পঢ়াটো ভাল অভ্যাস ৰচনা | Reading is Good Habits Essay in Assamese

পঢ়াটো ভাল অভ্যাস ৰচনা | Reading is Good Habits Essay in Assamese

Join Telegram channel

পৰিচয়

পঢ়া  এটা ভাল অভ্যাস যাক জীৱনত বিকশিত কৰিব লাগে। ভাল কিতাপবোৰে আপোনাক অৱগত কৰিব পাৰে, আপোনাক আলোকিত কৰিব পাৰে আৰু আপোনাক সঠিক দিশত লৈ যাব পাৰে। ভাল কিতাপতকৈ ভাল সংগী নাই। পঢ়া গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ই আপোনাৰ সামগ্ৰিক সুস্থতাৰ বাবে ভাল। আপুনি পঢ়া আৰম্ভ কৰাৰ পিছত, আপুনি এক সম্পূৰ্ণ নতুন পৃথিৱীৰ অভিজ্ঞতা লাভ কৰে। যেতিয়া আপুনি পঢ়াৰ অভ্যাসটো ভাল পোৱা আৰম্ভ কৰে আপুনি অৱশেষত ইয়াৰ প্ৰতি আসক্ত হৈ পৰে। পঢ়াটোৱে ভাষাৰ দক্ষতা আৰু শব্দভাণ্ডাৰ বিকশিত কৰে। কিতাপ পঢ়াটোও আৰাম আৰু চাপ হ্ৰাস কৰাৰ এটা উপায়। স্বাস্থ্যকৰ কাৰ্যকলাপৰ বাবে মগজুৰ পেশী প্ৰসাৰিত কৰিবলৈ প্ৰতিদিনে কমেও কেইমিনিটমানৰ বাবে এখন ভাল কিতাপ পঢ়াটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

পঢ়াটো ভাল অভ্যাস ৰচনা Reading is Good Habits Essay in Assamese

পঢ়া কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ | Why is reading important

পঢ়া গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ই এজনক কাম কৰিবলৈ প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰে। সাধাৰণতে, যিকোনো পদক্ষেপ লোৱাৰ আগতে, এজনে পৰামৰ্শ আৰু সহায় বিচাৰে। তুলনামূলক পৰিস্থিতিত থকা লোকসকলে নিৰ্দেশনা প্ৰদান কৰিব পাৰে। কিন্তু কিছুমান লোকে কোনো বিষয়ৰ বিষয়ে জ্ঞান আৰু নিৰ্দেশনা লাভ কৰিবলৈ পঢ়া-শুনা ব্যৱহাৰ কৰে। একবিংশ শতিকাত, নিৰ্দেশনা আৰু সহায় প্ৰাপ্ত কৰাৰ আকাংক্ষাই সিদ্ধান্ত লোৱাৰ বিষয়ে অৱগত কৰাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, আহাৰ কেনেদৰে বনাব লাগে, ফুটবল কেনেদৰে খেলিব লাগে, বা আনকি বন্ধত ক’লৈ যাব লাগে শিকিব পাৰে। এনে ক্ষেত্ৰত, পঢ়াটোৱে লোকসকলক যিকোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ লোৱাৰ আগতে প্ৰস্তুত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে।

পঢ়াৰ দ্বাৰা আন ব্যক্তিৰ পৰা অভিজ্ঞতা প্ৰাপ্ত কৰিব পৰা যায়। যিহেতু কিতাপ আৰু অন্যান্য পঢ়া সামগ্ৰী বিভিন্ন পৃষ্ঠভূমিৰ লোকসকলে সৃষ্টি কৰে, পঢ়াটোৱে এজন পাঠকক বিভিন্ন অভিজ্ঞতাৰ সন্মুখীন কৰে। এনে অভিজ্ঞতাৰ দ্বাৰা এজন পাঠকৰ লক্ষ্যৰ প্ৰতি সফলতা ত্বৰান্বিত হ’ব পাৰে কিয়নো তেওঁলোকে আনৰ দ্বাৰা কৰা একে ধৰণৰ ভুল পৰিহাৰ কৰিব পাৰে। সফলতাৰ ক্ষেত্ৰত, ধন সৃষ্টি কৰিবলৈ আৰু পথটোত সচৰাচৰ হোৱা সমস্যাবোৰ পৰিহাৰ কৰাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ৰণনীতিবোৰৰ বিষয়ে পঢ়িব পাৰে। সফল লোকৰ বিষয়ে শিকা আৰু বুজা টো তেওঁলোকৰ পদাংক অনুসৰণ কৰিব বিচৰা সকলোৰে বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ।

পঢ়াটোৱে কল্পনাশক্তি বৃদ্ধি কৰে আৰু আত্ম-সন্মান বিকাশত সহায় কৰে। বস্তু, অৱস্থান আৰু মানুহে পঢ়া ৰ বৰ্ণনাবোৰ পঢ়াৰ দৰে মগজুৰ ছবিলৈ ৰূপান্তৰিত হয়। বাস্তৱ জীৱনৰ পৰিস্থিতিত, আমি এই জ্ঞান ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰোঁ। ৱান ৱৰ্ল্ড লিটাৰেচি ফাউণ্ডেচন (2013)ৰ মতে, এজন ব্যক্তিয়ে যিমানে পঢ়িব সিমানে তেওঁলোক সিমানেই শিক্ষিত হ’ব। অধিক শিক্ষাৰ ফলত উচ্চ আত্মবিশ্বাস হয়, যাৰ ফলত আত্মসন্মান বৃদ্ধি হয়। জীৱন কিমান বেলেগ সেই বিষয়ে পঢ়া আৰু নিজকে নতুন তথ্য আৰু ধাৰণাবোৰৰ সন্মুখীন কৰাটোৱে তেওঁলোকৰ চিন্তাকৰাৰ সামৰ্থ্য বহল কৰিবলৈ আৰু অধিক সৃষ্টিশীল হ’বলৈ অনুমতি দিয়ে। এজন ভালদৰে পঢ়া ব্যক্তিয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ সাধাৰণ জ্ঞানৰ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ যোগান ধৰিব পাৰে, যি আত্মবিশ্বাস যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰে।

Read Also: বৰষুণৰ বতৰ ৰচনা | Rainy Season Essay in Assamese

পঢ়াৰ লাভালাভ | Benefits of reading

কিতাপবোৰ সঁচাকৈয়ে আপোনাৰ আটাইতকৈ ভাল বন্ধু কিয়নো আপুনি আমনি, বিচলিত, হতাশাগ্ৰস্ত, অকলশৰীয়া বা বিৰক্ত হ’লে সেইবোৰৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব পাৰে। আপুনি যিকোনো সময়তে তেওঁলোকৰ সৈতে যাব আৰু আপোনাৰ মনোভাৱ উন্নত কৰিব। তেওঁলোকে আপোনাক প্ৰয়োজন হ’লে তথ্য আৰু জ্ঞান আপোনাৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰে। ভাল কিতাপবোৰে সদায় আপোনাক জীৱনৰ সঠিক পথলৈ পথ প্ৰদৰ্শন কৰে। পঢ়াৰ লাভালাভবোৰ তলত দিয়া হৈছে –

  • আত্ম উন্নতি (Self improve): পঢ়ায়ে আপোনাক ইতিবাচক চিন্তা ধাৰণ কৰাত সহায় কৰে। পঢ়া গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ই আপোনাৰ মন বিকশিত কৰে আৰু আপোনাক অত্যাধিক জ্ঞান আৰু জীৱনৰ পাঠ দিয়ে। ই আপোনাক আপোনাৰ চাৰিওফালৰ পৃথিৱীখন ভালদৰে বুজাত সহায় কৰে। ই আপোনাৰ মনসক্ৰিয় ৰাখে আৰু আপোনাৰ সৃষ্টিশীল ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে।
  • যোগাযোগৰ দক্ষতা (Communication Skills) : পঢ়ায়ে আপোনাৰ শব্দভাণ্ডাৰ উন্নত কৰে আৰু আপোনাৰ যোগাযোগ দক্ষতা বিকাশ কৰে। ই আপোনাক আপোনাৰ ভাষা সৃষ্টিশীলভাৱে কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে শিকাত সহায় কৰে। ই কেৱল আপোনাৰ যোগাযোগউন্নত নকৰে কিন্তু ই আপোনাক এজন ভাল লেখকও কৰি তোলে। জীৱনৰ প্ৰতিটো দিশতে ভাল যোগাযোগ গুৰুত্বপূৰ্ণ।
  • জ্ঞান বৃদ্ধি কৰে (Increase Knowledge): কিতাপবোৰে আপোনাক সংস্কৃতি, পৰম্পৰা, কলা, ইতিহাস, ভূগোল, স্বাস্থ্য, মনোবিজ্ঞান আৰু জীৱনৰ আন কেইবাটাও বিষয় আৰু দিশৰ এক আভাস পাবলৈ সক্ষম কৰে। আপুনি কিতাপৰ পৰা এক আশ্চৰ্যজনক পৰিমাণৰ জ্ঞান আৰু তথ্য লাভ কৰে।
  • চাপ হ্ৰাস কৰে (Reduce Stress) : ভাল কিতাপ এখন পঢ়িলে আপোনাক এখন নতুন পৃথিৱীত লৈ যায় আৰু আপোনাক আপোনাৰ দৈনন্দিন চাপ ৰক্ষা কৰাত সহায় কৰে। ই আপোনাৰ মন, শৰীৰ আৰু আত্মাৰ ওপৰত কেইবাটাও ইতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়। ই আপোনাৰ মগজুৰ পেশীক উদ্দীপিত কৰে আৰু আপোনাৰ মগজু স্বাস্থ্যৱান আৰু শক্তিশালী ৰাখে।
  • মহান আনন্দ (Great pleasure) যেতিয়া মই কিতাপ এখন পঢ়ো, মই ইয়াক আনন্দৰ বাবে পঢ়িছিলো। মই কেৱল পঢ়াত নিজকে জড়িত কৰোঁ আৰু এটা সম্পূৰ্ণ নতুন পৃথিৱীৰ অভিজ্ঞতা লওঁ। এবাৰ মই কিতাপ এখন পঢ়িবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ পিছত মই ইমান আকৰ্ষিত হওঁ যে মই শেষ নোহোৱালৈকে কেতিয়াও ইয়াক এৰিব নিবিচাৰো। এখন ভাল কিতাপ পঢ়ি আৰু ইয়াক আজীৱন লালন কৰাটো সদায়  যথেষ্ট আনন্দদায়ক।
  • আপোনাৰ কল্পনা আৰু সৃজনশীলতা বৃদ্ধি কৰে (Boost your imagination and creativity) : পঢ়ায়ে আপোনাক কল্পনাৰ পৃথিৱীলৈ লৈ যায় আৰু আপোনাৰ সৃষ্টিশীলতা বৃদ্ধি কৰে। পঢ়াটোৱে আপোনাক বিভিন্ন দৃষ্টিকোণৰ পৰা জীৱন অন্বেষণ কৰাত সহায় কৰে। আপুনি কিতাপ পঢ়াৰ সময়ত আপুনি আপোনাৰ মনত নতুন আৰু সৃজনশীল চিন্তা, ছবি আৰু মতামত গঢ়ি তুলিছে। ই আপোনাক সৃষ্টিশীলভাৱে ভাবিবলৈ, কল্পনা কৰিবলৈ আৰু আপোনাৰ কল্পনা ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ বাধ্য কৰে।
  • আপোনাৰ বিশ্লেষণাত্মক দক্ষতা বিকাশ কৰে (Develops your Analytical Skills) : সক্ৰিয় পঢ়াৰ দ্বাৰা, আপুনি জীৱনৰ কেইবাটাও দিশ অন্বেষণ কৰে। ইয়াত আপুনি কি পঢ়ে তাক প্ৰশ্ন কৰা অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। ই আপোনাক আপোনাৰ চিন্তাবিকশিত কৰাত আৰু আপোনাৰ মতামত প্ৰকাশ কৰাত সহায় কৰে। সক্ৰিয় পঢ়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ মনত নতুন ধাৰণা আৰু চিন্তা বোৰ দেখা যায়। ই আপোনাৰ মগজুক উদ্দীপিত আৰু বিকাশ কৰে আৰু আপোনাক এক নতুন দৃষ্টিভংগী প্ৰদান কৰে।
  • আমনি হ্ৰাস কৰে (Reduce boredom) : সকলো সামাজিক ছাইট থকা স্বত্বেও দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে যাত্ৰা বা কামৰ পৰা দীঘলীয়া বন্ধ ৰখাটো যথেষ্ট আমনিদায়ক হ’ব পাৰে। কিতাপবোৰ কামত আহে আৰু আপোনাক আমনিৰ পৰা মুকলি কৰে।

Read Also: Class 10 Assamese Question Answer

উপসংহাৰ

কিতাপ পঢ়াটোৱে জ্ঞান যোগ কৰে আৰু শিক্ষাত এক মহান ভূমিকা পালন কৰে। কল্পকাহিনী হওঁক বা ননফিক্সন হওঁক, আমি কিতাপবোৰৰ পৰা যথেষ্ট শিকিব পাৰো। ই আমাক বাহিৰৰ পৃথিৱীৰ সন্মুখীন কৰে যিয়ে বিভিন্ন সামাজিক বিষয়ৰ সংবেদনশীলতা আৰু বুজাবুজি প্ৰাপ্ত কৰাত সহায় কৰে। সেয়েহে এটা ভাল পঢ়াৰ অভ্যাস বিকশিত কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। 

পঢ়া যিকোনো শিশুৰ জীৱনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ  ই সফলতাৰ প্ৰয়োজনীয়তা। প্ৰতিজন মানুহৰ জীৱনত শিকা টো এক অত্যাৱশ্যকীয় কাৰ্যকলাপ হৈ থাকে। পঢ়া আৰু লিখাৰ সামৰ্থ্য হৈছে প্ৰথম দক্ষতা যিটো শিশুৱে বিদ্যালয়ত শিকে। বিভিন্ন ধৰণে, পঢ়াৰ দুৰ্বলতা থকা শিশুৱে তেওঁলোকৰ সফলতা নিশ্চিত কৰিব পাৰে। পঢ়াটোৱে লোকসকলক আনৰ দ্বাৰা কৰা ভুলবোৰ কেনেদৰে পৰিহাৰ কৰিব লাগে, কাৰ্য্যৰ বাবে প্ৰস্তুত হ’ব লাগে, তেওঁলোকৰ বুজাবুজি সম্প্ৰসাৰিত কৰিব লাগে, তেওঁলোকৰ কল্পনা শক্তি বিকাশ কৰিব লাগে, আৰু তেওঁলোকৰ আত্মসন্মান বৃদ্ধি কৰিব লাগে শিকায়।

FAQ

1. পঢ়াৰ গুৰুত্ব কি?

উত্তৰ: যেতিয়া আপুনি পঢ়ে, আপুনি আপোনাৰ বোধগম্যতাৰ ক্ষমতা আৰু আপোনাৰ বিশ্লেষণাত্মক সামৰ্থ্য ব্যৱহাৰ কৰে। ই আপোনাৰ কল্পনাক উন্নত কৰি তোলে আৰু আপোনাৰ মনৰ স্মৃতি কেন্দ্ৰবোৰ কঢ়িয়াই আনে। ই তথ্য মনত পেলোৱাত সহায় কৰে আৰু লগতে আপোনাৰ আৱেগ স্থিৰ কৰে। পঢ়াৰ অভ্যাসৰ গুৰুত্ব হৈছে যে ই মানসিক পেশী শক্তিশালী কৰে।

2. পঢ়াটো সফলতাৰ মূল চাবিকাঠি কিয়?

উত্তৰ: এজন ব্যক্তিৰ বাবে জীৱনত ভাল কৰাটো এটা ডাঙৰ অনুপ্ৰেৰণা। এজন ব্যক্তিয়ে যিমানে পঢ়িব সিমানে তেওঁৰ বুজাবুজি আৰু বুজি পোৱা দক্ষতা উন্নত হ’ব। এজন পঢ়ুৱৈ ভাল, নিৰ্ধাৰিত কাম এটা সম্পূৰ্ণ কৰাটো তেওঁৰ বাবে সিমানেই সহজ হৈ পৰে। পঢ়াৰ অভ্যাস জ্ঞান প্ৰাপ্তিৰ সৈতে সমান্তৰালভাৱে যায়।

3. পঢ়াটোৱে আপোনাৰ মগজুক কেনেদৰে লাভান্বিত কৰে?

উত্তৰ: পঢ়াটোৱে মগজুৰ সংযোগবোৰ নিৰন্তৰভাৱে শক্তিশালী কৰে, স্মৃতিশক্তি আৰু একাগ্ৰতা উন্নত কৰে, আৰু আনকি আপোনাক দীঘলীয়া জীৱিত থকাত সহায় কৰিব পাৰে। পঢ়াৰ ফলত চাপৰ স্তৰ হ্ৰাস হ’ব পাৰে আৰু বয়স-সম্পৰ্কীয় জ্ঞানীয় হ্ৰাস প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। অধিক পঢ়িবলৈ, কিতাপ এখন তুলিবলৈ প্ৰতিদিনে সময় ৰাখক, সেয়া আপোনাৰ যাতায়তৰ সময়ত হওঁক বা শোৱাৰ আগতে হওঁক।

4. পঢ়াটোৱে আপোনাৰ জীৱন কেনেদৰে সলনি কৰিব পাৰে?

উত্তৰ: পঢ়াই আমাক আন লোকৰ সৈতে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাত সহায় কৰে আৰু আমাক আনলোকৰ অনুভূতিৰ প্ৰতি দয়ালু আৰু বিবেচনাশীল হ’বলৈ উৎসাহিত কৰে। যেনেকৈ দেখা গৈছে, পঢ়াটোৱে প্ৰকৃততে সহানুভূতি উন্নত কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। যেতিয়া মানুহে আনলোকৰ জীৱনৰ বিষয়ে কাহিনী পঢ়ে, ই তেওঁলোকক আন এজন ব্যক্তিৰ দৃষ্টিকোণৰ জৰিয়তে পৃথিৱীখন বুজিপোৱাৰ দক্ষতা বিকাশ কৰাত সহায় কৰে।

5. পঢ়াৰ প্ৰভাৱ কি?

উত্তৰ: যেতিয়া আপুনি পঢ়ে, আপুনি কেইটামানতকৈ অধিক মগজুৰ কাৰ্যকলাপ আকৰ্ষণ কৰে, যেনে Phonemic awareness, দৃশ্য আৰু শ্ৰৱণ প্ৰক্ৰিয়া, বোধগম্যতা, সৰলতা, আৰু অধিক। পঢ়াটোৱে আপোনাৰ মগজুক কাৰ্যত জোকাৰি যায়, একাগ্ৰতা বজাই ৰাখে, আৰু আপোনাৰ মনক আপোনাৰ আগত ঘটি থকা ঘটনাবোৰ প্ৰক্ৰিয়া কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে।

আমি আশা কৰিছো পঢ়াটো ভাল অভ্যাস ৰচনা ৰচনাটোৱে আপোনালোকক সহায় কৰিব। যদি আপোনাৰ পঢ়াটো ভাল অভ্যাস ৰচনাৰ সম্পৰ্কে কিবা প্ৰশ্ন আছে তলত এটা মন্তব্য দিয়ক আৰু আমি আপোনাৰ সৈতে সোনকালে যোগাযোগ কৰিম।

Leave a Reply

error: Content is protected !!
Scroll to Top
adplus-dvertising