Health Benefits of Sorghum | জোৱাৰৰ স্বাস্থ্যজনিত  লাভালাভ

জোৱাৰ হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ শস্য যি দীৰ্ঘদিন ধৰি কিছুমান আহাৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি আহিছে।জোৱাৰৰ লাভালাভবোৰৰ ভিতৰত আছে গ্লুটেন-মুক্ত, আঁহেৰে সমৃদ্ধ, ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বাবে উৎকৃষ্ট খাদ্য, প্ৰ’টিনৰ উৎস, অত্যাৱশ্যকীয় খনিজ পদাৰ্থৰে ভৰা, হাড়ৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে, পাচন তন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য সংৰক্ষণ কৰে, নিৰামিষভোজী আৰু ভেগানসকলৰ বাবে প্ৰ’টিনৰ উৎকৃষ্ট উৎস, এণ্টিঅক্সিডেণ্টসমৃদ্ধ, অত্যাধিক বহুমুখী শস্য, আৰু অন্যান্য শস্যতকৈ অধিক বহনক্ষম।জোৱাৰৰ বহুতো স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে। ই হৈছে এক অ-ঘেঁহুশস্য যি চিলিয়াক ৰোগ থকা লোকসকলক আহাৰৰ বিকল্প প্ৰদান কৰে, ডায়েবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, আৰু অন্যান্য লাভালাভৰ ভিতৰত হজম স্বাস্থ্য উন্নত কৰিব পাৰে। ই ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ এক ভাল উৎস, ইয়াত উচ্চ পৰিমাণৰ আহাৰত আঁহ থাকে, এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক সমৃদ্ধ উৎস, টিউমাৰৰ বিকাশ প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে। উক্ত প্ৰৱন্ধটিত জোৱাৰৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ Health Benefits of Sorghum  বিষয়ে আলোচনা আগবঢ়োৱা হৈছে।

Health Benefits of Sorghum | জোৱাৰৰ স্বাস্থ্যজনিত  লাভালাভ
Join Telegram channel

Rad also: Health Benefits of Wild Rice | বনৰীয়া চাউলৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ

জোৱাৰৰ  লাভালাভ  আৰু  ব্যৱহাৰ | Health Benefits and uses of Sorghum

. ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ ভাল উৎস (good source of vitamins and minerals)

অন্যান্য খাদ্যশস্যৰ দৰে জোৱাৰ, চৰ্বি-দ্ৰৱণীয় আৰু B-জটিল ভিটামিনৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস। সকলো বি ভিটামিনৰ ভিতৰত অৰ্থাৎ থায়ামাইন, ৰিবোফ্লেভিন আৰু জোৱাৰত নিয়াচিনৰ ঘনত্ব মাকৈৰ সৈতে তুলনীয় আছিল। ই খনিজ পদাৰ্থৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উৎস আৰু সেইবোৰৰ ভিতৰত, ফছফৰাছ হৈছে আটাইতকৈ প্ৰচুৰ। খনিজ আৰু ভিটামিন পেৰিকাৰ্প আৰু বীজাণুত অৱস্থিত; সেয়েহে, পৰিশোধিত জোৱাৰ সামগ্ৰীবোৰে এই গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিবোৰৰ কিছু অংশ হেৰুৱায়। এই সকলোবোৰ পুষ্টিয়ে শৰীৰৰ ভিতৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰ্যকলাপ বোৰ বজাই ৰখাত সহায় কৰে।

২. উচ্চ পৰিমাণৰ আহাৰৰ আঁহ থাকে (contain high content of dietary fibers)

জোৱাৰ হৈছে আহাৰৰ আঁহৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ উৎস। জোৱাৰৰ কোনো অখাদ্য হুল নাই আৰু সেয়েহে গোটেই শস্যটো খাব পাৰি। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে ই আন বহুতো গুৰুত্বপূৰ্ণ পুষ্টিৰ উপৰিও আৰু অধিক আঁহ যোগান ধৰে। হজম, হৰমন উৎপাদন আৰু কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে জোৱাৰৰ উচ্চ-আঁহৰ পৰিমাণ গুৰুত্বপূৰ্ণ।

. এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ সমৃদ্ধ উৎস (rich source of antioxidants)

জোৱাৰৰ পেৰিকাৰ্পত পলিফেনল যৌগ থাকে যি ভাল স্বাস্থ্য-সুৰক্ষামূলক প্ৰভাৱ পেলায় যি অধিক জনপ্ৰিয় খোৱা শস্য, ফল আৰু পাচলিতকৈ উৎকৃষ্ট। জোৱাৰৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট কাৰ্যকলাপ আন কিছুমান সম্পূৰ্ণ শস্যতকৈ 3-4 গুণ বেছি। ক’লা জোৱাৰ বিশেষকৈ এণ্টিঅক্সিডেণ্টত সমৃদ্ধ কাৰণ ইয়াৰ এন্থোচাইনিনৰ উচ্চ পৰিমাণ। জোৱাৰত পোৱা এণ্টিঅক্সিডেণ্টবোৰৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী, কৰ্কট ৰোধী, ডায়েবেটিক-প্ৰতিৰোধী প্ৰভাৱ থাকে।

. ডায়েবেটিচ ৰোগীৰ বাবে  লাভালাভ (benefits for diabetes patients)

ডায়েবেটিচ হৈছে এক স্থিতি যি উচ্চ স্তৰৰ গ্লুকোজ আৰু শৰীৰত ইনচুলিনৰ প্ৰতি কম সংবেদনশীলতাৰ বাবে হয়। জোৱাৰশস্যৰ শ্বেতসাৰ আন খাদ্যশস্যৰ তুলনাত অধিক লাহে লাহে হজম হয়। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে যে জোৱাৰ ব্ৰাণৰ টেনিন যৌগবোৰে এমাইলেজৰ ওপৰত এক ইনহিবিটৰী প্ৰভাৱ পেলায় যি শ্বেতসাৰৰ হাইড্ৰলাইচিছ আৰু তেজৰ প্ৰবাহত গ্লুকোজ শোষণ হ্ৰাস কৰে। ডায়েবেটৰ বাবে জোৱাৰ ভাল কিয়নো ই নিম্ন গ্লাইকেমিক সূচক খাদ্য হিচাপে কাম কৰে। ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ উন্নতনিয়ন্ত্ৰণ আৰু ডায়েবেটিক ৰোগীৰ বাবে ইনচুলিন সংবেদনশীলতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে জোৱাৰ সেৱন কৰাটো উপকাৰী।

. ওজন হ্ৰাসৰ বাবে লাভালাভ (Helps Weight Loss)

জোৱাৰ হৈছে আহাৰৰ আঁহৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস আৰু এই আঁহে পেটৰ পৰিপূৰ্ণতাৰ অনুভূতিৰ দ্বাৰা খাদ্য গ্ৰহণ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত তৃপ্তিঅনুভৱ বৃদ্ধি হয় যাৰ ফলত খাদ্য গ্ৰহণ হ্ৰাস হয়। জোৱাৰ  নিজেই এটা নিম্ন গ্লাইকেমিক সূচক খাদ্য। দৈনিক আহাৰৰ অংশ হিচাপে জোৱাৰ গ্ৰহণ কৰিলে শৰীৰৰ ওজন ভালদৰে নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

. পাচন তন্ত্ৰ উন্নত কৰে (Improves Digestive System)

জোৱাৰত উচ্চ আহাৰৰ আঁহৰ পৰিমাণেও হজম উন্নত কৰাত সহায় কৰে। আঁহ হৈছে এক বাল্কিং এজেণ্ট যি শৌচক পাচন নলীৰ মাজেৰে মসৃণভাৱে পাৰ হোৱাত সহায় কৰে। গোটেই শস্যই হজমৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু ডায়েৰিয়া, ফুলা, পেটৰ বিষ আৰু কোষ্ঠকাঠিন্যৰ দৰে স্থিতিৰ চিকিৎসা কৰাত সহায় কৰে।

. হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে (Improve heart health)

জোৱাৰত আঁহৰ প্ৰাচুৰ্যই শৰীৰত LDL(বা বেয়া কলেষ্টেৰল) স্তৰ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে, এনেদৰে হৃদআক্ৰমণৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। জোৱাৰৰ কলেষ্টেৰল হ্ৰাস কাৰী গুণাগুণে তেজৰ প্ৰবাহ, ধমনীস্ক্লেৰোচিছ আৰু প্লেক গঠনত বাধা ৰখাৰ সম্ভাৱনাও হ্ৰাস কৰে।

গোটেই শস্যত মেগনেছিয়াম, লো, আৰু ভিটামিন বি আৰু ই আদিৰ দৰে পুষ্টিৰ উপৰিও এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে। ফলস্বৰূপে, ই কেইবাটাও কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ স্থিতি পৰিহাৰ কৰাত সহায় কৰে। জোৱাৰে শৰীৰত HDL স্তৰ উন্নত কৰাৰ সময়ত প্লাজমা LDL কলেষ্টেৰলৰ ঘনত্ব নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে।

. শক্তিৰ স্তৰ উন্নত কৰে (Improves Energy Levels)

জোৱাৰত উচ্চ পৰিমাণৰ নিয়াচিন (বা ভিটামিন বি3) থাকে। বি ভিটামিন শৰীৰৰ দ্বাৰা ব্যৱহাৰযোগ্য খাদ্যক শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰাত অবিচ্ছেদ্য। নিয়াচিনে নিশ্চিত কৰে যে শৰীৰত শক্তিৰ স্তৰ হঠাতে শক্তিৰ স্পাইক নিৰীক্ষণ কৰাৰ সলনি গোটেই দিনটো স্থিৰ থাকে। নিয়াচিনৰ এক সমৃদ্ধ উৎস, জোৱাৰৰ একক সেৱা অনুমোদিত দৈনিক গ্ৰহণৰ 28% হয়।

৯. ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি কৰে (Boost blood circulation)

লো আৰু তাম হৈছে জোৱাৰত পোৱা দুটা অত্যাৱশ্যকীয় খনিজ। এই খনিজ পদাৰ্থবোৰে শৰীৰৰ ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিবলৈ একত্ৰিত হয়। শৰীৰত লোহিত ৰক্ত কণিকা বিকশিত কৰাৰ বাবে লো গুৰুত্বপূৰ্ণ, আনহাতে তামে শৰীৰত লো শোষণ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। এনেদৰে, শস্য সেৱনে লোহিত ৰক্ত কণিকাৰ বিকাশ উন্নত কৰাত সহায় কৰে।

ই ৰক্তহীনতাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰাৰ লগতে শৰীৰত তেজৰ সামগ্ৰিক সঞ্চালন উন্নত কৰে। জোৱাৰৰ এটা পৰিৱেশনে আপোনাক আপোনাৰ দৈনিক অনুমোদিত তাম গ্ৰহণৰ 58% দিব পাৰে।

১০. হাড়ৰ শক্তি উন্নত কৰে (improves bones strength)

শক্তিশালী হাড়ৰ বাবে কেলচিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম দুয়োটা অত্যাৱশ্যকীয়। মেগনেছিয়ামে শৰীৰত কেলচিয়াম শোষণ উদ্দীপিত কৰে আৰু হাড়ৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে পৰ্যাপ্ত কেলচিয়াম অত্যাৱশ্যকীয় আৰু জোৱাৰত থাকে। কেলচিয়ামৰ অভাৱৰ ফলত অষ্টিওপোৰোচিছ আৰু আৰ্থ্ৰাইটিছ হয়। জোৱাৰ কেলচিয়াম আৰু মেগনেছিয়াম দুয়োটাৰে এটা ভাল উৎস। প্ৰতি 100 গ্ৰাম জোৱাৰে কেলচিয়াম ৰ পৰামৰ্শ দিয়া দৈনিক গ্ৰহণৰ 5% আৰু দৈনিক অনুমোদিত মেগনেছিয়াম গ্ৰহণৰ 40% সন্তোষজনক কৰে।

ব্যৱহাৰ | Uses

জোৱাৰৰ এক চোবাব পৰা গাঁথনি আছে, যি ইয়াক আপোনাৰ সম্পূৰ্ণ শস্য ঘূৰ্ণনত এক সমৃদ্ধ আৰু সন্তোষজনক সংযোজন কৰি তোলে। ইয়াক ওটমিল (Oatmeal) দৰে খাব পাৰি বা ঠাণ্ডা শস্যৰ চালাডত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।  যেতিয়া ময়দা তৈয়াৰ কৰা হয়, সম্পূৰ্ণ শস্যৰ জোৱাৰ হৈছে সম্পূৰ্ণ ঘেঁহুৰ আটাৰ এক উৎকৃষ্ট বিকল্প আৰু ইয়াক পেনকেক বা দ্ৰুত ব্ৰেড তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। ভিন্ন ধৰণৰ খাদ্য সামগ্ৰী সৈতে জোৱাৰ যোগ  কৰি ভিন্ন ধৰণেৰে খাব পাৰি।

পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side effects

জোৱাৰৰ পৰিপক্ক উদ্ভিদ মজলীয়া ব্যৱহাৰৰ বাবে সুৰক্ষিত। অৱশ্যে, মন কৰিব লগীয়া যে হাইড্ৰজেন চাইনাইডৰ উপস্থিতিৰ বাবে জোৱাৰৰ অপৰিপক্ক উদ্ভিদ বিষাক্ত। কম পৰিমাণত, হাইড্ৰজেন চাইনাইডে শ্বসন উদ্দীপিত কৰে আৰু হজম উন্নত কৰে। অৱশ্যে, অতিৰিক্ত পৰিমাণত গ্ৰহণ কৰিলে ই শ্বাসতন্ত্ৰৰ বিফলতা আৰু আনকি মৃত্যুৰ কাৰণ হ’ব পাৰে।

সেয়হে জোৱাৰৰ লাভালাভ Health Benefits of Sorghumআৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা  তথ্য। ৰোগ নিৰাময় ক্ষেত্ৰত  জোৱাৰ ব্যৱহাৰ কৰা আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্ধটিত আলোচনা কৰা তথ্য সমূহৰ দ্বাৰা আপোনালোকক জোৱাৰ স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় লাভালাভৰ Health Benefits of Sorghum বিষয়ে জ্ঞাত কৰা হ’ল। এই প্ৰৱন্ধটিত জোৱাৰৰ লাভালাভ Health Benefits of Sorghum, অপকাৰীতা, ব্যৱহাৰ আৰু অনান্য তথ্য সমূহ আপোনালোকে জানিবলৈ পালে।আশা কৰোঁ উক্ত প্ৰৱন্ধটিত উল্লেখ থকা তথ্য সমূহে আপোনালোকক উপকৃত কৰিব। ধন্যবাদ।

FAQ

. জোৱাৰ খোৱাৰ স্বাস্থ্যৰ লাভালাভবোৰ কি?

উত্তৰ:   জোৱাৰ ফেনোলিক যৌগত সমৃদ্ধ বুলি জনা যায়, যাৰ বহুতে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হিচাপে কাম কৰে। ইয়াৰ এণ্টিঅক্সিডেণ্ট গুণাগুণৰ বাবে ই কিছুমান প্ৰকাৰৰ প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত ভাল বুলিও দেখুওৱা হৈছে। জোৱাৰৰ কেইবাটাও ফেনোলিক যৌগ কৰ্কট ৰোধী প্ৰভাৱৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।

. প্ৰতিদিনে জোৱাৰ খাব পাৰো নেকি?

উত্তৰ:   আপোনাৰ দৈনন্দিন আহাৰত নিয়মীয়া জোৱাৰ যোগ কৰিলে আপোনাৰ পাচন তন্ত্ৰ ভাল  কৰিব পাৰে! জোৱাৰ পৰিৱেশনত দৈনিক অনুমোদিত আঁহৰ 48% থাকে! ফাইবাৰ হৈছে চূড়ান্ত শৰীৰ নিয়ন্ত্ৰক, যি আপোনাৰ পাচন তন্ত্ৰৰ জৰিয়তে খাদ্যক ইয়াৰ গতিপথ তৈয়াৰ কৰাত সহায় কৰে।

. জোৱাৰ যকৃতৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰ:। অংগৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষেত্ৰত, জোৱাৰে ষ্টেটোচিছ হ্ৰাস কৰা দেখা যায়, পাশ্চাত্য শৈলীৰ আহাৰ, ড্ৰাগ থেৰাপী আৰু অতিৰিক্ত সুৰা সেৱনকে ধৰি বিভিন্ন পৰিস্থিতিৰ জৰিয়তে বিপাকক্ৰিয়াৰ ব্যাঘাতৰ বাবে চৰ্বিৰ সৈতে যকৃতৰ কোষৰ অনুপ্ৰৱেশ হ্ৰাস হয়।

. জোৱাৰ ৰুটি ওজন হ্ৰাসৰ বাবে ভাল নেকি?

উত্তৰ: জোৱাৰত আঁহ অধিক থাকে, আৰু ই আপোনাক দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে ভৰ্তি ৰাখে। সেয়েহে, ই অতিৰিক্ত কেলৰি ব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰে আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাত অৰিহণা যোগায়। ইয়াত অত্যাৱশ্যকীয় ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰে সমৃদ্ধ। 

. ৰন্ধাৰ আগতে আপুনি জোৱাৰ তিয়াই ৰাখিব লাগিব নেকি?

উত্তৰ:  জোৱাৰ  শস্যবোৰ ৰাতিটোৰ ভিতৰত তিয়াই ৰন্ধাৰ সময় উন্নত কৰাত সহায় কৰে। তিয়াই থোৱাটোৱে সিহঁতক কোমল আৰু চোবাবলৈ সহজ কৰি তোলে। জোৱাৰবোৰ প্ৰায় 6 ঘণ্টা তিয়াই ৰাখিলে আমাক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ফলাফল পোৱা যায়।

Read also: Health Benefits of Puffed Rice | মুড়িৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top