ফকৰা যোজনা – ভাব বহলাই লিখা – Fokora Jujona In Assamese

ফকৰা যোজনা – ভাব বহলাই লিখা,ফকৰা যোজনা ব্যাকৰণ, Fokora Jujona In Assamese, অসমীয়া ফকৰা যোজনা, Assamese Proverbs, Fokora Jujona In Assamese.

Join Telegram channel

  ( ই )

★ ইপুৰীত দিলে সিপুৰীত পায়, 

জ্ঞানীজনেহে ভাবি চায়। 

⇒ মানুহে ইহজনমত কৰি লোৱা পুণ্যৰ ফল পৰজনমত ভোগ কৰিবলগীয়া হয়। সেয়ে জ্ঞানীজনে ইহজমনত জনকল্যাণৰ দিশটোৰ প্রতি সতৰ্ক থাকে। 

★ ইয়াতে মাৰিলো টিপা, গড়গীও পালেগৈ শিপা। 

⇒ কোনো এটা বাতৰি হঠাতে চৌদিশে বিয়পি পৰা বৰ্তমান জনসংযোগ মাধ্যমবোৰে ইমানেই ব্যাপকতা লাভ কৰিছে যে কোনো ৷ এটা৷ ঘটনাৰ প্ৰচাৰৰ বাবে বেছি সময়ৰ প্রয়োজন নহয়। 

★ ইন্দ্ৰৰ সভাত ফেঁচাই কুৰুলিয়ায়। 

⇒ জ্ঞানীলোকৰ মাজত কেতিয়াবা সাধাৰণ লোকে টুলুঙা মন্তব্য দিয়া দেখা যায়। ইন্দ্ৰৰ সভাত ফেঁচাৰ কুৰুলিৰ দৰেই জ্ঞানীলোকৰ সমাজত এইবোৰ ধৰ্তব্য নহয় ৷

 ( ঈ )

★ ঈশ্বৰে যি কৰে ভালকেহে কৰে। 

বিপদত পৰিলেও সশ্বৰেহে তৰে।। 

⇒ ঈশ্বৰেহে মানুহক কৰ্মফল প্রদান কৰে। সেয়ে তেওঁৰ প্রতি শ্ৰদ্ধাশীল হোৱা উচিত। কিয়নো বিপদ-আপদ, সুখ-সম্পদ সকলোৰে নিয়ন্ত্রণ কৰে ঈশ্বৰেই ৷

  ( উ )

★ উদৰ সাতপুৰুষ মৰিল কেঁচা মাছ খাই

বান্দৰৰ সাতপুৰুষ মৰিল ডাল কোবাই। 

⇒ সূৰ্যৰ প্ৰকৃতিৰ কেতিয়াও পৰিৱৰ্তন নহয়। বংশত দোষ-দুৰ্বলতাক লৈয়েই পৃথিৱীত জীৱই বিচৰণ কৰে। সেয়ে জন্মগত প্ৰবৃত্তি আৰু আচৰণৰ পৰিৱৰ্তন অসম্ভৱ। 

★  উদক ভেটা, চোৰক ঘৰ 

 ৰখীয়া পাতি নিগমে মৰ। 

⇒ দুষ্টলোকক কেতিয়াও কেনোধৰণৰ দায়িত্ব দিব নালাগে। কাৰণ তেওঁলোকে কোনো দায়িত্বকে সুচাৰুৰূপে চম্ভালিবলৈ সক্ষম নহয়। ফলত উপকাৰতকৈ অপকাৰ অধিক হোৱা স্বাভাৱিক। 

★  উদঙীয়া গৰু, ঢাকোন নোহোৱা চৰু। 

⇒ গৰাকীবিহীন বস্তুৰ দায়িত্ব কোনেও গ্রহণ নকৰে। উদঙীয়া ঘৰুৱে যাৰে পতাৰে অনিষ্ট কৰিব পাৰে; ঢাকোন বিহীন চৰুত কোনো বস্তুৱেই সুৰক্ষিত নহয়। 

★ উলঙ্গ দেশত ধোবাৰ প্রয়োজন নাই। 

⇒ পৰিবেশে নিবিচৰা নিষ্প্রয়োজনীয় বস্তু ভাল হ’লেও মানুহে তাক গ্রহণ নকৰে। উলঙ্গ দেশত ধোৱাৰ প্রয়োজন নোহোৱাৰ দৰেই পৰিবেশ পৰিস্থিতি অনুসৰি মানুহে সম্পদৰ ব্যৱহাৰ কৰে। 

★ উৰুখা ঘৰত বাৰিষা বাসা। 

যুৱতী কন্যা ঘৰত ৰাখা।। 

⇒ উৰুখা ঘৰত বাৰিষা বাস কৰা আৰু বিবাহ উপযুক্ত যুৱতী কন্যা ঘৰত ৰখা দুয়োটা কষ্টকৰ। সেয়ে যিমান সোনকালে সম্ভৱ ছোৱালী উলিয়াই দিয়া উচিত। 

★ উটি আহিছে ঘোঘোৰাজান 

পাচিটো নাই যদি খৰাহিটো আন । 

⇒ প্ৰাপ্তিৰ আশাত কোনো ব্যক্তি নিৰ্দিষ্ট ঠাইত উপস্থিত হওতে আনজনে ইতিকিং কৰি তেনেদৰে কোৱা দেখা যায়। জানৰ পানী পাচি বা খৰাহিৰে সংগ্ৰহ কৰাটো যে অমূলক, সেই কথা জানিও অনুৰূপ মন্তব্য কৰা হৈছে। 

★ উনা ভাতে দুনা বল, অধিক ভাতে ৰসাতল। 

⇒  কম আহাৰে মানুহৰ শাৰীৰিক শক্তি-সামথ্য বৃদ্ধি কৰে। আনহাতে অধিক খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে মানুহৰ বল-বুদ্ধি হ্ৰাস পায়, গতিকে ৰসাতলে যোৱা বুলি কোৱা হৈছে। 

★ তাৰে সুযোগ গ্ৰহণ কৰি শাকৰ তৰকাৰীত পানী ঢলা মানে ৰান্ধনিৰ ওপৰত 

প্রতিশোধ লোৱা। এঠাইত কাটিলে সাতঠাইত গজা। ৃ অতি উদণ্ড প্রকৃতিৰ লোকে য’তে-ত’তে অঘটন ঘটাই ফুৰে। গতিকে 

★ তেনে লোকৰ গতি-বিধি নিৰীক্ষণ কৰি চলিব লাগে।

See Next page No Below…

Leave a Reply

error: Content is protected !!
Scroll to Top
Scroll to Top
adplus-dvertising