Understanding India Unit 6 মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ শিল্প আৰু স্থাপত্য

Understanding India Unit 6 মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ শিল্প আৰু স্থাপত্য Notes, College and University Answer Bank for BA, B.com, B.sc, and Post Graduate Notes and Guide Available here, Understanding India Unit 6 মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ শিল্প আৰু স্থাপত্য Solutions to each Unit are provided in the list of UG-CBCS Central University & State University Syllabus so that you can easily browse through different College and University Guide and Notes here. Understanding India Unit 6 মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ শিল্প আৰু স্থাপত্য Question Answer can be of great value to excel in the examination.

Understanding India Unit 6 মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ শিল্প আৰু স্থাপত্য

Join Telegram channel

Understanding India Unit 6 মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ শিল্প আৰু স্থাপত্য Notes cover all the exercise questions in UGC Syllabus. Understanding India Unit 6 মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ শিল্প আৰু স্থাপত্য Solutions provided here ensures a smooth and easy understanding of all the concepts. Understand the concepts behind every Unit and score well in the board exams.

মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ শিল্প আৰু স্থাপত্য

UNDERSTANDING INDIA

(ভাৰতৰ বোধগম্যতা)

অতি চমু প্ৰশ্নোওৰ

১। নতুন দিল্লীৰ ভাৰতীয় সংসদ ভৱনৰ নক্সা কোনে কৰিছিল?

উত্তৰঃ এডউইন লুটিয়েন্স।

২। কোনটো শিল্পৰ ৰূপত কাপোৰৰ ওপৰত জটিল নক্সা তৈয়াৰ কৰিবলৈ সূক্ষ্ম সূতাৰ কাম ব্যৱহাৰ কৰা হয়?

উত্তৰঃ চিকনকাৰী এমব্রইডাৰী।

৩। দিল্লীৰ প্ৰসিদ্ধ পদুম মন্দিৰৰ নক্সা কোনে কৰিছিল?

উত্তৰঃ ফৰিবৰ্জ চাহবা।

8। কোনটো স্থাপত্য শৈলীৰ জটিল জালি কামৰ বাবে জনাজাত?

উত্তৰঃ ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্য।

৫। তাজমহলৰ স্থাপত্য শৈলী কি?

উত্তৰঃ মোগল স্থাপত্য শৈলী।

৬। গোল গুম্বাজৰ স্থপতি কোন আছিল?

উত্তৰঃ গোল গুম্বাজ হৈছে বিজাপুৰৰ চুলতান ৰজা মহম্মদ আদিল শ্বাহৰ সমাধিস্থল। ভাৰতৰ কৰ্ণাটকৰ বিজাপুৰত অৱস্থিত এই সমাধিটো ১৬৫৬ চনত ডাবুলৰ স্থপতিবিদ ইয়াকুতে সম্পূর্ণ কৰিছিল।

৭।‌কোনটো শিল্পত পার্টী আৰু ভাৰতীয় শিল্পৰ উপাদানসমূহৰ সংমিশ্রণ ঘটিছে?

উত্তৰঃ মোগলৰ ক্ষুদ্র চিত্রকলা।

৮। কোনটো স্থাপত্য শৈলীৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে তোৰণ আৰু গম্বুজৰ ব্যৱহাৰ?

উত্তৰঃ ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্য।

৯। ভাৰতত ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্যৰ পথ প্রদর্শক হিচাপে কাক গণ্য কৰা হয়?

উত্তৰঃ সম্রাট আকবৰ।

১০। দিল্লীৰ জামা মছজিদৰ স্থাপত্য শৈলী কি? 

উত্তৰঃ মোগল স্থাপত্য।

১১। কোনটো স্থাপত্য শৈলীৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে জটিল জ্যামিতিক নক্সাৰ ব্যৱহাৰ?

উত্তৰঃ ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্য।

১২। হুমায়ুৰ সমাধি নিৰ্মাণৰ দায়িত্ব কোনে দিছিল?

উত্তৰঃ বিগা বেগম (হাজ্জি বেগম)।

১৩। যোধপুৰৰ মেহৰনগড় দুৰ্গৰ স্থাপত্য শৈলী কি?

উত্তৰঃ ৰাজপুত স্থাপত্য।

১৪। বিজয়নগৰ সাম্ৰাজ্যৰ পৃষ্ঠপোষকতাত কোনটো শিল্পরূপ বিকশিত হৈ উঠিছিল?

উত্তৰঃ বিজয়নগৰ চিত্রকলা।

১৫। ফতেহপুৰ ছিকৰী কমপ্লেক্সৰ নক্সা কোনে কৰিছিল?

উত্তৰঃ সম্রাট আকবৰে।

১৬। দিল্লীৰ নিজামুদ্দিন দৰগাহৰ স্থাপত্য শৈলী কি?

উত্তৰঃ ইছলামিক শৈলী।

১৭। কোনটো স্থাপত্য শৈলীত অলংকৃত ব্রেকেট আৰু প্রকল্পভিত্তিক বাৰান্দা ব্যৱহাৰৰ বাবে জনাজাত?

উত্তৰঃ ৰাজপুত স্থাপত্য।

১৮। জয়পুৰত হাৱা মহল কোনে নিৰ্মাণ কৰিছিল?

উত্তৰঃ মহাৰাজা প্রতাপ সিঙে নির্মাণ কৰিছিল।

১৯। হায়দৰাবাদত চার্মিনাৰ নিৰ্মাণৰ দায়িত্ব কোনে দিছিল?

উত্তৰঃ মহম্মদ কুলী কুতুব শ্বাহ।

২০। গৱালিয়ৰ দুৰ্গৰ স্থাপত্য শৈলীটো কি?

উত্তৰঃ টোমাৰ স্থাপত্য।

২১। কোনটো শিল্পৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে ইয়াৰ ৰঙীন কাঁচৰ কাম?

উত্তৰঃ মোগলৰ দাগ যুক্ত কাচৰ কাম।

২২। জয়পুৰত যন্তৰ মন্তৰৰ নক্সা কোনে কৰিছিল?

উত্তৰঃ মহাৰাজ ছাৱাই জয় সিং দ্বিতীয়।

২৩। গোলকণ্ডা দুৰ্গৰ স্থাপত্য শৈলী কি?

উত্তৰঃ কুতুব শ্বাহী স্থাপত্য।

২৪। বিজাপুৰ গোল গুম্বাজৰ স্থাপত্য শৈলী কি?

উত্তৰঃ ডেকানি স্থাপত্য।

২৫। গুজৰাটত আদালাজ স্টেপৱেল কোনে নির্মাণ কৰিছিল?

উত্তৰঃ ৰাণা বীৰ সিং।

২৬। শ্রীনগৰত শলিমাৰ বাগ নিৰ্মাণৰ দায়িত্ব কোনে দিছিল?

উত্তৰঃ সম্রাট জাহাংগীৰ।

২৭। হায়দৰাবাদৰ কুতুব শ্বাহী সমাধিৰ স্থাপত্য শৈলী কি?

উত্তৰঃ ভাৰত-পাচী স্থাপত্য শৈলী।

২৮। কোনটো শিল্পৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে ইয়াৰ ৰঙীন আৰু বিশদ ভিত্তিচিত্র?

উত্তৰঃ বুণ্ডী ক্ষুদ্র চিত্রকলা।

২৯। লক্ষ্মৌৰ বাৰা ইমাম্বৰা কোনে নক্সা কৰিছিল?

উত্তৰঃ আছাফ-উদ-দৌলা।

৩০। তাজমহল কোনে নির্মাণ কৰিছিল?

উত্তৰঃ শ্বাহজাহানে।

৩১। কোনটো স্থাপত্য শৈলী ইয়াৰ বিশৃংখল স্টেপৱেলৰ বাবে জনাজাত?

উত্তৰঃ সোলাংকি স্থাপত্য শৈলী।

৩২। মাদুৰাইৰ মীনাক্ষী মন্দিৰৰ স্থাপত্য শৈলী কি?

উত্তৰঃ দ্রাবিড় স্থাপত্য শৈলী।

৩৩। গ্রীডৰ দৰে নগৰ পৰিকল্পনাৰ বাবে কোনখন প্রাচীন ভাৰতীয় চহৰ পৰিচিত?

উত্তৰঃ মহেঞ্জো-দাৰো।

৩৪। কোনটো প্রাচীন ভাৰতীয় শিল্পকলাৰ জীৱন্ত ৰং আৰু জ্যামিতিক আৰ্হিৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে জনাজাত?

উত্তৰঃ মধুবনী চিত্রাংক।

৩৫। মাউন্ট আবুৰ দিলৱাৰা মন্দিৰৰ স্থাপত্য শৈলী কি?

উত্তৰঃ জৈন স্থাপত্য।

৩৬। ভাৰতীয় স্থাপত্যৰ পিতৃ বুলি কাক গণ্য কৰা হয়?

উত্তৰঃ বিশ্বকর্মাক ভাৰতীয় স্থাপত্যৰ পিতৃ বুলি কোৱা হয়।

চমু প্রশ্নোত্তৰ

১। দিল্লীৰ লালকিল্লাৰ স্থাপত্যৰ বৈশিষ্ট্য বর্ণনা কৰা।

উত্তৰঃ দিল্লীৰ লালকিল্লা মোগল স্থাপত্যৰ এক প্রতিষ্ঠিত উদাহৰণ। ই ইয়াৰ বিশাল দেৱাল, বিশাল প্রৱেশ দ্বাৰ, আৰু জটিল মার্কল আৰু বেলেগ শিলৰ কাৰুকাৰ্যৰ দৰে আকর্ষণীয় বৈশিষ্ট প্রদর্শন কৰে। এই দূর্গটোত বিভিন্ন প্রাসাদ, দর্শক গৃহ, আৰু দিৱান-ই-খাছ নামেৰে জনাজাত এক অত্যাশ্চর্য মার্বল সুসজ্জিত ঘৰ অন্তর্ভুক্ত আছে। স্থাপত্যটোত পার্টী আৰু ভাৰতীয় উপাদান অন্তর্ভুক্ত কৰা হৈছে, যি মোগল যুগত সংস্কৃতিৰ সংমিশ্রণ প্রদর্শন কৰে।

২। মোগল ক্ষুদ্ৰ চিত্ৰসমূহৰ শৈল্পিক বৈশিষ্ট্যবোৰ বৰ্ণনা কৰা।

উত্তৰঃ মোগল ক্ষুদ্র চিত্ৰবোৰ তেওঁলোকৰ সূক্ষ্ম কৌশল, জীৱন্ত ৰং, আৰু সতর্ক বিৱৰণৰ বাবে জনাজাত। তেওঁলোকে প্রায়ে সম্রাটসকলৰ প্ৰতিকৃতি, ৰাজকীয় জীৱনৰ দৃশ্য আৰু ঐতিহাসিক ঘটনা আৰু পৌৰাণিক বৰ্ণনাৰ দৃষ্টান্তবোৰ দেখুৱায়। চিত্ৰবোৰে পাৰ্চী আৰু ভাৰতীয় শৈল্পিক শৈলীৰ এক সংমিশ্রণ প্রতিফলিত কৰে, য’ত বাস্তৱিক চিত্র, জটিল আর্হি, আৰু সোণ আৰু ৰূপৰ ৰং ব্যৱহাৰ থাকে। শিল্পীসকলে শিল্পকর্মবোৰত গভীৰতা আৰু উজ্জ্বলতা সৃষ্টি কৰিবলৈ স্বচ্ছ ৰঙৰ স্তৰ ৰখাৰ এক সঠিক কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিছিল।

৩। বিজাপুৰৰ গোল গুম্বাজৰ স্থাপত্য শৈলীৰ বিষয়ে লিখা।

উত্তৰঃ বিজাপুৰৰ গোল গুম্বাজে ডেক্কানি স্থাপত্য শৈলীক প্রতিনিধিত্ব কৰে। ই হৈছে ইয়াৰ বিশাল গম্বুজৰ বাবে জনাজাত এক আকর্ষণীয় সমাধিক্ষেত্র, যি হৈছে বিশ্বৰ দ্বিতীয় সর্ববৃহৎ অসমর্থিত গম্বুজ। গাঁথনিটোৰ বিশেষত্ব হৈছে ইয়াৰ বিশাল অনুপাত, খিলান, আৰু জটিল ষ্টুকো কাম। ভিতৰ ভাগত মুহাম্মাদ আদিল শ্বাহ আৰু অন্যান্য ৰাজকীয় লোকৰ সমাধি আছে। কেন্দ্ৰীয় কক্ষৰ ধ্বনিবিদ্যা লক্ষণীয়, যাৰ ফলত একাধিকবাৰ প্ৰতিধ্বনিত হয়, যাৰ ফলত এক মনোমোহা শ্রৱণধ্বণি প্রভাৱৰ সৃষ্টি হয়।

8।‌ আহমেদাবাদৰ ছিদি ছাইয়েদ মছজিদৰ তাৎপর্য ব্যাখ্যা কৰা।

উত্তৰঃ চিদি চাইয়েদ মছজিদ আহমেদাবাদৰ ইণ্ডো-ইছলামিক স্থাপত্যৰ এক গুৰুত্বপূর্ণ উদাহৰণ। ই ইয়াৰ জটিলভাৱে খোদিত শিলৰ জালি পর্দাৰ বাবে বিখ্যাত। মছজিদৰ জালিৰ কাম বিশেষকৈ ইয়াৰ সৈতে জড়িত গছৰ ডালৰ চিত্ৰণৰ বাবে বিখ্যাত, যাক “জীৱনৰ গছ” বুলি জনা যায়। মছজিদখন মধ্যযুগীয় ভাৰতত হিন্দু আৰু ইছলামিক পৰম্পৰাৰ মাজত কলাত্মক আৰু সাংস্কৃতিক বিনিময়ৰ প্রতীক।

৫। ৰাজপুত ক্ষুদ্ৰ চিত্ৰৰ কলাত্মক উপাদানৰ বৰ্ণনা কৰা।

উত্তৰঃ ৰাজপুত ক্ষুদ্র চিত্ৰবোৰৰ বিশেষত্ব হৈছে তেওঁলোকৰ জীৱন্ত ৰং বিতং চিত্রকৌশল আৰু গীতিমূলক ৰচনা। তেওঁলোকে প্রায়ে হিন্দু মহাকাব্য ৰাজপুত ৰাজজীৱন, আৰু ৰাজকীয় কাৰ্যকলাপৰ দৃশ্যবোৰ চিত্রিত কৰে। চিত্ৰবোৰত চিত্র, বিস্তৃত পোছাক আৰু জটিল পৃষ্ঠভূমিৰ সুন্দৰ উপস্থাপন প্রদর্শন কৰা হৈছে। বাজপুত শিল্পীসকলে সক্ষ্ম চিত্র কৌশল, সূক্ষ্ম ৰেখাৰ কাম, আৰু জীৱন্ত ৰঞ্জকৰ ব্যৱহাৰৰ দৰে কৌশল ব্যৱহাৰ কৰিছিল। কলা ৰূপটোৱে ৰোমাণ্টিকতা বীৰত্ব আৰু ভক্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দি ৰাজপুত লোকাচাৰ প্ৰতিফলিত কৰে।

৬। দিল্লীৰ জামা মছজিদৰ স্থাপত্যৰ বৈশিষ্ট্য বর্ণনা কৰা।

উত্তৰঃ (ক) ইয়াক এটা উচ্চ তলঘৰত নিৰ্মাণ কৰা হয়, প্রায় ৯ মিটাৰ ওখ আৰু ১১৭০ বর্গ মিটাৰ এলেকাত। তাত তিনিটা প্রৱেশদ্বাৰ আছে, মছজিদৰ ওচৰলৈ দক্ষিণ, উত্তৰ আৰু পূব দিশত খোজকাঢ়ি যোৱা ৰাজকীয় উৰণ ৰখা হৈছিল। পূব প্রৱেশদ্বাৰ সৰ্বোচ্চ আৰু সৰ্ববৃহৎটো কেৱল মোগল সম্রাটৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে সংৰক্ষিত আছিল। তিনিটা প্রৱেশদ্বাৰবোৰে এখন মুকলি চোতালত প্রৱেশাধিকাৰ দিয়ে।

(খ) ইয়াৰ চাৰিটা বাহ্যিক কোণত মাৰ্বল গম্বুজৰ দ্বাৰা চার্ম কৰা বাৰটা স্তম্ভযুক্ত কক্ষ ৰখা হয়। কেন্দ্রীয় গম্বুজটো আটাইতকৈ ডাঙৰ আৰু সর্বোচ্চ।

(গ) উত্তৰ আৰু দক্ষিণ ফালে দুটা সুন্দৰ মিনাৰ আছে প্ৰতিটো মুঠ উচ্চতালৈ বৃদ্ধি হয় ৪০ মিটাৰ আৰু তিনিটা পর্যায়ত বিভক্ত কৰা হৈছে য’ত এটা প্রক্ষেপিত গেলেৰী আছে।

৭। হায়দৰাবাদৰ গোলকণ্ডা দুৰ্গৰ স্থাপত্যৰ উপাদানসমূহ ব্যাখ্যা কৰা।

উত্তৰঃ গোলকোণ্ডা দুর্গ হায়দৰাবাদ চহৰৰ পশ্চিম অংশত অৱস্থিত আৰু হুছেইন সাগৰ হ্ৰদৰ পৰা পায় ৯ কিলোমিটাৰ দূৰত। বাহিৰৰ দূৰত্বত তিনি বর্গ কিলোমিটাৰ এলেকা আছে, যাৰ দৈর্ঘ্য ৪.৮ কিলোমিটাৰ। গোলকোণ্ডা দুর্গ হায়দৰাবাদৰ এটা দুৰ্গ ভৱন যি ইয়াৰ আকৰ্ষণীয় স্থাপত্যৰ বাবে জনাজাত। ইয়াত সুৰক্ষিত দেৱালৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ আৰু বুৰঞ্জী আছে। দূৰত্বত যোগাযোগ কৰিবলৈ দুর্গটোত কৌশলগত নক্সা উপাদান যেনে শব্দ সংকেত প্রণালী অন্তর্ভুক্ত কৰা হৈছে। ইয়াত কেইবাটাও প্রাসাদ, মছজিদ আৰু দর্শক গৃহ আছে। গোলকোণ্ডা দুর্গৰ স্থাপত্য শৈলীয়ে পাৰ্চী হিন্দু আৰু ডেকানি প্রভাৱৰ মিশ্রণ প্রদর্শন কৰে যি সেই সময়ৰ সাংস্কৃতিক সংমিশ্রণ প্রতিফলিত কৰে।

৮। বিজয়নগৰ স্থাপত্যৰ মূল বৈশিষ্ট্যসমূহ কি কি।

উত্তৰঃ বিজয়নগৰ স্থাপত্যৰ বিশেষত্ব হৈছে ইয়াৰ বিশাল স্কেল, জটিল কাৰুকার্য, আৰু অলংকৃত সজ্জা। বিজয়নগৰ সাম্ৰাজ্যৰ সময়ত নিৰ্মাণ কৰা মন্দিৰ আৰু স্মাৰকসমূহত দ্রাবিড় স্থাপত্য উপাদান যেনে সুউচ্চ গোপুৰম (প্ৰৱেশদ্বাৰ) স্তম্ভযুক্ত হল, আৰু পিৰামিডৰ চাল প্ৰদৰ্শন কৰা হয়। গাঁথনিবোৰ দেৱতা মহাকাশীয় প্রাণী আৰু পৌৰাণিক আখ্যানৰ বিতং ভাস্কর্যৰে সজ্জিত। মনোলিথিক স্তম্ভৰ ব্যৱহাৰ ডাঙৰ চোতাল আৰু বিস্তৃত মণ্ডপ বিজয়নগর স্থাপত্যৰ উল্লেখযোগ্য বৈশিষ্ট্য। একক স্তম্ভ, বৃহৎ চোতাল, আৰু বিস্তৃত মণ্ডপৰ ব্যৱহাৰো বিজয়নগৰ স্থাপত্যৰ উল্লেখযোগ্য বৈশিষ্ট্য।

৯। ভাৰতত মোগল স্থাপত্যৰ তাৎপর্য কি।

উত্তৰঃ ভাৰতীয় শিল্প আৰু স্থাপত্যৰ ওপৰত মোগল স্থাপত্যৰ গভীৰ প্রভাৱ আছিল। ইয়াত পাৰ্চী, ইছলামিক, আৰু থলুৱা ভাৰতীয় উপাদানসমূহৰ মিশ্রণেৰে এক সুকীয়া শৈলীৰ সৃষ্টি কৰা হৈছিল। মোগলৰ স্থাপত্যৰ কৃতিত্বৰ ভিতৰত চিনাকি তাজমহল, লালকিল্লা, আৰু বিভিন্ন সমাধিস্থল, মছজিদ, বাগিচা আদি অন্যতম। মোগল স্থাপত্যৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে ইয়াৰ বৃহৎস্কেল, প্রতিসম বিন্যাস, মার্জিত গম্বুজ, জটিল মাৰ্বলৰ পতা কাম, আৰু জ্যামিতিক আৰ্হি আৰু হস্তলিপিৰৰ ব্যৱহাৰ। ই শিল্প, সংস্কৃতি আৰু অভিযান্ত্রিক উৎকৃষ্টতাৰ সংমিশ্রণক প্রতিনিধিত্ব কৰে।

ৰচনাধর্মী প্রশ্নোত্তৰ

১। মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শিল্প আৰু স্থাপত্যৰ মূল বৈশিষ্ট্যসমূহ কি কি আছিল? 

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শিল্প আৰু স্থাপত্যৰ মূল বৈশিষ্ট্যসমূহ আছিল-

(ক) শৈলীৰ সংযোজনঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শিল্প আৰু স্থাপত্যই ইছলামিক, পাৰ্চী আৰু অন্যান্য বাহ্যিক পৰম্পৰাৰ প্ৰভাৱৰ সৈতে থলুৱা শৈলীৰ সংমিশ্রণ প্রদর্শন কৰিছিল।

(খ) অলংকৃত সজ্জাঃ জটিল অলংকাৰ আৰু সজ্জাগত নক্সা বিশিষ্ট আছিল, য’ত বিশৃংখল খোদিত, জটিল আর্হি আৰু বিশদ ভাস্কর্য আদি আছিল।

(গ) স্থানীয় সামগ্ৰীৰ ব্যৱহাৰঃ শিল, ইটা, কাঠ আদি স্থানীয় সামগ্রী সাধাৰণতে নির্মাণত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, যিয়ে আঞ্চলিক উপলব্ধতা আৰু কাৰুকাৰ্যক প্রতিফলিত কৰিছিল।

(ঘ) স্থাপত্য বৈচিত্র্যঃ সেই সময়ছোৱাত দুর্গ, বাজপ্রসাদ, মন্দিৰ, মছজিদ, সমাধি, আদি বিভিন্ন ধৰণৰ স্থাপত্য গঠন নিৰ্মাণৰ সাক্ষী হৈছিল, প্রত্যেকৰে নিজস্ব স্থাপত্য শৈলী আছিল।

(ঙ) ইছলামিক প্রভাবঃ গম্বুজ, তোৰণ, মিনাৰ, হস্তলিপিকে ধৰি ইছলামিক স্থাপত্যৰ উপাদানসমূহে মছজিদ আৰু অন্যান্য গঠন নির্মাণত প্রভাৱ পেলাইছিল।

(চ) জ্যামিতিক আর্হিঃ জটিল জ্যামিতিক আর্হি, প্রায়ে প্রকৃতিৰ পৰা অনুপ্রাণিত, অট্টালিকা সজোৱা, য’ত ফুলৰ আৰ্হি, আৰাবেস্ত, আৰু প্রতিসম নক্সাৰ ব্যৱহাৰ অন্তর্ভুক্ত।

(ছ) ধর্মীয় তাৎপর্যঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় সমাজত মন্দিৰ, মছজিদ, আৰু অন্যান্য পবিত্র স্থানৰ তাৎপৰ্যৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি বহুতো গঠন ধর্মীয় উদ্দেশ্যত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

(জ) আঞ্চলিক ভিন্নতাঃ ভাৰতৰ বিভিন্ন অঞ্চলে নিজৰ নিজৰ স্থাপত্য শৈলী গঢ়ি তুলিছিল, যিয়ে নিজৰ অনন্য সাংস্কৃতিক, ঐতিহাসিক আৰু ধর্মীয় প্রসংগক প্রতিফলিত কৰিছিল।

(ঝ) শাসকৰ পৃষ্ঠপোষকতাঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শাসক যেনে মোগল আৰু ৰাজপুতসকলে শিল্প আৰু স্থাপত্যক উল্লেখযোগ্য পৃষ্ঠপোষকতা প্রদান কৰিছিল, যাৰ ফলত ভৱিষ্যৎ কীর্তিচিহ্ন আৰু ফুলি উঠা শিল্প পৰম্পৰাৰ সৃষ্টি হৈছিল।

(ঞ) কলাত্মক প্রকাশঃ এই সময়ছোৱাত চিত্রকলা, ভাস্কর্য, বস্ত্ৰৰ নক্সা, ক্ষুদ্র শিল্পকে ধৰি বিভিন্ন শিল্পৰূপে ধর্মীয় কাহিনী, দৰবাৰী জীৱন, প্রাকৃতিক দৃশ্যৰ চিত্ৰণ কৰি ফুলি উঠিছিল।

২। মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় দুৰ্গসমূহৰ স্থাপত্য শৈলী আৰু বৈশিষ্ট্যসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা।

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় দুর্গসমূহত সাধাৰণতে পোৱা স্থাপত্য শৈলী আৰু বৈশিষ্ট্যসমূহ ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছে- 

(ক) বৃহৎ দেৱালঃ ভাৰতীয় দুর্গসমূহৰ বৈশিষ্ট্য আছিল শিল বা ইটাৰ দ্বাৰা নির্মিত ডাঠ আৰু মজবুত দেৱাল, যিবোৰ শত্ৰুৰ আক্ৰমণ সহ্য কৰিব পৰাকৈ নক্সা কৰা হৈছিল। এই দেৱালবোৰে প্ৰতিৰক্ষাৰ প্ৰথম লাইন হিচাপে কাম কৰিছিল আৰু প্ৰায়ে কেইবা মিটাৰ ওখ আছিল।

(খ) দুর্গ নিৰ্মাণৰ উপাদানসমূহঃ দুর্গসমূহত বিভিন্ন প্রতিক্ষামূলক বৈশিষ্ট্য, যেনে দুর্গ, টাৰেট, আৰু প্ৰহৰী টাৱাৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল, যিবোৰ কৌশলগতভাৱে দেৱালৰ কাষেৰে স্থাপন কৰা হৈছিল। এই গঠনসমূহে চোৰাংচোৱাৰ বাবে সুবিধা চিত্র প্রদান কৰিছিল আৰু ৰক্ষকসকলক সুৰক্ষা প্রদান কৰিছিল।

(গ) একাধিক প্রবেশদ্বাৰঃ দুৰ্গবোৰত সাধাৰণতে জটিল স্থাপত্যৰ নক্সাৰ সৈতে একাধিক প্রৱেশদ্বাৰ আছিল। গেটবোৰত প্ৰায়ে আকর্ষণীয় তোৰণ, সজ্জাগত চিত্র আৰু কেতিয়াবা হাতী প্রুফ স্পাইক আদিও আছিল, যিয়ে মূল প্রৱেশদ্বাৰ আৰু নিয়ন্ত্রণ বিন্দু হিচাপে কাম কৰিছিল।

(ঘ) ভিতৰৰ গঠনঃ দুর্গ চৌহদৰ ভিতৰত ৰাজপ্রসাদ, দর্শক হল, শস্যৰ ভঁৰাল, বেৰেক, আৰু অন্যান্য প্রশাসনিক আৰু আৱাসিক গঠন আছিল। এই অট্টালিকাবোৰত স্থাপত্যৰ সূক্ষ্মতা প্ৰদৰ্শন কৰা হৈছিল আৰু প্ৰায়ে অলংকৃত খোদিত, বাৰান্ডা আৰু চোতাল আছিল।

(ঙ) পানী ব্যৱস্থাপনাঃ ঘেৰাওৰ সময়ত নিৰ্ভৰযোগ্য পানী যোগান নিশ্চিত কৰিবলৈ বহু দুর্গত পানী ব্যৱস্থাপনাৰ ব্যৱস্থা আছিল, যেনে ভূমিগত জলস্রোত বা জলাশয়। আনকি কিছুমান দুর্গত পলায়নৰ বাবে মাটিৰ তলৰ সুৰংগ বা যোগাযোগৰ বাবে গোপন পথ আছিল।

(চ) মন্দিৰ আৰু মছজিদঃ দুর্গসমূহত প্রায়ে মন্দিৰ আৰু মছজিদকে ধৰি পূজাৰ স্থান আছিল, যিয়ে অঞ্চলটোৰ ধৰ্মীয় বৈচিত্র্যক প্রতিফলিত কৰিছিল আৰু বাসিন্দা আৰু সৈনিকসকলৰ আধ্যাত্মিক প্রয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিছিল।

৩। মধ্যযুগীয় ভাৰতত মছজিদ নির্মাণত ইছলামিক স্থাপত্য কেনে প্রভাৱ পেলাইছিল?

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতত মছজিদ নির্মাণৰ ক্ষেত্ৰত ইছলামিক স্থাপত্যৰ যথেষ্ট প্রভার আছিল।

মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ মছজিদ নির্মাণত ইছলামিক স্থাপত্যই কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছিল সেয়া উল্লেখ কৰা হ’ল-

(ক) স্থাপত্যৰ উপাদানঃ ইছলামিক স্থাপত্যই মছজিদৰ নক্সাত গম্বুজ, খিলান, মিনাৰ, আৰু মিহৰাব (প্ৰাৰ্থনাৰ স্থান) আদিৰ দৰে বিশিষ্ট উপাদানপ্ৰৱৰ্তন কৰিছিল। এই বৈশিষ্ট্যবোৰ মছজিদৰ গাঁথনিৰ অবিচ্ছেদ্য অংশ হৈ পৰিছিল, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ নান্দনিক আকর্ষণ আৰু সাংকেতিক গুৰুত্ব বৃদ্ধি হৈছিল।

(খ) কেন্দ্রীভূত প্রার্থনা গৃহঃ ইছলামিক মছজিদবোৰত সাধাৰণতে কেন্দ্রীভূত প্রার্থনা গৃহ থাকে, যাৰ আকৃতি প্রায়ে আয়তাকাৰ বা বৰ্গ, যাৰ এটা ডাঙৰ গম্বুজ বা একাধিক সৰু গম্বুজ চালত শোভিত হয়। এই বিন্যাসে মিহবাবৰ এক স্পষ্ট দৃশ্য ৰক্ষা কৰে, যি প্রার্থনাৰ দিশ সূচায়।

(গ) আলংকাৰিক হস্তলিপিঃ ইছলামিক মছজিদবোৰে বিস্তৃত হস্তলিপি প্রদর্শন কৰে, সাধাৰণতে আৰবী ভাষাত কোৰাণৰ শ্লোক বা আল্লা নবী মুহাম্মাদ আৰু অন্যান্য গুৰুত্বপূর্ণ ব্যক্তিৰ নাম থকা শিলালিপি। হস্তলিপিয়ে এক প্ৰকাৰৰ আধ্যাত্মিক কলা হিচাপে কাম কৰে আৰু মছজিদৰ দেৱাল, খিলান আৰু গম্বুজবোৰ সুশোভিত কৰে।

(ঘ) অলংকৃত খিলানঃ ইছলামিক স্থাপত্যই বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ খিলান প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল, যাৰ ভিতৰত আছে ঘোঁৰাৰ নালৰ খিলান, জোঙা খিলান (অজি খিলান) আৰু বহু-ফইল কৰা খিলান। মছজিদৰ প্ৰৱেশদ্বাৰ, প্রার্থনা গৃহ আৰু চোতালত গাঁথনিগত আৰু আলংকাৰিকভাৱে খিলান ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যাৰ ফলত সামগ্রিক নক্সাত সুন্দৰতা আৰু মহিমা যোগ হয়।

(ঙ) মিনাৰঃ মিনাব, ওখ চিকুন টাৱাৰ, ইছলামিক স্থাপত্যৰ এক চিনাকি বৈশিষ্ট্য। ইহঁতে দৃশ্যমান ভূমিচিহ্ন হিচাপে কাম কৰে আৰু ইয়াক প্রার্থনা (আধন)ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। মধ্যযুগীয় ভাবতীয় মছজিদসমূহৰ মিনাৰবোৰত প্ৰায়ে জটিল সজ্জাগত আর্হি আছিল আৰু কেতিয়াবা বেলকনি আছিল য’ৰ পৰা মুজ্জিনে আজান পাঠ কৰিছিল।

(চ) চোতালঃ ইছলামিক মছজিদসমূহত সাধাৰণতে বিশাল চোতাল থাকে, প্রায়ে দীগল বাট বা মঠৰ দ্বাৰা আগুৰি থাকে। চোতালসমূহে উপাসকসকলৰ বাবে মুকলি ঠাই প্রদান কৰে আৰু শুকুৰবাৰৰ নামাজ আৰু অন্যান্য উল্লেখযোগ্য সমাৱেশৰ সময়ত বৃহৎ মণ্ডলীক ঠাই দিব পাৰি।

8। মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্য শৈলীৰ সুকীয়া বৈশিষ্ট্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা।

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্য শৈলীৰ সুকীয়া বৈশিষ্ট্যসমূহ ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল-

(ক) শৈলীৰ সংশ্লেষণঃ ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্য পাচী মধ্য এছিয়া আৰু ভাৰতীয় স্থাপতা শৈলীৰ পৰা নির্বিঘ্নে একত্রিত উপাদান। ই ইছলামিক স্থাপত্যৰ মহিমাক ভাৰতীয় স্থাপত্যৰ জটিল কাৰুকাৰ্য আৰু অলংকাৰৰ সৈতে একত্ৰিত কৰিছিল।

(খ) খিলান আৰু গম্বুজৰ ব্যৱহাৰঃ ইণ্ডো-ইছলামিক স্থাপত্যত মুখ্যভাৱে খিলান আৰু গম্বুজ আছিল। খিলানবোৰে বিভিন্ন ৰূপ লৈছিল যাৰ ভিতৰত আছে জোঙা খিলান (অজি খিলান) ঘোঁৰাৰ নালৰ খিলান আৰু বহু-ফইল কৰা খিলান। গম্বুজবোৰ প্ৰায়ে বালবযুক্ত বা পিয়াজৰ আকৃতিৰ আছিল আৰু আলংকাৰিক উপাদানেৰে সজ্জিত আছিল।

(গ) জটিল হস্তলিপিঃ ইছলামিক হস্তলিপি আছিল ইণ্ডো-ইছলামিক স্থাপত্যৰ এক মুখ্য বৈশিষ্ট্য। কোৰানৰ জটিল আৰবী শিলালিপি আৰু শ্লোকসমূহে মছজিদ আৰু অন্যান্য গাঁথনিৰ দেৱালৰ খিলান আৰু গম্বুজবোৰ সুশোভিত কৰিছিল। হস্তলিপি ক এক কলা ৰূপ হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল আৰু লিখিত শব্দৰ নান্দনিক আৰু আধ্যাত্মিক তাৎপর্য প্রদর্শন কৰিছিল।

(ঘ) অলংকৃত সজ্জাগত চিত্রঃ ইণ্ডো-ইছলামিক স্থাপত্যত জ্যামিতিক আৰ্হিৰ ফুলৰ নক্সা আৰাবেস্ক আৰু জটিল ইটাৰ কাম সহ আলংকাৰিক চিত্ৰৰ এক প্ৰসাৰ প্ৰদৰ্শন কৰা হৈছিল। এই চিত্রবোৰে বেৰৰ চিলিং আৰু মিনাবৰ দৰে পৃষ্ঠবোৰক দৃশ্যমান সমৃদ্ধি আৰু জটিলতা যোগ দিয়ে।

(ঙ) জালি পর্দা আৰু পাগোলাঃ ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্যত জালি পর্দা, জ্যামিতিক আৰ্হিৰে জটিলভাৱে খোদিত শিলৰ পর্দা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। ইহঁতে সজ্জাগত উপাদান হিচাপে কাম কৰিছিল আৰু বায়ু চলাচল আৰু পোহৰ আৰু ছাঁৰ খেলৰ অনুমতি দিয়াৰ লগতে গোপনীয়তা প্রদান কৰিছিল। ছাঁ সৃষ্টি আৰু অট্টালিকাৰ নান্দনিক আকর্ষণ বৃদ্ধিৰ বাবেও পাৰ্গোলা বা চাজ্জা ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

(চ) জটিল হস্তলিপিঃ ইছলামিক হস্তলিপি ভাৰত-ইছলামিক স্থাপত্যৰ এটা মূল বৈশিষ্ট্য আছিল। জটিল আৰবী শিলালিপি আৰু কোৰআনৰ আয়াতবোৰে মছজিদ আৰু অন্যান্য গঠনৰ দেৱাল, তোৰণ আৰু গম্বুজবোৰ শোভা বঢ়াইছিল। হস্তলিপিক এটা কলা হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল আৰু লিখিত শব্দৰ নান্দনিক আৰু আধ্যাত্মিক তাৎপর্য প্রদর্শন কৰা হৈছিল।

৫। মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শাসকসকলৰ পৃষ্ঠপোষকতাই শিল্প আৰু স্থাপত্যৰ বিকাশত কেনেদৰে অৰিহণা যোগাইছিল?

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শাসকসকলৰ পৃষ্ঠপোষকতাই এই সৃষ্টিশীল ক্ষেত্ৰসমূহৰ বৃদ্ধি আৰু উন্নতিত কেনেদৰে অৰিহণা যোগাইছিল সেয়া উল্লেখ কৰা হ’ল-

(ক) আর্থিক সহায়ঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শাসকসকলে শিল্পী, স্থপতিবিদ, আৰু শিপিনীসকলক সহায় কৰিবলৈ উল্লেখযোগ্য আর্থিক সম্পদ প্রদান কৰিছিল। তেওঁলোকে কীৰ্তিচিহ্ন, ৰাজপ্রসাদ, মন্দিৰ, মছজিদ, আৰু অন্যান্য স্থাপত্য গঠন নিৰ্মাণৰ লগতে চিত্র, ভাস্কর্য আৰু অন্যান্য কলাত্মক কামৰ কমিচনৰ বাবে ধন আবণ্টন দিছিল।

(খ) শিল্পী আৰু শিপিনীৰ নিয়োগঃ শাসকসকলে নিজৰ আদালত আৰু কর্মশালাত প্রতিভাৱান শিল্পী, ভাস্কর্যশিল্পী, চিত্রশিল্পী, শিপিনীক নিয়োগ কৰিছিল। এই শিল্পীসকলক ৰাজকীয় পৃষ্ঠপোষকতাত নিজৰ দক্ষতা প্রদর্শন আৰু বিভিন্ন প্রকল্পত কাম কৰাৰ সুযোগ দিয়া হৈছিল।

(গ) উদ্ভাৱনক উৎসাহিত কৰাঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শাসকসকলে কলাত্মক উদ্ভাৱন আৰু পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাক উৎসাহিত কৰিছিল। তেওঁলোকে নতুন কৌশল, শৈলী আৰু সামগ্ৰীৰ অন্বেষণত সহায় কৰিছিল, যাৰ ফলত কলাত্মক পদ্ধতিৰ বিৱৰ্তন আৰু অনন্য আৰু স্বকীয় শিল্পকৰ্মৰ সৃষ্টি হৈছিল।

(ঘ) স্থাপত্যৰ আশ্চর্যঃ শাসকসকলে বাজপ্রসাদ, দুর্গ, মন্দিৰ, মছজিদ, সমাধি আদি স্থাপত্যৰ আশ্চর্য নিৰ্মাণৰ দায়িত্ব দিছিল। এই কীর্তিচিহ্ন গঠনসমূহে ক্ষমতা, সাংস্কৃতিক পৰিচয় আৰু ধর্মীয় ভক্তিৰ প্ৰতীক হিচাপে কাম কৰিছিল। শাসকসকলৰ পৃষ্ঠপোষকতাৰ ফলত ভয়ংকৰ স্থাপত্যৰ আশ্চৰ্যৰ সৃষ্টি হৈছিল যিয়ে আজিও প্রশংসাৰ সৃষ্টি কৰি আহিছে।

(ঙ) সাংস্কৃতিক প্ৰভাৱৰ একত্ৰীকৰণঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শাসকসকলে বিশেষকৈ সাংস্কৃতিক বিনিময় আৰু পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়াৰ সময়ছোৱাত বাহ্যিক সাংস্কৃতিক প্রভাৱক নিজৰ কলাত্মক প্রচেষ্টাত আত্মসাৎ কৰিছিল। তেওঁলোকে বিদেশী উপাদানৰ সৈতে থলুৱা শৈলীৰ একত্ৰীকৰণক লাভান্বিত কৰিছিল, যাৰ ফলত সেই সময়ৰ বৈচিত্র্যময় সাংস্কৃতিক পৰিৱেশক প্রতিফলিত কৰা অনন্য সংকৰ শিল্পৰূপৰ উত্থান ঘটিছিল।

৬। মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় ক্ষুদ্র চিত্রকলাৰ বৈশিষ্ট্যসমূহৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা।

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় ক্ষুদ্র চিত্রকলা হৈছে ষোড়শৰ পৰা ১৯ শতিকাৰ সময়ছোৱাত মোগল আৰু ৰাজপুত দৰবাৰকে ধৰি বিভিন্ন অঞ্চলত বিকশিত হৈ উঠা এক সুকীয়া কলা। এই চিত্ৰসমূহৰ জটিল বিৱৰণ, স্পন্দনশীল ৰং আৰু ক্ষুদ্র আকাৰৰ বাবে জনাজাত।

মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় ক্ষুদ্ৰ চিত্ৰকলাৰ কিছুমান বৈশিষ্ট্য ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল-

(ক) ক্ষুদ্ৰ আকাৰঃ নামটোৱেই কোৱাৰ দৰে ক্ষুদ্র চিত্রকলা হৈছে সাধাৰণতে কাগজ বা চর্ম কাগজত নিষ্পাদন কৰা ক্ষুদ্র আকাৰৰ শিল্পকর্ম। এই চিত্ৰসমূহৰ আকাৰৰ বাবে জটিল বিৱৰণ আৰু নিখুঁত চিত্র কৌশল সম্ভৱ হৈছিল।

(খ) চহকী আৰু স্পন্দনশীল ৰংঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় ক্ষুদ্র চিত্ৰত চহকী আৰু স্পন্দনশীল ৰঙৰ মিশ্ৰণৰ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। শিল্পীসকলে খনিজ পদার্থ, উদ্ভিদ আনকি পোক-পৰুৱাৰ পৰাও আহৰণ কৰা প্ৰাকৃতিক ৰং আৰু ৰং ব্যৱহাৰ কৰি উজ্জ্বল বং সৃষ্টি কৰিছিল। বার্মিলিয়ন, আলট্রামেৰিন, সোণ, সেউজীয়া আদি ৰং সাধাৰণতে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

(গ) সূক্ষ্ম বিৱৰণ আৰু নিখুঁততাঃ ক্ষুদ্র চিত্রকলা সবিশেষৰ প্ৰতি নিখুঁত মনোযোগৰ বাবে জনাজাত। শিল্পীসকলে জটিল আৰ্হি, মুখৰ অভিব্যক্তি আৰু গঠনবিন্যাস চিত্রিত কৰিবলৈ মিহি চিত্র কৌশল আৰু সূক্ষ্ম বেখা ব্যৱহাৰ কৰিব, আনকি সৰু সৰু উপাদানবোৰকো নিখুঁতভাবে ধৰি ৰাখিব।

(ঘ) আখ্যানমূলক চিত্রণঃ ক্ষুদ্র চিত্রত প্রায়ে আখ্যানমূলক দৃশ্য চিত্রিত কৰা হৈছিল, য’ত পৌৰাণিক কাহিনী, ইতিহাস, সাহিত্য বা দৰবাৰী জীৱনৰ খণ্ডবোৰ ধৰি ৰখা হৈছিল। এই চিত্ৰসমূহে নিজৰ দৃশ্য ৰচনাৰ জৰিয়তে কাহিনী কয় বা নির্দিষ্ট বার্তা প্ৰেৰণ কৰিছিল।

৭। মধ্যযুগীয় ভাৰতত শিল্প আৰু স্থাপত্যৰ বিকাশত ৰাজপুত ৰাজ্যসমূহে কেনেদৰে অৰিহণা যোগাইছিল?

উত্তৰঃ শিল্প আৰু স্থাপত্যৰ বিকাশত ৰাজপুত ৰাজ্যসমূহে অৰিহণা যোগোৱাৰ কিছুমান উপায় আগবঢ়োৱা হ’ল-

(ক) স্থাপত্যৰ আশ্চৰ্যঃ ৰাজপুত ৰাজ্যসমূহে নিজৰ স্থাপত্যৰ দক্ষতা প্ৰদৰ্শন কৰা ভয়ংকৰ ৰাজপ্রসাদ, দুর্গ, মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল। চিত্তৰগড়, মেহৰনগড়, আজমেৰৰ দুর্গ আদি এই গঠনসমূহত ৰাজপুত আৰু মোগল স্থাপত্য উপাদানৰ এক অনন্য মিশ্রণ প্রদর্শিত হৈছিল, য’ত জটিল খোদিত, সজ্জাগত চিত্র আক বিশৃংখল নক্সা সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছিল।

(খ) মন্দিৰ আৰু ধর্মীয় স্থাপত্যঃ বাজপুত শাসকসকল মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ কঠোৰ পৃষ্ঠপোষক আছিল। তেওঁলোকে হিন্দু দেৱতাক উৎসর্গিত অসংখ্য মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰি মন্দিৰৰ স্থাপত্যৰ বিকাশত অৰিহণা যোগাইছিল। জটিল খোদিত, উচ্চশিখৰ, মণ্ডপ আদিবে এই মন্দিৰবোৰে ৰাজপুত শাসকসকলৰ ভক্তি আৰু ধর্মীয় উৎসাহক প্রতিফলিত কৰিছিল।

(গ) দুৰ্গ আৰু প্ৰতিৰক্ষামূলক স্থাপত্যঃ ৰাজপুত ৰাজ্যসমূহ দুর্গযুক্ত গঠনৰ বাবে জনাজাত আছিল। বিশাল দুর্গ আৰু প্ৰতিৰক্ষামূলক দেৱাল নির্মাণ কৰাটো তেওঁলোকৰ স্থাপত্যৰ এক গুৰুত্বপূর্ণ দিশ আছিল। কৌশলগত স্থান, জটিল দুৱাৰ আৰু প্ৰতিৰক্ষামূলক বৈশিষ্ট্যৰ সৈতে এই দুর্গসমূহে ৰাজপুত সামৰিক শক্তিৰ উদাহৰণ আছিল আৰু আক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষা প্রদান কৰিছিল।

(ঘ) শৈল্পিক পৃষ্ঠপোষকতাঃ ৰাজপুত শাসকসকলে শিল্পী, শিপিনী, শিপিনীসকলক পৃষ্ঠপোষকতা আৰু সহায় আগবঢ়াইছিল। তেওঁলোকে চিত্রকলা, ভাস্কর্য, ধাতুৰ কাম, বস্তুশিল্প আৰু অন্যান্য শিল্পকলাৰ সৃষ্টিৰ বাবে উৎসাহিত কৰিছিল। বিশেষকৈ ক্ষুদ্র চিত্রকলা ৰাজপুতৰ পৃষ্ঠপোষকতাত ফুলি উঠিছিল, প্রতিখন ৰাজ্যই নিজৰ অনন্য কলাত্মক শৈলীৰ বিকাশ ঘটাইছিল।

(ঙ) ক্ষুদ্র চিত্রকলাঃ ৰাজপুত ক্ষুদ্র চিত্রকলা ৰাজপুত ৰাজ্যসমূহৰ এক উল্লেখযোগ্য কলাত্মক অৱদান আছিল। শিল্পীসকলক দৰবাৰী জীৱন, পৌৰাণিক দৃশ্য, ৰোমাঞ্চ আৰু ধর্মীয় বিষয়বস্তুৰ চিত্ৰণ কৰা সুন্দৰ ক্ষুদ্ৰ চিত্ৰ নিৰ্মাণৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছিল। ৰাজপুত আদালতসমূহ শিল্প সৃষ্টিশীলতাৰ কেন্দ্রবিন্দু হৈ পৰিল, চিত্রশিল্পী আৰু আলোকসজ্জাৰ দক্ষতাক লালন-পালন আৰু পৰিশোধন কৰিলে।

৮। মধ্যযুগীয় ভাৰতৰ মোগল স্থাপত্যৰ কলাত্মক বৈশিষ্ট্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা।

উত্তৰঃ মোগল স্থাপত্যৰ কিছুমান মূল কলাত্মক বৈশিষ্ট্য ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ল-

(ক) পাৰ্চী আৰু ভাৰতীয় সংযোজনঃ মোগল স্থাপত্যই পাৰ্চী আৰু ভাৰতীয় স্থাপত্য শৈলীৰ সংমিশ্রণ ঘটাই এক অনন্য সংশ্লেষণৰ সৃষ্টি কৰিছিল। পাৰ্চী প্রভাৱ, যেনে গম্বুজ, তোৰণ, জটিল সজ্জাগত আৰ্হিৰ ব্যৱহাৰ, থলুৱা ভাৰতীয় উপাদানৰ সৈতে মিলি গৈছিল, যাৰ ফলত এক সুকীয়া স্থাপত্যৰ শব্দভাণ্ডাৰৰ সৃষ্টি হৈছিল।

(খ) কীর্তিচিহ্নস্বৰূপ পৰিসৰঃ মোগল স্থাপত্যৰ বৈশিষ্ট্য আছিল ইয়াৰ কীৰ্তিচিহ্নযুক্ত পৰিসৰ আৰু ভৱিষ্যৎ প্রজন্ম। অট্টালিকাবোৰৰ আকাৰ প্ৰায়ে বিশাল আছিল, বিশাল দুৱাৰমুখ, উচ্চ গম্বুজ আৰু আকর্ষণীয় মুখাৱয়ব আছিল, যিয়ে মোগল সাম্রাজ্যৰ শক্তি আৰু ভৱিষ্যৎ প্রতিফলিত কৰিছিল।

(গ) প্রতিসমতা আৰু ভাৰসাম্যঃ মোগল স্থাপত্যই ইয়াৰ নক্সাত প্রতিসমতা আৰু ভাৰসাম্যতাক গুৰুত্ব দিছিল। অট্টালিকাসমূহৰ পৰিকল্পনা সযতনে কৰা হৈছিল আৰু নিখুঁতভাৱে নিষ্পাদন কৰা হৈছিল যাতে সুসম অনুপাত আৰু দৃশ্যমান ভাৰসাম্য লাভ কৰিব পৰা যায়। অক্ষীয় প্রতিসমতা আৰু দাপোনযুক্ত বিন্যাসৰ ব্যৱহাৰে শৃংখলাৰ অনুভূতি আৰু নান্দনিক আকৰ্ষণৰ সৃষ্টি কৰিছিল।

(ঘ) উদ্যান আৰু জল বৈশিষ্ট্যঃ মোগল স্থাপত্য স্বৰ্গ বাগিচাৰ ধাৰণাটোৰ সৈতে ওতপ্রোতভাৱে জড়িত আছিল। অট্টালিকাবোৰৰ চাৰিওফালে প্ৰায়ে ৰসাল বাগিচা, ফোয়াৰা, পুখুৰী আৰু জলধাবা আছিল, যাৰ ফলত এক নিস্তব্ধ আৰু নিস্তব্ধ পৰিৱেশৰ সৃষ্টি হৈছিল। এই উপাদানসমূহে স্থাপত্যৰ সৌন্দৰ্য বৃদ্ধি কৰাৰ লগতে জুইকুৰা ভাৰতীয় জলবায়ুৰ পৰা বিৰতি লাভ কৰিছিল।

৯। বিজয়নগৰ আৰু মাৰাঠা আঞ্চলিক ৰাজ্যই মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শিল্প আৰু স্থাপত্যত কেনেদৰে অৰিহণা যোগাইছিল?

উত্তৰঃ মধ্যযুগীয় ভাৰতীয় শিল্প আৰু স্থাপত্যত বিজয়নগৰ আৰু মাৰাঠা ৰাজ্যই কেনেদৰে অৰিহণা যোগাইছিল-

(i) বিজয়নগৰ সাম্রাজ্যঃ

(ক) মন্দিৰ স্থাপত্যঃ বিজয়নগৰ সাম্রাজ্য ভৱিষ্যৎ মন্দিৰ স্থাপত্যৰ বাবে বিখ্যাত। বিজয়নগৰৰ শাসকসকলে উচ্চ গোপুৰম (দ্বাৰ), জটিল খোদিত আৰু বিশাল মণ্ডপৰ বৈশিষ্ট্যপূর্ণ বিশৃংখল মন্দিৰ চৌহদ নিৰ্মাণ কৰিছিল। হাম্পিৰ মন্দিৰ যেনে বিৰুপাক্ষ মন্দিৰ আৰু বিত্তলা মন্দিৰে বিজয়নগৰ মন্দিৰৰ স্থাপত্যৰ ভৱিষ্যৎ আৰু কলাত্মক উৎকৰ্ষৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰে।

(খ) দ্রাবিঢ় প্রভাবঃ বিজয়নগৰ স্থাপত্যই দক্ষিণ ভাৰতত বিশিষ্ট দ্রাবিঢ় স্থাপত্য শৈলীৰ পৰা প্ৰেৰণা লাভ কৰিছিল। এই শৈলীৰ বৈশিষ্ট্য হৈছে পিৰামিডৰ দৰে গঠন, জটিলভাৱে খোদিত স্তম্ভ, আৰু ভাস্কৰ্যৰ বিৱৰণ। হাম্পি আৰু অন্যান্য বিজয়নগৰ স্থানৰ মন্দিৰ ইমাৰতত দ্রাবিঢ় স্থাপত্যৰ স্বকীয় বৈশিষ্ট্য প্রদর্শন কৰা হৈছে।

(গ) শিল কটা মন্দিৰঃ বিজয়নগৰ শাসকসকলেও শিলৰ গঠনৰ পৰা মন্দিৰ আৰু মন্দিৰ খোদিত কৰিছিল। হাম্পিৰ একক মন্দিৰ আৰু উডুপিৰ কৃষ্ণ মন্দিৰৰ দৰে এই শিল কটা গঠনসমূহে সেই সময়ৰ স্থাপত্যৰ কৌশল প্রদর্শন কৰিছিল।

(ঘ) ভাস্কর্য আৰু খোদিতঃ বিজয়নগৰ শিল্প সুন্দৰ শিলৰ ভাস্কৰ্য আৰু জটিল খোদিত শিল্পৰ বাবে বিখ্যাত। মন্দিৰৰ মুখাৱয়ব আৰু ভিতৰৰ অংশত দেৱতা, পৌৰাণিক সত্তা আৰু হিন্দু মহাকাব্যৰ আখ্যানমূলক দৃশ্যৰ ভাস্কৰ্যৰ চিত্ৰণ আছিল। ভাস্কর্যসমূহত ব্যতিক্রমী কাৰুকার্য আৰু শিল্পকলাৰ সূক্ষ্মতা প্রদর্শন কৰা হৈছিল।

(ii) মাৰাঠা সাম্রাজ্যঃ

(ক) দুর্গ স্থাপত্যঃ মাৰাঠা সাম্রাজ্য ভয়ংকৰ দুৰ্গ আৰু দুৰ্গৰ বাবে জনাজাত আছিল। মাৰাঠাসকলে নিজৰ ৰাজ্যজুৰি অসংখ্য দুর্গ নিৰ্মাণ কৰিছিল, য’ত কৌশলগত প্ৰতিৰক্ষামূলক বৈশিষ্ট্যসমূহ অন্তর্ভুক্ত কৰা হৈছিল। ৰায়গদ দুর্গ, সিংহাগদ দুর্গ, প্রতাপগদ দুর্গ আদি এই দুর্গসমূহে মাৰাঠা স্থাপত্য শৈলী প্রদর্শন কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ সামৰিক শক্তিৰ প্রতিফলন ঘটাইছিল।

(খ) ৰাজপ্রসাদ স্থাপত্যঃ মাৰাঠাসকলে তেওঁলোকৰ ৰাজকীয় জীৱনশৈলীৰ উদাহৰণ দাঙি ধৰা ভয়ংকৰ ৰাজপ্রসাদ আৰু বাসগৃহ নিৰ্মাণ কৰিছিল। পেশ্বৱসকলৰ আৱাসস্থলী পুনেৰ শনিৱাৰ ৱাডা মাৰাঠা ৰাজপ্ৰসাদৰ স্থাপত্যৰ এক চিনাকি নিদর্শন। এই ৰাজপ্রসাদবোৰৰ অলংকৃত অভ্যন্তৰীণ অংশ, জটিল কাঠৰ কাম আৰু মাৰাঠা নান্দনিকতাক প্রতিফলিত কৰা স্থাপত্যৰ উপাদান আছিল।

(গ) মন্দিৰৰ পৃষ্ঠপোষকতাঃ মাৰাঠাসকলে নিজৰ নিজৰ ৰাজ্যৰ মাজেৰে মন্দিৰ নিৰ্মাণ আৰু সংস্কাৰৰ ক্ষেত্ৰত পৃষ্ঠপোষকতা কৰিছিল। তেওঁলোকে প্রাচীন মন্দিৰ সংৰক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত সহায় কৰিছিল আৰু নতুন মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ দায়িত্ব দিছিল। আলণ্ডি, তুলজাপুৰ, জেজুৰিব মন্দিৰসমূহ মাৰাঠা মন্দিৰৰ স্থাপত্যৰ উল্লেখযোগ্য উদাহৰণ।

(ঘ) শৈল্পিক প্রচেষ্টাঃ মাৰাঠাসকলে শৈল্পিক প্রচেষ্টাক সমর্থন কৰিছিল আৰু শিল্পী, কবি, পণ্ডিতসকলক পৃষ্ঠপোষকতা কৰিছিল। তেওঁলোকে আঞ্চলিক কলা, সাহিত্য, সংগীতৰ বিকাশত উৎসাহিত কৰিছিল। মাৰাঠা আদালতসমূহ সাংস্কৃতিক উৎকৰ্ষৰ কেন্দ্রবিন্দু হৈ পৰিল, বিভিন্ন শিল্পৰ বৃদ্ধিৰ পোষকতা কৰিলে।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top