Rule of Law in India | ভাৰতত আইনৰ শাসন

আইনৰ শাসনৰ ধাৰণাটো যিকোনো গণতান্ত্ৰিক ৰাষ্ট্ৰৰ আইনী আৰু সাংবিধানিক অৱগাঁথনিৰ আধাৰশিলা। ভাৰতত, আইনৰ শাসনে (Rule of Law in India) নিশ্চিত কৰে যে চৰকাৰকে ধৰি সকলো ব্যক্তি আৰু প্ৰতিষ্ঠান আইনৰ অধীনত সাপেক্ষে আৰু দায়বদ্ধ। ব্যক্তিগত অধিকাৰৰ সুৰক্ষা, সামাজিক শৃংখলা বজাই ৰখা, আৰু অৰ্থনৈতিক বিকাশ ৰক্ষা কৰাৰ বাবে এই নীতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভাৰতত আইনৰ শাসন হৈছে এক মৌলিক নীতি যি দেশৰ আইনী আৰু ৰাজনৈতিক ব্যৱস্থাক আধাৰিত কৰে। এই নীতি ভাৰতীয় সংবিধানত সন্নিবিষ্ট কৰা হৈছে, যিয়ে এক গণতান্ত্ৰিক সমাজৰ বাবে এক অৱগাঁথনি স্থাপন কৰে য’ত এক স্বচ্ছ আৰু অংশগ্ৰহণমূলক প্ৰক্ৰিয়াৰ জৰিয়তে আইন প্ৰস্তুত কৰা হয়। ভাৰতৰ ন্যায়পালিকাই আইনৰ ব্যাখ্যা আৰু বলবৎ কৰণ, ব্যক্তিগত অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰা, আৰু চৰকাৰৰ অন্যান্য শাখাত নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত আইনৰ শাসন বজাই ৰখাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। সামাজিক শৃংখলা বজাই ৰখা, মানৱ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰা আৰু ভাৰতত অৰ্থনৈতিক বিকাশ ৰক্ষা কৰাৰ বাবে আইনৰ শাসন অপৰিহাৰ্য।

Rule of Law in India | ভাৰতত আইনৰ শাসন

ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ ঐতিহাসিক বিকাশ | Historical Development of the Rule of Law in India

Join Telegram channel

Table of Contents

  • প্ৰাচীন আৰু মধ্যযুগ (Ancient and Medieval Period): ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ শিপা প্ৰাচীন কালৰ পৰায়ে পোৱা যায়।  মনুস্মৃতিৰ (Manusmriti) দৰে প্ৰাচীন ভাৰতীয় শাস্ত্ৰসমূহে ধৰ্মৰ (কৰ্তব্য আৰু ধাৰ্মিকতা) ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল, যি শাসকসকলৰ বাবে এক পথপ্ৰদৰ্শক নীতি হিচাপে কাম কৰিছিল। মধ্যযুগত, মৌৰ্য আৰু গুপ্তসকলকে ধৰি বিভিন্ন ৰাজবংশই আইনৰ শাসনৰ সাৰাংশ প্ৰতিফলিত কৰা নীতিবোৰ মানি চলিছিল, শাসনত ন্যায় আৰু নিৰপেক্ষতা নিশ্চিত কৰিছিল।
  • ঔপনিবেশিক যুগ (Colonial Era): ব্ৰিটিছ ঔপনিৱেশিক কালটোৱে ভাৰতৰ আইনী দৃশ্যপটত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন চিহ্নিত কৰিছিল। উমৈহতীয়া আইননীতিৰ প্ৰৱৰ্তন আৰু এক সংগঠিত ন্যায়িক ব্যৱস্থা স্থাপনে আধুনিক আইনী প্ৰথাৰ ভিত্তি স্থাপন কৰিছিল। এই সময়ছোৱাত ভাৰতীয় দণ্ডবিধি (Indian Penal Code 1860) আৰু ভাৰতীয় প্ৰমাণ আইন (Indian Evidence Act 1872), ৰ দৰে মুখ্য আইনী আইন প্ৰৱৰ্তন কৰা হৈছিল, যিবোৰ ভাৰতীয় আইন ব্যৱস্থাত গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ আছে।
  • স্বাধীনতাৰ পিছত (Post-Independence): ১৯৪৭ চনত ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ লগে লগে সংবিধান প্ৰণেতাসকল আইনৰ শাসনৰ আদৰ্শৰ দ্বাৰা গভীৰভাৱে প্ৰভাৱিত হৈছিল। ১৯৫০ চনত গৃহীত ভাৰতৰ সংবিধানত এই নীতিসন্নিবিষ্ট কৰা হৈছিল, যাতে আইনসমূহ সকলো নাগৰিকৰ ক্ষেত্ৰত সমানভাৱে প্ৰযোজ্য হয়, মৌলিক অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰে, আৰু এখন স্বাধীন ন্যায়পালিকা স্থাপন কৰে

ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ উপাদানসমূহ | Components of the Rule of Law in India

  • আইনৰ আগত সমতা (Equality Before the Law): ভাৰতীয় সংবিধানৰ ১৪ নং অনুচ্ছেদে আইনৰ সন্মুখত সমতা আৰু ভাৰতৰ ভূখণ্ডৰ ভিতৰত আইনৰ সমান সুৰক্ষাৰ নিশ্চয়তা দিয়ে। ই নিশ্চিত কৰে যে কোনো ব্যক্তি আইনৰ উৰ্ধত নহয় আৰু প্ৰতিজন ব্যক্তিক আইনী অৱগাঁথনি অধীনত সমানভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
  • মৌলিক অধিকাৰ (Fundamental Rights): সংবিধানত বিভিন্ন মৌলিক অধিকাৰৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে, যেনে সমতাৰ অধিকাৰ, বাক আৰু মত প্ৰকাশৰ স্বাধীনতা, আৰু যথেচ্ছ গ্ৰেপ্তাৰ আৰু আটকৰ পৰা সুৰক্ষা। এই অধিকাৰবোৰ ব্যক্তিগত স্বাধীনতাৰ সুৰক্ষাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় আৰু আদালতৰ জৰিয়তে বলবৎ কৰিব পাৰি।
  • স্বতন্ত্ৰ ন্যায়পালিকা (Independent Judiciary): এখন স্বতন্ত্ৰ ন্যায়পালিকা হৈছে ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ এক আধাৰশিলা। ন্যায়পালিকাৰ কাৰ্যবাহী আৰু আইনসভাৰ কাৰ্যকলাপ পুনৰীক্ষণ কৰাৰ ক্ষমতা আছে, যাতে তেওঁলোকে সাংবিধানিক নীতি উলংঘা নকৰে। উচ্চতম ন্যায়ালয় আৰু উচ্চ ন্যায়ালয়ে ন্যায়িক পৰ্যালোচনা আৰু আইনৰ ব্যাখ্যাৰ জৰিয়তে আইনৰ শাসন বজাই ৰখাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।
  • আইনী নিশ্চয়তা আৰু স্বচ্ছতা (Legal Certainty and Transparency): আইনৰ শাসন বজাই ৰখাৰ বাবে আইনী নিশ্চয়তা আৰু স্বচ্ছতা গুৰুত্বপূৰ্ণ। আইনবোৰ স্পষ্ট, প্ৰচাৰিত আৰু স্থিৰ হ’ব লাগিব, যাৰ ফলত ব্যক্তিসকলে তেওঁলোকৰ অধিকাৰ আৰু দায়বদ্ধতা বুজিব পাৰিব। আইনী ব্যৱস্থাৰ ওপৰত জনসাধাৰণৰ বিশ্বাস বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে স্বচ্ছ আইনী প্ৰক্ৰিয়া আৰু সুলভ ন্যায়িক প্ৰক্ৰিয়া প্ৰয়োজনীয়।

ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ প্ৰতি প্ৰত্যাহ্বান | Challenges to the Rule of Law in India

  • ন্যায়িক বেকলগ (Judicial Backlog): ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ বাবে এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰত্যাহ্বান হ’ল আদালতত গোচৰৰ ব্যাপক বেকলগ। ন্যায়িক প্ৰক্ৰিয়াত পলম হোৱাৰ ফলত আইনী ব্যৱস্থাৰ কাৰ্যকৰীতা হ্ৰাস হয় আৰু সময়মতে ন্যায় প্ৰাপ্ত কৰাত বাধা হয়।
  • দুৰ্নীতি (Corruption): আইনী আৰু প্ৰশাসনিক পৰিকাঠামোৰ ভিতৰত দুৰ্নীতিয়ে আইনৰ শাসনৰ বাবে এক গুৰুতৰ ভাবুকি সৃষ্টি কৰিছে। ই জনসাধাৰণৰ আত্মবিশ্বাস হ্ৰাস কৰে আৰু আইনৰ নিৰপেক্ষ আৰু নিৰপেক্ষ প্ৰয়োগত বাধা দিয়ে।
  • বৈষম্য আৰু সামাজিক বৈষম্য (Discrimination and Social Inequality): সাংবিধান থকা স্বত্বেও, জাতি, লিংগ, ধৰ্ম আৰু অৰ্থনৈতিক স্থিতিৰ ওপৰত আধাৰিত বৈষম্য অব্যাহত আছে। সামাজিক বৈষম্য আৰু বৈষম্যই আইনৰ আগত সমতাৰ নীতিক ক্ষুণ্ণ কৰে। 
  • ৰাজনৈতিক হস্তক্ষেপ (Political Interference): ন্যায়িক নিযুক্তি আৰু সিদ্ধান্তত ৰাজনৈতিক হস্তক্ষেপে ন্যায়পালিকাৰ স্বাধীনতাৰ সৈতে আপোচ কৰিব পাৰে। আইনৰ শাসন বজাই ৰখাৰ বাবে ৰাজনৈতিক প্ৰভাৱৰ পৰা ন্যায়পালিকাৰ স্বায়ত্তশাসন নিশ্চিত কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়।

ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ তাৎপৰ্য | Significance of the Rule of Law in India

  • মানৱ অধিকাৰৰ সুৰক্ষা (Protection of Human Rights): মানৱ অধিকাৰ আৰু স্বাধীনতা সুৰক্ষিত কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আইনৰ শাসন মৌলিক। ই নিশ্চিত কৰে যে ব্যক্তিসকলে তেওঁলোকৰ অধিকাৰ উলংঘনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিকাৰ বিচাৰিব পাৰে আৰু ন্যায় সকলোৰে বাবে উপলব্ধ।
  • অৰ্থনৈতিক বিকাশ (Economic Development): অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ বাবে আইনৰ শাসনৰ দ্বাৰা আধাৰিত এক স্থিৰ আইনী পৰিৱেশ গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই ব্যৱসায় আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলৰ বাবে এক অনুমানযোগ্য পৰিকাঠামো প্ৰদান কৰে, অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপৰ বাবে এক অনুকূল পৰিৱেশ গঢ়ি তোলে।
  • সামাজিক শৃংখলা (Social Order): আইনৰ শাসনে বিবাদ নিষ্পত্তি আৰু অভিযোগ সমাধানৰ বাবে প্ৰণালী প্ৰদান কৰি সামাজিক শৃংখলা বজাই ৰখাত সহায় কৰে। ই ব্যক্তি আৰু প্ৰতিষ্ঠানসমূহক উলংঘনৰ বাবে দায়বদ্ধতা আৰু পৰিণাম নিশ্চিত কৰি বেআইনী কাৰ্যকলাপত লিপ্ত হোৱাৰ পৰা বিৰত ৰাখে।
  • গণতন্ত্ৰ শক্তিশালী কৰা (Strengthening Democracy: আইনৰ শাসন গণতান্ত্ৰিক ব্যৱস্থাৰ কাম-কাজৰ বাবে অবিচ্ছেদ্য। ই নিশ্চিত কৰে যে আইনী সীমাৰ ভিতৰত ক্ষমতা প্ৰয়োগ কৰা হয়, কৰ্তৃত্বৰ যথেচ্ছ ব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰা আৰু গণতান্ত্ৰিক নীতিবোৰ সুৰক্ষিত কৰা

উপসংহাৰ | Conclusion 

আইনৰ শাসন হৈছে এক মৌলিক নীতি যি ভাৰতৰ গণতান্ত্ৰিক আৰু সাংবিধানিক অৱগাঁথনি আধাৰিত কৰে। এই নীতি প্ৰতিষ্ঠা আৰু বজাই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ অগ্ৰগতি হৈছে যদিও প্ৰত্যাহ্বানৰো সন্মুখীন হৈছে। ন্যায় নিশ্চিত কৰা, ব্যক্তিগত অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰা, আৰু অৰ্থনৈতিক আৰু সামাজিক বিকাশ তৈয়াৰ কৰাৰ বাবে এই প্ৰত্যাহ্বানবোৰৰ মোকাবিলা কৰা টো অত্যাৱশ্যকীয়। আইনৰ শাসনৰ প্ৰতি প্ৰতিশ্ৰুতি অটুট থাকিব লাগিব, কিয়নো ই ৰাষ্ট্ৰৰ নিৰন্তৰ প্ৰগতি আৰু স্থিৰতাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ।

FAQs 

১. আইনৰ শাসন কি?

উত্তৰ: আইনৰ শাসন হৈছে এক নীতি যি চৰকাৰকে ধৰি সকলো ব্যক্তি আৰু প্ৰতিষ্ঠানক আইনৰ অধীনত দায়বদ্ধ হোৱাটো বাধ্যতামূলক কৰে। ই নিশ্চিত কৰে যে আইনবোৰ সমান আৰু নিৰপেক্ষভাৱে প্ৰয়োগ কৰা হয়, ব্যক্তিগত অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰা আৰু সামাজিক শৃংখলা বজাই ৰখা।

২. ভাৰতীয় সংবিধানে আইনৰ শাসন কেনেদৰে বজাই ৰাখে?

উত্তৰ: ভাৰতীয় সংবিধানে অনুচ্ছেদ 14 (আইনৰ আগত সমতা (equality before the law)), মৌলিক অধিকাৰ, আৰু এক স্বতন্ত্ৰ ন্যায়পালিকাৰ দৰে ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে আইনৰ শাসন বজাই ৰাখে। এই ব্যৱস্থাবোৰে নিশ্চিত কৰে যে আইনবোৰ সকলো নাগৰিকৰ বাবে সমানভাৱে প্ৰযোজ্য হয় আৰু তেওঁলোকৰ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰে।

৩. ভাৰতত আইনৰ শাসনত ন্যায়পালিকাই কি ভূমিকা পালন কৰে?

উত্তৰ: কাৰ্যবাহী আৰু আইনসভাৰ কাৰ্যকলাপ পৰ্যালোচনা কৰি, আইনৰ ব্যাখ্যা কৰি, আৰু সেইবোৰ সাংবিধানিক নীতিৰ সৈতে সংগতি ৰাখি আইনৰ শাসন বজাই ৰখাত ন্যায়পালিকাই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। 

৪. ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ বাবে মুখ্য প্ৰত্যাহ্বানবোৰ কি?

উত্তৰ: ভাৰতত আইনৰ শাসনৰ মুখ্য প্ৰত্যাহ্বানবোৰৰ ভিতৰত আছে ন্যায়িক বেকলগ, দুৰ্নীতি, বৈষম্য আৰু সামাজিক বৈষম্য, আৰু ন্যায়িক বিষয়ত ৰাজনৈতিক হস্তক্ষেপ। এই বিষয়বোৰে আইনী ব্যৱস্থাৰ কাৰ্যকৰীতা আৰু নিৰপেক্ষতা হ্ৰাস কৰে।

৫. অৰ্থনৈতিক বিকাশৰ বাবে আইনৰ শাসন কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ?

উত্তৰ: আইনৰ শাসনে এক অনুমানযোগ্য আৰু স্থিৰ আইনী পৰিৱেশ প্ৰদান কৰে, যি অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়। ই নিশ্চিত কৰে যে ব্যৱসায় আৰু বিনিয়োগকাৰীসকলে অধিকাৰ আৰু দায়বদ্ধতাৰ এক স্পষ্ট অৱগাঁথনি ভিতৰত কাম কৰিব পাৰে, অৰ্থনৈতিক বিকাশ তৈয়াৰ কৰে।

Read also: Society and Justice Essay in Assamese | সমাজ আৰু ন্যায়ৰ ৰচনা 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top