Myopia Problem and Treatment | মায়োপিয়াৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ 

মায়োপিয়া (Myopia) হৈছে শিশুৰ ক্ষেত্ৰত আটাইতকৈ সচৰাচৰ পৰিলক্ষিত প্ৰতিসৰণশীল দৃষ্টি বিকাৰ। ইয়াৰ লক্ষণ হিচাপে- দূৰত্বত থকা বস্তুৰ অস্পষ্ট ছবি, আৰু সাধাৰণতে চকুৰ মণিৰ অস্বাভাৱিক দীঘলীকৰণৰ ফলত হয় – যাৰ ফলত কৰ্ণিয়া আৰু লেন্সৰ দ্বাৰা সৃষ্টি হোৱা প্ৰতিসৰণ প্ৰতিচ্ছবি ৰেটিনাৰ ফটোৰিচেপ্টৰৰ সন্মুখত পৰে। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত মায়োপিয়াৰ Myopia সমস্যা আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব।

Myopia Problem and Treatment | মায়োপিয়াৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ 

মায়োপিয়া কি আৰু কেনেকৈ হয় | What is Myopia & how it develops 

Join Telegram channel

Table of Contents

মায়োপিয়াৰ অন্তৰ্নিহিত কাৰণ অজ্ঞাত, আৰু প্ৰতিৰোধ বা আৰোগ্যৰ কোনো ব্যাপকভাৱে স্বীকৃত উপায় নাই। মায়োপিয়াৰ অপ্টিকেল ত্ৰুটি কেৱল চশমা বা কণ্টেক্ট লেন্স বা কৰ্ণিয়া অস্ত্ৰোপচাৰ দ্বাৰাহে সংশোধন কৰিব পাৰি। যদি চিকিৎসা কৰা নহয়, মজলীয়া মায়োপিয়া বিশ্বব্যাপী দৃষ্টিশক্তিৰ দুৰ্বলতাৰ এক মুখ্য কাৰণ হৈ পৰে। মায়োপিয়াৰ পৰিমাণ যিমানে বেছি হয়, মেকুলাৰ ডিজেনাৰেচন, ৰেটিনা ডিটাচমেণ্ট, ছানি, আৰু গ্লুকোমাৰ দৰে জটিলতাৰ আশংকাও সিমানেই বেছি হয়।জাতিগত, ভৌগোলিক অৱস্থানগত আৰু আৰ্থসামাজিক স্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি মায়োপিয়াৰ প্ৰসাৰৰ যথেষ্ট ভেদ আছে। 

Read also: Cataract Problem and Treatment | ছানি পৰাৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

মানুহৰ কেঁচুৱাবোৰ দীৰ্ঘদৰ্শী (Hyperopia/hyperopia) ৰূপে জন্ম হয়। তেওঁলোকে দূৰৱৰ্তী বস্তুবোৰ স্পষ্ট, কিন্তু ওচৰৰ বস্তুবোৰ অস্পষ্ট দেখে কাৰণ তেওঁলোকৰ চকু সৰু হয়; সেয়েহে পোহৰে ৰেটিনাৰ পৰিৱৰ্তে ইয়াৰ পিছফালে ফʼকাচ লয়। জীৱনৰ প্ৰথম কেইটামান বছৰত, চকুবোৰ প্ৰত্যাশিত দৈৰ্ঘ্যত উপনীত নোহোৱালৈকে বিকশিত হয়; যেতিয়া দৃষ্টি কোনো প্ৰতিসৰণত্ৰুটি অবিহনে স্বাভাৱিক হয়। বেছিভাগ শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, চকু জীৱনকালৰ বাবে একেই থাকে। কিছুমান শিশুৰ ক্ষেত্ৰত, চকু পূৰ্ণ বিকশিত হৈ থাকে আৰু শিশুৰ মায়োপিয়া বিকশিত হয়।

শৈশৱকালত চকু আটাইতকৈ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হয় আৰু কৈশোৰত যথেষ্ট লেহেম হয় যেতিয়া শাৰীৰিক বিকাশৰ গতিও হ্ৰাস পায়। যিসকল শিশুৰ সোনকালে (৬-৮ বছৰ বয়সত) মায়োপিয়া বিকশিত হয় তেওঁলোকৰ অধিক বছৰ লাগে য’ত তেওঁলোকৰ চকু দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হ’ব পাৰে (আৰু তেওঁলোকৰ মায়োপিয়া আগবাঢ়িব পাৰে) যিসকলৰ পিছত মায়োপিয়া বিকশিত হয়, ১২ বছৰ বয়সত, যেতিয়া বিকাশ লেহেম হয়। সেয়েহে সৰু শিশুৰ অৱশেষত উচ্চ মায়োপিয়া (≤ −৫ ডায়প্ট্ৰেছ সংশোধন) হোৱাৰ আশংকা অধিক হয়। ইয়াৰ বিপৰীতে, মায়োপিয়া আৰম্ভ হোৱা সময় পিছুৱালে বা মায়োপিয়া আগবাঢ়ি যোৱাৰ হাৰ হ্ৰাস হʼলে শিশু এটাৰ পাছলৈ উচ্চ মায়োপিয়া হোৱাৰ আশংকা হ্ৰাস হ’ব পাৰে।

মায়োপিয়াৰ   প্ৰকাৰ | Types of  Myopia 

মায়োপিয়াক ৩টা মূখ্য প্ৰকাৰ পোৱা যায় –

১. স্বতঃস্ফূৰ্ত-আৰম্ভণি (Spontaneous-onset)

ই লাহে লাহে বিকশিত হয় আৰু সাধাৰণতে ২০ বছৰ বয়সলৈ স্থিৰ হৈ পৰে। ইয়াত ৰেটিনা স্বাভাৱিক যেন লাগে। ইয়াক কেইবাটাও স্থানীয় বা প্ৰণালীবদ্ধ পৰিস্থিতিত দেখা যায়। স্থানীয় পৰিস্থিতিবোৰৰ ভিতৰত আছে ভোঁতা অকুলাৰ ট্ৰমা আৰু অকুলাৰ প্ৰদাহ। প্ৰণালীগত স্থিতিবোৰৰ ভিতৰত আছে ডায়েবেটিচ, গৰ্ভধাৰণ আৰু কিছুমান ঔষধ যেনে- হাইড্ৰক্ল’ৰোথিয়াজাইড আৰু টপিৰামেট।

২. পেথলজিকেল মায়োপিয়া (Pathological Myopia)

পেথলজিকেল মায়োপিয়াৰ বিশেষত্ব হৈছে দৃষ্টিৰ দ্ৰুত, অত্যাধিক স্বতঃসিদ্ধ দীঘলীয়াকৰণ, যাৰ ফলত উচ্চ প্ৰতিসৰণত্ৰুটি হয় (সাধাৰণতে -৬.০০ D-তকৈ বহু বেছি ঋণাত্মক)। এই অত্যাধিক প্ৰসাৰণে অকুলাৰ গাঁথনিৰ (ৰেটিনা, চোৰইড, আৰু স্ক্লেৰা) ওপৰত চাপ দিয়ে, যাৰ ফলত চকুৰ ক্ষয় হোৱা পৰিৱৰ্তন হ’ব পাৰে, আৰু দৃষ্টিশক্তি অপৰিৱৰ্তনীয় ৰূপে হ্ৰাস হ’ব পাৰে। কিন্তু পেথলজিকেল মায়োপিয়া তুলনামূলকভাৱে বিৰল, যি মুঠ বিশ্বজনসংখ্যাৰ ০.৯-৩.১%ক প্ৰভাৱিত কৰে।

৩. উচ্চ মায়োপিয়া (High Myopia)

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO) ৰ মতে উচ্চ মায়োপিয়া হৈছে সেই চকুৰ বিকাৰৰ সেই পৰিস্থিতি যেতিয়া এজন ব্যক্তিৰ মায়োপিয়া −৫ ডায়প্ট্ৰেছ (D) বা অধিক গোলাকাৰ সংশোধনৰ প্ৰয়োজন হোৱালৈকে বিকশিত হয়।

মায়োপিয়াৰ  কাৰণ | Causes of Myopia

মায়োপিয়াৰ সমস্যা বিকশিত হোৱাৰ মূখ্য কাৰণ হৈছে চকুৰ বিকাৰগ্ৰস্ত গঠন। যেতিয়া এজন ব্যক্তিৰ চকুৰ মণি অত্যাধিক দীঘল হয় বা কৰ্ণিয়া (চকুৰ সুৰক্ষামূলক বাহিৰৰ স্তৰ) অত্যাধিক বেঁকা হয়, তেতিয়া ব্যক্তিজনৰ চকুত প্ৰৱেশ কৰা পোহৰ সঠিকভাৱে ফʼকাচ নকৰে। বৰঞ্চ ছবিবোৰে ৰেটিনাৰ সন্মুখত, চকুৰ পোহৰ-সংবেদনশীল অংশ, পোনপটীয়াকৈ ৰেটিনাৰ ওপৰতহে ফʼকাচ কৰে। যাৰ ফলত মায়োপিয়াৰ স্থিতি বিকশিত হয়।

মায়োপিয়াৰ  লক্ষণ | Symptoms of Myopia

মায়োপিয়াৰ লক্ষণ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

  • দূৰৱৰ্তী বস্তুবোৰ চাওঁতে অস্পষ্ট দৃষ্টি
  • স্পষ্টভাৱে চাবলৈ চকুৰ পতাবোৰ তীক্ষ্ণ বা আংশিকভাৱে বন্ধ কৰাৰ প্ৰয়োজনীয়তা
  • চকুত জোৰ পৰাৰ ফলত হোৱা মুৰৰ বিষ
  • বাহন চলোৱাৰ সময়ত বিশেষকৈ নিশা  দেখাত অসুবিধা

চকুৰ এইটো সমস্যা প্ৰায়েই সৰু কালতেই ধৰা পৰে। সৰু লʼৰা-ছোৱালীৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ লক্ষণবোৰ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

  • নিৰন্তৰ স্কুইণ্ট
  • টেলিভিছন, চিনেমাৰ পৰ্দা বা শ্ৰেণীকোঠাৰ সন্মুখৰ ওচৰত বহিব লগা হোৱা
  • দূৰৱৰ্তী বস্তুবোৰৰ বিষয়ে অজ্ঞাত যেন লগা
  • অত্যাধিক চকু টিপ মৰা
  • সঘনাই চকু মোহৰা আদি।

প্ৰাকৃতিক প্ৰতিকাৰ | Natural Treatment

মায়োপিয়াৰ সমস্যা আৰোগ্যকাৰী প্ৰাকৃতিক কিছুমান প্ৰতিকাৰ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

১. বাদাম, নাৰিকল, এনিছ বীজ আৰু কেণ্ডি চেনী- এই উপাদানবোৰ গুৰি কৰি মিশ্ৰণ তৈয়াৰ কৰি মায়োপিয়াৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এই মিশ্ৰণটো দৈনিক দুবাৰকৈ খালে নিকট দৃষ্টিশক্তি উন্নত কৰিব পাৰে।

২. কম পৰিমাণত (আধা চামুচতকৈ বেছি নহয়) মৌ আৰু ঘিঁউৰ সৈতে ২টা পৃথক মিশ্ৰণ তৈয়াৰ কৰি জেষ্টিমধু খাব পাৰে। দৈনিক দুবাৰকৈ খালে ই মায়োপিয়াৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে।

৩. প্ৰাচীন ভাৰতীয় ঔষধি প্ৰণালী আয়ুৰ্বেদে ত্ৰিফলা বা মায়োপিয়াৰ বাবে তিনিটা ফলৰ নিষ্কাশনৰ মিশ্ৰণ নিৰ্ধাৰণ কৰে। ইয়াক সেৱন কৰিব পাৰে।

৪. ভিটামিন খাওঁক, ভিটামিন A, B, C, D আৰু E ভাল দৃষ্টিশক্তিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। এই ভিটামিনবোৰ গাজৰ, বিলাহী, আপেল, জলকীয়া, মাছ, সেউজীয়া শাক-পাচলি, শুকান ফল আৰু বাদাম আদি খাদ্যত পোৱা যায় আৰু দৃষ্টিশক্তিৰ বাবে অতি উপকাৰী হ’ব পাৰে।

৫. পৰ্যাপ্ত পোহৰ থকা স্থানত কাম কৰক। কম পোহৰৰ স্থানত কাম কৰিলে চকুৰ ওপৰত অতিৰিক্ত চাপ পৰে, যি ভিতৰৰ পেশীবোৰ কঢ়িয়াই আনে আৰু সেইবোৰক নতুন ৰূপ দিয়ে, যাৰ ফলত মায়োপিয়া হয়।

৬. অধ্যয়নবোৰে কয় যে চকুৰ ব্যায়ামে মায়োপিয়াৰ স্থিতিৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে, যাৰ বাবে চকু বিশেষজ্ঞসকলে সদায়ে ঔষধ আৰু প্ৰেছক্ৰিপচন গ্লাছৰ সৈতে চকুৰ ব্যায়ামৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। 

৭. মায়োপিয়াৰ বাবে ঘৰুৱা সাম্ভাব্য প্ৰতিকাৰ হিচাপে উশাহ-নিশাহৰ ব্যায়ামও কৰিব পাৰি। চকু বন্ধ কৰি নাকৰ মাজেৰে উশাহ লৈ তিনি মিনিটতকৈ অধিক সময় স্থিৰ আৰু নিৰন্তৰ ভাৱে মুখৰ মাজেৰে উশাহ এৰি দিয়া হয়। স্বাভাৱিকতকৈ অধিক বতাহত উশাহ ল’বলৈ চেষ্টা কৰি চাপ দিয়াৰ প্ৰয়োজন নাই। এনে কৰি মায়োপিয়াৰ সমস্যা কিছু পৰিমাণে নিয়ন্ত্ৰণত আনিব পৰা যায়।

৮. নিৰন্তৰ পঢ়া, টিভি চোৱা, আৰু দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে কম্পিউটাৰত কাম কৰাৰ বাবে আমাৰ চকুক কম দূৰত্বত মনোযোগ দিয়াৰ প্ৰয়োজন হয় আৰু এনেদৰে মায়োপিয়া বিকশিত হʼব পাৰে। মায়োপিয়াৰ তীব্ৰতা বা অবয়ব হ্ৰাস কৰিবলৈ, নিৰন্তৰ পঢ়া, টিভি চোৱা বা কম্পিউটাৰত কাম কৰাৰ পৰা নিয়মীয়াকৈ বিৰতি লোৱাৰ প্ৰয়োজন।

জটিলতাসমূহ | Complications

মায়োপিয়াৰ সমস্যা বিকশিত হʼলে এজন ব্যক্তিয়ে এনেধৰণৰ জটিলতাসমূহৰ সন্মুখিন হʼব পাৰে –

  • জীৱনৰ মানদণ্ড হ্ৰাসঃ-  অশুদ্ধ নিকটদৃষ্টিয়ে ব্যক্তি এজনৰ জীৱনৰ মানদণ্ডক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। বিচৰা ধৰণে কাম এটা কৰাত অসুবিধা হʼব পাৰে লগতে সীমিত দৃষ্টিশক্তিয়ে ব্যক্তিজনৰ দৈনন্দিন কাৰ্যকলাপতো বাধা প্ৰদান কৰিব পাৰে।
  • ক্ষতিগ্ৰস্ত সুৰক্ষাঃ- দৃষ্টিশক্তিৰ অশুদ্ধতাৰ সমস্যা থকা লোকে  জীৱনৰ বহু পৰিস্থিতিত নিজৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিব নোৱাৰে। যেনে- গাড়ী বা কোনো অন্য বাহন চলাই থাকোতে, ভীৰত খোজকাঢ়ি থাকোতে, স্পষ্ট দৃষ্টিৰ প্ৰয়োজন হোৱা কোনো কাম আদিত ব্যক্তিজন বিপদাপন্ন হʼব পাৰে। 
  • চকুৰ চাপঃ- অশুদ্ধ নিকটদৃষ্টিৰ ফলত ব্যক্তি এজনৰ মনোযোগ বজাই ৰাখিবলৈ চকু তীক্ষ্ণ বা চাপ পৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত চকুৰ প্ৰশিক্ষণ আৰু মুৰৰ বিষ হ’ব পাৰে।
  • চকুৰ অন্যান্য সমস্যাঃ- তীব্ৰ নিকটদৃষ্টিৰ ফলত ব্যক্তি এজনৰ  ৰেটিনা বিচ্ছিন্নতা, গ্লুকোমা, ছানি আৰু মায়োপিক মেকুলোপেথিৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি হয় – কেন্দ্ৰীয় ৰেটিনা এলেকাত ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়। দীঘল চকুৰ মণিৰ কোষকলাবোৰ প্ৰসাৰিত আৰু পাতল হয়, যাৰ ফলত চকুপানী, প্ৰদাহ, নতুন ৰক্তনলী যি দুৰ্বল আৰু সহজে ৰক্তক্ষৰণ হয় আৰু দাগ হয়।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত আপোনাক মায়োপিয়াৰ Myopia  সমস্যা আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত তথ্যবোৰৰ বিষয়ে অৱগত কৰোৱা হʼল। এই তথ্যবোৰ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞানাৰ্থেহে আগবঢ়োৱা হৈছে। উক্ত ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰবোৰৰ দ্বাৰা লাভান্বিত হʼব নোৱাৰিলে ডাক্তৰৰ কাষ চাপক। আশা কৰো এই প্ৰৱন্ধটিত সন্নিবিষ্ট তথ্যবোৰে আপোনাৰ বিভিন্ন ধৰণে সহায় কৰিব। ধন্যবাদ!

Writer: Aparna Singha

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top