ফকৰা যোজনা – ভাব বহলাই লিখা – Fokora Jujona In Assamese

ফকৰা যোজনা – ভাব বহলাই লিখা,ফকৰা যোজনা ব্যাকৰণ, Fokora Jujona In Assamese, অসমীয়া ফকৰা যোজনা, Assamese Proverbs, Fokora Jujona In Assamese.

Join Telegram channel

( ড )

★ ডাঙৰে কৰিলে লীলা, সৰুৱে কৰিলে ধৰি-বান্ধি কিলা । 

⇒ ক্ষমতাশালী লোকে দোষ কৰিলে তেনে দোষ ধৰিবলৈ কোনোৱে সাহস নকৰে। আনহাতে সামান্য লোকক তেওঁলোকে কৰা সামান্য দোষৰ বাবেই শাস্তি বিহা হয় । 

★ ডাকে ফেঁচা, ফুলে বাঁহ, গিৰী নিজীয়ে ছয় মাহ । 

⇒ বাৰীত বীহ ফুলিলে, ফেঁচাই ডাক দিলে তেনে কাৰ্যক বিপদৰ আগজাননী বুলি গণ্য কৰা হয়। এনে অৱস্থাত ঘৰৰ গৰাকীৰ মৃত্যু আসন্ন বুলি বিবেচনা কৰা হয় । 

★ ডুবযোৱা বেলি, কোনেও নোখোজে হাতমেলি । 

⇒ বয়স হ’লে অথবা অৱস্থাৰ অৱনতি ঘটিলে তেনে লোক আনৰ শ্ৰদ্ধাৰ পৰা বঞ্চিত হয়। সূৰ্যোদয়ৰ সময়ত সূৰ্যক নমস্কাৰ জনোৱা হয়। কিন্তু সূৰ্যাত্তৰ সময়ত কোনেও তেনে নকৰে। এই কথা সকলোতে প্রযোজ্য । 

★ ডুব মাৰি মাছ খায়, কোনেও তাৰ ফুট নেপায় । 

⇒ দেখাত শাস্ত-শিষ্ট। কিন্তু ভিতৰি কুঁট-কৌশলী লোকক কোনোৱে বিশ্বাস নকৰে। এনে লোকে আনক দেখুৱাই নম্ৰভাৱ প্ৰদৰ্শন কৰে, কিন্তু ভিতৰত গোপনে নিজৰ স্বাৰ্থ পুহি ৰাখে । 

★ ডেকাল’ৰাৰ ভকত নাই, গাভৰু ছোৱালীৰ শপত খায় । 

⇒ যৌৱনৰ প্রভাৱত ডেকা ল’ৰাই যিকোনো আচৰণ কৰিব পাৰে। কিয়নো সেই সময়ত তেওঁলোকৰ মনবোৰ চঞ্চল হৈ থাকে। তেওঁলোকে কাৰোবাৰ নামত শপত খালেও সেই শপত সোনকালে পাহৰি যাব পাৰে । 

 ( ঢ )

★ ঢাল নাই তৰোৱাল নাই, নিধিৰাম চৰ্দাৰ । 

⇒ সঁজুলিৰ অভাৱ হ’লে অভিজ্ঞ আৰু পাৰদশী লোকেও কোনো কাম কৰিব নোৱাৰে। সৈনিকে যেনেদৰে ঢাল-তৰোৱাল অবিহনে যুদ্ধ কৰিব নোৱাৰে তেনেদৰে অভিজ্ঞ লোকেও সঁজুলিৰ অভাৱত কাম কৰিব নোৱাৰে । 

★ ঢাকোন নাইকিয়া চৰু, গোৱাল নাইকিয়া গৰু । 

⇒ গৰাকীবিহীন কোনো বস্তু ভালে নাথাকে। চৰুত ঢাকোন নাথাকিলে যেনেকৈ খাদ্য সুৰক্ষিত হৈ নাথাকে, তেনেদৰে, গোৱালবিহীন গৰুয়েও যাৰে-তাৰে খেতিৰ অনিষ্ট কৰিব পাৰে । 

★ ঢেঁকীত ম’হে খায়, উৰলত ফৰফৰায় । 

⇒ লোকৰ কথাত লোকে গা পাতি লোৱা। ঢেঁকী আৰু উৰল পৰস্পৰ সংযুক্ত হ’লেও স্বকীয় অস্তিত্ব বিদ্যমান। তেনে পৰিস্থিতিত ঢেঁকীত ম’হে খালে তাৰ প্ৰতিক্ৰিয়া উৰলত হোৱা অস্বাভাৱিক । 

★ ঢেঁকীশাল ফুৰিলে খুদ চাউলৰ অভাৱ নাই । 

⇒ অভাৱত সহায় বিচাৰি গ’লে সহায় পোৱা যায়। ঢেঁকীশালত খুঁদ চাউল থাকেই। গতিকে কেইবাটাও ঢেঁকীশাললৈ গ’লে খুঁদচাউলৰ অভাৱ পূৰণ হোৱাটো নিশ্চিত । 

★ ঢোলৰ কোবতকৈ ওঁঠৰ কোব বেছি । 

⇒ মূল মানুহৰ কোনো খবৰেই নাই, অথচ পালি-পহৰীয়াই কথাৰ বাট আগছি ধৰি কাৰ্যসিদ্ধিত বাধা জন্মোৱা। 

★ ঢোল হেন কণী পাৰে চুঙাৰ বাদুলী । 

⇒ সৰুৰ মুখত কেতিয়াবা বৰ বৰ কথা শুনা যায়। চুঙাৰ বাদুলী অতি ক্ষুদ্ৰ আকাৰৰ প্ৰাণী। তেনে বাদুলীয়ে ঢোলৰ সমান ডাঙৰ কণী পাৰিব নোৱাৰে । 

★ ঢৌটোকে ৰৌটো কৰা । 

⇒ মিছাকে সঁচা কৰিব বিচাৰে। ৰৌ মাছ থাকিলে সাধাৰণতে পানীত ঢৌ তোলে। কিন্তু, কোনোবাই যদি পানীৰ ঢৌটোকে ৰৌ বুলি পতিয়ন নিয়াব বিচাৰে তেন্তে সেয়া অস্বাভাৱিক ।

See Next page No Below…

Leave a Reply

error: Content is protected !!
Scroll to Top
Scroll to Top
adplus-dvertising