Health Benefits of Green gram | মগু মাহৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা

মাহজাতীয় শস্য হৈছে ভাৰত তথা অসমৰ  ৰন্ধন প্ৰণালীৰ এক অবিচ্ছেদ্য অংশ, যি এক স্বাস্থ্যকৰ আহাৰ পৰিকল্পনাৰ এক মুখ্য উপাদান। অত্যন্ত সমৃদ্ধ পুষ্টি থকা এনে  মাহ জাতীয় শস্য হৈছে মগুমাহ।  এই  প্ৰৱন্ধটিত মগুমাহৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতাৰ  Health Benefits of Green gram বিষয়ে সাম্যক তথ্য বৰ্ণনা কৰা হৈছে।

Health Benefits of Green gram | মগু মাহৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা
Join Telegram channel

Read also: Health Benefits of Rice Vinegar | চাউলৰ ভিনেগাৰৰ লাভালাভ

মগু মাহ কি? | What is Green gram? 

মগু মাহ হৈছে  Fabaceae  পৰিয়ালৰ এক মাহজাতীয় বাৰ্ষিক উদ্ভিদ যাক ইয়াৰ খোৱা বীজৰ বাবে খেতি কৰা হয়। এইবোৰ প্ৰাচীন কালৰ পৰাই খেতি কৰা হৈছে।মগু মাহউদ্ভিদ ভাৰতৰ স্থানীয়, পিছলৈ চীন আৰু দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ বিভিন্ন অঞ্চললৈ বিয়পি পৰে। এই সৰু, ডিম্বাকৃতিৰ মগুমাহবোৰ ভাৰতীয় ৰন্ধন প্ৰণালীত বহুলভাৱে ব্যৱহৃত হয় আৰু দাইল যোগ নোহোৱাকৈ কোনো আহাৰ সম্পূৰ্ণ নহয়, সেয়া চাউলৰ সৈতে হওঁক বা ৰুটিৰ সৈতে হওঁক ই আহাৰক স্বাস্থ্যকৰ কৰি তোলে। মগুমাহ ভিন্ন ধৰণৰ পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ। মগু মাহৰ বহুতো স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ আছে, যেনে; ওজন নিয়ন্ত্ৰণ, ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। কৰ্কট ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰিব পাৰে, কলেষ্টেৰল আৰু হৃদৰোগৰ বিপদাশংকা হ্ৰাস কৰে, ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে আৰু সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষা দিব পাৰে, ছালৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে, বিষমুক্তকৰণ লাভালাভ প্ৰদান কৰে, PMS syndrome হ্ৰাস কৰে।

উদ্ভিদ বিৱৰণ | Plant description

মগুমাহ উদ্ভিদ বিধ থিয় বা উপ-থিয় বাৰ্ষিক ভেষজ যি ৩০-৯০ চেমি উচ্চতালৈকে ডাঙৰ হয়। মগুমাহে হালধীয়া ফুল প্ৰস্তুত কৰে আৰু তাৰ পিছত দীঘল আৰু নলাকাৰ ফলি থাকে। উদ্ভিদবোৰত উপবৃত্তাকাৰ-ডিম্বাশয় পত্ৰিকাৰ সৈতে ট্ৰাইফলিয়েট বৈকল্পিক পাত থাকে। পাতবোৰ ৫-১৮ চেমি দীঘল আৰু ৩-১৫ চেমি বহল হ’ব পাৰে। হালধীয়া ফুলবোৰ ৪-১২চেমি দীঘল আৰু ৪-৬ মিমি বহল পেণ্ডেণ্ট, ৰৈখিক-চাইলিণ্ড্ৰিক ফলিলৈ বিকশিত হয়। ফলিবোৰ ক’লা, মুগা আৰু শেঁতা ধূসৰ ৰঙৰ। প্ৰতিটো পডত সৰু চাবগ্লোবোজ বা এলিপচইড আকৃতিৰ বীন থাকে। বীজবোৰ ৪-৬ মিমি দীঘল উপবৃত্তৰ, হালধীয়া, সেউজীয়া হালধীয়া, পাতল সেউজীয়া, গাঢ় সেউজীয়া, চকচকে সেউজীয়া, নিস্তেজ সেউজীয়া, মুগা, ক’লা আৰু সেউজীয়া ৰঙৰ ব্যাপকভাৱে পৰিসৰৰ হয়।

১০০ গ্ৰাম মগু মাহৰ পুষ্টিৰ মূল্য | Nutritional value per 100 g of Green gram

Energy1,452 kJ (347 kcal)
Carbohydrates62.62 g
Sugars6.6 g
Dietary fiber16.3 g
Fat1.15 g
Protein28.86 g
VitaminsQuantity%DV
Thiamine (B1)54%0.621 mg
Riboflavin (B2)19%0.233 mg
Niacin (B3)15%2.251 mg
Pantothenic acid (B5)38%1.91 mg
Vitamin B629%0.382 mg
Folate (B9)156%625 μg
Vitamin C6%4.8 mg
Vitamin E3%0.51 mg
Vitamin K9%9 μg
MineralsQuantity%DV
Calcium13%132 mg
Iron52%6.74 mg
Magnesium53%189 mg
Manganese49%1.035 mg
Phosphorus52%367 mg
Potassium27%1246 mg
Zinc28%2.68 mg

মগু মাহৰ ভিন্ন ভাষিক নাম | Different linguistics name of  Green gram

  • ইংৰাজী ভাষাত: Green gram
  • হিন্দী ভাষাত : Moong daal 
  • তেলুগু ভাষাত: Pesara pappu
  • কান্নাড়াভাষাত : Hesaru bele
  • মালায়ালাম ভাষাত:  Parippu
  • তামিল ভাষাত: Paasi paruppu
  • অসমীয়া ভাষাত: Mogu mah

মগু মাহৰ জীৱ বৈজ্ঞানিক শ্ৰেণীবিভাজন | Scientific classification of Green gram

  • Kingdom: Plantae
  • Clade: Tracheophytes
  • Clade: Angiosperms
  • Clade: Eudicots
  • Clade: Rosids
  • Order: Fabales
  • Family: Fabaceae
  • Genus: Vigna
  • Species: V. radiata
  • Scientific name: Vigna radiata

মগু মাহৰ স্বাস্থ্যজনিত উপকাৰিতা আৰু ব্যৱহাৰ | Health benefits and uses of Green gram/Vigna radiata

১. ওজন হ্ৰাস  (Weight Loss)

মগু মাহতউচ্চ পৰিমাণৰ প্ৰ’টিন আৰু আঁহ থাকে। গৱেষকজনে প্ৰতিবেদন দিছে যে যিবোৰ বীনত আঁহ বেছি থাকে সেইবোৰে cholecystokinin বৃদ্ধি কৰে যি টো এটা তৃপ্তিদায়ক হৰমন। আন অধ্যয়নবোৰে দেখুৱায় যে বীনৰ ব্যৱহাৰে তৃপ্তি বৃদ্ধি কৰে। মগু মাহৰদৈনিক গ্ৰহণে খাদ্য গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰে যি ওজন হ্ৰাস বৃদ্ধি কৰে।

২. ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে (Lower blood pressure)

এইটো এটা প্ৰমাণিত সত্য যে মগুমাহবোৰ চৰ্বি নিয়ন্ত্ৰক। তদুপৰি, বৃহৎ পৰিমাণৰ মেগনেছিয়ামৰ উপস্থিতিয়ে ইয়াক এক অতি শক্তিশালী B.P  নিয়ন্ত্ৰক কৰি তোলে। ই তেজত মেগনেছিয়ামৰ স্তৰ বজাই ৰাখে। মেগনেছিয়ামে ৰক্ত নলীবোৰ সহজ কৰে আৰু উচ্চ ৰক্তচাপ হ্ৰাস কৰে। ইয়াৰ ফলত, শৰীৰৰ ৰক্তচাপ নিয়ন্ত্ৰণত থাকে।

৩. কৰ্কট ৰোগৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ সহায় কৰে (Boosts Immunity & Protects Against Infections)

মগু মাহে মুক্ত ৰেডিকেলবোৰ নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। এই মুক্ত ৰেডিকেলবোৰ প্ৰদূষণ, চাপ, অস্বাস্থ্যকৰ জলপান আৰু শৰীৰত বিষাক্ততাৰ দৰে যিকোনো বস্তুৰ ফলাফল হ’ব পাৰে। অস্বাভাৱিক কোষবৃদ্ধিৰ ফলত আনকি কৰ্কট ৰোগ হ’ব পাৰে।।মগুমাহে, যি হৈছে মুক্ত ৰেডিকেলৰ প্ৰাকৃতিক দমনকাৰী, কৰ্কট ৰোগক দূৰত ৰখাৰ বাবে এক ভাল বিকল্প।

৪. ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে আৰু সংক্ৰমণৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে (Boosts Immunity & Protects Against Infections)

মগু মাহত থকা বিভিন্ন ধৰণৰ ফাইটোনিউট্ৰিয়েণ্ট কেৱল প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী নহয় কিন্তু এণ্টি-মাইক্ৰোবাইলও হয়। এইবোৰে ক্ষতিকাৰক বেক্টেৰিয়া আৰু ভাইৰাছসৈতেযুঁজিবলৈ, স্বাস্থ্যকৰ অন্ত্ৰৰ বেক্টেৰিয়া বাহাল ৰখাত আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধক্ষমতাৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। এইবোৰে অনুকূল পাচন নলীৰ স্বাস্থ্য নিশ্চিত কৰে আৰু এনেদৰে সৰ্বোত্তম পুষ্টি শোষণ তৎপৰ কৰে।

৫. ছালৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰে (Improves Skin health)

মগুমাহেমানুহৰ ছালত উজ্জ্বলতা যোগ কৰে। তামৰ উপস্থিতিয়ে বিভিন্ন ফেচ পেক আৰু ফেচ ক্ৰীমত ইয়াৰ ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি কৰে। মগু মাহৰস্ক্ৰাব হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাটোও এটা ভাল বিকল্প। ঘৰত মগু মাহ ব্যৱহাৰ কৰি প্ৰাকৃতিক এক্সফলিয়েটিং ফেচ পেক বনোৱা টো অতি সহজ। নিঃসন্দেহে, ই হৈছে ছাল উজ্জ্বল কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ প্ৰাকৃতিক স্ক্ৰাববোৰৰ ভিতৰত এটা!

৬. বিষাক্ত-বিৰোধী লাভালাভ (Anti-Toxic Benefits)

বিষাক্ততা হৈছে এক গুৰুতৰ সমস্যা আৰু আলচাৰ আৰু কৰ্কট ৰোগকে ধৰি দীৰ্ঘম্যাদী পাৰ্শ্বক্ৰিয়া থাকিব পাৰে। মগু মাহ সেৱনে আপোনাৰ শৰীৰক বিষাক্ত পদাৰ্থৰ পৰা মুক্ত ৰখাত সহায় কৰে। ই শৰীৰৰ সংবহন স্বাস্থ্যো বজাই ৰাখে। ই শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থসহজে বাহিৰ কৰে আৰু মুক্ত ৰেডিকেলৰ গঠন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে।

৭. পি.এম.এছ. লক্ষণবোৰ হ্ৰাস কৰে (Decreases PMS Symptoms)

মগুমাহতপোৱাB জটিল ভিটামিন, বিশেষকৈ ফলেট আৰু বি6, আৰু মেগনেছিয়ামে হৰমনৰ তাৰতম্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে যাৰ ফলত এই PMS লক্ষণবোৰ হয়।

৮. হজম ত সহায় কৰে (Assist digestion)

মগুমাহহজম কৰিবলৈ সহজ আৰু শৰীৰক বিষমুক্ত কৰাত সহায় কৰে। যিহেতু সেইবোৰ তন্তুৰে সমৃদ্ধ, ই হজমত সহায় কৰে আৰু কোষ্ঠকাঠিন্যৰ দৰে I.B.S লক্ষণবোৰ প্ৰতিহত কৰে। ভাৰতত, মগু মাহবোৰ হালধি, ধনিয়া, জিৰা আৰু আদাৰ সৈতে ৰন্ধা হয় যি সোৱাদ যোগ দিয়াত সহায় কৰে আৰু লগতে পেটৰ বিষ আঁতৰ কৰে। 

৯. হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰে (Promotes Heart Health)

মগু মাহতপৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ আহাৰৰ আঁহ আৰু শক্তিশালী এণ্টিঅক্সিডেণ্টে হাইপোলিপিডেমিক প্ৰভাৱ প্ৰদৰ্শন কৰে আৰু LDL কলেষ্টেৰল (বেয়া কলেষ্টেৰল), মুঠ কলেষ্টেৰল আৰু ট্ৰাইগ্লিচাৰাইডৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে আৰু হৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য অনুকূলিত কৰে। অধ্যয়নে এইটোও প্ৰকাশ কৰে যে মাহজাতীয় শস্যই যকৃতৰ ক্ষতি প্ৰতিহত কৰে আৰু যকৃতত চৰ্বি জমা হোৱা হ্ৰাস কৰে আৰু লগতে কলেষ্টেৰল পৰিষ্কাৰ কৰে। মগু মাহআহাৰতযোগদিয়াইহৈছেহৃদযন্ত্ৰৰ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰা আৰু মেদবহুলতা, ডিস্লিপিডেমিয়া, উচ্চ ৰক্তচাপ, প্ৰদাহ আৰু অক্সিডেটিভ ক্ষতি প্ৰতিৰোধ কৰাৰ এক স্বাস্থ্যকৰ উপায় যাৰ ফলত কাৰ্ডিওভাস্কুলাৰ ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি হয়।

১০. ডায়েবেটিচ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে (Manages Diabetes)

মগু মাহতগুৰুত্বপূৰ্ণ আঁহথাকে, বিশেষকৈ দ্ৰৱণীয় ফাইবাৰ পেকটিন আৰু উচ্চ প্ৰ’টিন যি তেজৰ প্ৰবাহত গ্লুকোজ মুকলি হোৱালে লেহেম কৰে আৰু ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখে। গ্লাইকেমিক সূচক কম হোৱাৰ বাবে, ই ইনচুলিন নিঃসৰণ উদ্দীপিত কৰে, শৰীৰত ৰক্ত শৰ্কৰা আৰু চৰ্বিৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰে। তদুপৰি, মগু মাহত থকা এণ্টিঅক্সিডেণ্ট ভাইটেক্সিন আৰু আইচভইটেক্সিনে ইনচুলিনক কাৰ্যকৰীভাৱে কাম কৰাত আৰু ৰক্ত শৰ্কৰাৰ তাৰতম্য প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

১১.জ্ঞানীয় স্বাস্থ্য (Cognitive health)

মগু মাহৰসমৃদ্ধলো য়ে তেজত অক্সিজেন আৰু পুষ্টি আন সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ অঙ্গ আৰু কলালৈ কঢ়িয়াই নিয়াত সহায় কৰে। ই মগজুৰ লগতে প্ৰণালীটোলৈ অক্সিজেনযুক্ত তেজৰ স্থিৰ যোগানত সহায় কৰে। নিয়মীয়া আহাৰত মগু মাহ যোগ কৰিলে দুৰ্বল স্মৃতিশক্তি আৰু একাগ্ৰতা থকা ব্যক্তি এজনে মনোযোগ আৰু মগজুৰ কাৰ্যকলাপ উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, মেঙ্গানিজ সমৃদ্ধ মগুমাহেই স্নায়ুৰ কাৰ্যকলাপ আৰু মস্তিষ্কৰ স্বাস্থ্যউন্নত কৰে।

ব্যৱহাৰ | Uses

মগু মাহবোৰ ৰান্ধি খাব পাৰিপাৰি। ইয়াক মুখ্য ব্যঞ্জন, চুপ, ষ্টু বা মিঠাই হিচাপেও পৰিৱেশন কৰা হয়। বিভাজিত বীজবোৰ দাইল ৰান্ধি খাব পাৰি।। মগুমাহবোৰ ষ্টাৰ্চ নুডলছ হিচাপে সংসাধিত কৰিব পাৰি। মগু মাহৰ পৰা ষ্টাৰ্চৰ নিষ্কাশন জেলি তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

পাৰ্শ্বক্ৰিয়া | Side effects

মগু মাহৰ বহু উপকাৰিতা থকাৰ উপৰিও ইয়াৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰ ফলত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া দেখা যায়। মগু মাহ অত্যাধিক সেৱন কৰাৰ ফলত হাত-ভৰি ঠাণ্ডা, পেটৰ বিষ, ভাগৰ, ডায়েৰিয়া, ভৰিৰ বিষ, পিঠিৰ তলফাল বিষ, হজমৰোগ আৰু দীৰ্ঘম্যাদী গেষ্ট্ৰাইটিছ হয়। Yin  অভাৱ থকা ৰোগীৰ দ্বাৰা মগু মাহৰ অত্যাধিক সেৱনৰ ফলত মাড়ি, পাৰ্লেচ আদি ফুলি বহে। শিশু, গৰ্ভৱতী মহিলা, জ্যেষ্ঠ আৰু যিসকলৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী দুৰ্বল তেওঁলোকে কেঁচা মগু মাহৰ গজালি খোৱা পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

টোকা | Note

সেয়হে মগুমাহৰ উপকাৰিতা Health Benefits of Green gram আৰু অপকাৰীতা সমূহলৈ লক্ষ্য ৰাখি ইয়াক সঠিক পৰিমাণত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত কিয়নো যিকোনো সামগ্ৰীৰে অত্যাধিক ব্যৱহাৰে আমাৰ স্বাস্থ্যৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে। ওপৰত উল্লেখ কৰা সমূহ কেৱল তথ্যৰ আধাৰত  সাধাৰণ জ্ঞানাৰ্থে যোগান ধৰা তথ্য। ৰোগ নিৰাময়ত ঔষধী ক্ষেত্ৰত মগুমাহৰ  ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগত চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱাটো বাঞ্ছনীয়।

সামৰণি | Conclusion

এই প্ৰৱন্টিৰ দ্বাৰা আপোনালোকে নিশ্চয় মগুমাহৰ উপকাৰিতা Health Benefits of Green gram সম্বন্ধে এক সাম্যক পৰিচয় পালে। মগুমাহৰ  উপকাৰিতা Health Benefits of Green gram, ব্যৱহাৰ, উপাদান, ভিন্ন ভাষিক নাম, অপকাৰীতা তথা অনান্য গুণাগুণৰ বিষয়ে জানিবলৈ পালে। আশা কৰো এই তথ্যবোৰে আপোনাক লাভান্বিত কৰিব।

FAQ

প্ৰশ্ন: মগু মাহৰ উদ্দেশ্য কি? 

উত্তৰ: মগুমাহত পুষ্টি আৰু এণ্টিঅক্সিডেণ্ট অধিক থাকে, যি স্বাস্থ্যৰ লাভালাভ প্ৰদান কৰিব পাৰে। দৰাচলতে, এইবোৰে হিট ষ্ট্ৰোকৰ পৰা সুৰক্ষা দিব পাৰে, হজম স্বাস্থ্যত সহায় কৰিব পাৰে, ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে আৰু “বেয়া” LDL  কলেষ্টেৰল, ৰক্তচাপ আৰু ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

প্ৰশ্ন: মগু মাহৰ সাধাৰণ নাম সমূহ কি কি?

উত্তৰ: মগু মাহৰ সাধাৰণ নাম সমূহ হৈছে  Green Gram, Golden Gram আৰু Chinese Mung Bean

প্ৰশ্ন: মগুমাহক হিন্দী ভাষাত কি নামেৰে জনা যায়?

উত্তৰ: মগু মাহক হিন্দী ভাষাত Moong daal  বুলি কোৱা হয়।

প্ৰশ্ন: মগুমাহ কোন পৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত উদ্ভিদ?

উত্তৰ: মগু মাহ Fabaceaeপৰিয়ালৰ অন্তৰ্ভুক্ত উদ্ভিদ।

প্ৰশ্ন: মগু মাহৰ বৈজ্ঞানিক নাম কি?

উত্তৰ: মগু মাহৰ বৈজ্ঞানিক নাম হৈছে Vigna radiata

Read also: Health Benefits of Puffed Rice | মুড়িৰ স্বাস্থ্যজনিত লাভালাভ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top