Benefits Bay Essential Oil | তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ লাভালাভ

সাংস্কৃতিক আৰু ঔষধি দুয়োটা উদ্দেশ্যতে অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ উচ্চ গুৰুত্ব আছে। স্বাস্থ্যসেৱা, প্ৰসাধন সামগ্ৰী আৰু কীটনাশকত যথেষ্ট পৰিমাণে ব্যৱহৃত, তেজপাতৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় তেলেও এৰোমাথেৰাপীত এক উৎকৃষ্ট পছন্দ। তেজপাতৰ তেল হৈছে এক প্ৰকাৰৰ অত্যাৱশ্যকীয় তেল যাক বাষ্প পাতৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে তেজপাতৰ পৰা আহৰণ কৰা হয়। তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভবোৰ ইয়াৰ গুণাগুণবোৰ এক সম্ভাৱ্য এণ্টিচেপ্টিক, এণ্টি-নিউৰালজিক, এণ্টিস্পাস্মোডিক, এনালজেচিক, এপেৰিটিফ, এষ্ট্ৰেণ্টেণ্ট, কোলাগোজিক, এমেনাগোগ, ফেব্ৰিফুজ, কীটনাশক, নিৰাময়ক, পেটৰ আৰু টনিক পদাৰ্থ হিচাপে দায়ী কৰিব পাৰি। তেজপাত গছ ভূমধ্যসাগৰীয় অঞ্চলৰ স্থানীয় য’ৰ পৰা ই পৃথিৱীৰ আন প্ৰান্তলৈ বিয়পি পৰিছে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। প্ৰাচীন ৰোম আৰু গ্ৰীচতো তেওঁলোকৰ ধৰ্ম, সংস্কৃতি আৰু তেওঁলোকৰ ঔষধৰ ক্ষেত্ৰত তেজপাতে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থান দখল কৰিছিল। এই প্ৰবন্ধটিত তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ Benefits Bay Essential Oil বিষয়ে আলোচনা কৰা হৈছে।

Benefits Bay Essential Oil | তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ লাভালাভ
Join Telegram channel

Read also: Health Benefits of Chamomile oil | কেমোমাইল তেলৰ উপকাৰিতা

তেজপাত তেলৰ লাভালাভ | Health Benefits of Bay Oil

১. সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধকাৰী (Prevents Infections)

মামৰে ধৰা লোৰ বস্তুৰ পৰা আঘাত পালে চেপ্টিক হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে; যাৰ ফলত বিষ, সংকোচন, শ্বাসকষ্ট, পাগলামি আৰু হাইড্ৰফোবিয়া হ’ব পাৰে। এই তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলে আঘাতৰ সংক্ৰমণ প্ৰতিহত কৰে আৰু বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশ প্ৰতিহত কৰে।

২. বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশ প্ৰতিহত কৰে (Prevent Bacteria Growth)

এই তেলত এণ্টিবায়টিক  থাকে যি বেক্টেৰিয়া, জীৱাণু আৰু ভেঁকুৰৰ বিকাশ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে। ই সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে সুৰক্ষা দিয়ে। কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া নোহোৱাটো সুৰক্ষিত।

৩. নিউৰালজিয়াৰ চিকিৎসা (Treat Neuralgia)

নিউৰালজিয়া হৈছে কাণ, ডিঙি, টনচিল, কণ্ঠনালী, ফেৰিংছ আৰু ডিঙিৰ আধাৰত থকা বেদনাদায়ক স্থিতি। এইটো নৱম ক্ৰেনিয়াল স্নায়ুৰ সংকোচনৰ ফলত হয় যি ৰক্ত নলীবোৰৰ চাৰিওফালে থাকে। যিহেতু এই তেলত কঠোৰ আৰু এনালজেচিক গুণাগুণ থাকে, ই নিউৰালজিয়াৰ ফলত হোৱা বিষৰ পৰা সকাহ দিয়ে। ই প্ৰভাৱিত এলেকাত বিষৰ অনুভূতিও হ্ৰাস কৰে। ই ক্ৰেনিয়াল স্নায়ুৰ চাপ উপশম কৰে।

৪. সংকোচন হ্ৰাস কৰে (Lowers Spasm)

কাহ, ক্ৰেম্প, ডায়েৰিয়া, বিষ, সংকোচন আৰু স্নায়বিক পীড়নৰ কাৰণ হৈছে সংকোচন। তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলে সংকোচনবোৰ কমাবলৈ সংকোচনৰ পৰা সকাহ দিয়ে যি সম্পৰ্কিত ৰোগ আৰু সমস্যাবোৰ পৰিহাৰ কৰাত সহায় কৰে।

. বিষ হ্ৰাস কৰে (Reduce Pain)

তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলে ভাইৰেল সংক্ৰমণ, চৰ্দি, কাহ, মোচোকা আৰু ইনফ্লুৱেঞ্জাৰ ফলত হোৱা বিষ হ্ৰাস কৰে। বজাৰত পোৱা এনালজেচিক টেবলেট বোৰে পাচন তন্ত্ৰ, হৃদযন্ত্ৰ আৰু স্নায়ুতন্ত্ৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিব পাৰে।

. ভোক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে (May Boost Appetite)

ভোক নোহোৱা টো সেই সকল লোকৰ বাবে এটা অতি সচৰাচৰ সমস্যা যিয়ে মহানগৰীয় জীৱন যাপন কৰে। কাৰ্যালয়ৰ লগতে ঘৰত কামৰ অত্যাধিক চাপ, ধনৰ বাবে কেতিয়াও শেষ নোহোৱা সন্ধান, আৰু আৰাম বা ব্যায়াম কৰাৰ প্ৰায় সময় নাই, এনে হ’বলৈ বাধ্য। এই ভোক হেৰুওৱাটোৱে অৱশেষত সেই লোকসকলৰ ক্ষেত্ৰত তীব্ৰ অভাৱ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। সেয়েহে, এপিটাইজাৰ বা এপেৰিটিফ এই ক্ষেত্ৰত সহায়ৰ হাত হ’ব পাৰে। তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ দৰে ভেষজ এপেৰিটিফে তেওঁলোকক এক সুন্দৰ দুপৰীয়াৰ আহাৰ বা ৰাতিৰ আহাৰ বিচৰাত আৰু খাবলৈ সহায় কৰিব পাৰে। 

. দ্ৰুত সংকোচন (Prompts Contractions)

এক কঠোৰ হোৱাৰ বাবে, ই পেশী আৰু কোষকলাৰ সংকোচন বৃদ্ধি কৰে। ই দাঁতৰ মাড়ি, পেশী আৰু ছাল ঢিলা হোৱা, দাঁতৰ মাড়িৰ গ্ৰিপ শক্তিশালী কৰে আৰু চুলি সৰা প্ৰতিহত কৰে। যিহেতু ই ৰক্ত নলীৰ সংকোচন সৃষ্টি কৰে, ই ৰক্তক্ষৰণ প্ৰতিহত কৰে। 

. পিত্ত চলাচল (Bile Movement)

তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলে  পাকস্থলীত পিত্তস্ৰাৱ উদ্দীপিত কৰে। ই আধাৰ আৰু এচিডৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰাখে। 

. স্বাস্থ্যজনিত  ৰোগৰ পৰা সকাহ দিব (Relieve Health Ailments)

তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলে বিভ্ৰান্তি আৰু স্নায়বিক পীড়াৰ বাবে নিৰাময়কাৰী হিচাপে কাম কৰে। ই হিষ্টেৰিয়া, মৃগীৰোগ, উদ্বেগ, সংকোচন, হতাশা, চাপ আৰু খঙৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

১০. আলচাৰ প্ৰতিৰোধ কৰে (Prevents Ulcers)

তেজপাত  অত্যাৱশ্যকীয় তেলে আলচাৰ, সংক্ৰমণ আৰু এচিডিটি প্ৰতিৰোধ কৰি স্বাস্থ্যৱান পাকস্থলী বজাই ৰখাত সহায় কৰে।

১১. সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিব পাৰে (May Fight Infections)

যিহেতু তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ কিছুমান উপাদানে কাহ, চৰ্দি আৰু জ্বৰ সৃষ্টি কৰা সংক্ৰমণৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে, এই তেলে জ্বৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ সুডোৰিফিক সম্পত্তিয়েও ইয়াত অৰিহণা যোগাব পাৰে কিয়নো ঘামৰ ফলত শৰীৰৰ তাপমাত্ৰা হ্ৰাস হ’ব পাৰে। 

১২. ক্ষত নিৰাময়ত সহায় কৰে (Promote Wounds Healing)

তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলত থকা এণ্টি-বেক্টেৰিয়া-বিশেষত্ববোৰে আপোনাৰ প্ৰাথমিক চিকিৎসা কিটত থকাটো এক উৎকৃষ্ট এজেণ্ট কৰি তোলে।  তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলে আঘাতৰ দ্ৰুত আৰোগ্য বৃদ্ধি কৰে আৰু আঘাতবোৰ চেপ্টিক হোৱা আৰু যিকোনো গৌণ সংক্ৰমণ হোৱা প্ৰতিহত কৰে।

১৩. চুলিৰ বিকাশ বৃদ্ধি কৰে (Promotes Hair Growth)

তেজপাতৰ অত্যাৱশ্যকীয় তেল চুলিৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট টনিক আৰু পৰিপূৰক। ইয়াৰ কঠোৰ গুণাগুণৰ বাবে, তেজপাতৰ তেলে চুলিৰ শিপা আৰু ফলিকল বোৰ টান কৰাত সহায় কৰে, যাৰ ফলত চুলি সৰা প্ৰতিহত হয়।

তেজপাত তেলৰ অন্যান্য লাভালাভ | Other Benefits of Bay Oil

ৰিউমেটিজম, নিউৰালজিয়া, পেশীৰ বিষ, সঞ্চালনৰ সমস্যা, চৰ্দি, ফ্লু, দাঁতৰ সংক্ৰমণ, ডায়েৰিয়া, ছালৰ সংক্ৰমণ, আৰু চুলিৰ বিকাশ, আৰু মূৰৰ ছালৰ সাধাৰণ স্বাস্থ্যৰ দৰে লক্ষণবোৰত তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেল সমানে কাৰ্যকৰী হ’ব পাৰে।

ৰাসায়নিক উপাদান | Chemical constituents

  • Alpha-pinene
  • Alpha-terpineol
  • Beta pinene,
  • Chavicol
  • Geranyl acetate
  • Eugenol
  • Limonene
  • Linalool
  • Methyl chavicol
  • Myrcene
  •  Neral

তেজপাত তেলৰ পৰম্পৰাগত ব্যৱহাৰ | Traditional Uses of Bay Oil

  • যদি এই তেলৰ সৈতে মালিচ কৰা হয় তেন্তে চাপ আৰু মোচোকা খালে হোৱা বিষ উপশম কৰাত সহায় হয়।
  • ইয়াক চুলিৰ সমস্যা, তৈলাক্ত ছাল, উফি, নিউৰালজিয়া আৰু তেজৰ দুৰ্বল সঞ্চালনৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
  • এইটো ছালৰ ব্ৰেকআউট আৰু ৰেজৰ পোৰাৰ বাবে উপযোগী।
  • এই তেলে নিউৰালজিয়া আৰু গাঁঠিৰ বিষৰ পৰা সকাহ দিয়ে।
  • বিষ,  আৰু জ্বৰৰ বাবে ভেপাৰ থেৰাপীত বে তেল ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।
  • ডিফিউজাৰত তেজপাতৰ অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ ১-২ টোপাল যোগ দি উশাহত ল’ব পাৰি যি নাকৰ গহ্বৰ আৰু ডিঙিৰ অস্বস্তিৰ পৰা সকাহ প্ৰদান কৰাত সহায়ক। এই তেলে শূলৰ বিষ, পেটৰ বিষ আৰু পেট ফুলাৰ পৰা সকাহ দিয়ে।
  • ইয়াক ব্ৰংকাইটিছ, ফ্লু, আৰ্থ্ৰাইটিছৰ চিকিৎসা আৰু হজমত সহায় কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
  • এই তেল সেৱন কৰিলে ঋতুস্ৰাৱৰ সময়ত তেজৰ প্ৰবাহ বৃদ্ধি হয়।
  • ইয়াক চৰ্দি, দাঁতৰ সংক্ৰমণ, দাঁতৰ ফোঁহা আৰু ছালৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

তেজপাত তেলৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side Effects of Bay Oil 

তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেল সমগ্ৰ বিশ্বতে ব্যাপকভাৱে উপলব্ধ। যেতিয়ালৈকে আপুনি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰে, আপুনি ইয়াৰ সকলো আশ্চৰ্যকৰ লাভালাভ লাভ কৰিব পাৰে। এৰোমাথেৰাপিষ্ট বা চিকিৎসকে নিৰ্ধাৰণ কৰা অনুসৰি এই তেল সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। এই তেলৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া সমূহ হৈছে –

  • তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলত থকা ইউজেনলৰ পৰিমাণে ছাল আৰু শ্লেষ্মা আৱৰণত জ্বলা-পোৰা কৰিব পাৰে।
  • তেজপাতত অত্যাৱশ্যকীয় তেলত ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে যি তেজ গোট মৰা বন্ধ কৰিব পাৰে, সেয়েহে এণ্টি-কোৱাগুলেন্ট ব্যৱহাৰ কৰা সকলে এই তেল ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।
  • গৰ্ভৱতী আৰু নাৰ্চিং মহিলাসকলকো এই তেল ব্যৱহাৰ নকৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

সাৱধানতা | Precaution  

  • ইয়াক আভ্যন্তৰীণভাৱে ব্যৱহাৰ নকৰিব।
  • চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শৰ সৈতে ব্যৱহাৰ কৰিব।
  • ক্ষতিগ্ৰস্ত আৰু সংবেদনশীল ছালত ব্যৱহাৰ নকৰিব।
  • যকৃত আৰু বৃক্কৰ সমস্যা, কৰ্কট ৰোগ আৰু এণ্টিকোৱাগুলেন্ট ব্যৱহাৰ কৰা লোকসকলে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।
  • ইয়াত ইউজেনলৰ উচ্চ পৰিমাণ থাকে যি শ্লেষ্মা আৱৰণ আৰু ছালত জ্বলা-পোৰা কৰিব পাৰে।
  • গৰ্ভৱতী মহিলাসকলে ইয়াক পৰিহাৰ কৰা উচিত।
  • ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে এটা সৰু পেচ পৰীক্ষা (patch test) কৰক। কোনো পাৰ্শ্বক্ৰিয়া দেখিলে ব্যৱহাৰ নকৰিব।
  • চকু, কাণ, নাক আদিৰ দৰে সংবেদনশীল স্থানত ব্যৱহাৰ পৰিহাৰ কৰিব।

NOTE:  তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ লাভালাভ আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা  তথ্য।  ৰোগ নিৰাময় ক্ষেত্ৰত  তেজপাতৰ তেল ব্যৱহাৰ কৰা  আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই  প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক  তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ লাভালাভ  আৰু অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে।আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ।

FAQ

. তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেল কিহৰ বাবে ভাল?

উত্তৰ: প্ৰাচীন কালৰ পৰাই তেজপাত মনক শান্ত কৰাত কাৰ্যকৰী বুলি বিশ্বাস কৰা হৈছিল। তেজপাতত পোৱা লিনালুল আৰু চিনেলৰ দ্বাৰা উদ্বেগ হ্ৰাস কৰা আৰু চাপ হৰমনৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰা দেখা যায়। তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ গুণাগুণবোৰ তেলৰ উষ্ণতাৰ প্ৰভাৱত থাকে, যি ইয়াক বিষৰ বাবে উপযুক্ত কৰি তোলে।

. তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেল চুলিৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰ: তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেলে স্বাস্থ্যকৰ চুলি বৃদ্ধি কৰে আৰু পাতল চুলি শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে বুলি কোৱা হয়। ই মূৰৰ ছালৰ বাবেও অতি আৰামদায়ক, আৰু ইয়াৰ এণ্টিমাইক্ৰোবাইল গুণাগুণে উফি সীমিত কৰাত সহায় কৰে।  এই অত্যাৱশ্যকীয় তেলৰ মুখ্য উপাদান হৈছে ইউজেনোল নামৰ এক সুগন্ধি পদাৰ্থ।

. তেজপাতৰ তেলে কি কৰে?

উত্তৰ: তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেল  হৈছে এক উষ্ণতা বৃদ্ধি কৰা তেল আৰু ইয়াত এক ব্যতিক্ৰমী উচ্চ ইউজেনল সমল থাকে আৰু সেয়েহে ইয়াক তেওঁলোকৰ বাবে সাৱধানতাৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে যাৰ ছাল সহজে জ্বলা-পোৰা কৰিব পাৰে, ইয়াৰ এৰোমাথেৰাপীত বিষ আৰু বিষৰ উপকাৰিতা আছে। প্ৰাচীন কালৰ পৰাই এই তেলক শান্ত কৰাত কাৰ্যকৰী বুলি বিশ্বাস কৰা হৈছিল।

. আপুনি তেজপাতৰ তেল কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰে?

উত্তৰ:  তেজপাত আৰু তেল ঔষধ তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কৰ্কট ৰোগ আৰু গেছৰ চিকিৎসাৰ বাবে এই তেল ব্যৱহাৰ কৰা হয়; পিত্তৰ প্ৰবাহ উদ্দীপিত কৰে; আৰু ঘাম ওলোৱা। কিছুমান মানুহে উফিৰ বাবে মূৰৰ ছালত এই তেলপ্ৰয়োগ কৰে। ইয়াক বিষৰ বাবে ছালত লগোৱা হয়, বিশেষকৈ পেশী আৰু গাঁঠিৰ বিষৰ বাবেও।

৫. তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেল সংক্ৰমণ কাৰণে ভালনে?

উত্তৰ:  চৰ্দি, দাঁতৰ সংক্ৰমণ, দাঁতৰ ফোঁহা আৰু ছালৰ সংক্ৰমণৰ চিকিৎসাৰ বাবে তেজপাত অত্যাৱশ্যকীয় তেল  ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

Read also: Health Benefits of Coconut oil | নাৰিকল তেলৰ উপকাৰিতা

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top