Itching Problem and Treatment | খজুৱতিৰ সমস্যা আৰু চিকিৎসা

খজুৱতি হৈছে এক বিৰক্তিকৰ সংবেদন যিয়ে আপোনাক আপোনাৰ ছাল খজুৱতি কৰিব বিচাৰে। কেতিয়াবা ই বিষৰ দৰে অনুভৱ কৰিব পাৰে, কিন্তু ই বেলেগ। প্ৰায়ে, আপুনি আপোনাৰ শৰীৰৰ এটা স্থানত খজুৱতি অনুভৱ কৰে, কিন্তু কেতিয়াবা আপুনি গোটেই ঠাইতে খজুৱতি অনুভৱ কৰিব পাৰে। খজুৱতিৰ লগতে, আপোনাৰ চোকোৰা বা মধুচক্রও থাকিব পাৰে। প্ৰুৰিটাছৰ প্ৰণালীবোৰ বিশেষভাৱে ভালদৰে বুজি পোৱা নাযায় আৰু প্ৰক্ৰিয়াটোৰ ব্যক্তিগত প্ৰকৃতিৰ দ্বাৰা ই জটিল হৈ পৰিছে। প্ৰুৰিটাছ বহুতো ডাৰ্মাটোলজিকেল স্থিতিৰ সৈতে হয়, কিন্তু লগতে প্ৰণালীগত ৰোগৰ চিহ্ন হ’ব পাৰে। চৰ্মৰোগ বিশেষজ্ঞ আৰু প্ৰাথমিক যত্ন চিকিৎসকসকলে খজুৱতিৰ বিভিন্ন কাৰণৰ বিষয়ে অৱগত হ’ব লাগিব।আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত খজুৱতিৰ Itching  সমস্যা আৰু ইয়াৰ সৈতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব। 

Itching Problem and Treatment | খজুৱতিৰ সমস্যা আৰু চিকিৎসা
Join Telegram channel

Read also: Hypermetropia Problem and Treatment | হাইপাৰমেট্ৰপিয়াৰ সমস্যা আৰু ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ

খজুৱতি সমস্যাৰ  প্ৰকাৰ | Types of Itching Problem

খজুৱতি ৪ প্ৰকাৰৰ হʼব পাৰে- 

১. কিউটেনিয়াছ (Cutaneous)- যাক প্ৰুৰিটোচেপ্টিভ খজুৱতি বুলিও কোৱা হয়, ছালৰ প্ৰদাহৰ ফলত হয়।

২. নিউৰোপেথিক (Neuropathic)- স্নায়ুতন্ত্ৰৰ ক্ষতিৰ ফলত আফৰেণ্ট স্নায়ু পথৰ যিকোনো স্থানত উদ্ভৱ হোৱা খজুৱতিৰ ফলত এনে হয়। ইয়াক সাধাৰণতে হাৰ্পেটিক নিউৰালজিয়া, মাল্টিপল স্ক্লেৰোচিছ, আৰু মস্তিষ্কৰ টিউমাৰত দেখা যায়। 

৩. নিউৰোজেনিক (Neurogenic)- ই নিউৰোনেল পেথলজীৰ প্ৰমাণ অবিহনে কেন্দ্ৰীয়ভাৱে উৎপন্ন হয়, যিটো কোলেষ্টেচিছত দেখা যায়।

খজুৱতি সমস্যাৰ  কাৰণ | Causes of Itching Problem 

খজুৱতি হৈছে বহুতো স্বাস্থ্যঅৱস্থাৰ লক্ষণ। কিছুমান সচৰাচৰ কাৰণ হৈছে:

  • জ্বলাপোৰা আৰু এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া:  উল, ৰাসায়নিক পদাৰ্থ, চাবোন আৰু অন্যান্য পদাৰ্থই ছালত জ্বলা-পোৰা কৰিব পাৰে আৰু দাগ আৰু খজুৱতি সৃষ্টি কৰিব পাৰে। কেতিয়াবা পদাৰ্থ, যেনে বিষাক্ত আইভি বা প্ৰসাধন, এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰে। লগতে, কিছুমান ঔষধৰ প্ৰতি প্ৰতিক্ৰিয়া, যেনে নিচাজাতীয় বিষৰ ঔষধ (অপিঅইড)ৰ ফলত ছাল খজুৱতি হ’ব পাৰে।
  • ছালৰ স্থিতি:  উদাহৰণৰ ভিতৰত আছে শুকান ছাল (জেৰোচিছ), একজিমা (ডাৰ্মাটাইটিছ), চ’ৰিয়েচিছ, স্কেবি, পৰজীৱী, পোৰা, দাগ, পোক-পতংগৰ কামোৰ আৰু মধুচক্র।
  • আভ্যন্তৰীণ ৰোগ:  গোটেই শৰীৰত খজুৱতি এক অন্তৰ্নিহিত ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে, যেনে যকৃতৰ ৰোগ, বৃক্কৰ ৰোগ, ৰক্তহীনতা, ডায়েবেটিচ, থাইৰইডৰ সমস্যা, একাধিক মাইলোমা বা লিম্ফোমা।
  • স্নায়ুৰ বিকাৰ:  উদাহৰণৰ ভিতৰত আছে মাল্টিপল স্ক্লেৰোচিছ, চিকুটি খোৱা স্নায়ু আৰু শ্বিংগল (হাৰপিছ জষ্টাৰ)।
  • মানসিক স্থিতি: উদাহৰণৰ ভিতৰত আছে উদ্বেগ, আৱেগিক-বাধ্যতামূলক বিকাৰ আৰু হতাশা।

খজুৱতি সমস্যাৰ   লক্ষণ | Symptoms of Itching Problem

খজুৱতি হোৱা ছালে সৰু ঠাই, যেনে মূৰৰ ছাল, বাহু বা ভৰি, বা গোটেই শৰীৰ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। ছালত আন কোনো লক্ষণীয় পৰিৱৰ্তন নোহোৱাকৈ খজুৱতি হোৱা ছাল হ’ব পাৰে। বা ইয়াৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হ’ব পাৰে:

  • ৰঙা পৰা
  • স্ক্ৰেচ চিহ্ন
  • খুন্দা, দাগ বা ফোঁহা
  • শুকান, ফাটি যোৱা ছাল
  • চামৰাযুক্ত বা স্কেলি পেচ

কেতিয়াবা খজুৱতি দীঘলীয়া সময় থাকে আৰু তীব্ৰ হ’ব পাৰে। আপুনি ঠাইখিনি ঘঁহিবা বা খজুৱতি কৰাৰ লগে লগে, ই খজুৱতি হয়। আৰু যিমানে বেছি খজুৱতি হয়, আপুনি সিমানে ই খজুৱতি কৰে। এই খজুৱতি-খজুৱতি চক্ৰটো ভঙাটো কঠিন হ’ব পাৰে।

যদি আপোনি নিম্নলিখিত লক্ষণবোৰ দেখা পায় তেন্তে আপোনাক সম্ভৱত এজন ছালৰ ৰোগৰ বিশেষজ্ঞ (Dermatologist)-ৰ পৰামৰ্শৰ প্ৰয়োজন। 

  • দুই সপ্তাহতকৈ অধিক সময় থাকে আৰু আত্ম-যত্নৰ ব্যৱস্থাৰ সৈতে উন্নত নহয়
  • গুৰুতৰ হয় আৰু আপোনাক আপোনাৰ দৈনন্দিন ৰুটিনৰ পৰা বিচলিত কৰে বা আপোনাক শোৱাত বাধা দিয়ে
  • হঠাতে আহে আৰু সহজে বুজাব নোৱাৰি
  • আপোনাৰ গোটেই শৰীৰপ্ৰভাৱিত কৰে
  • ইয়াৰ সৈতে অন্যান্য লক্ষণ আৰু লক্ষণ থাকে, যেনে ওজন হ্ৰাস, জ্বৰ বা নিশাঘাম।
  • এনে ক্ষেত্ৰত অনতিপলমে বিশেষজ্ঞৰ কাষ চাপক।

চিকিৎসা | Treatment of Itching Problem

খজুৱতি হোৱা ছালৰ চিকিৎসাই খজুৱতিৰ কাৰণ আঁতৰ কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ে। যদি ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰে খজুৱতি হোৱা ছাল সহজ নকৰে, আপোনাৰ চিকিৎসকে প্ৰেছক্ৰিপচন ঔষধ বা অন্যান্য চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। খজুৱতি হোৱা ছালৰ লক্ষণবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো প্ৰত্যাহ্বানজনক হ’ব পাৰে আৰু দীৰ্ঘম্যাদী চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে। বিকল্পবোৰৰ ভিতৰত আছে:

১. মৌখিক ঔষধ (Oral Medicines):  নিৰ্বাচিত চেৰোটনিন ৰিআপটেক ইনহিবিটৰ বুলি কোৱা এণ্টিডিপ্ৰেচেণ্ট, যেনে ফ্লুঅক্সিটাইন (প্ৰোজাক) আৰু চেৰ্ট্ৰেলাইন (জোলফ্ট), আৰু ট্ৰাইচাইক্লিক এণ্টিডিপ্ৰেচেণ্ট, যেনে ডক্সেপিন, কিছুমান প্ৰকাৰৰ দীৰ্ঘম্যাদী খজুৱতি হ্ৰাস কৰাত সহায়ক হ’ব পাৰে। চিকিৎসা আৰম্ভ কৰাৰ 8 ৰ পৰা 12 সপ্তাহৰ বাবে আপুনি এনে কিছুমান ঔষধৰ সম্পূৰ্ণ লাভালাভ অনুভৱ নকৰিব পাৰে।

২. কৰ্টিকোষ্টেৰইড ক্ৰীম আৰু মলম (Corticosteroid Creams and Ointments):  যদি আপোনাৰ ছাল খজুৱতি আৰু ৰঙা হয়, আপোনাৰ চিকিৎসকে প্ৰভাৱিত এলেকাবোৰত ঔষধযুক্ত ক্ৰীম বা মলম প্ৰয়োগ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে। আপুনি তেতিয়া চিকিৎসা কৰা ছালখন সেমেকা কপাহৰ সামগ্ৰীৰে ঢাকি ৰাখিব পাৰে। আৰ্দ্ৰতাই ছালক ঔষধ শোষণ কৰাত সহায় কৰে আৰু শীতল প্ৰভাৱ পেলায়।

যদি আপোনাৰ তীব্ৰ খজুৱতি বা দীৰ্ঘম্যাদী স্থিতি আছে, আপোনাৰ চিকিৎসকে এই শোৱাৰ সময়ৰ ৰুটিনৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰে: 20 মিনিটৰ বাবে সাধাৰণ কুহুমীয়া পানীত গা ধুব, আৰু তাৰ পিছত তিতা ছালত ট্ৰিয়ামচিনোলন .025% ৰ পৰা 0.1% মলম প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। ই আৰ্দ্ৰতা ফান্দত পেলায় আৰু ঔষধশোষণত সহায় কৰে। তাৰ পিছত এযোৰ পুৰণি পায়জামা পিন্ধিলে। শোৱাৰ সময়ত কেইবাৰাতিৰ বাবে এই ৰুটিনটো পুনৰাবৃত্তি কৰক।

৩. অন্যান্য ক্ৰীম (Other Creams): আপুনি আপোনাৰ ছালত প্ৰয়োগ কৰা অন্যান্য চিকিৎসাবোৰৰ ভিতৰত আছে কেলচিনেউৰিন ইনহিবিটৰ, যেনে টেক্ৰোলিমাছ (প্ৰোটোপিক) আৰু পিমেক্ৰোলিমাছ (এলিডেল)। বা আপুনি টপিকেল এনাস্থেটিকচ, কেপচাইচিন বা ডক্সেপিনৰ সৈতে কিছু সকাহ পাব পাৰে।

৪. লাইট থেৰাপী (Light Therapy): ফটোথেৰাপীত আপোনাৰ ছালক এক নিৰ্দিষ্ট প্ৰকাৰৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ অনা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। যিসকলে মৌখিক ঔষধ গ্ৰহণ কৰিব নোৱাৰে তেওঁলোকৰ বাবে এইটো এটা ভাল বিকল্প হ’ব পাৰে। খজুৱতি নিয়ন্ত্ৰণনোহোৱালৈকে আপোনাক একাধিক ফটোথেৰাপী চেছনৰ প্ৰয়োজন হ’ব।

ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ | Home remedies of Itching

১. মেন্থল (Menthol)

মেন্থল হৈছে পুদিনা পৰিয়ালৰ উদ্ভিদত পোৱা এক অত্যাৱশ্যকীয় তেল। ইয়াৰ শীতল প্ৰভাৱ আছে আৰু ই বিষ আৰু খজুৱতিৰ পৰা সকাহ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে। 2012 চনত কৰা এক অধ্যয়নত দেখুওৱা হৈছিল যে পেপাৰমিণ্ট তেল, য’ত মেন্থল থাকে, কাৰ্যকৰীভাৱে খজুৱতি হোৱা ছাল আৰোগ্য কৰিব পাৰে।

ছালত প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে কেৰিয়াৰ তেলত সদায়ে অত্যাৱশ্যকীয় তেল পাতল কৰিব।

২. শীতলীকৰণ (Cooling)

খজুৱতি হোৱা ছালৰ পৰা সকাহ দিয়াৰ এক ভাল উপায় হ’ল প্ৰভাৱিত স্থানত 5-10 মিনিটৰ বাবে চৰ্দি, তিতা কাপোৰ বা বৰফৰ পেক প্ৰয়োগ কৰা। শীতলকৰণে খজুৱতিত অৰিহণা যোগোৱা প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। বা আপুনি আপোনাৰ ক্ৰীমবোৰ ৰেফ্ৰিজেৰেটৰত ৰাখিব পাৰে আৰু যেতিয়া ই পৰ্যাপ্ত ঠাণ্ডা হয় তেতিয়া ইয়াক প্ৰভাৱিত স্থানত প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। এনেদৰে ই তাৎক্ষণিক শীতলপ্ৰভাৱ পাব।

৩. তিতা কাপোৰ মেৰিওৱা (Wet Wrap)  

তিতা ৰেপ থেৰাপীত খজুৱতি হোৱা ছালৰ এলেকাত গজ বা অস্ত্ৰোপচাৰৰ জালৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা পানী-সিক্ত কাপোৰৰ ৰেপ প্ৰয়োগ কৰা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। এইবোৰে ছালক পুনৰ হাইড্ৰেট আৰু শান্ত কৰে আৰু এক শাৰীৰিক বাধা প্ৰদান কৰে যি খজুৱতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে। এই চিকিৎসা শিশুসকলৰ বাবে বিশেষভাৱে উপকাৰী হ’ব পাৰে। এইবোৰে ছালক ঔষধ শোষণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, যেনে টপিকেল ষ্টেৰইড। ৰেপবোৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে, এলেকাটোত লাহেকৈ ঔষধ বোৰ ঘঁহিব বা পেট মাৰিব, আৰু ময়েশ্চাৰাইজাৰৰ এক উদাৰ স্তৰৰ সৈতে অনুসৰণ কৰিব। 

ইয়াৰ পাছতো যদি খজুৱতি কেইবাদিনো থাকি যায় তেন্তে ডাক্তৰৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো উচিত হʼব।

৪. ক’লইডেল ওটমিল (Colloid Oatmeal)

ক’লইডেল ওটমিল হৈছে মিহিকৈ গুৰি কৰা ওটমিল যাক এজন ব্যক্তিয়ে পানীত দ্ৰৱীভূত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত হোৱা দ্ৰৱণে ছালৰ পৃষ্ঠত এক সুৰক্ষা মূলক বাধা সৃষ্টি কৰে, যি আৰ্দ্ৰতা বন্ধ কৰাত সহায় কৰে। ক’লইডেল ওটমিলে শুষ্কতা আৰু খজুৱতিৰ পৰা সকাহ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে। ক’লইডেল ওটমিলত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণাগুণো আছে, যি দুয়োটাই ছালৰ জ্বলা-পোৰা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। 

ক্ৰীম আৰু লোচনত ক’লইডেল ওটমিল বহুলভাৱে উপলব্ধ। বৈকল্পিকভাৱে, এজন ব্যক্তিয়ে মিহি গুৰি খিনি পোনপটীয়াকৈ গা ধোৱা পানীত যোগ দিব পাৰে।

৫. আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ (Apple Cider Vinegar)

আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰত এচিটিক এচিড থাকে, যাক প্ৰাকৃতিক ঘাঁ বীজাণুনাশক আৰু এণ্টিচেপ্টিক হিচাপে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ খজুৱতি হোৱা মূৰৰ ছালৰ পৰা সকাহ দিয়াত বিশেষভাৱে সহায়ক হ’ব পাৰে।

1-ৰ পৰা 1 অনুপাত ব্যৱহাৰ কৰি পানীত ভিনেগাৰ পাতল কৰক। মূৰৰ ছালত দ্ৰৱণটো প্ৰয়োগ কৰক আৰু কুহুমীয়া পানীৰে লাহেকৈ পানী দিয়াৰ আগতে ইয়াক শুকাবলৈ দিয়ক।

ভিনেগাৰে খোলা ঘাঁত জ্বলা-পোৰা কৰিব পাৰে। ফাটি যোৱা আৰু ৰক্তক্ষৰণ হোৱা ছালথকা লোকসকলে এই চিকিৎসা পৰিহাৰ কৰা উচিত।

৬. বেকিং চʼডা (Baking Soda)

বেকিং চডাৰ এণ্টিফাংগাল গুণ আছে, আৰু গৱেষণাই পৰামৰ্শ দিয়ে যে ই ভেঁকুৰৰ ছালৰ বিভিন্ন স্থিতিৰ বাবে এক কাৰ্যকৰী চিকিৎসা, যাৰ বহুতে খজুৱতি সৃষ্টি কৰিব পাৰে। আপোনি ইয়াক দুই ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে-

  • গা ধোৱা গৰম পানীত এক কাপ বেকিং চডাৰ এক-চতুৰ্থাংশ যোগ দিয়ক। 
  • বেকিং চডাটো অলপ পানীৰ সৈতে মিহলি কৰি পেষ্ট এটা তৈয়াৰ কৰক আৰু ইয়াক খজুৱতি হোৱা স্থানত পোনপটীয়াকৈ প্ৰয়োগ কৰক।

৭. ময়েশ্চাৰাইজিং (Moisturizing)

ময়েশ্চাৰাইজাৰ, যেনে ক্ৰীম আৰু লোচন, ছালৰ আটাইতকৈ বাহিৰৰ স্তৰটো হাইড্ৰেট কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এইবোৰ প্ৰায়ে ছালৰ স্থিতি নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় যি খজুৱতি আৰু শুষ্কতাৰ কাৰণ হয়। এটা ভাল ময়েশ্চাৰাইজাৰত হিউমেকটেণ্ট আৰু এমোলিয়েণ্ট থাকিব। হিউমেক্টেণ্টে ছালত পানী টানি আনে, আনহাতে এমোলিয়েণ্টে ছালৰ পৃষ্ঠৰ ওপৰত এক সুৰক্ষামূলক চলচ্চিত্ৰ গঠন কৰে, যি আৰ্দ্ৰতা বন্ধ কৰাত সহায় কৰে।

উচ্চ তেলৰ পৰিমাণৰ সৈতে ময়েশ্চাৰাইজাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব। যেতিয়াই পানীৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে হাতবোৰ ময়েশ্চাৰাইজ কৰক। ছালখন ৰাতিটো হাইড্ৰেটেড হৈ থকাত সহায় কৰিবলৈ বিচনালৈ যোৱাৰ আগতে ময়েশ্চাৰাইজ কৰক।

প্ৰতিৰোধ | Prevention

  • গৰম পানীৰে গা ধোৱা বন্ধ কৰক- গৰম পানীত গা ধোৱা, ছালৰ পৰা আৰ্দ্ৰতা আঁতৰ কৰক, যাৰ ফলত শুষ্কতা, ৰঙা পৰা আৰু খজুৱতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক হয়।
  • খজুৱতি হোৱা ছালৰ যত্নৰ সামগ্ৰী পৰিহাৰ কৰিব- কিছুমান ছালৰ যত্নৰ সামগ্ৰীত এডিটিভ থাকে, যেনে সুগন্ধি আৰু কৃত্ৰিম ৰং, যি ছালৰ জ্বলা-পোৰা কৰিব পাৰে বা অৱনতি কৰিব পাৰে।
  • খজুৱতি বা সংবেদনশীল ছাল থকা লোকসকলে সুগন্ধি-মুক্ত আৰু ৰং-মুক্ত ছালৰ যত্নৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।
  • সংশ্লেষিত আঁহ আৰু ঊণ পৰিহাৰ কৰিব- ঊণ বা সংশ্লেষিত আঁহৰ পৰা তৈয়াৰ কৰা কাপোৰছালৰ বিপৰীতে খহটা অনুভৱ কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত খজুৱতি আৰু জ্বলা-পোৰা হয়। কিছুমান লোক আনতকৈ অধিক সংবেদনশীল।
  • খজুৱতি হোৱা ছালথকা লোকসকলে যেতিয়াই সম্ভৱ হয় ঢিলা-ফিটিং কপাহৰ পোছাক পিন্ধিব পাৰে। কপাহে ছালক উশাহ ল’বলৈ দিয়ে আৰু অত্যাধিক গৰম হোৱা প্ৰতিহত কৰে।
  • চাপ হ্ৰাস কৰক- অধ্যয়নে দেখুৱায় যে মানসিক চাপৰ ফলত খজুৱতি বিশ্বস্ত উৎস আৰম্ভ হ’ব পাৰে। চাপৰ সময়ত বৰ্ধিত খজুৱতি অনুভৱ কৰা লোকসকলে নিৰ্দিষ্ট চাপ হ্ৰাস কৌশল, যেনে যোগ আৰু মনোযোগ ধ্যান চেষ্টা কৰাৰ দ্বাৰা লাভান্বিত হ’ব পাৰে।

জটিলতা | Complication

খজুৱতি Itching হোৱা ছাল যি গুৰুতৰ বা ছয় সপ্তাহতকৈ অধিক সময় থাকে (দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰুৰিটাছ) আপোনাৰ জীৱনৰ মানদণ্ড প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। ই আপোনাৰ টোপনিত বাধা দিব পাৰে বা উদ্বেগ বা হতাশাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। দীঘলীয়া খজুৱতি আৰু খজুৱতিৰ ফলত খজুৱতিৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি হ’ব পাৰে, যাৰ ফলত ছালৰ আঘাত, সংক্ৰমণ আৰু দাগ হ’ব পাৰে।

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত খজুৱতিৰ Itching সমস্যা, ইয়াৰ প্ৰতিকাৰ, প্ৰতিৰোধ আদিৰ লগতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বৰ্ণনা, কৰা হৈছে। এই তথ্যবোৰৰ নিৰ্ভৰযোগ্য উৎস আধাৰিত। মনত ৰাখিব যে খজুৱতিয়ে কিছু অন্তৰনিহিত ৰোগো সূচাব পাৰে। সেয়ে ঘৰুৱা উপায়বোৰ সহায়ক নহʼলে অথবা খজুৱতি অধিক গুৰুতৰ হʼলে অনিপলমে বিশেষজ্ঞৰ কাষ চাপক। 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top