ৰদায়ৰ যত্নৰ ভাৱনা গঢ়ি তোলাত গুৰুত্বপূর্ণ ভূমিকা পালন কৰিছিল।

(ঙ) ৰহস্যময় কবিতা আৰু সাহিত্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱঃ চুফী সন্তসকলে তেওঁলোকৰ আধ্যাত্মিক অন্তর্দৃষ্টি, ঐশ্বৰিক প্ৰেম আৰু ঈশ্বৰৰ সৈতে মিলনৰ অভিজ্ঞতা প্রকাশ কৰা কবিতা আৰু লেখা ৰচনা কৰিছিল। ৰুমী, হাফিজ, আমিৰ খুছৰৱৰ ৰচনা আদি এই ৰহস্যময় সাহিত্য আজিও উদযাপন আৰু বহুলভাৱে পঢ়া হৈয়েই আছে, যাৰ ফলত অঞ্চলটোৰ সাহিত্য ঐতিহ্যক সমৃদ্ধ কৰা হৈছে।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top