Sunburn Problem | চাণবাৰ্ণৰ সমস্যা 

চানবাৰ্ণ হৈছে সূৰ্যৰ অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মি (UV Rays) বা কৃত্ৰিম উৎস যেনে টেনিং বিচনা আদিৰ অত্যাধিক সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত ছালত জ্বলা বিকিৰণ। চানবাৰ্ণৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ বিপদাংশাৰ কাৰক হৈছে ছালৰ অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহা সময়ৰ পৰিমাণ, লগতে তীব্ৰতা। বহুতো কাৰক যেনে- দিনৰ সময়, ঔষধ, অ’জোন হ্ৰাস, অত্যাধিক উচ্চতা, পৰিষ্কাৰ আকাশ, আৰু ছালৰ ফটোটাইপে চানবাৰ্ণ প্ৰভাৱিত কৰে। বেছিকৈ হোৱা চানবাৰ্ণে ছালৰ কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। বগা বা শেঁতা বগা ছাল থকা লোকসকলৰ চানবাৰ্ণৰ আশংকা বেছি।সেয়েহে, চানবাৰ্ণৰ কাৰণ, চিকিৎসা আৰু প্ৰতিৰোধৰ সম্পূৰ্ণভাৱে বুজ লৈ, আপুনি ছালৰ কৰ্কট ৰোগৰ আশংকা যথেষ্ট হ্ৰাস কৰিব পাৰে। ই আপোনাৰ জীৱনৰ মানদণ্ড উন্নত কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, চানবাৰ্ণ প্ৰতিৰোধ কৰি, আপুনি বয়স বৃদ্ধিৰ সৌৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস কৰিব পাৰে, যাৰ ফলত উন্নত প্ৰসাধনৰ ফলাফল হ’ব পাৰে। আগলৈ এই প্ৰৱন্ধটিত চাণবাৰ্ণৰ সমস্যা (Sunburn Problem) আৰু জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বিষয়ে আলোচনা কৰা হʼব।

Sunburn Problem | চাণবাৰ্ণৰ সমস্যা 
Join Telegram channel

Read also: একজিমা কি? কাৰণ, লক্ষণ আৰু ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ – What is Eczema? Causes, Symptoms and Home Remedies

চাণবাৰ্ণ কাৰণ | Causes of Sunburn

সূৰ্যৰ পৰা অতিবেঙুনীয়া বিকিৰণ বা টেনিং বিচনা আদিৰ দৰে একে ধৰণৰ কৃত্ৰিম উৎসৰ অত্যাধিক সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ ফলত চানবাৰ্ণ হয়। বহুতো কাৰকে চানবাৰ্ণৰ সুবিধা আৰু তীব্ৰতাত অৰিহণা যোগায়-

১. ঔষধ: ‘Tetracyclines’(বিশেষকৈ doxycycline), thiazide diuretics, sulfonamides, fluoroquinolones, non-steroidal anti-inflammatory drug, retinoids আৰু অন্যান্য photosensitizing ঔষধৰ ভিতৰত St. John’s wort-ৰ দ্বাৰা চানবাৰ্ণৰ বিপদাশংকা বৃদ্ধি হয়। 

২. বৰ্ধিত UV ৰশ্মি প্ৰাপ্ত কৰা:

এইটো হʼব পাৰে যদি আপোনি- 

  • ৰাতিপুৱা ১০ বজাৰ পৰা আবেলি ৪ বজাৰ ভিতৰৰ সময় (যেতিয়া সূৰ্যৰ ৰশ্মি আটাইতকৈ শক্তিশালী হয়)-ত UV প্ৰতিৰোধী ক্ৰীম নোহোৱাকৈ বেছি দেৰিলৈ বাহিৰত থাকে। 
  • ডাৱৰ নোহোৱা স্পষ্ট আকাশৰ তলত UV প্ৰতিৰোধী ক্ৰীম নোহোৱাকৈ বেছি দেৰিলৈ থাকে।
  • পৃথিৱীৰ বায়ুমণ্ডলীয় সুৰক্ষাৰ সৰু স্তৰৰ বাবে অতি উচ্চতাৰ অঞ্চলৰ বাসিন্দাৰ ক্ষেত্ৰত চানবাৰ্ণৰ বৰ্ধিত বিপদাংশা থাকে। 
  • বিষুৱৰেখাৰ ওচৰীয়া অঞ্চলত অধিক পোনপটীয়া UV ৰশ্মিৰ সংস্পৰ্শলৈ অহিলে। 

৩. অʼজন হ্ৰাস: পৃথিৱীৰ কিছুমান এলেকাত অʼজন বা অʼজন স্তৰৰ ছিদ্ৰ হ্ৰাস পাইছে। ই সূৰ্যৰ UV ৰশ্মিৰ বেছি পৰিমাণত বায়ুমণ্ডলত প্ৰৱেশ কৰিব দিয়ে।

৪. ফিটজপেট্ৰিক ছালৰ ফটোটাইপ: ছালৰ ৰং যিমানে পাতল হয়, চানবাৰ্ণ হোৱাটো সিমানেই সহজ হৈ উঠে।

৫. টেনিং: গাঢ় ছাল প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ ৰ’দত টেনিং বা বৰ্ধিত সময় ব্যয় কৰাটো কেইবা দশক ধৰি শ্বেত জনসংখ্যাৰ বিনোদন হৈ আহিছে। টেনিঙে ছালৰ কৰ্কট ৰোগ আৰু ছালৰ বয়স বৃদ্ধিৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। দ্ৰুত টেনিঙৰ ফলত চানবাৰ্ণ হ’ব পাৰে।

চাণবাৰ্ণ প্ৰকাৰ | Types of Sunburn Problem

ছালৰ ক্ষতিৰ তীব্ৰতাৰ ওপৰত আধাৰ কৰি চানবাৰ্ণক শ্ৰেণীবদ্ধ কৰা হয়। চানবাৰ্ণৰ দুটা আটাইতকৈ সচৰাচৰ প্ৰকাৰৰ ভিতৰত আছে-

১. প্ৰথমডিগ্ৰী চানবাৰ্ণ: ছালৰ বাহিৰৰ স্তৰৰ ক্ষতি। এইটো সাধাৰণতে কেইদিনমানৰ পৰা এসপ্তাহৰ ভিতৰত নিজে নিজে আৰোগ্য হয়।

২. দ্বিতীয় ডিগ্ৰী চানবাৰ্ণ: ছালৰ ভিতৰৰ স্তৰৰ ক্ষতি (Dermis)। ইয়াৰ ফলত ফোঁহা হ’ব পাৰে। আৰোগ্য হ’বলৈ সপ্তাহ পৰ্যন্ত লাগিব পাৰে আৰু চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে।

অতি বিৰল ক্ষেত্ৰত হোৱাটো হৈছে- ‘তৃতীয় ডিগ্ৰী চানবাৰ্ণ’। এই ধৰণৰ চানবাৰ্ণ:

  • ছালৰ তলৰ চৰ্বিৰ স্তৰসহ আপোনাৰ ছালৰ সকলো স্তৰ গুৰুতৰভাৱে ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে।
  • স্নায়ুৰ সমাপ্তি ধ্বংস কৰিব পাৰে।
  • জৰুৰী কালীন চিকিৎসাৰ প্ৰয়োজন হয়।

চাণবাৰ্ণ হোৱাৰ লক্ষণ | Symptoms of Sunburn

  • ছালৰ ৰঙৰ পৰিৱৰ্তন, যেনে গুলপীয়া হোৱা বা ৰঙা পৰা
  • স্পৰ্শত গৰম অনুভৱ হোৱা ছাল
  • বিষ আৰু কোমলতা
  • ফুলা
  • সৰু তৰল ভৰ্তি ফোঁহা, যি ফুটিব পাৰে
  • মূৰৰ বিষ, জ্বৰ, ওকালি অহা আৰু ভাগৰ (যদি চানবাৰ্ণ গুৰুতৰ হয়)
  • বেদনাদায়ক বা কঠোৰ অনুভৱ কৰা চকু

চানবাৰ্ণৰ চিহ্ন আৰু লক্ষণবোৰ সাধাৰণতে সূৰ্যৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰত দেখা দিয়ে। কিন্তু চানবাৰ্ণ কিমান গুৰুতৰ সেয়া জানিবলৈ এদিন বা অধিক সময় লাগিব পাৰে।

চানবাৰ্ণৰ চিকিৎসা | Treatment of Sunburn Problem

বেছিভাগ চানবাৰ্ণ কোনো হস্তক্ষেপ অবিহনে নিজে আৰোগ্য হ’ব। অৱশ্যে, ৰোগীসকলে তেওঁলোকৰ চানবাৰ্ণৰ চিকিৎসাৰ বাবে নিম্নলিখিত পদক্ষেপবোৰ ল’ব পাৰে:

  • ছালৰ অধিক ক্ষতি পৰিহাৰ কৰিবলৈ সূৰ্য পৰিহাৰ কৰিব
  • বিষ হ্ৰাস কৰিবলৈ নন-ষ্টেৰইডেল এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী ব্যৱহাৰ কৰিব
  • ডিহাইড্ৰেচন পৰিহাৰ কৰিবলৈ যথেষ্ট পৰিমাণে পানী খাব
  • স্থানীয় এনাস্থেটিক ক্ৰীম পৰিহাৰ কৰাৰ সময়ত এলো ভেৰা বা হাইড্ৰকৰ্টিচন ক্ৰীমৰ দৰে টপিকেল ক্ৰীম প্ৰয়োগ কৰিব
  • শীতল কলইডেল ওটমিল স্নানে ছালক শান্ত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে

যদি ৰোগী এজনে তীব্ৰ চানবাৰ্ণ উপস্থাপন কৰে যাৰ ফলত ইলেক্ট্ৰলাইটৰ ভাৰসাম্যহীনতাৰ সৈতে বৃহৎ পৰিমাণৰ ফ্লিষ্টাৰিং আৰু বৃহৎ তৰল হ্ৰাস হয়, ৰিহাইড্ৰেচনৰ বাবে পাৰ্কলেণ্ড ফৰ্মুলাৰ ব্যৱহাৰ সূচিত কৰা হয়।

চানবাৰ্ণৰ ঘৰুৱা প্ৰতিকাৰ | Home Remedies for Sunburn Problem

১. চানবাৰ্ণআৰামদায়ক স্নান

দীঘলীয়া দিন ৰ’দ আৰু ধূলি-মাকটিত থকাৰ পিছত আপুনি প্ৰথমে গাটো ধুই পেলাব বিচাৰে কিন্তু যদি আপোনি চানবাৰ্ণ হোৱা ছালত বাবল স্নান (Bubble bath) লৈ আৰু চাবোন ব্যৱহাৰ কৰে তেন্তে ই ছালত জ্বলা-পোৰা অনুভৱ কৰাব পাৰে। ইয়াৰ বিকল্প ৰূপে আপোনি শীতল পানীৰে কম ক্ষাৰীৰ চাবোনেৰে গাটো ধুই পেলাব পাৰে।

আপোনি গা ধোৱা পানীত ওটমিল যোগ দিব পাৰে। গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে ক’লইডেল ওটমিলে প্ৰদাহ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে আৰু খজুৱতি হ্ৰাস কৰে। শীতল গা ধোৱা পানীৰ সৈতে গুৰি কৰা ওটমিল মিহলি কৰক আৰু ১৫ ৰ পৰা ২০ মিনিটৰ বাবে গাটো তিয়াই ৰাখক। তাৰ পিছত, পৰিষ্কাৰ শুকোন কাপোৰ এখনেৰে ছালখন লাহেকৈ শুকুৱাওক, ঘঁহি নিদিব। ঘঁহি শুকুৱাবলৈ অধিক বিৰক্তকৰ অনুভৱ হʼব পাৰে।

২. ফুলা ছালক শান্ত কৰক

গৰমত ফুলি উঠা ছলৰ ওপৰত ঠাণ্ডা হেক দিব পাৰে। ই আপোনাৰ ছালৰ পৰা কিছু তাপ শোষণ কৰিব, ৰক্ত নলীবোৰ সংকুচিত কৰিব, আৰু ফুলা হ্ৰাস কৰিব। ঠাণ্ডা হেকৰ বাবে আপোনি কপাহী কাপোৰত বৰফৰ টুকুৰা মেৰিয়াই হেক দিব পাৰে। কিন্তু মন কৰিব যে কেৱল লাহে লাহে ওপৰৰ পৰাহে হেক দিব, ফুলি থকা ছালক কাপোৰেৰে ঘঁহি নিদিব। নʼহলে আপোনি প্ৰভাৱিত ঠাইদখৰ ঠাণ্ডা পানীৰে ধুই দিব পাৰে।

৩. চাহ

গৱেষণাই দেখুৱাইছে যে সেউজীয়া আৰু ক’লা চাহৰ টেনিন এচিডে তাপ শোষন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে, আনহাতে কেটেচিন (এণ্টিঅক্সিডেণ্ট যৌগ)-য়ে ছালৰ ক্ষতি মেৰামতি কৰে। যদি আপোনাৰ সংবেদনশীল চকুৰ চাৰিওফালে জ্বলি উঠে তেন্তে ই বিশেষভাৱে সহায়ক হ’ব পাৰে। কেৱল দুটা চাহমোনা ঠাণ্ডা পানীত তিয়াই ৰাখক আৰু ফুলা হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু বিষ উপশম কৰিবলৈ সেইবোৰ বন্ধ চকুৰ ওপৰত ৰাখক। 

৪. চোকোৰা উপশমকাৰী পাউডাৰ

যদি আপোনাৰ ৰʼদে পোৰা ছালৰ অংশত খজুৱতি হয়, আপোনি বৰফপানীৰ সংকোচনত চোকোৰা উপশমকাৰী পাউডাৰৰ পেকেট এটা যোগ দিব পাৰে। এনে পাউডাৰত থকা এলুমিনিয়াম এচিটেটে ছালক অত্যাধিক শুকান বা খজুৱতি হোৱাৰ পৰা ৰক্ষা কৰে।

৫. হাইড্ৰকৰ্টিচন ক্ৰীম

খজুৱতি, প্ৰদাহ হ্ৰাস আৰু ছালৰ জ্বলা-পোৰা প্ৰশমিত কৰিবলৈ ১% হাইড্ৰকৰ্টিচন থকা টপিকেল লোচন, স্প্ৰে, বা মলম ব্যৱহাৰ কৰক। হাইড্ৰকৰ্টিচনত প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ আছে, যাৰ বাবে ই ৰঙা পৰা হ্ৰাস কৰিব পাৰে আৰু চানবাৰ্ণৰ মৃদু বিষ হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

৬. পানী

চানবাৰ্ণে আপোনাৰ ছাল শুকান কৰিব পাৰে, এই প্ৰভাৱ প্ৰতিহত কৰিবলৈ যথেষ্ট পৰিমাণে পানী খোৱাটো প্ৰয়োজনীয়। যদি আপুনি একেবাৰতে বেছিকৈ খাব নোৱাৰে তেন্তে ফল আৰু পাচলি, যেনে তৰমুজ, তিয়ঁহ, ষ্ট্ৰবেৰী, বিলাহী, আঙুৰ, আৰু কেণ্টালুপ আদি দিনটোত মাজে মাজে খাই থাকিব। এইবোৰত ৯০% তকৈ অধিক পানীৰ পৰিমাণ থাকে।

৭. ময়েশ্চাৰাইজ কৰক

গা ধুৱাৰ পাছত এক প্ৰাকৃতিক ভাৱে তৈয়াৰী বিশুদ্ধ তেল শৰীৰত প্ৰয়োগ কৰক আৰু সেইখিনি ছালৰ দ্বাৰা শোষিত হোৱাৰ পাছত ময়েশ্চাৰাইজিং ক্ৰীম ব্যৱহাৰ কৰক। ই ছালৰ আৰ্দ্ৰতা বজাই ৰাখিব আৰু চানবাৰ্ণৰ আশংকা হ্ৰাস কৰিব। 

৮. এলো ভেৰা জেল

চানবাৰ্ণ প্ৰভাৱিত ঠাইত এলো ভেৰা জেল প্ৰয়োগ কৰক। ই ফুলা ৰঙা হোৱা ছালক শান্ত কৰি ইয়াক আৰোগ্য কৰে।

৯. নাৰিকল তেল

চানবাৰ্ণ প্ৰভাৱিত স্থানত নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে। কিন্তু মনত ৰাখিব যে সতেজ হৈ থকা চানবাৰ্ণত ইয়াক প্ৰয়োগ নকৰিব। ছালৰ পোৰাটো আৰোগ্যৰ শেষ পৰ্যায়ত পালেহে কেৱল ঠাণ্ডা-চাপ যুক্ত জৈৱিক নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰিব অন্যথা তাপ পোৰা ছালতে আৱদ্ধ হৈ ছলৰ অৱস্থা অধিক বেয়া কৰিব পাৰে। যিকোনো অবাঞ্ছিত প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰতিহত কৰিবলৈ সদায়ে প্ৰথমে ছালৰ এটা সৰু অংশত পৰীক্ষা কৰি চাব। যদি আপোনাৰ ছালখন শালমইনা-প্ৰৱণ হয় তেনেহ’লে আপোনাৰ মুখত নাৰিকল তেল ব্যৱহাৰ কৰা পৰিহাৰ কৰিব, কিয়নো ই ছিদ্ৰবোৰ বন্ধ কৰিব পাৰে আৰু ব্ৰেকআউট হ’ব পাৰে। 

১০. কিছুমান ঔষধ পৰিহাৰ কৰিব

যদি আপোনাৰ পোৰা মৃদু হয়, OTC এনাষ্টেটিক এটা ভাল উপায় যেন লাগিব পাৰে, কিন্তু আপুনি বেঞ্জোকেইন বা লিডোকেইন থকা সামগ্ৰী পৰিহাৰ কৰা উচিত, কিয়নো সেইবোৰে আপোনাৰ ছালত জ্বলা-পোৰা কৰিব পাৰে।

১১. পাতল কাপোৰ পিন্ধিব

আপোনাৰ ছালত অধিক খজুৱতি কৰিব পৰা যিকোনো বেদনাদায়ক ঘঁহনি হ্ৰাস কৰিবলৈ আপোনাৰ পোৰা আৰোগ্য হোৱাৰ সময়ত বেদনাদায়ক ঘঁহনি হ্ৰাস কৰিবলৈ খজুৱতি কৰিব পৰা যিকোনো কাপোৰ পৰিহাৰ কৰিব আৰু পৰাপক্ষত কপাহী কাপোৰ পিন্ধিব।

চানবাৰ্ণ প্ৰভাৱিত ছাল আৰোগ্য নোহোৱা পৰ্যন্ত ৰʼদৰ UV ৰশ্মিৰ পৰা সুৰক্ষিত থাকক। ৰʼদত ওলালে এচ.পি.এফ ৩০ (SPF 30) বা অধিক থকা চানস্ক্ৰীণ প্ৰয়োগ কৰক আৰু  লগতে সুৰক্ষামূলক পোছাক পিন্ধক।  

চানবাৰ্ণৰ কি জটিলতা হʼব পাৰে? 

চানবাৰ্ণ হোৱাটো এক সৌম্য স্থিতি যি সাধাৰণতে অধিক চিকিৎসীয় হস্তক্ষেপ অবিহনে আৰোগ্য হয়। অৱশ্যে, চানবাৰ্ণ বেছিকৈ হʼলে ই ছালৰ কৰ্কট ৰোগ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। যিসকলে  আগতে বহুতো ফোঁহাযুক্ত চানবাৰ্ণত ভুগীছে তেওঁলোকে এজন চৰ্মৰোগ বিশেষজ্ঞৰ দ্বাৰা বাৰ্ষিক ছালপৰীক্ষা কৰাই লাভান্বিত হ’ব পাৰে।

মাজে মাজে, চানবাৰ্ণ যথেষ্ট গুৰুতৰ হʼলে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ প্ৰয়োজন আহি পৰে। গুৰুতৰ পৰিস্থিতিত আপোনাৰ ৰʼদে জ্বলা ছালত ফোঁহা হʼব পাৰে যাৰ ফলত তৰল ক্ষয় আৰু ইলেক্ট্ৰলাইটৰ ভাৰসাম্যহীনতা হয়। এনে লোকে এই ক্ষেত্ৰত তৎক্ষণাতেই ডাক্তৰৰ সহায় লৈ পৰিস্থিতি অৱনতি হোৱাটো ৰখাব পাৰে। 

সামৰণি | Conclusion

উক্ত প্ৰৱন্ধটিত চানবাৰ্ণৰ সমস্যা Sunburn Problem, ইয়াৰ প্ৰতিকাৰৰ লগতে জড়িত অন্যান্য তথ্যৰ বৰ্ণনা, কৰা হৈছে। এই তথ্যবোৰৰ নিৰ্ভৰযোগ্য উৎস আধাৰিত। মনত ৰাখিব যে চানবাৰ্ণে কিছু কিছু ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ ৰূপ ধাৰণ কৰিব পাৰে। সেয়ে ঘৰুৱা উপায়বোৰ সহায়ক নহʼলে অথবা চানবাৰ্ণ অধিক গুৰুতৰ হʼলে অনিপলমে বিশেষজ্ঞৰ কাষ চাপক। 

FAQ

১. চানবাৰ্ণৰ লক্ষণ কি?

উঃ– চানবাৰ্ণ তৎক্ষণাৎ স্পষ্ট নহয় আৰু লক্ষণবোৰ বিকশিত হ’বলৈ ৪-৬ ঘণ্টা লাগিব পাৰে, যাৰ ফলত ছাল ৰঙা আৰু বেদনাদায়ক হ’ব পাৰে। যদি পোৰা অধিক গুৰুতৰ হয়, ফুলা আৰু ফোঁহা বিকশিত হ’ব পাৰে। প্ৰায়ে, এই গুৰুতৰ চানবাৰ্ণবোৰৰ সৈতে ফ্লু-সদৃশ লক্ষণো থাকে, যেনে- জ্বৰ, ঠাণ্ডা, ওকালি অহা, মুৰৰ বিষ, আৰু দুৰ্বলতা। কেইবাদিনো পিছত আপোনাৰ ছালে ৰ’দৰ দ্বাৰা ক্ষতিগ্ৰস্ত কোষবোৰৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পোৱাৰ লগে লগে আপোনাৰ ছালৰ বাকলি আৰু খজুৱতি আৰম্ভ হয়।

২. চানস্ক্ৰীণ কোনে প্ৰয়োগ কৰিব লাগে?

উঃ- সকলোৱ; চানস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰে আপোনাক সূৰ্যৰ ক্ষতিকাৰক অতিবেঙুনীয়া ৰশ্মিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰি ছালৰ কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। বয়স, লিংগ বা জাতি নিৰ্বিশেষে যিকোনো লোকৰ ছালৰ কৰ্কট ৰোগ হ’ব পাৰে। 

৩. SPF বেছিকৈ থকা ক্ৰীমবোৰ কম থকাবোৰতৈ ভাল নেকি?

উঃ- চৰ্মৰোগ বিশেষজ্ঞসকলে কমেও ৩০ এছ.পি.এফ. থকা চানস্ক্ৰীণ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে, যিয়ে সূৰ্যৰ UV ৰশ্মিৰ ৯৭ শতাংশ অৱৰুদ্ধ কৰে। উচ্চ-সংখ্যাৰ এছ.পি.এফ. থকা ক্ৰীয়ে সূৰ্যৰ UV ৰশ্মিৰ অলপ বেছিকৈ অৱৰোধ কৰে, কিন্তু কোনো চানস্ক্ৰীণে সূৰ্যৰ UV ৰশ্মিৰ ১০০ শতাংশ অৱৰোধ কৰিব নোৱাৰে।

এইটোও মনত ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে উচ্চ-সংখ্যাৰ এছ.পি.এফ. নিম্ন-সংখ্যাৰ এছ.পি.এফ.-ৰ সমান সময় থাকে। উচ্চ-সংখ্যাৰ এছ.পি.এফ.-এ আপোনাক পুনৰ প্ৰয়োগ নকৰাকৈ বাহিৰত অতিৰিক্ত সময় অতিবাহিত কৰিবলৈ অনুমতি নিদিয়ে। বটলৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি বাহিৰত, আনকি ডাৱৰীয়া দিনত, আৰু সাঁতোৰ বা ঘাম ওলোৱাৰ পিছত প্ৰায় প্ৰতি দুই ঘণ্টাত চানস্ক্ৰীণ পুনৰ প্ৰয়োগ কৰিব লাগে।

৪. চানবাৰ্ণ বিপদজনক নেকি?

উঃ- ফোঁহাৰ সৈতে হোৱা চানবাৰ্ণ গুৰুতৰ হয় আৰু আপোনাৰ শৰীৰৰ এক ডাঙৰ অংশ আৱৰি ৰাখে। এনে চানবাৰ্ণৰ সৈতে তীব্ৰ জ্বৰ, মুৰৰ বিষ, তীব্ৰ বিষ, ডিহাইড্ৰেচন, বিভ্ৰান্তি, ওকালি অহা বা ঠাণ্ডা হয়। আপোনাৰ ছালৰ সংক্ৰমণ হৈছে, ফোঁহাটোৰ পৰা অহা ফুলা, পুঁজ বা ৰঙা ৰেখাৰ দ্বাৰা সূচিত হয়।

৫. ‘Vaseline’ চানবাৰ্ণত ভাল নেকি?

উঃ- নহয়, চানবাৰ্ণত পেট্ৰ’লিয়াম জেলী (যেনে- Vaseline), বেঞ্জোকেইন, লিডোকেইন বা মাখন প্ৰয়োগ নকৰিব। এইবোৰে লক্ষণবোৰ বেয়া কৰে আৰু আৰোগ্য প্ৰতিহত কৰিব পাৰে।

Read also: Constipation Problem | কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যা 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top