Pyorrhea Problem and Treatment | পাইৰিয়া সমস্যা  আৰু চিকিৎসা

পেৰিঅ’ডণ্টাইটিছ হৈছে দাঁতৰ গাঁথনিৰ চাৰিওফালে থকা কোষকলাৰ এক ৰোগ। ৰোগটো স্থানীয় আৰু প্ৰণালীবদ্ধ ইটিঅ’লজিকেল দুয়োটা কাৰকৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হয়। পেৰিঅ’ডণ্টিছ হৈছে মুখৰ গহ্বৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত আটাইতকৈ সচৰাচৰ হোৱা ৰোগবোৰৰ ভিতৰত এটা। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত পাইৰিয়াৰ Pyorrhea সমস্যা আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব।

Pyorrhea Problem and Treatment | পাইৰিয়া সমস্যা  আৰু চিকিৎসা
Join Telegram channel

Read also: Migraine Problem and Treatment | মাইগ্ৰেইনৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

প্ৰায় 700 প্ৰজাতিৰ অণুজীৱই মানুহৰ মুখৰ গহ্বৰত উপনিবেশ স্থাপন কৰে। মানুহৰ মুখৰ গহ্বৰত বাস কৰা এই বেক্টেৰিয়াবোৰ মুখ্যতঃ কমেনচেল আৰু লগতে ৰোগসৃষ্টিকাৰী বেক্টেৰিয়াৰ সংখ্যা কম। পিৰিয়ডণ্টিছ হৈছে দাঁতক প্ৰভাৱিত কৰা আটাইতকৈ সচৰাচৰ হোৱা ৰোগবোৰৰ ভিতৰত এটা, যাৰ ফলত সহায়ক আৰু চাৰিওফালৰ দাঁতৰ গাঁথনি ধ্বংস হয়।পেৰিঅ’ডণ্টাইটিছ হৈছে মূলতঃ জিঞ্জিভেল কোষকলাৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা এক ৰোগ যাক চিকিৎসা নকৰিলে 

পাইৰিয়াৰ কাৰণ | Causes of Pyorrhea 

বেছিভাগ ক্ষেত্ৰত, পেৰিঅ’ডণ্টাইটিছৰ বিকাশ প্লেকৰ সৈতে আৰম্ভ হয় – মুখ্যতঃ বেক্টেৰিয়াৰে গঠিত । যদি চিকিৎসা কৰা নহয়, প্লেক কেনেদৰে অৱশেষত পেৰিঅ’ডণ্টিছলৈ আগবাঢ়িব পাৰে ইয়াত দিয়া হৈছে:

খাদ্যত ষ্টাৰ্চ আৰু চেনী বোৰে সাধাৰণতে আপোনাৰ মুখত পোৱা বেক্টেৰিয়াৰ সৈতে আদান-প্ৰদান কৰিলে আপোনাৰ দাঁতত প্লেক গঠন হয়। দিনত দুবাৰকৈ দাঁত ব্ৰাছ কৰা আৰু দিনত এবাৰ ফ্লছ কৰিলে প্লেক আঁতৰ হয়, কিন্তু প্লেক সোনকালে পুনৰ গঠন হয়।

যদি আপোনাৰ দাঁতত থাকে তেন্তে প্লেক আপোনাৰ গামলাইনৰ তলত টাৰ্টাৰ (কেলকুলাছ) লৈ কঠিন হ’ব পাৰে। টাৰ্টাৰ আঁতৰাবলৈ অধিক কঠিন আৰু ই বেক্টেৰিয়াৰে ভৰি আছে। আপোনাৰ দাঁতত যিমান দীঘলীয়া প্লেক আৰু টাৰ্টাৰ থাকে, সিমানে ই অধিক ক্ষতি কৰিব পাৰে। আপুনি ব্ৰাছ কৰি আৰু ফ্লছিং কৰি টাৰ্টাৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব নোৱাৰে – ইয়াক আঁতৰাবলৈ আপোনাক এক পেছাদাৰী দাঁত পৰিষ্কাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন।

প্লেকৰ ফলত জিঞ্জিভাইটিছ হ’ব পাৰে, যি হৈছে মাড়িৰ ৰোগৰ আটাইতকৈ মৃদু প্ৰকাৰ। জিঞ্জিভাইটিছ হৈছে আপোনাৰ দাঁতৰ আধাৰৰ চাৰিওফালে আপোনাৰ মাড়িৰ কোষকলাৰ অংশৰ জ্বলা-পোৰা আৰু প্ৰদাহ (জিঞ্জিভা)। পেছাদাৰী চিকিৎসা আৰু ভাল ঘৰুৱা মৌখিক যত্নৰ দ্বাৰা জিঞ্জিভাইটিছ বিপৰীত কৰিব পাৰি।

চলি থকা মাড়িৰ প্ৰদাহৰ ফলত পেৰিঅ’ডণ্টাইটিছ হ’ব পাৰে, অৱশেষত আপোনাৰ মাড়ি আৰু দাঁতৰ মাজত পকেট বিকশিত হ’ব পাৰে যি প্লেক, টাৰ্টাৰ আৰু বেক্টেৰিয়াৰে ভৰ্তি হয়। সময়ৰ লগে লগে, এই পকেটবোৰ গভীৰ হৈ পৰে, অধিক বেক্টেৰিয়াৰে ভৰ্তি হয়। যদি চিকিৎসা কৰা নহয়, এই গভীৰ সংক্ৰমণৰ ফলত কলা আৰু হাড় হেৰুওৱা হয়, আৰু অৱশেষত আপুনি এক বা একাধিক দাঁত হেৰুৱাব পাৰে। লগতে, চলি থকা দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰদাহে আপোনাৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ ওপৰত চাপ পেলাব পাৰে।

পাইৰিয়াৰ  প্ৰকাৰ | Types of  Pyorrhea 

এইবোৰ হৈছে পিয়ৰিয়াৰ Pyorrhea কিছুমান সচৰাচৰ প্ৰকাৰ:

  • দীৰ্ঘম্যাদী পাইৰিয়া: এয়া হৈছে আটাইতকৈ সচৰাচৰ প্ৰকাৰৰ পাইৰিয়া। ই ক্ৰমান্বয়ে প্লেক জমা হোৱাৰ ফলত হয়, যাৰ ফলত মাড়িৰ মন্দা ৱস্থা আৰু হাড়ৰ অৱনতি হয়। কিমান সোনকালে চিকিৎসা কৰা হৈছে তাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি এইটো বেয়া হ’ব পাৰে বা উন্নত হ’ব পাৰে। এই প্ৰকাৰৰ পাইৰিয়াই বেছিভাগ প্ৰাপ্তবয়স্কলোকক প্ৰভাৱিত কৰে বুলি জনা যায়, কিন্তু ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে শিশুসকল ইয়াৰ পৰা মুক্ত। যদি দাঁতৰ পৰিচ্ছন্নতা অৱহেলা কৰা হয় তেন্তে শিশুৰো দীৰ্ঘম্যাদী পিয়ৰিয়া হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকিব পাৰে।
  • আক্ৰমণাত্মক পাইৰিয়া: ই এক বংশগত প্ৰকাৰৰ পাইৰিয়া। আৰু যিহেতু ই বংশগত, আপুনি যদি ইয়াৰ দ্বাৰা ভুগি আছে তেন্তে আপোনাক আপোনাৰ পৰিয়ালক পিয়ৰিয়াৰ বাবেপৰীক্ষা কৰাব লাগিব। ইয়াক আক্ৰমণাত্মক পাইৰিয়া বুলি কোৱাৰ কাৰণ হৈছে, যদি ইয়াক চিকিৎসা নকৰাকৈ ৰখা হয়, এই ধ্বংসাত্মক পাইৰিয়া প্ৰকাৰৰ ফলত হাড় ৰৈ যোৱাৰ দ্ৰুত প্ৰগতি হ’ব, অৱশেষত দাঁত হেৰুওৱা বা হাড় ভঙা হ’ব। 
  • নেক্ৰোটাইজিং পাইৰিয়া: এয়া হৈছে আটাইতকৈ বেয়া প্ৰকাৰৰ পাইৰিয়া য’ত তেজৰ যোগানৰ অভাৱৰ ফলত হোৱা হাড়, মাড়িৰ কোষকলা আৰু দাঁতৰ লিগামেণ্টসমৰ্থনকাৰীমৃত্যু হয়, যাৰ ফলত গুৰুতৰ সংক্ৰমণ হয়। নেক্ৰোটাইজিং পাইৰিয়াই বেছিভাগ দুৰ্বল ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী থকা লোকসকলক প্ৰভাৱিত কৰে, যি এইচ.আই.ভি. সংক্ৰমণ বা কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসাৰ ফলত হ’ব পাৰে। পুষ্টিহীনতা আৰু দুৰ্বল খাদ্যাভ্যাসও এটা কাৰণ হ’ব পাৰে।

পাইৰিয়াৰ  লক্ষণ | Symptoms of Pyorrhea 

পাইৰিয়াৰ লক্ষণবোৰ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে-

  • ফুলা বা ফুলা মাড়ি
  • উজ্জ্বল ৰঙা, গাঢ় ৰঙা বা পূৰ্ণমাড়ি
  • স্পৰ্শ কৰিলে কোমল অনুভৱ কৰা মাড়ি
  • সহজে ৰক্তক্ষৰণ হোৱা মাড়ি
  • ব্ৰাছ কৰাৰ পিছত গুলপীয়া ৰঙৰ টুথব্ৰাছ
  • আপোনাৰ দাঁত ব্ৰাছ কৰোঁতে বা ফ্লছ কৰোঁতে তেজ থুই পেলোৱা
  • উশাহৰ দুৰ্গন্ধ
  • আপোনাৰ দাঁত আৰু মাড়িৰ মাজত পুঁজ
  • দাঁত ঢিলা হোৱা বা দাঁত সৰা
  • বেদনাদায়ক চোবাওৱা
  • আপোনাৰ দাঁতৰ মাজত নতুন স্থান বিকশিত হৈছে
  • আপোনাৰ দাঁতৰ পৰা আঁতৰি যোৱা মাড়ি (হ্ৰাস) হয়, যাৰ ফলত আপোনাৰ দাঁত স্বাভাৱিকতকৈ দীঘল দেখায়
  • আপুনি কামোৰাৰ সময়ত আপোনাৰ দাঁত একেলগে খাপ খোৱাৰ ধৰণৰ পৰিৱৰ্তন

বিপদাংশাৰ কাৰক | Risk Factors of Pyorrhea

  • জিংগিভাইটিছ
  • দুৰ্বল মৌখিক স্বাস্থ্যঅভ্যাস
  • ধূমপান বা ধপাত চোবাওৱা
  • হৰমনৰ পৰিৱৰ্তন, যেনে গৰ্ভধাৰণ বা ৰজোনিবৃত্তিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত
  • মনোৰঞ্জনমূলক ড্ৰাগব্যৱহাৰ, যেনে গাঁজা ধূমপান বা ভেপিং
  • মেদবহুলতা
  • অপৰ্যাপ্ত পুষ্টি, ভিটামিন চি-ৰ অভাৱ সহ
  • জেনেটিক্স
  • শুকান মুখ বা মাড়িৰ পৰিৱৰ্তন ঘটা কিছুমান ঔষধ
  • ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হ্ৰাস হোৱা স্থিতি, যেনে লিউকেমিয়া, এইচ.আই.ভি./এইডছ আৰু কৰ্কট ৰোগৰ চিকিৎসা
  • কিছুমান ৰোগ, যেনে ডায়েবেটিচ, ৰিউমেটইড আৰ্থ্ৰাইটিছ আৰু ক্ৰ’নৰ ৰোগ

প্ৰতিৰোধ | Prevention of Pyorrhea

ভাল মুখৰ পৰিচ্ছন্নতা। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে দৈনিক কমেও দুবাৰকৈ আপোনাৰ দাঁত ব্ৰাছ কৰা – ৰাতিপুৱা আৰু শুবলৈ যোৱাৰ আগতে – আৰু দিনত কমেও এবাৰ ফ্লছ কৰা। আপুনি ব্ৰাছ কৰাৰ আগতে ফ্লছিং কৰিলে আপোনাক ঢিলা হোৱা খাদ্য কণা আৰু বেক্টেৰিয়া পৰিষ্কাৰ কৰিব পাৰে। ভাল মুখৰ পৰিচ্ছন্নতাই আপোনাৰ দাঁতৰ চাৰিওফালে এক পৰিৱেশ ৰবিকাশ প্ৰতিহত কৰে যি নিৰ্দিষ্ট বেক্টেৰিয়াৰ বাবে অনুকূল যি পেৰিঅ’ডণ্টাল ৰোগ সৃষ্টি কৰে।

নিয়মীয়াদাঁতৰ সাক্ষাত। পৰিষ্কাৰ কৰাৰ বাবে নিয়মীয়াকৈ আপোনাৰ দন্ত চিকিৎসক বা দাঁতৰ পৰিচ্ছন্নতাবিদৰ ওচৰলৈ যাওঁক, সাধাৰণতে প্ৰতি ছয়ৰ পৰা 12 মাহত। যদি আপোনাৰ বিপদাশংকাৰ কাৰক আছে যি আপোনাৰ পেৰিঅ’ডণ্টাইটিছ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে – যেনে মুখ শুকান হোৱা, কিছুমান ঔষধ গ্ৰহণ কৰা বা ধূমপান কৰা – আপোনাক অধিক সঘনাই পেছাদাৰী পৰিষ্কাৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে।

চিকিৎসা | Treatment

এফ পেৰিঅ’ডণ্টিছ উন্নত নহয়, চিকিৎসাত কম আক্ৰমণাত্মক প্ৰক্ৰিয়া অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে:

  • স্কেলিং। স্কেলিংয়ে আপোনাৰ দাঁতৰ পৃষ্ঠৰ পৰা আৰু আপোনাৰ মাড়িৰ তলৰ পৰা টাৰ্টাৰ আৰু বেক্টেৰিয়া আঁতৰ কৰে। ইয়াক সঁজুলি, লেজাৰ বা অতিস্বনক ডিভাইচ ব্যৱহাৰ কৰি সম্পাদন কৰিব পাৰি।
  • ৰুট প্লেনিং। ৰুট প্লেনিংয়ে শিপাৰ পৃষ্ঠবোৰ মসৃণ কৰে, টাৰ্টাৰ আৰু বেক্টেৰিয়াৰ অধিক জমা হোৱাটো নিৰুৎসাহিত কৰে, আৰু বেক্টেৰিয়াৰ উপজাত সামগ্ৰী আঁতৰ কৰে যি দাঁতৰ পৃষ্ঠত মাড়ি নিৰাময় বা পুনৰ সংলগ্ন কৰাত অৰিহণা যোগায়।
  • এণ্টিবায়টিক। টপিকেল বা মৌখিক এণ্টিবায়টিকে বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। টপিকেল এণ্টিবায়টিকবোৰত অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে এণ্টিবায়টিক মুখ ধুই পেলোৱা বা গভীৰ পৰিষ্কাৰ কৰাৰ পিছত আপোনাৰ দাঁত আৰু মাড়িৰ মাজৰ স্থানত এণ্টিবায়টিক থকা জেল সুমুৱাই দিয়া। অৱশ্যে, সংক্ৰমণ সৃষ্টিকাৰী বেক্টেৰিয়া সম্পূৰ্ণৰূপে আঁতৰ কৰিবলৈ মৌখিক এণ্টিবায়টিকপ্ৰয়োজন হ’ব পাৰে।

যদি আপোনাৰ উন্নত পেৰিঅ’ডণ্টিছ আছে, চিকিৎসাৰ বাবে দাঁতৰ অস্ত্ৰোপচাৰৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে, যেনে-

ফ্লেপ অস্ত্ৰোপচাৰ (পকেট হ্ৰাস অস্ত্ৰোপচাৰ আপোনাৰ পেৰিঅ’ডণ্টিষ্টে আপোনাৰ গামত ক্ষুদ্ৰ ছিদ্ৰ কৰে যাতে আঠাৰ কোষকলাৰ এটা অংশ পিছলৈ উঠাব পাৰি, অধিক কাৰ্যকৰী স্কেলিং আৰু ৰুট প্লেনিংৰ বাবে শিপা বোৰ উন্মুক্ত কৰে। যিহেতু পেৰিঅ’ডণ্টিছৰ ফলত প্ৰায়ে হাড় হেৰুওৱা হয়, মাড়িৰ কোষকলা পুনৰ স্থানত চুটি কৰাৰ আগতে অন্তৰ্নিহিত হাড়টো পুনৰ কণ্টৌৰ কৰা হ’ব পাৰে। আপুনি আৰোগ্য হোৱাৰ পিছত, এই স্থানবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰা আৰু স্বাস্থ্যকৰ মাড়িৰ কোষকলা বাহাল ৰখা সহজ।

কোমল কলা গ্ৰাফ্ট। যেতিয়া আপুনি গামৰ কোষকলা হেৰুৱায়, আপোনাৰ গামলাইন হ্ৰাস হয়। আপুনি কিছুমান ক্ষতিগ্ৰস্ত কোমল কলা শক্তিশালী কৰাৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে। এইটো সাধাৰণতে আপোনাৰ মুখৰ চালৰ পৰা সামান্য পৰিমাণৰ কোষকলা আঁতৰ কৰি বা আন দাতাৰ উৎসৰ পৰা কলা ব্যৱহাৰ কৰি আৰু ইয়াক প্ৰভাৱিত স্থানৰ সৈতে সংলগ্ন কৰি কৰা হয়। ই অধিক মাড়িৰ মন্দাহ্ৰাস হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, উন্মুক্ত শিপা ঢাকি বনাব পাৰে আৰু আপোনাৰ দাঁতক অধিক আনন্দদায়ক ৰূপ দিব পাৰে।

হাড়ৰ গ্ৰাফ্টিং। এই প্ৰক্ৰিয়াটো তেতিয়া সম্পন্ন কৰা হয় যেতিয়া পেৰিঅ’ডণ্টাইটিছে আপোনাৰ দাঁতৰ শিপাৰ চাৰিওফালৰ হাড় ধ্বংস কৰে। গ্ৰাফ্টটো আপোনাৰ নিজৰ হাড়ৰ সৰু টুকুৰাৰে গঠিত হ’ব পাৰে, বা হাড়টো সংশ্লেষিত বা দান কৰা হ’ব পাৰে। হাড়ৰ গ্ৰাফ্টে আপোনাৰ দাঁত ঠাইত ধৰি দাঁত ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। ই প্ৰাকৃতিক হাড়ৰ পুনৰ বিকাশৰ বাবে এক মঞ্চ হিচাপেও কাম কৰে।

নিৰ্দেশিত কলা পুনৰুত্থান। ই বেক্টেৰিয়াৰ দ্বাৰা ধ্বংস হোৱা হাড়ৰ পুনৰ বিকাশৰ অনুমতি দিয়ে। এটা পদ্ধতিত, আপোনাৰ দন্ত চিকিৎসকে মজুত থকা হাড় আৰু আপোনাৰ দাঁতৰ মাজত জৈৱ-সামঞ্জস্যপূৰ্ণ কাপোৰৰ এক বিশেষ টুকুৰা ৰাখে। সামগ্ৰীটোৱে অবাঞ্ছিত কোষকলাআৰোগ্য স্থানত প্ৰৱেশ কৰাত বাধা দিয়ে, যাৰ ফলত হাড় পুনৰ বৃদ্ধি হয়।

কলা-উদ্দীপক প্ৰ’টিন। আন এটা কৌশলত ৰোগগ্ৰস্ত দাঁতৰ শিপাএটাত এটা বিশেষ জেল প্ৰয়োগ কৰা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। এই জেলত দাঁতৰ এনামেল বিকশিত কৰাএকে প্ৰ’টিন থাকে আৰু স্বাস্থ্যকৰ হাড় আৰু কোষকলাৰ বিকাশ তৈয়াৰ কৰে।

ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ | Home Remedies

  • মধুৰিআম: মধুৰিআম পাত বা পকা নোহোৱা মধুৰিআম চোবাই মাড়িৰ পৰা ৰক্তক্ষৰণ নিৰাময় কৰাত সহায় কৰে আৰু দাঁত স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে। উচ্চ পৰিমাণৰ ভিটামিন চিৰ বাবে ই দাঁতৰ টনিক হিচাপে কাম কৰে।
  • পালেঙ: 1 কাপ গাজৰৰ ৰসৰ সৈতে 1 কাপ পালেং শাকৰ ৰস খোৱাটো পাইৰিয়াৰ প্ৰতিৰোধ আৰু চিকিৎসাৰ বাবে আন এক কাৰ্যকৰী প্ৰতিকাৰ।
  • অমিতা: এক অপৰিপক্ক অমিতা হৈছে ভিটামিন চি-ৰ এক সমৃদ্ধ উৎস, যি দাঁত স্বাস্থ্যৱান ৰখাত সহায় কৰে আৰু মাড়িৰ পৰা ৰক্তক্ষৰণ বন্ধ কৰে।
  • কল: পকা কলত অত্যাৱশ্যকীয় খনিজ পদাৰ্থ থাকে যি ৰক্তক্ষৰণ বন্ধ কৰাত আৰু বিষৰ চিকিৎসা কৰাত সহায় কৰে।
  • কমলা: কমলা বা নেমুৰ বাকলি এটা লওঁক আৰু মাড়িৰ ওপৰত 5 মিনিটৰ বাবে ঘঁহি দিয়ক। ৰক্তক্ষৰণ বন্ধ কৰিবলৈ দিনত দুবাৰকৈ পুনৰাবৃত্তি কৰক।
  • ডালিম: 2 চাহ চামুচ গুৰি কৰা ডালিম খাওক, 1/2 চাহ চামুচ জালুক আৰু 1 চাহ চামুচ নিমখ দিয়ক। সেইবোৰ ভালদৰে মিহলি কৰক আৰু মাড়িৰ ওপৰত প্ৰয়োগ কৰক আৰু 5 মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়ক আৰু গৰম পানীৰে ধুওক।
  • সৰিয়হৰ তেল: ব্ৰাছ কৰাৰ পিছত অলপ সৰিয়হৰ তেল লওক আৰু ইয়াত এক চিমুটি নিমখ দিয়ক। এই মিশ্ৰণটো মাড়িৰ ওপৰত ঘঁহি দিয়ক আৰু 5 মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়ক।
  • ডালচেনি: পানীৰ এটা পাত্ৰত ডালচেনিৰ বাকলিৰ টুকুৰাৰ 4 ৰ পৰা 5 টা প্ৰায় আধা ঘণ্টাৰ বাবে উতলাওক। তৰলটো অলপ ঠাণ্ডা কৰক আৰু চাপ দিয়ক, আৰু ইয়াক গাৰ্গলিংৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰক। পাইৰিয়াৰ চিকিৎসাৰ এইটো এটা কাৰ্যকৰী উপায়।
  • ঘিউ: এক চামুচ বিশুদ্ধ ঘিউ লওঁক, অলপ কাম্ফোৰ যোগ দিয়ক আৰু ভালদৰে মিহলি কৰি পেষ্ট এটা গঠন কৰক। এই পেষ্টটো দিনত দুবাৰকৈ মাড়িৰ ওপৰত প্ৰয়োগ কৰক।
  • জালুক: মিহি গুৰি গঠন নোহোৱালৈকে অলপ জালুক গুৰি কৰক আৰু ইয়াত অলপ নিমখ দিয়ক। পিয়ৰিয়া আৰোগ্য কৰিবলৈ এই মিশ্ৰণটো দিনত কেইবাবাৰো মালিচ কৰক।

জটিলতা | Complication of Pyorrhea

পেৰিঅ’ডণ্টিছৰ ফলত দাঁত হেৰুওৱা হ’ব পাৰে। পেৰিঅ’ডণ্টাইটিছৰ বাবে দায়বদ্ধ বেক্টেৰিয়াই আপোনাৰ তেজৰ প্ৰবাহত মাড়িৰ কোষকলাৰ জৰিয়তে প্ৰৱেশ কৰিব পাৰে, সম্ভৱতঃ আপোনাৰ শৰীৰৰ আন অংশপ্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, পেৰিঅ’ডণ্টাইটিছ শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ, ৰিউমেটইড আৰ্থ্ৰাইটিছ, কৰোনেৰী ধমনী ৰোগ আৰু ডায়েবেটিচত ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰা সমস্যাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত পাইৰিয়াৰ Pyorrhea সমস্যা সম্বন্ধে আগবঢ়োৱা তথ্যবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰ্ভৰশীল তথ্য আধাৰিত। এই তথ্যবোৰ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞনাৰ্থেহে যোগান ধৰা হʼল, ই কোনো পেচাদাৰী চিকিৎসাৰ বিকল্প নহয় আৰু বিশেষ বা গুৰুতৰ পৰিস্থিতিত ডাক্তৰ/বিশেষজ্ঞৰ কাষ চাপিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হʼল। মনত ৰাখিব চিকিৎসাৰ অবিহনে পাইৰিয়া এক গুৰুতৰ সমস্যালৈ পৰিবৰ্তিত হʼব পাৰে সেয়ে লক্ষণবোৰ অৱহেলা নকৰিব।

Writer: Aparna Singha

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top