Obesity Problem | মেদবহুলতাৰ সমস্যা

মেদবহুলতা হৈছে শৰীৰত চৰ্বি বা এডিপজ কলাৰ অত্যাধিক বা অস্বাভাৱিক জমা হোৱাৰ স্থিতি, যিয়ে স্বাস্থ্য ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰা ডায়েবেটিচ মেলিটাছ, কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগ, উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু হাইপাৰলিপিডেমিয়া বিকাশৰ আশংকাৰ সৈতে জড়িত। এইটো এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ বিশ্বজুৰা স্বাস্থ্য সমস্যা যি যোৱা ৫০ বছৰত ক্ৰমান্বয়ে বৃদ্ধি পাইছে। মেদবহুলতা এটা জটিল ৰোগ আৰু ইয়াৰ বহুকাৰক ব্যুৎপত্তি আছে। ধূমপানৰ পিছত প্ৰতিৰোধযোগ্য মৃত্যুৰ এইটো দ্বিতীয় সৰ্বাধিক সচৰাচৰ কাৰণ। মেদবহুলতা হৈছে দৈনিক শক্তি গ্ৰহণ আৰু শক্তি ব্যয়ৰ মাজত ভাৰসাম্যহীনতাৰ ফল, যাৰ ফলত অত্যাধিক ওজন বৃদ্ধি হয়। মেদবহুলতাৰ হাৰ বিশ্বজুৰি এক আচৰিত হাৰত বৃদ্ধি পাইছে, যাৰ ফলত ৫০০ নিযুতৰো অধিক প্ৰাপ্তবয়স্ক লোক প্ৰভাৱিত হৈছে। মেদবহুলতা বডী মাচ ইণ্ডেক্স (Body Mass Index-BMI) ব্যৱহাৰ কৰি ভালদৰে নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়, ব্যক্তি এজনৰ ওজন ব্যক্তিজনৰ উচ্চতাৰ বৰ্গৰ দ্বাৰা বিভক্ত কৰি প্ৰাপ্ত কৰা এক পৰিমাণ। ২৫-৩০ কিগ্ৰা/বৰ্গ মি. BMI থকা প্ৰাপ্তবয়স্ক এজনক অধিক ওজন বুলি কোৱা হয়, আৰু BMI >৩০ থকা প্ৰাপ্তবয়স্ক এজনক মেদবহুল বুলি গণ্য কৰা হয়। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত মেদবহুলতাৰ সৈতে জড়িত সমস্যা Obesity Problem আৰু ইয়াৰ প্ৰতিকাৰৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব। 

Obesity Problem | মেদবহুলতাৰ সমস্যা
Join Telegram channel

Read also: Benefits of Chia Seeds Detox | চিয়া বীজ ডিটক্সৰ উপকাৰিতা 

মেদবহুলতাৰ ধৰণ | Types of Obesity Problem

শৰীৰৰ কোন অংশত চৰ্বি জমা হৈছে তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি মেদবহুলতাৰ বহুতো শ্ৰেণী বিভাজন আছে। এইবোৰক মূখ্যতঃ তিনিটা গুৰু ভাগত অন্তৰ্ভূক্ত কৰিব পাৰি –

১. প্ৰান্তীয় মেদবহুলতা- প্ৰান্তীয় মেদবহুলতা হৈছে নিতম্ব, কঁকাল আৰু উৰুত অতিৰিক্ত চৰ্বি জমা হোৱা স্থিতি। এই প্ৰকাৰৰ চৰ্বি বিতৰণ সুৰক্ষামূলক হ’ব পাৰে। 

২. কেন্দ্ৰীয় মেদবহুলতা- কেন্দ্ৰীয় প্ৰকাৰৰ মেদবহুলতাত, চৰ্বিয়ে ৰোগীৰ পেটৰ অঞ্চল দখল কৰে। কেন্দ্ৰীয় মেদবহুললোকৰ মেদবহুলতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ৰোগ যেনে- টাইপ ২ ডায়েবেটিচ, মেটাবলিক চিণ্ড্ৰোম (মেটছ) আৰু হৃদৰোগ হোৱাৰ আশংকা অধিক। ইয়াৰ উপৰিও, কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা, উচ্চ ৰক্তচাপ হিচাপে প্ৰকট হোৱা গাউট আৰু বেছিভাগ কৰ্কট ৰোগ কেন্দ্ৰীয় প্ৰকাৰৰ চৰ্বি বিতৰণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। কেন্দ্ৰীয় মেদবহুলতা শৰীৰৰ ওপৰৰ কাণ্ডৰ আন কিছুমান অংশ যেনে- ডিঙিৰ ওপৰৰ বুকুৰ নেপ এলেকা, আনকি কান্ধতো হʼব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় মেদবহুল ব্যক্তিসকল মেদবহুলতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ৰোগৰ প্ৰতি অধিক আক্ৰান্ত বুলি জনা যায়। 

৩. মিশ্ৰিত মেদবহুলতা- এইবিধ হৈছে প্ৰান্তীয় আৰু কেন্দ্ৰীয় মেদবহুলতাৰ প্ৰকাৰৰ এক মিশ্ৰিত ৰূপ। আনহাতে, বেমাৰৰ সৈতে জড়িত হয় নে নহয় তাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি মেদবহুলতাক ২টা ভাগত ভগোৱা হয় –

  • টাইপ ১ – এইবিধ কোনো বেমাৰৰ প্ৰভাৱত নহয়, বৰঞ্চ অত্যাধিক খাদ্য গ্ৰহণ আৰু তাৰ অনুপাতে শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ কম হʼলে হোৱা মেদবহুলতাৰ প্ৰকাৰ। 
  • টাইপ ২ – এইবিধ অন্তৰ্নিহিত কোনে বেমাৰ যেনে- Cushing Syndrome, Hypothyroidism, Polycystic Ovarian Disease (PCOD), Insulinoma আদি। এইবিধ সমগ্ৰ মেদবহুলতাৰ ঘটনাৰ ভিতৰত ১% তকৈও কম হোৱা দেখা যায়। এইবিধত ৰোগীৰ কম পৰিমাণৰ খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলেও অস্বাভাৱিক ভাৱে ওজন বৃদ্ধি হয়।

মেদবহুলতাৰ কাৰণ | Causes of Obesity Problem

মেদবহুলতাৰ সচৰাচৰ সাধাৰণ কাৰণবোৰ এনেধৰণৰ হʼব পাৰে –

১. শাৰীৰিক নিষ্ক্ৰিয়তা: শাৰীৰিকভাৱে কম সক্ৰিয় লোকে সক্ৰিয় লোকৰ তুলনাত কম কেলৰি দহন কৰে। যিয়ে মেদবহুলতাৰ সৃষ্টি কৰে আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত সমস্যা উৎপন্ন কৰে।

২. অত্যাধিক খাদ্য গ্ৰহণ: অত্যাধিক খাদ্য গ্ৰহণো মেদবহুলতাৰ কাৰণ হʼব পাৰে, বিশেষকৈ যদি আহাৰত চৰ্বি অধিক থাকে। উচ্চ চৰ্বি বা চেনী থকা খাদ্যত (উদাহৰণ স্বৰূপে, ফাষ্ট ফুড, ভজা খাদ্য, আৰু মিঠাই) শক্তিৰ ঘনত্ব উচ্চ হয় (কম পৰিমাণৰ খাদ্যত যথেষ্ট কেলৰি থকা খাদ্য)। উচ্চ চৰ্বি যুক্ত আহাৰে ওজন বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়।

৩. আনুবংশিক কাৰণ: যদি এজন বা দুয়োজন পিতৃ-মাতৃ মেদবহুল হয় তেনেহ’লে এজন ব্যক্তিৰ মেদবহুলতা হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। আনুবংশিকতাই চৰ্বি নিয়ন্ত্ৰণত জড়িত হৰমনকো প্ৰভাৱিত কৰে। মেদবহুলতাৰ এটা আনুবংশিক কাৰণ হ’ল লেপ্টিনৰ অভাৱ। লেপ্টিন হৈছে চৰ্বি কোষ আৰু প্লেচেণ্টাত উৎপন্ন হোৱা এক হৰমন। লেপ্টিনে শৰীৰৰ চৰ্বিৰ ভাণ্ডাৰ অত্যাধিক বেছি হ’লে মগজুক কম খোৱাৰ সংকেত দি ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। যদি কোনো কাৰণত, শৰীৰে পৰ্যাপ্ত লেপ্টিন প্ৰস্তুত কৰিব নোৱাৰে বা লেপ্টিনে মগজুক কম খোৱাৰ সংকেত দিব নোৱাৰে, এই নিয়ন্ত্ৰণ হেৰাই যায়, আৰু মেদবহুলতাই দেখা দিয়ে।

৪. সহজ কাৰ্বোহাইড্ৰেটৰ অত্যাধিক সেৱন: কাৰ্বোহাইড্ৰেটে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰে, যাৰ ফলত অগ্ন্যাশয়ৰ দ্বাৰা ইনচুলিন মুকলি হয়, আৰু ইনচুলিনে চৰ্বি কলাৰ বিকাশ তৈয়াৰ কৰে আৰু ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। কিছুমান বিজ্ঞানীয়ে বিশ্বাস কৰে যে সৰল কাৰ্বোহাইড্ৰেটে ওজন বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায় কিয়নো সেইবোৰ জটিল কাৰ্বোহাইড্ৰেটতকৈ তেজৰ প্ৰবাহত অধিক দ্ৰুতগতিত শোষিত হয় আৰু এনেদৰে জটিল কাৰ্বোহাইড্ৰেটতকৈ আহাৰৰ পিছত অধিক স্পষ্ট ইনচুলিন মুকলি হয়। কিছুমান বিজ্ঞানীৰ বিশ্বাস অনুসৰি এই উচ্চ ইনচুলিন মুকলিয়ে ওজন বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগায়।

৫. খোৱাৰ সঘনতা: স্বাভাৱিক ওজনৰ লোকতকৈ অধিক ওজনৰ মানুহে কম সঘনাই খোৱাৰ বহুতো প্ৰতিবেদন আছে। বিজ্ঞানীসকলে লক্ষ্য কৰিছে যে যিসকলে দৈনিক চাৰি বা পাঁচবাৰ সৰু আহাৰ খায়, তেওঁলোকৰ কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ কম আৰু/বা অধিক স্থিৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ কম সঘনাই খোৱা লোকৰ তুলনাত কম হয়। এনেদৰে, সৰু সঘনাই আহাৰে স্থিৰ ইনচুলিনৰ স্তৰ প্ৰস্তুত কৰে, আনহাতে ডাঙৰ আহাৰৰ ফলত আহাৰৰ পিছত ইনচুলিনৰ ডাঙৰ স্পাইক হয়।

৬. মনোবৈজ্ঞানিক কাৰণ: আৱেগে খাদ্যাভ্যাস প্ৰভাৱিত কৰে। বহুলোকে আমনি, দুখ, চাপ বা খঙৰ দৰে আৱেগৰ সঁহাৰিস্বৰূপে অত্যাধিক খায়। যদিও বেছিভাগ ওজনৰ লোকৰ সাধাৰণ ওজনৰ লোকতকৈ অধিক মানসিক বিভ্ৰান্তি নহয়, গুৰুতৰ ওজনৰ সমস্যাৰ বাবে চিকিৎসা বিচৰা প্ৰায় ৩০% লোকৰ দ্ৰুত খোৱাত অসুবিধা হয়।

৭. বেমাৰৰ বাবে: কিছুমান ক্ষেত্ৰত হাইপোথাইৰয়ডিজম, ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ, পলিচিষ্টিক ডিম্বাশয় লক্ষণ, আৰু কুছিং চিণ্ড্ৰোম-য়েও মেদবহুলতাৰ কাৰক হিচাপে দেখা দিয়ে। যিয়ে পাৰ্শ্বিকৰূপত মেদবহুলতাৰ সৈতে জড়িত সমস্যাৰ Obesity Problem সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

৮. ঔষধৰ বাবে: ওজন বৃদ্ধিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ঔষধবোৰৰ ভিতৰত আছে কিছুমান এণ্টিডিপ্ৰেচেণ্ট, এণ্টিকনভালচেণ্ট, কিছুমান ডায়েবেটিচ ঔষধ, কিছুমান হৰমন যেনে মৌখিক গৰ্ভনিৰোধক, আৰু বেছিভাগ কৰ্টিকোষ্টেৰইড যেনে প্ৰেডনিচোন আৰু কিছুমান উচ্চ ৰক্তচাপৰ ঔষধ আৰু এণ্টিহিষ্টামিনৰ- এইবোৰৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি হয়।

মেদবহুলতাৰ লক্ষণ | Symptoms of Obesity Problem

মেদবহুলতাৰ আটাইতকৈ দৃশ্যমান লক্ষণ হৈছে শৰীৰৰ অতিৰিক্ত চৰ্বি, সাধাৰণতে BMI-ৰ দ্বাৰা জোখা হয়। ৩০ বা অধিক BMI-য়ে মেদবহুলতা সূচায়, আনহাতে ২৫ ৰ পৰা ৩০ ৰ ভিতৰত BMI থকা ব্যক্তি এজনক অধিক ওজনৰ বুলি গণ্য কৰা হয়।

মেদবহুলতাৰ প্ৰতিকাৰ | Treatment of Obesity Problem

মেদবহুলতাৰ সৈতে জড়িত সমস্যাৰ উপায় হিচাপে তলত দিয়াবোৰ প্ৰয়োগ কৰি চাব পাৰে –

১. প্ৰত্যেক ৰাতিপুৱা এগিলাচ নেমু পানী তৈয়াৰ কৰক আৰু পানীত 2 চাহ চামুচ মৌ ভৰ্তি কৰক। মিহলি কৰক আৰু পান কৰক। মৌ ঔষধি গুণেৰে পৰিপূৰ্ণ বুলি জনা যায়, আৰু নেমুৱে পাচন প্ৰণালীবোৰ বিষমুক্ত কৰাত সহায় কৰে। এই সকলোবোৰে শৰীৰক অতিৰিক্ত চৰ্বি এৰি দিয়াত সহায় কৰে আৰু প্ৰভাৱবোৰ মাত্ৰ সপ্তাহত দৃশ্যমান হয়।

২. মেথি, কʼলা জিৰা, আজৱাইন আদি মচলা খাদ্যত যোগ দিয়ক, কিয়নো এইবোৰে শৰীৰৰ বিপাকীয় হাৰ বৃদ্ধি কৰে যাৰ ফলত চৰ্বি হ্ৰাস হয়।

৩. দালচেনি খাওঁক, এই মচলাটোৰ আভ্যন্তৰীণ গুণাগুণ আছে যিয়ে শৰ্কৰাৰ আকাংক্ষা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু তেজত ইনচুলিনৰ স্তৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে। যাৰ ফলত ই ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হয়।

৪. প্ৰতিদিনে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী খোৱাটো ওজন হ্ৰাসৰ বাবে এক অতি কাৰ্যকৰী ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ হ’ব পাৰে।

৫. কৃতিমভাৱে তৈয়াৰী চেনি খোৱাটো কমাওক, কিয়নো এনে চেনিয়ে ওজন বৃদ্ধি কৰাত অৰিহণা যোগায়।

৬. দিনটোত কমেও ৮ ঘণ্টাৰ টোপনি পূৰণ কৰক। টোপনিয়ে শৰীৰৰ কাৰ্যকলাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে আৰু সঠিক হজমত সহায় কৰে। ই শৰীৰৰ স্বাভাৱিক বিপাকীয় হাৰ বজাই ৰখাত সহায় কৰে, যি আপোনাৰ শৰীৰৰ পৰা অতিৰিক্ত ফ্লেব কমাবলৈ অত্যাৱশ্যকীয়।

৭. একেবাৰতেই বেছিকৈ খোৱাৰ সলনি কম পৰিমাণত বাৰে বাৰে আহাৰ গ্ৰহণ কৰক। কিয়নো এনে কৰিলে আপোনি অত্যাধিক খোৱাৰ পৰা আতৰি থাকিব আৰু পোটটো খালীও নহʼব। এনেদৰে এই প্ৰক্ৰিয়াটো ওজন হ্ৰাসত সহায়ক হʼব। 

৮. সঠিক হজমৰ বাবে আৰু অত্যাধিক খোৱা প্ৰতিহত কৰাৰ বাবে খাদ্য সঠিকভাৱে চোবোৱাটো অত্যাৱশ্যকীয়। ইয়াৰ ওপৰত কৰা গৱেষণাই পৰামৰ্শ দিয়ে যে- যিসকলে তেওঁলোকৰ খাদ্য চোবাব নোৱাৰাকৈ পান কৰে তেওঁলোকৰ তুলনাত যিসকলে আহাৰ গ্ৰহণ কৰোঁতে সময় লয় তেওঁলোকে কম কেলৰি গ্ৰহণ কৰে।

৯.  শস্যবোৰ সম্পূৰ্ণ ৰূপত খালে সৰ্বাধিক লাভান্বিত হʼব পাৰি। আনহাতে, পৰিশোধিত শস্য বা পৰিশোধিত আতা (ময়দা) যথেষ্ট ক্ষতিকাৰক আৰু ই আপোনাৰ শৰীৰৰ ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে পৰিশোধিত ময়দাবোৰ আচলতে সৰল কাৰ্বোহাইড্ৰেট।

১০. গৱেষণাই সূচায় যে এজন মানসিক চাপগ্ৰস্ত ব্যক্তিৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত অন্য ব্যক্তিতকৈ অধিক অসুবিধা হয়। মানসিক চাপ আতৰ কৰিবলৈ আপোনি ব্যায়াম, ধ্যান, যোগা আদি কৰিব পাৰে, অথবা নিজে কৰি ভাল পোৱা কোনো ক্ৰিয়া কৰিব পাৰে।

১১. প্ৰচুৰ পৰিমাণে আঁহ আৰু প্ৰটিন সমৃদ্ধ আহাৰ সেৱন কৰক। আঁহ আৰু প্ৰটিনে শৰীৰত জমা হোৱা চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব। লগতে সেউজীয়া শাক-পাচলি আৰু বিভিন্ন ফল-মূল সেৱন কৰক। 

১২. শাৰীৰিক সক্ৰিয়তা বজাই ৰাখক। দৈনন্দিন কামবোৰত পৰা পক্ষত যান্ত্ৰিক সহায় ত্যাগ কৰক, পৰা পক্ষত কম দূৰত্ব অতিক্ৰম কৰিবলৈ বাহন লোৱাৰ সলনি খোজকাঢ়ি যাব পাৰে। ব্যস্ততাৰ মাজতো কিছু সময় উলিয়াই সৰল ব্যায়াম কৰিব পাৰে। এনেদৰে কৰা কিছুমান সৰু সৰু জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তনে আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব। 

১৩. ধূম্ৰপান আৰু সুৰাপান ত্যাগ কৰক, কিয়নো ই ওজন বৃদ্ধিত অৰিহণা যোগাব পাৰে।

মেদবহুলতাৰ  জটিলতা সমূহ | Complications of Obesity

ওজন আৰু মেদবহুলতা হৈছে কেইবাটাও দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ মুখ্য বিপদাশংকাৰ কাৰক, যাৰ ভিতৰত আছে হৃদৰোগ আৰু ষ্ট্ৰোকৰ দৰে কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগ, যি হৈছে বিশ্বব্যাপী মৃত্যুৰ মুখ্য কাৰণ। ওজন বেছি হোৱাৰ ফলত ডায়েবেটিচ আৰু ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত স্থিতিও হ’ব পাৰে, যাৰ ভিতৰত আছে অন্ধত্ব, হাত-ভৰি কাটি দিয়া, আৰু ডায়েলাইচিছৰ প্ৰয়োজনীয়তা। ১৯৮০ চনৰ পৰা সমগ্ৰ বিশ্বতে ডায়েবেটিচৰ হাৰ চাৰিগুণ বৃদ্ধি পাইছে। অতিৰিক্ত ওজন বহন কৰিলে অষ্টিওআৰ্থ্ৰাইটিছকে ধৰি পেশীৰ কংকালৰ বিকাৰ হ’ব পাৰে। মেদবহুলতা কিছুমান কৰ্কট ৰোগৰ সমস্যাৰ সৈতে জড়িত সম্পৰ্কিত, যাৰ ভিতৰত আছে এণ্ডোমেট্ৰিয়েল, স্তন, ডিম্বাশয়, প্ৰষ্টেট, যকৃত, পিত্তথলী, বৃক্ক আৰু মলাশয়। এই অসংক্ৰামক ৰোগবোৰৰ আশংকা বৃদ্ধি হয় আনকি যেতিয়া এজন ব্যক্তিৰ ওজন সামান্য বেছি হয় আৰু শৰীৰৰ ভৰ সূচক (BMI) বঢ়াৰ লগে লগে অধিক গুৰুতৰ হয়।

শৈশৱত মেদবহুলতা বিভিন্ন গুৰুতৰ স্বাস্থ্য জটিলতা আৰু সম্পৰ্কিত ৰোগৰ অকাল আৰম্ভণিৰ বিপদাশংকাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে হস্তক্ষেপ অবিহনে, মেদবহুলতা থকা শিশু আৰু কিশোৰসকল প্ৰাপ্তবয়স্ক হোৱালৈ মেদবহুল হৈ থাকে।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত আপোনাক মেদবহুলতাৰ সৈতে জড়িত সমস্যা Obesity Problem আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য তথ্য সমূহৰ বিষয়ে অৱগত কৰোৱা হʼল। উক্ত তথ্যসমূহ কেৱল আপোনাৰ জ্ঞানাৰ্থেহে উল্লেখ কৰা হৈছে। যদি আপোনি গুৰুতৰ ভাবে এই সমস্যাত ভোগীছে তেন্তে অৱহেলা নকৰিব আৰু ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ লওঁক। আশা কৰো এই তথ্যসমূহে আপোনাক লাভান্বিত কৰিব। ধন্যবাদ!

FAQ

১. মেদবহুলতাৰ মুখ্য কাৰণ কি?

উঃ- যদিও আনুবংশিক আৰু সাংস্কৃতিক আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক কাৰকৰ ফলত মেদবহুলতা হ’ব পাৰে, মুখ্য কাৰণ হৈছে অত্যাধিক খোৱা আৰু/বা পৰ্যাপ্ত ব্যায়াম নকৰা।

২. মেদবহুলতাৰ ফলত কি হʼব পাৰে?

উঃ- মেদবহুল হোৱাৰ ফলত আপোনাৰ হৃদৰোগ, প্ৰকাৰ-২ ডায়বেটিচ, উচ্চ ৰক্তচাপ, ষ্ট্ৰোক, পিত্তথলীৰ ৰোগ, উশাহ-নিশাহৰ সমস্যা, কিছুমান প্ৰকাৰৰ কৰ্কট ৰোগ, দীৰ্ঘম্যাদী পিঠিৰ বিষ, আৰু অষ্টিওআৰ্থ্ৰাইটিছকে ধৰি কেইবাটাও প্ৰতিৰোধযোগ্য ৰোগ আৰু স্থিতিৰ আশংকা থাকে। মেদবহুলতাই আত্ম-সন্মানৰ ওপৰতো প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে আৰু হতাশাত ভোগাব পাৰে।

৩. লাইপোচাক্সন মেদবহুলতাৰ চিকিৎসা হিচাপে কাৰ্যকৰী নে?

উঃ- লাইপোচাক্সন, যাক কেতিয়াবা বডী কণ্টৌৰিং বুলি কোৱা হয়, হৈছে এক প্ৰসাধন প্ৰক্ৰিয়া যি শৰীৰক পুনৰ আকৃতি আৰু মসৃণ কৰে। যদিও লাইপোচাক্সনে অতিৰিক্ত চৰ্বিৰ অবাঞ্ছিত জমা আঁতৰ কৰে, ই আহাৰ আৰু শাৰীৰিক সক্ৰিয়তাৰ বিকল্প নহয় আৰু মেদবহুলতাৰ চিকিৎসা নহয়।

৪. ওজন বেছি হোৱা আৰু মেদবহুল হোৱাৰ মাজত পাৰ্থক্য কি?

উঃ-  ব্যক্তি এজনৰ ওজন অধিক নে তেওঁ মেদবহুল তাক নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ প্ৰায়ে ব্যক্তিজনৰ শৰীৰৰ ভৰ সূচক (BMI) মূল্যাঙ্কন কৰি নিৰ্ধাৰণ কৰা হয়, যি হৈছে ওজন আৰু উচ্চতাৰ মাজৰ অনুপাত। যদি আপোনাৰ BMI ২৫ ৰ পৰা ২৯.৯-ৰ ভিতৰত হয়, আপোনাৰ ওজন অধিক। যদি আপোনাৰ BMI ৩০ বা তাৰোধিক হয়, আপোনাক মেদবহুল বুলি গণ্য কৰা হʼব।

৫. ওজন হ্ৰাসৰ বাবে কৰা অস্ত্ৰোপচাৰে কেনেকৈ বৰ্ধিত ওজন কমায়?

উঃ- ওজন হ্ৰাস অস্ত্ৰোপচাৰে মেদবহুলতাৰ ৰোগৰ বিপাক সলনি কৰে। এই অস্ত্ৰোপচাৰবোৰে বিভিন্ন হৰমনৰ পৰিৱৰ্তন সৃষ্টি কৰে যিয়ে খাদ্যৰ অত্যাধিক হেঁপাহ হ্ৰাস কৰে আৰু খোৱাৰ সন্তুষ্টি উন্নত কৰে; ইয়াৰ দ্বাৰা খাদ্যৰ সামগ্ৰিক গ্ৰহণ হ্ৰাস হয়। গেষ্ট্ৰিক বাইপাছৰ দৰে কিছুমান অপশোষণ প্ৰক্ৰিয়াই খোৱা চৰ্বি শোষণ প্ৰতিহত কৰে। হৰমনৰ পৰিৱৰ্তনৰ ফলত ৰোগীৰ BMI-ৰ বৃদ্ধি হয় আৰু জমা হোৱা সকলো চৰ্বি লাহে লাহে শক্তিলৈ ৰূপান্তৰিত হয় আৰু নোহোৱা হয়। 

Read also: Health Benefits of Green Tea | গ্ৰীণ টিৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top