Constipation Problem | কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা 

কোষ্ঠকাঠিন্য হৈছে এনে এক স্থিতি য’ত আপোনাৰ সপ্তাহত তিনিবাৰতকৈ কম অন্ত্ৰৰ চলাচল হ’ব পাৰে; কঠিন, শুকান বা গোট খোৱা শৌচ; শৌচ যিবোৰ পাৰ হোৱা কঠিন বা বেদনাদায়ক; বা এনে এক অনুভৱ যে সকলো শৌচ পাৰ হোৱা নাই, পেট পৰিষ্কাৰ হোৱা নাই। আপুনি সাধাৰণতে কোষ্ঠকাঠিন্য প্ৰতিৰোধ বা উপশম কৰিবলৈ পদক্ষেপ ল’ব পাৰে।আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত দীৰ্ঘ্যম্যাদী কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা Constipation Problem আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব। 

Constipation Problem | কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা 
Join Telegram channel

Read also: Diarrhea Problem | ডায়েৰিয়াৰ সমস্যা 

মাজে সময়ে হোৱা কোষ্ঠকাঠিন্য কিছুদিনত নিজেই থিক হয়। কিন্তু দীৰ্ঘ্যম্যাদী কোষ্ঠকাঠিন্যহে সমস্যাৰ বিষয় হৈ পৰে। দীৰ্ঘম্যাদী কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বিশেষত্ব হৈছে – শৌচ কৰোতে পৰ্যাবৃত্তিৰ অভাৱ, শৌচ কৰাৰ সময়ত অসুবিধা বা বিষ যাৰ কোনো অন্তৰ্নিহিত শাৰীৰিক কাৰণ নাথাকে। যদিও শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এয়া এক সাধাৰণ সমস্যা, কমেও ৫% শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এক অন্তৰ্নিহিত কাৰণ চিনাক্ত কৰা হয়।

নৱজাতকৰ পৰা বৃদ্ধ লোকলৈকে যিকোনো বয়সৰ লোকৰ ক্ষেত্ৰত কোষ্ঠকাঠিন্য হ’ব পাৰে; সামগ্ৰিকভাৱে, পুৰুষতকৈ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াক অধিক সচৰাচৰ হোৱা দেখা যায়। লগতে, অ-শ্বেতাংগ জনসংখ্যাৰ শ্বেতাংগ জনসংখ্যাতকৈ ৩০% অধিক প্ৰচলন থকা বুলি জনা গৈছে।

শিশুৰ ক্ষেত্ৰত শৌচ কৰাৰ আৰ্হি আৰু সঘনতা শিশুৰ বয়সৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। নৱজাতকৰ সময়ছোৱাত আৰু শৈশৱকালত, অন্ত্ৰৰ চলাচল প্ৰতিদিনে ৪ বাৰতকৈ অধিক হ’ব পাৰে, অৱশেষত শিশুৰ বয়সৰ দ্বাৰা প্ৰতিদিনে ১ ৰ পৰা ২ লৈ হ্ৰাস হয়। এই মুহূৰ্তত, শিশুৱে সাধাৰণতে তেওঁলোকৰ স্ফিংকটাৰৰ স্বেচ্ছামূলক নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰাপ্ত কৰে। সেয়েহে, অন্ত্ৰৰ চলাচল আৰু বয়সৰ মাজত এক সম্পৰ্ক আছে।

কোষ্ঠকাঠিন্যতাৰ ধৰণ | Types of Constipation

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ ধৰণবোৰক প্ৰাথমিক আৰু গৌণ দুটা ভাগত শ্ৰেণীভুক্ত কৰা হয়। এই মূখ্য ভাগবোৰৰো উপভাগ আছে, এইবোৰ তলত উল্লেখ কৰা হʼল-

১. প্ৰাথমিক কোষ্ঠকাঠিন্য

প্ৰাথমিক কোষ্ঠকাঠিন্য হৈছে এনে কোষ্ঠকাঠিন্য যি কোনো স্পষ্ট কাৰণ অবিহনে হয়। ইয়াৰ ৩ টা উপপ্ৰকাৰ আছে-

  • স্বাভাৱিক পৰিবহন কোষ্ঠকাঠিন্য- এয়া হৈছে এক স্থিতি য’ত এজন ব্যক্তিয়ে নিজকে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ ৰোগী বুলি অনুভৱ কৰে, কিন্তু তেওঁলোকৰ শৌচৰ স্থিৰতা স্বাভাৱিক আৰু শৌচবোৰ নিয়মীয়া গতিত পাচন নলীৰ মাজেৰে চলাচল কৰে। স্বাভাৱিক পৰিবহন কোষ্ঠকাঠিন্য থকা লোকসকলে পেট ফুলা আৰু বিষৰ দৰে লক্ষণ অনুভৱ কৰিব পাৰে।
  • লেহেম পৰিবহন কোষ্ঠকাঠিন্য- ইয়াৰ সৈতে থকা লোকসকলে খোৱাৰ পিছত অন্ত্ৰৰ স্বাভাৱিক উদ্দীপনা অনুভৱ নকৰে, যাক পেৰিষ্টালচিছ বুলি কোৱা হয়। সেয়েহে, খাদ্য সাধাৰণতকৈ অধিক লাহে লাহে পাচন নলীৰ মাজেৰে চলাচল কৰে, আৰু শৌচ বোৰ মলাশয়ৰ মাজেৰে পাৰ হ’বলৈ অধিক সময় লয়। যিহেতু শৌচ অন্ত্ৰত দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বহে, এই ব্যক্তিসকলৰ অন্ত্ৰৰ চলাচল কম হ’ব।
  • আউটলেট কোষ্ঠকাঠিন্য- শ্ৰোণীৰ মজিয়াৰ পেশীৰ ক্ষতিৰ ফলত এনে হয়। এই পেশীবোৰে অন্ত্ৰ আৰু মূত্ৰাশয়, লগতে মহিলাৰ জৰায়ু সমৰ্থন কৰে। আউটলেট কোষ্ঠকাঠিন্যত, শ্ৰোণীৰ মজিয়াৰ পেশী বা স্নায়ুৰ ক্ষতিৰ ফলত এজন ব্যক্তিৰ শৌচ হোৱাকঠিন হৈ পৰে। গৰ্ভধাৰণ আৰু সন্তান জন্মকে ধৰি বিভিন্ন কাৰণত এই ক্ষতি হ’ব পাৰে।

২. গৌণ কোষ্ঠকাঠিন্য

গৌণ কোষ্ঠকাঠিন্য এক অন্তৰ্নিহিত স্বাস্থ্য সমস্যাৰ ফলত হয় (যেনে- হাইপোথাইৰয়ডিজম, ডায়েবেটিচ, মস্তিষ্ক বা ৰক্তনলীক প্ৰভাৱিত কৰা যিকোনো ৰোগ, IBS আদি) বা ঔষধ ব্যৱহাৰৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া।

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ কাৰণ | Causes of Constipation Problem

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ কাৰণবোৰ নিম্নলিখিত বহল শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰিব পাৰি:

  • কাৰ্যকৰী (অ-জৈৱিক) বা ৰিটেণ্টিভ: যাৰ ভিতৰত আছে শৌচ ৰখা আচৰণৰ বাবে কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু যেতিয়া সকলো জৈৱিক কাৰণ অস্বীকাৰ কৰা হয়।
  • এনাটমিক কাৰণবোৰৰ ভিতৰত আছে গুহ্যদ্বাৰৰ ষ্টেনোচিছ বা এট্ৰেচিয়া, আগতীয়াকৈ স্থানচ্যুত মলদ্বাৰ, অপৰিশোধিত মলদ্বাৰ, অন্ত্ৰৰ কঠোৰতা, গুহ্যদ্বাৰৰ কঠোৰতা।
  • অস্বাভাৱিক পেশীৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কাৰণবোৰৰ ভিতৰত আছে প্ৰুন বেলি চিণ্ড্ৰোম, গেষ্ট্ৰোচিচিছ, ডাউন চিণ্ড্ৰোম, পেশীৰ ডিষ্ট্ৰোফি।
  • অন্ত্ৰৰ স্নায়ুৰ অস্বাভাৱিকতা-সম্পৰ্কীয় কাৰণবোৰৰ ভিতৰত আছে হিৰ্চস্প্ৰুং ৰোগ, ছদ্ম-বাধা, অন্ত্ৰৰ নিউৰোনেল ডিচপ্লেচিয়া, মেৰুদণ্ডৰ ত্ৰুটি, টিথাৰড কৰ্ড, স্পাইনা বাইফিডা।
  • এণ্টিকোলিনাৰ্জিক, নিচাজাতীয় সামগ্ৰী, এণ্টিডিপ্ৰেচেণ্ট, সীহ, ভিটামিন ডি নিচাআদিৰ দৰে ঔষধ।
  • বিপাকীয় আৰু অন্তঃস্ৰাৱী কাৰণ যেনে হাইপোকেলেমিয়া, হাইপাৰকেলচেমিয়া, হাইপোথাইৰয়ডিজম, ডায়েবেটিচ মেলিটাছ (ডিএম), বা ডায়েবেটিচ ইনচিপিডাছ।
  • অন্যান্য কাৰণবোৰৰ ভিতৰত আছে চিলিয়াক ৰোগ, চিষ্টিক ফাইব্ৰোচিছ, গৰুৰ গাখীৰ প্ৰ’টিন এলাৰ্জি, প্ৰদাহজনক অন্ত্ৰৰ ৰোগ, স্ক্লেৰোডাৰ্মা, আনবোৰৰ ভিতৰত।

কোষ্ঠকাঠিন্যতাৰ লক্ষণ | Symptoms of Constipation Problem

দীৰ্ঘম্যাদী কোষ্ঠকাঠিন্যৰ লক্ষণ আৰু লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে:

  • সপ্তাহত তিনিবাৰতকৈ কম শৌচ পাৰ কৰা
  • পিণ্ডযুক্ত বা কঠিন শৌচ থকা
  • অন্ত্ৰৰ চলাচল ৰখাৰ বাবে চাপ দিয়া
  • এনে অনুভৱ কৰা যেন আপোনাৰ মলদ্বাৰত বাধা আছে যি অন্ত্ৰৰ চলাচল প্ৰতিহত কৰে
  • এনে অনুভৱ কৰা যেন আপুনি আপোনাৰ মলদ্বাৰৰ পৰা শৌচটো সম্পূৰ্ণৰূপে খালী কৰিব নোৱাৰে
  • আপোনাৰ মলদ্বাৰ খালী কৰিবলৈ সহায়ৰ প্ৰয়োজন, যেনে- আপোনাৰ পেটত টিপিবলৈ আপোনাৰ হাত ব্যৱহাৰ কৰা আৰু আপোনাৰ মলদ্বাৰৰ পৰা শৌচ আঁতৰাবলৈ আঙুলি ব্যৱহাৰ কৰা।
  • যদি আপুনি যোৱা তিনি মাহধৰি এই লক্ষণবোৰৰ দুটা বা অধিক অনুভৱ কৰিছে তেনেহ’লে কোষ্ঠকাঠিন্য দীৰ্ঘম্যাদী বুলি গণ্য কৰা হ’ব পাৰে।

কোষ্ঠকাঠিন্যতাৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ | Home Remedies for Constipation Problem

১. হাইড্ৰেটেড হৈ থাকক (Stay Hydrated)

ডিহাইড্ৰেচনৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য হ’ব পাৰে, সেয়েহে পৰ্যাপ্ত পানী খোৱাটো নিশ্চিত কৰিব। কোষ্ঠকাঠিন্য উপশম কৰাত জিলিকি থকা পানী আৰু অধিক কাৰ্যকৰী হ’ব পাৰে।

২. অধিক আঁহ খাব (Eat more Fibre)

কোষ্ঠকাঠিন্যৰ চিকিৎসা কৰিবলৈ, চিকিৎসকে প্ৰায়ে লোকসকলক তেওঁলোকৰ আহাৰত আঁহ গ্ৰহণ বৃদ্ধি কৰিবলৈ কয়। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে আঁহ গ্ৰহণ বৃদ্ধি কৰিলে অন্ত্ৰৰ চলাচলৰ বৃহৎ পৰিমাণ আৰু স্থিৰতা বৃদ্ধি হয়, যাৰ ফলত সেইবোৰ পাৰ হোৱাসহজ হয়। ই তেওঁলোকক পাচন তন্ত্ৰৰ মাজেৰে অধিক দ্ৰুততাৰে পাৰ হোৱাত সহায় কৰে।

৩. দৈনিক ব্যায়াম কৰক (Exercise Regularly)

বিভিন্ন গৱেষণা অধ্যয়নে জনাইছে যে ব্যায়ামে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ লক্ষণবোৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। অধ্যয়নবোৰে বহিৰাগত জীৱনশৈলীক কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বৰ্ধিত বিপদাশংকাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৰিছে। ইয়াৰ বাবে, কিছুমান স্বাস্থ্যসেৱা বিশেষজ্ঞই শৌচ চলাচল কৰিবলৈ ব্যায়াম বৃদ্ধি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

৪. কফি খাব (Drink Coffee)

কিছুমান লোকৰ বাবে, কফি সেৱনে বাথৰুমলৈ যোৱাৰ আগ্ৰহ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল কফিয়ে পাচন তন্ত্ৰৰ পেশীবোৰক উদ্দীপিত কৰে। কফীত কম পৰিমাণৰ দ্ৰৱণীয় আঁহ থাকিব পাৰে যি অন্ত্ৰৰ বেক্টেৰিয়াৰ ভাৰসাম্য উন্নত কৰি কোষ্ঠকাঠিন্য প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

৫. ৰেচক (Laxative)

প্ৰাকৃতিক ৰেচক গ্ৰহণ কৰক বা আপুনি পৰিপূৰক চেষ্টা কৰিব পাৰে। ৰেচকবোৰে অন্ত্ৰৰ চলাচল উন্নত কৰে, এনেদৰে কোষ্ঠকাঠিন্য উপশম কৰাত সহায় কৰে। 

৬. প্ৰবায়োটিক্স (Probiotics)

প্ৰ’বায়োটিক্সে দীৰ্ঘম্যাদী কোষ্ঠকাঠিন্য প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। প্ৰ’বায়োটিকহৈছে জীৱন্ত, উপকাৰী বেক্টেৰিয়া যি প্ৰাকৃতিকভাৱে অন্ত্ৰত হয়। সেইবোৰৰ ভিতৰত আছে বিফিডোবেক্টেৰিয়া আৰু লেক্টোবেচিলাছ। মানুহে প্ৰ’বায়োটিক খাদ্য খাই তেওঁলোকৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। দীৰ্ঘম্যাদী কোষ্ঠকাঠিন্য থকা কিছুমান লোকৰ অন্ত্ৰত বেক্টেৰিয়াৰ ভাৰসাম্যহীনতা থাকে। অধিক প্ৰ’বায়োটিক খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে এই ভাৰসাম্য উন্নত কৰাত আৰু কোষ্ঠকাঠিন্য প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। প্ৰ’বায়োটিকবোৰ পৰিপূৰকৰ ৰূপতো পোৱা যায়।

৭. প্ৰাকজৈৱিক খাদ্য (Prebiotics)

প্ৰিবায়োটিক্স হৈছে এক হজম কৰিব নোৱাৰা কাৰ্বোহাইড্ৰেট আঁহ। প্ৰিবায়োটিকছৰ ভিতৰত আছে অলিগোচেকাৰাইড আৰু ইনুলিন। যদিও আহাৰৰ আঁহে শৌচৰ স্থিৰতা আৰু বেছিভাগ উন্নত কৰি কোষ্ঠকাঠিন্য হ্ৰাস কৰে, প্ৰাকজৈৱিকবোৰে হজম স্বাস্থ্য উন্নত কৰি সেইবোৰৰ প্ৰভাৱ পেলায়। প্ৰাকজৈৱিক আঁহে অন্ত্ৰত উপকাৰী বেক্টেৰিয়া খুৱাই পাচন স্বাস্থ্য উন্নত কৰে, যি প্ৰ’বায়োটিক বৃদ্ধি কৰে আৰু অন্ত্ৰৰ বেক্টেৰিয়াৰ ভাৰসাম্য উন্নত কৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে নহৰু, কল, লীক, বুট, পিয়াজ ইত্যাদি।

৮. মেগনেছিয়াম চাইট্ৰেট (Magnesium Citrate)

মেগনেছিয়াম চাইট্ৰেট কোষ্ঠকাঠিন্যৰ বিৰুদ্ধে এটা জনপ্ৰিয় ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ। ই এক প্ৰকাৰৰ অস্মোটিক ৰেচক। মজলীয়া পৰিমাণৰ মেগনেছিয়াম পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰিলে কোষ্ঠকাঠিন্যৰ পৰা সকাহ পোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। আপোনাৰ বাবে সঠিক পৰিমাণৰ পালি ৰখাৰ বাবে আপোনাৰ চিকিৎসকক সোধক।

৯. প্ৰুন (Prune)

এই শুকান ফলটো আঁহৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস, আৰু আঁহে পাচন তন্ত্ৰৰ মাজেৰে খাদ্য স্থানান্তৰ কৰাত সহায় কৰে। কেইটামান প্ৰুন খালে অন্ত্ৰৰ চলাচলত উদগনি দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে। প্ৰুনবোৰ আটাইতকৈ সুলভ উপলব্ধ প্ৰাকৃতিক সমাধান হ’ব পাৰে। আঁহৰ উপৰিও, প্ৰুনবোৰত চৰ্বিটল থাকে। এইটোৰ এটা চেনী এলকহল যাৰ ৰেচক প্ৰভাৱ আছে। 

কাৰ্যকৰী পালিটো প্ৰতিদিনে দুবাৰকৈ প্ৰায় ৫০ গ্ৰাম বা সাতটা মজলীয়া প্ৰুন হ’ব পাৰে।

১০. দুগ্ধজাত সামগ্ৰী পৰিহাৰ কৰিব (Avoid Dairy Products)

ইয়াৰ প্ৰতি অসহিষ্ণুতা থকা লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত, দুগ্ধজাত খাদ্য খোৱাৰ ফলত অন্ত্ৰৰ চলাচলৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্য হ’ব পাৰে। ইয়াত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে গৰুৰ গাখীৰ প্ৰ’টিনৰ প্ৰতি অসহিষ্ণু শিশু আৰু লেক্টোজ অসহিষ্ণুতা থকা প্ৰাপ্তবয়স্ক।

কোষ্ঠকাঠিন্যতাৰ প্ৰতিৰোধ | Prevention of Constipation

  • আপোনাৰ আহাৰত যথেষ্ট উচ্চ-আঁহযুক্ত খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব, যাৰ ভিতৰত আছে বীন, পাচলি, ফল, সম্পূৰ্ণ শস্যশস্য আৰু ব্ৰাণ।
  • কম পৰিমাণৰ আঁহ থকা খাদ্য যেনে সংসাধিত খাদ্য, আৰু দুগ্ধজাত আৰু মাংসৰ সামগ্ৰী কমকৈ খাব।
  • যথেষ্ট পৰিমাণে তৰল খাব।
  • যিমান সম্ভৱ সক্ৰিয় হৈ থাকক আৰু নিয়মীয়া ব্যায়াম কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।
  • চাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।
  • শৌচ পাৰ হোৱাৰ আগ্ৰহ উপেক্ষা নকৰিব।
  • অন্ত্ৰৰ চলাচলৰ বাবে নিয়মীয়া সময়সূচী সৃষ্টি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব, বিশেষকৈ আহাৰ ৰখাৰ পিছত।
  • নিশ্চিত কৰিব যে যিসকল শিশুৱে কঠিন খাদ্য খাবলৈ আৰম্ভ কৰে তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ আহাৰত যথেষ্ট আঁহ পায়।

কোষ্ঠকাঠিন্যতাৰ জটিলতাসমূহ | Complications of Constipation

  • আপোনাৰ মলদ্বাৰত ফুলা শিৰা (হেমোৰইড)। অন্ত্ৰৰ চলাচল ৰখাৰ বাবে চাপ দিয়াৰ ফলত আপোনাৰ মলদ্বাৰা আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালে থকা শিৰাবোৰ ফুলি ব’ব পাৰে।
  • আপোনাৰ মলদ্বাৰত ফাটি যোৱা ছাল (গুহ্যদ্বাৰৰ ফাট)। ডাঙৰ বা কঠিন শৌচ ৰ ফলত মলদ্বাৰত সৰু চকুপানী হ’ব পাৰে।
  • শৌচ যাক বহিষ্কাৰ কৰিব নোৱাৰি (শৌচ প্ৰভাৱ)। দীৰ্ঘম্যাদী কোষ্ঠকাঠিন্যৰ ফলত আপোনাৰ অন্ত্ৰত লাগি থকা কঠিন শৌচ জমা হ’ব পাৰে।
  • মলদ্বাৰৰ পৰা ওলাই অহা অন্ত্ৰ (মলদ্বাৰৰ প্ৰলেপচ)। অন্ত্ৰৰ চলাচল ৰখাৰ বাবে চাপ দিয়াৰ ফলত মলদ্বাৰৰ পৰা সামান্য পৰিমাণৰ মলদ্বাৰ প্ৰসাৰিত আৰু ওলাই আহিব পাৰে।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা, ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ, প্ৰতিৰোধ আদিৰ লগতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বৰ্ণনা, কৰা হৈছে। এই তথ্যবোৰৰ নিৰ্ভৰযোগ্য উৎস আধাৰিত। মনত ৰাখিব যে কোষ্ঠকাঠিন্যয়ে কেতিয়াবা কিছু অন্তৰনিহিত ৰোগো সূচাব পাৰে। সেয়ে ঘৰুৱা উপায়বোৰ সহায়ক নহʼলে অথবা কোষ্ঠকাঠিন্য অধিক গুৰুতৰ হʼলে অনিপলমে বিশেষজ্ঞৰ কাষ চাপক। 

FAQ

১. অন্ত্ৰৰ চলাচলৰ বাবে স্বাভাৱিক স্থিৰতা কি?

উঃ- অন্ত্ৰৰ চলাচল কোমল আৰু গঠন হোৱা উচিত। সিহঁতে টিউবৰ পৰা ওলাই অহা টুথপেষ্টৰ দৰে সহজে পাৰ হ’ব লাগে। 

২. মই আঁহ খাওঁ নে পৰিপূৰক ব্যৱহাৰ কৰোঁ তাৰ কোনো পাৰ্থক্য আছে নেকি?

উঃ- নহয় আপুনি আঁহ খাওক বা পৰিপূৰক গ্ৰহণ কৰক কোনো পাৰ্থক্য নাই। কিছুমান ৰোগীয়ে অনুভৱ কৰে যে পৰিপূৰকে তেওঁলোকক কম গেছ দিয়ে।

৩. মোৰ চিকিৎসকে মোক আঁহ খোৱাৰ চেষ্টা কৰিবলৈ কৈছিল কিন্তু মোৰ লক্ষণবোৰ বেয়া। এইটো কেনেকৈ হ’ব পাৰে?

উঃ- বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ কোষ্ঠকাঠিন্য আছে। সকলো ধৰণৰ কোষ্ঠকাঠিন্য অতিৰিক্ত আহাৰত আঁহৰ দ্বাৰা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠভাৱে চিকিৎসা কৰা নহয়। উদাহৰণ স্বৰূপে, দেখা গৈছে যে ডাইচিনাৰ্জিক শৌচ বা লেহেম পৰিবহন কোষ্ঠকাঠিন্য থকা লোকসকলৰ আহাৰত বৰ্ধিত আঁহৰ পাছতো লক্ষণবোৰ ৰৈ যাব পাৰে।

৪. ৰেচকৰ দীৰ্ঘম্যাদী ব্যৱহাৰে মোক আঘাত কৰিব নে আসক্ত হ’ব?

উঃ- কিছুমান মানুহে তেওঁলোকৰ অন্ত্ৰ চলাচল কৰাবলৈ কোনো উপায় কৰিব লগীয়া হয়, ইয়াৰ ভিতৰত ৰেচকৰ গ্ৰহণো পৰে। সাধাৰণতে ৰেচকে কোনো আঘাত কৰা দেখা নাযায়। তথাপিও যদি আপোনাৰ কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়াই দেখা দিছে তেন্তে ডাক্তৰৰ সৈতে আলোচনা কৰি চাওঁক।

৫. এনে কোনো অস্ত্ৰোপচাৰ আছে নেকি যিয়ে মোৰ কোষ্ঠকাঠিন্য সমাধান কৰিব পাৰে?

উঃ- অস্ত্ৰোপচাৰ সদায়ে এক অন্তিম উপায়। বেছিভাগ কোষ্ঠকাঠিন্য সথিক আহাৰ, জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন আৰু ৰেচক চিকিৎসাৰ দ্বাৰা সমাধান কৰিব পাৰি। যদি আপোনাৰ লেহেম গতিশীল মলাশয় আছে যি সকলো চিকিৎসাত বিফল হৈছে বা আপোনাৰ কোষ্ঠকাঠিন্য সৃষ্টি কৰা পথ অৱৰোধ কৰা গাঁথনি আছে তেনেহ’লে অস্ত্ৰোপচাৰৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। গুহ্যদ্বাৰৰ নলীৰ মাজেৰে শৌচ কৰাৰ পথ অৱৰোধ কৰা গাঁথনিবোৰো শাৰীৰিক চিকিৎসাৰ জৰিয়তে শ্ৰোণীৰ মজিয়া শক্তিশালী কৰি উঠাই ল’ব পাৰি।

Read also: Anxiety disorder | উদ্বেগ বিকাৰৰ সমস্যা

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top