Health Benefits of Dragon fruit | ড্ৰেগন ফলৰ উপকাৰিতা

ড্ৰেগন ফল হৈছে এবিধ পুষ্টিকৰ ৰসাল ফল যি বহুতো পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ। ড্ৰেগন ‘Cactaceae’ পৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত উদ্ভিদ। এই ফলৰ খেতি মেক্সিকো, দক্ষিণ-পূব এছিয়া, ভাৰত, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, কেৰিবিয়ান, অষ্ট্ৰেলিয়া, মেছোমেৰিকা আৰু সমগ্ৰ ক্ৰান্তীয় আৰু উপ-ক্ৰান্তীয় বিশ্ব অঞ্চলত কৰা হয়। ই হৈছে এক অনন্য ৰূপ, মুচমুচে গাঁথনি আৰু মিঠা সোৱাদৰ সৈতে এক ক্ৰান্তীয় ফল। এই ফলৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্টে আপোনাৰ কৰ্কট ৰোগ আৰু ডায়েবেটিচৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ড্ৰেগন ফল হৈছে Monounsaturated  চৰ্বিৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস আৰু সেয়েহে হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বজাই ৰখাত সহায় কৰে। বেয়া কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কৰা আৰু ভাল কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ পূৰণ কৰাৰ প্ৰাকৃতিক ক্ষমতা আছে। সেয়েহে, আহাৰত ড্ৰেগন ফল অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে আপোনাক কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্য সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰাত সহায় কৰে। ই হৃদযন্ত্ৰৰ চাৰিওফালে স্বাস্থ্যকৰ কলাও বজাই ৰাখে আৰু সেয়েহে ৰক্তচাপ আৰু অন্যান্য কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ বিকাৰ হ্ৰাস কৰে। ই উচ্চ পৰিমাণৰ অক্সিডেটিভ চাপ হ্ৰাস কৰে আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। এই প্ৰৱন্ধটিত ড্ৰেগন  ফলৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় উপকাৰিতা Health Benefits of Dragon fruit বিষয়ে সাম্যক তথ্য বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

Health Benefits of Dragon fruit | ড্ৰেগন ফলৰ উপকাৰিতা
Join Telegram channel

Read also: Fruits To Avoid at Bedtime | শোৱাৰ সময়ত পৰিহাৰ কৰিব লগা ফল

উদ্ভিদ বিৱৰণ | Plant Description

ড্ৰেগন উদ্ভিদ হৈছে এক দ্ৰাক্ষালতাৰ দৰে কেকটাছ যাক প্ৰায়ে নিশা ফুলৰ আলংকাৰিক উদ্ভিদ আৰু ফলৰ শস্য হিচাপে খেতি কৰা হয়। ফলটো অত্যন্ত আলংকাৰিক, উজ্জ্বল ৰঙা ছালৰ সৈতে, সেউজীয়া বাকলিৰে সজ্জিত। মঙহাল অংশটো বগা, ৰসাল আৰু সোৱাদত সুস্বাদু, আৰু ফলৰ ভিতৰত অসংখ্য ক’লা বীজ থাকে।

১০০ গ্ৰাম ড্ৰেগন ফলৰ পুষ্টিৰ মূল্য | Nutritional Value of per 100g of Dragon fruit 

  • Energy- 1,100 kj
  • Carbohydrates- 82.14 g
  • Sugars-   82.14 g
  • Dietary Fibre- 1.8 g
  • Protein- 3.57 g
  • Vitamin C- 9.2 mg

Minerals

  • Calcium- 107 mg
  • Sodium- 39 mg

ড্ৰেগন ফলৰ ভিন্ন আঞ্চলিক নাম | Different Regional Names of Dragon fruit

  • ইংৰাজী ভাষাত : Dragon Fruit
  • তামিল ভাষাত: Aalippazham
  • মালায়ালম ভাষাত: Pithaya
  • তেলুগু ভাষাত: piaya
  • কানন্নাড়া ভাষাত : pitaya
  • হিন্দী ভাষাত: pitaya
  • বাংলা ভাষাত: Dragon fruit
  • গুজৰাটী ভাষাত: kamlam

ড্ৰেগন ফলৰ জীৱবৈজ্ঞানিক শ্ৰেণীবিভাজন | Scientific Classification of Dragon fruit

  • Kingdom: Planta
  • Clade: Tracheophytes
  • Clade: Angiosperms
  • Clade: Eudicots
  • Order: Caryophyllales
  • Family: Cactaceae
  • Subfamily: Cactoideae
  • Genus: Selenicereus
  • Species: S. undatus
  • Scientific name: Selenicereus undatus

ড্ৰেগন ফলৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা | Health Benefits of Dragon fruit 

১. ডায়েবেটিচৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে (Reduce risk of Diabetes)

আহাৰৰ আঁহে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ বজাই ৰখাত সহায় কৰে। ড্ৰেগন ফলত আঁহৰ উচ্চ পৰিমাণ থাকে যিয়ে আপোনাৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ সন্তুলিত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এই ফলৰ নিয়মিয়া সেৱনে আপোনাৰ উচ্চ ৰক্ত শৰ্কৰা ৰোধ কৰিব পাৰে।

২. কৰ্কট ৰোগৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰে (Reduces Risks of Cancer)

এই ফলটোত কৰ্কট ৰোধী গুণ থাকে যিয়ে বৃহদান্ত্ৰৰ কৰ্কট ৰোগৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ভিটামিন চি-ৰ উচ্চ উৎসই ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। ভিটামিন চি হৈছে এক শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্ট যিয়ে আপোনাক দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগ যেনে- ডায়েবেটিচ বা মধুমেহ, আলঝেইমাৰ, পাৰ্কিনছন, কৰ্কট আদিৰ পৰা আতৰি থকাত সহায় কৰিব।

৩.  ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে (Helps boost Immunity)

এই ফলটোত উচ্চ পৰিমাণৰ ভিটামিনচ চি থাকে যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু আপোনাক স্বাস্থ্যৱান হৈ থকাত সহায় কৰে। অধিক ভিটামিন চি-ৰ অৰ্থ হৈছে যে আপোনাৰ শৰীৰে মাৰাত্মক সংক্ৰমণ (যিবোৰৰ প্ৰতি আপোনাৰ প্ৰৱণতা বেছি)-ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ সক্ষম হ’ব পাৰে। 

৪. হজমৰ বাবে ভাল (Good for Digestion)

এই ফলটোত অলিগোচেকাৰাইড (এক কাৰ্বোহাইড্ৰেট)-ৰ এক সমৃদ্ধ উৎস যিয়ে ভাল বেক্টেৰিয়াৰ বিকাশত সহায় কৰে, যি মসৃণ হজমত সহায় কৰে। ইয়াত উচ্চ আঁহেৰে ভৰপূৰ যি পাচন স্বাস্থ্যত সহায় কৰে, কৰ্কট ৰোগ আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

৫. ছালৰ সমস্যা প্ৰশমিত  কৰে  (Soothes Skin Problems)

ড্ৰেগন ফলত ভিটামিন চি সমৃদ্ধ, আৰু ই ব্রণৰ বাবে এক উৎকৃষ্ট প্ৰতিকাৰ হিচাপে কাম কৰে। ই চানবাৰ্ন হোৱা ছালকো শান্ত কৰিব পাৰে আৰু ছালক ময়েশ্চাৰাইজ কৰাত সহায় কৰে কিয়নো ইয়াত ভিটামিন বি-৩ পোৱা যায়। যেতিয়া ইয়াক তিয়ঁহৰ ৰস আৰু মৌৰ সৈতে মিহলি কৰা হয়, ড্ৰেগন ফলে পোৰা ছাল শান্ত কৰাত সহায় কৰে।

৬. বৃদ্ধ ছালৰ সৈতে যুঁজ দিয়ে (Fights Ageing Skin)

চাপ, প্ৰদূষণ আৰু অন্যান্য কাৰক (যেনে- কম পুষ্টিৰ আহাৰ) -ৰ ফলত ছালৰ বয়স বৃদ্ধিৰ গতি দ্ৰুততৰ হ’ব পাৰে। অৱশ্যে, ই হৈছে এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক সমৃদ্ধ উৎস যিয়ে চানবাৰ্ণ, শুকান ছাল আৰু ব্রণৰ চিকিৎসা কৰিব পাৰে। ইয়াৰ ভিটামিন চি-ৰ সমলে উজ্জ্বল ছালক প্ৰেৰিত কৰে। আপুনি ড্ৰেগন ফলৰ ৰস প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে আৰু উজ্জ্বল ছালৰ বাবে দিনত এবাৰ কৈ খাব পাৰে।

৭.  চুলিৰ বাবে ভাল (Good for Hair)

ডাঠ, ক’লা আৰু চকচকীয়া চুলিৰ বাবে প্ৰতিদিনে এবাৰকৈ এগিলাচ গাখীৰ (২৫০ মিলি)ৰ সৈতে ড্ৰেগন ফলৰ পাউডাৰ মিহলি কৰি খাব ই আপোনাৰ চুলি ভাল কৰিব। এই ফলৰ নিষ্কাশন পাউডাৰ ৰূপতো পোৱা যায় যি পুষ্টিৰ উচ্চ উৎসই আৰু কৃত্ৰিম চুলিৰ ৰঙৰ ফলত হোৱা চুলিৰ ক্ষতি হ্ৰাস কৰাত আৰু চুলিৰ গাঁথনি উন্নত কৰাত সহায়ক। 

8. স্বাস্থ্যকৰ হাড় (Healthy Bones)

হাড়ৰ ভাল স্বাস্থ্যই বহুতো কাৰক যেনে আঘাত, গাঁঠিৰ বিষ আদি পৰিহাৰ কৰাত অৰিহণা যোগাব পাৰে। এই চুপাৰফ্ৰুটত  মেগনেছিয়াম থাকে যিয়ে হাড়ক শক্তিশালী কৰি তুলে। 

৯. চকুৰ বাবে ভাল (Good for Eyes)

এই ফলটোত বিটা-কেৰোটিন থাকে (ফলটোক ইয়াৰ ৰং প্ৰদান কৰা ৰঞ্জক) যিয়ে চকুৰ সমস্যা যেনে- ছানি আৰু মেকুলাৰ ডিজেনাৰেচন প্ৰতিৰোধ কৰে। ইয়াৰ বাবে দৈনিক ২২০ গ্ৰাম ড্ৰেগন ফলেই যথেষ্ট।

১০. গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত ভাল (Good During Pregnancy)

এই ফলটোত ভিটামিন বি, ফলেট আৰু লো থাকে যিয়ে ইয়াক গৰ্ভৱতী মাতৃসকলৰ বাবে এক আদৰ্শ ফল কৰি তোলে। বি ভিটামিন আৰু ফলেটে জন্মগত বিকাৰ প্ৰতিহত কৰে আৰু গৰ্ভধাৰণৰ সময়ত শক্তি বৃদ্ধি কৰে। ইয়াৰ কেলচিয়ামৰ পৰিমাণ ভ্ৰূণৰ হাড়ৰ বিকাশৰ বাবে দায়বদ্ধ। ইয়াৰ মেগনেছিয়ামৰ সমলে মহিলাসকলৰ ৰজোনিবৃত্তিৰ পিছৰ জটিলতাৰ সৈতে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে।

১১. আৰ্থ্ৰাইটিছ দমন কৰে (Suppresses Arthritis) 

ড্ৰেগন ফলে আৰ্থ্ৰাইটিছৰ লক্ষণ যেনে প্ৰদাহ আৰু জঠৰতা হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। আৰ্থ্ৰাইটিছ থকা লোকসকলৰ বাবে ড্ৰেগন ফলৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ ইমানেই ভাল যে ফলটোক “প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী ফল” বুলি পুনৰ নামকৰণ কৰা হৈছে।

১২. ওজন নিয়ন্ত্ৰনত সহায় কৰে (Helps in Weight Management)

ড্ৰেগন ফল হৈছে এক উৎকৃষ্ট উপাদান আৰু ইয়াক ওজন হ্ৰাস কৰা আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰি, কিয়নো ইয়াত কলেষ্টেৰলৰ পৰিমাণ অতি কম। ড্ৰেগন ফলে আপোনাক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে পূৰ্ণতাৰ অনুভৱ দিয়ে আৰু আঁহৰ পৰিমাণে বিপাকীয় হাৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে আৰু এনেদৰে ওজন নিয়ন্ত্ৰণত সহায় কৰে।

১৩. স্বাস্থ্যকৰ  হৃদযন্ত্ৰ (Healthy Heart)

ড্ৰেগন ফল হৈছে ফ্লেভোনইডৰ এক ভাল উৎস।  ফ্লেভোনইড (Flavonoid) হৈছে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট ৰঞ্জক যিয়ে হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়। ৰঙা মণ্ডৰ ড্ৰেগন ফলত বিশেষকৈ বেটালাইন থাকে, যিয়ে ইয়াৰ স্বকীয় ৰং প্ৰদান কৰে আৰু  LDL  (Bad) কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাৰ ক্ষমতা বহন কৰে। সুস্বাদু বীজবোৰত অমেগা-৩ আৰু অমেগা-৯ চৰ্বি থাকে, যি আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰৰ বাবে ভাল আৰু আন বহুতো লাভালাভ প্ৰদান কৰে।

ড্ৰেগন ফলৰ ব্যৱহাৰ | Uses of Dragon Fruit

ড্ৰেগন ফলক অন্য ফলৰ দৰে সতেজ খাব পাৰি। অথবা আপোনি ইয়াৰ ৰস উলিয়াই ৰস পান কৰিব পাৰে। ইয়াক স্মুদি বনায়ো খোৱা হয়।

ড্ৰেগন ফলৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side effects of Dragon Fruit

ড্ৰেগন ফলৰ উপকাৰিতা থকাৰ লগতে কিছুমান অপকাৰিতাও আছে। এই সমূহ হৈছে – ড্ৰেগন ফল খোৱাৰ ফলত ডায়েৰিয়া হ’ব পাৰে। অত্যাধিক পৰিমাণে সেৱন কৰিলে ড্ৰেগন ফল ক্ষতিকাৰক। কিছুমান লোকৰ ড্ৰেগন ফল খোৱাৰ ফলত এলাৰ্জিক প্ৰতিক্ৰিয়াৰ লক্ষণ বিকশিত হয়, এনে ক্ষেত্ৰত এই ফল খোৱা পৰিহাৰ কৰা উচিত।

খাদ্য এলাৰ্জিৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত থাকিব পাৰে: 

  • মুখত জিনজিননি বা খজুৱতি অনুভৱ (Tingling or itchy sensation in the mouth)
  • হাইভচ (Hives)
  • ওঁঠ বা জিভা ফুলা (Swelling of the lips or tongue)
  • ওকালি অহা বা বমি হোৱা (Nausea or vomit)
  • হুইজিং (Wheezing)

NOTE:  ড্ৰেগন  ফলৰ উপকাৰিতা Health Benefits of Dragon fruit আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা তথ্য। ৰোগ নিৰাময়ত ঔষধী ক্ষেত্ৰত ড্ৰেগন ফল ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণী | Conclusion

এই প্ৰৱন্টিৰ দ্বাৰা আপোনালোকে নিশ্চয় ড্ৰেগন ফলৰ উপকাৰিতা Health Benefits of Dragon fruit সম্বন্ধে এক সাম্যক পৰিচয় পালে। ড্ৰেগন ফলৰ উপকাৰিতা Health Benefits of Dragon fruit, ব্যৱহাৰ, উপাদান, ভিন্ন ভাষিক নাম, অপকাৰীতা তথা অনান্য গুণাগুণৰ বিষয়ে জানিবলৈ পালে। আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক বিভিন্ন ধৰণৰ সমস্যাত ভিন্ন ধৰণে উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ।

FAQ

প্ৰশ্ন: ড্ৰেগন ফল কোন খন দেশৰ স্থানীয়?

উত্তৰ: এই ফলটো মধ্য আৰু দক্ষিণ আমেৰিকাৰ স্থানীয়। বৰ্তমান ইয়াৰ খেতি মেক্সিকো, দক্ষিণ-পূব এছিয়া, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰ, ভাৰত,  কেৰিবিয়ান, অষ্ট্ৰেলিয়া, মেছোমেৰিকা আৰু সমগ্ৰ ক্ৰান্তীয় আৰু উপ-ক্ৰান্তীয় অঞ্চলত কৰা হয়।

প্ৰশ্ন: ড্ৰেগন ফল ছালৰ সমস্যাৰ বাবে ভালনে?

উত্তৰ: ড্ৰেগন ফল ভিটামিন চি সমৃদ্ধ, আৰু ই ব্রণৰ বাবে এক ভাল প্ৰতিকাৰ হিচাপে কাম কৰে। ই সূৰ্যৰ পোৰা ছালকো শান্ত কৰিব পাৰে আৰু ছালক ময়েশ্চাৰাইজ কৰাত সহায় কৰে কিয়নো ই ভিটামিন বি-৩ ৰে সমৃদ্ধ। তিয়ঁহৰ ৰস আৰু মৌৰ সৈতে মিহলি কৰি প্ৰয়োগ কৰিলে ড্ৰেগন ফলে পোৰা ছাল শান্ত কৰাত সহায় কৰে।

প্ৰশ্ন: ড্ৰেগন ফলক হিন্দীত কি বুলি কোৱা হয়?

উত্তৰ: ড্ৰেগন ফলক হিন্দীত ‘Pitaya’ বুলি কোৱা হয়।

প্ৰশ্ন: ড্ৰেগন কোন পৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত উদ্ভিদ?

উত্তৰ: ড্ৰেগন ‘Cactaceae’ পৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত উদ্ভিদ।

প্ৰশ্ন: ড্ৰেগন ফলৰ বৈজ্ঞনিক নাম কি?

উত্তৰ:  ড্ৰেগন ফলৰ বৈজ্ঞানিক নাম হ’ল –  ‘Selenicereus undatus’

Read also: Healthy Dried Fruits for Bedtime | শোৱাৰ সময়ত খোৱা স্বাস্থ্যকৰ শুকান ফল 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top