ধৰমবীৰ ভাৰতী জীৱনী | Dharamvir Bharati Biography

ধৰমবীৰ ভাৰতী আধুনিক হিন্দী সাহিত্যৰ মুখ্য লেখক, কবি, নাট্যকাৰ আৰু সামাজিক চিন্তাবিদ আছিল। তেওঁ এসময়ৰ প্ৰসিদ্ধ সাপ্তাহিক আলোচনী ‘ধৰ্মযুগ’ৰ মুখ্য সম্পাদকো আছিল। ড০ ধৰমবীৰ ভাৰতীক ১৯৭২ চনত পদ্মশ্ৰী বঁটা প্ৰদান কৰা হৈছিল। তেওঁৰ উপন্যাস गुनाहों का देवता এক চিৰসেউজ সৃষ্টি হিচাপে গণ্য কৰা হয়। “सूरजका सातवां घोड़ा’ৰ কাহিনীটো এক অনন্য পৰীক্ষা বুলি গণ্য কৰা হয়, যাক শ্যাম বেনেগালে একে নামৰ এখন চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাণ কৰিছিল, ‘অন্ধ যুগ’ তেওঁৰ বিখ্যাত নাটক। ইয়াক ইব্ৰাহিম আলকাজী, ৰাম গোপাল বাজাজ, অৰবিন্দ গৌৰ, ৰতন থিয়াম, এম কে ৰাইনা, মোহন মহৰ্ষি আৰু আন বহুতো ভাৰতীয় থিয়েটাৰ পৰিচালকে মঞ্চস্থ কৰিছে। ধৰমবীৰ ভাৰতী হিন্দী সাহিত্যৰ পৃথিৱীৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ লেখক আছিল। অৱশ্যে, তেওঁৰ অৱদানৰ প্ৰাপ্য টোকা আৰু পলম। ধৰমবীৰ ভাৰতী এজন সামাজিক চিন্তাবিদ আছিল যি এজন সামাজিক চিন্তাবিদ আছিল যি সমাজৰ প্ৰতি এক সম্প্ৰসাৰিত হাতত জীয়াই আছিল। তেওঁৰ জীৱনকালত, ধৰমবীৰ ভাৰতী বিখ্যাত হিন্দী আলোচনী “ধৰ্মযুগ”ৰ মুখ্য সম্পাদক আছিল। 

Dharamvir Bharati

ধৰমবীৰ ভাৰতী জীৱনী | Dharamvir Bharati Biography

Join Telegram channel

Table of Contents

নামধৰমবীৰ ভাৰতী (Dharamvir Bharati)
জন্ম১৯২৬ চনৰ ২৫ ডিচেম্বৰত
জন্মস্থানএলাহাবাদ(উত্তৰ প্ৰদেশ)
পিতৃৰ নামচিৰঞ্জী লাল
মাতৃৰ নামচন্দা দেৱী
মৃত্যু১৯৯৭ চনৰ ৪ ছেপ্টেম্বৰত

ভাৰতীৰ জন্ম ১৯২৬ চনত উত্তৰ প্ৰদেশৰ এলাহাবাদ চহৰত খ্ৰীষ্টমাছৰ দিনা হৈছিল। তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃ চিৰঞ্জী লাল আৰু চন্দা দেৱীৰ ধৰমবীৰ আৰু তেওঁৰ ভগ্নী বীৰবালা নামৰ দুটা সন্তান আছিল। তীব্ৰ বিত্তীয় সংকটৰ দ্বাৰা আঘাত প্ৰাপ্ত হোৱাৰ পিছত তেওঁৰ দেউতাকখুব কম বয়সতে মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। ধৰমবীৰে ব্যক্তিগত ভাৱে হেৰুওৱা স্বত্বেও পঢ়াশুনাত ভাল ফলাফল লাভ কৰি গৈছিল আৰু ১৯৪৬ চনত এলাহাবাদ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা হিন্দীত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰিছিল। মহাবিদ্যালয়ত তেওঁৰ প্ৰতিভাক শিক্ষকসকলে চিনাক্ত কৰিছিল যিয়ে তেওঁৰ অধিৱেশনৰ সময়ত হিন্দীত শীৰ্ষ নম্বৰ লাভ কৰাৰ বাবে তেওঁক ‘চিন্তামণি ঘোষ বঁটা’ ৰে পুৰস্কৃত কৰিছিল। ধৰমবীৰে মহাবিদ্যালয় সম্পূৰ্ণ কৰাৰ লগে লগে কাম আৰম্ভ কৰে আৰু কেইবছৰমানৰ পিছতহে তেওঁ গৱেষণাৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ সক্ষম হয়, এনেদৰে P.hd ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

ব্যক্তিগত জীৱন

ধৰমবীৰ ভাৰতী দুবাৰ বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল আৰু তেওঁৰ দুই পত্নীৰ সৈতে তিনিটা সন্তান ভাগ বতৰা কৰিছিল। তেওঁ ১৯৫৪ চনত কান্তা ভাৰতীক বিয়া কৰাইছিল কিন্তু বিবাহ বিচ্ছেদত সমাপ্ত হৈছিল। দম্পতীহালৰ পৰমিতা নামৰ এজনী ছোৱালী আছিল। ধৰ্মবীৰ ভাৰতীয়ে এইবাৰ পুষ্পা ভাৰতীৰ সৈতে পুনৰ বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল। দম্পতীহালক দুটা সন্তান কিঞ্চুক ভাৰতী আৰু প্ৰজ্ঞা ভাৰতীৰ সৈতে আশীৰ্বাদ দিয়া হৈছিল।

ৰুচি

সৰুৰে পৰা তেওঁৰ মাত্ৰ দুটা ৰুচি আছিল: অধ্যয়ন আৰু ভ্ৰমণ। তেওঁৰ বিতং অধ্যয়ন আৰু ভ্ৰমণৰ অভিজ্ঞতাৰ প্ৰভাৱ ভাৰতীৰ সাহিত্যত স্পষ্টভাৱে দেখা যায়: মই নিজকে সেই লোকসকলৰ মাজত পাওঁ যিসকলে জানিবলৈ আৰু জীৱন ধাৰণৰ প্ৰক্ৰিয়াত জানিবলৈ মনোভাৱ ৰাখে।

তেওঁলোকে আৰ্য সমাজ আৰু ৰামায়ণ, মহাভাৰত আৰু শ্ৰীমদ ভাগৱতৰ চিন্তা ধাৰা আৰু যুক্তিশৈলীকো প্ৰভাৱিত কৰে। প্ৰসাদ আৰু শৰৎ চন্দ্ৰৰ সাহিত্যৰ প্ৰতি এক বিশেষ আসক্তি আছিল। অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ বাবে মাৰ্ক্সৰ নীতিসমূহ তেওঁৰ আদৰ্শ আছিল, কিন্তু মাৰ্ক্সবাদীসকলৰ অধৈৰ্য্যতা আৰু অধৈৰ্য্যতা তেওঁৰ বাবে অপ্ৰিয় আছিল। ‘সিদ্ধ সাহিত্য’ তেওঁৰ গৱেষণাৰ বিষয় আছিল’, তেওঁ তেওঁৰ সাতজিয়া তত্ত্বৰ দ্বাৰা যথেষ্ট প্ৰভাৱিত হৈছিল। পশ্চিমীয়া লিটাৰেটৰসকলৰ ভিতৰত, শ্বীল আৰু অস্কাৰৱেইল্ডে তেওঁক খুব ভাল পাইছিল। ধৰমবীৰ ভাৰতীয়ে ফুলৰ খুব ভাল পাইছিল। তেওঁৰ সাহিত্যতো, ভৰিমত্ৰত ফুলৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ছবি পোৱা যায়।

সমালোচক সকলৰ ভিতৰত, ভাৰতীজীক প্ৰেম আৰু ৰোমাঞ্চৰ সৃষ্টিকৰ্তা বুলি গণ্য কৰা হয়। প্ৰেম আৰু ৰোমাঞ্চৰ এই উপাদানটো তেওঁৰ কবিতা, কাহিনী আৰু উপন্যাসত স্পষ্ট ভাৱে উপস্থিত আছে। কিন্তু একেসময়তে, তেওঁ ইতিহাস আৰু সমসাময়িক পৰিস্থিতিৰ ওপৰত তীক্ষ্ণ দৃষ্টি ৰাখিছে, যাৰ লক্ষণবোৰ তেওঁৰ কবিতা, কাহিনী, উপন্যাস, নাটক, সমালোচনা আৰু সম্পাদকীয়ত স্পষ্ট ভাৱে দেখা যায়। তেওঁৰ গল্প-উপন্যাস সমূহে স্বাধীনতাৰ পিছত ভাৰতলৈ অহা অযোগ্যতাৰ বিষয়ে ‘অন্ধ যুগ’ত মধ্যবিত্ত জীৱনৰ ধাৰাবাহিকতা দেখুৱাইছে। তেওঁলোকৰ গুৰুত্ব প্ৰাচ্য আৰু পশ্চিমৰ মূল্যবোধ, জীৱনশৈলী আৰু মানসিকতাৰ ভাৰসাম্যৰ ওপৰত, তেওঁলোকে কোনো এজনৰ অন্ধবিৰোধী নহয় বা অন্ধ সমৰ্থন নহয়, কিন্তু ব্যক্তি আৰু সমাজৰ প্ৰগতি কি গ্ৰহণ কৰিব লাগে আৰু কিত্যাগ কৰিব লাগে তাৰ আধাৰ হ’ব লাগিব।

তেওঁৰ দৃষ্টিত, বৰ্তমানউন্নত কৰিবলৈ আৰু ভৱিষ্যতক সুখী কৰিবলৈ, সাধাৰণ লোকসকলৰ দুখ-কষ্ট বুজি পোৱা আৰু আঁতৰ কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। এইটো তেওঁলোকৰ বাবে দুখজনক যে আজি ‘গণতন্ত্ৰ’ত ‘ ব্যৱস্থাটো শক্তিশালীসকলৰ হাতলৈ গৈছে আৰু কোনেও ‘জনসাধাৰণ’ৰ প্ৰতি কোনো মনোযোগ দিয়া নাই। তেওঁৰ কামৰ জৰিয়তে, তেওঁ এই ‘জন’ৰ আশা, আকাংক্ষা, বাধ্যবাধকতা, দুখ-কষ্ট প্ৰকাশ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে।

লিখনি আৰু সাংবাদিকতা

স্নাতক, স্নাতকোত্তৰ অধ্যয়ন টিউচনৰ সহায়ত চলি আছিল। সেই দিনবোৰত, তেওঁ শ্ৰী পদ্মকান্ত মালৱীয়ৰ সৈতে ‘অভ্যুদয়’ত কিছু সময় কাম কৰিছিল, ইলাচন্দ্ৰ যোশীৰ সৈতে ‘সঙ্গম’ত কাম কৰিছিল। এই দুয়োজনৰ পৰা তেওঁ ‘সাংবাদিকতা’ৰ কৌশল শিকিছিল। তেওঁ কিছু সময়ৰ বাবে ‘হিন্দুস্তানী একাডেমী’ত কাম কৰিছিল।  সেই দিনবোৰত কাহিনীও লিখিছিল। ধৰমবীৰভাৰতীয়ে ছাত্ৰ জীৱনত শৰৎ চন্দ্ৰ চট্টোপাধ্যায়, জয়শংকৰ প্ৰসাদ আৰু অস্কাৰ ৱাইল্ডৰ দ্বাৰা যথেষ্ট প্ৰভাৱিত হৈছিল। সেই দিনবোৰত, তেওঁ মাখন লাল চতুৰ্বেদীৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল আৰু তেওঁক পিতৃ হিচাপে গণ্য কৰিছিল। দাদা মাখনলাল চতুৰ্বেদীয়ে ধৰমবীৰ ভাৰতীক বহুত উৎসাহিত কৰিছিল।

Read Also: অমৃতা প্ৰীতম জীৱনী | Amrita Pritam Biography

কেৰিয়াৰ

হিন্দীত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰাৰ পিছত, ধৰমবীৰে “অভ্যুদয়” আৰু “সঙ্গম” আলোচনীত উপ সম্পাদক হিচাপে যোগদান কৰে। পাঁচ বছৰতকৈও অধিক সময় কাম কৰাৰ পিছত, ধৰমবীৰে ড০ ধীৰেন্দ্ৰ বাৰ্মাৰ অধীনত সিদ্ধ সাহিত্যৰ ওপৰত গৱেষণামূলক কাম কৰিবলৈ বাছনি কৰি তেওঁৰ থিচিছ কাকতত কাম কৰা আৰম্ভ কৰে। যেতিয়া তেওঁ ১৯৫৪ চনত P.hd ডিগ্ৰী অৰ্জন কৰিছিল, ধৰমবীৰ ভাৰতীয়ে এলাহাবাদ বিশ্ববিদ্যালয়ত হিন্দীত প্ৰবক্তাৰ পদ লাভ কৰিছিল। যদিও তেওঁ তেওঁৰ আলমা মেটাৰত শিক্ষাৰ্থীসকলক শিক্ষিত কৰি আছিল, ধৰমবীৰে তেওঁৰ নিজৰ কবিতা, উপন্যাস আৰু নাটক লিখিবলৈ তেওঁৰ মুক্ত সময়ব্যৱহাৰ কৰিছিল। প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে যে এই সময়ছোৱাতে ধৰমবীৰ ভাৰতীয়ে তেওঁৰ বিশাল কবিতা আৰু কাহিনী সংকলনৰ সৰ্বাধিক অংশ লিখিছিল।

১৯৬০ চনত ধৰমবীৰে এলাহাবাদ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা নিজৰ পদ ত্যাগ কৰি বোম্বাইলৈ আধাৰ স্থানান্তৰ কৰে য’ত তেওঁ জনপ্ৰিয় হিন্দী আলোচনী “ধৰ্মযুগ”ৰ মুখ্য সম্পাদক হয়। সেই সময়ছোৱাত “ধৰ্মযুগ” ভাৰতৰ সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা হিন্দী ভাষাৰ আলোচনী আছিল। এইটো টাইমছ ইণ্ডিয়া গ্ৰুপে প্ৰকাশ কৰিছিল। ধৰ্মবীৰ ভাৰতীৰ “ধৰ্মযুগ”ৰ সৈতে কাৰ্যকালই আলোচনীখনক হিন্দী সাংবাদিকতাৰ ক্ষেত্ৰত জনপ্ৰিয়তাৰ অধিক উচ্চতালৈ লৈ গৈছিল। ধৰমবীৰ ভাৰতীয়ে ১৯৬০ চনৰ পৰা ১৯৮৭ চনলৈ আলোচনী খনৰ অধীনত সেৱা আগবঢ়াইছিল, যাৰ সময়ত তেওঁ কেৱল সম্পাদনাৰ কামেই কৰা নাছিল, লগতে আলোচনীখনৰ প্ৰতিবেদনমূলক কামৰ কিছু অংশও কৰিছিল। কবি আৰু নাট্যকাৰ জনে ব্যক্তিগতভাৱে “ধৰ্মযুগ”ৰ বাবে ১৯৬৫ চনৰ ভাৰত-পাক যুদ্ধ কভাৰ কৰিছিল।

ধৰমবীৰ ভাৰতীৰ ৰচনা সমূহ

কাহিনী সংগ্ৰহ

  • मुर्दोंका गाँव,
  • स्वर्ग औरपृथ्वी,
  • चाँद और टूटेहुएलोग,
  • बंदगली का आखिरीमकान,
  • साँस की कलमसे,
  • कहानियाँ एकसाथ

কাব্য

  • ठंडा लोहा,
  • सातगीत,
  • वर्ष कनुप्रिया,
  • सपना अभीभी,
  • आद्यन्त

উপন্যাস

  • गुनाहों का देवता,
  • सूरज का सातवां घोड़ा,
  • ग्यारह सपनों का देश,
  • प्रारंभव समापन

ৰচনা

  • ठेले पर हिमालय,
  • पश्यंती

নাটক

  • नदी प्यासी थी,
  • नील झील आआद
  • अंधायुग

সমালোচনা

  • प्रगतिवाद: एक समीक्षा,
  • मानवमूल्य और साहित्य

পুৰস্কাৰ আৰু স্বীকৃতি

ধৰমবীৰ ভাৰতীয়ে লাভ কৰা পুৰষ্কাৰ সমূহ হৈছে –

  • Padmashree Award in the year 1972
  • Rajendra Prasad Shikhar Samman
  • Kaudiya Nyas
  • Bharat Bharati Samman
  • Vyasa Samman
  • Maharana Mewar Foundation Award for Best Playwright in 1988
  • Sangeet Natak Akademi award in the year 1989
  • Maharana Gaurav award in 1994

মৃত্যু

ধৰমবীৰ ভাৰতীৰ ৭০ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল। তেওঁ কেইবা বছৰ ধৰি হৃদৰোগত আক্ৰান্ত আছিল, যিটো ১৯৯৭ চনৰ ৪ ছেপ্টেম্বৰত তেওঁৰ আকস্মিক মৃত্যুৰ কাৰণ হৈ পৰিছিল। হিন্দী সাহিত্যই এতিয়ালৈকে প্ৰস্তুত কৰা সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ লেখক হিচাপে ধৰমবীৰভাৰতীকসদায় স্মৰণ কৰা হ’ব।

FAQ

১/ ধৰমবীৰ ভাৰতীৰ প্ৰথম খন উপন্যাস কোনখন?

উত্তৰ: गुनाहों का देवता উপন্যাস খন হৈছে ধৰমবীৰ ভাৰতীৰ প্ৰথম খন উপন্যাস।

২/ ধৰমবীৰ ভাৰতীয়ে কোনটো বঁটা লাভ কৰিছিল?

উত্তৰ: আধুনিক হিন্দী সাহিত্যৰ মহান সাহিত্যিক ধৰ্মবীৰ ভাৰতীয়ে তেওঁৰ সাহিত্য জীৱনত বহুতো বঁটা লাভ কৰিছিল। ১৯৭২ চনত তেওঁক পদ্মশ্ৰী বঁটা প্ৰদান কৰা হয়। ডঃ ধৰমবীৰ ভাৰতীজীৰ উপন্যাস ‘God of Sins’ তেওঁৰ চিৰসেউজ সৃষ্টি বুলি গণ্য কৰা হয়।

৩/ ধৰমবীৰ ভাৰতীৰজন্মক’ত আৰু কেতিয়া হৈছিল?

উত্তৰ: ধৰমবীৰ ভাৰতী১৯২৬ চনৰ ২৫ ডিচেম্বৰত জন্ম হৈছিল।

৪/ ধৰমবীৰ ভাৰতীৰমাতৃ আৰুপিতৃৰনামকি আছিল?

উত্তৰ: ধৰমবীৰ ভাৰতীৰ মাতৃ আৰু পিতৃৰ নামহৈছে আৰু চন্দা দেৱী আৰু চিৰঞ্জী লাল।

৫/ ধৰমবীৰ ভাৰতীৰমৃত্যু কেতিয়াহৈছিল?

উত্তৰ: ধৰমবীৰ ভাৰতীৰ ৭০ বছৰ বয়সত মৃত্যু হৈছিল। তেওঁ কেইবা বছৰ ধৰি হৃদৰোগত আক্ৰান্ত আছিল, যিটো ১৯৯৭ চনৰ ৪ ছেপ্টেম্বৰত তেওঁৰ আকস্মিক মৃত্যুৰ কাৰণ হৈ পৰিছিল।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top