জয়শংকৰ প্ৰসাদ জীৱনী | Jaishankar Prasad Biography

জয়শংকৰ প্ৰসাদ বিংশ শতিকাৰ এজন বিখ্যাত লেখক আছিল যি হিন্দী সাহিত্য আৰু থিয়েটাৰত প্ৰসিদ্ধি লাভ কৰিছিল। প্ৰসাদৰ জন্ম ১৮৮৯ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত বাৰাণসীত হৈছিল। তেওঁক হিন্দী সাহিত্যৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ লেখক হিচাপে গণ্য কৰা হয়। তেওঁ হিন্দীসাহিত্যৰএজন কবি, নাট্যকাৰ, গল্পকাৰ, ঔপন্যাসিক আৰু প্ৰবন্ধ-লেখক আছিল। তেওঁ হিন্দীৰ ছায়াময় যুগৰ চাৰিটা মুখ্য স্তম্ভৰ ভিতৰত এজন।আধুনিক হিন্দী সাহিত্যৰ ইতিহাসত তেওঁৰ কামৰ গৌৰৱ অটুট আছে। তেওঁ এজন যুগান্তকাৰী লেখক আছিল যিয়ে একে সময়তে কবিতা, নাটক, কাহিনী আৰু উপন্যাসৰ ক্ষেত্ৰত হিন্দী সাহিত্যতগৌৰৱান্বিত ৰচনা কৰিছিল।

Jaishankar Prasad
Join Telegram channel

কবি হিচাপে তেওঁ নিৰালা, পন্ত, মহাদেৱীৰ সৈতে ছায়াবাদৰ মুখ্য স্তম্ভ হিচাপে বিশিষ্ট হৈ আহিছে; ভৰ্টেণ্ডুৰ নাটক লিখাৰ পিছত, তেওঁ এক পৃথক ধাৰাৰ এজন যুগান্তকাৰী নাট্যকাৰ আছিল, যাৰ নাটকবোৰ আজিও পঢ়ুৱৈসকলে পঢ়ে, কিন্তু তেওঁলোকৰ অৰ্থবিজ্ঞান আৰু নাট্যপ্ৰাসংগিকতাও দিনক দিনে বৃদ্ধি পাইছে।এই দৃষ্টিকোণৰ পৰা তেওঁলোকৰ গুৰুত্বক স্বীকৃতি দিয়া আৰু প্ৰতিষ্ঠা কৰাৰ ক্ষেত্ৰত বীৰেন্দ্ৰ নাৰায়ণ, শান্তা গান্ধী, সতীন্দ্ৰ তানেজা আৰু এতিয়া সৰ্বোপৰি মহেশ আনন্দে প্ৰশংসনীয় ঐতিহাসিক অৱদান আগবঢ়াইছে। ইয়াৰ উপৰিও, কাহিনী আৰু উপন্যাসৰ জৰিয়তেইহিন্দী সাহিত্যৰভঁৰালসমৃদ্ধ কৰিছিল।তেওঁ ভাৰতীয় দৃষ্টিভংগী আৰু হিন্দীৰ বিন্যাসৰ সৈতে সংগতি ৰাখি এজন গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰবন্ধ লেখক হিচাপে বিখ্যাত আছিল। তেওঁ তেওঁৰ বিবিধ কামৰ জৰিয়তে মানৱীয় সহানুভূতি আৰু ভাৰতীয় মানসিকতাৰ বহুতো গৌৰৱময় দিশ কলাত্মকভাৱে উদ্বোধন কৰিছে।

জয়শংকৰ প্ৰসাদ জীৱনী | Jaishankar Prasad Biography

নামজয়শংকৰ প্ৰসাদৰ (Jaishankar Prasad)
জন্ম৩০ জানুৱাৰীত ১৮৮৯ চন
জন্মস্থানবেনাৰেছ, উত্তৰ প্ৰদেশ, ভাৰত
মৃত্যু১৫ নৱেম্বৰ , ১৯৩৭ চনত
বৃত্তিকবি, নাট্যকাৰ, ঔপন্যাসিক

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন আৰু শিক্ষা

জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ জন্ম হৈছিল ১৮৮৯ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰাণসীত। জয়শংকৰ প্ৰসাদক বাৰাণসীৰ এটা ধনী মাধেচিয়া বৈশ্য গোটত পৃথিৱীলৈ অনা হৈছিল। পিতৃ শ্ৰী দেৱী প্ৰসাদ সুগান্ধী ধপাতৰ ব্যৱসায়ী হিচাপে প্ৰসিদ্ধ আছিল আৰু তেওঁক ‘সুননাথী চাহু’ বুলি জনা গৈছিল। জয়শংকৰ প্ৰসাদজীৰ দেউতাক এজন লেখক নাছিল, কিন্তু তেওঁ শিল্পীসকলক যথেষ্ট সন্মান কৰিছিল।

অৱশ্যে, জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ দেউতাকৰ মৃত্যুৰ পিছৰ বছৰবোৰত পৰিয়ালটোৰ স্থিতি দুৰ্বল হৈ পৰে, যেতিয়া সম্ভাৱ্য লিটাৰেটৰজন তেতিয়াও সৰু আছিল। তেওঁৰ দেউতাক বাবু দেৱকী প্ৰসাদে উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰাণসীৰ ব্যৱসায়িক এলেকাত ধপাত ক্ৰয় আৰু বিক্ৰী কৰি টকা উপাৰ্জন কৰিছিল।

প্ৰসাদৰ পৰিয়ালটো বাৰাণসীৰ শীৰ্ষ গোটসমূহৰ এটা হিচাপে নিৰন্তৰ পৰিচিত আছিল। তেওঁৰ দেউতাক স্কুলত থাকোতে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল আৰু একেদৰে, পৰিয়ালটোক সহায় কৰিবলৈ অষ্টম শ্ৰেণীৰ পিছত পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হ’ব লগা হৈছিল, যিটো সেই সময়ত অৰ্থনৈতিক সমস্যাৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছিল। ইয়াৰ স্বত্ত্বেও, ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে জয়শংকৰ প্ৰসাদে তেওঁৰ পৰীক্ষা বাদ দিছিল। তেঁও সম্পূৰ্ণৰূপে ঘৰত কিতাপ পঢ়িছিল, বাক্যবিন্যাস আৰু লিখনিত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰিছিল আৰু বহুতো ভাষালৈ আগবাঢ়িছিল। এই ভাষাটোৱেই জয়শংকৰ প্ৰসাদক আকৰ্ষিত কৰিছিল, তথাপিও তেওঁ পিছত বেদৰ পৰীক্ষাৰ প্ৰতি তেওঁৰ সন্মান বৃদ্ধি কৰিছিল, এক মনোভাৱ যি তেওঁৰ ৰচনাবোৰত প্ৰতিফলিত হৈছিল যিটো পিছত লিখা হৈছিল।জয়শংকৰ প্ৰসাদে সৰুৰে পৰা শ্লোক ৰচনা কৰাৰ লগতে চনেটৰ পুনৰাবৃত্তিত আগ্ৰহী আছিল। এজন যুৱক হিচাপে আৰু তেওঁৰ পিছৰ জীৱনত, তেওঁ দবা খেলা আৰু ঘৰত ৰোপণৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰাৰ বাবে তেওঁৰ শক্তিৰ অলপ নিয়োজিত কৰিছিল।

তেওঁ বাৰাণসীত স্কুলীয়া শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰিছিল আৰু তাৰ পিছত এলাহাবাদ বিশ্ববিদ্যালয়ত স্নাতক ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। অলপ সময় শিক্ষকতা কৰাৰ পিছত তেওঁ মুম্বাইলৈ যায় আৰু ইণ্ডিয়ান নেচনেল থিয়েটাৰত যোগদান কৰে। সাহিত্য আৰু থিয়েটাৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰসাদৰ সুন্দৰ কেৰিয়াৰ প্ৰায় পাঁচ দশক ধৰি চলিছিল।

যদিও পৰিয়ালৰ অৰ্থনৈতিক সমস্যাৰ বাবে তেওঁ খুব কম বয়সতে স্কুল এৰিব লগা হৈছিল, তথাপিও সাহিত্যৰ প্ৰতি তেওঁৰ প্ৰেম কেতিয়াও হ্ৰাস হোৱা নাছিল। জয়শংকৰ প্ৰসাদ হিন্দীৰ উপৰিও বহুতো ভাষা আৰু সেইবোৰৰ বিকাশত আগ্ৰহী আছিল। অৱশ্যে, কবিতা আৰু উপন্যাস হিচাপে তেওঁৰ ধাৰণাবোৰ লিখাৰ সময়ত তেওঁ বাছনি কৰা হিন্দী আছিল। তেওঁ তেওঁৰ সময়ৰ এজন মহান লেখক আৰু শ্ৰেষ্ঠ আধুনিক হিন্দী লেখক আছিল।

তেওঁ বহুতো আকৰ্ষণীয় চুটি গল্পও লিখিছে, যাৰ শিৰোনাম ঐতিহাসিকৰ পৰা পৌৰাণিক আৰু সমসাময়িক আৰু সামাজিক দুয়োটা লৈকে আছে। মমতা শীৰ্ষক তেওঁৰ এটা চুটি গল্পত মাতৃপ্ৰেম আৰু মোগল সম্ৰাটৰ কাহিনী বৰ্ণনা কৰা হৈছে। আন এটা চুটি গল্প হ’ল সৰু যাদুকৰজনে শিশুটোৰ জীৱনইতিহাস কয় যিয়ে ৰাস্তাত সৰু পুতলাৰ সৈতে প্ৰদৰ্শন কৰি টকা উপাৰ্জন কৰিবলৈ শিকিছে।

জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ কেৰিয়াৰ

তেওঁ ব্ৰজ ভাষাত তেওঁৰ প্ৰথম শ্লোক লিখিছে, তথাপিও বহু আগতে তেওঁ তেওঁৰ ৰচনা ভাষা খাদী আৰু সংস্কৃতলৈ সলনি কৰিছে। তেওঁ সংস্কৃতত নাটক ৰচনা কৰা আৰম্ভ কৰিছে, কিন্তু পিছলৈ তেওঁ পাৰ্চী উপভাষাৰ দৰেই বাংলা ভাষাত লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। তেওঁৰ দ্বাৰা ৰচিত বিখ্যাত অনুষ্ঠানটোৰ এটা অংশ হৈছে চন্দ্ৰগুপ্ত, স্কন্দগুপ্ত আৰু ধ্ৰুৱস্বামী।

তেওঁ হিন্দী লিখনি আৰু হিন্দী থিয়েটাৰ ৰ ক্ষেত্ৰত এজন প্ৰসিদ্ধ চৰিত্ৰ। তেওঁ এজন ব্যক্তি আছিল যিয়ে তেওঁৰ অসাধাৰণ আৰু হৃদয়স্পৰ্শী কাৰ্য্যৰ দ্বাৰা পৃথিৱীখন কঢ়িয়াই আনিছিল। তেওঁ তেওঁৰ কামত কাৰুশিল্পআৰু যুক্তিক মূৰ্ত কৰি তুলিছিল। তেওঁ হাৰ্দিকৰ পৰা জাতীয়তাবাদীলৈকে বিভিন্ন নামেৰে তেওঁৰ কামৰ উপাধি বাছনি কৰিছে। তেওঁ তেওঁৰ অবিশ্বাস্য সৃষ্টিৰ জৰিয়তে পুৰণি শৈলীৰ হিন্দী শ্লোকৰ সাৰাংশ চিত্ৰিত কৰিছিল। হিমাদ্ৰী তুং শ্ৰিং ছে’ হৈছে তেওঁৰ দ্বাৰা ৰচিত জাতীয়তাবাদী চনেট।কামায়নী তেওঁৰ দ্বাৰা ৰচিত আন এটা কাহিনী যিটো তেওঁৰ শ্ৰেষ্ঠ ৰচনাও আছিল।

Read Also: জৈনেন্দ্ৰ কুমাৰ জীৱনী | Jainendra Kumar Biography

জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ ৰচনা শৈলী

তেওঁ বেদৰ বাবে আগ্ৰহী আছিল। বেদৰ ৰচনামূলক উদাহৰণ হিচাপে সাৰাংশটোৱে তেওঁৰ কবিতা, নাটক আৰু কিতাপ লিখাৰ সময়ত তেওঁৰ ওপৰত এনেদৰে গভীৰ প্ৰভাৱ পেলাইছিল। জয়শংকৰ প্ৰসাদে উত্তৰ প্ৰদেশত বহুলভাৱে ব্যৱহৃত এক স্থানীয় ভাষা হিন্দীৰ ব্ৰজ লিংগোত ‘চিত্ৰধৰ’ নামেৰে লিখা চনেটৰ প্ৰথম শ্ৰেণীবিভাজন লিখিছিল।

জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ দ্বাৰা ৰচিত চনেটৰ সমগ্ৰ ভাণ্ডাৰটো সম্পৰ্ক আৰু উৎসাহী হিচাপে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠভাৱে চিত্ৰিত কৰিব পাৰি। ইয়াৰ উপৰিও তেওঁ তেওঁৰ চনেটৰ ভাষাৰ প্ৰতি মনোযোগ দিছিল, তথাপিও তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰিক সাৰাংশৰ ওপৰত এক দৃষ্টি ৰাখক। লক্ষণীয় যে এই হিন্দী সাহিত্যপন্থী লেখক এজন লেখক ৰ চৰ্চিত আৰু যুক্তিবাদী আছিল। পৰৱৰ্তী সময়ত, এই দৃষ্টিভংগী তেওঁলোকৰ চনেটতো প্ৰতিফলিত হৈছিল। জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ শ্লোকটোৰ সাৰাংশ হৃদয়ৰ পৰা উৎসৰ্গিত কৰা হৈছিল। হিমাদ্ৰী তুং শ্ৰিং ছে’ হৈছে জয়শংকৰ প্ৰসাদে তেওঁৰ বৃত্তিৰ দৈৰ্ঘ্যৰ বাবে ৰচনা কৰা আটাইতকৈ বিখ্যাত সমৰ্পিত চনেট। ভাৰতে ব্ৰিটিছৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰাৰ আগতে ইয়াক ৰচনা কৰা হৈছিল, আৰু সাধাৰণ ৰাইজৰ মাজত জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ নাম প্ৰচাৰ কৰাত কাৰ্যকৰী আছিল।

জয়শংকৰপ্ৰসাদেলিখা কিতাপসমূহ

  • प्रतिनिधिकहानीयां
  • प्रसादका संपूर्ण काव्य
  • प्रसादकेसंपूर्णनाटकऔरएकांकी
  • अजातशत्रु
  • प्रसादकेसंपूर्णउपन्यास
  • जनमेजयकानागयज्ञ
  • औरकलातथाअन्यसमझौता
  • मरुस्थलतथाअन्याकहानीयां
  • अंधी
  • अतिप्राचीनभारती
  • इंद्रजाली

কবিতা

  • काननकुसुम (वन फूल का अर्थ है)
  • झरना (मतलबझरना)
  • चित्रधारि
  • लहरी
  • हिमाद्रितुंगश्रृंगसे
  • महाराणाकामहत्व:
  • भारतमहिमा
  • एकघुन (एकघूंट)
  • अनु
  • नारी, तुमप्रेमकेअवतारहो

নাটক

  • वर्ष 1928 में स्कंदगुप्त (एक सम्राट स्कंदगुप्त का इतिहास)
  • कामना
  • करुणालय
  • अजातशत्रु
  • ध्रुवस्वामी, जनमेजयकानागयज्ञ, राज्यश्री (शाहीआनंद)
  • परिनाय
  • राज्यश्री
  • समुद्रगुप्त
  • प्रयाश्चितो

উপন্যাস

  • तितली
  • कंकली
  • इरावती

জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ কামায়নী

কামায়নী তেওঁৰ দ্বাৰা লিখা মহান আৰু জনপ্ৰিয় কবিতা। কামায়নী হিন্দী ভাষাত তেওঁৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ কবিতা সংকলন। কামায়নী কবিতা প্ৰেমীসকলে আজিও ভাল পায়। জ্ঞান, প্ৰয়োজনীয়তা আৰু কাৰ্য্যৰ সংমিশ্ৰণকৰি তেওঁ লিখা এই কবিতাটো যিবোৰ মানৱ জীৱনৰ মৌলিক উপাদান। কবিতাটোত ইতিহাস, সাংস্কৃতিক বিৱৰ্তন আৰু মনু, ইদা আৰু শ্ৰদ্ধাৰ দৰে চৰিত্ৰৰ জৰিয়তে হোৱা মহান বানপানীৰ পৌৰাণিক কাহিনী বৰ্ণনা কৰা হৈছে। যেতিয়া ১৯৩৫ চনত কামায়নী প্ৰকাশিতহৈছিল, ই জনসাধাৰণৰ পৰা যথেষ্ট জনপ্ৰিয়তা আৰু সমালোচকৰ প্ৰশংসা লাভ কৰিছিল।

জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ মৃত্যু

জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ ১৯৩৭ চনৰ ১৪ জানুৱাৰীত ৪৭ বছৰ বয়সত মৃত্যু হয়। মৃত্যুৰ পিছত, নতুন দিল্লীৰ নেচনেল স্কুল অৱ ড্ৰামাত প্ৰাচীন ভাৰতীয় নাটকৰ ১৯৬০ ৰ দশকৰ অধ্যাপক শান্তা গান্ধীয়ে আধুনিক ভাৰতীয় থিয়েটাৰৰ বাবে জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ কেইবাখনো নাটক মঞ্চস্থ কৰাৰ উদ্যোগ লয়।

শান্তা গান্ধীয়ে এই কথাটো লক্ষ্য কৰিছিল যে জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ মূল লিখনিত বেছি পৰিৱৰ্তন কৰা হোৱা নাছিল যাতে আধুনিক প্ৰজন্মই প্ৰকৃত জয়শংকৰ প্ৰসাদ ৰচনাসমূহৰ সোৱাদ লাভ কৰিব পাৰে।জয়শংকৰ প্ৰসাদ কেৱল এজন মহান লেখক নাছিল; তেওঁ এজন ইতিহাসবিদ আৰু দাৰ্শনিক হিচাপেও নিজৰ ছাপ ৰাখিছিল।

FAQ

১/ জয়শংকৰ প্ৰসাদ কোন আছিল?

উত্তৰ: তেওঁ এজন মহান ভাৰতীয় কবি, ঔপন্যাসিক আৰু নাট্যকাৰ আছিল, ভাৰতৰ উত্তৰ প্ৰদেশৰ বাৰাণসীৰ সাধাৰণ মাধেচিয়া তেলী বৈশ্য পৰিয়ালত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল।

২/ জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ আটাইতকৈ বিখ্যাত কাম কি?

উত্তৰ: কামায়নী তেওঁৰ দ্বাৰা লিখা মহান আৰু জনপ্ৰিয় কবিতা। কামায়নী হিন্দী ভাষাত তেওঁৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ কবিতা সংকলন।

৩/ জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ উপাধি কি?

উত্তৰ: তেওঁৰ উপাধিহৈছেপ্ৰসাদ।

৪/ জয়শংকৰ প্ৰসাদে ক’ত পঢ়িছিল?

উত্তৰ: জয় শংকৰ প্ৰসাদে ভাৰতৰ দিল্লীৰ জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা MA(সমাজবিজ্ঞান) আৰু M. Phil সম্পূৰ্ণ কৰে। তেওঁৰ M. Phil গৱেষণা আছিল অৰ্থনৈতিক উদাৰীকৰণৰ বিশেষ প্ৰেক্ষাপটত উচ্চ শিক্ষা নীতিত ভাৰতীয় ৰাজ্যৰ পৰিৱৰ্তনশীল ভূমিকাৰ বিষয়ে।

৫/ জয়শংকৰ প্ৰসাদৰজন্মক’ত হৈছিল?

উত্তৰ: জয়শংকৰ প্ৰসাদৰ  জন্ম ১৮৮৯ চনৰ ৩০ জানুৱাৰীত বাৰাণসীত হৈছিল।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top