মানৱ অধিকাৰ ৰচনা | Human Rights Essay in Assamese

Join Telegram channel

মানৱ অধিকাৰ ৰচনা | Human Rights Essay in Assamese

পৰিচয়

মানৱ অধিকাৰ হৈছে এক অধিকাৰৰ সমষ্টি যাৰ প্ৰতিজন মানুহে অধিকাৰ প্ৰাপ্ত কৰে। জাতি, ধৰ্ম, লিংগ, তেওঁলোকৰ অৰ্থনৈতিক স্থিতি যিয়েই নহওঁক কিয় প্ৰতিজন মানুহেই এই অধিকাৰসমূহৰ সৈতে উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে লাভ কৰে। সকলো মানুহে যাতে সমানভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয় সেয়া নিশ্চিত কৰাৰ বাবে মানৱ অধিকাৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। সেইবোৰ প্ৰকৃততে পৃথিৱীত এক ভাল জীৱনধাৰণৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয়।

মানৱ অধিকাৰ ৰচনা Human Rights Essay in Assamese

তদুপৰি, মানৱ অধিকাৰে এখন দেশৰ নাগৰিকৰ স্বাৰ্থ সুৰক্ষিত কৰে। যদি আপুনি এজন মানুহ হয় তেন্তে আপোনাৰ মানৱ অধিকাৰ থাকিব পাৰে। তেওঁলোকে আপোনাক সুখ আৰু সমৃদ্ধিৰে পৰিপূৰ্ণ এক ভাল জীৱন দিয়াত সহায় কৰিব

মানৱ অধিকাৰ হৈছে মৌলিক মৌলিক অধিকাৰ যিবোৰ আমি মানুহ হিচাপে প্ৰাপ্য। বয়স, লিংগ, জাতি, ধৰ্ম, ধৰ্ম আৰু ৰাষ্ট্ৰীয়তা নিৰ্বিশেষে মানৱ অধিকাৰে সকলোকে মুক্ত আৰু সমান হিচাপে চিহ্নিত কৰে। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সময়ত মানুহে সন্মুখীন হোৱা অত্যাচাৰৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত ৰাষ্ট্ৰসংঘই মানৱ অধিকাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। 1948 চনৰ 10 ডিচেম্বৰত, ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাই মানৱ অধিকাৰৰ সাৰ্বজনীন ঘোষণাপত্ৰ (UDHR)) গ্ৰহণ কৰে। ইয়াৰ গ্ৰহণৰ ফলত মানৱ অধিকাৰক প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে স্বাধীনতা, ন্যায় আৰু শান্তিৰ ভেটি হিচাপে স্বীকৃতি দিয়া হৈছিল। যদিও ই আইনীভাৱে বাধ্যতামূলক নহয়, বেছিভাগ ৰাষ্ট্ৰই এই মানৱ অধিকাৰবোৰ তেওঁলোকৰ সংবিধান আৰু ঘৰুৱা আইনী পৰিকাঠামোত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে। মানৱ অধিকাৰে আমাক বৈষম্যৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰে আৰু নিশ্চিত কৰে যে আমাৰ আটাইতকৈ মৌলিক প্ৰয়োজনীয়তাবোৰ সুৰক্ষিত।

মানৱ অধিকাৰ শ্ৰেণীসমূহ | Classification  of  Human Rights

মানৱ অধিকাৰক মূলতঃ নাগৰিক আৰু ৰাজনৈতিক অধিকাৰ, আৰু সামাজিক অধিকাৰৰ দুটা শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰা হৈছে। এই শ্ৰেণীবিভাজন গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ই মানৱ অধিকাৰৰ ধাৰণাটো অধিক পৰিষ্কাৰ কৰে। লগতে, তেওঁলোকে মানুহক বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ ভূমিকা উপলব্ধি কৰায়।

যেতিয়া আমি নাগৰিক আৰু ৰাজনৈতিক অধিকাৰৰ কথা কওঁ, আমি মানুহৰ উৎকৃষ্ট অধিকাৰৰ কথা কওঁ। এই অধিকাৰবোৰ চৰকাৰৰ কৰ্তৃত্ব সীমিত কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ যি যিকোনো ব্যক্তিৰ স্বাধীনতাপ্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। তদুপৰি, এই অধিকাৰসমূহে মানুহক চৰকাৰৰ অন্তৰ্ভুক্তিত অৰিহণা যোগাবলৈ অনুমতি দিয়ে। আইন নিৰ্ধাৰণৰ উপৰিও।

পৰৱৰ্তী সময়ত, মানুহৰ সামাজিক অধিকাৰে চৰকাৰক বিভিন্ন উপায়পৰিকল্পনা কৰাৰ উপায়ক উৎসাহিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশনা দিয়ে যি নাগৰিকসকলৰ জীৱনৰ মানদণ্ড উন্নত কৰাত সহায় কৰিব। দেশসমূহৰ সকলো চৰকাৰ তেওঁলোকৰ নাগৰিকৰ কল্যাণ নিশ্চিত কৰাৰ বাবে দায়বদ্ধ। মানৱ অধিকাৰে দেশবোৰক এনে কৰাত দক্ষতাৰে সহায় কৰে।

Read Also: মৌলিক অধিকাৰ ৰচনা | Fundamental Rights Essay in Assamese

মানৱ অধিকাৰৰ গুৰুত্ব | Importance of Human Rights

এখন দেশ আৰু ব্যক্তিগত পৰ্যায়ৰ ব্যক্তিসকলৰ সামগ্ৰিক বিকাশৰ বাবে মানৱ অধিকাৰ অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আমি মৌলিক মানৱ অধিকাৰবোৰৰ ওপৰত চকু দিওঁ, আমি চাওঁ কেনেকৈ জীৱনৰ অধিকাৰ আছে, যিকোনো ধৰ্ম পালন কৰাৰ অধিকাৰ, চলাচলৰ স্বাধীনতা, চলাচলৰ পৰা মুক্তি আৰু অধিক আছে। যিকোনো মানুহৰ কল্যাণত প্ৰতিটো অধিকাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

জীৱনৰ অধিকাৰে মানুহৰ জীৱন সুৰক্ষিত কৰে। ই নিশ্চিত কৰে যে কোনেও আপোনাক হত্যা কৰিব নোৱাৰে আৰু এনেদৰে আপোনাৰ মানসিক শান্তি সুৰক্ষিত কৰে। পৰৱৰ্তী সময়ত, চিন্তা আৰু ধৰ্মৰ স্বাধীনতাই নাগৰিকসকলক তেওঁলোকে বিচৰা যিকোনো ধৰ্ম অনুসৰণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। তদুপৰি, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যিকোনো লোকে মুক্তভাৱে চিন্তা কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও, চলাচলৰ স্বাধীনতা মানুহৰ একত্ৰিতকৰণত সহায়ক। ই নিশ্চিত কৰে যে কাকো তেওঁলোকৰ পচন্দৰ কোনো অৱস্থাত ভ্ৰমণ আৰু বাস কৰাত বাধা দিয়া নহয়। ই আপোনাক য’ত বিচাৰে সুযোগ বোৰ ল’বলৈ অনুমতি দিয়ে।

পৰৱৰ্তী সময়ত, মানৱ অধিকাৰে আপোনাক এক নিৰপেক্ষ পৰীক্ষণৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰে। প্ৰতিজন মানুহৰ আদালতলৈ যোৱাৰ অধিকাৰ আছে য’ত নিৰপেক্ষ সিদ্ধান্ত লোৱা হ’ব। যেতিয়া বাকী সকলো বিফল হয় তেতিয়া তেওঁলোকে তেওঁলোকক ন্যায় দিবলৈ আদালতক বিশ্বাস কৰিব পাৰে।

চমুকৈ, মানুহৰ সুখী জীৱনযাপনৰ বাবে মানৱ অধিকাৰ অতি প্ৰয়োজনীয়। অৱশ্যে, আজিকালি সেইবোৰ অবিৰামভাৱে উলংঘা কৰা হৈছে আৰু আমি এই সমস্যাটোৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ একত্ৰিত হ’ব লাগিব। চৰকাৰ আৰু নাগৰিকসকলে ইজনে সিজনক সুৰক্ষা দিবলৈ আৰু ভালৰ বাবে প্ৰগতি ৰখাৰ বাবে প্ৰচেষ্টা ল’ব লাগিব। অৰ্থাৎ, ই সমগ্ৰ বিশ্বতে সুখ আৰু সমৃদ্ধি নিশ্চিত কৰিব।

Read Also: Class 11 Sociology Question Answer

মৌলিক মানৱ অধিকাৰ | Basic of Humans right

মানৱ অধিকাৰক দুটা বহল শ্ৰেণীত বিভক্ত কৰা হৈছে। এইবোৰ হৈছে নাগৰিক আৰু ৰাজনৈতিক অধিকাৰ, আৰু সামাজিক অধিকাৰ য’ত অৰ্থনৈতিক আৰু সাংস্কৃতিক অধিকাৰো অন্তৰ্ভুক্ত থাকে।  প্ৰতিজন ব্যক্তিক প্ৰদান কৰা মৌলিক মানৱ অধিকাৰৰ ওপৰত ইয়াত এক বিতং দৃষ্টি দিয়া হৈছে:

  • জীৱনৰ অধিকাৰ (Right to Life)

পৃথিৱীৰ প্ৰতিজন মানুহৰ জীয়াই থকাৰ অধিকাৰ আছে। প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ কাৰো দ্বাৰা হত্যা নকৰাৰ অধিকাৰ আছে আৰু এই অধিকাৰ আইনৰ দ্বাৰা সুৰক্ষিত। অৱশ্যে, এই অধিকাৰ মৃত্যুদণ্ড, আত্মৰক্ষা, গৰ্ভপাত, ইচ্ছামৃত্যু আৰু যুদ্ধৰ দৰে বিষয়ৰ অধীন।

  • বাক স্বাধীনতা (Freedom of speech)

প্ৰতিজন মানুহৰ মুক্তভাৱে কথা কোৱাৰ আৰু ৰাজহুৱাভাৱে নিজৰ মতামত ব্যক্ত কৰাৰ অধিকাৰ আছে। অৱশ্যে, এই অধিকাৰকিছুমান সীমাবদ্ধতাৰ সৈতে আহে যেনে অশ্লীলতা, অপবাদ আৰু অপৰাধৰ উস্কানি। 

  • ন্যায্য পৰীক্ষণৰ অধিকাৰ (Freedom of Thought, Conscience and Religion)

এই অধিকাৰৰ অধীনত প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ নিৰপেক্ষ আদালতৰ দ্বাৰা নিৰপেক্ষ বিচাৰৰ অধিকাৰ আছে, যুক্তিসঙ্গত সময়ৰ ভিতৰত শুনানিৰ অধিকাৰ, পৰামৰ্শ দিয়াৰ অধিকাৰ, ৰাজহুৱা শুনানিৰ অধিকাৰ আৰু ব্যাখ্যাৰ অধিকাৰ আছে।

  • অত্যাচাৰৰ পৰা মুক্তি (Right to Fair Trial)

আন্তৰ্জাতিক আইন অনুসৰি, প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ অত্যাচাৰৰ পৰা মুক্তি ৰখাৰ অধিকাৰ আছে। বিংশ শতিকাৰ মাজভাগৰ পৰা ই নিষিদ্ধ হৈ আহিছে।

  • চলাচলৰ স্বাধীনতা (Freedom for torture)

ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ তেওঁ বাস কৰা ৰাজ্যৰ যিকোনো অংশত ভ্ৰমণ, বাস, কাম বা অধ্যয়ন কৰাৰ অধিকাৰ আছে।

  • দাসত্বৰ পৰা মুক্তি (Freedom of Movement)

এই অধিকাৰ অনুসৰি, দাসত্ব আৰু দাসৰ ব্যৱসায় প্ৰতিটো প্ৰকাৰে নিষিদ্ধ। অৱশ্যে, দুৰ্ভাগ্যবশতঃ এই বেয়া প্ৰথাবোৰ এতিয়াও অবৈধভাৱে চলি আছে।

ভাৰতত মানৱ অধিকাৰ | Human Rights in India

মানৱ অধিকাৰে ভাৰতীয় সংবিধানৰ ৰাজ্যিক নীতিৰ মৌলিক অধিকাৰ আৰু নিৰ্দেশনা নীতিত প্ৰতিফলিত হৈছে। ভাৰতীয় সংবিধানৰ মৌলিক অধিকাৰে অনুচ্ছেদ 12-35-ৰ পৰা মানৱ অধিকাৰৰ সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে, এই অনুচ্ছেদৰ অধীনত ই সমতাৰ অধিকাৰ, স্বাধীনতাৰ অধিকাৰ, ৰপ্তানিৰ বিৰুদ্ধে অধিকাৰ, ধৰ্মৰ স্বাধীনতাৰ অধিকাৰ, জীৱনৰ অধিকাৰ, সাংস্কৃতিক আৰু শৈক্ষিক অধিকাৰ, গোপনীয়তাৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰে। ডিপিএছপি হৈছে ভাৰত চৰকাৰৰ বাবে নাগৰিকৰ কল্যাণৰ বাবে কাম কৰাৰ আৰু তেওঁলোকক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰাৰ নিৰ্দেশনা।

ভাৰত আৰু সমগ্ৰ বিশ্বত চৰকাৰ, অৰিগিনেচন আৰু ব্যক্তিয়ে মানৱ অধিকাৰ সুৰক্ষিত কৰিবলৈ আৰু সমতা প্ৰদান কৰিবলৈ কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰি আছে কিন্তু তৃণমূল স্তৰত মহামাৰী বৈষম্যৰ যুগত বাস্তৱতা পৃথক আৰু মানৱ অধিকাৰ উলংঘন যথেষ্ট দৃশ্যমান। বহুতো আফ্ৰিকান আৰু কেৰিবিয়ান আৰু এছিয়ান ৰাষ্ট্ৰই কোভিড-19 ভেকছিনৰ অভাৱৰ সন্মুখীন হৈছে আনহাতে কিছুমান ধনী ৰাষ্ট্ৰই ভেকছিনৰ ষ্টক ধৰি ৰাখিছে, ই মৌলিক পুনৰ্পাঠ্যক্ৰমৰ অসম বিভাজন প্ৰদৰ্শন কৰে।

মানৱ অধিকাৰ উলংঘন | Violation of Human Rights

যদিও প্ৰতিজন মানুহ মানৱ অধিকাৰৰ অধিকাৰী, এই অধিকাৰবোৰ প্ৰায়ে উলংঘন কৰা হয়। এই অধিকাৰবোৰ উলংঘন হয় যেতিয়া ৰাজ্যৰ দ্বাৰা কৰা কাৰ্যই এই অধিকাৰবোৰ উপেক্ষা, অস্বীকাৰ বা অপব্যৱহাৰ কৰে।

মানৱ অধিকাৰৰ উলংঘনৰ ওপৰত নিয়ন্ত্ৰণ ৰাখিবলৈ ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সমিতি গঠন কৰা হৈছে। বহুতো ৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিষ্ঠান, বেচৰকাৰী সংগঠন আৰু চৰকাৰেও এইবোৰ নিৰীক্ষণ কৰে যাতে ব্যক্তিসকলক তেওঁলোকৰ মৌলিক অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত কৰা নহয়।

এই সংগঠনবোৰে মানৱ অধিকাৰৰ বিষয়ে সজাগতা বিয়পোৱাৰ দিশত কাম কৰে যাতে মানুহক তেওঁলোকৰ অধিকাৰৰ বিষয়ে ভালদৰে অৱগত কৰা হয়। তেওঁলোকে অমানৱীয় প্ৰথাৰ বিৰুদ্ধেও প্ৰতিবাদ কৰে। এই প্ৰতিবাদবোৰৰ ফলত বহুবাৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ আহ্বান জনোৱা হৈছে আৰু অৱশেষত পৰিস্থিতি উন্নত হৈছে।

উপসংহাৰ

প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে মৌলিক মানৱ অধিকাৰ উপভোগ কৰাৰ যোগ্য। কেতিয়াবা, ইয়াৰে কিছুমান অধিকাৰ ৰাজ্যৰ দ্বাৰা অস্বীকাৰ বা অপব্যৱহাৰ কৰা হয়। চৰকাৰে কিছুমান বেচৰকাৰী সংগঠনৰ সহায়ত এই অপব্যৱহাৰবোৰ নিৰীক্ষণ কৰাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰি আছে।মানৱ অধিকাৰ হৈছে প্ৰতিজন ব্যক্তিক প্ৰদান কৰা মৌলিক অধিকাৰ। সাৰ্বজনীন বুলি জনা যায়, এই অধিকাৰবোৰ আইনৰ দ্বাৰা সুৰক্ষিত।  অৱশ্যে, দুৰ্ভাগ্যবশতঃ বহুসময়ত এইবোৰ ৰাজ্য, ব্যক্তি বা গোটৰ দ্বাৰা উলংঘন কৰা হয়। এজন ব্যক্তিক এই মৌলিক অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত কৰাটো প্ৰায় অমানৱীয়। এইকাৰণেই এই অধিকাৰবোৰ ৰক্ষা কৰিবলৈ বহুতো সংগঠন প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছে।

FAQ

1. আপোনাৰ নিজৰ শব্দ ৰচনাত মানৱ অধিকাৰ কি?

উত্তৰ: মানৱ অধিকাৰ হৈছে সমতা আৰু নিৰপেক্ষতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত নীতিৰ এক গোট। তেওঁলোকে আমাৰ জীৱনৰ বিষয়ে বাছনি কৰাৰ আৰু মানুহ হিচাপে আমাৰ সম্ভাৱনা বিকাশ কৰাৰ আমাৰ স্বাধীনতাক স্বীকৃতি দিয়ে। সেইবোৰ হৈছে ভয়, উৎপীড়ন বা বৈষম্যৰ পৰা মুক্ত জীৱন যাপন কৰাৰ বিষয়ে।

2. মানৱ অধিকাৰ কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ?

উত্তৰ: মানৱ অধিকাৰ হৈছে মৌলিক অধিকাৰ যিবোৰ আমাৰ সকলোৰে কেৱল আমি মানুহ হোৱাৰ বাবে। এইবোৰে আমাৰ সমাজৰ মুখ্য মূল্যবোধ যেনে নিৰপেক্ষতা, মৰ্যাদা, সমতা আৰু সন্মানক মূৰ্ত কৰে। এইবোৰ আমাৰ সকলোৰে বাবে সুৰক্ষাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপায়, বিশেষকৈ যিসকলে উৎপীড়ন, অৱহেলা আৰু বিচ্ছিন্নতাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

3. মানৱ অধিকাৰৰ বিষয়ে মই কি শিকিলোঁ?

উত্তৰ: মানৱ অধিকাৰ হৈছে সমতা, মৰ্যাদা, সন্মান, স্বাধীনতা আৰু ন্যায়ৰ বিষয়ে। অধিকাৰৰ উদাহৰণৰ ভিতৰত আছে বৈষম্যৰ পৰা মুক্তি, জীৱনৰ অধিকাৰ, বাক স্বাধীনতা, বিবাহ আৰু পৰিয়ালৰ অধিকাৰ আৰু শিক্ষাৰ অধিকাৰ

4. আমাক মানৱ অধিকাৰৰ কিয় প্ৰয়োজন?

উত্তৰ: মানৱ অধিকাৰ হৈছে মৌলিক অধিকাৰ যিবোৰ আমাৰ সকলোৰে কেৱল আমি মানুহ হোৱাৰ বাবে। এইবোৰে আমাৰ সমাজৰ মুখ্য মূল্যবোধ যেনে নিৰপেক্ষতা, মৰ্যাদা, সমতা আৰু সন্মানক মূৰ্ত কৰে। এইবোৰ আমাৰ সকলোৰে বাবে সুৰক্ষাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উপায়, বিশেষকৈ যিসকলে উৎপীড়ন, অৱহেলা আৰু বিচ্ছিন্নতাৰ সন্মুখীন হ’ব পাৰে।

5. মানৱ অধিকাৰ প্ৰযোজ্য নেকি?

উত্তৰ: আন্তৰ্জাতিক মানৱ অধিকাৰ আইন বলবৎ কৰা নহয়, আপুনি ক’ব পাৰে, কিয়নো মানৱ অধিকাৰৰ নিয়মবোৰ অস্পষ্ট আৰু উচ্চাকাংক্ষী, কিয়নো চুক্তি ব্যৱস্থাবোৰ কুখ্যাতভাৱে দুৰ্বল, আৰু কাৰণ ৰাষ্ট্ৰীয় চৰকাৰবোৰৰ নিজৰ নিয়ন্ত্ৰণ ৰখাৰ বাবে অৰ্থনৈতিক স্বাৰ্থ বা ৰাজনৈতিক ইচ্ছাৰ অভাৱ আছে।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top