ফকৰা যোজনা – ভাব বহলাই লিখা – Fokora Jujona In Assamese

ফকৰা যোজনা – ভাব বহলাই লিখা,ফকৰা যোজনা ব্যাকৰণ, Fokora Jujona In Assamese, অসমীয়া ফকৰা যোজনা, Assamese Proverbs, Fokora Jujona In Assamese.

Join Telegram channel

 ( গ )

★ গছত গৰু উঠা, হোলোঙাৰে কাণ খজুওৱা । 

⇒ অসম্ভৱ কৰ্ম সম্পৰ্কে কল্পনা কৰা। গছত গৰু উঠাটো প্ৰকৃতি বিৰুদ্ধ কথা। তেনেদৰে কাণৰ সৰু হিদ্ত হোলোঙা মাৰি সুমুওৱাটো৷ সম্ভৱ নহয় । 

★ গছৰ গুটি খাবা, তাৰ নাম নক’বা । 

⇒ যিবিলাক কথা প্রকাশ পালে মানুহৰ ক্ষতি হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে, তেনে কথা প্রকাশ কৰাৰ পৰা বিৰত থাকিব লাগে । 

★ গছত কঁঠাল ওঁঠত তেল, নৌ খাওঁতেই ছেলবেল । 

⇒ কোনো কাম কৰাৰ আগতেই তাৰ ফলৰ আশা কৰা। গছত কঁঠাল থাকোঁতেই ওঁঠত তেল লগোৱা কথাটোৱে অত্যুৎসাহৰ সূচনা কৰে। অধিক আশা ভাল পায় । 

★ গৰুৰ আগত টোকাৰি বায়, কাণ জোকাৰি ঘাঁহ খায় । 

⇒ মূৰ্খক উপদেশ দিলে কোনো ধৰণৰ সুফল পোৱা নাযায়। ঘাঁহ খাই থকা গৰুৱে টোকাৰিলে কাণ নকৰাৰ দৰে মূৰ্খয়ো উপদেশলৈ কেৰেপ নকৰে । 

★ গালো নাম গ’ল উৰি, নাই তাৰ আঁতি গুৰি ।  

⇒ মূৰ্খৰ আগত কোৱা সজ কথাৰো মূল্য নাথাকে। তেওঁলোকে কোনো কথাৰে গুৰুত্ব বুজি নাপায়। গতিকে মূরৰ্খলোকক কথা কোৱাৰ পৰা আঁতৰি থকা উচিত । 

★ গিৰি নোহোৱা গৰু, ঢাকোন নোহোৱা চৰু । 

⇒ গৰাকী নোহোৱা গৰু আৰু আপডাল নোহোৱা সম্পত্তি কেতিয়াও সুৰক্ষিত হৈ নাথাকে। এনে বস্তুৰ হানি-বিঘিনি ঘটাতো স্বাভাৱিক । 

★ গধূলি বেলিকা তৰিছে তাঁত, উজুটিত ছিঙিছে পৈয়েকৰ দাঁত । 

⇒ অসময়ত কাম আৰম্ভ কৰাৰ পৰিণতি কেতিয়াও ভাল নহয়। উদাহৰণ স্বৰূপে সন্ধিয়া সময়ত তীত তৰি ল’লে আউল লগাৰে সম্ভাৱনা অধিক । 

★ গাত নাই ছাল-বাকলি, মদ খাই তিনি-টেকেলি । 

⇒ দৰিদ্ৰই অধিক খৰচ কৰি ভাল খাবলৈ বিচৰা। মানুহে নিজৰ উপাৰ্জন চাই খৰচ কৰিব লাগে যদিও নিজৰ সামৰ্থ্য নথকাজনে খোৱাৰ নামত অধিক ধন অপৰব্যয় কৰিব বিচাৰে । 

★ গুৰুতকৈ শিষ্য শিয়ান; খুঁচৰি খুঁচৰি লয় গিয়ান । 

⇒ যিসকল জ্ঞানী ছাত্র-ছবাতী তেওঁলোকে নজনা কথাবোৰ শিক্ষকক সুধি জানি-বুজি লয়। গতিকে তেওঁলোক গুৰুতকৈ অধিক সচেতন হৈ থকা দেখা যায় । 

★ গুৰিয়াল নথকা নাও; তাত নুবুলিবা যাওঁ । 

⇒ গুৰিয়াল নথকা নাও যিকোনো মুহুৰ্ততে দূৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হ’ব পাৰে। গতিকে তেনে নাৱত যাত্ৰা কৰাটো বিপজ্জনক। গতিকে নেতৃত্ববিহীন ঠাইত _ থকা অনুচিত । 

★ গোহালিৰ বৰ মুখা, খেৰ খাই তিনিপোলা, নাঙলটো দেখিলেই শোৱে । 

⇒ খোৱাতহে পাৰ্গত কামত অকামিলা। গোহালিৰ বৰমুগাই তিনি পোলা খেৰ খালেও নাঙললৈ ভয় কৰা মানে কামৰ বাবে অনুপযুক্ততাকে সুচাইছে । 

★ গোৱালে বখানে ঘি, মাকে বখানে জী ওচৰ-চুবুৰীয়াই যাক বখানে তাইহে মাকৰ জী ।। 

⇒ আপোনজনতকৈ আনে ভাল বোলাৰ মূল্য বেছি। গোৱালে ঘি বখনা আৰু মাকে জীয়েকক বখনাতকৈ ওচৰ-চুবুৰীয়াইনো কি কয় সেইটো জানি লৈ কামত অগ্ৰসৰ হোৱা উচিত । 

★ গৰ্বত মৰে গজহস্তী, গপত মৰে গোম । 

শ খাওঁতে শগুণ মৰে, আঁজুৰি মৰে কোন । 

⇒ কপটীয়া লোকে লোভত পৰি অশাস্ত্ৰীয় কাম কৰি সোনকালে পতন মাতি অনা দেখা যায়। ইয়াত ‘শ’-শব্দই শাস্ত্রবৰ্জিত বস্তু, ‘ভৈম, শব্দই বিষয়ীলোক, হস্তী, গোম প্রভৃতিয়ে গবী আৰু কপটীয়া লোকক সূচাইছে । 

★ গছৰ গহৰা, মানুহৰ জহৰা, তাৰ হয় চেহেৰা ভাল । ভাল হ’লেও সতিনীৰ পো মাহী আই হয় কাল ।। 

⇒ সাধাৰণতে গহৰা গছ আৰু জহৰা সম্তানৰ চেহেৰা. ভাল হয়। কিন্তু, সতিনীৰ পো ভাল হ’লেও মাহী আইয়ে সতিনীৰ সম্তানক ভাল চকুৰে নাচায় । 

★ গড় বান্ধি যুঁজিলে ৰথী। গড় নবন্ধাকৈ যুঁজিলে মহাৰথী । 

⇒ কোনোজনৰ আশ্রয় লৈ কাম কৰাজন ৰথী আৰু কাৰো আশ্রয় নোলোৱাকৈ স্বাধীনভাৱে কাম কৰাজন মহাৰথী । 

★ গুৰুক মানিবা, ভকতক মানিবা, সোদৰৰ ভাই । 

⇒ গুৰু ভকত, আৰু সোদৰৰ ভাইক মান-সতকাৰ কৰি থাকিলে মানুহৰ জীৱনত কোনো ধৰণ  অপায়-অমঙ্গল নহয় ।

See Next page No Below…

Leave a Reply

error: Content is protected !!
Scroll to Top
Scroll to Top
adplus-dvertising