মুন্সি প্ৰেমচান্দ জীৱনী | Munshi Premchand Biography

মুন্সি প্ৰেমচান্দ এজন ভাৰতীয় লেখক আছিল যাক বিংশ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ হিন্দুস্তানী লেখকসকলৰ ভিতৰত গণ্য কৰা হৈছিল। তেওঁৰ প্ৰকৃত নাম হৈছে ধনপত ৰায় শ্ৰীবাস্তৱ। তেওঁ এজন ঔপন্যাসিক, চুটি গল্প লিখক আৰু নাট্যকাৰ আছিল যিয়ে এক ডজনৰো অধিক উপন্যাস, শ শ চুটি গল্প আৰু অসংখ্য প্ৰবন্ধ লিখিছিল। তেওঁ আন ভাষাৰ কেইবাটাও সাহিত্যকৰ্ম হিন্দীলৈ অনুবাদ কৰিছিল। পেছাত এজন শিক্ষক, তেওঁ উৰ্দুত ফ্ৰিলাঞ্চাৰ হিচাপে সাহিত্যিক কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ এজন স্বতন্ত্ৰ মনৰ দেশপ্ৰেমী আত্মা আছিল আৰু উৰ্দুত তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক সাহিত্যকৰ্মসমূহ ভাৰতৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত গঢ় লৈ উঠা ভাৰতীয় জাতীয়তাবাদী আন্দোলনৰ বৰ্ণনাৰে পৰিপূৰ্ণ আছিল।

Munshi Premchand
Join Telegram channel

তেওঁৰ মাৰ্মিক চুটি গল্প আৰু উপন্যাসৰ দ্বাৰা নিজকে এজন অতি প্ৰিয় লেখক হিচাপে প্ৰতিষ্ঠা কৰে যি কেৱল পাঠকসকলক মনোৰঞ্জন দিয়াই নহয়, লগতে গুৰুত্বপূৰ্ণ সামাজিক বাৰ্তাও বহন কৰে। তেওঁৰ সময়ৰ ভাৰতীয় মহিলাসকলক যি অমানৱীয় আচৰণ কৰা হৈছিল তাৰ দ্বাৰা তেওঁ যথেষ্ট আপ্লৱিত হৈছিল, আৰু প্ৰায়ে তেওঁৰ কাহিনীবোৰত ছোৱালী আৰু মহিলাসকলৰ দুখজনক দুৰ্দশাৰ ছবি দেখুৱাইছিল আৰু তেওঁৰ পাঠকসকলৰ মনত সজাগতা সৃষ্টি কৰিব বুলি আশা কৰিছিল। এজন প্ৰকৃত দেশপ্ৰেমী, তেওঁ মহাত্মা গান্ধীয়ে আহ্বান কৰা অসহযোগ আন্দোলনৰ অংশ হিচাপে চৰকাৰী চাকৰি ত্যাগ কৰিছিল যদিও তেওঁৰ খাদ্য যোগান ধৰাৰ বাবে এক বৰ্ধিত পৰিয়াল আছিল। অৱশেষত তেওঁ লক্ষ্ণৌৰ প্ৰগ্ৰেছিভ ৰাইটাৰ্ছ এছ’চিয়েচনৰ প্ৰথম সভাপতি হিচাপে নিৰ্বাচিত হয়।

মুন্সি প্ৰেমচান্দ জীৱনী | Munshi Premchand Biography

নামধনপত ৰায় শ্ৰীবাস্তৱ
বিখ্যাত নামমুন্সি প্ৰেমচান্দ (Munshi Premchand)
জন্মতাৰিখ31 জুলাই 1880 (বাৰাণসী)
বৃত্তিঔপন্যাসিক, গল্পকাৰ, সাংবাদিক
পিতৃৰ নামঅজাইব লাল শ্ৰীবাস্তৱ
মাতৃৰ নামআনন্দী দেৱী
পত্নী নামশিৱৰাণী দেৱী
মৃত্যু1936 চনৰ 8 অক্টোবৰত
ভাষাহিন্দী আৰু উৰ্দু
ৰাষ্ট্ৰীয়তাভাৰতীয়

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন  আৰু শিক্ষা

প্ৰেমচান্দৰ জন্ম 31 জুলাই 1880 বাৰাণসীৰ ওচৰৰ লামহী গাঁৱত হৈছিল। তেওঁৰ মাতৃৰ নাম আছিল আনন্দী দেৱী আৰু দেউতাক মুন্সি অজাইব লাল শ্ৰীবাস্তৱতেওঁ লামহীৰ ডাকমুন্সি আছিল। তেওঁৰ শিক্ষা উৰ্দু, পাৰ্চীভাষাৰে আৰম্ভ হৈছিল আৰু তেওঁ শৈশৱৰ পৰাই তেওঁৰ জীৱন শিকিবলৈ আৰু পঢ়িবলৈ ভাল পাইছিল।  ১৮৯৮ চনত মেট্ৰিক পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত তেওঁ স্থানীয় বিদ্যালয়ত শিক্ষক হয়। চাকৰিটোৰ লগতে তেওঁ পঢ়ি থাকিল। ১৯১০ চনত তেওঁ ইংৰাজী, দৰ্শন, পাৰ্চী আৰু ইতিহাসৰ সৈতে পাৰ হৈ গৈছিল আৰু ১৯১৯ চনত তেওঁ বি.এ. উত্তীৰ্ণ হৈছিল। উত্তীৰ্ণ হোৱাৰ পিছত, তেওঁক শিক্ষা বিভাগৰ পৰিদৰ্শক পদত নিযুক্তি দিয়া হয়।

সাত বছৰ বয়সত মাক আৰু চৈধ্য বছৰ বয়সত তেওঁৰ দেউতাকৰ মৃত্যুৰ বাবে তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক জীৱন এক সংগ্ৰাম আছিল। তেওঁলোকৰ প্ৰথম বিবাহ সেই দিনবোৰৰ পৰম্পৰা অনুসৰি পোন্ধৰ বছৰ বয়সত হৈছিল যিটো সফল হোৱা নাছিল। তেওঁ আৰ্য সমাজৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈছিল যিসেই সময়ৰ এক বৃহৎ ধৰ্মীয় আৰু সামাজিক আন্দোলন আছিল। তেওঁ বিধৱা বিবাহক সমৰ্থন কৰিছিল আৰু ১৯০৬ চনত তেওঁ তেওঁৰ প্ৰগতিশীল পৰম্পৰাঅনুসৰি এগৰাকী শিশু বিধৱা শিৱৰাণী দেৱী, এগৰাকী শিশু বিধৱাক বিয়া কৰাইছিল। তেওঁলোকৰ তিনিটা সন্তান আছিল – শ্ৰীপত ৰায়, অমৃত ৰায় আৰু কমলা দেৱী শ্ৰীবাস্তৱ। ১৯১০ চনত হামিৰপুৰৰ জিলা উপায়ুক্তই তেওঁক তেওঁৰ ৰচনা চজে-ৱাতান বাবে মাতি পঠিয়াইছিল আৰু তেওঁক ৰাইজক উসকানি দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল। চোজে-ৱাতানৰ সকলো প্ৰতিলিপি জব্দ কৰা হৈছিল আৰু ধ্বংস কৰা হৈছিল। সংগ্ৰাহকে নৱাব্ৰাইক নিৰ্দেশ দিছিল যে তেওঁ এতিয়া একো লিখিব নোৱাৰে, যদি লিখা হয়, তেওঁক কাৰাগাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব। এই সময়লৈকে প্ৰেমচান্দে ধনপত ৰায় নামেৰে লিখিছিল।উৰ্দুত প্ৰকাশ পাব লগীয়া জামান আলোচনীখনৰ সম্পাদক মুন্সি দয়ানাৰায়ণ নিগম আৰু তেওঁৰ বন্ধু মুন্সি দয়ানাৰায়ণ নিগমে তেওঁক প্ৰেমচান্দ নামেৰে লিখিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল। তাৰ পিছত, তেওঁ প্ৰেমচান্দৰ নামত লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তেওঁ আলোচনীখনত তেওঁৰ প্ৰাৰম্ভিক লিখনি কৰিছিল। জীৱনৰ শেষৰ দিনবোৰত তেওঁ গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ হৈ পৰে। তেওঁৰ উপন্যাস মঙ্গলসূত্ৰ সম্পূৰ্ণ কৰিব পৰা নগ’ল আৰু দীৰ্ঘদিনীয়া অসুস্থতাৰ পিছত ১৯৩৬ চনৰ ৮ অক্টোবৰত তেওঁৰ মৃত্যু হয়। তেওঁৰ শেষ উপন্যাস মঙ্গল সূত্ৰ তেওঁৰ পুত্ৰ অমৃতে সম্পূৰ্ণ কৰিছিল।

বৈবাহিক জীৱন

প্ৰেমচান্দজীয়ে সৰুৰে পৰা ভাগ্যৰ সৈতে যুঁজ কৰি আহিছিল। পৰিয়ালটোৰ মৰম আৰু সুখ কেতিয়াও সঠিকভাৱে প্ৰাপ্ত কৰা হোৱা নাছিল। পুৰণি ৰীতি-নীতিৰ বাবে, দেউতাকৰ হেঁচাত, তেওঁলোকে খুব কম বয়সতে পোন্ধৰ বছৰ বয়সত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল। প্ৰেমচান্দজীয়ে তেওঁৰ সন্মতি অবিহনে, তেওঁক নোসোধাকৈ, এজনী ছোৱালীৰ সৈতে বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল যি প্ৰকৃতিত অতি কাজিয়া আৰু কুৎসিত আছিল। দেউতাই বিয়া পাতিছিল, কেৱল এটা ধনী পৰিয়ালৰ ছোৱালীক দেখি।

অলপ সময়ৰ ভিতৰতে দেউতাৰো মৃত্যু হ’ল, গোটেই বোজাটো প্ৰেমচান্দজীৰ ওপৰত পৰিল। এটা সময় আহিছিল যেতিয়া চাকৰিৰ পাছতো তেওঁ প্ৰয়োজনৰ সময়ত তেওঁৰ মূল্যৱান স্থাপত্য বিক্ৰী কৰি ঘৰটো চলাব লগা হৈছিল। অতি কম বয়সতে, সমগ্ৰ বোজা নিজৰ ওপৰত পৰিছিল। তেওঁৰ বাবে, প্ৰেমচান্দৰ প্ৰথম পত্নীয়ে তেওঁৰ সৈতে একেবাৰে মিলি নাছিল, যাৰ বাবে তেওঁ তাইক বিবাহ বিচ্ছেদ দিছিল। আৰু কিছু সময় পাৰ হোৱাৰ পিছত, তেওঁ প্ৰায় পঁচিশ বছৰ বয়সত এগৰাকী বিধৱা মহিলাৰ সৈতে তেওঁৰ পচন্দৰ এগৰাকী  মহিলাক বিয়া কৰাইছিল। প্ৰেমচান্দ জীৰ দ্বিতীয় বিবাহ অতি পৰিপূৰ্ণ আছিল, তাৰ পিছত তেওঁ দিনে দিনে পদোন্নতি লাভ কৰিছিল।

সাহিত্যিক জীৱন

প্ৰেমচান্দক আধুনিক হিন্দী কাহিনীৰ পিতৃ আৰু উপন্যাস সম্ৰাট বুলি গণ্য কৰা হয়। যদিও তেওঁৰ সাহিত্যিক জীৱন ১৯০১ চনত আৰম্ভ হৈছিল, তেওঁৰ প্ৰথম হিন্দী কাহিনী ১৯১৫ চনত সৰস্বতী আলোচনীৰ ডিচেম্বৰ সংখ্যাত সৌত নামেৰে প্ৰকাশিত হৈছিল আৰু ১৯৩৬ চনত শেষ কাহিনীটো ‘সৌফান’ নামেৰে প্ৰকাশিত হৈছিল। বিশ বছৰৰ এই সময়ছোৱাত, তেওঁৰ কাহিনীৰ বহুতো ৰং দেখা যায়। তেওঁৰ আগত, হিন্দীত কেৱল কাল্পনিক, আয়াৰী আৰু পৌৰাণিক ধৰ্মীয় ৰচনা কৰা হৈছিল। প্ৰেমচান্দে হিন্দীত বাস্তৱবাদৰ পৰিচয় দিছিল। ভাৰতীয় সাহিত্যৰ বেছিভাগ আলোচনা যি পিছলৈ গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে স্থান পাইছিল, সেয়া দলিত সাহিত্য হওঁক বা নাৰী সাহিত্যই হওঁক, প্ৰেমচান্দৰ সাহিত্যৰ গভীৰতাত ইয়াৰ শিপা আছে। অৱশ্যে, মুন্সি প্ৰেমচান্দ সৰুৰে পৰা কিতাপৰ প্ৰতি খুব ভাল পাইছিল, সেয়েহে তেওঁ বহুতো কাহিনী ৰচনা কৰিছিল। তেওঁ হিন্দী ভাষাক সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ভাষা বুলি গণ্য কৰিছিল কাৰণ তেওঁ বিশ্বাস কৰিছিল যে হিন্দী ভাষাৰ প্ৰতিদিনে এটা পৰিচয় আছে।

মুন্সি প্ৰেমচান্দৰ ৰচনা সমূহ

কাহানী

  • दुनिया का सबसे अनमोल रतन
  • सप्‍त सरोज
  • नवनिधि
  • प्रेमपूर्णिमा
  • प्रेम-पचीसी
  • प्रेम-प्रतिमा
  • प्रेम-द्वादशी
  • समरयात्रा
  • मानसरोवर : भाग एक व दो
  • कफन
  • पंच परमेश्‍वर
  • गुल्‍ली डंडा
  • दो बैलों की कथा
  • ईदगाह
  • बडे भाई साहब
  • पूस की रात
  • कफन
  • ठाकुर का कुंआ
  • सद्गति
  • बूढी काकी
  • तावान
  • विध्‍वंश
  • दूध का दाम
  • मंत्र

উপন্যাস

  • असरारे मआबिद उर्फ़ देवस्थान रहस्य
  • हमखुर्मा व हमसवाब
  • सेवासदन (1918)
  • बाजारे-हुस्‍न (उर्दू)
  • प्रेमाश्रम (1921)
  • गोशाए-आफियत  (उर्दू)
  • रंगभूमि (1925)
  • कायाकल्‍प (1926)
  • निर्मला (1927)
  • गबन (1931)
  • कर्मभूमि (1932)
  • गोदान (1936)
  • मंगलसूत्र प्रेमचंद का अधूरा उपन्‍यास है।

নাটক

  • संग्राम (1923)
  • कर्बला (1924)
  • प्रेम की वेदी (1933)

বঁটা আৰু সন্মান

প্ৰেমচান্দৰ স্মৃতিত, ভাৰতৰ ডাক বিভাগে তেওঁৰ জন্ম শতবাৰ্ষিকী উপলক্ষে 31 জুলাই, 1980 তাৰিখে 30 পইচা মূল্যৰ এটা ডাক টিকট জাৰী কৰিছিল। প্ৰেমচান্দ সাহিত্য সংস্থান গোৰখপুৰৰ বিদ্যালয়ত স্থাপন কৰা হৈছে য’ত তেওঁ এজন শিক্ষক আছিল। ইয়াৰ বাৰাণ্ডাত এটা ম্যুৰাল আছে যাৰ ছবি সোঁফালে দিয়া হৈছে। সেইবোৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বস্তুবোৰৰ এটা সংগ্ৰহালয়ও আছে।প্ৰেমচান্দৰ ১২৫ তম বাৰ্ষিকী উপলক্ষে চৰকাৰে ঘোষণা কৰে যে বাৰাণসীৰ কাষৰীয়া এই গাওঁখনত প্ৰেমচান্দৰ নামত এখন স্মাৰক আৰু গৱেষণা আৰু অধ্যয়ন প্ৰতিষ্ঠান নিৰ্মাণ কৰা হ’ব। প্ৰেমচান্দৰ পত্নী শিৱৰাণী দেৱীয়ে প্ৰেমচান্দ ঘৰ মে নামেৰে তেওঁৰ জীৱনী লিখিছে আৰু তেওঁৰ ব্যক্তিত্বৰ অংশটো আলোকপাত কৰিছে যিটোৰ বিষয়ে মানুহে অজ্ঞাত আছিল। কিতাপখন প্ৰথমবাৰৰ বাবে ১৯৪৪ চনত প্ৰকাশিত হৈছিল, কিন্তু সাহিত্যৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াৰ গুৰুত্ব এই কথাৰ পৰা অনুমান কৰিব পাৰি যে ইয়াক ২০০৫ চনত সংশোধিত আৰু পুনৰ প্ৰকাশ কৰা হৈছিল, যিটো তেওঁৰ নাতি প্ৰবোধ কুমাৰে কৰিছিল। কিতাপখন হাছান মানজাৰৰ দ্বাৰা ইংৰাজী আৰু উৰ্দু অনুবাদতো প্ৰকাশ কৰা হৈছিল। তেওঁৰ নিজৰ পুত্ৰ অমৃত ৰায়ে পেন কা চিপাহী নামেৰে তেওঁৰ পিতৃৰ জীৱনী লিখিছে। তেওঁৰ সকলো কিতাপ ইংৰাজী আৰু উৰ্দু অভিযোজনৰ মাজেৰে গৈছে, তেওঁৰ কাহিনীবোৰ চীনা, ৰাছিয়ান আদি বহুতো বিদেশী ভাষাত জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে।

Read Also: মোহন ৰাকেশ জীৱনী | Mohan Rakesh Biography

মৃত্যু

১৯৩৬ চনৰ ৮ অক্টোবৰত মহান লেখক মুন্সী প্ৰেমচান্দৰ মৃত্যু হয়।

FAQ

১/ মুন্সী প্ৰেমচান্দক কলম সৈনিক কিয় বুলি কোৱা হয়?

উত্তৰ: হিন্দী কলমৰ বিখ্যাত লেখিকা মুন্সি প্ৰেমচান্দক কলমৰ সৈনিক বুলি কোৱা হয়, মুন্সী প্ৰেমচান্দৰ প্ৰকৃত নাম আছিল ধনপত ৰায় শ্ৰীবাস্তৱ, তেওঁৰ কলম অৰ্থাৎ আজিৰ ডাঙৰ লেখকসকলেও তেওঁৰ লিখনিৰ সৈতে মিলাব নোৱাৰে, সেয়েহে মুন্সি প্ৰেমচান্দক কলমৰ সৈনিক বুলি কোৱা হয়। 29-ছেপ্টেম্বৰ-2020

২/ সাহিত্যত মুন্সী প্ৰেমচান্দৰ স্থান কি?

উত্তৰ: প্ৰেমচান্দে হিন্দী কাহিনী আৰু উপন্যাসৰ এটা পৰম্পৰা বিকশিত কৰিছিল যিয়ে সমগ্ৰ শতিকাৰ সাহিত্যক পথ প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। তেওঁৰ লিখনি হিন্দী সাহিত্যৰ এক উত্তৰাধিকাৰী যাৰ অবিহনে হিন্দীৰ বিকাশৰ অধ্যয়ন অসম্পূৰ্ণ হ’ব। তেওঁ এজন সংবেদনশীল লেখক, এজন সচেতন নাগৰিক, এজন দক্ষ বক্তা আৰু এজন সুন্দৰ সম্পাদক আছিল।

৩/ মুন্সি প্ৰেমচান্দ কোন হয়?

উত্তৰ: মুন্সি প্ৰেমচান্দ এজন হিন্দী আৰু উৰ্দুৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ঔপন্যাসিক গল্পকাৰ আৰু চিন্তাবিদ।

৪/ মুন্সি প্ৰেমচান্দৰ জন্ম কেতিয়া হৈছিল?

উত্তৰ: মুন্সি প্ৰেমচান্দৰ জন্ম  ৩১ জুলাই  ১৮৮০ চনত হৈছিল।

৫/ মুন্সি প্ৰেমচান্দৰ পিতৃৰ নাম কি?

উত্তৰ: মুন্সি প্ৰেমচান্দৰ পিতৃৰ নাম হৈছে অজাইব লাল শ্ৰীবাস্তৱ।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top