কমলা দাস জীৱনী | Kamala Das Biography

কমলা দাস এগৰাকী ভাৰতীয় লেখিকা যিয়ে মহিলা যৌন আকাংক্ষা আৰু এগৰাকী ভাৰতীয় মহিলা হোৱাৰ অভিজ্ঞতাৰ বিষয়ে মুকলিকৈ আৰু স্পষ্টভাৱে লিখিছিল। কমলাদাস ভাৰতীয় লেখকসকলৰ এটা প্ৰজন্মৰ অংশ আছিল যাৰ কাম ঔপনিৱেশিক অভিজ্ঞতাৰ সলনি ব্যক্তিগতৰ ওপৰত কেন্দ্ৰিত আছিল, আৰু তাইৰ চুটি গল্প, কবিতা, স্মৃতিগ্ৰন্থ আৰু প্ৰবন্ধবোৰে তেখেতৰ সন্মান আৰু কুখ্যাতি সমান পদক্ষেপত লৈ আহিছিল। কমলা দাসে দক্ষিণ ভাৰতৰ মালায়ালম ভাষাত ইংৰাজী (বেছিভাগ কবিতা) আৰু মাধৱীকুট্টি নামৰ কলমেৰে দুয়োটা ভাষাত লিখিছিল।

Kamala Das
Join Telegram channel

ভাৰতৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ কবি আছিল কবি কমলা দাস, এগৰাকী ইংৰাজী আৰু মালায়ালম লেখিকা, যি ১৯৩৪ চনৰ ৩১ মাৰ্চত কেৰালাৰ মালাবাৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল। তেখেতৰ খুৰাক নলপট্টা নাৰায়ণ মেননৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হৈ, এগৰাকী বিশিষ্ট লেখিকা, কমলা দাসে খুব কম বয়সৰ পৰাই কবিতা লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। ভাৰতীয় ইংৰাজী কবিতাৰ নিৰ্দেশক কমলা দাস আছিল ইংৰাজীত লিখা প্ৰথম ভাৰতীয় মহিলা, যিয়ে তেওঁৰ কবিতাত মুখ্যতঃ ভাৰতীয় মহিলাসকলৰ অভিজ্ঞতা আৰু যৌন আকাংক্ষাৰ বিষয়ে বিতংভাৱে বৰ্ণনা কৰিছে। কমলা দাসে নিজৰ ইচ্ছাৰে কিশোৰ-কিশোৰীসকলৰ নিষ্পাপ একপক্ষীয় প্ৰেমৰ বিষয়ে লিখা ত্যাগ কৰিছিল।  সংবেদনশীলতা হৈছে তেওঁৰ কবিতাৰ শক্তি।

কমলা সুৰৈয়া, যাক সুৰৈয়া বা মাধৱীকুট্টি বুলিও জনা যায়, এগৰাকী উল্লেখযোগ্য ভাৰতীয় ইংৰাজ কবি আৰু লেখিকা আৰু ভাৰতৰ কেৰালাৰ এগৰাকী আগশাৰীৰ মালায়ালম ঔপন্যাসিক আছিল। তেখেতৰ চুটি কাহিনী আৰু আত্মজীৱনী হৈছে কেৰালাত তেখেতৰ আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ৰচনা, কিন্তু কমলা দাসৰ অধীনত প্ৰকাশিত তেখেতৰ ইংৰাজী আউটপুট, ইয়াৰ জ্বলন্ত কবিতা আৰু গ্ৰাফিক আত্মজীৱনীৰ বাবে জনাজাত। মহিলাযৌনতাৰ ওপৰত তেওঁৰ সৎ উপস্থাপনৰ বাবে তেওঁ যথেষ্ট প্ৰশংসা লাভ কৰিছিল, যি কোনো লাজৰ ভাৱনাৰ পৰা মুক্ত আছিল, যিয়ে তেওঁৰ কামক এক শক্তি প্ৰদান কৰিছিল যিতেওঁক এক প্ৰজন্মৰ আইকনোক্লাষ্ট হিচাপে পৃথক কৰিছিল। ২০০৯ চনৰ ৩১ মে তাৰিখে পুনেৰ এখন চিকিৎসালয়ত ৭৫ বছৰ বয়সত তেওঁৰ মৃত্যু হয়।

কমলা দাস জীৱনী | Kamala Das Biography

নামকমলা দাস (Kamala Das)
মালায়ালম নামমাধৱীকুট্টি
মুছলমান নামকমলা সুৰয়া
জন্ম৩১ মাৰ্চ ১৯৪৩
মৃত্যুৰ৩১ মেʼ ২০০৯
স্বামীমাধৱ দাস
বঁটাKerala Sahitya Academy Award – 1969 (for Cold)
Sahitya Academy Award – 1984
Asian World Prize -1985
Asian Poetry Prize – 1998
Kent Award for English Writing from Asian Countries – 1999
Vayalar Award – 2001
Honorary Litt by University of Calicut – 2006
Muttathu Varkey Award – 2006
Ezhuthachan Puraskaram – 2009

কমলা দাস প্ৰাৰম্ভিক জীৱন 

১৯৩৪ চনৰ ৩১ মাৰ্চতাৰিখে কেৰালাৰ ত্ৰিচুৰ জিলাৰ পুন্নায়ুৰকুলমত মালায়ালম বাতৰি কাকত মথ্ৰুভূমিৰ প্ৰাক্তন পৰিচালনা সম্পাদক ভি.এম. নায়াৰ আৰু মালায়ালীৰ প্ৰখ্যাত কবি নালাপ্পত বালামণি আম্মাৰ ঘৰত কমলা দাসৰ জন্ম হয়।

তেওঁৰ শৈশৱৰ বেছিভাগ দিন পুন্নায়ুৰকুলাম আৰু কলিকতাত কটাতাই  দেউতাকে ৱালফৰ্ড ট্ৰান্সপোৰ্ট কোম্পানীৰ জ্যেষ্ঠ কাৰ্যবাহী হিচাপে কাম কৰিছিল, যিয়ে বেন্টলী আৰু ৰোলছ ৰয়েছ বাহনৰ বিপণন কৰিছিল। কমলা দাস, তেখেতৰ মাতৃৰ দৰে, এগৰাকী প্ৰতিভাশালী লেখিকা আছিল।বিখ্যাত লেখিকা নালাপ্পাট নাৰায়ণ মেননৰ বাবে সৰুতে কবিতাৰ প্ৰতি তেখেতৰ আগ্ৰহ বিকশিত হৈছিল। তেওঁ ১৫ বছৰ বয়সত বেংকৰ বিষয়া মাধৱ দাসক বিয়া কৰায়, যিয়ে তেওঁৰ সাহিত্যিক উচ্চাকাংক্ষাক উৎসাহিত কৰিছিল, আৰু তেওঁ ইংৰাজী আৰু মালায়ালম দুয়োটা ভাষাতে লিখিবলৈ আৰু প্ৰকাশ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। ১৯৬০ ৰ দশকত কলিকতাৰ কলাৰ বাবে এইটো এটা অস্থিৰ দশক আছিল, আৰু কমলা দাস বিভিন্ন কণ্ঠৰ ভিতৰত আছিল যি ভাৰতীয় ইংৰাজ কবিসকলৰ সৈতে প্ৰসিদ্ধি লাভ কৰিছিল আৰু কাল্ট এন্থোলজীত দেখা গৈছিল।

বৈবাহিক জীৱন

যেতিয়া কমলা দাস ১৫ বছৰীয়া হৈছিল,  মাধৱ দাস নামৰ এজন বেংকাৰৰ সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হৈছিল। যাৰ বাবে কমলা দাসে লিখা বন্ধ কৰি দিছিল। কিন্তু স্বামীয়ে কমলা দাসৰ প্ৰতিভা জানিছিল, সেয়েহে তেওঁ তেওঁৰ কমলাদাসকলিখিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।

ব্যক্তিগত জীৱন 

কমলা দাস তিনিজন পুত্ৰৰ মাতৃ আছিল। এম ডি নালাপত, চিনেন দাস, আৰু জয়সূৰ্য দাস আছিল কমলা দাসৰ তিনিজন পুত্ৰ। জ্যেষ্ঠ মাধৱ দাস নালাপতে ট্ৰাভাঙ্কোৰ ৰয়েল হাউচৰ ৰাজকুমাৰী লক্ষ্মী বায়ীৰ (ৰাজকুমাৰী পুয়াম থিৰুনাল গৌৰী পাৰ্বতী বায়ী আৰু শ্ৰী চেমব্ৰল ৰাজা বৰ্মা আভাৰ্গালৰ কন্যা) সৈতে বিবাহপাশত আৱদ্ধ হয়। তেওঁ ইউনেস্কোশান্তি অধ্যক্ষ আৰু মণিপাল উচ্চ শিক্ষা একাডেমীৰ ভূ-ৰাজনীতিৰ অধ্যাপক। তেওঁ আগতে টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ আৱাসিক সম্পাদক আছিল।

Read Also: সুভদ্ৰা কুমাৰী চৌহান জীৱনী | Suvadra Kumari Chauhan Biography

সাহিত্যিক কেৰিয়াৰ 

তাৰ পিছত,কমলা দাসে লিখিবলৈ আৰম্ভ কৰিলে। তেওঁ প্ৰথমতে সৰু সৰু কবিতা লিখিছিল, যিবোৰ মালায়ালমৰ সৈতে ইংৰাজীত প্ৰকাশিত হৈছিল।১৯৭৬ চনত কমলা দাসে তেওঁৰ আত্মজীৱনী লিখিছিল, যিখন Mystory শীৰ্ষকৰ অধীনত মুকলি কৰা হৈছিল। তেওঁৰ আত্মজীৱনীত, তেওঁ তেওঁৰ শৈশৱৰ পৰা বিবাহোত্তৰ জীৱনৰ বৰ্ণনা কৰিছিল। যিপঢ়ি পৃথিৱীয়ে প্ৰথমবাৰৰ বাবে তেওঁৰ লিখাৰ দক্ষতাক লো হিচাপে গণ্য কৰিছিল।ইয়াৰ পিছত, কমলা দাসে মহিলাৰ ওপৰত বহুতো ৰচনা লিখিছিল, যাৰ ভিতৰত আছিল তেওঁৰ অন্তিম খন কিতাপ দ্য কিপড ৱমেন এণ্ড আদাৰ ষ্টৰীজ, য’ত তেওঁ তেওঁৰ চুটি গল্পবোৰ সংকলন কৰিছিল।

তেখেতে বহুতো মালায়ালম চুটি গল্পৰ লগতে ইংৰাজীত লিখা বহুতো কবিতাৰ বাবে ওপজা হৈছিল। কমলা দাস এগৰাকী চিণ্ডিকেটেড স্তম্ভ লেখিকাওআছিল। তেওঁ এবাৰ দাবী কৰিছিল যে “এই দেশত [ভাৰত]ত কবিতা বিক্ৰী নহয়”, কিন্তু মহিলাৰ সমস্যা আৰু শিশুৰ যত্নৰ পৰা ৰাজনীতিলৈকে সকলো বোৰৰ ওপৰত শুনা তেওঁৰ স্পষ্ট স্তম্ভবোৰ জনপ্ৰিয় আছিল। দাসৰ প্ৰথম কবিতা গ্ৰন্থ, Summer In Calcutta ভাৰতীয় ইংৰাজী কবিতাত সতেজ বায়ুৰ উশাহ আছিল।  মুখ্যতঃ প্ৰেম, ইয়াৰ বিশ্বাসঘাতকতা আৰু তাৰ ফলস্বৰূপে বেদনাৰ বিষয়ে লিখিছিল। শ্ৰীমতী দাসে মন আৰু শৰীৰৰ স্বাধীনতাৰ বাবে এক প্ৰাচীন, আৰু কিছু পৰিমাণে বীজাণুমুক্ত, নান্দনিকতাৰ দ্বাৰা আগবঢ়োৱা নিশ্চিততাবোৰ ত্যাগ কৰিছিল যি সময়ত ভাৰতীয় কবিসকল এতিয়াও “ঊনবিংশ শতিকাৰ বিভাজন, অনুভূতি আৰু ৰোমান্টিক প্ৰেম”ৰ দ্বাৰা পৰিচালিত হৈছিল। তেখেতৰ দ্বিতীয় কবিতা গ্ৰন্থ, বংশধৰসকলে আৰু অধিক স্পষ্ট আছিল, মহিলাসকলক এইবোৰ কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল।

৪২ বছৰ বয়সত, তেওঁ ‘My story’ নামৰ এখন সাহসী আত্মজীৱনী প্ৰকাশ কৰিছিল; এইটো মূলতঃ মালায়ালমত লিখা হৈছিল আৰু পিছত তাই ইয়াক ইংৰাজীলৈ অনুবাদ কৰিছিল। পিছত তেখেতে স্বীকাৰ কৰিছিল যে আত্মজীৱনীৰ বেছিভাগতে কাল্পনিক উপাদান আছিল। কমলা দাসে বিভিন্ন বিষয়ৰ ওপৰত লিখিছিল, প্ৰায়ে এজন দৰিদ্ৰ বৃদ্ধ সেৱকৰ কাহিনীৰ পৰা পৃথক, মহানগৰচহৰৰ ওচৰত বা ঘেটোৰ মাজত বাস কৰা উচ্চ মধ্যবিত্ত মহিলাসকলৰ যৌন স্বভাৱৰ বিষয়ে। তেখেতৰ কিছুমান অধিক পৰিচিত কাহিনীৰ ভিতৰত আছে পক্ষীয়ুদে মানম, নেপায়াচাম, থানুপ্পু, আৰু চন্দনা মৰাংগল। 

কমলা দাসৰ কবিতা 

  • The Sirens on 1964 
  • Summer in Calcutta on 1965 
  • The Descendants on 1967 
  • The Stranger Time on 1977 
  • Tonight, This Savage Rite (with Pritish Nandy) on 1979 
  • Collected Poems on 1984 
  • The Anamalai Poems on 1985 
  • Only the Soul Knows How to Sing on 1997 
  • My Mother at Sixty-six on 1999 
  • Yaa Allah on 2001 

কমলা দাসৰ আত্মজীৱনী 

কমলা দাসৰ বিতৰ্কিত আত্মজীৱনী ‘My Story’ ইমানেই পঢ়া হৈছিল যে কিতাপখন ভাৰতৰ প্ৰতিটো ভাষাকে ধৰি পোন্ধৰটা বিদেশী ভাষালৈ অনুবাদ কৰা হৈছিল। My Story নামৰ আত্মজীৱনীখনত কমলা দাসে লিখিছে, “এবাৰ ৰাজ্যপালৰ পত্নী মাভিছ কেছি আমাৰ বিদ্যালয়লৈ আহিছিল। মই এই উপলক্ষে এটা কবিতা লিখিছিলো, কিন্তু আমাৰ অধ্যক্ষই এজনী ইংৰাজ ছোৱালী শ্বাৰ্লিক পঢ়ি শুনাইছিল। তেতিয়া ৰাজ্যপালৰ পত্নীয়ে শ্বাৰ্লীক কোলাত বহি ক’লে, “আপুনি কিমান ভালদৰে লিখিছে!” মই দুৱাৰৰ পিছফালে থিয় হৈ তেওঁলোকৰ সকলোৰে কথা শুনি আছিলো।

কেৱল সেয়াই নহয়, ৰাজ্যপালৰ পত্নীয়ে শাৰ্লিক দুয়োটা গালত চুমা খাইছিল আৰু তেওঁলোকক দেখা আমাৰ অধ্যক্ষইও মোৰ চকুৰ সন্মুখত তাইক চুমা খাইছিল। যোৱা বছৰ, মই লণ্ডনৰ ৰয়েল ফেষ্টিভেল হলত মোৰ কবিতা বোৰ আবৃত্তি কৰিছিলো। আঠ বজাৰ পৰা এঘাৰ বজালৈ মই মঞ্চত আছিলো। যেতিয়া মই মঞ্চৰ পৰা নামিছিলো, বহুতো ইংৰাজ আগবাঢ়ি গৈ মোৰ গালত চুমা খাইছিল। এইটো মোৰ মনলৈ আহিছিল যে চাৰ্লি, মই তোমাৰ ওপৰত মোৰ প্ৰতিশোধ লৈছিলো।

ইছলামধৰ্মী ধৰ্মান্তৰকৰণ 

কমলাদাসৰ উপাধি আছিল নায়াৰ (নালাপ্পাট্টু), আৰু তেওঁ এটা হিন্দু ৰাজপৰিয়ালৰ পৰা আহিছিল। কমলা দাসতকৈ সৰু এজন ইছলামী অধ্যাপক ছাদিক আলীৰ সৈতে সম্পৰ্ক আছিল। তেওঁ মুছলিম লীগৰ সংসদ সদস্য আছিল আৰু ১৯ চনত তেওঁ৬৫ বছৰ বয়সত ইছলাম ধৰ্ম গ্ৰহণ কৰিবলৈ সৈমান কৰিছিল। কমলা দাসে অৱশেষত কমলা সুৰয়া নামটো লৈছিল।

সাহিত্যক আৰু সামাজিক ক্ষেত্ৰত, কমলা দাসৰ ধৰ্মান্তৰকৰণ বিতৰ্কিত আছিল। হিন্দু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ আছিল, ইয়াক তেখেতৰ“হিষ্ট্ৰিঅনিক্স”ৰ অংশ বুলি অভিহিত কৰিছিল। তেখেতে মন্তব্য কৰিছিল যে তেওঁ পৰ্দাৰ চাদৰৰ তলত থাকি ভাল পাইছিল। তেখেতৰস্বামীৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেখেতে এজন মুছলমানৰ ধৰ্মৰ প্ৰেমত পৰিছিল।

মৃত্যু 

২০০৯ চনৰ ৩১ মে তাৰিখে পুনেৰ এখন চিকিৎসালয়ত ৭৫ বছৰ বয়সত কমলা দাসৰ মৃত্যু হয়।

FAQ

১) কমলা দাস আৰু তেওঁৰ কবিতা কিহৰ বাবে জনাজাত?

উত্তৰ: কমলা দাস এগৰাকী বিশিষ্ট ভাৰতীয় কবি, স্মৃতিবিদ আৰু চুটি গল্প লেখিকা যাৰ কাম মহিলাৰ যৌন জীৱন আৰু ভাৰতীয় মহিলা হোৱাৰ অভিজ্ঞতাৰ ওপৰত মুকলি আলোচনাৰ বাবে জনাজাত আছিল। নাৰী সংবেদনশীলতা তেখেতৰ কবিতাৰ জৰিয়তে গভীৰভাৱে বিয়পি পৰিছে।

২) কমলা দাস কবিতাৰ মুখ্য বৈশিষ্ট্যবোৰ কি? 

উত্তৰ: কমলকমলা দাস কবিতাৰ মুখ্য বৈশিষ্ট্যবোৰহৈছে –

  • আত্মজীৱনীমূলক কবি 
  • প্ৰেম কবি
  • নাৰীবাদী 
  • Iconostas

৩).কমলা দাস জীয়াই আছেনে?

উত্তৰ: নাই, কমলা দাসৰ ২০০৯ চনৰ ৩ মে তাৰিখে ভাৰতৰ পুনেত ৭৫ বছৰ বয়সত মৃত্যু হয়।

৪) কমলা দাসৰ জন্ম ক’ত আৰু কেতিয়া হৈছিল?

উত্তৰ: কমলা দাসে ১৯৩৪ চনৰ ৩১ মাৰ্চত কেৰালাৰ মালাবাৰত জন্ম গ্ৰহণ কৰিছিল।

) কমলা দাসৰ স্বামীয়ে তেওঁৰ সৈতে কেনে ব্যৱহাৰ কৰিছিল?

উত্তৰ: স্বামীয়ে কমলা দাসৰ বিভিন্ন প্ৰকাশৰ পৰা দেখা অনুসৰি অতি বেয়া আৰু অমানৱীয় ব্যৱহাৰ কৰিছিল। তেখেতৰ দুটা কবিতাত  কমলা দাসে স্বামীৰ সৈতে ঘৃণনীয় সম্পৰ্কটো চিত্ৰিত কৰিছে। 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top