Marigold Leaves Benefits | নাৰ্জী ফুলৰ পাতৰ উপকাৰিতা 

নাৰ্জী ফুলৰ পাতবোৰে ঔষধি গুণাগুণৰে সমৃদ্ধ বাবে বিভিন্ন লাভালাভ প্ৰদান কৰে।  বিশেষকৈ পৰম্পৰাগত ঔষধত তেওঁলোকৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী, এণ্টিচেপ্টিক, আৰু এণ্টিমাইক্ৰোবাইল গুণাগুণৰ বাবে মূল্য দিয়া হয়। নাৰ্জী ফুলৰ পাতবোৰ প্ৰায়ে ছালৰ বিভিন্ন স্থিতি যেনে কটা, আঘাত, চোকোৰা, আৰু সামান্য পোৰা ছালৰ চিকিৎসাৰ বাবে সাময়িকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও, নাৰ্জী ফুলৰ পাতত ফ্লেভোনইড আৰু কেৰোটিনইডৰ দৰে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে, যি কোষবোৰক মুক্ত ৰেডিকেলৰ দ্বাৰা হোৱা ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে আৰু ছালৰ সামগ্ৰিক স্বাস্থ্যত অৰিহণা যোগাব পাৰে। তদুপৰি, হজমৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু গেষ্ট্ৰোইনটেষ্টিনেল স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰিবলৈ ভেষজ চাহৰ  বাবে পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। জানো আহক নাৰ্জী ফুলৰ পাতৰ উপকাৰিতা Marigold Leaves Benefits

Marigold Leaves Benefits
Join Telegram channel

চিত্ৰ: নাৰ্জী ফুল আৰু পাত

Read Also: Benefits of Indian Pennywort | মানিমুনি পাতৰ উপকাৰিতা

নাৰ্জী ফুলৰ পাতৰ উপকাৰিতা | Benefits of Marigold Leaves

  • নাৰ্জী ফুলৰ পাতৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণ থাকে, যি একজিমা আৰু ডাৰ্মাটাইটিছৰ দৰে ছালৰ বিভিন্ন স্থিতিৰ চিকিৎসাত সহায় কৰে।
  • এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে যি শৰীৰক মুক্ত ৰেডিকেল ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত আৰু সামগ্ৰিক ৰোগ প্ৰতিৰোধ স্বাস্থ্য বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।
  • নাৰ্জী ফুলৰ পাতত ভিটামিন A আৰু C ৰে সমৃদ্ধ, স্বাস্থ্যৱান ছাল বজাই ৰখা আৰু কোলাজেন উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়।
  • এণ্টিমাইক্ৰোবাইল গুণাগুণ আছে, যি সংক্ৰমণ প্ৰতিৰোধ কৰাত আৰু ক্ষত নিৰাময়ত সহায় কৰিব পাৰে।
  • আলচাৰ আৰু গেষ্ট্ৰাইটিছৰ দৰে হজমৰ সমস্যা বোৰ হ্ৰাস কৰিবলৈ পৰম্পৰাগতভাৱে নাৰ্জী ফুলৰ  পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।
  • প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণে তেওঁলোকক ডিঙিৰ বিষ আৰু কাহ আৰু ভিৰৰ দৰে শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়াত কাৰ্যকৰী কৰে।
  • পোক-পতংগৰ কামোৰৰ চিকিৎসাৰ বাবে নাৰ্জী ফুলৰ পাতবোৰ স্থানীয়ভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি
  • শৰীৰৰ কোনো অংশত সামান্য কাট খালে তেজ বন্ধ কৰিবলৈ নাৰ্জী ফুলৰ পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। 

ঔষধি উদ্দেশ্যৰ বাবে নাৰ্জী ফুলৰ পাতৰব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে স্বাস্থ্যসেৱা পেছাদাৰী চিকিৎসকৰ সৈতে পৰামৰ্শ কৰাটো অত্যাৱশ্যকীয়।| It is essential to consult a healthcare professional doctor before using  Marigold Leaves for medicinal purposes.

FAQ

. নাৰ্জী ফুলৰ পাতবোৰ কিহৰ বাবে ভাল?

উত্তৰ: নাৰ্জী ফুলৰ পাতবোৰ সেইবোৰৰ প্ৰদাহ-প্ৰতিৰোধী, এণ্টিচেপ্টিক, আৰু ভেঁকুৰ-প্ৰতিৰোধী গুণাগুণৰ বাবে জনা জাত।

২. নাৰ্জী ফুলৰ পাত কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰে?

উত্তৰ: ছালৰ জ্বলা-পোৰা বা ঘাঁ প্ৰশমিত কৰিবলৈ নাৰ্জী ফুলৰ পাতবোৰ স্থানীয়ভাৱে পুল্টিচ বা চেলভত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

. তেজ ৰখাবলৈ নাৰ্জী ফুলৰ পাত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰিনে?

উত্তৰ: শৰীৰৰ কোনো অংশত সামান্য কাট খালে তেজ বন্ধ কৰিবলৈ নাৰ্জী ফুলৰ পাত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। 

. নাৰ্জী ফুলৰ পাত কি কি ভিটামিনৰে সমৃদ্ধ?

উত্তৰ: নাৰ্জী ফুলৰ পাত ভিটামিন A আৰু C ৰে সমৃদ্ধ।

৫. নাৰ্জী ফুলৰ পাতৰ সোৱাদ কেনেকুৱা?

উত্তৰ: নাৰ্জী ফুলৰ পাতৰ সোৱাদ তিতা।

Read Also: Health Benefits of Skunk Vine | ভেদাইলতাৰ উপকাৰিতা 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top