Gonorrhea Problem and Treatment | গনোৰিয়াৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

নাইচেৰিয়া গনোৰিয়া বেক্টেৰিয়াৰ ফলত যৌন সংক্ৰমণ (STI) গনোৰিয়া হয়, যাৰ আনুমানিক বিশ্বব্যাপী বাৰ্ষিক ঘটনা 86.9 নিযুত । গনোৰিয়াই পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত মূত্ৰনলী, মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত চাৰ্ভিচাইটিছ বা মূত্ৰনলী হিচাপে, আৰু দুয়োটা লিংগত অতিৰিক্ত জননাংগ স্থানত (ফেৰিংক্স, মলদ্বাৰ, কঞ্জাক্টিভা আৰু, কেতিয়াবাহে, প্ৰণালীবদ্ধভাৱে) উপস্থাপন কৰিব পাৰে। নাইচেৰিয়া গনোৰিয়া, এক বাধ্য মানৱ বীজাণু, হৈছে এক যৌন সংক্ৰমিত ৰোগ যি সম্পদ-প্ৰচুৰ আৰু সম্পদ-সীমিত দুয়োখন দেশতে বিশ্বব্যাপী ৰোগৰ পৰিণাম সৃষ্টি কৰে, আৰু ইয়াৰ ৰোগ নিৰ্ণয় আৰু চিকিৎসাৰ বাবে বছৰি ব্যয়বহুল ব্যয়ৰ প্ৰয়োজন হয়। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত গনোৰিয়াৰ Gonorrhea  সমস্যা সমূহ আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব।

Gonorrhea Problem and Treatment | গনোৰিয়াৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ
Join Telegram channel

Read also: Asthma Problem | হাপানিৰ ৰোগৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

অন্যান্য যৌন সংক্ৰমণৰ (এছ.টি.আই.) দৰে, গনোৰিয়াই যুৱ প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকসকলক অসামঞ্জস্যপূৰ্ণভাৱে প্ৰভাৱিত কৰে। বাইবেলৰ উল্লেখ থকা এক প্ৰাচীন ৰোগ (হিব্ৰু বাইবেল; লেবীয়া পুস্তক ১৫: ১- ৩), গনোৰিয়াত বহুতো কথোপকথনৰ উল্লেখ আছে, যাৰ ভিতৰত আছে “হাততালি”, যিটো সম্ভৱতঃ প্ৰাচীন পেৰিছিয়ান ৰঙা পোহৰৰ জিলা লেচ ক্লেপিয়াৰৰ নামৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছে। জনস্বাস্থ্যৰ এক মুখ্য উদ্বেগ, এন. গনোৰিয়া, বৰ্তমান বিশ্বব্যাপী বেক্টেৰিয়াৰ যৌন সংক্ৰমণৰ দ্বিতীয় সৰ্বাধিক সচৰাচৰ কাৰণ। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই অনুমান কৰিছে যে বিশ্বব্যাপী প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ মাজত বছৰি 106 নিযুত নতুন গনোৰিয়া ৰোগী নথিভুক্ত কৰা হয়; আৰু বহুতো সংক্ৰমণ ৰখা হোৱা নাই। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত বছৰি 500,000 ৰো অধিক ৰোগী উল্লেখ কৰাৰ সৈতে, এন. গনোৰিয়া হৈছে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত দ্বিতীয় সৰ্বাধিক সচৰাচৰ প্ৰতিবেদিত যৌন সংক্ৰমিত ৰোগ। গনোৰিয়া সংক্ৰমণৰ সামান্য পুৰুষৰ প্ৰচলন গৌণ হয় যাৰ ফলত পুৰুষৰ ইউৰোজেনিটাল লক্ষণ দেখা পোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয় আৰু লগতে পুৰুষৰ সৈতে যৌন সম্ভোগ কৰা পুৰুষৰ মাজত বৰ্ধিত ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ ফলত। যোৱা দশকত, এণ্টিবায়টিক-প্ৰতিৰোধী প্ৰকাৰৰ বৰ্ধিত সংখ্যাৰ ফলত গনোৰিয়েল এছ.টি.আই.-ৰ ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে।

গনোৰিয়াৰ কাৰণ | Causes of Gonorrhea  

বাধ্য বীজাণু এন. গনোৰিয়াই কেৱল প্ৰকৃতিৰ মানুহক সংক্ৰমিত কৰে আৰু সাধাৰণতে পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত মূত্ৰনলী আৰু মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত চাৰ্ভিচাইটিছ হিচাপে প্ৰকট হয়। বাধ্য বীজাণুবোৰে বেক্টেৰিয়াক বুজায় যি এটা হোষ্টৰ পৰা আন এটালৈ সংক্ৰমণৰ সুবিধাৰ বাবে ৰোগ প্ৰকট কৰিব লাগিব। জীয়াই থাকিবলৈ, এই বেক্টেৰিয়াবোৰে এজন গৃহস্থক সংক্ৰমিত কৰিব লাগিব আৰু গৃহস্থৰ বাহিৰত জীয়াই থাকিব নোৱাৰে। নিৰ্ণয় নোহোৱা আৰু/বা চিকিৎসা নকৰা গনোৰিয়েল ইউৰোজেনিটাল সংক্ৰমণ ওপৰৰ ইউৰোজেনিটাল ট্ৰেক্টৰ মাজেৰে ওপৰলৈ উঠিব পাৰে আৰু বহুতো গুৰুতৰ প্ৰজনন জটিলতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে, সচৰাচৰ কিন্তু কেৱল মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত নহয়, যেনে এণ্ডোমেট্ৰাইটিছ, শ্ৰোণীৰ প্ৰদাহজনিত ৰোগ, বন্ধ্যাত্ব, আৰু/বা একটোপিক গৰ্ভধাৰণৰ জৰিয়তে জীৱনৰ বাবে বিপদজনক ৰোগ।

গনোৰিয়াৰ  লক্ষণ | Symptoms of Gonorrhea 

লক্ষণবোৰ সাধাৰণতে সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ 2 ৰ পৰা 14 দিনৰ ভিতৰত হয়। অৱশ্যে, গনোৰিয়া প্ৰাপ্ত কৰা কিছুমান লোকৰ কেতিয়াও লক্ষণীয় লক্ষণ বিকশিত নহয়। মনত ৰখা টো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে গনোৰিয়া থকা ব্যক্তি এজনযাৰ লক্ষণ নাই, যাক লক্ষণহীন বাহক বুলিও কোৱা হয়, তথাপিও সংক্ৰমণ বিয়পাব পাৰে। এজন ব্যক্তিৰ লক্ষণীয় লক্ষণ নাথাকিলে আন সঙ্গীলৈ গনোৰিয়া সংক্ৰমিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক।

গনোৰিয়াৰ সমস্যাৰ লক্ষণবোৰ পুৰুষ আৰু স্ত্ৰী ভেদে পৃথক হয়-

পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত-

পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত বহু সপ্তাহ ধৰি কোনো লক্ষণ নেদেখুৱাব পাৰে। যদিহে লক্ষণ দেখুৱাই তেন্তে পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰথম দেখা পোৱা লক্ষণটো প্ৰায়ে প্ৰস্ৰাৱৰ সময়ত জ্বলা-পোৰা বা বেদনাদায়ক সংবেদন হয়। সমস্যা বাঢ়ি অহাৰ লগে লগে এনেধৰণৰ লক্ষণবোৰ পাব পাৰে –

  • প্ৰস্ৰাৱৰ অধিক সঘনতা বা তাৎক্ষণিকতা
  • লিঙ্গৰ পৰা পুঁজৰ দৰে স্ৰাৱ (বা ড্ৰিপ) (বগা, হালধীয়া, বেইজ, বা সেউজীয়া)
  • লিঙ্গ খোলাৰ সময়ত ফুলা বা ৰঙা পৰা
  • অণ্ডকোষ ফুলা বা বিষ
  • ডিঙিৰ নিৰন্তৰ বিষ

মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত-

মহিলাৰ ক্ষেত্ৰতো লক্ষণবোৰ সহজে ধৰা পৰা কঠিন। সাধাৰণতে দেখা পোৱা লক্ষণবোৰ যোনিৰ সংক্ৰমণৰ দৰে হয় আৰু সমস্যা বাঢ়িলে এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

  • যোনিৰ পৰা স্ৰাৱ (পানীযুক্ত, ক্ৰীমি, বা সামান্য সেউজীয়া)
  • প্ৰস্ৰাৱ কৰোঁতে বিষ বা জ্বলা-পোৰা অনুভৱ
  • অধিক সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ আগ্ৰহ
  • গধুৰ সময় বা স্পটিং
  • ডিঙি বিষত ভোগা
  • যৌন সম্ভোগৰ সময়ত বিষ
  • তল পেটত তীব্ৰ বিষ
  • জ্বৰ

চিকিৎসা | Treatment of Gonorrhea 

গনোৰিয়া থকা প্ৰাপ্তবয়স্কসকলক এণ্টিবায়টিকৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰা হয়। ঔষধ-প্ৰতিৰোধী নাইচেৰিয়া গনোৰিয়াৰ উদীয়মান প্ৰকাৰৰ বাবে, ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু প্ৰতিৰোধ কেন্দ্ৰই পৰামৰ্শ দিয়ে যে জটিল নোহোৱা গনোৰিয়াক এণ্টিবায়টিক চেফট্ৰিয়াক্সনৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰা হ’ব – বেজী হিচাপে দিয়া – মৌখিক এজিথ্ৰোমাইচিন (জিথ্ৰোমেক্স)ৰ সৈতে।

যদি আপোনাৰ চেফালোস্পোৰিন এণ্টিবায়টিক, যেনে চেফট্ৰিয়াক্সনৰ প্ৰতি এলাৰ্জি আছে, আপোনাক মৌখিক জেমিফ্লক্সাচিন (ফ্লেক্টিভ) বা বেজী ৰেখাৰ জেণ্টামিচিন আৰু মৌখিক এজিথ্ৰোমাইচিন দিয়া হ’ব পাৰে।

সংক্ৰমণ হোৱা গনোৰিয়া থকা মাতৃৰ পৰা জন্ম হোৱা কেঁচুৱাবোৰক এণ্টিবায়টিকৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰিব পাৰি।

ঘৰুৱা উপায় | Home Remedies

১. নহৰু (Garlic)

নহৰু ইয়াৰ বেক্টেৰিয়া-ৰোধী গুণাগুণৰ বাবে জনাজাত, যাৰ ফলত ই বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণৰ বাবে এক সাধাৰণ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ। ই গনোৰিয়া সৃষ্টিকাৰী বেক্টেৰীয়া ধ্বংস কৰিব পাৰে।

২. আপেলৰ ভিনেগাৰ (Apple Cider vinegar)

এইটো আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় প্ৰাকৃতিক গনোৰিয়া প্ৰতিকাৰসমূহৰ এটা। আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ মৌখিকভাৱে ল’ব পাৰি বা সমাধান হিচাপে সাময়িকভাৱে প্ৰয়োগ কৰিব পাৰি। আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰৰ এণ্টিবেক্টেৰিয়েল গুণাগুণে আপোনাক সহায় কৰিব পাৰে, কিন্তু সাৱধান হ’ব ই অত্যাধিক এচিডিক, যি আপোনাৰ যৌনাঙ্গৰ সূক্ষ্ম কলাবোৰত বিৰক্ত কৰিব পাৰে। লগতে, কোনো অধ্যয়নই এই দাবীবোৰ সমৰ্থন বা খণ্ডন কৰা নাই।

৩. গোল্ডেনচিল উদ্ভিদ (Goldenseal plant)

গোল্ডেনচিল উদ্ভিদ, যাক বেৰ্বেৰিন বা হাইড্ৰাষ্টেটিছ কেনাডেনচিছ এল বুলিও কোৱা হয়, ইয়াৰ এণ্টিমাইক্ৰোবাইল গুণাগুণৰ বাবে জনাজাত।  কিছুমান অধ্যয়নে প্ৰতিৰোধী ষ্টেফ বেক্টেৰিয়াৰ চিকিৎসাৰ বাবে এণ্টিবায়টিকৰ বিকল্প হিচাপে গোল্ডেনচিল পৰীক্ষা কৰিছে, কিন্তু গনোৰিয়াৰ চিকিৎসাৰ বাবে গোল্ডেনচিলৰ বিষয়ে কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ গৱেষণা নাই।

৪. ইচিনেচিয়া (Echinacea)

ইচিনেচিয়া বা শঙ্কুফুলৰ হাতৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণে গনোৰিয়াকে ধৰি যৌন অঙ্গবোৰৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

৫. এলোভেৰা (Aloe vera)

এলোভেৰা জেলৰ শীতল প্ৰভাৱৰ ফলত এছটিডি থকা যিকোনো লোক উপকৃত হ’ব পাৰে। এই শক্তিশালী ভেষজটোৱে আপোনাৰ ছালক হাইড্ৰেট কৰিব পাৰে আৰু ক্ষত নিৰাময় প্ৰক্ৰিয়াটো দ্ৰুত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী আৰু বেক্টেৰিয়া-প্ৰতিৰোধী কাৰ্যকলাপও আছে। আপুনি ইয়াক জেল হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে আৰু লাভালাভ পাবলৈ ইয়াৰ ৰস খাব পাৰে।

জটিলতা | Complications of Gonorrhea

যোনি থকা লোকসকলৰ চিকিৎসা নকৰা সংক্ৰমণৰ পৰা দীৰ্ঘম্যাদী জটিলতাৰ আশংকা অধিক হয়। চিকিৎসা নকৰাকৈ, বেক্টেৰিয়াটো প্ৰজনন নলীৰ ওপৰলৈ উঠিব পাৰে আৰু জৰায়ু, ফেলোপিয়ান টিউব আৰু ডিম্বাশয় অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব পাৰে। এই স্থিতিক শ্ৰোণীৰ প্ৰদাহজনিত ৰোগ (পিআইডি) বুলি কোৱা হয় আৰু ইয়াৰ ফলত তীব্ৰ আৰু দীৰ্ঘম্যাদী বিষ হ’ব পাৰে আৰু প্ৰজনন অঙ্গৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে। পিআইডি আন এছটিআইৰ দ্বাৰাও হ’ব পাৰে।

মহিলাৰ ফেলোপিয়ান টিউবৰ অৱৰোধ বা দাগ ও হ’ব পাৰে, যি ভৱিষ্যতৰ গৰ্ভধাৰণ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে বা অস্থানিক গৰ্ভধাৰণ ৰক্ষা কৰিব পাৰে। এক অস্থানিক গৰ্ভধাৰণ হ’ল যেতিয়া জৰায়ুৰ বাহিৰত নিষিক্ত কণী ৰোপণ কৰা হয়।

গনোৰিয়াই প্ৰসৱৰ সময়ত নৱজাতক কেঁচুৱাএটালৈও যাব পাৰে।

লিঙ্গ থকা লোকসকলে মূত্ৰনলীৰ দাগ অনুভৱ কৰিব পাৰে। গনোৰিয়াই লিঙ্গৰ ভিতৰভাগত বেদনাদায়ক ফোঁহা বিকশিত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত উৰ্বৰতা বা বন্ধ্যাত্ব হ্ৰাস হ’ব পাৰে।

যেতিয়া গনোৰিয়া তেজৰ প্ৰবাহলৈ বিয়পে, আৰ্থ্ৰাইটিছ, হৃদযন্ত্ৰৰ ভাল্ভৰ ক্ষতি, বা মস্তিষ্ক বা মেৰুদণ্ডৰ আৱৰণৰ প্ৰদাহ হ’ব পাৰে। এইবোৰ বিৰল কিন্তু গুৰুতৰ পৰিস্থিতি।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত আপোনাক গনোৰিয়াৰ Gonorrhea  সমস্যা আৰু জড়িত তথ্যৰ বিষয়ে অৱগত কৰোৱা হʼল। এই তথ্যবোৰ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞানাৰ্থেহে জনোৱা হʼল। আশা কৰো এই তথ্যবোৰে আপোনাক উপকৃত কৰিব।

Read also: Cataract Problem and Treatment | ছানি পৰাৰ সমস্যা আৰু প্ৰতিকাৰ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top