মীৰাবাই জীৱনী | Mirabai Biography

মীৰাবাই এগৰাকী মধ্যযুগীয় হিন্দু আধ্যাত্মিক কবিয়িত্ৰী আৰু কৃষ্ণ ভক্ত আছিল। তেওঁ ভক্তি আন্দোলনৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ভক্তি-সাধুসকলৰ মাজৰ এগৰাকী আছিল। ভগৱান কৃষ্ণক উৎসৰ্গিত তেওঁৰ স্তোত্ৰসমূহ আজিও উত্তৰ ভাৰতত অতি জনপ্ৰিয় আৰু শ্ৰদ্ধাৰে গোৱা হয়। মীৰাবাইৰ জন্ম ৰাজস্থানৰ এটা ৰাজপৰিয়ালত হৈছিল। মীৰাবাইৰ জীৱনসম্পৰ্কে বহুতো কিংবদন্তী আছে। এই সকলো কিংবদন্তীয়ে মীৰাবাইৰ সাহসিকতাৰ কাহিনী কয় আৰু তেখেতৰ কৃষ্ণ প্ৰেম আৰু ভক্তি প্ৰতিফলিত কৰে। এইবোৰৰ জৰিয়তে, এইটোও জনা যায় যে কেনেদৰে মীৰাবাই সাহসেৰে সামাজিক আৰু পাৰিবাৰিক কৰ্তব্যৰ সৈতে যুঁজিছিল আৰু কৃষ্ণক তেওঁৰ স্বামী হিচাপে গণ্য কৰি তেওঁলোকৰ ভক্তিত নিমগ্ন হৈ পৰিছিল। তেওঁৰ শহুৰেকে তেওঁৰ কৃষ্ণ ভক্তিক ৰাজপৰিয়ালৰ সৈতে সুসংগত বুলি বিবেচনা কৰা নাছিল আৰু মাজে মাজে তেওঁক অত্যাচাৰ কৰিছিল।

Mirabai
Join Telegram channel

ভাৰতীয় পৰম্পৰাত, ভগৱান কৃষ্ণৰ প্ৰশংসাত লিখা হাজাৰ হাজাৰ ভক্তিমূলক কবিতা মীৰাবাইৰ সৈতে সম্পৰ্কিত, কিন্তু পণ্ডিতসকলে বিশ্বাস কৰে যে এই কবিতাবোৰৰ কেৱল কেইটামান হে মীৰাবাই ৰচনা কৰিছিল। মীৰাবাইৰ দ্বাৰা লিখা বুলি বিশ্বাস কৰা এনে বহুতো কবিতা তেখেতৰ গুণমুগ্ধসকলে লিখা যেন লাগে বুলি কোৱা হয়। এই কবিতাবোৰক ‘ভজন’ বুলি কোৱা হয় আৰু উত্তৰ ভাৰতত অতি জনপ্ৰিয়।

মীৰাবাই জীৱনী | Mirabai Biography

নামমীৰাবাই (Mirabai)
জন্ম১৪৯৮ খৃষ্টাব্দ, কুডকি ভিলেজ, মেৰ্টা, মধ্যযুগীয় ৰাজপুতানা (বৰ্তমানৰ ৰাজস্থান)
মাতৃবীৰ কুমাৰী
পিতৃৰতন সিং ৰাঠৌৰ
স্বামীৰাণা ভোজৰাজ সিং (মেৱাৰৰ মহাৰাণা সংগৰ জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ)
ধৰ্মহিন্দু
মৃত্যু১৫৪৭ খৃষ্টাব্দ, ৰাঞ্চোদ মন্দিৰ ডাকোৰ, দ্বাৰিকা (গুজৰাট)

প্ৰাৰম্ভিক জীৱন

মীৰাবাইৰ জন্ম ১৪৯৮ খ্ৰীষ্টাব্দত মেৰ্টা (ৰাজস্থান)ৰ মেৰ্টা গাঁৱত মেৰ্টাৰ ৰাঠৌৰ ৰাও ডুডাৰ পুত্ৰ ৰতন সিঙৰ ঘৰত হৈছিল। মীৰাবাইৰ দেউতাক ৰতন সিং ৰাঠৌৰ এজন জাগিৰদাৰ আৰু মাতৃ আছিল বীৰ কুমাৰী। মীৰাবাইক তেখেতৰ ককা-আইতাই ডাঙৰ-দীঘল কৰিছিল। তেওঁৰ আইতা ভগৱান কৃষ্ণৰ এগৰাকী পৰম ভক্ত আছিল যিয়ে ভগৱানত বহুত বিশ্বাস কৰিছিল। 

আইতাৰ কৃষ্ণ ভক্তি দেখি  মীৰাবাই প্ৰভাৱিত হৈছিল। এদিন যেতিয়া দৰাৰ লগত বাৰাত গৈ আছিল, ছোৱালী জনী মীৰাই দৰাক দেখি আইতাকক তাইৰ দৰাৰ বিষয়ে সুধিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। সেয়ে আইতাই লগে লগে গিৰধৰ গোপালৰ নাম উল্লেখ কৰিলে আৰু একেদিনাই মীৰাই গিৰধৰ গোপালক তেওঁৰ দৰা বুলি গণ্য কৰিলে।

মীৰাবাইৰ জীৱনসম্পৰ্কীয় কোনো নিৰ্ভৰযোগ্য ঐতিহাসিক দস্তাবেজ নাই। পণ্ডিতসকলে সাহিত্য আৰু অন্যান্য উৎসৰ পৰা মীৰাবাইৰ জীৱনৰ ওপৰত আলোকপাত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছে। এই দস্তাবেজঅনুসৰি, মীৰাৰ জন্ম ১৪৯৮ চনত ৰাজস্থানৰ মেৰ্টাৰ এটা ৰাজপৰিয়ালত হৈছিল।

তেওঁৰ দেউতাক ৰতন সিং ৰাঠৌৰ এখন সৰু ৰাজপুত ৰাজকীয় ৰাজ্যৰ শাসক আছিল। তাই তাইৰ মাক দেউতাকৰ একমাত্ৰ সন্তান আছিল আৰু তেওঁ সৰু হৈ থাকোতে তেখেতৰ মাকৰ মৃত্যু হৈছিল। তেওঁক সংগীত, ধৰ্ম, ৰাজনীতি আৰু শাসনৰ দৰে বিষয় শিকোৱা হৈছিল। মীৰাবাইক তেখেতৰ ককাদেউতাৰ তত্ত্বাৱধানত ডাঙৰ-দীঘল কৰা হৈছিল, যি ভগৱান বিষ্ণুৰ এজন গুৰুতৰ উপাসক আছিল আৰু এজন যোদ্ধাৰ লগতে ভক্ত-হৃদয় আৰু সাধুসকল ইয়ালৈ আহিছিল আৰু গৈছিল। সেয়েহে, মীৰা সৰুৰে পৰা সাধু আৰু ধৰ্মীয় লোকসকলৰ সংস্পৰ্শলৈ আহিছিল।

বৈবাহিক জীৱন

মীৰাবাইৰ বিবাহ ১৫১৬ চনত ৰাণা চাংগাৰ পুত্ৰ আৰু মেৱাৰৰ ৰাজকুমাৰ ভোজ ৰাজৰ সৈতে সম্পন্ন হৈছিল। তেওঁৰ স্বামী ভোজ ৰাজ ১৫১৮ চনত দিল্লী চুলতানত শাসকসকলৰ সৈতে সংঘৰ্ষত আঘাতপ্ৰাপ্ত হৈছিল আৰু ১৫২১ চনত মৃত্যুবৰণ কৰিছিল। স্বামীৰ মৃত্যুৰ কেইবছৰমানৰ ভিতৰতে মোগল সাম্ৰাজ্যৰ প্ৰতিষ্ঠাপক বাবৰৰ সৈতে হোৱা যুদ্ধত তেওঁৰ দেউতাক আৰু আৰু তেওঁৰ শহুৰেকও নিহত হয়।

কোৱা হয় যে সেই সময়ৰ প্ৰচলিত প্ৰথা অনুসৰি, স্বামীৰ মৃত্যুৰ পিছত মীৰাবাইক তেওঁৰ স্বামীৰ সৈতে সতী কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা হৈছিল, কিন্তু তেওঁ ইয়াৰ বাবে সাজু নাছিল আৰু লাহে লাহে তেওঁ পৃথিৱীৰ পৰা বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছিল আৰু সাধু আৰু সাধুসকলৰ সান্নিধ্যত কীৰ্তন কৰি সময় অতিবাহিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

কৃষ্ণ ভক্তি

স্বামীৰ মৃত্যুৰ পিছত, মীৰাবাইৰ  ভগৱানৰ প্ৰতি ভক্তি দিনক দিনে বাঢ়ি গৈছিল। মীৰাবাই প্ৰায়ে মন্দিৰলৈ গৈ কৃষ্ণ ভক্তসকলৰ সন্মুখত কৃষ্ণৰ মূৰ্তিৰ সন্মুখত নৃত্য কৰিছিল। মীৰাবাইৰ কৃষ্ণ ভক্তি আৰু এনেদৰে নৃত্য আৰু গান গোৱা তেওঁৰ স্বামীৰ পৰিয়ালৰ লোকে ভাল পোৱা নাছিল, যাৰ বাবে তেওঁক বহুবাৰ বিষ প্ৰদান কৰি হত্যা কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা হৈছিল।

বিশ্বাস কৰা হয় যে প্ৰায় ১৫৩৩ চনত মীৰাবাইক ‘ৰাও বীৰামদেৱে’ মেৰ্টা বুলি অভিহিত কৰিছিল আৰু ১৫৩৪ চনত, চিতোৰৰ পৰা মীৰাবাইৰ প্ৰস্থানৰ পিছৰ বছৰতে গুজৰাটৰ বাহাদুৰ শ্বাহে চিতোৰ দখল কৰিছিল। এই যুদ্ধত চিতোৰৰ শাসক বিক্ৰমাদিত্য নিহত হয় আৰু শ শ মহিলাই জৌহৰ প্ৰদৰ্শন কৰে। ইয়াৰ পিছত, 1538 চনত যোধপুৰৰ শাসক ৰাও মালদেৱে মেৰ্টা দখল কৰে, যাৰ পিছত বিৰামদেৱ পলাই যায় আৰু আজমেৰত আশ্ৰয় লয় আৰু মীৰা বাই ব্ৰজলৈ তীৰ্থযাত্ৰা কৰিবলৈ ওলাই যায়। 1539 চনত, মীৰা বাইয়ে বৃন্দাবনত ৰূপ গোস্বামীক লগ পায়। কেইবছৰমান বৃন্দাবনত বাস কৰাৰ পিছত, মীৰাবাই প্ৰায় 1546 চনত দ্বাৰকালৈ স্থানান্তৰিত হয়।

মীৰাবাইক  হত্যা কৰাৰ প্ৰচেষ্টা

মীৰাবাইৰ সাধুসকলৰ সৈতে উঠি বহি ভজন গোৱাৰ কামে তেওঁৰ ভায়েক বিক্ৰমসিং (বিক্ৰমাদিত্য) য়ে পছন্দ কৰা নাছিল। তেওঁ মীৰাবাইক বুজাইছিল যে আমি ৰাজপুত মানুহ আৰু এই সকলো কাম আমাৰ নহয়। 

কিন্তু মীৰাবাই তেওঁলোকৰ কথা নুশুনিকৃষ্ণ ভক্তিত আকৰ্ষিত হৈ থাকিল। বিক্ৰমাদিত্যই মীৰাক কৃষ্ণ-ভক্তিৰ পৰা বাধা দিবলৈ বহুচেষ্টা কৰিছিল।

বিক্ৰমাদিত্যই মীৰাক বিষাক্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। এদিন তেওঁ মীৰাৰ বাবে এটা বাটিত গিলাচ আৰু এটাত সাপৰ বিহ পঠিয়াইছিল। বিশ্বাস অনুসৰি, বিক্ৰমাদিত্যই প্ৰেৰণ কৰা সাপটো ফুলৰ মালা হৈ পৰিছিল। মীৰাবাইক হত্যা কৰাৰ তেওঁৰ সকলো প্ৰচেষ্টা ভগৱান কৃষ্ণৰ কৃপাত বিফল হৈছিল। এনে ঘটনা দেখি মীৰাবাইয়ে মেৱাৰ এৰি ভগৱান কৃষ্ণক তাইৰ সকলো বুলি গ্ৰহণ কৰিলে।

তেওঁ তেওঁৰ জীৱন কৃষ্ণ-ভক্তিত অতিবাহিত কৰিছিল। কেতিয়াবা, মীৰাবাই একো নোখোৱাকৈ  ঘন্টাৰ পিছত ঘণ্টা ভগৱান কৃষ্ণৰ ভক্তিত নিমজ্জিত হৈ আছিল।

মীৰাবাইৰ ৰচনাসমূহ

কৃষ্ণ-ভক্তিত আকৰ্ষিত মীৰাবাইৰ ৰচনাসমূহ  হৈছে:

  • Raag Govind
  • Govind Tika
  • Raag Soratha
  • Meera Ki Malhar
  • Mira Padavali
  • Narsi ji Ka Mayara

মীৰাবাইৰ পদৱলীবহুত বিখ্যাত আছিল। মীৰাবাইৰ ভক্তি হৈছে কান্ত ভৱৰ ভক্তি, তেওঁ জ্ঞানতকৈ আৱেগ আৰু শ্ৰদ্ধাক অধিক গুৰুত্ব দিছিল।

মীৰাবাইৰ কবিতা

মীৰাবাইৰ পদৱলীবহুত বিখ্যাত আছিল। মীৰাবাইৰ ভক্তি হৈছে কান্ত ভৱৰ ভক্তি, তেওঁ জ্ঞানতকৈ আৱেগ আৰু শ্ৰদ্ধাক অধিক গুৰুত্ব দিছিল।মীৰাবাইৰ বিষয়ে আমি যি জানো তাৰ বেছিভাগ তেখেতৰ কবিতাৰ পৰা যায়। তেখেতৰ কবিতাই শ্ৰীকৃষ্ণৰ সৈতে মিলনৰ বাবে তেখেতৰ আত্মাৰ আকাংক্ষা আৰু বিচৰা প্ৰকাশ কৰে। কেতিয়াবা তেখেতৰ পৃথকীকৰণৰ বেদনা আৰু আন সময়ত ঈশ্বৰীয় মিলনৰ আনন্দ প্ৰকাশ কৰে। তাইৰ ভক্তিমূলক কবিতাবোৰ ভজন হিচাপে গোৱাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছিল, আৰু আজিও বহুতো গোৱা হয়।

Read Also: মেধা পাটকাৰ জীৱনী | Medha Patkar Biography

মিৰাবাইৰ আধ্যাত্মিক উত্তৰাধিকাৰী

মীৰাবাই য়ে নিজৰ আধ্যাত্মিক অনুশীলনত নিজকে সমৰ্পিত কৰিছিল আৰু হিন্দু দেৱ-দেৱীৰ প্ৰশংসাত ভক্তিমূলক কবিতা গাই আৰু লিখি জীৱন অতিবাহিত কৰিছিল। তেখেতৰ কবিতা বহু শতাব্দী ধৰি মৌখিক পৰম্পৰাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ আহিছে আৰু আজিও পঢ়া হয়। মীৰাবাইৰ আধ্যাত্মিক যাত্ৰা আছিল মুক্তি আৰু আত্ম-পৰিৱৰ্তনৰ অন্যতম। তেওঁ সামাজিক প্ৰত্যাশাৰ বন্ধনৰ পৰা মুক্ত হ’বলৈ আৰু নিজৰ হৃদয়ত প্ৰকৃত সুখ আৰু স্বাধীনতা বিচাৰি উলিয়াবলৈ সক্ষম হৈছিল। তেখেতৰ উত্তৰাধিকাৰীয়ে সমগ্ৰ বিশ্বৰ লোকসকলক তেওঁলোকৰ নিজৰ ঐশ্বৰিক প্ৰকৃতিৰ সৈতে সংযোগ স্থাপন কৰিবলৈ আৰু জীৱনৰ আনন্দ উদযাপন কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

মৃত্যু

নিশ্চিতভাৱে কোনো স্পষ্ট উল্লেখ নাই যে মীৰা বাইৰ কেতিয়া মৃত্যু হৈছিল। অৱশ্যে, অনুমান কৰা হৈছে যে মীৰাৰ 1547 চনত মৃত্যু হয়। আনকি কোৱা হয় যে মীৰা বাই কৃষ্ণৰ মূৰ্তিত যাদুকৰীভাৱে অদৃশ্য হৈ গৈছিল। অৱশ্যে, ইয়াৰ কোনো স্পষ্ট প্ৰমাণ নাই। বহুতে মীৰাবাইৰ মৃত্যুক ৰহস্য হিচাপে গণ্য কৰে।

উপসংহাৰ

মীৰাবাই এগৰাকী কবি আৰু ভক্তিমূলক গায়িকা আছিল । তেওঁ কৃষ্ণৰ প্ৰতি তেওঁৰ ভক্তিৰ বাবে জনাজাত, যাৰ জৰিয়তে তেওঁ সাংসাৰিক আসক্তিৰ পৰা মুক্তি পাইছিল।

FAQ

১/ মীৰাবাইয়ে কিমান কবিতা লিখিছে?

উত্তৰ: উদাহৰণ স্বৰূপে, মীৰাবাইৰ বাবে 1,400 ৰো অধিক কবিতা আৰু গান আছে – পণ্ডিতসকলে কয় যে তেওঁ সৰ্বাধিক কেৱল কেইটামান শতক লিখিছিল।

২/ মীৰাবাই এগৰাকী হিন্দী কবি নেকি?

উত্তৰ: মীৰা, যাক মীৰাবাই বুলি জনা যায় আৰু সন্ত মীৰাবাই হিচাপে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়, এজন ষোল্ল শতিকাৰ হিন্দু ৰহস্যবাদী কবি আৰু কৃষ্ণৰ ভক্ত আছিল। তেওঁ এগৰাকী প্ৰসিদ্ধ ভক্তি সাধু, বিশেষকৈ উত্তৰ ভাৰতীয় হিন্দু পৰম্পৰাত।

৩/ মীৰাবাই কৃষ্ণক কেনেকৈ উপাসনা কৰিছিল?

উত্তৰ: মীৰাবাই দৈনিক সকলো কাম শেষ কৰাৰ পিছত শ্ৰীকৃষ্ণৰ মন্দিৰ দৰ্শন কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেওঁ শ্ৰী কৃষ্ণক উপাসনা কৰিছিল আৰু তাইৰ সুমধুৰ কণ্ঠত ভজন গাইছিল।

৪/ মীৰাবাই তেওঁৰ আগৰ জন্মত কোন আছিল?

উত্তৰ: কোৱা হয় যে মীৰা বাই অতীত জীৱনত ভগৱান কৃষ্ণৰ অনুগামী আছিল। তাইৰ নাম সেই সময়ত ললিতা বুলি কোৱা হয়। তেঁও পুনৰ কলিয়ুগত মীৰাবাই হিচাপে জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল। কোৱা হয় যে ভগৱান কৃষ্ণৰ সৈতে তেওঁৰ অতীত জীৱনত জন্ম আৰু মৃত্যুৰ চক্ৰৰ পৰা তেওঁ পৰিত্ৰাণ পোৱা নাছিল সেয়েহে তেওঁ পুনৰ মীৰাবাই হিচাপে জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল।

৫/ মীৰাবাইৰ স্বামীৰ নাম কি আছিল?

উত্তৰ: মীৰাবাইৰ স্বামীৰ নাম ৰাণা ভোজৰাজ সিং আছিল।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top